Video tehnologija za pomoć sucima krajem mjeseca s

poruka: 51
|
čitano: 8.879
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Video tehnologija za pomoć sucima krajem mjeseca s".
12 godina
offline
Video tehnologija za pomoć sucima krajem mjeseca s

Totalno glupa stvar s debilnim načinom primjene.

 
1 9 hvala 0
15 godina
offline
Re: Video tehnologija za pomoć sucima krajem mjese
BlueMax kaže...

Totalno glupa stvar s debilnim načinom primjene.

 Dobro si to obrazložio...

6 godina
neaktivan
offline
Re: Video tehnologija za pomoć sucima krajem mjese
Procitao covjek negdje da ne valja. Sto je trebao sam razmisljati?
12 godina
offline
Re: Video tehnologija za pomoć sucima krajem mjese
Jack Sparrow kaže...
BlueMax kaže...

Totalno glupa stvar s debilnim načinom primjene.

 Dobro si to obrazložio...

 Toliko me nervira da ne mogu drugačije :)

16 godina
moderator
offline
Video tehnologija za pomoć sucima krajem mjeseca s

Gledao sam prijenos ove prezentacije VAR-a i dojam mi je - kako je sve to vrlo sirovo, i dalje neke stvari ovise o slobodnoj procjeni sudaca koji sjede pred monitorima, a od njih se pak očekuje dosta "manuelnog rada". Recimo, ono za što se najviše koristi VAR je procjena da li je bilo zaleđe kod postizanja gola - prva stvar koju moraju definirati je trenutak u kojem je lopta upućena, odnosno moraju "pogoditi" u kojem trenutku lopta više nije u kontaktu s nogom igrača koji je plasira prema svom napadaču. To određuju gledajući frame po frame, a na onom primjeru koji su koristili na prezentaciji doista je bilo teško rezulotno odrediti "sad je to", tako da tri framea gore dolje se vjerojatno više nas nikada ne bismo mogli dogovoriti koji treba izabrati, sve to izgleda vrlo slično, a odabir prvog, drugog ili trećeg, bitno mijenja poziciju u kojoj se "zamrzavaju" obrana i napadač.

 

Tek nakon toga oni ručno povlače linije, prvo jednu za obranu, a onda drugu za napad (izravno to rade prstom po ekranu osjetljivom na dodir), djelovalo je vrlo pipavo, Bago (kojeg vidite na slici) pokušao je to napraviti, nije uspio... OK, suci koje će to raditi stalno sigurno će biti u tome vještiji.

 

Dobro je stvar što su rekli da NEĆE biti sitničavi kao Englezi i sve ispod 5cm će ignorirati, odnosno bit će onako kako odredi pomoćni sudac na terenu.

 

Mislim da VAR najviše može biti koristan za definiranje simuliranja u kaznenom prostoru, jer ovisno o poziciji glavni sudac ne može u tim situacijama biti uvijek siguran.

 

I sve će općenito ovisti puno o glavnim sucima - oni koji ne žele priznati grešku, odnosno uvjereni su da nisu pogriješili, ne moraju poslušati savjete VAR sudaca, mogu ostati pri svojoj odluci.

...
Poruka je uređivana zadnji put čet 9.1.2020 22:02 (Miro).
Moj PC  
3 0 hvala 1
14 godina
offline
Video tehnologija za pomoć sucima krajem mjeseca s

VAR je jedno totalno smeće od tehnologije. Kad neko zabije gol nemoš se veselit jer ne znaš dal bude priznat ili ne. I to traje i traje, nekad i 2 minute. Ubili draž, šta reći?!

Pametan čovjek primjećuje sve. Glup za sve ima poneku zamjerku.
Moj PC  
3 2 hvala 0
16 godina
moderator
offline
Re: Video tehnologija za pomoć sucima krajem mjese
x18x05x kaže...

VAR je jedno totalno smeće od tehnologije. Kad neko zabije gol nemoš se veselit jer ne znaš dal bude priznat ili ne. I to traje i traje, nekad i 2 minute. Ubili draž, šta reći?!

 Da, to je veliki psihološki problem za doživljaj publike...

 

Već sam doživio to gledajući englesko prvenstvo i nakon što ponište neki ludo atraktivni gol, koji su već svi na terenu proslavili, nisam imao volje dalje gledati. Baš me zanima kako će biti kada to doživim na stadionu, u živo.

...
14 godina
offline
Re: Video tehnologija za pomoć sucima krajem mjese
Miro kaže...
x18x05x kaže...

VAR je jedno totalno smeće od tehnologije. Kad neko zabije gol nemoš se veselit jer ne znaš dal bude priznat ili ne. I to traje i traje, nekad i 2 minute. Ubili draž, šta reći?!

 Da, to je veliki psihološki problem za doživljaj publike...

 

Već sam doživio to gledajući englesko prvenstvo i nakon što ponište neki ludo atraktivni gol, koji su već svi na terenu proslavili, nisam imao volje dalje gledati. Baš me zanima kako će biti kada to doživim na stadionu, u živo.

 Upravo sam to proživio na utakmici Barca - ATM. Muka mi je.

Pametan čovjek primjećuje sve. Glup za sve ima poneku zamjerku.
9 godina
neaktivan
offline
Video tehnologija za pomoć sucima krajem mjeseca s

Meni osobno je najveći problem to povlačenje linija i spuštanje vertikala. To je jednostavno nemoguće reći koliko treba spustiti i to je dosta odokativno i neprecizno te kod milimetarskih zaleđa ostavlja puno dojma nedorečenosti. A tu je to apsolutno od najveće i kritične važnosti. Tu kao jedino rješenje vidim jednu kameru programiranu da po nekoj tračnici konstantno prati zadnjeg igrača tako da se u ravnoj liniji može vidjeti čije je tijelo zadnje.

Bolje biti ratnik u vrtu nego vrtlar u ratu!
Moj PC  
1 0 hvala 0
16 godina
moderator
offline
Re: Video tehnologija za pomoć sucima krajem mjese
JozoBozo121 kaže...

Meni osobno je najveći problem to povlačenje linija i spuštanje vertikala. To je jednostavno nemoguće reći koliko treba spustiti i to je dosta odokativno i neprecizno te kod milimetarskih zaleđa ostavlja puno dojma nedorečenosti. A tu je to apsolutno od najveće i kritične važnosti. Tu kao jedino rješenje vidim jednu kameru programiranu da po nekoj tračnici konstantno prati zadnjeg igrača tako da se u ravnoj liniji može vidjeti čije je tijelo zadnje.

 Jako pipavo - sudac mora (prstom po ekranu!) definirati horizontalnu liniju noge i na nju padajuće vertikale koja se oslanje na rame tog igrača...

 

Naravno, sve to (plus onaj frame prije spomenuti) moraju odraditi dok se na terenu igra dalje, ako netko do sudaca nije zasutavio igru i čeka na njihovu procjenu.

 

Kao što sam rekao, jedino je dobro što su odmah rekli da ispod 5 cm ne donose nikava sud u VAR sobi.

 

Btw - za odraditi trenutak udarca (izabrati frame) imaju dvije kamere i prema onom primjeru kojeg sam vidio to zna biti premalo za preciznu odluku.

...
12 godina
offline
Re: Video tehnologija za pomoć sucima krajem mjese
Miro kaže...

Gledao sam prijenos ove prezentacije VAR-a i dojam mi je - kako je sve to vrlo sirovo, i dalje neke stvari ovise o slobodnoj procjeni sudaca koji sjede pred monitorima, a od njih se pak očekuje dosta "manuelnog rada". Recimo, ono za što se najviše koristi VAR je procjena da li je bilo zaleđe kod postizanja gola - prva stvar koju moraju definirati je trenutak u kojem je lopta upućena, odnosno moraju "pogoditi" u kojem trenutku lopta više nije u kontaktu s nogom igrača koji je plasira prema svom napadaču. To određuju gledajući frame po frame, a na onom primjeru koji su koristili na prezentaciji doista je bilo teško rezulotno odrediti "sad je to", tako da tri framea gore dolje se vjerojatno više nas nikada ne bismo mogli dogovoriti koji treba izabrati, sve to izgleda vrlo slično, a odabir prvog, drugog ili trećeg, bitno mijenja poziciju u kojoj se "zamrzavaju" obrana i napadač.

 

Tek nakon toga oni ručno povlače linije, prvo jednu za obranu, a onda drugu za napad (izravno to rade prstom po ekranu osjetljivom na dodir), djelovalo je vrlo pipavo, Bago (kojeg vidite na slici) pokušao je to napraviti, nije uspio... OK, suci koje će to raditi stalno sigurno će biti u tome vještiji.

 

Dobro je stvar što su rekli da NEĆE biti sitničavi kao Englezi i sve ispod 5cm će ignorirati, odnosno bit će onako kako odredi pomoćni sudac na terenu.

 

Mislim da VAR najviše može biti koristan za definiranje simuliranja u kaznenom prostoru, jer ovisno o poziciji glavni sudac ne može u tim situacijama biti uvijek siguran.

 

I sve će općenito ovisti puno o glavnim sucima - oni koji ne žele priznati grešku, odnosno uvjereni su da nisu pogriješili, ne moraju poslušati savjete VAR sudaca, mogu ostati pri svojoj odluci.

 Poznata je stvar da su u nogometu jedni jednakiji od drugih. Uvođenje VAR-a, pogotovo kad on nije standardiziran (tvoja boldana rečenica), prividno daje dojam nekakvog poštenja a u biti samo uvećava mogućnost manipulacija i navlačenja na jednu stranu.

Par primjera:

 

Prošle godine Real:Ajax (1:4). Svaki Ajaxov gol se vraćao do samog početka akcije. Tražila se bilo kakva greška kako bi se poništio. S druge strane, Realov gol je priznat iako je bio čisti prekršaj prije predzadnjeg dodavanja. Nije se provjeravao.

Zadnji El Clasico, dva 100% i jedan 98% penal za Real, VAR se u ni jednom slučaju nije ni aktivirao.

Kad PSG igra onda izgleda ko da je VAR izmišljen samo kako bi se njih izbacilo iz europskih natjecanja.

....

 

I prije je bilo navlačenja, pogrešnih sudačkih odluka ali iza njih je glavom, bradom i ugledom stajao sudac i njegova karijera. Sad se samo glavnom sucu umanjuje odgovornost i prebacuje anonimcima za računalom. UEFI se daje alibi za guranje svojih stićenika.

 

Kažeš, Englezi sitničavi? Meni se čini da oni VAR koriste na najbolji mogući način. Čim si pozvao tehnologiju stvari moraju biti egzaktne. Milimetar u ofsajdu je milimetar u ofsajdu, tome tehnologija i služi. Ne možeš biti sitničav pa tražiti tehnologiju ali ne toliko sitničav da bi uvažio rezultate te tehnologije. I u PL se VAR najpoštenije primjenjuje, najmanje se gura velike. Iako i tamo ima nebuloza. Prije nekih mjesec dana gledam Chelsea protiv nekoga, ne mogu se sad sjetiti. Sudac svira prekršaj na rubu kaznenog prostora i aktivira se VAR (jedan od četiri scenarija u kojima se aktivira - je li jedanaesterac ili ne). Usporena snimka pokaže da kontakta nije bilo, da je napadač namjerno simulirao. I što se događa? Pošto VAR odlučuje samo je li jedanaesterac ili ne, umjesto da napadač dobije karton i lopta pripadne protivniku, ostaje slobodan udarac. Znači dokazano je da prekršaja nije bilo ali to je nebitno. VAR je samo utvrdio da prekršaj nije bio u šesnaestercu i drugo ga se ne tiče??? S druge strane Dinamo:Shaktar (navijač sam Hajduka) - sudac sudi penal, VAR dokaže da je bilo simuliranje i pobije sudačku odluku ali pronađe prekršaj na skroz drugom mjestu?? FUJ! Tako mogu svaki centaršut ili korner svirati penal a kasnije će sigurno pronaći neki kontakt za opravdati tu odluku.

 

Da ne govorim o ubijanju draži igre. Igrači i publika ne mogu slaviti gol dok ovi ne provjere je li sve regularno. Prekida se igra, nema kontre... idealan scenario za ubaciti koju reklamu?

 

 

16 godina
moderator
offline
Re: Video tehnologija za pomoć sucima krajem mjese

Razlog za nesitničavost nije posljedica "dobre volje" naših sudaca, već jednostavno nemaju tako precizne snimke (koristi se manje kamera) kao Englezi, pa kako ne mogu biti 100% sigurni, zaključili su da donose odluke do razine na kojoj mogu stajati sa sigurnošću iza procjene u VAR sobi.

 

P.S.

Off-topic je, ali bio sam na utakmici DIN-SHK, proživo tu tugu i jad, pa se ne mogu suzdržati od komentara - sudac je dosudio penal na račun simulacije, ali on nije tu situaciju uopće provjeravao (ne znamo i nikada nećemo ni znati jesu li mu na slušalicu rekli da se u toj procjeni zeznuo), njemu su javili da se JEDAN DRUGI prekršaj u 16m dogodio PRIJE, što on nije vidio i on je samo tu situaciju išao pogledati na VAR. Kažu da je tom sucu to bilo prvi put u karijeri da je išao pogledati VAR (ne znam je li to točno), a ja sam duboko uvjeren da on ne bi svoju odluku promijenio, tako da čak i nije bilo VAR intervencije, on bi ostao pri odluci da je onaj pad Taysona dovoljan razloga za penal, jer je kod tog dosuđivanja bio sa svojim kretnjama krajnje rezolutan i ne bi nikada pristao na dodatnu VAR provjeru te situacije. Sve u svemu, završilo bi kako je i završilo i bez VAR-a (koji u toj konkretnoj situaciji nije pogriješio).

...
Poruka je uređivana zadnji put pet 10.1.2020 0:15 (Miro).
6 godina
neaktivan
offline
Re: Video tehnologija za pomoć sucima krajem mjese
Mozda je vrijeme za linijske senzore po terenu, golu, u lopti vec imaju neke i pobigracima, te kopackama.
 
1 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Video tehnologija za pomoć sucima krajem mjese
JozoBozo121 kaže...

Meni osobno je najveći problem to povlačenje linija i spuštanje vertikala. To je jednostavno nemoguće reći koliko treba spustiti i to je dosta odokativno i neprecizno te kod milimetarskih zaleđa ostavlja puno dojma nedorečenosti. A tu je to apsolutno od najveće i kritične važnosti. Tu kao jedino rješenje vidim jednu kameru programiranu da po nekoj tračnici konstantno prati zadnjeg igrača tako da se u ravnoj liniji može vidjeti čije je tijelo zadnje.

 

VAR ima 3d snimke vidio sam u Talijanskoj ligi i Engleskoj gdje i linike koje vuku su vukli sa nekim 3D alatom. Zato i imaju oko 30 kamera, ultra HD, slow motion kamere i slično.

Kamere imaju podešene parametre tako da vuku linije paralelno s crtama. Sad pitanje što ovi kod nas dobivaju ali ima čak i FIFA video gdje prikazuje te neke snimke, alata koje koriste

 

 

 

 

Da je sirovo to još. Sporo ponekad, ali bolje tako nego da se dešava Barcelona Chelsea 2009. Kad govorimo o tih 5cm razlike, opet kako god sudac odlučio oštetio je ili jednu ili drugu ekipu. Nemožeš se veseliti gol, zamisli. Meni bolje ovako nego da jedna ekipa pobjedi nezasluženo na osnovu faula, offsidea i slično. Ako je fer neka bude fer, mislim da greške su i dalje moguće jer sudac donosi zadnju odluku, ali više puta mu je pomoglo da vidi ono što nije mogao s terena. Plus što se savjetuje sa ovima iz VAR sobe.

Neki sportovi ovo već imaju godinama. Nogomet dobio sad, ali i dalje ne treba kriviti tehnologiju nego suca ako krivo odluči.

 

EDIT: A te teorije zavjere koje piše Blue su totalno bezveze. I jučer bio penal protiv Barcelone, vidlo se na snimci da je čisti penal, i dalje ljudi tvrde da nije. Tako da neki će uvjek sumnjati u sve i svašta. Osim toga nisi nam baš dao neki materijal da vidimo što je točno dvojbeno u tome što pišeš.

Poruka je uređivana zadnji put pet 10.1.2020 11:05 (Jack Sparrow).
12 godina
offline
Re: Video tehnologija za pomoć sucima krajem mjese
Jack Sparrow kaže...

 

VAR ima 3d snimke vidio sam u Talijanskoj ligi i Engleskoj gdje i linike koje vuku su vukli sa nekim 3D alatom. Zato i imaju oko 30 kamera, ultra HD, slow motion kamere i slično.

Kamere imaju podešene parametre tako da vuku linije paralelno s crtama. Sad pitanje što ovi kod nas dobivaju ali ima čak i FIFA video gdje prikazuje te neke snimke, alata koje koriste

 

 

 

 

Da je sirovo to još. Sporo ponekad, ali bolje tako nego da se dešava Barcelona Chelsea 2009. Kad govorimo o tih 5cm razlike, opet kako god sudac odlučio oštetio je ili jednu ili drugu ekipu. Nemožeš se veseliti gol, zamisli. Meni bolje ovako nego da jedna ekipa pobjedi nezasluženo na osnovu faula, offsidea i slično. Ako je fer neka bude fer, mislim da greške su i dalje moguće jer sudac donosi zadnju odluku, ali više puta mu je pomoglo da vidi ono što nije mogao s terena. Plus što se savjetuje sa ovima iz VAR sobe.

Neki sportovi ovo već imaju godinama. Nogomet dobio sad, ali i dalje ne treba kriviti tehnologiju nego suca ako krivo odluči.

 

EDIT: A te teorije zavjere koje piše Blue su totalno bezveze. I jučer bio penal protiv Barcelone, vidlo se na snimci da je čisti penal, i dalje ljudi tvrde da nije. Tako da neki će uvjek sumnjati u sve i svašta. Osim toga nisi nam baš dao neki materijal da vidimo što je točno dvojbeno u tome što pišeš.

 Očito ni oprema nije standardizirana. Evo kako to rade u Kini 

 

15 godina
offline
Re: Video tehnologija za pomoć sucima krajem mjese

hahah kinezi kraljevi

15 godina
neaktivan
offline
Re: Video tehnologija za pomoć sucima krajem mjese
Problem je u debilnom pravilu ofsajda, jer je pomoćnom sucu fizički nemoguće istovremeno pratiti kontakt s loptom na jednom dijelu terena i položaj igrača u trku na drugom. Pravilo kao takvo je nemoguće točno primjeniti čak i s ovom tehnologijom, a desetljećima se primjenjivalo bez nje.
Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
 
4 0 hvala 0
7 godina
offline
Re: Video tehnologija za pomoć sucima krajem mjese
BlueMax kaže...

 Očito ni oprema nije standardizirana. Evo kako to rade u Kini 

 

 

 

ravna zemlja i šupalj mjesec... dobim, dobiš, dobi, dobimo, dobite, dobe...
12 godina
offline
Re: Video tehnologija za pomoć sucima krajem mjese
BlueMax kaže...

Totalno glupa stvar s debilnim načinom primjene.

 Nenade, jes' to ti ?

vi zadrti intelovci ste strašni s ovim zastrašivanjem ljudi isto ko zadrti amdovci s uloženo/dobiveno xD , neces dobit td nego prijavu za spam
7 godina
offline
Video tehnologija za pomoć sucima krajem mjeseca s

da se pridružim koegama.... VAR je smeće totalno.


Po mome mišljenju najgori dio VAR-a nije toliko nepreciznost, koliko selektivna primjenjivost. Najveće smeće je to jedan igrać može drugome otkinuti nogu na terenu, može postići gol rukom ili iz zaleđa a da sudac uopće ne zatraži asistenciju VAR tehnologije. Dok u drugim slučajevima kao što kolega reče skeniraju svaku pojedinu akciju dok ne nađu neku sitnicu, kao što je bilo sa Dinamom u LP kada je sudac pozvao VAR zbog jedne stvari koja nije postojala, pa pregledavajući akciju nađde drugu stvar i poništi prvu presudu i donese drugu. Dok na drugoj strani očigledno sranje ne sudi jer "nema potrebe zvati VAR".


Ili se sve skenira, ili se ne skenira ništa! Ovako su napravili još goru stvar. Ubili draž gledanja, navijanja... Negdje cjepidlače u milimetrima, a negdje se pozivaju kurvanjski na pravilnike da opravdaju nekorištenje tehnologije...

Dabogda se VAR vratio tamo odakle je i došao

 
2 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Video tehnologija za pomoć sucima krajem mjese

Pa sve se skenira. Ne traži sudac VAR, ljudi u VAR sobi gledaju što se dešava i on je u komunikaciji s njim. Savjetuju se međusobno i javu mu kad bi trebao nešto pogledati, a kad ne.

A i kako ne kužiš da tehnologija kao takva nije problem, nego sudac koji radi greške

 

Poruka je uređivana zadnji put pet 10.1.2020 12:52 (Jack Sparrow).
7 godina
offline
Re: Video tehnologija za pomoć sucima krajem mjese
Jack Sparrow kaže...

Pa sve se skenira. Ne traži sudac VAR, ljudi u VAR sobi gledaju što se dešava i on je u komunikaciji s njim. Savjetuju se međusobno i javu mu kad bi trebao nešto pogledati, a kad ne.

A i kako ne kužiš da tehnologija kao takva nije problem, nego sudac koji radi greške

 

 
1) Tehnologija VAR-a je vrlo sirova i manjkava kao što reče Miro
2) VAR je nestandardiziran u različitim zemljama
3) VAR se koristi selektivno

Ne bi bio problem da se VAR koristi čitavu utakmicu na cijelom terenu sa jednakim kriterijima, naravno da je još precizniji i brži. Ali e problem što ima očitih greški u suđenju gdje jednostavno sudci kažu "to jest bila pogreška, ali za to se ne zove VAR"...
Netko nekome otkine nogu na sredini terena, sudac to možda ne vidi, akcija se nastavi i postigne se gol... s obzirom da nije bilo zaleđa, ni penala, ne treba zvati VAR?

15 godina
offline
Re: Video tehnologija za pomoć sucima krajem mjese
Neuk kaže...
Jack Sparrow kaže...

Pa sve se skenira. Ne traži sudac VAR, ljudi u VAR sobi gledaju što se dešava i on je u komunikaciji s njim. Savjetuju se međusobno i javu mu kad bi trebao nešto pogledati, a kad ne.

A i kako ne kužiš da tehnologija kao takva nije problem, nego sudac koji radi greške

 

 
1) Tehnologija VAR-a je vrlo sirova i manjkava kao što reče Miro
2) VAR je nestandardiziran u različitim zemljama
3) VAR se koristi selektivno

Ne bi bio problem da se VAR koristi čitavu utakmicu na cijelom terenu sa jednakim kriterijima, naravno da je još precizniji i brži. Ali e problem što ima očitih greški u suđenju gdje jednostavno sudci kažu "to jest bila pogreška, ali za to se ne zove VAR"...
Netko nekome otkine nogu na sredini terena, sudac to možda ne vidi, akcija se nastavi i postigne se gol... s obzirom da nije bilo zaleđa, ni penala, ne treba zvati VAR?

 VAR se zove samo kad je nužno, čisti crveni radi faula ili kad je bitno za gol.

 

Tehnologija je sirova zato jer se treba naviknuti, a i skenira se sve od kud ti da ne skenira sve i po cijelom terenu? WTF? Eto minimalno 16 kamera sa svih kuteva snima, a na nekim utakmicama oko 30. Kriv je sudac ako uz pomoc VARa krivo prosudi.

I ovo zadnje ako netko napravi grubi faul, VAR će javiti i zaustaviti se igre. Vecino je napravio takve faul na Mandzi prošle sezone, sudac pogledao VAR i Vecino dobio čisti crveni. VAR se ne zove na žuti karton i ne zaustavlja igru za sitnice pošto bi potratio vrijeme.

 

VAR je samo tu da pomogne sucu, a ne da prosudi samo po sebi. Uveden je kako bi pomogao jer je teško vidjeti sve i sa svih kuteva. Ako sudac krivo i dalje koristi to je njegova greška. Ima utakmica i puno više sitacija gdje je pomogao, nego gdje je napravio grešku. Da možda je poništio koji gol tvojeg omiljenog kluba pa su popušili, ali ako je neragularan gol, zašto nekome ima biti krivo radi toga?

Poruka je uređivana zadnji put pet 10.1.2020 13:16 (Jack Sparrow).
7 godina
offline
Video tehnologija za pomoć sucima krajem mjeseca s

Nije istina. Postoje glupi uefini propisi koji striktno određuju u kojim uvjetima i situacijama se može pozvati VAR. 

(krivo sam se možda gore izrazio.. VAR možda skenira čitavu utakmicu, ali se ne poziva osim u vrlo rijetkim striktno opisanim situacijama. i to je čisto sranje)

Poruka je uređivana zadnji put pet 10.1.2020 13:19 (Neuk).
 
2 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Video tehnologija za pomoć sucima krajem mjese
Neuk kaže...

Nije istina. Postoje glupi uefini propisi koji striktno određuju u kojim uvjetima i situacijama se može pozvati VAR. 

(krivo sam se možda gore izrazio.. VAR možda skenira čitavu utakmicu, ali se ne poziva osim u vrlo rijetkim striktno opisanim situacijama. i to je čisto sranje)

 Pa imaš pravila gdje se poziva.

 

Ne poziva se za žuti karton i sitne faulove. Ako se pozove za faul onda je obično za crveni gdje se vidi udarac, start s obje noge, lom i takve stvari. To se rijetko desilo, ali se desilo da je na ovo pozvan VAR i igrač dobio crveni.

Te se poziva ako je postignut gol, a unutar te akcije se desila neka neregularnost. Faul, ruka, offside, smetanje golman, a napač u offsideu itd.

7 godina
offline
Re: Video tehnologija za pomoć sucima krajem mjese
Jack Sparrow kaže...
Neuk kaže...

Nije istina. Postoje glupi uefini propisi koji striktno određuju u kojim uvjetima i situacijama se može pozvati VAR. 

(krivo sam se možda gore izrazio.. VAR možda skenira čitavu utakmicu, ali se ne poziva osim u vrlo rijetkim striktno opisanim situacijama. i to je čisto sranje)

 Pa imaš pravila gdje se poziva.

 

Ne poziva se za žuti karton i sitne faulove. Ako se pozove za faul onda je obično za crveni gdje se vidi udarac, start s obje noge, lom i takve stvari. To se rijetko desilo, ali se desilo da je na ovo pozvan VAR i igrač dobio crveni.

Te se poziva ako je postignut gol, a unutar te akcije se desila neka neregularnost. Faul, ruka, offside, smetanje golman, a napač u offsideu itd.

 


Pa hebemu miša jedan "sitni faul" na početku akcije (izvan 16m) može rezultirati golom. 
Ako uzmeš da nema zaleđa, nema prekršaja za karton, izvan je 16 m.... a neregularnom akcijom postignut zgoditak.

(edit: uz ovo uzmi npr, da sudac nije vidio prekršaj kojim je započinjala akcija)

Pa čemu onda služi taj VAR ako takve stvari sasvim regularno prolaze?


Poruka je uređivana zadnji put pet 10.1.2020 13:30 (Neuk).
12 godina
offline
Re: Video tehnologija za pomoć sucima krajem mjese
Visak kaže...
Problem je u debilnom pravilu ofsajda, jer je pomoćnom sucu fizički nemoguće istovremeno pratiti kontakt s loptom na jednom dijelu terena i položaj igrača u trku na drugom. Pravilo kao takvo je nemoguće točno primjeniti čak i s ovom tehnologijom, a desetljećima se primjenjivalo bez nje.

 Evo dobrog kandidata:

https://net.hr/danas/svijet/interpol-objavio-tjeralicu-za-teroristom-iz-bih-internet-umire-od-smijeha-ne-moze-mu-buffon-penal-procijeniti/

15 godina
offline
Re: Video tehnologija za pomoć sucima krajem mjese
Neuk kaže...


Pa hebemu miša jedan "sitni faul" na početku akcije (izvan 16m) može rezultirati golom. 
Ako uzmeš da nema zaleđa, nema prekršaja za karton, izvan je 16 m.... a neregularnom akcijom postignut zgoditak.

(edit: uz ovo uzmi npr, da sudac nije vidio prekršaj kojim je započinjala akcija)

Pa čemu onda služi taj VAR ako takve stvari sasvim regularno prolaze?


 Pa ne vidiš što sam napisao. Ako taj sitni faul desi izvan 16 metara, a postigne se gol iz te akcije, onda VAR to poništi. Pa bilo je takvih situacije već puno, eto Interu 2 puta u istoj utakmici poništili gol ove sezone gdje su zabili. Jednon van 16 bio faul, a drugi puta ruka na serdini terena i tek 10 seknudi nakon toga se desio gol. 

Ili jučer Messiu poništili gol nakon što ga je postigao, jednostavno je dirako loptu rukom.


Ako je u taj faul ili ruka van 16, a dio je te akcije isto se poziva VAR. Mislim može ako sudac tako odluci, ako pusti opet njegova greška.

13 godina
offline
Video tehnologija za pomoć sucima krajem mjeseca s

Ja ne znam kako oni u ovoj situaciji točno mogu vidjeti i biti uvjeteni da je Vidal ramenom u zaleđu od ne znam, 0.5 cm? A Messi da je igrao rukom a ne ramenom? Za ovakve stvari, a posebno ovakva zaleđa gdje je nemoguće utvrditi je debilno poništavati golove.

Blaugrana al vent, un crit valent, tenim un nom, el sap tothom, BARCA! BARCA! BARCA!
Poruka je uređivana zadnji put pet 10.1.2020 14:15 (antimadridista).
Moj PC  
0 0 hvala 0
9 godina
neaktivan
offline
Re: Video tehnologija za pomoć sucima krajem mjese
antimadridista kaže...

Ja ne znam kako oni u ovoj situaciji točno mogu vidjeti i biti uvjeteni da je Vidal ramenom u zaleđu od ne znam, 0.5 cm? A Messi da je igrao rukom a ne ramenom? Za ovakve stvari, a posebno ovakva zaleđa gdje je nemoguće utvrditi je debilno poništavati golove.

 Kako tu uopće odrediti gdje završava rame, a počinje ruka?

Bolje biti ratnik u vrtu nego vrtlar u ratu!
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice