Umro je Sir Clive Sinclair

poruka: 20
|
čitano: 11.607
|
moderatori: vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Umro je Sir Clive Sinclair".
10 godina
neaktivan
offline
Umro je sir Clive Sinclair

RIP Legendo! 

sve ti znas, ali nista ne kontas
 
15 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Re: Umro je sir Clive Sinclair

Adio 💔 i HVALA Ti za Sve ❤️

Let them taste the triple guns... Aye, Captain
Poruka je uređivana zadnji put pet 17.9.2021 7:21 (Flying Dutchman).
Moj PC  
16 0 hvala 0
9 godina
offline
Umro je sir Clive Sinclair

ZX Spectrumom napravio je revoluciju koja je dovela pristupačna kućna računala na tržište. Commodore, MSX, Amstrad-Schneider i ostali slijedili su njegov trag bez kojeg bismo vjerojatno s nekih desetak godina kašnjenja imali doma ono što smo imali početkom 90'tih. IBM PC kompatibilna računala koristila su se za posao, a takva 8-bitna i 16-bitna računala natjerala su i proizvođače PC-a da obrate pozornost na kućnu upotrebu računala i njihovu primjenu za multimediu, zabavu i igre. Time je natjerao i proizvođače softvera da se sa striktno poslovnog tržišta okrenu i na tržište zabavnog softvera.

Hvala za sve, sir Sinclair.

 
19 0 hvala 1
14 godina
offline
Re: Umro je sir Clive Sinclair
Ne razumijem čemu prenošenje aristokratske titule "sir"?! To nema veze s akademskom titulom, za koju razumijem da predstavlja dio imena. Hoćete li u svojem nekritičkom prenošenju vijesti početi ubacivati i druge aristokratske i feudalne titule, poput grof, barun, prijestolonasljednik itd.

To što je neki vladar nekome dao neku titulu, apsolutno nema nikakvog značaja za vaše čitatelje, baš kao što uručivanje hrvatskih ordena od strane hrvatskih predsjednika nema značaj za strance koji čitaju o hrvatskim sportašima i informatičarima.
Poruka je uređivana zadnji put pet 17.9.2021 8:54 (BarbaVeli).
 
5 21 hvala 0
14 godina
offline
Umro je sir Clive Sinclair

Slava mu!

 
5 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Umro je sir Clive Sinclair
BarbaVeli kaže...
Ne razumijem čemu prenošenje aristokratske titule "sir"?! To nema veze s akademskom titulom, za koju razumijem da predstavlja dio imena. Hoćete li u svojem nekritičkom prenošenju vijesti početi ubacivati i druge aristokratske i feudalne titule, poput grof, barun, prijestolonasljednik itd.

To što je neki vladar nekome dao neku titulu, apsolutno nema nikakvog značaja za vaše čitatelje, baš kao što uručivanje hrvatskih ordena od strane hrvatskih predsjednika nema značaj za strance koji čitaju o hrvatskim sportašima i informatičarima.

 

Nije mi jasno zašto se buniš, ako znamo da svi nosioci aristokratske titule imaju pravo da im ispred imena stoji titula "Sir", na potpuno isti način kao što nosioci akademskih titula imaju pravo da im ispred ili iza imena stoji odgovarajuća titula.

 

Ovo je daleko od "nekritičkog prenošenja vijesti" (kojeg BTW ne manjka niti na ovom portalu), jer ova titula nije dobivena aristokratskim nasljeđem, nego kao znak da su dostigunća te osobe vrijedna posebne titule, pa je prema tome i relevantna za čitatelje Bug-a (jer će svim čitateljima odmah biti jasno da se radi o osobi koja je vrlo važana za razvoj informatike, kako u Velikoj Britaniji, tako i u ostatku svijeta, uključujući i ovo naše podneblje).

 

Jedina primjedba koja bi se mogla uputiti autoru, je ta da nije ispravno napisao titulu, jer se "Sir" ispred nosioca "aristokratske titule" uvijek piše velikim slovom, bez obzira gdje se u rečenici to ime navodi. (Hvala Bug-u što su ipravili grešku).

Poruka je uređivana zadnji put pet 17.9.2021 20:58 (maxym).
16 godina
offline
Umro je sir Clive Sinclair

moja tajna je da se vrlo cesto vratim nekim prastarim igrama bas na mom dragom starom "gumicaru".

 

javit cu se starim prijateljima iz osnovnjaka i podijeliti s njima svoj emulator - s nasim omiljenim igrama zarobljenim u kockastim atributima boje i ekranu na trecine, pa svaki osmi red linija - dok se ucitava ekran plesu crvene i cyan sare po borderu - pa onda guste plave i zute...

 

Ozren i ja smo zajedno prelazili Bruce Leea nekoliko puta, kod Dubravka smo obicno zaigraly Spy Huntera i dakako Sabouteura; Ivica je vazda cuvao neku biljeznicu sa POKE-ovima - on i buraz su bili face jer su imali prekidac na zici od napajanja - onaj bijeli duguljasti od lampe; s Alanom sam jednom skoro do ponoci ukucavali neki kod iz casopisa - on je volio strategije, s Robertom sam skupio prvu kintu na sumnjiv nacin pa smo kupili kasete "profesionalne" sa Scooby Doo-om - njegovog mladjeg brata smo ubijali u Barbarianu, kod Vedrana je samo Decathlon dolazio u obzir, Hrvoje je jednom prosao skoro cijeli Jet Set Willy, kad "mi je samo htio pokazati kako radi - kad vec pitas", kod bake sam jednog zimskog raspusta na malom portabl tv-u imao napokon spectruma samo za se do mile volje, pa sam napisao prve retke u asambleru. 

 

I prvi put kad je stari donio spectruma doma, srebrni kasetnjak i kad se ucitavala ona Psionova Horizon dosada - sve dok nismo dosli do "Through the Wall" u BASIC-u... Pa kasnije sa sis kad smo se patili sa kursorskim komandama koje su bile u numerickom redu - Horace goes skiing, Horace & Spiders i Hungry Horace...

 

danas ne bi bio gde jesam i sto jesam da nije bilo Clivea i njegovog genijalnog Spectruma. Oprala me nostalgija - onaj lijep i topao miris djetinjstva.

cudo jedno koliko je jedan tamo neki Britanac oblikovao cijeli moj zivotni put!

 

hvala ti, dragi Clive!

 

 
20 0 hvala 1
15 godina
offline
Re: Umro je sir Clive Sinclair
BarbaVeli kaže...
Ne razumijem čemu prenošenje aristokratske titule "sir"?! To nema veze s akademskom titulom, za koju razumijem da predstavlja dio imena. Hoćete li u svojem nekritičkom prenošenju vijesti početi ubacivati i druge aristokratske i feudalne titule, poput grof, barun, prijestolonasljednik itd.

 

Da si bar pogledap negdje zašto je on dobio tu tituli "Sir" prije nego si ovo napisao... NIje riječ o nečem što je nasljedio, nego je tu titulu dobio kao čovjek koji nije iz aristokracije zbog svojih zasluga... Jbg, neki to ne shvaćaju.

11 godina
offline
Re: Umro je sir Clive Sinclair
BarbaVeli kaže...
Ne razumijem čemu prenošenje aristokratske titule "sir"?! To nema veze s akademskom titulom, za koju razumijem da predstavlja dio imena. Hoćete li u svojem nekritičkom prenošenju vijesti početi ubacivati i druge aristokratske i feudalne titule, poput grof, barun, prijestolonasljednik itd.

To što je neki vladar nekome dao neku titulu, apsolutno nema nikakvog značaja za vaše čitatelje, baš kao što uručivanje hrvatskih ordena od strane hrvatskih predsjednika nema značaj za strance koji čitaju o hrvatskim sportašima i informatičarima.

 Titulu je dobio upravo za svoje zasluge, kao npr glumica Judy Dench, pa je ona Dame Judy Dench i Sir Paul McCartney (član Beatlesa)

16 godina
moderator
offline
Re: Umro je sir Clive Sinclair
BarbaVeli kaže...
Ne razumijem čemu prenošenje aristokratske titule "sir"?! To nema veze s akademskom titulom, za koju razumijem da predstavlja dio imena. Hoćete li u svojem nekritičkom prenošenju vijesti početi ubacivati i druge aristokratske i feudalne titule, poput grof, barun, prijestolonasljednik itd.

To što je neki vladar nekome dao neku titulu, apsolutno nema nikakvog značaja za vaše čitatelje, baš kao što uručivanje hrvatskih ordena od strane hrvatskih predsjednika nema značaj za strance koji čitaju o hrvatskim sportašima i informatičarima.

 

Razumijem, donekle, tvoj bunt jer se radi o ostacima feudalizma, koji nam ne bi trebao biti previše simpatičan, ali u ovom slučaju se ne radi o nasljednoj aristokratskoj tituli, već, kao što je maxym rekao, o tituli koja je dobivena za života za postignuće u svom polju rada. U UK kraljica dijeli titule "običnim" građanima koji koji su se istakli u znanosti, umjetnosti, karitativnom radu i drugim profesijama, što jest jedan oblik održavanja i prilagođavanja feudalnih navada za naše doba, ali meni se čini društveno prihvatljiv i nama kojine živimo u monarhijama već republici.

 

Druge, nasljedne aristokratske titule se uglavnom i prenose: kralj, kraljica, kraljević, kraljevna, barun, grof, prijestolonasljednik itd.

 

Odlikovanja se uglavnom ne prenose, osim iznimno - nosilac ordena časti, narodni heroj itd. Hrvatska nema taj rang odlikovanja za koji je općeprihvaćeno da se u novinskim tekstovima uobičajeno prenosi.

 

Donekle, dakle, razumijem "where you come from", ali mislim da je u ovom slučaju posve opradano prenijeti za života zasluženu titulu koja vuče porijeklo iz feudalnog ustroja, ali s njime nema veze već je nagrada za nevojna postignuća na svom polju rada za života - kao Nobelova nagrada, primjerice, pa se uvriježilo da se i u nas prenosi.

 

This space for rent!
15 godina
offline
Umro je Sir Clive Sinclair

baš mi bilo čudno, jer mu bijaše tek 81 (nije baš bio mlađahan ali ni pretjerano star), a onda pronađem da se deset godina mlatio s rakom i izgubio tehničkim nokautom. šteta no ostavio je (pozitivan) trag iza sebe, a to se računa. 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Poruka je uređivana zadnji put pet 17.9.2021 12:16 (Ajar).
Moj PC  
9 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Umro je sir Clive Sinclair
telefon 2 kaže...
BarbaVeli kaže...
Ne razumijem čemu prenošenje aristokratske titule "sir"?! To nema veze s akademskom titulom, za koju razumijem da predstavlja dio imena. Hoćete li u svojem nekritičkom prenošenju vijesti početi ubacivati i druge aristokratske i feudalne titule, poput grof, barun, prijestolonasljednik itd.

To što je neki vladar nekome dao neku titulu, apsolutno nema nikakvog značaja za vaše čitatelje, baš kao što uručivanje hrvatskih ordena od strane hrvatskih predsjednika nema značaj za strance koji čitaju o hrvatskim sportašima i informatičarima.

 Titulu je dobio upravo za svoje zasluge, kao npr glumica Judy Dench, pa je ona Dame Judy Dench i Sir Paul McCartney (član Beatlesa)

 ..ili recimo titula za zasluge "War criminal" koja se isto neobavezno dodaje ispred imena čisto kako bismo imali informaciju više o osobi o kojoj se piše.

8 godina
offline
Umro je Sir Clive Sinclair

A šta reć?

Pred kraj je uspio gotovo uništiti sve (divno i pozitivno) što je uradio, u skoro svakom aspektu, i privatno, financijski, vlastiti legacy...

ZX Vega+ možda nije među najvećim, ali sigurno među najtužnijim prijevarama u UK povijesti (pa još ciljano na bolesnu djecu); šaranje sa starletama je na granici pedofilije... Da nije prodao trademark na vlastito prezime Sir Allanu Sugaru, a ovaj naknadno Sir Murdoch's Skyu, prijevara s Vegom Plus bi bila i razornija (zabranili mu korištenje imena u proizvodu).

Indikativno jest da je u mega-vega-prijevari sudjelovao fetivi privatizacijski tajkun, također "Sir", Janko Mršić.

Sith, a ne Sir, imho.

Posljedično, Sir Clive s ortacima je uspio razoriti (osim vlastitog braka/familije) i - nakon Amige, najjaču i najorganiziraniju retro community zajednicu ikad.

 

Pošto kažemo o pokojnicima sve najbolje:

Bolje C5 nego C-4.

 
6 0 hvala 4
8 godina
offline
Umro je Sir Clive Sinclair

Primjereni sažetak (i) za YT generaciju - početak i kraj:
Odličan "Micro Men" film, romansirana "dokudrama" sa Martin Freemanom
https://archive.org/details/MicroMen720p2009

odn



i "KickScammers: The VEGA+ Scandal", YT doku-krimić

 
1 0 hvala 1
3 godine
neaktivan
offline
Umro je Sir Clive Sinclair

Prvu računalno kreiranu kružnicu sam nacrtao na Spectrumu, sve nakon toga je povijest koja me odredila (zarazila) u profesionalnom životu.  RIP Clive!

Assembler, Compiler and Interpreter
Moj PC  
1 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Re: Umro je Sir Clive Sinclair
Šta reći nego u miru počivao i hvala ti za sve. Gumice su "krive" za ono što jesam. HVALA
Voda tece a vrijeme prolazi ...
 
1 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Re: Umro je Sir Clive Sinclair
I to bi šarao starlete ili starletane. Ne foliraj nas.
Voda tece a vrijeme prolazi ...
15 godina
offline
Re: Umro je sir Clive Sinclair

O Sir Clive-u Sinclair-u pišemo biranim riječima ne zato što je Sir, niti zbog njegovog privatnog života (o kojemu naravno ne znamo ništa, kako i sam kažeš), nego zato što je svojim proizvodima (prije svega njihovom dostupnom cijenom) doprinio popularizaciji kompjutera i informatike općenito, i mnogima od nas (uključujući i mene) de facto odredio profesionalni život.

 

A titulu Sir-a je svako zaslužio, čak i ako ju je dobio "preko veze".

Poruka je uređivana zadnji put pet 17.9.2021 21:45 (maxym).
 
2 0 hvala 0
11 godina
offline
Umro je Sir Clive Sinclair

R.I.P.

Da nije tebe ne bi znao za Manic Miner, Kokotoni Wolf, JetSet Willy, Lunar Jetman, Elite...

 

Prve crteže i ,"print "" naredbe.

Slatka vremena djetinjstva, ali isto važno za daljnji život!

Moj PC  
1 0 hvala 0
16 godina
offline
Umro je Sir Clive Sinclair

Hvala Ti!

 

 
0 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice