Već se planira nasljednik teleskopa James Webb, ra

poruka: 14
|
čitano: 4.669
|
moderatori: vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Već se planira nasljednik teleskopa James Webb, ra".
13 godina
offline
Već se planira nasljednik teleskopa James Webb, ra

Da li neko može napisati, koliko će se sad s tim novim JWebbom vidjeti dalje (koliko puta dalje) nego što smo sad zavirili u daljinu?

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Već se planira nasljednik teleskopa James Webb
Cro0707 kaže...

Da li neko može napisati, koliko će se sad s tim novim JWebbom vidjeti dalje (koliko puta dalje) nego što smo sad zavirili u daljinu?

Evo ovdje imaš sve:
Where Is Webb? NASA/Webb

Re: Već se planira nasljednik teleskopa James Webb
Cro0707 kaže...

Da li neko može napisati, koliko će se sad s tim novim JWebbom vidjeti dalje (koliko puta dalje) nego što smo sad zavirili u daljinu?

 

Ee on zapravo gleda u prošlost a ne u daljinu. Ove galaksije koje mi vidimo stare su nekoliko milijardi godina, a njega interesira one koje su bile stare svega nekoliko stotina milijuna godina (u prošlost gleda).

 

Gledati će u prošlost kako bi vidio što se dešavalo neposredno nakon "velikog praska".

 

https://www.jwst.nasa.gov/images2/cosmic_timeline.jpg

 

 

Prema slici, vidjeti će do samog ruba "tamnog doba", nemam pojma što je to, valjda milijuni godina kada se ništa nije dešavalo.

Poruka je uređivana zadnji put ned 2.1.2022 11:58 (ZovemseZoranidolazimizRijeke).
16 godina
offline
Re: Već se planira nasljednik teleskopa James Webb
Hubble je uspio dosegnuti do 13.4 milijarde godina u prošlost, a za Webb se nadaju da bi mogao još nekih 0.3 dalje. Znači oko 100 milijuna godina od postanka svemira... Ako se ne varam, dalje se niti ne može, jer ranije od toga svemir nije bio proziran...
15 godina
offline
Re: Već se planira nasljednik teleskopa James Webb
xcat kaže...
Hubble je uspio dosegnuti do 13.4 milijarde godina u prošlost, a za Webb se nadaju da bi mogao još nekih 0.3 dalje. Znači oko 100 milijuna godina od postanka svemira... Ako se ne varam, dalje se niti ne može, jer ranije od toga svemir nije bio proziran...

Daj nam neke linkove ili dokaze za ovo.. jer ta granica se stalno pomjera! 

13 godina
offline
Već se planira nasljednik teleskopa James Webb, ra

OK, odustajem, ništa ne kužim :D Gledanje u prošlost, to mi je dosta.

 
2 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Već se planira nasljednik teleskopa James Webb
16 godina
offline
Re: Već se planira nasljednik teleskopa James Webb
Cro0707 kaže...

OK, odustajem, ništa ne kužim :D Gledanje u prošlost, to mi je dosta.

 

kod takvih gigantskih daljina nema smisla govoriti o udaljenosti, nego o vremenu.
Što gledaš dalje, dulje je svjetlost putovala.
To je kao kad gledaš u Sunce, a zapravo gledaš 8 minuta u prošlost.

Jer kad bi rekao da gledaš u neku udaljenost koju je svjetlost prošla, onda zanemaruješ jako važan podatak da se svemir za to vrijeme dok je svjetlost prolazila do tebe još i širio. Pa dakle nije svjetolst prolazila "fiksni" prostor nego prostor koji se cijelo vrijeme napuhava... Zato je lakše govoriti o vremenu i gledanju u prošlost.

Ako je svemir star 13.7 mlrd godina, moglo bi se reći da se od onda širio na svaku stranu toliko i da cijeli svemir ima 27,4 mlrd godina svejtlosti u promjeru. Ali kad se doda ubrzano širenje svemira, negdje sam pročitao da cijeli vidljivi svemir ima radijus preko 46 mlrd godina svjetlosti... and counting :)

Poruka je uređivana zadnji put pon 3.1.2022 10:37 (xcat).
14 godina
offline
Re: Već se planira nasljednik teleskopa James Webb
xcat kaže...
Cro0707 kaže...

OK, odustajem, ništa ne kužim :D Gledanje u prošlost, to mi je dosta.

 

kod takvih gigantskih daljina nema smisla govoriti o udaljenosti, nego o vremenu.
Što gledaš dalje, dulje je svjetlost putovala.
To je kao kad gledaš u Sunce, a zapravo gledaš 8 minuta u prošlost.

Jer kad bi rekao da gledaš u neku udaljenost koju je svjetlost prošla, onda zanemaruješ jako važan podatak da se svemir za to vrijeme dok je svjetlost prolazila do tebe još i širio. Pa dakle nije svjetolst prolazila "fiksni" prostor nego prostor koji se cijelo vrijeme napuhava... Zato je lakše govoriti o vremenu i gledanju u prošlost.

Ako je svemir star 13.7 mlrd godina, moglo bi se reći da se od onda širio na svaku stranu toliko i da cijeli svemir ima 27,4 mlrd godina svejtlosti u promjeru. Ali kad se doda širenje svemira, negdje sam pročitao da se računa da cijeli svemir ima preko 40 mlrd godina svjetlosti... and counting :)

 Ja sam naišao na podatak da je promjer vidljivog dijela svemira 96 milijardi svjetlosnih godina. Jer, iako je brzina svjetlosti najveća brzina u svemiru, brzina širenja svemira može biti veća od nje, a u početku velikog praska to je definitivno i bila. Pogledaj si i ovo, s time se Bug već bavio

dolazim odmah - Godot
16 godina
offline
Re: Već se planira nasljednik teleskopa James Webb
xcat kaže...
Cro0707 kaže...

OK, odustajem, ništa ne kužim :D Gledanje u prošlost, to mi je dosta.

 

kod takvih gigantskih daljina nema smisla govoriti o udaljenosti, nego o vremenu.
Što gledaš dalje, dulje je svjetlost putovala.
To je kao kad gledaš u Sunce, a zapravo gledaš 8 minuta u prošlost.

Jer kad bi rekao da gledaš u neku udaljenost koju je svjetlost prošla, onda zanemaruješ jako važan podatak da se svemir za to vrijeme dok je svjetlost prolazila do tebe još i širio. Pa dakle nije svjetolst prolazila "fiksni" prostor nego prostor koji se cijelo vrijeme napuhava... Zato je lakše govoriti o vremenu i gledanju u prošlost.

Ako je svemir star 13.7 mlrd godina, moglo bi se reći da se od onda širio na svaku stranu toliko i da cijeli svemir ima 27,4 mlrd godina svejtlosti u promjeru. Ali kad se doda širenje svemira, negdje sam pročitao da se računa da cijeli svemir ima preko 40 mlrd godina svjetlosti... and counting :)

 

Evo linka na kojem je to jednostavno objašnjeno 

16 godina
offline
Re: Već se planira nasljednik teleskopa James Webb
xcat kaže...
Cro0707 kaže...

OK, odustajem, ništa ne kužim :D Gledanje u prošlost, to mi je dosta.

 

kod takvih gigantskih daljina nema smisla govoriti o udaljenosti, nego o vremenu.
Što gledaš dalje, dulje je svjetlost putovala.
To je kao kad gledaš u Sunce, a zapravo gledaš 8 minuta u prošlost.

Jer kad bi rekao da gledaš u neku udaljenost koju je svjetlost prošla, onda zanemaruješ jako važan podatak da se svemir za to vrijeme dok je svjetlost prolazila do tebe još i širio. Pa dakle nije svjetolst prolazila "fiksni" prostor nego prostor koji se cijelo vrijeme napuhava... Zato je lakše govoriti o vremenu i gledanju u prošlost.

Ako je svemir star 13.7 mlrd godina, moglo bi se reći da se od onda širio na svaku stranu toliko i da cijeli svemir ima 27,4 mlrd godina svejtlosti u promjeru. Ali kad se doda širenje svemira, negdje sam pročitao da se računa da cijeli svemir ima preko 40 mlrd godina svjetlosti... and counting :)

 

Evo linka na kojem je to jednostavno objašnjeno 

14 godina
offline
Re: Već se planira nasljednik teleskopa James Webb
Cro0707 kaže...

OK, odustajem, ništa ne kužim :D Gledanje u prošlost, to mi je dosta.

 Probaj na svemir gledati kao na informaciju, a ne kao na prostor.

 

Recimo fotografija koju si snimio fotoaparatom na film prije 5 dana, danas si je razvio. Gledanjem u fotografiju gledaš u informaciju staru 5 dana odnosno gledaš u prošlost. Informaciji (svjetlu) od sunca do zemlje treba cca 8 minuta. Gledanjem u sunce gledaš u sliku koja je nastala pred cca 8 minuta (500 sekundi cca). Da ovog trenutka sunce prestane svijetliti, ti bi tu vijest dobio tek za 500 sekundi i zbog toga se kaže da gledamo u prošlost jer je od nastanka informacije do njenog dolaska do oka promatrača prošlo određeno vrijeme.

 

Svjetlu bližih zvijezda treba nekoliko godina pa će vijest o njihovom gašenju do nas stići za 4 i pol godine. U međuvremenu to nećemo znati jer ćemo sa zemlje i dalje vidjeti svjetlost iako su prestale svijetliti. 

 

To imamo prilike doživjeti i na praktičan način. Svjetlosti na putu do zemlje stoje i ostali svemirski objekti (npr zvijezde iza sunca ne vidiš jer je sunce presvijetlo). Neki od tih objekata distorziraju informaciju (svjetlost) poput leća pa jednu te istu informaciju možemo dobiti na različite načine i u različito vrijeme.

 

Scientists See Same Star Explode 4 Times - Scientific American

 

Distant supernova split four ways by gravitational lens | Berkeley News

 

Iz naše perspektive, moguće je čak gledati i u "budućnost":

 

Rerun of Supernova Blast Expected to Appear in 2037 | NASA

 

Mi naravno ne idemo ni u prošlost ni u budućnost, radi se dakle samo o tome da informacija kroz svemir putuje određenom brzinom koja nije beskonačna.

 

To možeš i doživjeti ako igraš neku online igricu na Australskom serveru. Sad zamisli igrati CS protiv nekog s Marsa. On krene, ti čekaš još nekoliko minuta. Kad dobiješ informaciju kamo je krenuo, na Marsu je već prošlo par minuta i on je možda već prestao igrati jer dok od tebe dobije povratnu informaciju proći će dakle duplo vremena (put amo tamo).

 

Ovdje je to vizualizirano: https://thumbs.gfycat.com/FalseSparseAurochs-mobile.mp4

Ovaj potpis nije u skladu s propisima.
Re: Već se planira nasljednik teleskopa James Webb
Cro0707 kaže...

OK, odustajem, ništa ne kužim :D Gledanje u prošlost, to mi je dosta.

 

Kako ono ide epigram:

 
"The universe is under no obligation to make sense to you." - Neil deGrasse Tyson.
Meni nije jasno kako to da je od ničeg došlo nešto (ili kako to da je nešto oduvijek postojalo - ona početna točka koja je napravila BUM!), iako je broj nastanjivih planeta ogroman (300,000,000 nastanjivih planeta samo u mliječnoj stazi) čak i u našoj potencijalnoj blizini, zašto još uvijek ne vidimo tragove drugih civilizacija (iako bi trebali, jer smo vrlo mladi planet, stotinama milijuna godina mlađi od drugih planeta), zašto smo svjesni, postoji li više drugih svemira ili samo jedan (ili niti jedan - čak niti naš, prema nekim filozofijama), da li je ovo sve samo iluzija jer živimo u virtualnoj stvarnosti, itd. itd.
Jako puno astronomskih i filozofskih pitanja o svemiru i životu, fenomenalno je slušati razna predavanja, iako ne kužim 99.999% od toga i dalje mi je pregenijalna znanstvena fantastika koja me često okupira tokom noći.

15 godina
offline
Re: Već se planira nasljednik teleskopa James Webb
Cro0707 kaže...

OK, odustajem, ništa ne kužim :D Gledanje u prošlost, to mi je dosta.

U što god da gledaš gledaš u prošlost čak i oosbu ispred tebe ili monitor u kojem trenutno gledaš. Samo ta prošlost je relativno kratka (možeš ju i izračunati).. ali dovboljno je kratka (trilijarditi ili koji već broj djelića sekunde) pa ti izgleda kao da je u realnom vremenu.

Ako je Sunce kao naša zvijezda udaljena 8 minuta svjetlostnih godina. Da kojim "čudom" ovog trena nestane tek bi za 8 minuta ljudi primjetili ili vidjeli da sunca više nema. I nema neke kraće relacije tj. informacije da skontamo što se deševa, primjerice na sredini puta ubaciti neki teleskop sa antenom i ako bi teoretski mogao prenositi informacije brzinom svjetlosti opet treba 4 minute do teleskopa a onda 4 minute da nam teleskop javi.

Sa druge strane imaš zvuk koji se daleko sporije kreće od svjetlosti pa ako imaš objekat 10 metara (zvučnik primjerice) sa tvoje lijeve strane recimo pod nekim uglom. Razlika koja zvuk dođe od lijevog do desnog uha, mozak upravo (naučio iz djetinjstva) interpetira gdje se zvučnik nalazi.

Metak koji se kreće brže od zvuka (neki snajperski) bro ćeš osjetiti ubod metka a tek onda (ako ga i možeš) čuti.

xcat kaže...
* * *


Ako je svemir star 13.7 mlrd godina, moglo bi se reći da se od onda širio na svaku stranu toliko i da cijeli svemir ima 27,4 mlrd godina svejtlosti u promjeru. Ali kad se doda širenje svemira, negdje sam pročitao da se računa da cijeli svemir ima preko 40 mlrd godina svjetlosti... and counting :)

Da, ali samo pod predpostavkom da ako si se postavio u centru tog dogođaja. Kraj svemira i početka (big bang), pa onda sabereš 13,7+13,7 i dobiješ tih 27,4 mlrd godina svjetlosti u promjernu.

Pa onda uzmeš gravitacione valove, pa crnu tvar, pa crnu materiju i onda ti ništa nije jasno ;-) Jedino što ti do neba može biti zabavno.

Hint: Upravo skidam: Cosmos: A Spacetime Odyssey.


Moj profesor fizike je voli reći "sve je moguće ako ne znate o čemu govorite". A onda je znao reći:
"U našem poimanju svega i svačega postoji samo jedan zakon. a to je zakon logike: Ako nešto nije logično, nije ni validno", znao se našaliti kada smo ga nešto drugo pitali a onda on kaže "ne glededate istom logikom kojom biste trebali da gledate" :-D

Kaže jednom ovako: "uzemte okrugli kamen i bacite ga u more, izlaze li ukrugli balončići". Ali ako uzmete kockastu ciglu i bacite je u more, opet okrugli balončići, nigdje logike" :-D

A mene sada zanima prije par godina da su fizičari otkrili da se svemir ili ubrzava ili usporava.. Bila je emisija na NAT GEO i simbolično to u emisiji ovako opisuje "to je događaj koji je toliko izdrmao temeljno svaćanje svemira da bi to bilo kao da sada počinju stvari da lebde (da stvarno je tako prikazano)."
Ne googla mi se pa ne mogu da nađem u kojoj tačno emisiji je bilo.

Ako se udaljenost računa po nekom pravcu u svjetlosnim godinama onda je to milina, ali ako ta svjetlost krivuda gravitacionim valovima (tko zna kakvih ima, moža svi talasamo) onda je to prava lambada za fizičare.

1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice