VIDEO: Top 5 najboljih električnih automobila za s

poruka: 115
|
čitano: 27.390
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "VIDEO: Top 5 najboljih električnih automobila za s".
12 godina
offline
Re: VIDEO: Top 5 najboljih električnih automobila
Jim_Owens kaže...

 Ne prepirem se, iznio sam aktualnu računicu s aktualnim cijenama el. energije u HR. Uštede sa EV su znatne, čak i po sadašnjim cijenama goriva, a ne treba smetnuti s uma da je donedavno bilo znatno skuplje, te je često na meti novih trošarina kad treba krpati rupe u proračunu. S druge strane, cijena el. energije je puno stabilnija, Vlade se nevoljko odlučuju na poskupljenje iste, a noćna tj. niža tarifa traje 10 sati, i to već desetljećima. Sve su to činjenice koje idu u prilog vlasnicima EV. Nemojmo zaboraviti da je proteklih godina i subvencija iznosila 80 tisuća kn, tek je ove godine snižena na 70.

 Iznio si glupost. Doslovno si rekao kako električni auto na 100 000km na gorivu uštedi 70 000kn u usporedbi s ICE autom koji na 100 000km potroši ispod 60 000kn.

Pusti se floskula, "ušteda je znatna", "smetnuti s uma" i slično. Ne razgovaraš s djetetom. Nisi smetnuo s uma kod električnih vozila uračunati jeftinu tarifu struje u zemlji s najjeftinijom strujom. Hoćeš li kad budemo računali koliko električnom vozilu treba od Splita do Zagreba računati i na čekanje dok dođe jeftina struja? Ono, stanem na punjač u 10 ujutro i čekam do 11 navečer kako bi počeo puniti?

Cijena električne energije je stabilnija? E pa nije niti će biti. http://www.energetika-net.com/vijesti/energetsko-gospodarstvo/cijena-elektricne-energije-medu-najnizima-u-eu-29786

Nemojmo zaboraviti? Zvučiš ko Sanader. Pa ako je prošle bila 80 000kn, ove 70 000kn, koliko će biti sljedeće? S obzirom na stanje gospodarstva bit će koliko nam Europa dade, najvjerojatnije nula (0)kn.

 

3 godine
offline
Re: VIDEO: Top 5 najboljih električnih automobila
Ne bih nikada kupio teslu. Strašno ružan auto. Ko da su djeca radila dizajn :/
Bilo koji europski (ili japanski) EV je puno bolji izbor...
 
1 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Re: VIDEO: Top 5 najboljih električnih automobila
BlueMax kaže...
Jim_Owens kaže...

 Ne prepirem se, iznio sam aktualnu računicu s aktualnim cijenama el. energije u HR. Uštede sa EV su znatne, čak i po sadašnjim cijenama goriva, a ne treba smetnuti s uma da je donedavno bilo znatno skuplje, te je često na meti novih trošarina kad treba krpati rupe u proračunu. S druge strane, cijena el. energije je puno stabilnija, Vlade se nevoljko odlučuju na poskupljenje iste, a noćna tj. niža tarifa traje 10 sati, i to već desetljećima. Sve su to činjenice koje idu u prilog vlasnicima EV. Nemojmo zaboraviti da je proteklih godina i subvencija iznosila 80 tisuća kn, tek je ove godine snižena na 70.

 Iznio si glupost. Doslovno si rekao kako električni auto na 100 000km na gorivu uštedi 70 000kn u usporedbi s ICE autom koji na 100 000km potroši ispod 60 000kn.

Pusti se floskula, "ušteda je znatna", "smetnuti s uma" i slično. Ne razgovaraš s djetetom. Nisi smetnuo s uma kod električnih vozila uračunati jeftinu tarifu struje u zemlji s najjeftinijom strujom. Hoćeš li kad budemo računali koliko električnom vozilu treba od Splita do Zagreba računati i na čekanje dok dođe jeftina struja? Ono, stanem na punjač u 10 ujutro i čekam do 11 navečer kako bi počeo puniti?

Cijena električne energije je stabilnija? E pa nije niti će biti. http://www.energetika-net.com/vijesti/energetsko-gospodarstvo/cijena-elektricne-energije-medu-najnizima-u-eu-29786

Nemojmo zaboraviti? Zvučiš ko Sanader. Pa ako je prošle bila 80 000kn, ove 70 000kn, koliko će biti sljedeće? S obzirom na stanje gospodarstva bit će koliko nam Europa dade, najvjerojatnije nula (0)kn.

 

 Da se malo ubacim u tu vasu raspravu koliko puta idem to Zagreb Split godisnje? Mislim ja sam iz Osijeka pa to radim 0 puta pa me bas zanima.


Vidim pun je thread tih dugih putovanja svi nekud putuju 300km+ . Jel mi imamo toliko ljudi koji se mogu vozikat između gradova na tjednoj ili dnevnoj bazi? Jel tu na bugu ima puno trgovackih putnika il nesto?

13 godina
offline
Re: VIDEO: Top 5 najboljih električnih automobila
Zaboravio si napomenuti i da ovlaštenog servisa nema u HR tako da ako slučajno nešto krepA ili imaš sudar plati šlepu do Austrije 😉
Ali kako neki kažu ti - najavili su, bit će, rekli su, napravit će.. Ponekad se pitam jel živim u sadašnjosti ili budućnosti 🤔
3 godine
protjeran
offline
Re: VIDEO: Top 5 najboljih električnih automobila
BlueMax kaže...

 Hoćeš li kad budemo računali koliko električnom vozilu treba od Splita do Zagreba računati i na čekanje dok dođe jeftina struja?

 Punjenje na javnim punjačima je u HR još uvijek uglavnom besplatno. Tako da ne moraš čekati jeftinu struju.

 

Ali jasno mi je da te frustrira situacija s cijenama energenata u HR. Dok tebe Vlada dere trostruko na davanjima i nametima za gorivo, ja punim na besplatnim punjačima i doma po "najjeftinijoj tarifi u EU". I još sam dobio i subvenciju (koje i inače dolaze iz EU fondova, da ne bude zabune). Ali hej, ti pretičeš Tesle na autoputu, ko to more platit...

3 godine
offline
Re: VIDEO: Top 5 najboljih električnih automobila
@Mew - možda 5 od 100 ljudi.
15 godina
offline
Re: VIDEO: Top 5 najboljih električnih automobila
Jim_Owens kaže...

Pitao si za uštede, a sad bi odjedanput raspravljao o tržištima, subvencijama i politici? Subvencija je bilo i bit će ih sljedeće godine opet, to je sigurno. A s obzirom ne neprestane razno-razne programe "poticanja ekonomije" za očekivati je da će ih biti još i više. Uostalom, RH samo na subvencije poljoprivrednicima troši preko preko 6 milijardi kuna godišnje, aktualnih 44 milijuna kuna za EV je u usporedbi s tim kap u moru.

 Znaci da bi se vozio u luksuzu Zoe i stedio nakon 5-6 godina morao sam:

 

1. Voziti automobil koji je trosio benzin koji kosta 8.67 kn

2. Dobiti poticaj od 70 000kuna

3. Puniti na najjeftinijoj struji

4. Biti u regiji koja ima punjace i nekakve benefite

 

A sto ako ti kazem da sam dao ugraditi plin u Lacetti i da me to kostalo 7000 kuna, s time da sam dobio 2000 kuna na kartici za INA plin?

 

Cijena LPGa na INA je 4.30 kn.

 

Koliko moram voziti luksuznu plastiku iz Zoe i vrhunski GPS kojeg moram nadoplatiti vise od cijene iPada Pro, da bih ustedio cijenu plina?

Ako je za 8.57 eurosupera racunica bila 5-6 godina, onda je za 4.30kn LPG-a koliko? 10-12 godina, ili godinu manje ako uracunamo instalaciju plina.

 

Eto ja sam glup pa mi izracunaj ti.

 

(A sto se politike tice, kako se krece iznos poticaja u USA? Raste? Pada? Ili mislis da cemo mi, Hrvatska, taman toliko davati 70 000 kuna poticaja dok VW i Kia ne poplave trziste hibridima i EV, da ne treba poticaj?

 

I ajde budi posten pa reci da je poticaj za gradjane bio 22 milijuna kuna - dodatnih 22 milijuna je bilo za pravne osobe, 10 milijuna za sufinanciranje gradnje punionica.

To je 314 puna poticaja godisnje.

 

You can fall for chains of silver you can fall for chains of gold You can fall for pretty strangers and the promises they hold
15 godina
offline
Re: VIDEO: Top 5 najboljih električnih automobila
Jim_Owens kaže...

Ali hej, ti pretičeš Tesle na autoputu, ko to more platit...

 Vozis se u jebenoj Zoe, i to 5-6 godina DA BI DOSAO NA NULU.

 

Da si mentalno retardiran, taj bi iznos vratio i u kladionici.

You can fall for chains of silver you can fall for chains of gold You can fall for pretty strangers and the promises they hold
Poruka je uređivana zadnji put pon 9.11.2020 19:24 (wyks).
9 godina
neaktivan
offline
Re: VIDEO: Top 5 najboljih električnih automobila
wyks kaže...
Jim_Owens kaže...

Ali hej, ti pretičeš Tesle na autoputu, ko to more platit...

 Vozis se u jebenoj Zoe, i to 5-6 godina DA BI DOSAO NA NULU.

 

Da si mentalno retardiran, taj bi iznos vratio i u kladionici.

 HAHAHAHAHAHHAAJ

14 godina
offline
Re: VIDEO: Top 5 najboljih električnih automobila
Mew kaže...
BlueMax kaže...
Jim_Owens kaže...

 Ne prepirem se, iznio sam aktualnu računicu s aktualnim cijenama el. energije u HR. Uštede sa EV su znatne, čak i po sadašnjim cijenama goriva, a ne treba smetnuti s uma da je donedavno bilo znatno skuplje, te je često na meti novih trošarina kad treba krpati rupe u proračunu. S druge strane, cijena el. energije je puno stabilnija, Vlade se nevoljko odlučuju na poskupljenje iste, a noćna tj. niža tarifa traje 10 sati, i to već desetljećima. Sve su to činjenice koje idu u prilog vlasnicima EV. Nemojmo zaboraviti da je proteklih godina i subvencija iznosila 80 tisuća kn, tek je ove godine snižena na 70.

 Iznio si glupost. Doslovno si rekao kako električni auto na 100 000km na gorivu uštedi 70 000kn u usporedbi s ICE autom koji na 100 000km potroši ispod 60 000kn.

Pusti se floskula, "ušteda je znatna", "smetnuti s uma" i slično. Ne razgovaraš s djetetom. Nisi smetnuo s uma kod električnih vozila uračunati jeftinu tarifu struje u zemlji s najjeftinijom strujom. Hoćeš li kad budemo računali koliko električnom vozilu treba od Splita do Zagreba računati i na čekanje dok dođe jeftina struja? Ono, stanem na punjač u 10 ujutro i čekam do 11 navečer kako bi počeo puniti?

Cijena električne energije je stabilnija? E pa nije niti će biti. http://www.energetika-net.com/vijesti/energetsko-gospodarstvo/cijena-elektricne-energije-medu-najnizima-u-eu-29786

Nemojmo zaboraviti? Zvučiš ko Sanader. Pa ako je prošle bila 80 000kn, ove 70 000kn, koliko će biti sljedeće? S obzirom na stanje gospodarstva bit će koliko nam Europa dade, najvjerojatnije nula (0)kn.

 

 Da se malo ubacim u tu vasu raspravu koliko puta idem to Zagreb Split godisnje? Mislim ja sam iz Osijeka pa to radim 0 puta pa me bas zanima.


Vidim pun je thread tih dugih putovanja svi nekud putuju 300km+ . Jel mi imamo toliko ljudi koji se mogu vozikat između gradova na tjednoj ili dnevnoj bazi? Jel tu na bugu ima puno trgovackih putnika il nesto?

 Joj Mew kako si pogodio s ovim pitanjem, to je sjajno... sudjelovao sam valjda u nekoliko tisuca (vec i ne pamtim) raznih diskusija vezano za EV, i svaki put ekipa oplete o prici Zagreb-Split, a velika vecina ih Splita u zivotu vidjela nije! Svi ti koji trube o moru i kako ce imati problem s punjenjem, na more obicno idu jednom godisnje, ako i toliko. I od tih jedan puta, idu autobusom jer im se vise isplati. Ova manja skupina kaj fkt putuje prema Splitu, niti ne sudjeluje u tim raspravama. To je nevjerojatno koliko ljudi izmisle sto i jedan razlog, samo da ispadnu pametni i da mogu rec kako nesto ne valja. 

9 godina
neaktivan
offline
VIDEO: Top 5 najboljih električnih automobila za s

Putovanje po 100km dnevno je moguce.

Na posao sam putovao dnevno 50km u jednom smjeru. Ima ih koji putuju vise i manje.

Ima lijecnika koji putuju iz Varazdina u Zagreb. I tad kad sam pricao s dvoje nisam mogao vjerovati a eto tak sam i ja putovao.

Ajde molim vas odgovorite na BlueMax-ova pitanja. 

Necemo o ukusima jer se o tome ne raspravlja. Ajmo biti neutralni.

 
0 0 hvala 0
3 godine
protjeran
offline
Re: VIDEO: Top 5 najboljih električnih automobila
wyks kaže...

 Vozis se u jebenoj Zoe, i to 5-6 godina DA BI DOSAO NA NULU.

 

Da si mentalno retardiran, taj bi iznos vratio i u kladionici.

 Ne, nešto si pobrkao, ja vozim Nissan Leaf.

 

I nemoj se toliko pjeniti. Automobil je samo prijevozno sredstvo. I da te netko sutra stavi u BMW-a, i dalje bi bio frustrirana osoba, vjerovatno čak i više.

6 godina
offline
Re: VIDEO: Top 5 najboljih električnih automobila
najbolje da se ukine subvencija... jerbo nema besplatnog ručka...pa da vidimo onda prodajne rezultate
mnogo mudrosti,mnogo jada...što više znanja, to više boli.
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
VIDEO: Top 5 najboljih električnih automobila za s

Onog trenutka kada u vukojebini zvanoj Hrvatska, budu ljudi mogli puniti električne aute na parkiralištu u gradu, na parkiralištu uz zgradu, na parkiralištu u dućane, na parkiralištu uz posao, možda bude imalo smisla kupiti ga. Danas ako nemaš kuću i dvorište i onda još i veliku vezu da ti HEP sredi industrijsku struju na dvorište, kupiti električni auto je glupost. Da ima domet i 1000km, što znači kad ga nemaš gdje puniti.
S obzirom kakva smo država, ta infrastruktura će biti vjerovatno 2077 sređena do razine da si svaki građanin tada može priušiti električni automobil


P.S. Odgovor odmah družebrižnicima koji će reći ima na svakom parkingu punjač. Ima istina, 2 na 1000 parkirnih mjesta, i od ta 2 jedan jedva jedvice radi (puni i3 27 sati, koliko amperaže ima)

To live is to suffer, to survive is to find some meaning in the suffering. Friedrich Nietzsche
Moj PC  
0 0 hvala 0
3 godine
offline
Re: VIDEO: Top 5 najboljih električnih automobila
svi zaboravljaju najbitniju stvar kod EV - besplatan parking na najboljim mjestima :)
znam da će budućnost to promijeniti kako bude bilo sve više i više EVa na cesti, ali bar neke prednosti za nas koji kupujemo rano :)
 
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: VIDEO: Top 5 najboljih električnih automobila
Mew kaže...

 

 Da se malo ubacim u tu vasu raspravu koliko puta idem to Zagreb Split godisnje? Mislim ja sam iz Osijeka pa to radim 0 puta pa me bas zanima.


Vidim pun je thread tih dugih putovanja svi nekud putuju 300km+ . Jel mi imamo toliko ljudi koji se mogu vozikat između gradova na tjednoj ili dnevnoj bazi? Jel tu na bugu ima puno trgovackih putnika il nesto?

 Minimalno 10-tak puta Makarska-Zagreb poslovno, često i privatno. Prije sam autom putovao i po Europi, danas eventualno u bliže zemlje (BiH, Srbija, Italija....). Nisam trgovački putnik. Prosječno godišnje prijeđem 20-25k km s tim da ljeti kraće relacije vozim motor. Prije sam prelazio puno više.

14 godina
offline
Re: VIDEO: Top 5 najboljih električnih automobila
Mew kaže... 

 Da se malo ubacim u tu vasu raspravu koliko puta idem to Zagreb Split godisnje? Mislim ja sam iz Osijeka pa to radim 0 puta pa me bas zanima.


Vidim pun je thread tih dugih putovanja svi nekud putuju 300km+ . Jel mi imamo toliko ljudi koji se mogu vozikat između gradova na tjednoj ili dnevnoj bazi? Jel tu na bugu ima puno trgovackih putnika il nesto?

 Evo ja sam dobar primjer. Meni auto zna stajat po dva tjedna na parkingu, nemam potrebe nikamo ići. Živim u centru grada, radim od doma... ako nekuda idem po gradu ne koristim čak niti javni prijevoz, to mi je šetnja. Ali kad upalim auto onda često napravim dosta kilometara u komadu. Primjeri dnevnih kilometraža u zadnjih otprilike godinu dana, uglavnom prije korone :-(
- ZG-Venecija-Firenza 650km, OK u Veneciji sam možda mogao punit jer sam stajao u garaži 2-3 sata, ali ne znam po kojoj cijeni
- ZG-Petrčane-ZG /samo odvezem nećake na more i vratim se nazad nakon ručka. 600km. Istina, na autocesti u Lici sad ima dobrih punjača (čini mi se do 120kW). Ako nađeš slobodan punjač to je opet stajanje najmanje 30-40minuta.
- ZG-Osijek-Beograd, pa nakon 4 sata u BG povratak nazad istim putom. 950km, Punjač mi nije bio nigdje u blizini, bio sam u rezidencijalnom kvartu tamo, u OS sam na povratku stao pola sata kod frenda. 
- Munchen-St Gallen-Innsbruck-Zagreb 950km, stajao sam u Švici nekoliko sati, i možda sam mogao puniti tamo, ali treba pronaći punjač, pa čekat, pa ti nije praktično, ne znaš koliko košta, možda moraš imati neku prepaid karticu za punjenje itd.

- ZG-Budimpešta aerodrom (350km), auto stoji nekoliko dana na parkingu dok sam na putu, ne mogu ga ostavit na punjaču nekoliko dana, moram punit između check-ina i boardinga ili tako nekako, ili kad dođem s puta još čekam da mi se auto napuni da mogu doma... 
- vikendom se često skokne do Opatije ili Poreča ponekad i samo na jedan dan, iz ZG nije daleko ali je za prosječni EV ipak izazov.


Eto, srećom nisam trgovački putnik (bio bi iznimno loš u tom poslu) i čak ne prelazim puno kilometara godišnje, ali kad se vozim onda to bude više km i ne vidim načina da mi putovanje EV bude jednako ugodno/praktično kao benzinskim. Nažalost. Rado bih i ja prešao na struju ali s ovakvim dometima i vremenima punjenja meni to jednostavno ne odgovara. Kad sam na putu, stanem ja na benzinskoj ali to nikad nije više od 10-15 minuta, kad si nekuda krenuo onda želiš stići na odredište a na pola vremena sjediti kao budala usred ničega dok se auto napuni. Tko ide svaki dan na posao 10-20km možda može i biciklom to je još jeftinije i više eco-friendly.

14 godina
offline
Re: VIDEO: Top 5 najboljih električnih automobila
jozef kaže...
Mew kaže... 

 Da se malo ubacim u tu vasu raspravu koliko puta idem to Zagreb Split godisnje? Mislim ja sam iz Osijeka pa to radim 0 puta pa me bas zanima.


Vidim pun je thread tih dugih putovanja svi nekud putuju 300km+ . Jel mi imamo toliko ljudi koji se mogu vozikat između gradova na tjednoj ili dnevnoj bazi? Jel tu na bugu ima puno trgovackih putnika il nesto?

 Evo ja sam dobar primjer. Meni auto zna stajat po dva tjedna na parkingu, nemam potrebe nikamo ići. Živim u centru grada, radim od doma... ako nekuda idem po gradu ne koristim čak niti javni prijevoz, to mi je šetnja. Ali kad upalim auto onda često napravim dosta kilometara u komadu. Primjeri dnevnih kilometraža u zadnjih otprilike godinu dana, uglavnom prije korone :-(
- ZG-Venecija-Firenza 650km, OK u Veneciji sam možda mogao punit jer sam stajao u garaži 2-3 sata, ali ne znam po kojoj cijeni
- ZG-Petrčane-ZG /samo odvezem nećake na more i vratim se nazad nakon ručka. 600km. Istina, na autocesti u Lici sad ima dobrih punjača (čini mi se do 120kW). Ako nađeš slobodan punjač to je opet stajanje najmanje 30-40minuta.
- ZG-Osijek-Beograd, pa nakon 4 sata u BG povratak nazad istim putom. 950km, Punjač mi nije bio nigdje u blizini, bio sam u rezidencijalnom kvartu tamo, u OS sam na povratku stao pola sata kod frenda. 
- Munchen-St Gallen-Innsbruck-Zagreb 950km, stajao sam u Švici nekoliko sati, i možda sam mogao puniti tamo, ali treba pronaći punjač, pa čekat, pa ti nije praktično, ne znaš koliko košta, možda moraš imati neku prepaid karticu za punjenje itd.

- ZG-Budimpešta aerodrom (350km), auto stoji nekoliko dana na parkingu dok sam na putu, ne mogu ga ostavit na punjaču nekoliko dana, moram punit između check-ina i boardinga ili tako nekako, ili kad dođem s puta još čekam da mi se auto napuni da mogu doma... 
- vikendom se često skokne do Opatije ili Poreča ponekad i samo na jedan dan, iz ZG nije daleko ali je za prosječni EV ipak izazov.


Eto, srećom nisam trgovački putnik (bio bi iznimno loš u tom poslu) i čak ne prelazim puno kilometara godišnje, ali kad se vozim onda to bude više km i ne vidim načina da mi putovanje EV bude jednako ugodno/praktično kao benzinskim. Nažalost. Rado bih i ja prešao na struju ali s ovakvim dometima i vremenima punjenja meni to jednostavno ne odgovara. Kad sam na putu, stanem ja na benzinskoj ali to nikad nije više od 10-15 minuta, kad si nekuda krenuo onda želiš stići na odredište a na pola vremena sjediti kao budala usred ničega dok se auto napuni. Tko ide svaki dan na posao 10-20km možda može i biciklom to je još jeftinije i više eco-friendly.

 Kako smo vec rekli, Tesle se pune kroz 15 min do 80% na superpunjacima na kojima nikad nema guzve. Mimo Tesline mreze super punjaca, postoji i mreza Ionity super punjaca jednakih brzina. Sve ove rute koje si opisao su pokrivene super brzim punjacima i ne bi cekao vise od 15min nakon prijedjenih 400km voznje. Tih 15 min odmora ionako svakom iole normalnom i odgovornom vozacu treba. Sigurnan sam da rijetko koja budala vozi 1000km u komadu... Sto se mreze superpunjaca u Hrvatskoj i nasim susjednim drzavama tice, evo slika Tesle i Ionitya pa sad ti meni reci da ne bi mogao naci slobodno mjesto ili da bi morao cekati negdje.... ljudi, izmisljate previse, to je sve!

 

 

14 godina
offline
Re: VIDEO: Top 5 najboljih električnih automobila
=XFX=PlayHard kaže...

 Kako smo vec rekli, Tesle se pune kroz 15 min do 80% na superpunjacima na kojima nikad nema guzve. Mimo Tesline mreze super punjaca, postoji i mreza Ionity super punjaca jednakih brzina. Sve ove rute koje si opisao su pokrivene super brzim punjacima i ne bi cekao vise od 15min nakon prijedjenih 400km voznje. Tih 15 min odmora ionako svakom iole normalnom i odgovornom vozacu treba. Sigurnan sam da rijetko koja budala vozi 1000km u komadu... Sto se mreze superpunjaca u Hrvatskoj i nasim susjednim drzavama tice, evo slika Tesle i Ionitya pa sad ti meni reci da ne bi mogao naci slobodno mjesto ili da bi morao cekati negdje.... ljudi, izmisljate previse, to je sve!

 1. Punjača nema točno tamo gdje bi meni trebali. npr. Ako sletim u podne u Budimpeštu moram se voziti bez veze najmanje pola sata (kroz gužvu) na drugi kraj grada do Teslinog punjača. U Istri i Kvarneru nema niti jednog Tesla punjača, morao bih silaziti s AC kod Karlovca da se dopunim (a jedva da sam krenuo iz ZG) i onda strepiti hoću li stići nazad do njega ili stajati negdje puno dulje na sporom punjaču. Ako idem iz Petrčana moram se vozikati uokolo preko Zadra (upasti u gužvu u turističkoj sezoni?) ili stajati bez veze u Lici. Ako idem za BG moram silaziti s AC da se dopunim ili moram u BG odvesti se 20-30km u smjeru Požarevca (sasvim suprotan smjer od ZG) da bih se dopunio. Morao bih planirati gdje ću stati kako ne bi ostao na suhom, i to po mogućnosti da na punjač dođem s 10% baterije i onda da punim do 80% i da mi tih 70% traje točno do sljedećeg punjača. U teoriji sve to funkcionira, u praksi - na žalost ne. Što je tek s ljudima koji putuju poslovno i nemaju vremena za elektro-igrarije i traženje punjača.

2. 15 min do 80% možda na novom M3LR, na bilo kojoj starijoj Tesli to ne funkcionira AFAIK, brojke su zapravo 40min do 80% i još 40min od 80% do 100% ako nisi siguran hoćeš li stići do sljedećeg punjača. No što ako nemaš Teslu koja se može punit na 120-150kW? Što ako imaš jeftiniji elektro automobil koji se puni na maksimalno 50-70kW? Većina je takvih.

3. Na kraju krajeva iznosiš li sve te tvrdnje iz osobnog iskustva? U teoriji je sve to lijepo, ali je teško uklopiti u stvarni život.

11 godina
offline
Re: VIDEO: Top 5 najboljih električnih automobila

4. Prije par godina sam isao iz Slavonije u Tucepe, i isli smo preko Kostajnice (stali na kavu) i "starom cestom" kroz Liku (rucali negdje), na potezu Toronto - Quebec City, stali na kavu+dorucak kad smo izasli iz grada, a rucali u Montrealu u restoranu u koji inace idem kad sam tamo.
Mozda sam to samo ja, ali ja volim planirat/organizirat stanke duze od 5-10 minuta oko zanimljivih lokacija i dobrih restorana, a ne oko Teslinih superpunjaca...

4 godine
protjeran
offline
Re: VIDEO: Top 5 najboljih električnih automobila
Nemon kaže...

 Ti me podsjecas na isto one tipove koji su prije 20+ godina nazivali / prozivali bilo kojeg tipa koji vozi automatik da je pickica jer samo pickice ne voze na mjenjac, tj pravi muskarci voze manual.

 

Elektromotor je stariji izum od ICE motora, a Bagdadska baterija datira PNE.

 

Prvi elektricni automobil je napravljen 1828. godine, a prvi elektricni motor je napravljen prije prvog motora sa unutrasnjim izgaranjem. Dakle, elektricni automobili nisu nikakva nova tehnologija. Elektricni automobili bili su popularni i preferirana metoda prijevoza u kasnijim godinama 19. stoljeca i ranim godinama 20. stoljeca, te su imali udio od jedne trecine vozila na USA cestama. Tek 2011. godine, dakle skoro 200 godina nakon prvog elektricnog vozila u upotrebi su prestigli broj prodanih na prijelazu u 20. stoljece.

To nije bilo rezervirano samo za ostatak svijeta, u Puli se 12. travnja 1901 vozio elektricni automobil.

 

Nemon kaže...

Znaci, EV auti funkcioniraju i jako se puno koriste u EU jer jako puno novaca ustede vlasnicima, pogotovo gdje je gorivo skupo.

 

Da vidimo kako je to u stvarnosti:

 

Kaos u Njemačkoj: Punjenje električnog automobila može biti puno skuplje od goriva

 

https://www.vecernji.hr/auti/kaos-u-njemackoj-punjenje-elektricnog-automobila-moze-biti-puno-skuplje-od-goriva-1328986

 

Nemon kaže...

Tvoje razmisljanje da MORAS imati 500 KM uvijek spremno je glupo, jer auto mozes nadopuniti svaki dan ako to zelis i to mozes raditi doma (cak i ako je sporo funkcionira) ili dok su negdje su shopping centru i slicno. Kao sto ne ides na pumpu svaki dan tako neces morati puniti niti svoj EV auto.

 

Da vidimo kako je to u stvarnosti:

 

Hyundai Kona EV, iskustva hrvatskog korisnika:

https://www.netokracija.com/elektricni-auto-iskustva-infrastruktura-hrvatska-169797

Audi e-tron, šest sati vozili, sedam punili: urednik našeg priloga zaputio se električnim automobilom iz Splita u Zagreb, evo kako je prošla njegova avantura od milijun kuna; 'Muke su počele na startu...'

https://slobodnadalmacija.hr/vijesti/hrvatska/sest-sati-vozili-sedam-punili-urednik-naseg-priloga-zaputio-se-elektricnim-automobilom-iz-splita-u-zagreb-evo-kako-je-prosla-njegova-avantura-od-milijun-kuna-39-muke-su-pocele-na-startu-39-614541

Kia E-Niro i avanture njemacke obitelji na putu na odmor u Francusku:

https://efahrer.chip.de/news/familie-faehrt-im-e-auto-nach-frankreich-ladehoelle-ruiniert-ihren-urlaub_102873

 

Nemon kaže...

 Od 2012 godine or so, kada god idem u Amsterdam uvijek se vozim u Tesli (taxi) i ti ljudi voze te automobile 24 / 7 (u tri smijene) a pune se dok cekaju sljedecu voznju. Oni ih koriste ne zato jer si "cool" u njima, nego jer postoji odlican business case za koristenje istih.

 

Da vidimo kako je to u stvarnosti:

 

Schiphol Taxi Drivers Sue Tesla For Model S Problems In Amsterdam
7even11 kaže...

elektrika, za sad je za cvetojevice, prpice, i ostale napuhane egocentrike koji misle da su spasili planet sto su prešli na struju u jednom autu (nema veze sto ostatak flote u firmi su im Dacia benzinci ili kamioni dizelaši, znaci licemjerje totalno).

 

Racunica je zapravo vrlo jednostavna, primjer istog automobila sa ICE i EV modelom, Hyundai Kona,

 

Pocetna cijena ICE modela, 130.000 kn:

 

https://hyundai.hr/cjenici/KONA-cjenik

 

Dakle pocetna cijena je za najslabiji model sa spremnikom od 50 litara, ako zaokruzimo da je potrosnja 10 litara, mozemo prijeci 500 km, a auto moze doseci maksimalnu brzinu od 181 km/h.

 

Pocetna cijena EV modela, 271.000 kn (bez subvencija):

 

https://hyundai.hr/cjenici/KONA-EV-cjenik.pdf

 

Dakle pocetna cijena je za najslabiji model sa baterijom od 39,2 kWh, WLTP dometom od 289 km i maksimalnom brzinom od 155 km/h.

 

Takodjer znamo da su ICE vozila efikasnija od EV-ova u voznji otvorenom cestom i autoputom, dok su EV-ovi efikasniji u voznji gradom, ali da ne ulazim u daljnju digresiju, da zaokruzimo brojeve, za tih 100.000 kuna razlike mozemo kupiti 10.000 litara goriva.

Sa 10.000 litara goriva, s autom koji trosi 5 litara, prijeci cemo 200.000 km, odnosno sa prosjecnom godisnjom kilometrazom od 10.000 km, tih 200.000 km prijeci cemo u 20 godina. Ako zelite, mozete zaokruziti i na 10 litara, gdje onda imamo 100.000 km i 10 godina...

 

Također ne treba zaboraviti da Hyundai daje garanciju na bateriju od 8 godina ili do prijeđenih 160.000 km. u slucaju ICE vozila, 5 godina, bez ogranicenja kilometraze.

 

https://hyundai.hr/jamstvo/

Ne znamo koliko ce zamjenu baterija nakon garancije naplacivati Mazda, ali npr., znamo da Nissan zamjenu baterija na Leafu naplacuje 30.000 EUR:

 

https://insideevs.com/news/379055/nissan-30000-euros-leaf-battery/

 

=XFX=PlayHard kaže...

 Neces vjerovati, ali Tesline tj. Panasoniceove 2170 bez ikakvih problema mogu izdrzati i vise od 700 tisuca km, a da im kapacitet ostane na 75% originalnog kapaciteta. Ako ne vjerujes, postoji Yutuber Bjorn koji se bavi testiranjem iskljucivo elektricnih automobila, covjek je vec nekoliko puta pokazao koliko je mit o baterijama netocan i koliko ih se ne mora mijenjati. Naravno, to podrazumijeva da znas kako korisiti bateriju u smislu toga da nisi svaki dan na super brzom punjacu jer to bateriji kroz duze vrijeme steti, da ju ne praznis ispod 10% cesto, da ju ne punis iznad 90% ako ne mislis bateriju odmah krenuti trositi i sl.

 

Prvi Tesla s milijun prijeđenih kilometara: Evo što je sve mijenjano

 

A u lovu na prvi milijun kilometara Tesla nije prošao bez problema. Tako su baterije mijenjane na 290.000 km, a potrošila je i tri elektromotora te sustav za punjenje, piše Edison Media.

 

Oktanski zaljubljenici će se pritom sjetiti Brzog iz Mućki koji je rekao da 17 godina koristi istu metlu, ali je u nekoliko navrata mijenjao dršku i uložak. No ovdje je jedna bitna razlika, svi ovi veliki servisi su pokriveni jamstvom. Također, zadnji ugrađeni elektromotor prešao je do sada preko 600.000 km.

 

A Gemmingen je dao i nekoliko savjeta. Kako bi baterija što duže trajala, nikada ju nije praznio do kraja, ali ni punio na više od 85% kapaciteta. Također, rijetko kada vozi brže od 120 km/h.

 

https://www.index.hr/auto/clanak/prvi-tesla-s-milijun-prijedjenih-kilometara-evo-sto-je-sve-mijenjano/2136934.aspx

 

the chosen one07 kaže...

Dat ću ti jedan savjet, ne upuštaj se u rasprave... Pokušao sam već par puta argumentirano raspravljati, ali kao da sam gurnuo ruku u osinje gnijezdo.. Da se razumijemo, nisam ja protiv el.automobila, samo i dalje tvrdim da su preskupi za uloženo-dobiveno (barem trenutno)

 

Apsolutno tocno, EV fanboysi (koji najcesce nemaju EV) su fanatici posebne vrste.

4 godine
protjeran
offline
Re: VIDEO: Top 5 najboljih električnih automobila
fer-de-lance kaže...
BMT kaže...
Nije mi jasno zašto su "dizeli" baš toliko prokleti. Proizvode manje CO2 jer imaju veće iskorištenje pa time manju potrošnju, proizvode dosta PM-a ali zato imaju DPF i proizvode dosta NOx, ali zato imaju otopinu uree. Pa što više treba?

 Sam si si odgovorio.

Ako ti DPF krepa, možeš auto otpeljati samo na otpad, jer računice za popravak više nema, tak da sve prednosti dizela padaju u vodu.

S druge strane, benzinac je znatno jednostavniji i pouzdaniji i nema takvih problema, pa je razlika u cijeni eksploatacije benzinca ogromna, dizel danas kupuju samo oni kaj govore: papa prvi, ivan pavao drugi, država i fauve dizel treći....

 

 

Svi novi benzinci imaju GPF filter cestica cadje.

 

gil kaže...

DPF filter se skine i opere.

 

Dakle, moze se probati prisilnim paljenjem preko dijagnostike, sto je najlosija metoda koja uz to dodatno razrijedi ulje... Da bi se podignula temperatura DPF-a ubrizgava se dodatno gorivu u cilindre, to gorivo ne izgori u cilindru nego iza njega, idealno u oksidacijskom katalizatoru. Da se to postigne gorivo se ne ubrizgava kad i obicno (oko GMT, na kraju takta kompresije) nego kad su ispusni ventili vec otvoreni. Tada je klip vec oko DMT - dakle cijelo oplosje cilindra je izlozeno spreju goriva, sto ce reci da prakticki zalijes cijeli cilindar gorivom pa sto prsteni pobrisu, pobrisali su. A kao sto znamo to i nije bas 100%, niti blizu i tako gorivo zavrsi mimo prstena u karteru. Zato je sistem sa pet diza daleko bolji sistem...

 

Pored toga, moze se ocistiti kemijskim sredstvom i kontroliranim hidraulicnim udarima vode, nakon cega se pokrece prisilno paljenje putem dijagnostike (osrednja metoda) i najbolja metoda, tzv. "paljenje" DPF filtera u elektroindukcijskoj peci. Za dvije potonje metode DPF je potrebno skinuti s auta.

 

Na kraju imamo i cetvrtu, ujedno i najpopularniju opciju, izbijanje DPF-a, sto je popularno i u drugim zemljama, izmedju ostaloga i u bogatoj, naprednoj i prosvijecenoj zemlji koja je sjediste EU, gdje se donose svi (suludi) EU zakoni, Belgiji:

 

Massive DPF fraud in diesel cars unnoticed by inspection centres

 

Each year tens of thousands of diesel cars in Belgium are passing the technical tests at inspection centres despite the diesel particulate filter (DPF) having been removed illegally. The VRT staged a test with a car and passed without a problem. Apparently, car exhaust tests in Belgium are obsolete, experts estimate they "are lagging 10 years behind".

 

https://www.vrt.be/vrtnws/en/2017/07/02/massive_dpf_fraudindieselcarsunnoticedbyinspectioncentres-1-3014387/

 

15 godina
odjavljen
offline
Re: VIDEO: Top 5 najboljih električnih automobila
Dr. Alien kaže...

A u lovu na prvi milijun kilometara Tesla nije prošao bez problema. Tako su baterije mijenjane na 290.000 km, a potrošila je i tri elektromotora te sustav za punjenje, piše Edison Media.

Možda su samo pristrani 

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
3 godine
offline
Re: VIDEO: Top 5 najboljih električnih automobila
Možda i jesu pristrani ali Tesla je relativno nova firma koja još itekako treba ispeglati svoju proizvodnju. Ja bih uvijek radije kupio (i jesam) neki od EV modela EU ili JPN auto kompanija koje su se dokazale u izradi automobila.
16 godina
offline
Re: VIDEO: Top 5 najboljih električnih automobila
Bas je interesantno citati ovakve teme s vremenskim odmakom, a posebno uz trenutne energetske okolnosti.

Kad je ekologija u pitanju, oni koji su malo pratili odluke oko eko normi su vjerojatno zamijetili da je hrpa toga ekoloski besmisleno, ali je politicki orkestrirano. Najbolji primjer su norme za benzince i dizelase (dozvoljeni broj cestica).
Tako i u vezi EV, ma koliko to sve bilo upitno, evidentno ce to biti nametnuto.
 
0 0 hvala 0
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice