Umjetna inteligencija prepoznaje opasne prometne s

poruka: 22
|
čitano: 4.752
|
moderatori: vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Umjetna inteligencija prepoznaje opasne prometne s".
15 godina
offline
Umjetna inteligencija prepoznaje opasne prometne s

7 sekundi ....znao sam da je click bait...pa pri 130 kmh 7 sec znači da ću proći 252 metra u tom vremenu, malo mi je to nezamislivo osim na autoputu gdje ima vrlo ograničeni broj vanjskih utjecaja

 

Na običnoj cesti mislim da više mi to zvuči kao Minority report nego realnost

Einsteine, da ti olakšam teoriju: samo za svemir postoji vjerojatnost da nije bezgraničan
Moj PC  
2 1 hvala 0
14 godina
offline
Umjetna inteligencija prepoznaje opasne prometne s

nisam ni čitao.

kad autonoman sustav bude sposoban voziti f1 utrku tada bih ga pustio na cestu.

ili kad pređe cijeli gta grad uzduž i poprijeko bez prometne. 

Moj PC  
0 1 hvala 0
15 godina
offline
Re: Umjetna inteligencija prepoznaje opasne promet
To je vjerojatno greška u prijevodu. Ispravno je "7 sekundi unazad" nakon što se nesreća desi. To je velik naprefak od zalijetanja Tesle ravno u kamion bez kočenja. The dej aftr jestrdej, što bi nam kosorica rekla.
Idi i radi nešto korisno!
 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: Umjetna inteligencija prepoznaje opasne promet
Ista ta "inteligencija" koja nije u stanju prepoznat sleper i kamion poprijecen priko ceste, a da ih dovedes na nase neiscrtane ceste i nepostojece radove na putu nebi znali kud i kako dalje.
Intuiciju se ne moze isprogramirat, feeling isto... a firmware koji se vrti u tim autima je iskljucivo to, pamet ka i u pametnom telefonu, radi sto je programirano...
 
1 0 hvala 0
15 godina
odjavljen
offline
Re: Umjetna inteligencija prepoznaje opasne promet

A što je intuicija? Podsvjesno donošenje odluke na temelju prijašnjih iskustva. Najveći problem AI-a po pitanju intuicije jest to što se radi o specijaliziranim sustavima koji imaju sposobnost procjene situacija s jednog područja, a nama u našoj intuiciji pomaže iskustvo iz širokog spektra životnih situacija, pa na takve prometne situacije gledamo i kroz prizmu političkih zbivanja, društvenih zbivanja, ljudske psihologije i slično.

 

Ne bih rekao da se to ne može isprogramirati (točnije bi bilo reći istrenirati), općenito govoreći, ali definitivno bi sustav potreban za takav trening višestruko nadmašivao najjače danas dostupne sustave.

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
16 godina
neaktivan
offline
Re: Umjetna inteligencija prepoznaje opasne promet
a sto je programiranje? kad za zadane ulaze dobijes predvidiv i ocekivan izlaz... pametni i autonomni automobili danasnjice su onoliko dobri koliko je onaj tko ih programira dobro predvidia sve moguce ulaze. nema tu nikakve inteligencije, vec samo vjerojatnosti ispravnog donosenja odluka. zato i imas prometne s autonomnim vozilima koje su jednostavno preglupe cak i za vozace koji svoju vozacku dobili placanjem u naturi.
autonomno vozilo ce doista bit inteligentno kad ta jedinka bude potpuno neovisna u svojim odlukama od istog takvog vozila, ali druge jedinke, jer su njihovi putevi ucenja neminovno morali biti razliciti. kako toga nema, vec su autonomna vozila Borg, tako i cila njihova "pamet" nije nista drugo do par keyworda... smart, machine learning, ai, itd...
15 godina
odjavljen
offline
Re: Umjetna inteligencija prepoznaje opasne promet

Predprogramirati sve situacije ne možeš. Samim time što na temelju sličnih naučenih situacija vozilo može donijeti odluku koja je najvjerojatnije ispravna, to spada pod najlabaviju definiciju inteligencije. Praktički svo negiranje takve definicije se svodi na činjenicu da mi ne znamo kako naše razmišljanje funkcionira...

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
12 godina
offline
Umjetna inteligencija prepoznaje opasne prometne s

Intuicija ili reagiranje po osjećaju je set reakcija po pravilima koja ne znamo verbalizirati. Po ovome primjeru AI ima sasvim dobru intuiciju.

 
2 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Umjetna inteligencija prepoznaje opasne promet
Bude AI dosegnuo razinu vožnje da griješi rjeđe nego čovjek. Ali to ćemo se još načekati. Do tada ćemo gledati nebulozna zabijanja u zidove i kamione ničim izazvan na ravnoj suhoj cesti. Zato što ih treniraju u normalnim situacijama, a trebalo bi ih dat nekom da im podmeće nenormalne situacije i na tome trenirati.
Idi i radi nešto korisno!
 
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Umjetna inteligencija prepoznaje opasne prometne s

Zašto je AV pregazilo petero djece? Jer je treniralo samo na situacijama kad je na cestu istrčalo 1, 2, 3, 4, 6, 7 i 8 djece.

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
 
1 0 hvala 0
5 godina
offline
Umjetna inteligencija prepoznaje opasne prometne s

Ako AI u borbenom avionu može manevrirati bolje od iskusnog pilota-instruktora, zašto ne bi mogla voziti automobil? (ili barem asistirati vozaču, o čemu je u članku riječ)

Svi smo čuli da će milijun majmuna koji lupaju o milijun pisaćih strojeva na kraju reproducirati cjelokupna Shakespeareova djela. Sada, zahvaljujući Internetu, znamo da to nije istina. - R. Wilensky
Poruka je uređivana zadnji put čet 1.4.2021 19:21 (Al Crane).
 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: Umjetna inteligencija prepoznaje opasne promet
MrBlc kaže...

Predprogramirati sve situacije ne možeš. Samim time što na temelju sličnih naučenih situacija vozilo može donijeti odluku koja je najvjerojatnije ispravna, to spada pod najlabaviju definiciju inteligencije. Praktički svo negiranje takve definicije se svodi na činjenicu da mi ne znamo kako naše razmišljanje funkcionira...

 inteligencija podrazumijeva i snalazenje u nepredvidjenim situacijama... to sto racunalo zna pamtit, generirat podatke, i dijelit ih s drugim vozilima istog tipa, pa onda tek mrvu uspjesnije proc zadanu putanju u idealnim uvjetima, to ne znaci je to racunalo inteligentno, samo da je program dovoljno kompleksan da uzima znatan broj ulaza, prethodnih stanja i situacija u obzir prilikom procjene vjerojatnosti ispravnog odabira... 

Al Crane kaže...

Ako AI u borbenom avionu može manevrirati bolje od iskusnog pilota-instruktora, zašto ne bi mogla voziti automobil? (ili barem asistirati vozaču, o čemu je u članku riječ)

 evo, sam sebi odgovori pitanje - sto je jednostavnije po pitanju autopilota, letjeti ili voziti auto u realnom prometu? 

nakon toga odgovori na pitanje, kad se pojavia prvi avionski autopilot, a kada i u kojem obliku automobilski "autopilot"?

ako ti i nakon ta dva odgovora nije jasno zasto AI nije AI, vec je umjetno inteligentan jednako kao sto je pametni telefon pametan, onda doista nema smisla dalje raspravljat. 

 

 

koga zanima, evo jedan test, mozda i neprovediv... umjetnoj "inteligenciji", na dvi jedinke automobila odsimulirajte potpuno iste senzorske podatke. ocekujem da ce se te dvije neovisne jedinke ponasati potpuno identicno. u praksi, NE MOZES ocekivat da ce se jedna Tesla primjerice IKAD bez upliva programera i izmjene firmware-a snaci u prometu zemlje poput Indije gdje pravila ne vrijede. covjek hoce! kad nas covik naidje na davno zaboravljene znakove radova na cesti ignorirat ce ih, kad na njih naidje Tesla, postivac ce ih i dovodit sve ostale u opasnost. 

5 godina
offline
Re: Umjetna inteligencija prepoznaje opasne promet
wifi kaže...
Al Crane kaže...

Ako AI u borbenom avionu može manevrirati bolje od iskusnog pilota-instruktora, zašto ne bi mogla voziti automobil? (ili barem asistirati vozaču, o čemu je u članku riječ)

 evo, sam sebi odgovori pitanje - sto je jednostavnije po pitanju autopilota, letjeti ili voziti auto u realnom prometu? 

nakon toga odgovori na pitanje, kad se pojavia prvi avionski autopilot, a kada i u kojem obliku automobilski "autopilot"?

ako ti i nakon ta dva odgovora nije jasno zasto AI nije AI, vec je umjetno inteligentan jednako kao sto je pametni telefon pametan, onda doista nema smisla dalje raspravljat. 

 

 

koga zanima, evo jedan test, mozda i neprovediv... umjetnoj "inteligenciji", na dvi jedinke automobila odsimulirajte potpuno iste senzorske podatke. ocekujem da ce se te dvije neovisne jedinke ponasati potpuno identicno. u praksi, NE MOZES ocekivat da ce se jedna Tesla primjerice IKAD bez upliva programera i izmjene firmware-a snaci u prometu zemlje poput Indije gdje pravila ne vrijede. covjek hoce! kad nas covik naidje na davno zaboravljene znakove radova na cesti ignorirat ce ih, kad na njih naidje Tesla, postivac ce ih i dovodit sve ostale u opasnost. 

 Krivo ti je pitanje - pravo bi bilo: je li jednostavnije manevrirat supersoničnim borbenim avionom u simuliranoj borbi, ili vozit auto kroz grad? Ja bih rekao ovo drugo, već i zato što je za ovo prvo sposobno jako malo ljudi i to nakon duuge obuke i letačkog iskustva, dok auto može naučit vozit svaki kreten u par tjedana.
Autopilot je mehanički uređaj koji nema veze s AI i stvoren je da pilote (i kormilare, i navigatore) poštedi od zamora zbog neopromjenjive upravljačke rutine. Prvi autopiloti bili su totalno bez elektronike, jednostavne mehaničke spravice za održavanje smjera i visine u stabilnim uvjetima povezane sa žiroskopima, visinomjerima i upravljačkom hidraulikom. Isto tako i cigla na gasu sa zakucanim volanom može biti autopilot po dugoj ravnoj cesti kroz pustoš.
Krivo postavljeni znakovi na cesti su svima koji poštuju znakove opasnost. Oni koji misle da ih ne trebaju uvijek poštivat još su veća. Takve samoumišljene Šumahere prve treba zamijenit sa AI.

Svi smo čuli da će milijun majmuna koji lupaju o milijun pisaćih strojeva na kraju reproducirati cjelokupna Shakespeareova djela. Sada, zahvaljujući Internetu, znamo da to nije istina. - R. Wilensky
Poruka je uređivana zadnji put čet 1.4.2021 21:18 (Al Crane).
13 godina
offline
Re: Umjetna inteligencija prepoznaje opasne promet
Al Crane kaže...

Ako AI u borbenom avionu može manevrirati bolje od iskusnog pilota-instruktora, zašto ne bi mogla voziti automobil? (ili barem asistirati vozaču, o čemu je u članku riječ)

 Ja bih rekao da su situacije u zraku daleko jednostavnije od onih koje te mogu zadesiti u vožnji autom.

16 godina
neaktivan
offline
Re: Umjetna inteligencija prepoznaje opasne promet
Al Crane kaže...

 Krivo ti je pitanje - pravo bi bilo: je li jednostavnije manevrirat supersoničnim borbenim avionom u simuliranoj borbi, ili vozit auto kroz grad? Ja bih rekao ovo drugo, već i zato što je za ovo prvo sposobno jako malo ljudi i to nakon duuge obuke i letačkog iskustva, dok auto može naučit vozit svaki kreten u par tjedana.
Autopilot je mehanički uređaj koji nema veze s AI i stvoren je da pilote (i kormilare, i navigatore) poštedi od zamora zbog neopromjenjive upravljačke rutine. Prvi autopiloti bili su totalno bez elektronike, jednostavne mehaničke spravice za održavanje smjera i visine u stabilnim uvjetima povezane sa žiroskopima, visinomjerima i upravljačkom hidraulikom. Isto tako i cigla na gasu sa zakucanim volanom može biti autopilot po dugoj ravnoj cesti kroz pustoš.
Krivo postavljeni znakovi na cesti su svima koji poštuju znakove opasnost. Oni koji misle da ih ne trebaju uvijek poštivat još su veća. Takve samoumišljene Šumahere prve treba zamijenit sa AI.

 sad je bar jasno zasto navijas za autonomna vozila - jer bi u tvom slucaju to bia napredak u odnosu na tvoju vlastitu nesposobnost! i btw, autopilot za tebe i slicne vec je odavno izmisljen - zove se TAXI! ucini svima uslugu pa ga koristi. 

avion hardverski moze izdrzat puno vise nego sam pilot. bespilotna letjelica samim time je u velikoj prednosti u odnosu na avione s ljudskom posadom. valjda ti je fizika bila vise od 2. jedno barem nisi falia - avionski autopilot moze bit toliko glup da ti ni mikrokontroler ne triba... 

15 godina
offline
Re: Umjetna inteligencija prepoznaje opasne promet
U avionskom prometu ima puno, puno, puno manje sudionika. Ti i eventualno jato gusaka, tu i tamo neki avion na dobroj udaljenosti. Nema prometnica ni prometnih znakova, zrak je prazan. Bitno jednostavnija okolina. Na tlu se AI zezne kad dođe sto tisućita vrsta objekta ili okoline za koju on nije treniran pa ne zna je li zid, siva cesta, ili kamion s nacrtanom cestom na ceradi.
Idi i radi nešto korisno!
5 godina
offline
Re: Umjetna inteligencija prepoznaje opasne promet
wifi kaže...
Al Crane kaže...

 Krivo ti je pitanje - pravo bi bilo: je li jednostavnije manevrirat supersoničnim borbenim avionom u simuliranoj borbi, ili vozit auto kroz grad? Ja bih rekao ovo drugo, već i zato što je za ovo prvo sposobno jako malo ljudi i to nakon duuge obuke i letačkog iskustva, dok auto može naučit vozit svaki kreten u par tjedana.
Autopilot je mehanički uređaj koji nema veze s AI i stvoren je da pilote (i kormilare, i navigatore) poštedi od zamora zbog neopromjenjive upravljačke rutine. Prvi autopiloti bili su totalno bez elektronike, jednostavne mehaničke spravice za održavanje smjera i visine u stabilnim uvjetima povezane sa žiroskopima, visinomjerima i upravljačkom hidraulikom. Isto tako i cigla na gasu sa zakucanim volanom može biti autopilot po dugoj ravnoj cesti kroz pustoš.
Krivo postavljeni znakovi na cesti su svima koji poštuju znakove opasnost. Oni koji misle da ih ne trebaju uvijek poštivat još su veća. Takve samoumišljene Šumahere prve treba zamijenit sa AI.

 sad je bar jasno zasto navijas za autonomna vozila - jer bi u tvom slucaju to bia napredak u odnosu na tvoju vlastitu nesposobnost! i btw, autopilot za tebe i slicne vec je odavno izmisljen - zove se TAXI! ucini svima uslugu pa ga koristi. 

avion hardverski moze izdrzat puno vise nego sam pilot. bespilotna letjelica samim time je u velikoj prednosti u odnosu na avione s ljudskom posadom. valjda ti je fizika bila vise od 2. jedno barem nisi falia - avionski autopilot moze bit toliko glup da ti ni mikrokontroler ne triba... 

Vau, kakav triger sam potegao... htio bi bit Taxi Driver kad narasteš, ha?... a jašta, Top-Gun piloti su goli k. za takve Šumahere koji kroje svoja prometna pravila, nema tog pilota u zraku nit konja na cesti koji vas može zamijenit - eno 1 350 000 godišnje pobiju valjda ti Terminatori za volanom  

Svi smo čuli da će milijun majmuna koji lupaju o milijun pisaćih strojeva na kraju reproducirati cjelokupna Shakespeareova djela. Sada, zahvaljujući Internetu, znamo da to nije istina. - R. Wilensky
Poruka je uređivana zadnji put pet 2.4.2021 2:15 (Al Crane).
5 godina
offline
Re: Umjetna inteligencija prepoznaje opasne promet
Keso kaže...
U avionskom prometu ima puno, puno, puno manje sudionika. Ti i eventualno jato gusaka, tu i tamo neki avion na dobroj udaljenosti. Nema prometnica ni prometnih znakova, zrak je prazan. Bitno jednostavnija okolina. Na tlu se AI zezne kad dođe sto tisućita vrsta objekta ili okoline za koju on nije treniran pa ne zna je li zid, siva cesta, ili kamion s nacrtanom cestom na ceradi.

 Daj bar ti pokušaj čitat s razumijevanjem: ne radi se o horizontalnom letu nekakvog putničkog zrakomlata u ravnoj liniji u praktično idealnim uvjetima, nego o manevrima supersoničnog aviona kojim pilotira AI tijekom simulacije dogfighta protiv turboiskusnog pilota - definitivno puno više parametara za percipirat i kontrolirat nego vožnja kroz urbano okružje. Šta misliš zašto prođu godine obuke i trenažnih simulacija i letova na školskim avionima da bi pilot uopće i mogao poletjet s nekom takvom spravicom? Jer je to tako jednostavno? A napravili su AI koja nadmašuje i takve pilote.
 
Ne kažem da autonomna AI vozila nemaju još neke gličeve koje se mora ispraviti, ali statistički su već sad sigurnija od nesavršenih ljudskih vozača... pogotovo ovih^ hormonima i bogzna kakvim drozama nabrijanih Šumahera šta kroje svoja prometna pravila 

Svi smo čuli da će milijun majmuna koji lupaju o milijun pisaćih strojeva na kraju reproducirati cjelokupna Shakespeareova djela. Sada, zahvaljujući Internetu, znamo da to nije istina. - R. Wilensky
15 godina
odjavljen
offline
Re: Umjetna inteligencija prepoznaje opasne promet
wifi kaže...

 inteligencija podrazumijeva i snalazenje u nepredvidjenim situacijama... 

... na temelju prethodnih iskustava.

 

wifi kaže...

to sto racunalo zna pamtit, generirat podatke, i dijelit ih s drugim vozilima istog tipa, pa onda tek mrvu uspjesnije proc zadanu putanju u idealnim uvjetima, to ne znaci je to racunalo inteligentno, samo da je program dovoljno kompleksan da uzima znatan broj ulaza, prethodnih stanja i situacija u obzir prilikom procjene vjerojatnosti ispravnog odabira... 

Neuralne mreže simuliraju rad mozga i na taj način na temelju prethodnih situacija donose odluku u novim situacijama. To što mi znamo kako je to implementirano na nižoj razini ne umanjuje činjenicu da se na višoj razini događa upravo ono što si i sam naveo (doduše nepotpuno) kao definiciju inteligencije. 

 

Dvije najveće razlike između nas i AI-a su:

- za AI znamo kako radi na najnižoj razini, dok za mozak ne znamo

- AI opće namjene još nismo u stanju napraviti, pa autonomno vozilo ne može koristiti širi spektar područja za poboljšati vožnju

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
16 godina
neaktivan
offline
Re: Umjetna inteligencija prepoznaje opasne promet
Al Crane kaže...

Vau, kakav triger sam potegao... htio bi bit Taxi Driver kad narasteš, ha?... a jašta, Top-Gun piloti su goli k. za takve Šumahere koji kroje svoja prometna pravila, nema tog pilota u zraku nit konja na cesti koji vas može zamijenit - eno 1 350 000 godišnje pobiju valjda ti Terminatori za volanom  

 vidim da ti nocu nedam spavat :-)

s obzirom da si vozacki podkapacitiran, i polaga si po prilagodjenom programu, onda svakako mogu shvatit da bi za tebe "programcic koji upravlja autom" bia vrh vrhova, a na Teslu svrsavas. dobra vijest je da vas je takvih sasvim dovoljno, ukljucujuci i vecinu u ovih poginulih. i kao sto danas "inkluzivni" programi u skolama, na poslu i slicno dopustaju podkapacitiranima da po slovu zakona moraju biti prisutni (jer, eto, i oni su ljudi), a u slucaju nepostivanja se na noge dignu sve moguce udruge, tako ne sumnjam da ce se tvoj glas daleko cuti. moja srica u toj ciloj prici je da dok ovi programcici postanu malo kompleksniji ja vjerojatno vec necu ni vozit, a pitanje i ocu li bit ziv, pa me laganini zaboli neka stvar. iz samo par tvojih kljucnih rijeci (taxi driver, sumaher, terminator za volanom) vidljiv je mindset koji imas u glavi - baba za volanom! na tvoju veliku zalost, to sto druge prozivas zbog svoje nesposobnosti, ne cini te imalo boljim vozacem, samo jadnikom koji se veseli kad susidu crkne krava dok u isto vrime sam prima socijalu od drzave. 

MrBlc kaže...

... na temelju prethodnih iskustava.

 

Neuralne mreže simuliraju rad mozga i na taj način na temelju prethodnih situacija donose odluku u novim situacijama. To što mi znamo kako je to implementirano na nižoj razini ne umanjuje činjenicu da se na višoj razini događa upravo ono što si i sam naveo (doduše nepotpuno) kao definiciju inteligencije. 

 

Dvije najveće razlike između nas i AI-a su:

- za AI znamo kako radi na najnižoj razini, dok za mozak ne znamo

- AI opće namjene još nismo u stanju napraviti, pa autonomno vozilo ne može koristiti širi spektar područja za poboljšati vožnju

 ok, za razliku od Crane-a koji se samo boji vozit, pa vice "to je vuk, to je vuk", ti povlacis relativno ok paralele i pitanja - što je inteligencija, pa i umjetna? i tu se vjerojatno najvise razilazimo u tumacenju. 

za primjer cu uzet Teslu koja se update-a relativno učestalo, i time se rjesavaju neki bugovi u programu. ako se uzme da je to "neka" vrsta autopilota, iako ga po novome smiju zvat samo "driver assistance", zar nebi jedinka tog auta koje neprestano komunicira "doma" trebala automatski uciti iz iskustava prethodnih tesli koje prolaze istim putem i iz korekcija vozaca koje su obavljene. sve imaju gps, hrpu senzora, i moze se doslovce mapirati "response". tome unatoc, dok se ne izbaci novi firmware, ta jedinka tesle i sve s istim fw se ponasaju potpuno identicno u istim situacijama. ne moze se govoriti o machine learningu i inteligenciji kod primjera Tesle vec iskljucivo o data collectionu, slanju podataka "doma", obradi i tuningu podataka, i zatim pokusaju da se u sljedecoj iteraciji fw neke stvari poboljsaju. ocito, radi se u vozilu koje jako dobro racuna vjerojatnosti, uzima u obzir parametre, ali nije nista osim programa koji za dane ulaze izbacuje odgovarajuce izlaze. 

poanta AI bi trebala bit da poput mozga, ne razumijemo zasto donese neku odluku, a isto tako da te odluke na dvije jedinke mogu ili ne moraju biti jednake u istoj situaciji. AI vozilo u Indiji, Hrvatskoj, Splitu, Zagrebu, Americi, inherentno ne moze biti jednako osim u trenutku kada napravi prve kilometre i pocme uciti. u tom smislu, vozilo vlasniku dolazi glupo ko letva, i uci na osnovu korekcija vozaca. samim time, i AI vozila bi trebala biti bolja/losija kao vozaci ovisno o iskustvu koje su stekli. tako da imam problem s tim sto se AI naziva sve redom, a ustvari je rijec o big data collectionu i obradi podataka. nesto poput zvanja pametnih telefona pametnima. sto je to tocno u njima pametno? u najboljem slucaju rade upravo ono sto im se zada da rade, ni vise, ni manje, a sto je pak covjek opet isprogramira. 

15 godina
odjavljen
offline
Re: Umjetna inteligencija prepoznaje opasne promet
wifi kaže...

 ok, za razliku od Crane-a koji se samo boji vozit, pa vice "to je vuk, to je vuk", ti povlacis relativno ok paralele i pitanja - što je inteligencija, pa i umjetna? i tu se vjerojatno najvise razilazimo u tumacenju. 

za primjer cu uzet Teslu koja se update-a relativno učestalo, i time se rjesavaju neki bugovi u programu. ako se uzme da je to "neka" vrsta autopilota, iako ga po novome smiju zvat samo "driver assistance", zar nebi jedinka tog auta koje neprestano komunicira "doma" trebala automatski uciti iz iskustava prethodnih tesli koje prolaze istim putem i iz korekcija vozaca koje su obavljene. sve imaju gps, hrpu senzora, i moze se doslovce mapirati "response". tome unatoc, dok se ne izbaci novi firmware, ta jedinka tesle i sve s istim fw se ponasaju potpuno identicno u istim situacijama. ne moze se govoriti o machine learningu i inteligenciji kod primjera Tesle vec iskljucivo o data collectionu, slanju podataka "doma", obradi i tuningu podataka, i zatim pokusaju da se u sljedecoj iteraciji fw neke stvari poboljsaju. ocito, radi se u vozilu koje jako dobro racuna vjerojatnosti, uzima u obzir parametre, ali nije nista osim programa koji za dane ulaze izbacuje odgovarajuce izlaze. 

poanta AI bi trebala bit da poput mozga, ne razumijemo zasto donese neku odluku, a isto tako da te odluke na dvije jedinke mogu ili ne moraju biti jednake u istoj situaciji. AI vozilo u Indiji, Hrvatskoj, Splitu, Zagrebu, Americi, inherentno ne moze biti jednako osim u trenutku kada napravi prve kilometre i pocme uciti. u tom smislu, vozilo vlasniku dolazi glupo ko letva, i uci na osnovu korekcija vozaca. samim time, i AI vozila bi trebala biti bolja/losija kao vozaci ovisno o iskustvu koje su stekli. tako da imam problem s tim sto se AI naziva sve redom, a ustvari je rijec o big data collectionu i obradi podataka. nesto poput zvanja pametnih telefona pametnima. sto je to tocno u njima pametno? u najboljem slucaju rade upravo ono sto im se zada da rade, ni vise, ni manje, a sto je pak covjek opet isprogramira. 

Prvo, autonomna vožnja nije samo AI. Odgovornost je prevelika, pa postoje određena korektivna pravila koja pokušavaju spriječiti pogreške, a moguće i da ih nekad uzrokuju.

 

Drugo, naše razmišljanje "djeca su pored ceste, možda istrče" nije rezultat samo našeg iskustva iz učenja vožnje, već i našeg općeg, životnog iskustva. To AI sustavi vjerojatno neće imati sve dok ne napravimo opći AI (a to je upitno želimo li uopće zbog opasnosti i etičkih pitanja koja nosi). To ne znači da specijalizirani AI nije AI, već mu samo nedostaje iskustva iz područja koja mu nisu specijalnost, a koja mogu biti korisna pri donošenju odluka.

 

Treće, komunikacija u svrhu razmjene iskustava među AI sustavima je moguća, ali je pitanje možemo li imati kontrolu nad njom. Zamisli da iskustvo sudjelovanja autonomnog vozila u nekom Indijskom gradu utječe na ponašanje tvog auta u Hrvatskoj - misliš li da ne postoji opasnost da te takvo učenje ugrozi? Opet, opći AI bi mogao zaključiti da je takvo ponašanje opasno i neprikladno izvan Indijskog kaosa od prometa, ali za to bi morao imati opća iskustva iz kojih zna po čemu je Indija specifična.

 

Ono što ti tvrdiš jest da svaki AI koji nije općni nije uopće AI, ali princip je isti, razlikuje se samo opseg.

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
16 godina
neaktivan
offline
Re: Umjetna inteligencija prepoznaje opasne promet
MrBlc kaže...

Prvo, autonomna vožnja nije samo AI. Odgovornost je prevelika, pa postoje određena korektivna pravila koja pokušavaju spriječiti pogreške, a moguće i da ih nekad uzrokuju.

 

Drugo, naše razmišljanje "djeca su pored ceste, možda istrče" nije rezultat samo našeg iskustva iz učenja vožnje, već i našeg općeg, životnog iskustva. To AI sustavi vjerojatno neće imati sve dok ne napravimo opći AI (a to je upitno želimo li uopće zbog opasnosti i etičkih pitanja koja nosi). To ne znači da specijalizirani AI nije AI, već mu samo nedostaje iskustva iz područja koja mu nisu specijalnost, a koja mogu biti korisna pri donošenju odluka.

 

Treće, komunikacija u svrhu razmjene iskustava među AI sustavima je moguća, ali je pitanje možemo li imati kontrolu nad njom. Zamisli da iskustvo sudjelovanja autonomnog vozila u nekom Indijskom gradu utječe na ponašanje tvog auta u Hrvatskoj - misliš li da ne postoji opasnost da te takvo učenje ugrozi? Opet, opći AI bi mogao zaključiti da je takvo ponašanje opasno i neprikladno izvan Indijskog kaosa od prometa, ali za to bi morao imati opća iskustva iz kojih zna po čemu je Indija specifična.

 

Ono što ti tvrdiš jest da svaki AI koji nije općni nije uopće AI, ali princip je isti, razlikuje se samo opseg.

 mnogi zagovornici autonomnih vozila smatraju kako je zapravo trenutak kad na cestama sva vozila budu autonomna najsigurnije stanje. slazem se. ali samo iz jednog razloga - jer tada je ponasanje tih vozila unaprijed moguce predvidjeti i programirati. ostaje jos cinjenica da postoji mogucnost da zivotinje i pjesaci utjecu na promet, ali taj se utjecaj moze smanjiti. s druge pak strane, isti ti zagovornici, prikladno zaboravljaju da su svi ljudi razliciti - netko voli plesat, netko zna pjevat, netko je dobar u matematici, a netko je umjetnicka dusa, a cak i kod osoba s poremecajima iz spektra autizma, jedna je karakteristika u pravilu iznimno istaknuta dok su ostale znacajno zanemarene. to je situacija kakvu ljudi u svakodnevici nemaju, pa mozda nisu plesaci, ali svejedno i s dvije live noge znaju zaplesat. i mislim da se tu vecina moze slozit. ALI, kad je u pitanju voznja, onda su danas svi sposobni i svi imaju neko ustavom zagarantirano pravo na vozacku. da bude jasno, ne mozemo u prometu ocekivati cuda, ali siguran sam da se u posljednjih 30tak godina sto sam aktivno za volanom PROSJECNA razina vozackih sposobnosti smanjila, prevedeno, sve gluplje osobe, bez imalo osjecaja, sada sasvim legalno mogu sudjelovati u prometu. Ne samo to, vec se i promet sustavno prilagodjava tim najglupljim "upravljacima" vozila. Automobila i njihovih vozaca sve je vise, i jedini razlog zbog kojeg je broj mrtvih manji je zato sto se autoindustrija svim silama prilagodjava i pokusava spasit TUKCE. Tako su nam auti sa 800-900kg dospili na minimalno 1.5tonu, visokih bokova, visoke aktivne i pasivne sigurnosti, uz niz driver asistencija. A kada sve to predje fizicke mogucnosti, onda dolazi do neminovnog. I dok autoindustrija cini sve da se zivoti spase, dotle isti oni koji bi sada trebali bit znatno nadmocniji od vozaca proslosti jer se nalaze u efektivno high-tech autima, citavu tu prednost bacaju u vodu cim uzmu mobitel u ruke i drkaju po njemu. Auti jesu postali sigurniji za sve, ali su pritom napravili magarecu uslugu prometu jer su svima omogucili da se odvaze i osjecaju dovoljno sigurno za volanom i kao ravnopravni sudionici u prometu - a nisu! Razlika izmedju najlosijih i najboljih nikad nije bila veca. 

Gdje tu ulazi AI? Pa lako je vec danas zamislit gradove bez semafora - AI bi bez ikakvog problema moga regulirat brzinu vozila na nacin da kroz krizanja nikad ne dodje do kontakta vozila. Mozda bi nekome srce iskocilo sada, ali racunala bi nas uredno mogla provest kroz taj kupus. Covjek - pa i oni najhrabriji bi u nekom trenu vjerojatno takli kocnicu i poremetili kalkulaciju, izazvali prometnu. AI moze kontaktirati druga vozila i "dogovorit" timeframe za prolaz. Ni jedan AI ne moze racunat na ljude za takvo sto. Covjek bi pak imao koristi od upozoravanja na bliska vozila, primjerice na otvorenoj cesti, pa koristit te informacije za pretjecanja, iskoristavanje vise traka, itd., jer ako znas sto ti je u blizini, sama ta informacija zlata vrijedi. 

Back to reality, ili future - Indijsko vozilo ne predstavlja problem jer bi to tada bila jedinka vozila naucena voziti kao ostatak indijaca. Takvo vozilo nebi bas stavia na brod, odvea u Ameriku i pustia na cestu. Poanta AI vozila bi bila upravo u tome da se radi o jedinkama koje se samostalno razvijaju i uce bas kao i covjek. AI mora bit prilagodljiv. Trenutno je AI u okvirima onog sto mu zakonodavac i pravila zadaju. Ljudi nisu takvi. AI glumi vozaca u autoskoli koji vozi 20km/h da bi polozia, iako time ugrozava sebe i sve oko sebe, dok oko njega drugi voze barem triput brze. Tesla glumi finocu, kod prestrojavanja daje zmigavac, ceka rupetinu u koju bi tri slepera upala, dok bi se netko ko je u svakodnevnom prometu vec 10 puta prestrojia. To je level kakvi AI nece postic, i prije ce se dogodit situacija s pocetka - da se jednostavno izbaci ljudski faktor iz prometa, nego da ljudi i AI koegzistiraju u harmoniji. Vec sad bi markerima u samoj cesti mogli natjerati vozila da se krecu zadanim koridorima, i snalazenje u last mile prepustiti AI pri malim brzinama. 

AI kakvog ti podrazumijevas i klasificiras, ja osobno ne smatram umjetnom inteligencijom, cak ni u uzem spektru mogucnosti jer unatoc moru informacija koje prikuplja, i dalje treba covjeka da te informacije interpretira i usmjeri, a sam po sebi s njima nebi zna sto ucinit. Jedini razlog zbog kojeg su pametni telefoni i pametne klupe pametne je zato sto su ih glupi ljudi tako nazvali i jos gluplji nekriticki prihvatili kao takve. umjetna inteligencija je slican pojam koji se zloupotrebljava za nesto sto se programski efektivno vrti na CISC/RISC racunalima i ovisi o covjeku kao primarnom ulazu za sve sto ce napravit. 

1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice