Vlada odlučila: Osijek postaje prvi hrvatski 5G gr

poruka: 155
|
čitano: 27.538
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Vlada odlučila: Osijek postaje prvi hrvatski 5G gr".
12 godina
neaktivan
offline
Re: Vlada odlučila: Osijek postaje prvi hrvatski 5
MrBlc kaže...

Uvijek postoji i ono pitanje "ako veća snaga šteti na kraće vrijeme, kako znamo da manja snaga ne šteti kroz dulje vrijeme". Odgovor je jednostavan - znamo po mehanizmu djelovanja. Ionizirajuće zračenje radi štetu na molekulama i njegov efekt može biti kumulativan. Međutim, tu pričamo o neionizirajućem zračenju koje takvu štetu ne radi. Otprilike kao da uspoređujemo grijač od 2 kW u prostoru od 0,007 m3 u periodu od 15 minuta ili u prostoru od 45 m3 u periodu od dva mjeseca - u prvom slučaju si pečen, a u drugom to zovemo grijanje.

Sviđa mi se analogija, a kad smo već kod nje da malo proširimo fokus. Sve ovo što pišemo koliko sam shvatio baziramo uglavnom na jednom izvoru EMP-a, kakva je situacija kada u jednadžbu ubacimo stvarno stanje uobičajenog kućanstva gdje je subjekt izložen višestrukom zračenju? Da li dolazi do kombiniranog zračenja?

 

Prema analogiji, kod jednog izvora imamo grijač od 2kW u prostoru od 45 m3, da li kod kombinirane izloženosti imamo 5-6-7 grijača od 2kW na 45 m3? U tom slučaju to više nije ugodno grijanje.

 

Nije problem nabrojati više izvora koje svi imamo od bluetooth uređaja tipa slušalice preko kućnih wi-fi mreža, do nekoliko mobitela, tableta...

 

Počeo sam malo istraživati, ali informacija je iznimno malo, a i imam limitirano slobodno vrijeme tako da nažalost ne stignem detaljnije se posvetiti ovoj zanimljivoj i aktualnoj temi.

Poruka je uređivana zadnji put uto 28.1.2020 17:26 (mzopg).
4 godine
protjeran
offline
Re: Vlada odlučila: Osijek postaje prvi hrvatski 5
Ne. Ne. Eto dobio si odgovore (pošto sam ne znaš!) o glupoj i neaktualnoj temi koju stalno namećeš. Sad smo gotovi.
12 godina
neaktivan
offline
Re: Vlada odlučila: Osijek postaje prvi hrvatski 5
bugovac222 kaže...
Ne. Ne. Eto dobio si odgovore (pošto sam ne znaš!) o glupoj i neaktualnoj temi koju stalno namećeš. Sad smo gotovi.

A baš sam se ponadao da ćeš napokon napisati nešto pametno. 

4 godine
protjeran
offline
Re: Vlada odlučila: Osijek postaje prvi hrvatski 5
Odgovor je pametan, pitanje je glupo. Svi ti pametno odgovaraju, ali nisi sposoban shvatiti pa otvori temu štetnost 5G, bioenergija i ostale gluposti. Ne trolaj na ovoj temi.
 
1 1 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Re: Vlada odlučila: Osijek postaje prvi hrvatski 5
bugovac222 kaže...
Odgovor je pametan, pitanje je glupo. Svi ti pametno odgovaraju, ali nisi sposoban shvatiti pa otvori temu štetnost 5G, bioenergija i ostale gluposti. Ne trolaj na ovoj temi.

 Dragi kolega Greenhorne, tvoj doprinos ovoj temi je svakako nemjerljiv, za razliku od mojih glupih pitanja. Vidim da si podjednako plodonosan i koristan i u drugim temama na čemu ti iskreno čestitam. 

 

Meni je svakako drago da će moja pitanja biti zabilježena i dostupna i za 20-30 godina kad se svakako planiram vratiti na ovu temu kao starčić i priznati koliko sam bio u krivu što sam uopće sumnjao u nekakvu štetnost ove tehnologije. Iskreno se nadam da će tako biti, sve suprotno bi bilo poražavajuće.

15 godina
odjavljen
offline
Re: Vlada odlučila: Osijek postaje prvi hrvatski 5

Intenzitet EM vala opada s kvadratom udaljenosti, i to u slučaju idealnog prenošenja kroz medij. U stvarnosti imaš gubitke zbog prolaska kroz materijale, a kod viših frekvencija i zbog prolaska kroz zrak. To znači da u 99,9% slučajeva jedan ili eventualno nekoliko najbližih izvora čine 99,999% ukupne snage zračenja, dok je utjecaj ostalih zanemariv.

 

Nadalje, onih 0,1% i dalje vremenski traje zanemarivo kratko, a ukupna dopuštena snaga je uzeta s tolikom rezervom da se neće ni približiti snagama na kojima su primjećeni efekti.

 

I na kraju, različita frekvencijska područja se različito ponašaju, pa njihov efekt nije kumulativan.

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
12 godina
neaktivan
offline
Vlada odlučila: Osijek postaje prvi hrvatski 5G gr

Kako sam dostao guglao proteklih dana na temu 5G tako mi sada stalno iskaču reklame za razne portale, između puno njih primijetio sam i jedan naš. Koliko vidim iza njega stoji HUP.

Možda će nekome biti zanimljivo pogledati što tamo piše, vezano uz ovu temu:

 

https://povezanismosigurni.hr/baza-znanja

 

Tu su i dva videa, dosta uopćeno se govori o zraćenju, ali ima i zanimljivih tvrdnji:

https://povezanismosigurni.hr/novosti/15

 

Neću ništa vaditi i isticati, koga zanima neka sam pogleda i donese zaključak.

 
0 2 hvala 0
15 godina
odjavljen
offline
Re: Vlada odlučila: Osijek postaje prvi hrvatski 5

Koliko vidim, piše ono što sam ti i napisao - u nekim studijama se pokazala blaga korelacija, ali nije utvrđena uzročno posljedična veza. 

 

Također, primijeti da se priča o korištenju mobitela, a ne o baznim stanicama - mobitel je tik uz glavu, a bazna stanica dalje. Čak i da se utvrdi da snaga kojom mobitel odašilja ipak predstavlja problem, najjednostavnije rješenje za smanjiti tu snagu je povećanje broja baznih stanica.

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
12 godina
neaktivan
offline
Re: Vlada odlučila: Osijek postaje prvi hrvatski 5
MrBlc kaže...

Koliko vidim, piše ono što sam ti i napisao - u nekim studijama se pokazala blaga korelacija, ali nije utvrđena uzročno posljedična veza. 

 

Također, primijeti da se priča o korištenju mobitela, a ne o baznim stanicama - mobitel je tik uz glavu, a bazna stanica dalje. Čak i da se utvrdi da snaga kojom mobitel odašilja ipak predstavlja problem, najjednostavnije rješenje za smanjiti tu snagu je povećanje broja baznih stanica.

Kako sam već napisao nisam ni za ni protiv, informiram se, mislim da to nije nešto loše ili zabranjeno. Jasno mi je da je tema više vezana uz odašiljače, ali moj fokus je cijelo vrijeme na općenitom utjecaju EM-a, to naravno uključuje i mobitele.

 

Ono što mogu primijetiti je da stručnjaci (doktori, znanstvenici) intenzivno raspravljavu o ovom "problemu", znači da ta tema nije 'passe'. U redu je i da nitko od njih kategorički ne tvrdi da to zraćenje nije štetno. Za razliku od određenih Bug forumaša koji to ipak bolje znaju od stručnjaka. Povlaštene informacije? 

 

Doktorica također jasno kaže "ne možemo tvrditi da je 5G tehnologija potpuno bezopasna za ljude" što je po meni korektna izjava. Također aludira na razumno korištenje uređaja te kaže "preporuča se izbjegavati nepotrebnu izloženost mobilnim uređajima, izbjegavanje nošenja mobilnih uređaja uz tijelo, spavanje i odmor uz mobilni uređaj.".

 

Studije su očito još nedovoljno kvalitetne, često su kontradiktorne i u konfliktu ovisno o metodologiji i načinu provedbe, što će reči da nisu pouzdane ni one koje tvrde jedno ni one koje tvrde drugo. Prema svemu tome opet ispada da ćemo mi sada biti pokusni kunići, pa se možemo samo nadati da su oni koji tvrde da nema nikakve štetnosti u pravu.

 

Zahvaljujem kolegama fer-de-lance i MrBlc na korisnim i zanimljivim postovima iz kojih se može naučiti nešto novo. 

15 godina
odjavljen
offline
Re: Vlada odlučila: Osijek postaje prvi hrvatski 5

Iz tvojih prijašnjih upisa (a i nekih teza u posljednjem) bi se dalo zaključiti da ipak naginješ tome da je štetno i da tražiš potvrdu svog mišljenja. Možda je to samo rezultat činjenice da tražiš po netu, uz nedovoljno predznanja za filtrirati nađeno, staviti u prave okvire i znati koji zaključci su legitimni, a koji spadaju u tinfoil hat sferu.

 

Zanimljiv primjer je Dihydrogen monoxide - niti jedna iznesena tvrdnja nije netočna, ali opet, sve do jedne su zavaravajuće onome tko ne zna o kojem spoju se radi. Dodatno, kad već spominjemo taj spoj, znamo da u prevelikim količinama uzrokuje zdravstvene probleme, pa čak i smrt, ali nemamo niti jedan konačan dokaz da nije štetan u manjim količinama osim činjenice da ga konzumiramo tisućama godina. Uvijek se netko može zapitati "a što ako uzrokuje neki problem koji nismo povezivali s njim?". Jedino što možemo zaključiti jest da poznate posljedice premale konzumacije mnogostruko nadilaze taj rizik.

 

Zašto je to tako? Jer je jednostavno nemoguće dokazati da nešto nije štetno - možemo samo pokušati dokazati da nešto jest štetno, pa ne uspjeti naći dokaz i onda uz dovoljno takvih neuspjelih pokušaja reći da možemo s izvjesnom sigurnošću pretpostaviti da nije štetno. Pri tome oprez nikad nije na odmet, ali toliki oprez da isti uzrokuje blokadu funkcioniranja društva i sve benefite koji to donose je kontraproduktivan.

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
12 godina
neaktivan
offline
Re: Vlada odlučila: Osijek postaje prvi hrvatski 5
MrBlc kaže...

Iz tvojih prijašnjih upisa (a i nekih teza u posljednjem) bi se dalo zaključiti da ipak naginješ tome da je štetno i da tražiš potvrdu svog mišljenja. Možda je to samo rezultat činjenice da tražiš po netu, uz nedovoljno predznanja za filtrirati nađeno, staviti u prave okvire i znati koji zaključci su legitimni, a koji spadaju u tinfoil hat sferu.

 

Zanimljiv primjer je Dihydrogen monoxide - niti jedna iznesena tvrdnja nije netočna, ali opet, sve do jedne su zavaravajuće onome tko ne zna o kojem spoju se radi. Dodatno, kad već spominjemo taj spoj, znamo da u prevelikim količinama uzrokuje zdravstvene probleme, pa čak i smrt, ali nemamo niti jedan konačan dokaz da nije štetan u manjim količinama osim činjenice da ga konzumiramo tisućama godina. Uvijek se netko može zapitati "a što ako uzrokuje neki problem koji nismo povezivali s njim?". Jedino što možemo zaključiti jest da poznate posljedice premale konzumacije mnogostruko nadilaze taj rizik.

 

Zašto je to tako? Jer je jednostavno nemoguće dokazati da nešto nije štetno - možemo samo pokušati dokazati da nešto jest štetno, pa ne uspjeti naći dokaz i onda uz dovoljno takvih neuspjelih pokušaja reći da možemo s izvjesnom sigurnošću pretpostaviti da nije štetno. Pri tome oprez nikad nije na odmet, ali toliki oprez da isti uzrokuje blokadu funkcioniranja društva i sve benefite koji to donose je kontraproduktivan.

Moram nekako potaknuti raspravu. 

 

Osobno mi je zastrašujuće koliko su pojedinci postali ovisni o mobilnim uređajima. Koliko sam čitao pojavljuju se i "novi" zdravstveni problemi poput deformacije vratne kralježnice zbog nepravilnog držanja prilikom gledanja u mobitel. Naravno to se odnosi na pojedince koji ne skidaju pogleda sa mobitela.

 

Po pitanju štetnosti ne bi rekao da naginjem, više da se bojim da ne znamo sve informacije. Tako je uvijek kad je veliki biznis i lova u igri, onda mi postanemo manje bitni.

 

Ne idem u tinfoil ekstreme, ali mišljenja sam da treba biti razuman s korištenjem mobitela i sličnih uređaja. Slažem se sa zadnjom rečenicom, samo je pitanje što netko definira pod "blokadu funkcioniranja društva". Misliš da bi privremeni moratorij na 5G mrežu napravio toliku štetu?

15 godina
odjavljen
offline
Re: Vlada odlučila: Osijek postaje prvi hrvatski 5

Istraživanja provode, između ostalog, i znanstvenici na javnim institutima koji nisu financijski ovisni o kompanijama, a često na zgradama u kojima rade stoje i bazne stanice, tako da sumnja da nemamo sve informacije zbog zataškavanja itekako spada u tinfoil paranoju.

 

Da nešto možda još nismo otkrili jer nismo imali dovoljno podataka za povezati je uvijek moguće, ali ako na temelju te mogućnosti stavimo moratorij unatoč tome što se ništa značajno ne mijenja u odnosu na 4G, osim stvari koje sam ti već obrazložio, onda smo ljestvicu za takav moratorij spustili opasno nisko, čak i ako pretpostavimo da društvo nema benefita od 5G.

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
6 godina
offline
Re: Vlada odlučila: Osijek postaje prvi hrvatski 5
mzopg kaže...

Moram nekako potaknuti raspravu. 

 

Osobno mi je zastrašujuće koliko su pojedinci postali ovisni o mobilnim uređajima. Koliko sam čitao pojavljuju se i "novi" zdravstveni problemi poput deformacije vratne kralježnice zbog nepravilnog držanja prilikom gledanja u mobitel. Naravno to se odnosi na pojedince koji ne skidaju pogleda sa mobitela.

 

Po pitanju štetnosti ne bi rekao da naginjem, više da se bojim da ne znamo sve informacije. Tako je uvijek kad je veliki biznis i lova u igri, onda mi postanemo manje bitni.

 

Ne idem u tinfoil ekstreme, ali mišljenja sam da treba biti razuman s korištenjem mobitela i sličnih uređaja. Slažem se sa zadnjom rečenicom, samo je pitanje što netko definira pod "blokadu funkcioniranja društva". Misliš da bi privremeni moratorij na 5G mrežu napravio toliku štetu?

Iz ovog komentara vidim da si zabrinut kako drugi koriste uređaje i koliko im to šteti, lijepo od tebe.

Ima li naznaka da 4G mreža uzrokuje slične potencijalne probleme? Ako ima, možda ne bi bilo loše napraviti privremeni moratorij i na nju, barem dok se ne utvrdi štetnost?

Poruka je uređivana zadnji put sub 1.2.2020 0:56 (love2ml86).
12 godina
neaktivan
offline
Re: Vlada odlučila: Osijek postaje prvi hrvatski 5
MrBlc kaže...

Istraživanja provode, između ostalog, i znanstvenici na javnim institutima koji nisu financijski ovisni o kompanijama, a često na zgradama u kojima rade stoje i bazne stanice, tako da sumnja da nemamo sve informacije zbog zataškavanja itekako spada u tinfoil paranoju.

 

Da nešto možda još nismo otkrili jer nismo imali dovoljno podataka za povezati je uvijek moguće, ali ako na temelju te mogućnosti stavimo moratorij unatoč tome što se ništa značajno ne mijenja u odnosu na 4G, osim stvari koje sam ti već obrazložio, onda smo ljestvicu za takav moratorij spustili opasno nisko, čak i ako pretpostavimo da društvo nema benefita od 5G.

Svi su financijski ovisni o nekome i svi imaju donatore.

S obzirom da sam očito ipak tinfoil paranoik onda mogu napisati da su možda te bazne stanice lažnjaci kako bi zavarali protivnike 3-4-5G tehnologije.  Valjda ne treba dodatak da je ovo šala? 

 

Druga rečenica je upravo ono što cijelo vrijeme želim reći, ali sam očito nerazumljiv. Postoji mogućnost da sa informacijama i znanjem s kojim se trenutno raspolaže nismo u mogućnosti vidjeti potencijalne opasnosti. Eto sve si rekao s tom rečenicom i tu nemam što dodati. Slažem se dijelom i oko 4G/5G "problema", međutim dolaskom 5G nećemo ostati bez 4G tako da ćemo imati jedno i drugo u pogonu.

 

Vidim da raspolažeš s informacijama, pa ako može odgovor i na ovo pitanje. Vidim da sada sve više uređaja ima mogućnost primanja više frekvencija (agregacije), tipa 2CA ili 3CA i više. Tada dolazi do zbrajanja brzine protoka podataka. Da li se u tom slučaju na samom uređaju pojačava i nivo zračenja? Recimo da netko ima 4G router koji prima 3CA, koliko je pametno imati takav uređaj blizu djece ili pored glave?

 

love2ml86 kaže...

Iz ovog komentara vidim da si zabrinut kako drugi koriste uređaje i koliko im to šteti, lijepo od tebe.

Ima li naznaka da 4G mreža uzrokuje slične potencijalne probleme? Ako ima, možda ne bi bilo loše napraviti privremeni moratorij i na nju, barem dok se ne utvrdi štetnost?

Mislim da ljude treba educirati, a onda je odluka na njima. Koliko vidim to se i počelo raditi, doduše pomalo sramežljivo.

Ovdje su dva potpuno različita potencijalna "problema", na jedan možemo direktno utjecati, na drugi teško.

 

Prvi su korisnici uređaja, drugi su odašiljači.

Ukoliko odašiljači ne predstavljaju opasnost, kako kolega tvrdi, ostaje nam onaj prvi problem na koji imamo utjecaja.

Taj prvi problem se opet dijeli u nove grupe problema, tjelesne deformacije zbog nepravilnog držanja prilikom korištenja uređaja i potencijalno zračenje od strane uređaja. Na oboje korisnik može utjecati, nažalost većina neće dok ne završe kod doktora.

 

Imamo i treću grupu problema, a to je korištenje mobitela u situacijama koje zahtijevaju puno pozornost, npr. dok vozite kamion nije poželjno i pametno slati sms-ove. Nažalost zakoni postoje, ali se slabo ili nikako ne provode tako da sada većina vozaća twitta, lajka, shera, razgovara i šalje poruke dok voze. Nitko me ne može uvjeriti da to nije izravna opasnost za ostale sudionike u prometu. No otišao sam sad previše off pa očekujem novu seriju TD-ova. 

 

Uglavnom da sad netko stavi moratorij na 4G mrežu imali bi veću pobunu nego kad bi vladajući podigli poreze za 20%. Ali ok kužim sarkazam. 

6 godina
offline
Vlada odlučila: Osijek postaje prvi hrvatski 5G gr

Voda može štetiti zdravlju ako je odjednom popijete previše. To se naziva hiperhidratacija (intoksikacija vodom). Tada se količina tekućine u krvi povećava, a to pak smanjuje koncentraciju elektrolita, posebno natrija i dolazi do hiponatrijemije.

Natrij je važan jer balansira razinu tekućine unutar i izvan stanica. Kada pretjerujete s vodom, tada u stanice ulazi previše tekućine te počnu bubriti. Sad zamislite da se to bubrenje počne odvijati u mozgu - to može biti kobno. Osim toga postoji opasnost i od prestanka rada srca i bubrega, nastanka endema na plućima...

Rizik je još veći ako se u kratkom vremenu popije veća količina vode, nekoliko litara. Bubrezi tada nisu u mogućnosti svu tu silnu tekućinu pretvoriti u mokraću i izbaciti iz tijela.

mnogo mudrosti,mnogo jada...što više znanja, to više boli.
Moj PC  
2 0 hvala 0
15 godina
odjavljen
offline
Re: Vlada odlučila: Osijek postaje prvi hrvatski 5
mzopg kaže...

Svi su financijski ovisni o nekome i svi imaju donatore.

I baš svima znanstvenicima koji se bave ovim područjem su sponzori s polja telekomunikacija? Ako tako razmišljaš, onda bi trebao potražiti stručnu pomoć.

 

mzopg kaže... 

Druga rečenica je upravo ono što cijelo vrijeme želim reći, ali sam očito nerazumljiv. Postoji mogućnost da sa informacijama i znanjem s kojim se trenutno raspolaže nismo u mogućnosti vidjeti potencijalne opasnosti. Eto sve si rekao s tom rečenicom i tu nemam što dodati. Slažem se dijelom i oko 4G/5G "problema", međutim dolaskom 5G nećemo ostati bez 4G tako da ćemo imati jedno i drugo u pogonu.

Jednako kao što uvođenjem 4G nisu ugasili ni 3G ni 2G, međutim, sada se već priča o postepenom gašenju nakon uvođenja 5G, ali ne zbog opasnosti od jačeg zračenja jer rade paralelno, već da bi se taj pojas mogao iskoristiti na efikasniji način. Naime, mobilna bazna stanica ne radi na isti način kao i TV odašiljač. Odašiljač emitira TV signal stalno, a bazna stanica samo dok komunicira s uređajima. Ako imaš baznu stanicu stare tehnologije na koju nitko nije spojen, ona će svako toliko poslati tek jedan beacon da bi mobiteli znali da je ona tu, što je zanemarivo.

 

mzopg kaže... 

Vidim da raspolažeš s informacijama, pa ako može odgovor i na ovo pitanje. Vidim da sada sve više uređaja ima mogućnost primanja više frekvencija (agregacije), tipa 2CA ili 3CA i više. Tada dolazi do zbrajanja brzine protoka podataka. Da li se u tom slučaju na samom uređaju pojačava i nivo zračenja? Recimo da netko ima 4G router koji prima 3CA, koliko je pametno imati takav uređaj blizu djece ili pored glave?

Nije bitno što router prima, već što šalje. Ako imaš CA u uploadu, ali normalno surfaš webom, tebi je upload preko 90% vremena idle i drugi linkovi se neće ni aktivirati. Ako uploadaš arhivu fotografija na dropbox punom brzinom, onda se pojačava nivo zračenja. Ono što je tu bitno napomenuti, ako imaš 3CA, tvoj router odašilja ukupno manjom snagom nego router koji nema CA, a nalazi se na duplo većoj udaljenosti od bazne stanice. Isto tako, na istoj lokaciji, router s 3CA manje zrači na 80 cm udaljenosti nego router bez CA na 40 cm udaljenosti. Ovo je čisto mala usporedba da vidiš o kojim redovima veličina se radi.

Što se tiče blizine djece ili glave, za razliku od moratorija na tehnologiju i prosvjeda protiv baznih stanica, što ne bi bile razumne mjere s obzirom na eventualnu mogućnost da nešto ne znamo i da neka opasnost ipak postoji, neke mjere ipak imaju smisla:

- značajna sigurnosna margina pri limitiranju snage uređaja

- preporuka da se uređaji poput routera drže dalje od tijela, pogotovo glave ili od djece

- preporuka da se ograniči vrijeme korištenja mobitela djeci

 

 

Prva stavka se itekako provodi. Zakonski limiti su značajno niži od onoga što se smatra sigurnom snagom, iako je i ta sigurna snaga već uzela u obzir neku sigurnosnu marginu.

 

Druga stavka ne znači da ako imaš djecu ne smiješ imati 4/5G internet, već da bi router trebao biti barem 50-60 cm udaljen od tijela tamo gdje se boravi dulje vrijeme. Ako želiš imati dobar signal i stabilnu vezu, onda ćeš ionako staviti router na mjesto koje već samo po sebi poštuje takvu preporuku jer ako se ljudi šeću oko routera, imati ćeš slabiji signal. Također, sjeti se one priče o kvadratu udaljenosti - duplo dalje od routera, zračenje je 4 puta slabije.

 

Treća stavka možda više ima veze s razvojem i tjelesnim držanjem nego sa samim zračenjem. Gledanje youtubea zapravo jako malo koristi upload, pa mobitel ne zrači značajno, ako koristiš videopoziv (skype, WA, FB), mobitel ionako udaljiš ispred sebe, a pričanje je nešto između i preporuka je da djeca izbjegavaju dulje razgovore (još nisam vidio dijete kojem ionako ne dosadi razgovor na mobitel za par minuta).

 

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
12 godina
neaktivan
offline
Re: Vlada odlučila: Osijek postaje prvi hrvatski 5
HCMAA kaže...

Voda može štetiti zdravlju ako je odjednom popijete previše. To se naziva hiperhidratacija (intoksikacija vodom). Tada se količina tekućine u krvi povećava, a to pak smanjuje koncentraciju elektrolita, posebno natrija i dolazi do hiponatrijemije.

Natrij je važan jer balansira razinu tekućine unutar i izvan stanica. Kada pretjerujete s vodom, tada u stanice ulazi previše tekućine te počnu bubriti. Sad zamislite da se to bubrenje počne odvijati u mozgu - to može biti kobno. Osim toga postoji opasnost i od prestanka rada srca i bubrega, nastanka endema na plućima...

Rizik je još veći ako se u kratkom vremenu popije veća količina vode, nekoliko litara. Bubrezi tada nisu u mogućnosti svu tu silnu tekućinu pretvoriti u mokraću i izbaciti iz tijela.

Naravno, kao vjerojatno unos većine namirnica u organizam u ekstremnim količinama. Međutim kod unosa hrane (tekuće ili krute) imamo vrlo jasne smjernice i izračune. Uz to nas sam organizam "blokira" i upozorava, teško će netko bez puno muke u kratkom vremenu popiti nekoliko litara vode, jednako kao što će teško pojesti 33 bureka i 22 porcije ćevapćića u kratkom periodu. Onaj tko to radi, vidjeli smo da postoje razna idiotska takmičenja u prežderavanju, radi to na silu i na vlastitu štetu.

 

Kod uređaja koji proizvode EM nije jasno definirano koliko je previše. Vjerojatno proizvođači imaju limite koje moraju postaviti na uređaje po pitanju maksimalnog zraćenja, ali da li to znači da ih možemo koristiti 24h bez prestanka? Tu su smjernice vrlo uopćene, tipa "koristite razumno", "ne pretjerujte", "držite dalje od tijela", "dalje od glave" i slično. Uzmimo mobitele, što je tu razumno korištenje? Današnjim klincima to sigurno nije 1-2h dnevno, prije će biti 7-8h dnevno. "Razumno" nije jedinica mjere. Koliko je to dalje od glave, 10cm, 2m...? Ovo su izjave koje ne daje moj susjed mehaničar već osobe koje su zadužene za brigu o zdravlju, kao i razni znanstvenici.

 

Naravno da nije isto i kako se koristi mobitel, za pretpostaviti je da klasično razgovaranje ne zrači jednako kao gledanje videa ili slušanje glazbe.

 

Osobno poznam dosta osoba kojima posao diktira korištenje mobitela i sastoji se od velikog broja razgovora i poziva kroz radno vrijeme, u pitanju je 4-5-6h dnevno provedenog vremena razgovarajući. Radnja koja se ponavlja svakodnevno, izuzev nedjelje. Je li to razumno? Je li opasno i koliko? Ili je totalno nebitno i nema nikakve štete osim psihe koja generira 'placebo efekt'?

12 godina
neaktivan
offline
Re: Vlada odlučila: Osijek postaje prvi hrvatski 5
MrBlc kaže...

I baš svima znanstvenicima koji se bave ovim područjem su sponzori s polja telekomunikacija? Ako tako razmišljaš, onda bi trebao potražiti stručnu pomoć.

 

 Jasno ti je valjda da je to karikirano napisano isto kao što je pretpostavka da sve takve institucije imaju odašiljače na svojim zgradama. Uostalom ovo nije nikakav argument i nije toliko bitno za raspravu. Uz to upitno je koliko stručnjaci koji djeluju u svojim ustanovama imaju utjecaja na arhitekturu zgrade i broj odašiljača na istoj.

 

Vidjeli smo nedavno kod nas kako ministar zdravstva "posuđuje" novce od osobe koja je aktivna u farmaceutskoj industriji. Baš me zanima kako bi ravnatelji ustanova i stručnjaci zaposleni u njima reagirali da im od takvog ministra dođe direktiva da na svaku ustanovu moraju postaviti odašiljač.

 

MrBlc kaže... 

Jednako kao što uvođenjem 4G nisu ugasili ni 3G ni 2G, međutim, sada se već priča o postepenom gašenju nakon uvođenja 5G, ali ne zbog opasnosti od jačeg zračenja jer rade paralelno, već da bi se taj pojas mogao iskoristiti na efikasniji način. Naime, mobilna bazna stanica ne radi na isti način kao i TV odašiljač. Odašiljač emitira TV signal stalno, a bazna stanica samo dok komunicira s uređajima. Ako imaš baznu stanicu stare tehnologije na koju nitko nije spojen, ona će svako toliko poslati tek jedan beacon da bi mobiteli znali da je ona tu, što je zanemarivo.

 Tvoja pretpostavka je bazirana na tome da će se svi automatski prebaciti na 5G pa će 4G služiti više za ukras, ali jasno je da će biti jedan određeni period, vjerujem mjerljiv u godinama u kojem će se aktivno koristiti i 4G i 5G odašiljači. Da li će to generirati pojačano zračenje?

 

MrBlc kaže... 

Nije bitno što router prima, već što šalje. Ako imaš CA u uploadu, ali normalno surfaš webom, tebi je upload preko 90% vremena idle i drugi linkovi se neće ni aktivirati. Ako uploadaš arhivu fotografija na dropbox punom brzinom, onda se pojačava nivo zračenja. Ono što je tu bitno napomenuti, ako imaš 3CA, tvoj router odašilja ukupno manjom snagom nego router koji nema CA, a nalazi se na duplo većoj udaljenosti od bazne stanice. Isto tako, na istoj lokaciji, router s 3CA manje zrači na 80 cm udaljenosti nego router bez CA na 40 cm udaljenosti. Ovo je čisto mala usporedba da vidiš o kojim redovima veličina se radi.

Gledajući promet možemo reći da je omjer download/upload daleko na strani downloada, ali to ne znači da upload nije aktivan i sigurno nije 90% vremena idle. Samo kod surfanja prilikom učitavanja web stranice otvara se mnogo konekcija, za svaku browser prvo šalje upit, a zatim pokreće download. Tako da je upload puno aktivniji nego što si napisao, ali je obujam podataka daleko manji.

 

 


MrBlc
 kaže... 

Što se tiče blizine djece ili glave, za razliku od moratorija na tehnologiju i prosvjeda protiv baznih stanica, što ne bi bile razumne mjere s obzirom na eventualnu mogućnost da nešto ne znamo i da neka opasnost ipak postoji, neke mjere ipak imaju smisla:

 

- značajna sigurnosna margina pri limitiranju snage uređaja

- preporuka da se uređaji poput routera drže dalje od tijela, pogotovo glave ili od djece

- preporuka da se ograniči vrijeme korištenja mobitela djeci

 

Prva stavka se itekako provodi. Zakonski limiti su značajno niži od onoga što se smatra sigurnom snagom, iako je i ta sigurna snaga već uzela u obzir neku sigurnosnu marginu.

 

Druga stavka ne znači da ako imaš djecu ne smiješ imati 4/5G internet, već da bi router trebao biti barem 50-60 cm udaljen od tijela tamo gdje se boravi dulje vrijeme. Ako želiš imati dobar signal i stabilnu vezu, onda ćeš ionako staviti router na mjesto koje već samo po sebi poštuje takvu preporuku jer ako se ljudi šeću oko routera, imati ćeš slabiji signal. Također, sjeti se one priče o kvadratu udaljenosti - duplo dalje od routera, zračenje je 4 puta slabije.

 

Treća stavka možda više ima veze s razvojem i tjelesnim držanjem nego sa samim zračenjem. Gledanje youtubea zapravo jako malo koristi upload, pa mobitel ne zrači značajno, ako koristiš videopoziv (skype, WA, FB), mobitel ionako udaljiš ispred sebe, a pričanje je nešto između i preporuka je da djeca izbjegavaju dulje razgovore (još nisam vidio dijete kojem ionako ne dosadi razgovor na mobitel za par minuta).

Slažem se, nemam tu što previše dodati osim da bi i drugi trebali ovo pročitati i primijeniti navedene mjere.

 

Meni router stoji na prozoru 10cm od glave, a tinfoil hat mi se pokvario, tako da je očito najpametnije premjestiti router.

 

Po pitanju djece i razgovaranja, redovito na svoje oči/uši vidim situacije gdje roditelj nazove dijete i onda ga pola sata gnjavi preko mobitela, "kako je bilo u školi", "koje si dobio ocjene", "što ti je učiteljica rekla"... kao da mu neće to sve ispričati za sat vremena kod kuće. Sve se svodi na uštedu vremena po cijenu zdravlja, isto je i sa prehranom.

 

Usput novo pitanje. 

Vidim da postoje razne aplikacije za mjerenje EMF-a za mobitel, koliko je to zabavna aplikacija, a koliko donekle precizna? Je li ih netko od forumaša koristio? Navodno je mobitel opremljen senzorima koji to mogu mjeriti, ti senzori u mobitelu nisu tu radi toga, ali prema autorima tih aplikacija mogu se koristiti i za mjerenje EMF-a.

15 godina
offline
Re: Vlada odlučila: Osijek postaje prvi hrvatski 5
mzopg kaže...

Osobno poznam dosta osoba kojima posao diktira korištenje mobitela i sastoji se od velikog broja razgovora i poziva kroz radno vrijeme, u pitanju je 4-5-6h dnevno provedenog vremena razgovarajući. Radnja koja se ponavlja svakodnevno, izuzev nedjelje. Je li to razumno? Je li opasno i koliko? Ili je totalno nebitno i nema nikakve štete osim psihe koja generira 'placebo efekt'?

Citirao sam samo ovaj dio iako repliciram na tvoj cjelokupni doprinos temi.

 

Ovo sto cinis je jedan od najsebicnijih vidova idiotizma. Nemoj se uvrijediti, jer i ja sam idiot.

 

No, ono sto ti cinis jest izvlacenje "necega*" iz konteksta vlastite gluposti i komoditeta, gdje potom to isto "nesto" dizes do razine opasnosti iako niti shvacas sto si dignuo do nivoa opasnosti, niti shvacas opasnost.

Ono sto te cini idiotom (a i ja sam idiot) jest da to cinis iz vlastitog komoditeta - nisi uzeo "nesto" sto ti treba, vec "nesto" sto bez cega djlomicno i mozes - tj. mislis da mozes - i to te jos vise cini idiotom (i ja sam idiot da se ne uvrijedis) jer niti ne shvacas sto radis.

 

To je isto kako o chemtrailsima bruje bas ljudi koji nikad nece koristiti avion, ali jedu hranu koja ne bi bila dostupna da aviona nema, ili koriste ljekove iako su protiv cjepiva.

 

*Jer to "nesto" na sto si se sad fokusirao moze biti svasta, jer moras sebi dokazati da si principjelan i da brines.

 

Problem je sto si uzeo "nesto" iz domene tehnicke znanosti, pa se opasnost moze mjeriti, predvidjeti i sprijeciti, no kad ti se to dokaze, siris raspravu kako bi i dalje u svojim ocima ostao principjelan i da brines.

To je sebicni idiotizam i autodestruktivna masturbacija.

 

Konkretno - kad su ti se pokazale brojke izracuni i termini koje ne razumijes - prebacio si raspravu na generalno pitanje ovisnosti o mobitelima, koristenja mobitela u prometu i sl. sto ne samo da nije pitanje vezano za temu koju si ti zapoceo, nego nije ni pitanje tehnicke struke, niti opasnoti od fizickog uredjaja, vec ofrlje pitanje iz domene psihologije, ali kako ti nemas pojma sto znaci frekvencija, ali imas pojma da bi ljudi nacelno trebali biti u prirodi i komunicirati uzivo, skreces pozornost na taj "teren".

 

A zasto? Da bi se osjecao bolje jer si principjelan i da brines?

mzopg kaže...

 Je li to razumno?

Je li opasno i koliko?

Ili je totalno nebitno?

nema nikakve štete osim psihe koja generira 'placebo efekt'?

 

 

Ovako se moze svako ljudsko djelo apsurdizirati do besvjesti, sto ti dobro znas, pa to i cinis, jer nije bitno sto si ti konkretno glup oko teme o kojoj nemas pojma, bitno je da postoji pitanje koje ni druga strana ne moze 100% tocno odgovoriti - time dajes znacaj sebi jer eto, kolega MrBlc ne zna odgovor na njih, iako je kolega strpljiv i pokusava ti objasniti zasto si u krivu.

You can fall for chains of silver you can fall for chains of gold You can fall for pretty strangers and the promises they hold
12 godina
neaktivan
offline
Re: Vlada odlučila: Osijek postaje prvi hrvatski 5
wyks kaže...

Citirao sam samo ovaj dio iako repliciram na tvoj cjelokupni doprinos temi.

 

Ovo sto cinis je jedan od najsebicnijih vidova idiotizma. Nemoj se uvrijediti, jer i ja sam idiot.

 

No, ono sto ti cinis jest izvlacenje "necega*" iz konteksta vlastite gluposti i komoditeta, gdje potom to isto "nesto" dizes do razine opasnosti iako niti shvacas sto si dignuo do nivoa opasnosti, niti shvacas opasnost.

Ono sto te cini idiotom (a i ja sam idiot) jest da to cinis iz vlastitog komoditeta - nisi uzeo "nesto" sto ti treba, vec "nesto" sto bez cega djlomicno i mozes - tj. mislis da mozes - i to te jos vise cini idiotom (i ja sam idiot da se ne uvrijedis) jer niti ne shvacas sto radis.

 

To je isto kako o chemtrailsima bruje bas ljudi koji nikad nece koristiti avion, ali jedu hranu koja ne bi bila dostupna da aviona nema, ili koriste ljekove iako su protiv cjepiva.

 

*Jer to "nesto" na sto si se sad fokusirao moze biti svasta, jer moras sebi dokazati da si principjelan i da brines.

 

Problem je sto si uzeo "nesto" iz domene tehnicke znanosti, pa se opasnost moze mjeriti, predvidjeti i sprijeciti, no kad ti se to dokaze, siris raspravu kako bi i dalje u svojim ocima ostao principjelan i da brines.

To je sebicni idiotizam i autodestruktivna masturbacija.

 

Konkretno - kad su ti se pokazale brojke izracuni i termini koje ne razumijes - prebacio si raspravu na generalno pitanje ovisnosti o mobitelima, koristenja mobitela u prometu i sl. sto ne samo da nije pitanje vezano za temu koju si ti zapoceo, nego nije ni pitanje tehnicke struke, niti opasnoti od fizickog uredjaja, vec ofrlje pitanje iz domene psihologije, ali kako ti nemas pojma sto znaci frekvencija, ali imas pojma da bi ljudi nacelno trebali biti u prirodi i komunicirati uzivo, skreces pozornost na taj "teren".

 

A zasto? Da bi se osjecao bolje jer si principjelan i da brines?

mzopg kaže...

 Je li to razumno?

Je li opasno i koliko?

Ili je totalno nebitno?

nema nikakve štete osim psihe koja generira 'placebo efekt'?

 

 

Ovako se moze svako ljudsko djelo apsurdizirati do besvjesti, sto ti dobro znas, pa to i cinis, jer nije bitno sto si ti konkretno glup oko teme o kojoj nemas pojma, bitno je da postoji pitanje koje ni druga strana ne moze 100% tocno odgovoriti - time dajes znacaj sebi jer eto, kolega MrBlc ne zna odgovor na njih, iako je kolega strpljiv i pokusava ti objasniti zasto si u krivu.

Iskreno mi je žao što si tako shvatio moje pisanje. Ja sebe ovdje vidim kao totalno neutralan objekt, koliko je to moguće, tako da tvoja teza "izvlacenje "necega*" iz konteksta vlastite gluposti i komoditeta, gdje potom to isto "nesto" dizes do razine opasnosti" mi je potpuno besmislena. Sve tvrdnje koje sam napisao nisu izvučene iz moje gluposti već su to pitanja i razmišljanja raznih osoba koje su na ovu temu daleko stručnije od mene, na mnoge sam postavio i linkove. Moj ego je ovdje totalno nebitan.

 

Ne znam zašto se uporno guraju chemtrailsi i cjepivo u ovakve rasprave, mislim da je jasno gdje to spada.

 

Konkretno - kad su ti se pokazale brojke izracuni i termini koje ne razumijes - prebacio si raspravu na generalno pitanje ovisnosti o mobitelima, koristenja mobitela u prometu i sl. sto ne samo da nije pitanje vezano za temu koju si ti zapoceo, nego nije ni pitanje tehnicke struke, niti opasnoti od fizickog uredjaja, vec ofrlje pitanje iz domene psihologije, ali kako ti nemas pojma sto znaci frekvencija, ali imas pojma da bi ljudi nacelno trebali biti u prirodi i komunicirati uzivo, skreces pozornost na taj "teren".

 

Nije ti palo na pamet da sam možda prihvatio argumente koje je kolega iznio? Raspravu nisam proširio s lošom namjerom, već isključivo jer sam imao sugovornika koji je dobro potkovan i ima korisno znanje, pa mi je cilj bio saznati što više informacija, naravno da se kolega mogao ograditi od tog dijela rasprave. Da sam otišao off se slažem i zbog toga se ispričavam ostalim kolegama, nadao sam se da će ove informacije biti korisne.

Što je frekvencija jako dobro znam, završio sam popriličan broj škola kojima je to bila jedna od bitnijih tema.

 

Obzirom da sam idiot ne znam kako možeš vidjeti moje pisanje kao ciljanu manipulaciju i "autodestruktivnu masturbaciju"? Nije li to dvoje u konfliktu?

 

Bottom line je da čak i ako se ostale kolege slože da je moje pisanje u ovoj temi idiotsko i nepotrebno ostaju nam svima korisne informacije koje su druge kolege napisale, prvenstveno kolega MrBlc. Ne vidim ništa loše u tome, a moje postove se lako preskoći. Klik na "ignoriraj autora" i problem riješen. 

15 godina
offline
Re: Vlada odlučila: Osijek postaje prvi hrvatski 5
mzopg kaže...
Vidjeli smo nedavno kod nas kako ministar zdravstva "posuđuje" novce od osobe koja je aktivna u farmaceutskoj industriji. Baš me zanima kako bi ravnatelji ustanova i stručnjaci zaposleni u njima reagirali da im od takvog ministra dođe direktiva da na svaku ustanovu moraju postaviti odašiljač.

Ovo je konkretan pokazatelj da u temu nisi usao inkluzivno tj. benevolentno, vec eksluzivno i maliciozno.

Hipotetske situacije, tj. dealing with hypotheticals je pokazatelj krnje pesudo-znanosti, tj. guranja agende pod skutama konkretnog pitanja.

 

Ti u raspravu nisi usao kako bi naucio nesto, pa su pristojni odgovori nepotrebni.

 

MrBlc ti je jasno dao do znanja kako se cak i pri ocito losem rukovanju spomenutom tehnologijom vjerojatno nece prijeci vec propisani sigurnosni limit, no ti, posve maliciozno i idiotski na to repliciras hipotetskom situacijom - a sto ako se namjreno cini ociti zlocin?

Da, covjeka se moze ubiti i nozem za maslac. Da, principjelno i zabrinuto osobo - zlocin je zlocin.

 

I tu je taj sebicni idiotizam - ti njega nisi isao osporiti po pitanju njegova izracuna i znanosti, vec si to u potpunosti ignorirao (time dokazaujuci da ovdje nisi dosao uciti) i kontrirao totalno zamisljenom situacijom, koja cak i da JEST istinita, ne opovrgava znanost koju ti je MrBlc dao kao argument.

 

Da, uistinu, mene moze ubiti Sumamed, kao sto nekoga moze ubiti Penicilin, pa moze, i jest postojala situacija u kojoj je lijecnik usmrtio pacijenta jer je bio potplacen da koristi odredjeni lijek. Mjenja li to cinjenicu da penicilin ubija bakterije?

 

Je li svijet ovisan o lijekovima?

Jesmo li izolirani od prirode?

Da li olako shvacanje zivota ubija brakove?

 

Hoces li pristati na operaciju srca koja ce ti spasiti zivot i na terapiju penicilinom koja ce ubiti bakterije? A sto ako je lijecnik potplacen da je ignorirao arhitektnoske propise kojima je dosao na listu Plive za placanje da gura Sumamed i time usmrti mene? Vidjeli smo da Kujundzic ima susjeda iz farmaceutike? A sto ako Kujundzic prica na mobitel sa susjedom iz farmaceutike dok vozi na posao i onda prica 8 sati dnevno?

 

Ali moj otac je ziv nakon operacije srca, kao sto mene jos nitko nije ubio Sumamedom. I da me ubije? Što? Sumamed nije olaksao simptome bakterijskih upala kod druge osobe?

 

Pogledaj ovaj video - ti cinis istu stvar. Jer je taj mehanizam argumentacije toliko ocit i uocljiv da vec postaje pattern vidjen kod svih principjelnih i zabrinutih osoba.

 

You can fall for chains of silver you can fall for chains of gold You can fall for pretty strangers and the promises they hold
15 godina
odjavljen
offline
Re: Vlada odlučila: Osijek postaje prvi hrvatski 5
mzopg kaže...

Jasno ti je valjda da je to karikirano napisano

Ne, za onaj drugi dio si napisao da se šališ, iako samo time razbijaš raspravu i mutiš vodu, dok si ovaj dio iznosio i prije bez naznake da se radi o šaljivom tonu.

 

mzopg kaže... 

isto kao što je pretpostavka da sve takve institucije imaju odašiljače na svojim zgradama. Uostalom ovo nije nikakav argument i nije toliko bitno za raspravu. Uz to upitno je koliko stručnjaci koji djeluju u svojim ustanovama imaju utjecaja na arhitekturu zgrade i broj odašiljača na istoj.

Nemaju sve, ali ih ima značajan broj. Nije bitno za raspravu da ljudi koji se tom temom bave uredno izdaju dozvole za postavljanje odašiljača iznad njihove glave ili se ne bune kad druga institucija izda dozvolu? Jesi uopće upoznat s procedurom izdavanja dozvole?

 

mzopg kaže...

Vidjeli smo nedavno kod nas kako ministar zdravstva "posuđuje" novce od osobe koja je aktivna u farmaceutskoj industriji. Baš me zanima kako bi ravnatelji ustanova i stručnjaci zaposleni u njima reagirali da im od takvog ministra dođe direktiva da na svaku ustanovu moraju postaviti odašiljač.

Ako kažem da si paranoičan, oćeš reći da je to bila šala ili?

 

U krajnjem slučaju, ako se radi o kvalitetnom znanstveniku, njemu su mnoga vrata otvorena i ako misli da mu nije dobro boriti se protiv ministra, uvijek može otići u drugu instituciju.

 

mzopg kaže...

Tvoja pretpostavka je bazirana na tome da će se svi automatski prebaciti na 5G pa će 4G služiti više za ukras, ali jasno je da će biti jedan određeni period, vjerujem mjerljiv u godinama u kojem će se aktivno koristiti i 4G i 5G odašiljači. Da li će to generirati pojačano zračenje?

Na to pitanje sam ti već odgovorio. Bez povećanja ukupnog prometa, jedino što će se povećati jest broj beacon poruka bez obzira na omjer korisnika na 4G i 5G jer odašiljač emitira samo dok nešto prenosi. Ako 50% korisnika koristi 4G, a 50% koristi 5G, ukupna aktivnost oba odašiljača je gotovo 50% manja nego kad su svi na istoj tehnologiji. Jedino povećanje ukupne propusnosti povećava ukupno zračenje, ali isto tako gušće postavljanje baznih stanica ga smanjuje jer je manji broj korisnika na području jedne čelije.

 

To spada u osnove rada GSM mreže i ako ti to nije jasno, onda sve što si do sad mislio da si naučio možeš okačiti mačku o rep jer se temelji na nikakvom predznanju.

 

mzopg kaže...

Gledajući promet možemo reći da je omjer download/upload daleko na strani downloada, ali to ne znači da upload nije aktivan i sigurno nije 90% vremena idle. Samo kod surfanja prilikom učitavanja web stranice otvara se mnogo konekcija, za svaku browser prvo šalje upit, a zatim pokreće download. Tako da je upload puno aktivniji nego što si napisao, ali je obujam podataka daleko manji.

Meni je trenutno omjer dl/up 4.7 GB / 279.89 MB (nekoliko dana normalnog korištenja, web, upload koje slike, pregled videa). To je omjer od gotovo 98% u korist downloada. Kad uračunaš sve overheadove konekcija, održavanje aktivne veze i slično, taj omjer ne pada na razinu od 90%. Međutim, i sam download, osim ako nešto baš downloadaš, je većinom idle. Inače, ako router treba poslati sliku od 10 MB na konekciji propusnosti 40 Mbit/sec, za to treba oko 3 sekunde aktivnosti odašiljača. Ako ti se slika šalje dulje, to može biti iz dva razloga - signal ti je "na granici", pa se slanje mora ponavljati zbog grešaka, ili, daleko češće, mreža je zauzeta i odašiljač tvog routera zapravo čeka u idle-u dok ne dobije zeleno svjetlo od bazne stanice da može slati (karikirano rečeno). 

 

S druge strane, dok surfaš netom, tvoj odašiljač šalje tri vrste informacija:

- ej, još sam tu (to je kratka poruka koja se pošalje u jako kratkom vremenu, reda veličine ms)

- uspješno primljeno (također kratka poruka, koja se pošalje gotovo instant)

- korisnik želi to i to uz ove parametre (to je poruka reda veličine par stotina B do kojeg kB, osim ako ne šalješ neki file ili hrpu teksta za forme)

 

Ostatak vremena, odašiljač je idle, doslovno ne odašilja. Dakle ovih 10% pretpostavljene aktivnosti je debelo precijenjeno. Upload je zanemariv ako ne šalješ neki file.

 

 

Tu ponovno pokazuješ nedostatak elementarnog znanja. Otprilike kao da se netko ide raspravljati s ginekolozima jesu li sigurni da je rađanje moguće jer eto, on je vidio pi*ku i ona je nekoliko redova veličine uža od djeteta.

 

mzopg kaže...

Meni router stoji na prozoru 10cm od glave, a tinfoil hat mi se pokvario, tako da je očito najpametnije premjestiti router.

Te preporuka ti uredno stoji i u user manualu.

 

mzopg kaže...

Po pitanju djece i razgovaranja, redovito na svoje oči/uši vidim situacije gdje roditelj nazove dijete i onda ga pola sata gnjavi preko mobitela, "kako je bilo u školi", "koje si dobio ocjene", "što ti je učiteljica rekla"... kao da mu neće to sve ispričati za sat vremena kod kuće. Sve se svodi na uštedu vremena po cijenu zdravlja, isto je i sa prehranom.

Ja redovito na svoje oči vidim da ljudi voze djecu bez autosjedalice - da zabranimo automobile?

Pola sata u kontinuitetu pričati na mobitel za djecu nije preporučivo, međutim, ta preporuka je i dalje temeljena na "za svaki slučaj" nego na nekim dokazima, ali, s obzirom na to da bi djeci za razvoj bilo bolje da pričaju uživo koliko je moguće, držati se te preporuke bi svakako bilo dobro bez obzira na tehnološku stranu priče. S druge strane, što se zračenja tiče, bolje i da pričaju pola sata tamo gdje je signal full nego 10 minuta na jednoj crtici signala.

Mislim da i dalje najveću opasnosti predstavlja upala uha ako se nakon razgovora odu igrati na propuh ili vani (isto vrijedi i za slušalice).

mzopg kaže...

Sve se svodi na uštedu vremena po cijenu zdravlja, isto je i sa prehranom.

Postoji ogromna razlika - za dobar dio prehrambenih navika znamo da su štetne, dok su preporuke oko korištenja mobitela donesene kao preporuke temeljene na mjerama predostrožnosti. Ako bismo se vodili istom razinom opreza, stan bi nam bio obložen spužvom, a djeca bi nosila kacige i štitnike za koljena i laktove. Međutim, ograničiti količinu korištenja mobitela je nekoliko redova veličina praktičnije od oblaganja stana spužvom i stalnog nošenja zaštitne opreme, pa onda ima smisla primjenjivati.

 

mzopg kaže...

Vidim da postoje razne aplikacije za mjerenje EMF-a za mobitel, koliko je to zabavna aplikacija, a koliko donekle precizna? Je li ih netko od forumaša koristio? Navodno je mobitel opremljen senzorima koji to mogu mjeriti, ti senzori u mobitelu nisu tu radi toga, ali prema autorima tih aplikacija mogu se koristiti i za mjerenje EMF-a.

Možeš okvirno vidjeti na području na kojem mobitel radi, ali te brojke laiku ne predstavljaju previše i ne mogu se direktno usporediti s dva različita mobitela.

 

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
16 godina
offline
Vlada odlučila: Osijek postaje prvi hrvatski 5G gr

U videu postoje, rekao bi - bedastoce tipa krvarenja iz nosa, ali ima izjava nad kojima se moras zamislit...

Najbolje rijeci su mi pri samom kraju, od 15:00...

 

 

Reko bi da je neizbjezno da covjek postane u vrlo bliskoj buducnosti nalik ovoj dolje spodobi...

Truth in engineering.
Poruka je uređivana zadnji put ned 16.2.2020 19:33 (Batista).
 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Vlada odlučila: Osijek postaje prvi hrvatski 5G gr
Demokracija je, također, kada dva vuka i jedna ovca glasuju što će biti za večeru.
Moj PC  
4 0 hvala 0
16 godina
odjavljen
offline
Re: Vlada odlučila: Osijek postaje prvi hrvatski 5

 

Nepovratno sam izgubio 20% svog mentalnog kapaciteta...

Freak Show Inc.
15 godina
offline
Re: Vlada odlučila: Osijek postaje prvi hrvatski 5

Portal iz Istre, a nisu spomenuli HAARP strogo cuvani objekt na Ucki!?

 

Ovo je neki zlotvoran portal koji namjerno siri neistine kako bi se sakrila prava istina!

Susjed je isao brati gljive na Ucku kad su ga ispratila dvojca u maskirnim uniformama sa dugim cijevima. Nije nasa uniforma!

 

(Sadrzaj ovog duhovitog isjecka je tocan, uzivao sam u pivu na suncanoj terasi, a gore navedeno je bila tema razgovora grupe ljudi koja je sjedila blizu.)

You can fall for chains of silver you can fall for chains of gold You can fall for pretty strangers and the promises they hold
16 godina
offline
Re: Vlada odlučila: Osijek postaje prvi hrvatski 5
Friday kaže...

 

Nepovratno sam izgubio 20% svog mentalnog kapaciteta...

ode u minus dakle, sad ces pocet vozit Sulky po M50

Demokracija je, također, kada dva vuka i jedna ovca glasuju što će biti za večeru.
12 godina
online
Vlada odlučila: Osijek postaje prvi hrvatski 5G gr

Dečki, jel se vraćate ?

 

Pare, budućnost, mentalitet, obitelj, mirovina vs 5g ?

vi zadrti intelovci ste strašni s ovim zastrašivanjem ljudi isto ko zadrti amdovci s uloženo/dobiveno xD , neces dobit td nego prijavu za spam
Moj PC  
0 0 hvala 0
9 godina
offline
Vlada odlučila: Osijek postaje prvi hrvatski 5G gr

Moze li mi netko objasniti na kakav nacin kisik apsorbira energiju iz 60GHz frekvencije koja je istovremeno jedna od frekvencija 5G mreze ili 802.11ad wifi?

 

Izvor informacije je odavde: https://ask4solutions.co.uk/unravellingtechnology/v-band-60ghz-wifi-where-you-should-or-shouldnt-use-it

 

 
0 0 hvala 0
7 godina
online
Re: Vlada odlučila: Osijek postaje prvi hrvatski 5

To ti se uvijek događa kad je valna duljina približno jednaka diemenzijama atoma, tj. molekule.

Ogroman dio EM valova ti je zapravo apsorbiran od strane molekula i atoma u zraku, jedan od ogromnih problema za EM valove, ali to je već područje kemije, nisam ekspert.

Uglavnom, zbog toga se uvijek treba birati valne duljine koje imaju najbolju prolaznost da bi komunikacija funkcionirala čim bolje, ali je problem kaj države ne daju u komercijalnu upotrebu skoro ništa frekvencija, jer debelo iznad 99% frekvencija je rezervirano za vojnu upotrebu (premda ih ni vojska ne koristi), pa onda IEEE kupi mrvice i rade standarde na zapravo lošim frekevencijama, ali to ti je tak kad međunarodna zajednica ništa ne radi, sve su to debili lojima je vojska jedina zabav i svetinja, ali ok, dosta politike.

Uglavnom, neko okvirno objašnjenje:

https://eesc.columbia.edu/courses/ees/climate/lectures/radiation_hays/

A za općenite interakcije EM vala i atoma/molekula nemam pojma, treba googlat, ima hrpa znanstvebih radova na tu temu.

 

Kruha i igala...
Poruka je uređivana zadnji put čet 12.3.2020 16:58 (fer-de-lance).
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice