Vapneni cement koji krpa sam sebe

poruka: 10
|
čitano: 15.641
|
moderatori: vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Vapneni cement koji krpa sam sebe".
16 godina
offline
Vapneni cement koji krpa sam sebe

Super stvar!

Nije bas kao beton, ali niti ne mora nuzno odmah biti.

 

Bas jucer sam citao o bakteriji Cupriavidus metallidurans, koja jede toksicne metale i kaka zlato.

 

Sada me ovaj tekst dodatno zainteresirao i citam o razlici izmedju enzima i bakterija.

Koliko su trajni enzimi u tom vapnu? Je li to vjecno (obzirom da enzimi nisu zivi organizmi) ili ga kemijska rekcija potrosi?

Takodjer, kako se enzim proizvede, putem neke bakterije?

Gledam te!
 
0 0 hvala 0
8 godina
offline
Vapneni cement koji krpa sam sebe

Enzimi su katalizatori koje proizvode stanice, pa  mogu djelovati u stanici i izvan nje. To omogućuje da enzimi izoliraju (izdvoje) i zatim po potrebi pročiste. Treba dakle imati bilo što živo što sadrži enzim (recimo komad mesa ili koloniju bakteija), pa to živo potom podvrnuti više-manje standardnim biokemijksim postupcima (homogeniziranje-miksanje, centrifugiranje, frakciono isoljavanje, kromatografsko odjelivanje i sl.) da bi se dobio čisti enzim. U posljednje vrijeme metodama genskog inženjerstva gen za određeni enzim se ugradi u bakterijsku stanicu koja potom izlučuje željeni enzim. Enzim se, kao i svaki drugi katalizator, u reakciji ne troši, no budući da je riječ o proteinima, enzimi su osjetljivi na temperaturu, pa ih grijanje može inaktivirati. Nekad nije potrebno ni izvojiti enzim. Prije nekoliko godina sam pročitao kao su kemičari izveli enzimsku reakciju tako da su izribanu mrkvu stavili u epruvetu. U mrkvi je bio željeni enzim, dok dok drugi sastojci  korijena nisu smetali. 

 
5 0 hvala 7
14 godina
offline
Vapneni cement koji krpa sam sebe

Još jedan vrlo interesantan članak iz "kuhinje " dr. Raosa. Volim ih čitati pratim ih redovno. Ovo ću (u olakšanom i smanjenom izdanju ) prezentirati mojim učenicima u 6. razredu, gdje obrađujemo građevinske materijale, jer bi za njih stvarno bila "fora" materijal koji liječi samog sebe.

dolazim odmah - Godot
Moj PC  
4 0 hvala 0
6 godina
offline
Vapneni cement koji krpa sam sebe

What is the difference between an enzyme and a hormone?

You can't hear an enzyme.

NULL!=NULL
 
0 0 hvala 0
6 godina
offline
Vapneni cement koji krpa sam sebe

Zato HDZ čeka s obnovom Zagreba i Banije...Plenky čeka nove materijale...enzime...kad se jednom napravi bude trajalo milijun godina(kao i HDZ)

mnogo mudrosti,mnogo jada...što više znanja, to više boli.
Moj PC  
3 1 hvala 0
13 godina
online
Vapneni cement koji krpa sam sebe

2 tisuće godina ranije u Rimskom carstvu: https://news.mit.edu/2023/roman-concrete-durability-lime-casts-0106

 
7 0 hvala 0
6 godina
offline
Re: Vapneni cement koji krpa sam sebe
Jedna greska u tekstu, tlacna cvrstoca betona se ne moze povecati dodavanjem armature, vec skroz suprotno, cak bi ga oslabila. Armatura sluzi samo za vlacna naprezanja. Tu je i razlog netrajnosti armirano-betonskih konstrukcija. Armatura iako zasticena u betonu s vremenom hrđa i odlama beton, zato je krcki most stalno u remontu. Beton bez armature ce puno duze trajati, ali onda treba tako graditi, bez greda i ravnih stropova nego sve premoscivati lukovima. I molit boga da nema potresa :)
 
1 0 hvala 2
13 godina
offline
Re: Vapneni cement koji krpa sam sebe
njuznjuz kaže...
Jedna greska u tekstu, tlacna cvrstoca betona se ne moze povecati dodavanjem armature, vec skroz suprotno, cak bi ga oslabila. Armatura sluzi samo za vlacna naprezanja. Tu je i razlog netrajnosti armirano-betonskih konstrukcija. Armatura iako zasticena u betonu s vremenom hrđa i odlama beton, zato je krcki most stalno u remontu. Beton bez armature ce puno duze trajati, ali onda treba tako graditi, bez greda i ravnih stropova nego sve premoscivati lukovima. I molit boga da nema potresa :)

 ili koristiti inox armaturu ali onda govorimo o cijeni....

16 godina
offline
Vapneni cement koji krpa sam sebe

Od ovog strucnog autora fakat cijenim clanke.

Full jasno i slikovito objasnjeno!

 

 

Truth in engineering.
 
1 0 hvala 0
15 godina
offline
Vapneni cement koji krpa sam sebe

pih! od najsitnijih zuba krpam sam sebe (osim zubara, koji se ne računaju) kad napuknem, kako znam i umijem, a nisam vapneni cement. 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Moj PC  
1 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice