USB kućište radi, SSD koji je u njemu ne radi?

poruka: 6
|
čitano: 3.524
|
moderatori: vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "USB kućište radi, SSD koji je u njemu ne radi?".
16 godina
offline
USB kućište radi, SSD koji je u njemu ne radi?

A često je i do samog kućišta. Pogotovo otkako je USB 3.0 došao pa su neka iznimnno osjetljiva na razne kombinacije kablova i/ili konektora/kontrolera.

 

Npr. upravo ovaj brand Orico sa slike mi se pokazao najgorima. Njihova kućišta su mi se pokazala najosjetljivijima, imam dva komada prozirnih. Na jednom kompu mi radi sa kablom koji je došao sa njim, na drugom samo pali/gasi hard. No sa jednim drugim kablom radi na drugom, a na prvom pali/gasi. Dok na trećem kompu (i četvrtom kod jednog kolege doma kojemu sam posudio kućište) ne radi ni sa jednim kablom.

 

A čak nije ni do napajanja, imam jedan kabel u stilu onih starih sa USB2.0 kablova, sa splitterom za dodatno napajanje i ne pomaže ni to. Jednostavno jako izbirljivo da li će raditi ili ne. Pogotovo ako ih pikam u konektore sa prednje strane kućišta. Pretpostavljam da je problem u degradaciji signala kroz kabel. Portovi sa stražnje strane imaju kraći "put" do kontrolera nego ovi sa prednje koji imaju dodatan kabel unutar kućišta. Mada kako rekoh, ni to nije garancija.

Jedino što sam primjetio je da mi stara kućišta USB3.0, od prije 4+ godina, rade bez problema. No možda nije do toga nego baš do proizvođača jer imam tri novijeg datuma, 1x mantistek i 2x orico, mantistek radi bez problema dok orico više ne radi nego što radi. Sa raznim HDD-ovima, u raznim kombinacijama te dvije ladice, tako da nije valjda da su obje orico ladice sa istim defektom ako je kvar u pitanju.

Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
USB kućište radi, SSD koji je u njemu ne radi?

A varijanta da kućište ne prepoznaje ssd?

 
0 0 hvala 0
9 godina
neaktivan
offline
Re: USB kućište radi, SSD koji je u njemu ne radi?
Solo761 kaže...

A često je i do samog kućišta. Pogotovo otkako je USB 3.0 došao pa su neka iznimnno osjetljiva na razne kombinacije kablova i/ili konektora/kontrolera.

 

Npr. upravo ovaj brand Orico sa slike mi se pokazao najgorima. Njihova kućišta su mi se pokazala najosjetljivijima, imam dva komada prozirnih. Na jednom kompu mi radi sa kablom koji je došao sa njim, na drugom samo pali/gasi hard. No sa jednim drugim kablom radi na drugom, a na prvom pali/gasi. Dok na trećem kompu (i četvrtom kod jednog kolege doma kojemu sam posudio kućište) ne radi ni sa jednim kablom.

 

A čak nije ni do napajanja, imam jedan kabel u stilu onih starih sa USB2.0 kablova, sa splitterom za dodatno napajanje i ne pomaže ni to. Jednostavno jako izbirljivo da li će raditi ili ne. Pogotovo ako ih pikam u konektore sa prednje strane kućišta. Pretpostavljam da je problem u degradaciji signala kroz kabel. Portovi sa stražnje strane imaju kraći "put" do kontrolera nego ovi sa prednje koji imaju dodatan kabel unutar kućišta. Mada kako rekoh, ni to nije garancija.

Jedino što sam primjetio je da mi stara kućišta USB3.0, od prije 4+ godina, rade bez problema. No možda nije do toga nego baš do proizvođača jer imam tri novijeg datuma, 1x mantistek i 2x orico, mantistek radi bez problema dok orico više ne radi nego što radi. Sa raznim HDD-ovima, u raznim kombinacijama te dvije ladice, tako da nije valjda da su obje orico ladice sa istim defektom ako je kvar u pitanju.

 pa ja bas imam obrnuta, odnosno jako pozitivna, iskustva s Orico ladicama (2,5" USB3.0 microB).. ovo sto ti opisujes mi se cini kao los kabel ili los type A konektor na racunalu/kucistu.

 

p.s. ako koristis wd 2,5" diskove, stavi jumper na pinove 3-4 za reduced power spinup.

6 godina
offline
Re: USB kućište radi, SSD koji je u njemu ne radi?
zadnje tri godine kupio tri ista ekterna hdd od transcend,upravo iz razloga da ako se desi najgore...da mogu štogod iskemijati
mnogo mudrosti,mnogo jada...što više znanja, to više boli.
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: USB kućište radi, SSD koji je u njemu ne radi?
sina-k kaže...

A varijanta da kućište ne prepoznaje ssd?

 to je stvar sata kontrolera (u kutiji-adapteru..) tj ovisno koja generacija, koji kontroler je ugrđen, može biti ograničenje npr 500-750gb, 2tb-4tb... posljednji 12tb. Za SSD realno to nije problem jer su ugl manji kapaciteti i tek sad za šire mase dolaze terabajti.. Za računalo ili kontroler, ssd-hdd je ista stvar, pa mora raditi ako radi hdd + traži manje struje u odnosu na hdd itd.

-problem mogu biti kontakti ili crknuta elektronika, enkripcija i sl. kao i struja ako sve vuče iz usba (dok juzeri misle da je pc trafostanica i spajaju sve, od švasaparata do frižidera.. i čude se problemima).

-na kraju sve se jednom može pokvariti i mada je do danas radilo, sad ili sutra ne mora.. tj to je normalno a uzrok može biti bilo što, najmanje podrška-kompatibilnost kontrolera i ssda (kao i spajanje na pc-MBO.. tj to nije problem dok ne dođu npr 2-više TB ssdovi.. tad će morati biti jači-noviji kontroler).

+ dodatni problem kojeg juzeri jendostavno ne razumiju,.. tvornički formatiran disk (externi) + razni dodatni alati-utilsi koji možda dođu s diskom npr formatirano kao fat32, ili s uefijem u GPT modu, a tad je korištenje problem, stari-novi pc, koji OS, 32-64bitni itd.. tj GPT ima svoje requirementse za rad, kompatibilnost. Prednost zato starom MBR-Legacyju bar dok nam particja do 2TB nije problem...

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put pon 4.11.2019 19:09 (ihush).
16 godina
offline
Re: USB kućište radi, SSD koji je u njemu ne radi?
nathan.fake kaže...
Solo761 kaže...

A često je i do samog kućišta. Pogotovo otkako je USB 3.0 došao pa su neka iznimnno osjetljiva na razne kombinacije kablova i/ili konektora/kontrolera.

 

Npr. upravo ovaj brand Orico sa slike mi se pokazao najgorima. Njihova kućišta su mi se pokazala najosjetljivijima, imam dva komada prozirnih. Na jednom kompu mi radi sa kablom koji je došao sa njim, na drugom samo pali/gasi hard. No sa jednim drugim kablom radi na drugom, a na prvom pali/gasi. Dok na trećem kompu (i četvrtom kod jednog kolege doma kojemu sam posudio kućište) ne radi ni sa jednim kablom.

 

A čak nije ni do napajanja, imam jedan kabel u stilu onih starih sa USB2.0 kablova, sa splitterom za dodatno napajanje i ne pomaže ni to. Jednostavno jako izbirljivo da li će raditi ili ne. Pogotovo ako ih pikam u konektore sa prednje strane kućišta. Pretpostavljam da je problem u degradaciji signala kroz kabel. Portovi sa stražnje strane imaju kraći "put" do kontrolera nego ovi sa prednje koji imaju dodatan kabel unutar kućišta. Mada kako rekoh, ni to nije garancija.

Jedino što sam primjetio je da mi stara kućišta USB3.0, od prije 4+ godina, rade bez problema. No možda nije do toga nego baš do proizvođača jer imam tri novijeg datuma, 1x mantistek i 2x orico, mantistek radi bez problema dok orico više ne radi nego što radi. Sa raznim HDD-ovima, u raznim kombinacijama te dvije ladice, tako da nije valjda da su obje orico ladice sa istim defektom ako je kvar u pitanju.

 pa ja bas imam obrnuta, odnosno jako pozitivna, iskustva s Orico ladicama (2,5" USB3.0 microB).. ovo sto ti opisujes mi se cini kao los kabel ili los type A konektor na racunalu/kucistu.

 

p.s. ako koristis wd 2,5" diskove, stavi jumper na pinove 3-4 za reduced power spinup.

 Dvije ladice, nekih 4-5 kablova (i od drugih diskova), tri računala i više konektora na svakom, i prednji i stražnji sa matične. Plus posudio jednu ladicu kolegi sa posla i isto mu je bilo.

Nemam nijedan WD, uglavnom su Toshiba ili Hitachi/HGST. No kako rekoh, isti hard radi u drugoj ladici (Mantistek, LC power), sa istim kablovima, na istim konektorima, bez problema.

 

HCMAA kaže...
zadnje tri godine kupio tri ista ekterna hdd od transcend,upravo iz razloga da ako se desi najgore...da mogu štogod iskemijati

 I ja, Adata ili Transcend, za njih znam da nemaju ona sranja sa HDD-om koji direktno na sebi ima USB konektoktor kao što to rade WD i Toshiba.

Poruka je uređivana zadnji put ned 10.11.2019 11:17 (Solo761).
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice