Virus i mi: kolika je cijena znanstvene nepismenos zaključana tema

poruka: 537
|
čitano: 95.789
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Virus i mi: kolika je cijena znanstvene nepismenos".
8 godina
protjeran
offline
Re: Virus i mi: kolika je cijena znanstvene nepism
Visak kaže...

Film koji budi nadu. Mada je s druge stane tužno da se i nakon 65 godina time bavimo.

 tuzno je jedino sto ta suvremena medicina i nakon 65godina grjesi previse...

a ima puno ljudi koji joj sljepo vjeruju...

makar eto ti i ostali strucnjaci necete to shvatit nikad...

a to je jos tuznije...

 

recimo hemoriodi se ljece s mlakom vodom...

upce ti ne treba kreme i gluposti...samo mlaka voda...

 

al ti neces vjerovat mlakoj vodi, nego kremi...

sprdaces ove sto koriste vodu...jel ces mislit da si jako pametan...

jel ti si posluso strucnjaka...looool

 

umirem u ovoj temi od smjeha...

 

 

8 godina
protjeran
offline
Re: Virus i mi: kolika je cijena znanstvene nepism
ihush kaže...
Visak kaže...
ihush kaže...

 Ostalo je samo statsitika 

 To je kao da kažeš da je vrijeme poluraspada izotopa 'samo statistika'. Statistika je kod epidemije sve. To i je problem, što velik broj ljudi, pogotovo neškolovani, ne razumiju statistiku. Jedino što znaju je koja pošalicu na tu temu.

-ne, nego je statistika kao i sve ostalo samo alat.. koji možeš (zlo)upotrijebiti ako znaš-želiš, kao vilicu-nož..

-na to imaš strane, stranke, interese.. kao što u sudskom postupku imaš odvjetnike, koji zastupaju klijenta i time suprotnih stavova.. mada koriste isto pravo-zakon ili statistiku..

-o statistici znam dovoljno da me tvoje opaske i pošalice ne grizu.. :)

-ono što ne znaš, pokušavaš pokriti pišu-spolovilo kao adam, statistikom.. ali neuspješno, tj nije važno od broja cijepljenih hoće li 10 ili 20 njih prenjeti zarazu.. ono što je bit, prenose. Da bi eliminirao širenje, moraš zaustaviti prijenos-transmisiju.. širenje. To radiš tako da pesječeš put, lockdownom koji je na ćoravo ili testom koji je konkretan za osobu. Pogrešno je kao propusnicu koristiti potvrdu o cijepljenju jer naprosto tad propuštaš zarazu, nevažno 10 ili 20 osoba.. jer dovoljna je jedna na odjelu pacijenata i opet imaš pandemiju ili ćemo se statistički cjenkati koliko je ok a koliko nije.. pri čemu previđaš da je jedan propušten pogrešno, ne koliko-više/manje nego ni jedan pozitivan djelatnik bolnice ne bi smio proći portu. Tako radi lockdown kad drugog riješenja nemamo.. ako imaš test, tad se test treba koristiti, odnosno zašto se ne koriste svi raspoloživi resursi u suzbijanju.. testovi se štede? Ušteda je u čemu, raspadu sustava?

 

-podsjetnik, prije cca godinu, na ulazima u recimo školu, toplomjer na čelo, ispod 37c prolaz, iznad trijaža-test-izolacija.. to je konktetna mjera, trošak zanemariv, par sekundi na ulazu.. tim jednostavnim kriterijem bi otklili 90% dok covid potvrdom to jednostavno propuštamo i pandemija ide dalje.. tj vidi stanje.

-možeš li mi objasniti zašto se danas ne testiraju djeca u školi toplomjerom, djelatnici na ulazu u bolnicu i javne institucije koje su uvele tu mjeru? Trošak? smiješno.. par sekundi, jednako kao što traje očitavanje potvde koja ne jamči ništa, dok bi temperatura bila konkretan indikator.. a tad test-izolacija kao idući korak, dok ovako imamo opet besmislene situacije da u slučaju zaraze jednog djeteta razred ide u samoizolaciju umjesto da se testiraju i da pozitivni idu u izolaciju dok su negativni jednostavno negativni i nemaju se zašto izolirati. Smisao, svrha, cilj.. običan toplomjer kojeg smo nakupovali prošle godine pa nije ni trošak, par sekundi.. daleko bolji kriterij nego posjedovanje potvde s kojom su zarazili pacijente na odjelu mada su cijepljeni i posjeduju potvrdu.

-statitika? .. zelen si za statistiku, primarno moraš krenuti od logike, dok statistika služi tome da otkriješ pravilnosti tj ono što ne znaš drugačije objasniti uočiš pravilo pa se držiš dok ne izmisliš bolje. Znanost, lijek-cjepivo, mjere.. pa i pranje ruku i maskice.. i to je statistika, no zašto ne toplomjer i zašto ne test za razred u kojem se pojavi oboljeli tj tad bi imali konkretne podatke i tad bi pozitivni bili u pravoj izolaciji ovako imamo nešto-ništa jer se nitko ne drži nikakvih pravila.. jer većinom nikom nije ništa i tad disciplina samoizolacije pada, što nije krivica ljudi nego mjera-sustava koji to tako neselektivno koristi tj zloupotrebljava.

 

-test, pozitivan-negativan, to je kriterij po kojem možeš širiti ili suzbiti pandemiju, ne statistikom ili pisanjem novog zakona u saboru kao proklamacije.. mjera s logikom, strukom, znanjem, smislom .. ne besmisleno. Tad statistika ima smisla, kad nema tad nema.. i tad mada je i dalje isti alat, vilica-nož ne služi onom što misliš da će ti dati, tj ne može ti statistika dati argument, može samo statistički objasniti trend-pojavu, ostalo je na znanju i mjerama dok u slučaju virusa ako nema drugog ljeka, imaš karantenu, odnosno novi termin-riječ, lockdown. Dok se ne smisli nešto bolje, ne statistika nego znanje-logika-mjere.

 

edit: ako želiš primjer zašto statistika ne može biti odgovor na neka pitanja.. npr statistika može reći-dokazati da je recimo 2% ljudi sklono kriminalu ili ubojice.. tad možemo laički-statistički reći (pogrešno) ok, idemo na cestu, brojimo ljude i od 100, dvoje ćemo recimo strpati u zatvor, čisto statistički.. i to dvoje će biti krivi jer to kaže statistika. Sad ti je već jasno da to nije baš tako, nije točno nego pogrešno.. a to se radi s covid-potvrdama tj tako se tumači u suzbijanju pandemije, mada istovremeno znamo da i cijepljeni prenose-šire virus. Porazno kad znanost-stuka to zna pa ipak-usprkos to i dalje radi.. jer je stožer tako rekao, jer se nitko ne sjeti predložiti nešto drugo-treće... jer je smisao umjesto protiv pandemije postalo cijepljenje i potvrda?

 poznato je da nemaju svi temperaturu koji imaju covid...

cak mislim da njih vise od 50% nema temperaturu...

a ti bi rjesio 90%...svaka cast...

 

 

bdw...

ja sam ljetos imo temperaturu jel sam preso 100km biciklom na dosta jakom suncu...

ti bi onda mene ljecio od covida ili sta? sta u izolaciju?

 

testom nemozes suzbiti nista...jel daje lazno pozitivne rezultate...

inace su ti testovi sve dosta netocni...al ti su ti testovi napravljeni za te bolesti pa puno manje grjese nego ovaj...

 

ako nisi...svakoko se prijavi za sabor...

tako i oni rjesavaju probleme...

para nije losa...

16 godina
neaktivan
offline
Virus i mi: kolika je cijena znanstvene nepismenos

Evo još jedna škola u Americi brani cijepljenima pristup. 30 dana karantene nakon svake doze. 'Za svaki slučaj'. 

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
 
0 0 hvala 0
8 godina
protjeran
offline
Re: Virus i mi: kolika je cijena znanstvene nepism
warhammer kaže...

Ne bi ništa zabranjivao ljudima koji se ne žele vakcinisati,njihov izbor i u slučaju posljedica njihov problem.

 

naprotiv , podsticao bih njihova okupljanja  po mogučnosti u zatvorenim manjim prostorima,ipak zahladilo je !

 Samo nas nemoj medju vas cjepljenje mjesat...

 

Vise cjepljenih, vise novozarazrnih...

 

HRVATSKA 23.10.2020

Broj novih slucajeva: 1867

Broj umrlih: 7

Broj na bolnickom ljecenju: 716

Broj pacjenata na respiratoru: 49

 

HRVATSKA 23.10.2021

Broj novih slucajeva: 3585

Broj umrlih: 25

Broj na bolnickom ljecenju: 1033 osoba

Broj pacijenata na respiratoru: 128

 

kako je moguce da su se brojevi poduplali u odnosu na proslu godinu u ovo doba?

ako uzmemo u obzir da je od prosle godine do danas cjepljeno 51,55% sa obje doze...

 

stvarno trebas biti izgleda pametniji da bi se cjepio...

Poruka je uređivana zadnji put ned 24.10.2021 0:03 (dani_os).
8 godina
offline
Virus i mi: kolika je cijena znanstvene nepismenos

Kao stručLJaku ,epidemiologu i statističaru , čudim se nekako ti je promaklo  ubaciti u kalkulaciju viši procenat zaraze delta soja i nizak procenat vakcinisanih !

waaagh ;
Poruka je uređivana zadnji put ned 24.10.2021 9:25 (warhammer).
 
2 1 hvala 0
16 godina
moderator
offline
Re: Virus i mi: kolika je cijena znanstvene nepism
dani_os kaže...
warhammer kaže...

Ne bi ništa zabranjivao ljudima koji se ne žele vakcinisati,njihov izbor i u slučaju posljedica njihov problem.

 

naprotiv , podsticao bih njihova okupljanja  po mogučnosti u zatvorenim manjim prostorima,ipak zahladilo je !

 Samo nas nemoj medju vas cjepljenje mjesat...

 

Vise cjepljenih, vise novozarazrnih...

 

HRVATSKA 23.10.2020

Broj novih slucajeva: 1867

Broj umrlih: 7

Broj na bolnickom ljecenju: 716

Broj pacjenata na respiratoru: 49

 

HRVATSKA 23.10.2021

Broj novih slucajeva: 3585

Broj umrlih: 25

Broj na bolnickom ljecenju: 1033 osoba

Broj pacijenata na respiratoru: 128

 

kako je moguce da su se brojevi poduplali u odnosu na proslu godinu u ovo doba?

ako uzmemo u obzir da je od prosle godine do danas cjepljeno 51,55% sa obje doze...

 

stvarno trebas biti izgleda pametniji da bi se cjepio...

 

 

Najvažniju informaciju, da je među novozaraženima  preko 80% necijepljenih nisi spomenuo, a lupetaš o cijepljenju i necijepljenju.

Ili da je preko 75% hospitaliziranih i preko 90% na respiratorima necijepljeno. To je tako kada nekoga ne zanimaju istina i činjenice nego je samo navijač.

https://www.vecernji.hr/vijesti/pavic-simetin-za-nekoliko-dana-bit-ce-dostupan-omjer-cijepljenih-i-necijepljenih-medu-novozarazenima-1523586

 

 

 

 

 

This space for rent!
8 godina
protjeran
offline
Re: Virus i mi: kolika je cijena znanstvene nepism
warhammer kaže...

Kao stručLJaku ,epidemiologu i statističaru , čudim se nekako ti je promaklo  ubaciti u kalkulaciju viši procenat zaraze delta soja i nizak procenat vakcinisanih !

 nije mi nista promaklo...samo sam ceko da vidim jel sam u pravu za odgovor ako ga dobijem...

8 godina
protjeran
offline
Re: Virus i mi: kolika je cijena znanstvene nepism
Drago kaže...
dani_os kaže...
warhammer kaže...

Ne bi ništa zabranjivao ljudima koji se ne žele vakcinisati,njihov izbor i u slučaju posljedica njihov problem.

 

naprotiv , podsticao bih njihova okupljanja  po mogučnosti u zatvorenim manjim prostorima,ipak zahladilo je !

 Samo nas nemoj medju vas cjepljenje mjesat...

 

Vise cjepljenih, vise novozarazrnih...

 

HRVATSKA 23.10.2020

Broj novih slucajeva: 1867

Broj umrlih: 7

Broj na bolnickom ljecenju: 716

Broj pacjenata na respiratoru: 49

 

HRVATSKA 23.10.2021

Broj novih slucajeva: 3585

Broj umrlih: 25

Broj na bolnickom ljecenju: 1033 osoba

Broj pacijenata na respiratoru: 128

 

kako je moguce da su se brojevi poduplali u odnosu na proslu godinu u ovo doba?

ako uzmemo u obzir da je od prosle godine do danas cjepljeno 51,55% sa obje doze...

 

stvarno trebas biti izgleda pametniji da bi se cjepio...

 

 

Najvažniju informaciju, da je među novozaraženima  preko 80% necijepljenih nisi spomenuo, a lupetaš o cijepljenju i necijepljenju.

Ili da je preko 75% hospitaliziranih i preko 90% na respiratorima necijepljeno. To je tako kada nekoga ne zanimaju istina i činjenice nego je samo navijač.

https://www.vecernji.hr/vijesti/pavic-simetin-za-nekoliko-dana-bit-ce-dostupan-omjer-cijepljenih-i-necijepljenih-medu-novozarazenima-1523586

 

 

 

 

 

 super je clanak za nasmijat se...

14 godina
offline
Re: Virus i mi: kolika je cijena znanstvene nepism
Ovako ispisanih stranica što ste na kraju ustanovili jel se treba cijepiti ili ne, nakon što se preboli evo pitam pa neznam.Prije mjesec sam imao covid pa eto zanima me mišljenje keybord ratnika i samog Doca kojeg su stava.
Intel i AMD fanboy Po danu navijam za AMD a preko većeri za Intel
Moj PC  
1 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Virus i mi: kolika je cijena znanstvene nepism

cijepi se.. konzultiraj liječnika, on zna najbolje, ti odlučuješ. To su oni koje se pita, ne ostatak, forum.

- Tu na forumu? kao što kažeš, tipkači.. zašto bi tu pitao? Tu se ne pita, tu se priča o bitku i općutku.

 

-no što je forum? pa nastavimo hipotetski...

-na ovakvo pitanje imamo tri standardna (moguća) odgovora, u skadu sa slavenskom trilogijom.. Da/Ne/Nepoznato.

-ovisi koga pitaš, struka-medicina-epidemiolog ili liječnik opće prakse je najrelevantniji dok odgovor mora ovisiti o konkretnoj osobi tj može odgovor biti DA za tebe-mene, ne za sve, za neke je NE, kao i treća opcija jer nikad nije crno-bijelo, postoji sivo.

-statistički, 80% da, ne 10%, nepoznato 10%.. +korekcija broja stanovništva kako bi naše stat.brojke bile usporedive, kruške-jabuke i sl.

-vaxerski, da.

-antivaxerski, ne.

.. ta dva odgovora su statistički ponekad u pravu, no u globalu su pogrešni, neovisno što su ponekad u pravu.. temelj-razlog ili kriterij kojim donose odluku je pogrešan, kao partizani-ustaše, dinamo-hajduk, hdz-sdp, lijevi-desni, mi-oni.. u krivu, jer ne uzimaju medicinski krieterij, osobu, nego recimo ideologiju, vjeru, zatucanost, dogmu, nešto treće, pogrešno. Pravilo ćorave koke.

-dok ćeš u svakoj recimo anketi imati standardnih 3% nevažećih, npr odgovor koji kaže paradajz ili nešto besmisleno što nema veze ni sa čime, kao prazan listić, greška. Njih se statistički izbacuje, kao dontova metoda i sl.

-možeš tako pitati i neku gataru, ciganku, tarotmahera, tramvajca, susjeda.. svaki od njih će imati neki svoj odgovor, kriterij, dok će odgovor ovisiti o ustajanju na lijevu-desnu nogu ili konstelaciji zvijezda, opet ćorava koka ili loto-jackpot ako je slučajno točno, kao kad klinac piše test i slučajno u 2+2 upiše odgovor 4.. nije siguran, možda.. pa ponekad pogodi, ali ako ga pitaš dali je siguran tad se brzo predomisli i napiše recimo 5. .. jer ni sam ne vjeruje da je prvi pokušaj bio pogodak-bingo.. pa šara. Ako pitaš onog 'pavlovića'.. on će te išamarati i to je to, skupljaj čikove, zdrav si... ako pitaš harakrišnu naučit će te mantru ram-ram... i to je to, divni ljudi no beskorisno itd.

 

-politika, biznis, ekonomija.. pa i znanost, jer naravno da je sve povezano, novcem-interesima .. s jedne strane idelano društvo, nazovimo ga startrek umjesto komunizam :) .. gdje su svi altruisti, nema prevare, interesa, spletki, novca .. čak nema glupih, ludih, manijaka.. nego idila dok jednorozi prduckaju dijamante po parkićima. .. u tom slučaju bi vjerovali svima nabrojenima u toj crtici, realno, ne vjerujemo im.. a znanost je dio, ovisan, pa time kao i sve ostalo, s kim si takav si, pošto ovisi ponekad će biti na strani biznisa, viših interesa.. a ponekad i veličina-taština, strah od blamaže ili autoriteta.. znanost bi trebala imati najbolji odgovor, idealan, kao startrek, no ponekad nije lako, ponekad je nemoguće, ponekad se uči u hodu .. a greške su moguće, nema 100% ničeg sigurnog, od filozofskog jingjanga pa do samog života. Što smo znali prije godinu, dvije.. a tad je npr glavni šerif bio trumpek i pričao o domestosu, twitao.. sad ne twita. Znanost? Dio društva, podložno kritici, kao svaka javna stvar, politika itd. .. ono čime idemo korak naprijed, no nije nepogriješivo, nije papa, nije svemoguća.. nego je znanost ekšli plod običnih malih ljudi, ne supermena ili bogomdanih... a ljudi su ipak ljudi, većinom dobri no ponekad loši, ponekad griješe pa i u dobrim namjerama, a ponekad se znanost zloupotrebljava, politički-vojno što se ekšli svodi na novac, tj agregatna stanja iste (s)tvari. Znanost će dati odgovor-riješenje.. možda, tj nadajmo se, kao vjera, ne baš kao crkveno-naivno, nego nešto dokazivo, provjerljivo, ne iz autoriteta, ne iz interesa nego čisto-znanstveno, .. i covid19 je nešto što je moglo biti pozitivan iskorak, kao i npr globalna klima-poremećaji.. ili zagađenje, no vidimo da neovisno što greta priča grenland se topi, šume se sijeku.. interesi, globalno društvo pada na tom testu, kao i na pandemiji, sebičnost, moć-interes ipak prevladava one ideale, eu ima cjepiva, afrika nema, jer nemaju novac-moć.. kao što često umiru od gladi mada je afrika dovoljno plodna da ima hrane, problem je tko ima, kontrola, interes.. tj kolonije i neokolonijalizam carstva u kojem sunce ne zalazi.. uk+usa ili uži nato, tj oni koji odlučuju o svemu globalno dok su protuteža istok-kina-rusi izvan igre. Tako imaš npr paradox trumpeka i izbora.. i aferu oko utjecaja na izbore, umješanost rusa ili medija kao facebooka, .. što će reć, bastion demokracije i slobodnog svijeta po takvom scenariju šefa postavlja kremlj.. što je smiješno, no prolazi jer mediji to mogu-rade.. gdje su rusi, gdje je kemijsko oružje, gdje su dokazi?.. rekao trumpek? ex-twitty? .. ili ovaj živi mrtvac kojem je vrhunac poskočiti u posljednjem koraku na binu i pri tome ne pasti, ostati živ?.. A oni upravljaju svime, znanošću, medijima, informacijama, farmaceutikom, bankama, novcem... svime. Problema ne bi bilo da smo u startreku i da su svi divni krasni, no nisu.. i tad se ne može ničemu jednostavno vjerovati, skepsa + legitimno za znanost, provjeriti-osporiti-testirati.. ono što je točno to će uvijek biti točno, ne kao dogma koju se ne smije propitkivati, naprotiv. Ako je nešto tako da se ne smije, tad je već iz tog loše.. kao odgovor (anti)vaxića jer je iz krivih razloga-kriterija čak i kad je za tu osobu točan odgovor, tj nije uvjek da, ponekad je ne tako da obje skupine ponekad imaju točan odgovor, no to nije zato jer su u pravu nego statistika.

 

-eto to je forum, ne mjesto gdje pitaš nešto takvo, osobno, nego nešto gdje trkeljaš u kratkim crticama ili plahama, kako ti dođe. Odgovor? neki od ponuđenih, imaš izbor.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
6 godina
offline
Virus i mi: kolika je cijena znanstvene nepismenos
 
1 0 hvala 0
2 godine
protjeran
offline
Virus i mi: kolika je cijena znanstvene nepismenos

Može preporuka kojim se cjepivom cijepiti, nisam nikakva rizična skupina? Moderna je najbolja i najtrajnija po zadnjim istraživanjima, ili??

 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Virus i mi: kolika je cijena znanstvene nepism

zanimljivije je kako svi heroji antivakserstva naglašavaju da su cijepljeni. 

jedino što me muči sa umjetnom inteligencijom je sram koji ću osjećati kad shvati koliko smo glupi.
2 godine
neaktivan
offline
Virus i mi: kolika je cijena znanstvene nepismenos

I što je sad s ovim novim sojevima? Koliko je cjepivo efikasno u tim varijantama?  Dali je uopće cjepivo efikasno i dali uopće ima razlike? 

U moru informacija i nereda nitko ne razlikuje odgovore na pitanja koja su bitna jer očito imaš dnevno 1000 informacija od kojih su 999 nebitne...

Na kraju najbolje informiranje je u sjevernoj koreji...  U nas mediji bi mater prodali za kunu a kamoli neće objavljivat članke koje plaćaju vakssri antivakseri i ostali stručnjaci... Zato imamo problem.... 

 
1 0 hvala 0
6 godina
offline
Re: Virus i mi: kolika je cijena znanstvene nepism
all_or_nothing kaže...

zanimljivije je kako svi heroji antivakserstva naglašavaju da su cijepljeni. 

 

Prozivaš nekog tko se cijepio i dolazi iz relevantne struke za tematiku (pa se ne može grubo reći reći da ne zna o čemu govori ili da je znanstveno neinformiran, treba argumentirati) herojem antivakserstva? Možemo mi diskutirati ima li smisla to što piše, gdje griješi, je li u ičemu u pravu itd...ali tvoj komentar je obični ad hominem. Ne tvrdim da je u pravu, samo navodim članak da je zanimljiv. Nije loše nekad saslušati i druga mišljenja i probati razmisliti zašto i kako su došli do takvih zaključaka. Zna biti korisno. Vrijedi i u drugom smjeru, naravno. 

Meni je članak bio zanimljiv, kao što su mi i drugi neki zanimljivi s 'obje' pretpostavljene strane kao se to banalizira u vaksere i antivaksere iako takva podjela ne odgovara istini. Ali tako je lakše nešto diskreditirati.

A nije ti ni tvrdnja nešto istinita. Nisu svi heroji antivakserstva cijepljeni. Niti su svi oni heroji antivakserstva. 

Poruka je uređivana zadnji put pet 5.11.2021 11:04 (Maat).
14 godina
offline
Virus i mi: kolika je cijena znanstvene nepismenos

Sve wannabe znanstvenici, strucnjaci a ima i dobar broj poliglota, bloze blagi.

 

Sad cu sebicno vakserski i maskerski reci da me zaboli za ove antivaksere i antimaskere koji trucaju stogod zele jer im je Ustav RH omogucio da trucaju gluposti bez imalo znanstvenih podloga te na osnovu nekoliko lijecnika koji se protive zdravom razumu dok ostatak ljecnika se uredno cjepio bez nekog veceg protivljenja - davno. Davno sam ustanovio da dobar dio tih antivaskera i antimaskera paradira javnom scenom kako oni promoviraju zdravi zivot u svjetlosti aura raznih, cakri i slicnih besmislica te naravno jedan dio njih su i zdrastveni djelatnici koji nazalost time kvare opci dojam u zdrastvu kojim nazalost upravlja nesposoban ministar a kao support ima nazalost dodabr dio nesposobnog kadra koji ga okruzuje jer su uhljebljeni sa neadekvatnom strucnom spremom i znanjem a dobar dio njih ima mozda moguce ima i falsificirane dokumente kupljene tamo preko gdje fakultet traje 1 dan.

 

Cjepio sam se 2x i nisam imao nikkavih nuspojava te uredno kada idem nekuda gdje neznam ljude i nepoznat mi je teren sam sa maskom a u kafice te slicno sam prestao zalaziti vec odavno, posebno zimi kada se mora boraviti u zatvorenom i zapusenom prostoru. Nigdje prilikom cjepljenja nitko nije rekao da sada necete morati imati maske i da ste otporni na sve zivo sto vas moze napasti (mislim na viruse prvenstveno) nego da je to samo jedan vid zastite koji ce vam olaksati zivot ako se kojim slucajem zarazite, sve ostalo je u njegovim rukama tko vjeruje u Boga ili u srecu tko je agnostik.

veni vidi didici
Poruka je uređivana zadnji put pet 5.11.2021 11:01 (dagoberhr).
Moj PC  
1 4 hvala 0
14 godina
offline
Re: Virus i mi: kolika je cijena znanstvene nepism
Maat kaže...
all_or_nothing kaže...

zanimljivije je kako svi heroji antivakserstva naglašavaju da su cijepljeni. 

 

Prozivaš nekog tko se cijepio i dolazi iz relevantne struke za tematiku (pa se ne može grubo reći reći da ne zna o čemu govori ili da je znanstveno neinformiran, treba argumentirati) herojem antivakserstva? Možemo mi diskutirati ima li smisla to što piše, gdje griješi, je li u ičemu u pravu itd...ali tvoj komentar je obični ad hominem. Ne tvrdim da je u pravu, samo navodim članak da je zanimljiv. Nije loše nekad saslušati i druga mišljenja i probati razmisliti zašto i kako su došli do takvih zaključaka. Zna biti korisno. Vrijedi i u drugom smjeru, naravno. 

Meni je članak bio zanimljiv, kao što su mi i drugi neki zanimljivi s 'obje' pretpostavljene strane kao se to banalizira u vaksere i antivaksere iako takva podjela ne odgovara istini. Ali tako je lakše nešto diskreditirati.

A nije ti ni tvrdnja nešto istinita. Niosi svi hreoji antivakserstva cijepljeni. Niti su svi oni heroji antivakserstva. 

 ma poštujem samo antivaksera koji je prošao respirator. ostalo su demagozi.

jedino što me muči sa umjetnom inteligencijom je sram koji ću osjećati kad shvati koliko smo glupi.
16 godina
neaktivan
offline
Re: Virus i mi: kolika je cijena znanstvene nepism

 Jedino zanimljivo je kako si ti unutar par sati od objave došao do tog članka. Očito si dobro umrežen s drugim pro-death aktivistima.

 

Tip priča o zavjerama i 'pranju mozga', potpuno izvan svoje domene stručnosti, nešto kao kad Paar krene trabunjati o bogu. Ništa pametno nije rekao, ali eto potvrđuje tvoj narativ, pa je 'zanimljivo'.

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
7 godina
offline
Virus i mi: kolika je cijena znanstvene nepismenos

Maat i ZaliazniMacan slažem se s obojicom. Skepsa je zdrava i treba je biti. 

 

Ajmo se sada okrenuti tech temama. Ovakve teme služe samo za svađe i podjele od kojih koristi nema. 

 

Na ovu temu treba staviti LOCK.

 

I want to believe
Poruka je uređivana zadnji put pet 5.11.2021 12:09 (Brki1994).
Moj PC  
3 0 hvala 0
13 godina
offline
Virus i mi: kolika je cijena znanstvene nepismenos

...

To Each His Own.
Moj PC  
5 2 hvala 0
2 godine
neaktivan
offline
Virus i mi: kolika je cijena znanstvene nepismenos

Treba se cijepit zbog sebe ali cjepivo ne garantiram ništa osim toga da možda nećeš razvit simptome od kojih možeš nastradati...

Ali vjerujem da je učinkovitost cjepiva u rangu učinkovitosti cjepiva od gripe ni bolje ni gore... 

 
2 0 hvala 1
6 godina
offline
Re: Virus i mi: kolika je cijena znanstvene nepism
Ništa osim simptoma da nećeš nastradati.. to mi zvuči fantastično.
6 godina
offline
Re: Virus i mi: kolika je cijena znanstvene nepism
Visak kaže...

 Jedino zanimljivo je kako si ti unutar par sati od objave došao do tog članka. Očito si dobro umrežen s drugim pro-death aktivistima.

 

 

Znači tebe je zaintrigiralo koliko je meni vremena trebalo da dođem do takvog članka od njegove objave. Ne vidim kako je to relevantno za bilo kakvu raspravu.

A bezobrazno i neistinito etiketiranje koje slijedi...zanima me zašto se takvo vrijeđanje i bahaćenje ne kažnjava opomenama i banovima.

 

Nego, zanima me tvoje mišljenje o ovome:

https://www.24sata.hr/news/ovo-su-nove-korona-mjere-794781

 

Konkretno o ovom dijelu:

"Od 4. siječnja potvrde samo za cijepljene i preboljele

Ukoliko se situacija ne poboljša, ministar je najavio kako bi se u tom slučaju od 4. siječnja ukinulo testiranje za dobivanje potvrde već bi ju mogli imati samo oni koji su cijepljeni ili preboljeli bolest."

 

Ne bi li bilo logičnije u smislu čuvanja života i zdravlja da se uvede testiranje i za cijepljene u ustanovama i bolničkim odjelima gdje postoji značajan rizik npr. odjeli intenzivne njege itd... a da se ukinu ove dugotrajne potvrde cijepljenima koji nisu preboljeli?

Ne bi li bilo smislenije imati kratkotrajne potvrde za testirane neovisno o statusu cijepljenja a dugotrajnije potvrde dati preboljelima?

 

Dosta ljudi se otkako su cijepljeni ponaša kao da ne mogu ni dobiti ni prenijeti koronu.

Poruka je uređivana zadnji put pet 5.11.2021 13:53 (Maat).
16 godina
neaktivan
offline
Re: Virus i mi: kolika je cijena znanstvene nepism
Maat kaže...

 

Znači tebe je zaintrigiralo koliko je meni vremena trebalo da dođem do takvog članka od njegove objave. Ne vidim kako je to relevantno za bilo kakvu raspravu.

 Znakovito je da si ti, koji si kao zainteresiran za relevantnost, ostavio samo taj dio, a izbacio onaj u kojem govorim o sadržaju njegovog teksta. 

 

Maat kaže...

 

Nego, zanima me tvoje mišljenje o ovome:

https://www.24sata.hr/news/ovo-su-nove-korona-mjere-794781

 Dosta ljudi se otkako su cijepljeni ponaša kao da ne mogu ni dobiti ni prenijeti koronu.

 Moje mišljenje je da državu vodi banda nesposobnih lopina i da mjere nisu ništa bolje ili lošije od drugih odluka koje donose. No to što su oni nesposobni ne čini virus manje zaraznim ili cjepivo manje učinkovitim i sigurnim, niti se nepoštivanjem mjera nešto postiže.

 

Maat kaže...

 Dosta ljudi se otkako su cijepljeni ponaša kao da ne mogu ni dobiti ni prenijeti koronu.

 Za to su krivi antivaxeri, jer se svaka informacija o ograničenoj djelotvornosti cjepiva prikazuje kao razlog protiv cijepljenja, pa je kontraproduktivno upozoravati ljude na to. Bolje da se više ljudi cijepi, pa i uz veće širenje među necijepljenima.

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
Poruka je uređivana zadnji put pet 5.11.2021 14:12 (Visak).
12 godina
offline
Re: Virus i mi: kolika je cijena znanstvene nepism
gvajana kaže...
" - Sva okupljanja moraju završiti do 24 sata pa tako i ona koja se održavaju uz obavezne Covid potvrde."

Jer poslije ponoći dolazi korona.

Logika iza toga je u duzem boravku, duzi boravak u klubovima dovodi do veceg broja intoksikacije alkoholom. Alkohol opusta ljude i dolazi do veceg broja kontakta. Da se ljudi drze mjera i cijepe, nebi mjere ni imali u ovom vremenskom odmaku. No, sad se vidi koliko je opustanje dovelo do ovakve situacije.

 


''Jer poslije ponoci dolazi korona'' - Samo dokaz koliko nisi ni sekunde dao u promisljanje tog poteza. Samim tim koliko blage veze nemas o cemu prdis. 

http://www.forum.hr/showthread.php?t=1017619&page=24
Poruka je uređivana zadnji put pet 5.11.2021 14:34 (SimeKZ).
Moj PC  
6 1 hvala 0
6 godina
offline
Re: Virus i mi: kolika je cijena znanstvene nepism
Visak kaže...
Maat kaže...

 

Znači tebe je zaintrigiralo koliko je meni vremena trebalo da dođem do takvog članka od njegove objave. Ne vidim kako je to relevantno za bilo kakvu raspravu.

 Znakovito je da si ti, koji si kao zainteresiran za relevantnost, ostavio samo taj dio, a izbacio onaj u kojem govorim o sadržaju njegovog teksta. 

 

Opet se boriš sa fantomima svoje mašte. Hoće to od predrasuda.

Dosta drugačije si interpretirao sadržaj teksta od mene, također zanimljiv pogled na tekst. Što ne znači da se moram slagati s time ali je takvo tvoje mišljenje vrijedno čuti i razmotriti. Nisam vidio posebne potrebe to komentirati. 

 

 

Visak kaže...
Maat kaže...

 

Nego, zanima me tvoje mišljenje o ovome:

https://www.24sata.hr/news/ovo-su-nove-korona-mjere-794781

 

 Moje mišljenje je da državu vodi banda nesposobnih lopina i da mjere nisu ništa bolje ili lošije od drugih odluka koje donose. No to što su oni nesposobni ne čini virus manje zaraznim ili cjepivo manje učinkovitim i sigurnim, niti se nepoštivanjem mjera nešto postiže.

 

Pošteno.

Slažem se s dijelom. Osim da nisu ništa lošije ili bolje. Neke su lošije, neke bolje. Ako se besmislenim mjerama ne postiže ništa što se postiže pridržavanjem istih? 

Je li znakovito da si izrezao ostatak i pitanje o potvrdama? 

 

 

Visak kaže...
Maat kaže...

 Dosta ljudi se otkako su cijepljeni ponaša kao da ne mogu ni dobiti ni prenijeti koronu.

 Za to su krivi antivaxeri, jer se svaka informacija o ograničenoj djelotvornosti cjepiva prikazuje kao razlog protiv cijepljenja, pa je kontraproduktivno upozoravati ljude na to. Bolje da se više ljudi cijepi, pa i uz veće širenje među necijepljenima.

Antivaxeri su krivi za neodgovorno ponašanje cijepljenih? Nevjerojatno.

Ima li nešto za što nisu krivi antivaxeri? 

 

Tvoja površna interpretacija da se svaka informacija o ograničenoj djelotvornosti cjepiva prikazuje kao razlog za necijepljenje ne znači da to svi tako vide. Slično kao što olako i neopravdano neistomišljenike proglašavaš antivaxerima.

 

Jesam li ja to krivo shvatio ili ti pronalaziš opravdanje za neodgovorno ponašanje cijepljenih i moguće veće širenje zaraze izazvano takvim ponašanjem (boldano kod tebe) a krivicu za to nekavom mentalnom akrobacijom nalaziš kod necijepljenih?

 

Nemam ništa protiv toga da se što više ljudi cijepi, neka se cijepi svatko tko smatra da je to dobro i potrebno, pogotovo starije i ugrožene skupine. Samo smatram da to treba biti osobni izbor a ne izvršeno raznim mehanizmima ucjene, pritiska ili obavezno. Dok god proizvođač ne snosi nikakvu odgovornost i dok cjepivo nije sterilizirajuće.

 

Opet, nije sve crno bijelo niti postoje samo antivaxeri i vaxeri. Uopće nije kontraproduktivno upozoravati na nedostatke cjepiva - moglo bi se iz toga ići u smjeru da proizvođač snosi odgovornost za kvalitetu proizvoda i da se inzistira na tome da naprave bolje, sigurnije i kvalitetnije cjepivo. To bi bilo korisno za sve. Izbili bi dobar dio aduta adute skepticima, više bi se ljudi cijepilo, manje bolesnih, manje smrtnih slučajeva...

Poruka je uređivana zadnji put pet 5.11.2021 14:48 (Maat).
15 godina
offline
Re: Virus i mi: kolika je cijena znanstvene nepism
Visak kaže...
..

 

Maat kaže...

 Dosta ljudi se otkako su cijepljeni ponaša kao da ne mogu ni dobiti ni prenijeti koronu.

 Za to su krivi antivaxeri, jer se svaka informacija o ograničenoj djelotvornosti cjepiva prikazuje kao razlog protiv cijepljenja, pa je kontraproduktivno upozoravati ljude na to. Bolje da se više ljudi cijepi, pa i uz veće širenje među necijepljenima.

- zanimljivo.. dakle vaxić sluša antivaxića.

- dok je završna rečenica.. što? više ljudi cijepi, veće širenje među necijepljenima? -što ti je? :)

 

- ok, veće širenje je među onima koji nemaju antitijela, otpornost, tj oni koji do sad nisu cijepljeni-preboljeli + dovoljno visok broj antitijela-titar.. (+buster). Naravno, veće širenje je među onima koji nemaju antitijela, kao i teže posljedice-oboljevanja. .. ali, pošto su delta i delta+.. relativno indiferentni na takve, prenose se, šire.. ne po duhu svemotm, nego svakom osobom s kojom su u kontaktu, zarazom, razlika je ''samo'' u posljedicama za tu osobu, hoće li oboliti, teže-lakše ili blaže, pri ćemu će jednako prenositi virus dalje, tj mjere, distanca, ruke, maskice.. sve do lockdowna i to možemo vidjeti na karti eu-crveno tj tamo gdje su mjere popuštene unazad par mjeseci imamo crveno, tamo gdje su bile na snazi je prema zelenom. Tj ja ne vidim da postotak imunih utječe na to 'crvenilo' od mjera, pa tako imamo recimo švede-talijane, njemce-francuze.. kao pandane. Pogledaj eu kartu covida-crveno i poveži s postotkom procjepljenosti, oboljelih, pozitivnih .. npr sad je kod nas 40-50% test-pozitivnih, dok je prije par mjeseci bilo 1-3%..

-naravno da brojke rastu, dvostruko u odnosu na godinu prije, bez cijepiva.. jer je naprosto 10-20 puta više zaraženih-širitelja, bez adekvatnih mjera ili lockdowna. Pošto se odavno zna da se covida nećemo riješiti cijepivom nego će ostati tu s nama, kao gripa.. trajno, tad su jedino efikasno sredstvo obuzdavanja broja konkretnije mjere, tj smanjenje transmisije, ne imunologijom koja štiti samo konkretnu osobu od težih posljedica nego smanjenje baze-transmisije, kako bi bolnički sustav mogao podnjeti 'brojke'.. i to će biti tako dok svi ne steknu dovoljan imunitet za blaže posljedice, ne za teže kao respirator.

-pri tome stariji, bolesni, slabiji.. će jednostavno umirati, jer njihov organizam ne može adekvatno podnjeti-reagirati na zarazu ili cijepljenje.. tj ako organizam ne proizvede antitijela tad je jednako kao da nije cijepljen a tad nema adekvatnu zaštitu tj tad su posljedice teže + stanje te osobe koje tad rezultira smrću. Nasuprot takve osobe, imaš recimo 20-50god zdrave, jake, imune-otporne.. koji ako obole, prebole, prežive, covid ili slomljena noga.. lakše nego bolesni-stari, naprosto jer je to stvar samog organizma-tijela osobe, ne cijepiva. .. cijepivo ne štiti, to rade antitijela, cijepivo 'samo' na lakši-sigurniji način (od oboljevanja-zaraze živim virusom) može dovesti do reakcije tj stvaranja nužnih antitijela, može ali ne mora, ne uvjek jer nisu sve osobe 'jednake'...

-zato su mjere za sad jedini odgovor, zato se uvode, postrožavaju.. mada su formalno bile prisutne i nadajmo se da će u narednih par tjedana doći do usporavanja-pada.. u suprotnom imamo slom.

-da se sad cijepe svi, s dvije doze + busteri.. i dalje bi narednih tjedana imali rast-problem.. to je problem inertnosti, možda nešto za prigovor stožeru jer se sve to moglo-moralo znati, planirati na vrijeme, kao početak škole i jesensko vrijeme, no željelo se do kraja izvuči max iz turističke sezone koja je trajala mjesec duže nego prošle godine. Mjesec predugo, posljedice su tu.

 

- šbb-kbb.. što da smo mjesec prije pokrenuli mjere 'za istač'? Lako je biti general poslje bitke, točno.. no stožer je general, ne ja i ja tad mogu lupetati, stožer ne. Što je primarni zadatak stožera, turizam-zarada ili pandemija? balansiranje? .. ok, no tad ako nisu na vrijeme stisnuli 'kočnicu' tad su naprosto pogrešno procijenili, zakasnili.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
10 godina
offline
Re: Virus i mi: kolika je cijena znanstvene nepism
EXIMO kaže...

Može preporuka kojim se cjepivom cijepiti, nisam nikakva rizična skupina? Moderna je najbolja i najtrajnija po zadnjim istraživanjima, ili??

 Svejedno koje cijepivo, sva su dobra.

Nadglednik dina
12 godina
offline
Re: Virus i mi: kolika je cijena znanstvene nepism
Entry Point kaže...
EXIMO kaže...

Može preporuka kojim se cjepivom cijepiti, nisam nikakva rizična skupina? Moderna je najbolja i najtrajnija po zadnjim istraživanjima, ili??

 Svejedno koje cijepivo, sva su dobra.

 Od pustog prepucavanja u temi nisam ni vidiojedno normalno pitanje.

 

Odgovor je: posavjetuj se s liječnikom a ne s IT forumom.

 

Koliko sam ja skontao najbolje su prošli ovi koji su se cijepili Astrazenecom i sad će dobiti dvije doze Pfizera/Moderne. Ali nisam taj koga bi trebalo slušati. Da se sutra trebam cijepiti mislim da bi išao na Pfizer.

16 godina
neaktivan
offline
Re: Virus i mi: kolika je cijena znanstvene nepism
EXIMO kaže...

Može preporuka kojim se cjepivom cijepiti, nisam nikakva rizična skupina? Moderna je najbolja i najtrajnija po zadnjim istraživanjima, ili??

 ja sam se prije 2 mj tako raspitao od 3 liječnička izvora, pa se i ti raspitaj.  njihovi odgovori su nekako isključivo preferirali Pfizer/Moderna.

također me zanimao uzorak nuspojava i što sve mogu očekivati. kakva su njihova iskustva sa punktova i jel im se javljaju njihovi pacijenti koje vode kod sebe.  izgleda da Moderna jače pobudi rekaciju organizma.

 

također imaj u vidu da su i liječnici ljudi koji mogu ovu situaciju promatrati kroz naslage skepse, zato se raspitaj kod više liječnika.  ja sam recimo sreo stomatologa, koji je rekao da su svi cijepljeni, hrpa neukih naivnih budala. 

 

što se mene tiče, zadnje dvije godine sam ravnodušan oko ove situacije.  prije dva mj sam se cijepio radi sebe. ne, da se ne zarazim, već ako mi je pružena opcija da to pregrmim u nekoj lajt verziji...zašto da ne. s godinama (još mrvicu i 50) dođeš u fazu, da ne možeš sam sebi garantirat laganini covid.  svjedoče liječnici kako zagriženi galamdžije, prvo završe na kisiku..a kada zagovna 9-10 dan i meštar na točkićima dogura pumpu...e onda pitaju da bi se cijepili.

ne želim doći do takve situacije lupanja glavom o zid dok je slamčica u nosu.

 

i tako, dođe famozni četvrtak... srijeda večer, ja skoro bacam kunu pismo/glava , što sutra uzeti.  taman izašle prve objave, kako Moderna nakon xy mjeseci ima trostuki broj antijela.  naravno izađe i ono skandinavsko stopiranje mlađima do 30. 

+ izađu i luđaci sa zavjerama koji tvrde da se pretvoriš u magnet.  i ujutro sam rekao konobaru, daj Modernu.

 

Prva tura: 15 sati lagana glavobolja

Druga tura: 24 sata , ništa od glavobolje, već svaki mišić preko leđa do bubrega boli.  baš kao gripa.  i ovog puta na mjestu uboda boli mišica.  nakon 24h kao da ništa nije bilo

 

Raspitaj se i cijepi se... radi sebe prije svega.  (nije mi drag onaj slogan kampanje "misli na druge"...mase su marva..ne misli nitko na nikoga, kao što vidimo)

 

 

 

 

expert za istrazivanje ruda i gubljenje vremena na Bol-u.. WindowsPhone die hard fanboy koji ne napušta brod.
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice