Vizualizacija serije potresa kod Petrinje na karti

poruka: 8
|
čitano: 4.745
|
moderatori: vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Vizualizacija serije potresa kod Petrinje na karti".
3 godine
offline
Vizualizacija serije potresa kod Petrinje na karti

Lijepo se vidi kako se širi i očigledno djeluje na ostale rasjede, super je to kad ziviš prek 30g u Zg i tek onda ovo doznaš.🤮😬

Moj PC  
2 1 hvala 1
12 godina
neaktivan
offline
Vizualizacija serije potresa kod Petrinje na karti

Laičko pitanje, koliko vidim prije glavnog velikog potresa je kroz cca 24h bilo i do 50 manjih potresa. Nije li nekome to bilo čudno, alarm za uzbunu ili je to sasvim uobičajeno i često?

Ima li nekakav obrazac kod potresa?

 
2 0 hvala 1
3 godine
offline
Re: Vizualizacija serije potresa kod Petrinje na k
Očigledno da nema, drzava kurcu svira.
Moj PC  
1 0 hvala 1
11 godina
offline
Re: Vizualizacija serije potresa kod Petrinje na k
mzopg kaže...

Laičko pitanje, koliko vidim prije glavnog velikog potresa je kroz cca 24h bilo i do 50 manjih potresa. Nije li nekome to bilo čudno, alarm za uzbunu ili je to sasvim uobičajeno i često?

Ima li nekakav obrazac kod potresa?

 

Dosta opširan i kvalitetan tekst, pokriva od seizmologije do psihologije:

https://www.jutarnji.hr/vijesti/hrvatska/ono-sto-nam-se-sada-cini-kao-nocna-mora-postat-ce-mozda-dio-nase-svakodnevice-15040246

Poruka je uređivana zadnji put ned 3.1.2021 18:57 (telefon 2).
15 godina
offline
Re: Vizualizacija serije potresa kod Petrinje na k
mzopg kaže...

Laičko pitanje, koliko vidim prije glavnog velikog potresa je kroz cca 24h bilo i do 50 manjih potresa. Nije li nekome to bilo čudno, alarm za uzbunu ili je to sasvim uobičajeno i često?

Ima li nekakav obrazac kod potresa?

 Potpuno je uobicajeno i ocekivano  da nakon velikog potresa bude puno slabijih. Sto je glavni potres jaci ocekuju se i jaci naknadni potresi.

recimo ugrubo, lupi petica, nakn nje se ocekuje oar cetvorki, dvadesetak trojki, 50 dvojku, 200 jedinica. Znaci ovo je samo ilustrativno , ne stvarne brojke.

Zapravo  nakon  prvog potresa od 5 bilo je premirno, premalo naknadnih. Nazalost onda je ruknuo ovaj drugi i nakon njega je sad ovo potpuno ocekivano da ima puno naknadnih, u jednu ruku to je i dobro da se energija postepeno odlobodi i sve smiri i da ne bude opet jakih potresa.

zaista se nadam da nece vise biti jacih

Poruka je uređivana zadnji put ned 3.1.2021 21:10 (Pixel).
12 godina
neaktivan
offline
Re: Vizualizacija serije potresa kod Petrinje na k
Pixel kaže...
mzopg kaže...

Laičko pitanje, koliko vidim prije glavnog velikog potresa je kroz cca 24h bilo i do 50 manjih potresa. Nije li nekome to bilo čudno, alarm za uzbunu ili je to sasvim uobičajeno i često?

Ima li nekakav obrazac kod potresa?

 Potpuno je uobicajeno i ocekivano  da nakon velikog potresa bude puno slabijih. Sto je glavni potres jaci ocekuju se i jaci naknadni potresi.

recimo ugrubo, lupi petica, nakn nje se ocekuje oar cetvorki, dvadesetak trojki, 50 dvojku, 200 jedinica. Znaci ovo je samo ilustrativno , ne stvarne brojke.

Zapravo  nakon  prvog potresa od 5 bilo je premirno, premalo naknadnih. Nazalost onda je ruknuo ovaj drugi i nakon njega je sad ovo potpuno ocekivano da ima puno naknadnih, u jednu ruku to je i dobro da se energija postepeno odlobodi i sve smiri i da ne bude opet jakih potresa.

zaista se nadam da nece vise biti jacih

Znam za to poslije velikog potresa, tada uvijek bude puno manjih, ali me zanima da li kad krenu prvo manji potresi mogu biti najava da nas čeka veliki, jer ovdje smo prije većih potresa imali pedesetak manjih.

 

Recimo kod vulkanske aktivnosti imamo puno upozoravajućih signala koji se javljaju danima prije nego vulkan proradi.

 

Čitao sam prije par dana da se navodno nekoliko dana prije potresa u atmosferi bilježi poremećaj elektromagnetskog polja uzrokovano radioaktivnim plinom (radon) koji emitira alfa zrake koje ioniziraju molekule zraka. Navodno se prema tome može predvidjeti potres, mada nije to ništa 100%, ali i da je 20-30% precizno bilo bi korisno.

 

https://slobodnadalmacija.hr/vijesti/hrvatska/hoce-li-se-potrese-moci-predvidjeti-promatrajuci-nebo-nesto-se-neobicno-dogada-prije-kataklizmi-evo-sto-je-objasnio-fizicar-sa-splitskog-fesb-a-1068336

 

"Stres u zemljinoj kori doseže maksimum nekoliko dana prije jakog potresa: nastaju male pukotine koje se pune podzemnom vodom. Kroz njih iz utrobe izlazi i radioaktivni plin radon emitirajući alfa zrake koje snažno ioniziraju molekule zraka, stvarajući u dijelovima atmosfere nenormalno elektromagnetsko polje."

 

Imamo i ovakve teorije, koje su svakako zanimljive:

https://www.dalmacijadanas.hr/je-li-potres-kod-petrinje-uzrokovan-suncevom-olujom-strucnjak-iz-dalmacije/

12 godina
offline
Vizualizacija serije potresa kod Petrinje na karti

Ne znam ništa o ovim teorijama ali znam da sam bio na 21 katu i da sam se usrao kao pička, a zgrada je novija. Zgrada se ljuljala još barem 1 min nakon prestanka potresa.

Poruka je uređivana zadnji put ned 3.1.2021 21:27 (R36).
 
1 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: Vizualizacija serije potresa kod Petrinje na k
Koliko sam čitao o tome, ne postoje generalna pravila i dosta ovisi o tome kakva je struktura tla. Seizmologija je potpuno nepredvidiva, osim sto se zna okvirni potresni rizik (postoje procjene oko toga koji je najviši stupN potresa koji može pogoditi odredjeno područje). Ono sto se zna je da će nakon velikog potresa uslijediti niz manjih ali nitko ne zna točno vrijeme i intenzitet. Prognoze velikih potresa nakon prvotnog slabijeg mozes vidjeti uglavnom samo u filmu. E sad, još da uzmeš u obzir kad bi sve to bilo ipak moguće predvidjeti trebalo bi imati odredjeni razinu opremljenosti koju mi u Hrvatskoj možemo samo sanjati.
The best is yet to come, and wont that be fine You think youve seen the sun, but you aint seen it shine
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice