VIDEO: Top 5 najboljih električnih automobila za s

poruka: 115
|
čitano: 27.375
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "VIDEO: Top 5 najboljih električnih automobila za s".
15 godina
offline
VIDEO: Top 5 najboljih električnih automobila za s

Zasad su električni automobili neupotrebljivo skupo smeće. Kad se budu punili za 15 min i budu mogli prelaziti barem 500 km (pritom mislim sa preporučenih 60% baterije između 20 i 80%), onda možemo razgovarati.

Moj PC  
9 12 hvala 2
14 godina
offline
Re: VIDEO: Top 5 najboljih električnih automobila
Eventualno za grad za neka putovanja su smece pogotovo sto nikad ne znas koliko mozes proci sa punjenjem jer sto razloga utječe na potrosnju ( vanjska temp. ,klima,svjetla,brisaci,koliko je ljudi u autu i sl.) Da sve to i kod obicnog auta utječe ali meni auto trosi oko 6litara a kad sve to popalim i nakrcam ljude oko 7 i to je to
Za jedno 10 godina mozda
Trenutno mozda neki kvalitetan plug in hybrid koji moze 50km u gradu na struju i da ima neki kvalitetan motor za magistralu i autoput
SAMSUNG NOTE 10+
Poruka je uređivana zadnji put ned 8.11.2020 8:29 (pasko).
Moj PC  
2 0 hvala 0
14 godina
offline
VIDEO: Top 5 najboljih električnih automobila za s

Jedno hibridni dolazi u obzir za razmisljanje i kupnju... solo elektricni je pusing sa ovim cjenama.. iako realno nema motora i brdo tih komponenti pa je logicno da bude jeftiniji od klasicnog auta jednog dana.. kao drugi, gradski auto u obitelji ako se radi puno Km godisnje

 

dali se sa ovog huawei sata moze recimo skinuti GPS track da se stavi na neku drugu aplikaciju koju se koristi za pracenje...??

Poruka je uređivana zadnji put ned 8.11.2020 8:56 (bus).
 
2 1 hvala 2
15 godina
offline
Re: VIDEO: Top 5 najboljih električnih automobila
Nije mi jasno zašto su "dizeli" baš toliko prokleti. Proizvode manje CO2 jer imaju veće iskorištenje pa time manju potrošnju, proizvode dosta PM-a ali zato imaju DPF i proizvode dosta NOx, ali zato imaju otopinu uree. Pa što više treba?
Moj PC  
5 0 hvala 1
13 godina
offline
VIDEO: Top 5 najboljih električnih automobila za s

Tako sam i ja razmišljao isto, kao hibrid tj. plug-in hibrid najbolja opcija, i nakon malo istraživanja došao do zaključka da nema do benge, posebno za većinu ekipe kaj odradi cca 20ak-30ak km godišnje*.

Zašto? Zato jer smećad se izvlači na ekologiju i potrošnju, a npr. googlajte Mercedes plug-in hibrid baterija - što se događa nakon određenog broja punjanja? Ima ugrađen brojač i nema veze što je baterija na 80-90% svog kapaciteta izbaci grečku da je potrebna zamjena koja dođe 8k eura :D

A ovi kaj toliko zagovaraju struju (ima i jedan HR "klub"), molio bih ih samo da mi točno izračunaju na 5god eksploatacije vozila moju "uštedu" - struja na većini punionica se počela naplaćivati, pazi kada puniš, kako puniš, pa čekaj na punjač, pa stani na kavu ako ideš do Splita i sačekaj sat vremena da nadopuniš auto... A o početnoj cijeni samog vozila ne želim ni pomisliti (razlika npr. Golf i Tesla 3).

 

 

Edit: *tisuća km godišnje :D

Poruka je uređivana zadnji put ned 8.11.2020 9:36 (the chosen one07).
Moj PC  
2 0 hvala 1
7 godina
offline
Re: VIDEO: Top 5 najboljih električnih automobila
BMT kaže...
Nije mi jasno zašto su "dizeli" baš toliko prokleti. Proizvode manje CO2 jer imaju veće iskorištenje pa time manju potrošnju, proizvode dosta PM-a ali zato imaju DPF i proizvode dosta NOx, ali zato imaju otopinu uree. Pa što više treba?

 Sam si si odgovorio.

Ako ti DPF krepa, možeš auto otpeljati samo na otpad, jer računice za popravak više nema, tak da sve prednosti dizela padaju u vodu.

S druge strane, benzinac je znatno jednostavniji i pouzdaniji i nema takvih problema, pa je razlika u cijeni eksploatacije benzinca ogromna, dizel danas kupuju samo oni kaj govore: papa prvi, ivan pavao drugi, država i fauve dizel treći....

 

Kruha i igala...
10 godina
neaktivan
offline
VIDEO: Top 5 najboljih električnih automobila za s

DPF filter se skine i opere.

Moj PC  
9 0 hvala 1
6 godina
offline
Re: VIDEO: Top 5 najboljih električnih automobila
ne bih imao ništa protiv da jedan EV dobijem na poklon...dok se to ne desi ostaje mi prvi Twingo...baš jučer produžio registraciju

kupio ga polovnog za 3000€...evo napravio 80000km u 7 godina i sve skupa 150kn kvarova.

Kad kupuješ razumom a ne emocijama... polovni auto je zakoon:)
mnogo mudrosti,mnogo jada...što više znanja, to više boli.
Moj PC  
3 0 hvala 0
12 godina
offline
VIDEO: Top 5 najboljih električnih automobila za s

Razmišljao sam da kupim električni Zoe i na kraju je prevladao zdrav razum i uzeo sam benzinca Mercedes. Naravno povoljnije nego Zoe.

Poruka je uređivana zadnji put ned 8.11.2020 11:12 (7even11).
 
1 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: VIDEO: Top 5 najboljih električnih automobila
fer-de-lance kaže...

Ako ti DPF krepa, možeš auto otpeljati samo na otpad, jer računice za popravak više nema, tak da sve prednosti dizela padaju u vodu.

S druge strane, benzinac je znatno jednostavniji i pouzdaniji i nema takvih problema, pa je razlika u cijeni eksploatacije benzinca ogromna, dizel danas kupuju samo oni kaj govore: papa prvi, ivan pavao drugi, država i fauve dizel treći.... 

Hajduk u dobroj sezoni 4.? 
Zamjena DPF-a je oko 5000€, ali profesionalno čišćenje je 500€, kućna radinost skoro džabe. Mislim da ih ima i koji prodaju reparirane (uz povrat starog). Ne volim niti ja traktore.

HCMAA kaže...
Kad kupuješ razumom a ne emocijama... polovni auto je zakoon:)

 treba imati i sreće. :-)

14 godina
offline
Re: VIDEO: Top 5 najboljih električnih automobila
BMT kaže...

Zasad su električni automobili neupotrebljivo skupo smeće. Kad se budu punili za 15 min i budu mogli prelaziti barem 500 km (pritom mislim sa preporučenih 60% baterije između 20 i 80%), onda možemo razgovarati.



Koji si ti faktor da uopce mozes prozivati da su EV auto neupotrebljivi?
 
Ti me podsjecas na isto one tipove koji su prije 20+ godina nazivali / prozivali bilo kojeg tipa koji vozi automatik da je pickica jer samo pickice ne voze na mjenjac, tj pravi muskarci voze manual.

Znaci, EV auti funkcioniraju i jako se puno koriste u EU jer jako puno novaca ustede vlasnicima, pogotovo gdje je gorivo skupo.

Tvoje razmisljanje da MORAS imati 500 KM uvijek spremno je glupo, jer auto mozes nadopuniti svaki dan ako to zelis i to mozes raditi doma (cak i ako je sporo funkcionira) ili dok su negdje su shopping centru i slicno. Kao sto ne ides na pumpu svaki dan tako neces morati puniti niti svoj EV auto.

Od 2012 godine or so, kada god idem u Amsterdam uvijek se vozim u Tesli (taxi) i ti ljudi voze te automobile 24 / 7 (u tri smijene) a pune se dok cekaju sljedecu voznju. Oni ih koriste ne zato jer si "cool" u njima, nego jer postoji odlican business case za koristenje istih.

14 godina
offline
Re: VIDEO: Top 5 najboljih električnih automobila
the chosen one07 kaže...

Zašto? Zato jer smećad se izvlači na ekologiju i potrošnju, a npr. googlajte Mercedes plug-in hibrid baterija - što se događa nakon određenog broja punjanja? Ima ugrađen brojač i nema veze što je baterija na 80-90% svog kapaciteta izbaci grečku da je potrebna zamjena koja dođe 8k eura :D

 

 daj neki link na taj programirani kvar, google ne pronalazi baš ništa. Ljudi se žale na range i smiješne kvarove ali ne i na ovo što spominješ.
Jamstvo na bateriju je 8 godina, a i čudi me da zamjena male baterije u 2020. košta toliko. Možeš li ga voziti kao čisti benzinac kad baterija crkne? Vjerojatno ne jer padne u safe/leap home mode, ali trebalo bi raditi inače. Problem je što te PHEV automobile ne zna/ne želi nitko popravljati (pa niti ovlašteni servisi kod nas).

Inače o cijeni električnih: najjeftiniji Nissan Leaf = Merc A250e (PHEV) + 4000litara benzina. 

12 godina
offline
Re: VIDEO: Top 5 najboljih električnih automobila
Nemon kaže...
Koji si ti faktor da uopce mozes prozivati da su EV auto neupotrebljivi?

 
Ti me podsjecas na isto one tipove koji su prije 20+ godina nazivali / prozivali bilo kojeg tipa koji vozi automatik da je pickica jer samo pickice ne voze na mjenjac, tj pravi muskarci voze manual.

Znaci, EV auti funkcioniraju i jako se puno koriste u EU jer jako puno novaca ustede vlasnicima, pogotovo gdje je gorivo skupo.

Tvoje razmisljanje da MORAS imati 500 KM uvijek spremno je glupo, jer auto mozes nadopuniti svaki dan ako to zelis i to mozes raditi doma (cak i ako je sporo funkcionira) ili dok su negdje su shopping centru i slicno. Kao sto ne ides na pumpu svaki dan tako neces morati puniti niti svoj EV auto.

Od 2012 godine or so, kada god idem u Amsterdam uvijek se vozim u Tesli (taxi) i ti ljudi voze te automobile 24 / 7 (u tri smijene) a pune se dok cekaju sljedecu voznju. Oni ih koriste ne zato jer si "cool" u njima, nego jer postoji odlican business case za koristenje istih.

 
a koji si ti faktor da govoriš njemu sto je za njegove potrebe isplativije? Jel on taksist u Nizozemskoj ili privatni vozač u Hrvatskoj? Ako radiš uobičajenu godišnju kilometražu od 15000-20000 km ne postoji ta računica u kojoj se strujici isplate, dok dođem do početne cijene strujica (mali Zoe) već sam napravio 10 godina u daleko većem autu sa svim mogućim servisima i benzinom. Dok baterije ne postanu drastično jeftinije, dok struja ne bude ne u shopping centrima nego bilo gdje na parkingu svakom, (mi nismo ameri da parkiramo teslu u kući s garažom i powerwallom nego na parkingu ispred zgrade) dok se ne puni solarno ili ne znam sto, ne postoji računica u kojoj se to isplati.

 

elektrika, za sad je za cvetojevice, prpice, i ostale napuhane egocentrike koji misle da su spasili planet sto su prešli na struju u jednom autu (nema veze sto ostatak flote u firmi su im Dacia benzinci ili kamioni dizelaši, znaci licemjerje totalno).

Poruka je uređivana zadnji put ned 8.11.2020 11:54 (7even11).
12 godina
offline
Re: VIDEO: Top 5 najboljih električnih automobila
pasko kaže...
Eventualno za grad za neka putovanja su smece pogotovo sto nikad ne znas koliko mozes proci sa punjenjem jer sto razloga utječe na potrosnju ( vanjska temp. ,klima,svjetla,brisaci,koliko je ljudi u autu i sl.) Da sve to i kod obicnog auta utječe ali meni auto trosi oko 6litara a kad sve to popalim i nakrcam ljude oko 7 i to je to
Za jedno 10 godina mozda
Trenutno mozda neki kvalitetan plug in hybrid koji moze 50km u gradu na struju i da ima neki kvalitetan motor za magistralu i autoput

 Ovo ljeto vidio sam ogroman broj električnih auta iz Norveške, Švedske, Danske... pa čak i Rusije. Kako su došli, koliko je trajalo i na što je sličilo njihovo putovanje, ne bih znao.

12 godina
offline
Re: VIDEO: Top 5 najboljih električnih automobila
BMT kaže...
Nije mi jasno zašto su "dizeli" baš toliko prokleti. Proizvode manje CO2 jer imaju veće iskorištenje pa time manju potrošnju, proizvode dosta PM-a ali zato imaju DPF i proizvode dosta NOx, ali zato imaju otopinu uree. Pa što više treba?

 Zašto bi netko kupio auto s traktorskim motorom? Jasno mi je za one koji imaju i traktor pa kad nestane goriva u jednom preliju iz drugog, ali ovi koji nemaju traktor???

3 godine
offline
VIDEO: Top 5 najboljih električnih automobila za s

Najlakše je pljuvati onuma koji nikada nisu probali voziti električni auto. Za grad i za kraće relacije do 100tinjak km dnevno - dušu dalo. A realno, takvih je većina putovanja.

Kao drugi auto u obitelji - nema boljeg izbora od električnog.

 
4 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: VIDEO: Top 5 najboljih električnih automobila
Gallu kaže...

Najlakše je pljuvati onuma koji nikada nisu probali voziti električni auto. Za grad i za kraće relacije do 100tinjak km dnevno - dušu dalo. A realno, takvih je većina putovanja.

Kao drugi auto u obitelji - nema boljeg izbora od električnog.

 Možda zato jer većina nas treba samo jedan auto u obitelji. Možda si mislio na romobil kao drugi električni auto? On ti sluzi za relacije "do 100 km". Da, to se zbilja isplati za otići na posao i nazad, slažem se. Usput, tko vozi 100 km do posla? Većina ima 5-10 km. Odakle vi ljudi dolazite, ja živim u Hrvatskoj, možda ste vi iz nekih Amerika ili Norveška.

Poruka je uređivana zadnji put ned 8.11.2020 12:01 (7even11).
3 godine
offline
Re: VIDEO: Top 5 najboljih električnih automobila

7even11 - od nekud se mora početi nisu svi odmah vozili niti automobile kad se prelazilo sa konja. Automobili su bili disproporcionalno pre skupi...

Jasno, struja još uvijek nije idealno rješenje za sve, ali ima slučajeva gdje nema bolje opcije. Još ako se ubode ona subvencija (znam, teško, ali moguće), milina...

12 godina
offline
Re: VIDEO: Top 5 najboljih električnih automobila
7even11 kaže...

 

elektrika, za sad je za cvetojevice, prpice, i ostale napuhane egocentrike koji misle da su spasili planet sto su prešli na struju u jednom autu (nema veze sto ostatak flote u firmi su im Dacia benzinci ili kamioni dizelaši, znaci licemjerje totalno).

 

Ne diraj mi Daciu...

12 godina
offline
Re: VIDEO: Top 5 najboljih električnih automobila
Gallu kaže...

7even11 - od nekud se mora početi nisu svi odmah vozili niti automobile kad se prelazilo sa konja. Automobili su bili disproporcionalno pre skupi...

Jasno, struja još uvijek nije idealno rješenje za sve, ali ima slučajeva gdje nema bolje opcije. Još ako se ubode ona subvencija (znam, teško, ali moguće), milina...

 Može, evo ti prvi kreni, o svojem trošku, a onda ću i ja ako vidim da se tebi isplatilo. Naravno uračunaj i početni trošak auta u tu priču. Nemoj to zaboraviti.

12 godina
offline
Re: VIDEO: Top 5 najboljih električnih automobila
Nemon kaže...
BMT kaže...

Zasad su električni automobili neupotrebljivo skupo smeće. Kad se budu punili za 15 min i budu mogli prelaziti barem 500 km (pritom mislim sa preporučenih 60% baterije između 20 i 80%), onda možemo razgovarati.



Koji si ti faktor da uopce mozes prozivati da su EV auto neupotrebljivi?
 
Ti me podsjecas na isto one tipove koji su prije 20+ godina nazivali / prozivali bilo kojeg tipa koji vozi automatik da je pickica jer samo pickice ne voze na mjenjac, tj pravi muskarci voze manual.

Znaci, EV auti funkcioniraju i jako se puno koriste u EU jer jako puno novaca ustede vlasnicima, pogotovo gdje je gorivo skupo.

Tvoje razmisljanje da MORAS imati 500 KM uvijek spremno je glupo, jer auto mozes nadopuniti svaki dan ako to zelis i to mozes raditi doma (cak i ako je sporo funkcionira) ili dok su negdje su shopping centru i slicno. Kao sto ne ides na pumpu svaki dan tako neces morati puniti niti svoj EV auto.

Od 2012 godine or so, kada god idem u Amsterdam uvijek se vozim u Tesli (taxi) i ti ljudi voze te automobile 24 / 7 (u tri smijene) a pune se dok cekaju sljedecu voznju. Oni ih koriste ne zato jer si "cool" u njima, nego jer postoji odlican business case za koristenje istih.

 Koji je on faktor? Nema pravo napisati svoje mišljenje ali zato ti imaš?

Doma EV možeš puniti ako imaš garažu i punjač. Koliko ljudi koji žive u gradovima imaju tu mogućnost? Da sutra 10% automobila u Hrvatskoj postane EV vidio bi kaosa po trgovačkim centrima i gradskim punjačima. Ovo ljeto sam razgovarao s vlasnikom Tesle iz Njemačke koji mi je rekao da se osjeća prevareno jer mu je punjenje iz dana u dan skuplje a nema šanse da nađe slobodno mjesto na besplatnim punjačima. U Hrvatsku je došao rent a carom.

Taxi je druga stvar. Kako si i sam rekao, ako se auto isprazni čeka ga drugi već napunjen i puni u pauzama između vožnji. To su firme pokrivene infrastrukturom.

Jedini koji danas profitiraju upotrebom EV-a su ljudi s vlastitim punjačima i vlastitom proizvodnjom struje. Da živim u kući sigurno bi stavio solarne panele i vozio EV, a za dalja putovanja koristio rent a car. Ovako mi je to totalno neisplativo. Ne govorim odoka nego sam sve stavio na papir i na kraju kupio benzinca. Za 10 godina prodat ću ga za 10k€ i kupiti novog. Da sam kupio isti auto samo na struju za 10g ga ne bi nikome ni pokloniti mogao jer bi u njega morao uložiti 8000€. Ko bi normalan kupio polovan auto star 10 godina u koji u startu mora uložiti 8000€? Ljudi kad računaju koliko im se kupovina EV isplati ne računaju da ga neće moći prodati. Jednostavno, nakon 10 godina automobili će ići u smeće. Rok trajanja bit će im dva dana lulji od jamstva. S obzirom da smo i s ostalom tehnikom već navikli na to, zašto ne bi i s autima?

Poruka je uređivana zadnji put ned 8.11.2020 12:21 (BlueMax).
15 godina
offline
VIDEO: Top 5 najboljih električnih automobila za s

iz izloga br. 2 odabrao sam treće treće rješenje: ne samo da nemam auto, već ga neću ni kupiti. motor/bicikl (ne na struju) je dovoljan za sve (iako i to rijetko trebam). auti su preskupi i u nabavi i održavanju no nažalost u nas još nema inozemnih rješenja: dijeljenje, najam, organiziran, kvalitetan i razgranat javni prijevoz (primjerice, kao u beču) .... auto (u vlasništvu) zapravo nikome nije potreban. to što ga ljudi žele (komocija, preseravanje, "imaju svi pa ...", "to se mora") je drugi par kobasa ali potreba (nužda, neophodnost) većini nije (ev. za invaliditet - svaki osim onoga u glavi, gdje ništa ne pomaže). posebno nemam namjeru pri kupnji državi kupovati još jedan; o bacanju novca u kanalizaciju za "davanja" pri registraciji/tehničkom da se i ne govori. a di je još parking, održavanje (namjerno i bespotrebno stavljaju velike kotače, samo da se prodaje), ogrjev (tekući, električni ...) itd. računa li itko od vas koliko auto košta dok ga ne vozite? ne, narafski. ergo sum. 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Moj PC  
7 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: VIDEO: Top 5 najboljih električnih automobila
BlueMax kaže...
vo ljeto vidio sam ogroman broj električnih auta iz Norveške, Švedske, Danske... pa čak i Rusije. Kako su došli, koliko je trajalo i na što je sličilo njihovo putovanje, ne bih znao.

Imao sam (ne)sreću jednom doživit dio puta kod takvih. Vraćaš se po noći, pa staneš na svakom superchargeru, sjediš u autu pol sata-sat i zuriš u mob ili spavaš, jer niš u okolici ne radi. Putovanje od 10 sati ti traje 20. I to je bilo van sezone, u sezoni pretpostavljam dodaš još koji sat na svakom punjaču dok ne dođeš na red. 

 

Those damn scientist people have been promising global warming for years now. But when I go outside it's still very cold. I want the global warming like they promised NOW! I hate being col
Poruka je uređivana zadnji put ned 8.11.2020 12:32 (SupremeCommander).
3 godine
offline
Re: VIDEO: Top 5 najboljih električnih automobila
Meni se isplati itekako ker sam ugrabio subvenciju i imam ga gdje puniti :p
Poruka je uređivana zadnji put ned 8.11.2020 12:44 (Gallu).
15 godina
offline
Re: VIDEO: Top 5 najboljih električnih automobila
fer-de-lance kaže...
BMT kaže...
Nije mi jasno zašto su "dizeli" baš toliko prokleti. Proizvode manje CO2 jer imaju veće iskorištenje pa time manju potrošnju, proizvode dosta PM-a ali zato imaju DPF i proizvode dosta NOx, ali zato imaju otopinu uree. Pa što više treba?

 Sam si si odgovorio.

Ako ti DPF krepa, možeš auto otpeljati samo na otpad, jer računice za popravak više nema, tak da sve prednosti dizela padaju u vodu.

S druge strane, benzinac je znatno jednostavniji i pouzdaniji i nema takvih problema, pa je razlika u cijeni eksploatacije benzinca ogromna, dizel danas kupuju samo oni kaj govore: papa prvi, ivan pavao drugi, država i fauve dizel treći....

 

 Tu se rasprava okrenula u krivom smjeru. Odgovaram na ovu poruku, ali mislim i na sve ostale. Poanta mog pitanja je bila zašto su s ekološke strane dizeli toliko prokleti kad im iz auspuha nakon DPF-a i uree izlazi znatno manje štetnih komponenti nego prije.

Kad smo već kod DPF-a i njegove cijene, ona je zaista visoka, ali i novi benzinski automobili imaju ili će imati GPF (OPF).

12 godina
offline
Re: VIDEO: Top 5 najboljih električnih automobila
SupremeCommander kaže...
BlueMax kaže...
vo ljeto vidio sam ogroman broj električnih auta iz Norveške, Švedske, Danske... pa čak i Rusije. Kako su došli, koliko je trajalo i na što je sličilo njihovo putovanje, ne bih znao.

Imao sam (ne)sreću jednom doživit dio puta kod takvih. Vraćaš se po noći, pa staneš na svakom superchargeru, sjediš u autu pol sata-sat i zuriš u mob ili spavaš, jer niš u okolici ne radi. Putovanje od 10 sati ti traje 20. I to je bilo van sezone, u sezoni pretpostavljam dodaš još koji sat na svakom punjaču dok ne dođeš na red. 

 

 

Vjerojatno je tako, no tu ima još jedan moment koji govori u prilog EV.

Iako oduvijek vozim benzince odustao sam od tih dalekih putovanja autom jer nemaju smisla. Lijepo odem avionom a ako mi tamo gdje idem baš treba auto onda uzmem rent a car. Ne da mi se dva dana gubiti u vožnji. Da ne govorim kako mi nakon 12 sati vožnje (ako idem u komadu) treba odmora pa izgubim još jedan dan. Znači takva duga putovanja ne smatram manom (bar što se tiče mene osobno) EV jer ih ne radim ni s ICE autom. Problem su putovanja tipa Makarska - Zagreb kakvih radim 10tak godišnje i koji su mi brži autom nego avionom a u EV bi mi trajala barem četverostruko. Ovako ustanem ujutro i do 10 sam u Zagrebu, obavim što trebam i navečer sam doma. Da idem s EV taj dan kad sam krenuo ne bi stigao ništa obaviti pa bi umjesto jednog dana izgubio barem dva, ako ne tri.

15 godina
offline
Re: VIDEO: Top 5 najboljih električnih automobila
Nemon kaže...
BMT kaže...

Zasad su električni automobili neupotrebljivo skupo smeće. Kad se budu punili za 15 min i budu mogli prelaziti barem 500 km (pritom mislim sa preporučenih 60% baterije između 20 i 80%), onda možemo razgovarati.



Koji si ti faktor da uopce mozes prozivati da su EV auto neupotrebljivi?
 
Ti me podsjecas na isto one tipove koji su prije 20+ godina nazivali / prozivali bilo kojeg tipa koji vozi automatik da je pickica jer samo pickice ne voze na mjenjac, tj pravi muskarci voze manual.

Znaci, EV auti funkcioniraju i jako se puno koriste u EU jer jako puno novaca ustede vlasnicima, pogotovo gdje je gorivo skupo.

Tvoje razmisljanje da MORAS imati 500 KM uvijek spremno je glupo, jer auto mozes nadopuniti svaki dan ako to zelis i to mozes raditi doma (cak i ako je sporo funkcionira) ili dok su negdje su shopping centru i slicno. Kao sto ne ides na pumpu svaki dan tako neces morati puniti niti svoj EV auto.

Od 2012 godine or so, kada god idem u Amsterdam uvijek se vozim u Tesli (taxi) i ti ljudi voze te automobile 24 / 7 (u tri smijene) a pune se dok cekaju sljedecu voznju. Oni ih koriste ne zato jer si "cool" u njima, nego jer postoji odlican business case za koristenje istih.

 Ja nisam taksist da vozim relacije po gradu od po 20 - 30 km (ako i toliko u manjim gradovima), već čovjek koji skoro svaki vikend vozi u dva smjera u komadu po 350 km u svakom smjeru. Briga me što prosječno prevezem 100 km na dan, što je glavni argument strujaša ("Prosječno se prevezeš 50 km na dan - baterija izdrži 6 dana"), kad meni auto može stajati 3 dana bez kilometra, ali mi u danim danima treba mojih najmanje 350 - 400 km bez da razmišljam hoću li dospjeti do neke utičnice i čekati bog-te-pita koliko da napunim bateriju.

12 godina
offline
VIDEO: Top 5 najboljih električnih automobila za s

Ma najbolji electricni auto od doma do posla je tramvaj. A uz ove "work from home" sheme vise ni on neće trebati vise.

 
1 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: VIDEO: Top 5 najboljih električnih automobila
Ajar kaže...

iz izloga br. 2 odabrao sam treće treće rješenje: ne samo da nemam auto, već ga neću ni kupiti. motor/bicikl (ne na struju) je dovoljan za sve (iako i to rijetko trebam). auti su preskupi i u nabavi i održavanju no nažalost u nas još nema inozemnih rješenja: dijeljenje, najam, organiziran, kvalitetan i razgranat javni prijevoz (primjerice, kao u beču) .... auto (u vlasništvu) zapravo nikome nije potreban. to što ga ljudi žele (komocija, preseravanje, "imaju svi pa ...", "to se mora") je drugi par kobasa ali potreba (nužda, neophodnost) većini nije (ev. za invaliditet - svaki osim onoga u glavi, gdje ništa ne pomaže). posebno nemam namjeru pri kupnji državi kupovati još jedan; o bacanju novca u kanalizaciju za "davanja" pri registraciji/tehničkom da se i ne govori. a di je još parking, održavanje (namjerno i bespotrebno stavljaju velike kotače, samo da se prodaje), ogrjev (tekući, električni ...) itd. računa li itko od vas koliko auto košta dok ga ne vozite? ne, narafski. ergo sum. 

 Yes auto uteg oko vrata, ali, do posla javnim prijevozom, ako uhvatim liniju na vrijeme 1h30min, autom 20-25min,često idem na vikendicu cca 180km,pas+papiga+dete+žema, tako da mi je auto nužno zlo.Da mogu ZET-om na posel nebih se bunio.

6 godina
offline
Re: VIDEO: Top 5 najboljih električnih automobila
problem kod polovnih EV će kao kod mobitela biti stanje baterije...inače tek kad cijena EV bude 1:1 kao kod benzinaca kad se kupuju novi možemo pričati o početku kraja za benzince

ipak se sve na kraju svede na pare...a one većini dolaze na težak način...i dati 20000€ za novi EV(Twingo)...dok za 10000€ možeš kupiti isti takav Twingo (benzinac) je suludo

nakon 100000-150000 km ovaj na benzin se tek zagrijao...ovom na bateriju...već moraš misliti o promjeni baterije

jedini razlog zašto mi se sviđa EV je cijena po km...međutim ulaz je skup:(

mnogo mudrosti,mnogo jada...što više znanja, to više boli.
Moj PC  
3 1 hvala 0
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice