Više od 16.2 milijuna kuna A1 Hrvatska ulaže u eko

poruka: 7
|
čitano: 4.492
|
moderatori: vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Više od 16.2 milijuna kuna A1 Hrvatska ulaže u eko".
6 godina
offline
Više od 16.2 milijuna kuna A1 Hrvatska ulaže u eko

Nitko ne  govori o utjecaju tamnih panela na okolnu temperaturu...Zeleno je sad nova religija...Kupiti EV s poticajem je sad svjetonazor...Ali nema besplatnog ručka

mnogo mudrosti,mnogo jada...što više znanja, to više boli.
Moj PC  
0 0 hvala 0
7 godina
offline
Re: Više od 16.2 milijuna kuna A1 Hrvatska ulaže u

Zato mi je uvijek fascinantno da ti projekti uvijek stavljaju panele na neki prostor gdje nema ničega?

Nekoć davno smo radili usporedbu, kad bi kompletna površina krovova grada New Yorka bila pokrivena panelima, to bi bilo već dovoljno za namiriti 80% svjetskih potreba za strujom (da, znam, sunce ne sija 0-24, ovo je samo da se pokaže koliko zapravo malo prostora koji je već izgrađen treba), tak da je ovaj sistem skroz bezveze.

Ali opet, vjerovatno je jeftinije kupovati zemljište nego ljudima plaćati naknade za korištenje krova, pa zato.

 

Edit: dobro sam zapamtio: https://landartgenerator.org/blagi/archives/127

A površina krovova u New Yorku je oko 200.000 km2, dok je za ukupne potrebe za energijom (uključujući i fosilna goriva za prijevoz, znači sva energija koja se potroši u svijetu) potrebno trenutno oko 500.000 km2 (dva i pol puta površina krovova u New Yorku) solarnih panela).

 

Ups, nije mi bilo sumnjivo, fulao sam puta tisuću, površina milijun krovova u New Yorku je 200 km2 

Ali ok, na onom linku se vidi koliko je to zapravo malo površine, u svakoj državi bi bilo dovoljno pokriti krovove glavnog grada i to bi bilo i puno previše.

 

Kruha i igala...
Poruka je uređivana zadnji put sri 7.7.2021 16:36 (fer-de-lance).
8 godina
offline
Re: Više od 16.2 milijuna kuna A1 Hrvatska ulaže u
Fer-de-lance:

Površina naftnih bušotina je još manja a već su ionako izvan naselja
Ja rekoh
15 godina
offline
Više od 16.2 milijuna kuna A1 Hrvatska ulaže u eko

meni su svi izvori energije, raznovrsni, ovisno o namjeni - privatljivi i eko-šmeko. svi ionako manje ili više dolaze u osnovi iz prirode (sunac, uran, ugljen, nafta, hidroelektrane, hrana ...) i prirodi se (u unešto izmijenjenu obliku) vraćaju. očuvanje energije, rimembr? zakon? 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Moj PC  
1 2 hvala 0
3 godine
offline
Re: Više od 16.2 milijuna kuna A1 Hrvatska ulaže u
Sve elektrane negativno utječu na okoliš. Neke više neke manje. Tako i neke imaju više otpadne topline, neke manje. PV imaju manje nego termoelektrane. Kod PVa se ta otpadna toplina može vrlo jednostavno loviti cirkuliranjem hladne vode kroz panele i na kraju se ta zagrijana voda može koristiti u razne svrhe. Pozitivna stvar ie što se takvim hlađenjem PVa njihova efikasnost povećava.
8 godina
offline
Re: Više od 16.2 milijuna kuna A1 Hrvatska ulaže u
Gallu:

Ekšeli, not.

Paneli su efikasniji na povišenim temperaturama, ali trajnost to ne prati
Ja rekoh
3 godine
offline
Re: Više od 16.2 milijuna kuna A1 Hrvatska ulaže u
Feudalac kaže...
Gallu:

Ekšeli, not.

Paneli su efikasniji na povišenim temperaturama, ali trajnost to ne prati

 

Ne ne... 100% efikasnost panela pada s porastom temperature.

1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice