Ukida se PDV na ulaganja u solarne panele

poruka: 111
|
čitano: 31.153
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Ukida se PDV na ulaganja u solarne panele".
12 godina
offline
Ukida se PDV na ulaganja u solarne panele

Koliko ja znam, EU propisi dozvoljavaju nultu stopu poreza samo na esencijalne proizvode poput hrane. Njemačka vlada se upravo opekla jer im nisu dali uvođenje posebne naknade na plin bez da naplate porez. Ne bi me čudilo da su i hrvatski labudovi izveli isti salto bez provjeravanja propisa koje bi s obzirom na svoje preplaćeno zanimanje trebali znati napamet.

Moj PC  
13 0 hvala 0
15 godina
offline
Ukida se PDV na ulaganja u solarne panele

poznavajući učinke našeg mudrog vodstva, čitava će skalamerija poskupjeti najmanje duplo + izmislit će preko nekoliko dodatnih "dozvola" i "suglasnosti". tko nasjedne, sam si je kriv. 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Moj PC  
26 1 hvala 0
3 godine
neaktivan
offline
Re: Ukida se PDV na ulaganja u solarne panele

Vjerojatno ce se sada i super tromi i neucinkoviti birokracijski EU prilagoditi ovoj energetsko/politickoj situaciji pa ce sve karte baciti na obnovljive izvore energije u smislu "kozmetickih" promjena a isto tako ce to i nasa vlada napraviti pa ce 0% PDV-a biti samo na isporuku panela a ne i na druge stavke.

Uglavnom to ce biti samo jos jedno u nizu tipicnih polovicnih rjesenja kojih smo se nagledali u zadnih 30 godina. Nista nova, nista nova.... kako ide ona pjesma.

 

I onda ce se Plenki busati u prsa kako je on i HDZ ucinili najvise od svih za gradane izmeduostaloga donosenje 5% PDV-a na ogrijevne energente i to usred ljeta kada su vec svi nabavili sto su trebali... Samo jos jedna u nizu idotarija...

Zero Waste * Minimalizam * Veganizam
Poruka je uređivana zadnji put čet 18.8.2022 19:17 (Zero Waste).
12 godina
neaktivan
offline
Ukida se PDV na ulaganja u solarne panele

Smanjenja PDVa su se u našim krajevima pokazala kao iznimno efikasna mjera za povećanje dobiti trgovca. 

 
54 0 hvala 1
10 godina
protjeran
offline
Ukida se PDV na ulaganja u solarne panele

Tko na današnji dan uplati Solarnu elektranu u rad će biti puštena u 2 ili 3 mjesecu nagodinu.Znam jel je imam 5KW i dok prođe HEP tortura od 3-5 mjeseci Zima već prođe.A sretno u nabavi jer koliko oni smanje PDV toliko će se povećati cijene proizvoda zbog potražnje ukoliko i bude opreme.Jedino ako niste se nadali da će Vas 4-5.doza super eliksira mladosti ugrijat na zimu.Sretno svima.

Poruka je uređivana zadnji put čet 18.8.2022 21:31 (McFly333).
Moj PC  
13 1 hvala 0
12 godina
offline
Ukida se PDV na ulaganja u solarne panele

Ne sviđa mi se ovo ništa. Lokalni diler se prebacio na pelete i brikete,  kaže veća potražnja. Wutru dobiš gratis ako uzmeš paletu ogrjeva. Uzet ću nešto solara,  kažu da je jako dobar za puniti mobitel i svjetleće vrtne patuljke. Za grijanje se uzdam u globalno zatopljenje. 

Poruka je uređivana zadnji put čet 18.8.2022 21:46 (ante_etna).
 
9 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Ukida se PDV na ulaganja u solarne panele
mzopg kaže...

Smanjenja PDVa su se u našim krajevima pokazala kao iznimno efikasna mjera za povećanje dobiti trgovca. 

 Sticky prices

23 mjeseca
protjeran
offline
Re: Ukida se PDV na ulaganja u solarne panele
Taman sam to htio reć. Dokle god ne postoji zakon ili nešto što nalaže trgovcima da MORAJU spustit cijenu za onoliko koliko je PDV spušten, ovakve mjere nemaju smisla uopće.
16 godina
offline
Ukida se PDV na ulaganja u solarne panele

Pravi dokaz NESPOSOBNOSTI kradeze vlade.
Da su uključili moždane vijuge, ne bi ukinuli PDV na panele, već bi radili 100% povrat PDV-a za iste sljedeće financijske godine.

Ovako samo pogoduju trgovcima koji će si uzeti gotovo cijeli PDV kao ekstra zaradu, a kupcima će ostati iste cijene, ili 5% manje (max).

To live is to suffer, to survive is to find some meaning in the suffering. Friedrich Nietzsche
Moj PC  
24 0 hvala 1
23 mjeseca
protjeran
offline
Re: Ukida se PDV na ulaganja u solarne panele
Pametno, dođe ti ko štednja.
14 godina
offline
Re: Ukida se PDV na ulaganja u solarne panele
gkelekov kaže...

Pravi dokaz NESPOSOBNOSTI kradeze vlade.
Da su uključili moždane vijuge, ne bi ukinuli PDV na panele, već bi radili 100% povrat PDV-a za iste sljedeće financijske godine.

Ovako samo pogoduju trgovcima koji će si uzeti gotovo cijeli PDV kao ekstra zaradu, a kupcima će ostati iste cijene, ili 5% manje (max).

 Pa takva je i bila prica prije, znaci sve odradis, platis pdv, i onda prosljedis zahtjev i racune u poreznu koji ti refundiraju PDV nazad nakon X mjeseci. Nema smisla da trgovci stave 0%... ovako ce se vidjeti deli su solarni sustavi Ostali cca iste cijene... iako je i to promjenjivo, kako su cijene panela padale poprilicno zadnjih 10godina, zasto nebi sada narasle sljedecih 10 godina, zakon ponude i potraznje, jbga...

16 godina
online
Re: Ukida se PDV na ulaganja u solarne panele
silvio3105 kaže...
Taman sam to htio reć. Dokle god ne postoji zakon ili nešto što nalaže trgovcima da MORAJU spustit cijenu za onoliko koliko je PDV spušten, ovakve mjere nemaju smisla uopće.

Ovo bi narušilo temeljne postavke slobodnog tržišta. Znam da bi za nas potrošače to bilo dobro, ali čim se država upliće u formiranje cijena na tržištu i samim time limitiranje profita, proizvođači će si postaviti pitanje isplativosti i vjerojatno bi se s vremenom jako smanjila ponuda panela na našem tržištu.

14 godina
online
Ukida se PDV na ulaganja u solarne panele

dobro, samo je pitanje koji ministar ima firmu koja se bavi solarima...

 

ili je to partnerstvo s Vrdoljakom ?

Ju je je? Je ju je!
Moj PC  
1 0 hvala 0
23 mjeseca
protjeran
offline
Re: Ukida se PDV na ulaganja u solarne panele
To stoji, no smatram da nije fer da država spusti PDV, a da gospoda ostavi iste cijene.
S druge strane država se već uplela u cijenu goriva postavljajući limit na maržu(iako svoj dio kolača nije dirala).
16 godina
offline
Re: Ukida se PDV na ulaganja u solarne panele
kerum kaže...

Koliko ja znam, EU propisi dozvoljavaju nultu stopu poreza samo na esencijalne proizvode poput hrane. Njemačka vlada se upravo opekla jer im nisu dali uvođenje posebne naknade na plin bez da naplate porez. Ne bi me čudilo da su i hrvatski labudovi izveli isti salto bez provjeravanja propisa koje bi s obzirom na svoje preplaćeno zanimanje trebali znati napamet.

Da, EU forsira iste poreze ali ne forsira iste plaće...

 

Ali oko ove stope u pravu si bio 2021. kada je na solarne panele i slično povezano sa borbom protiv klime bio dozvoljen reducirani PDV ali ne manji od 5%.

U 3. mjesecu ove godine je ratificiran dogovor da može biti i 0% za solarne panele, dizalice topline i sl.[1].

 

[1] https://www.reuters.com/article/factcheck-europe-solar-idUSL2N2W41EY

Amenoum
23 mjeseca
protjeran
offline
Ukida se PDV na ulaganja u solarne panele

Ako se ukine PDV pri  kupnji  solarnih panela kupac će plaćati manje no sad. I to je jedino važno. Vidim kako nekima to očito smeta.

 
2 7 hvala 1
15 godina
offline
Re: Ukida se PDV na ulaganja u solarne panele
Slazem se. Ocito mindset ljudi na ovom forumu nije bolji od komentara na index stranici. Uvijek im je HDZ ili netko drugi kriv. Svaki korak u ovom smjeru je korak naprijed i to je za svaku pohvalu.
Give a man a fish; you have fed him for today. Teach a man how to fish; and you have fed him for a lifetime
14 godina
offline
Re: Ukida se PDV na ulaganja u solarne panele
suzana graf kaže...

Ako se ukine PDV pri  kupnji  solarnih panela kupac će plaćati manje no sad. I to je jedino važno. Vidim kako nekima to očito smeta.

 Ne vidim u komentarima da to nekome ovdje smeta. Vidim samo da se postavlja pitanje da li će najavljena mjera pomoći krajnjem kupcu odnosno investitoru ili pak (najviše) trgovcu. Što čini bitnu razliku. Kao što je gore već napisano, ako se već želi ljude poticati na investiciju u solare, onda bi mjera povrata PDV-a puno konkretnije i transparentnije služila svrsi.

21 mjesec
protjeran
offline
Re: Ukida se PDV na ulaganja u solarne panele
gkelekov kaže...

Pravi dokaz NESPOSOBNOSTI kradeze vlade.
Da su uključili moždane vijuge, ne bi ukinuli PDV na panele, već bi radili 100% povrat PDV-a za iste sljedeće financijske godine.

Ovako samo pogoduju trgovcima koji će si uzeti gotovo cijeli PDV kao ekstra zaradu, a kupcima će ostati iste cijene, ili 5% manje (max).

 Nagađanja. Vidjet ćemo.

15 godina
offline
Re: Ukida se PDV na ulaganja u solarne panele
Nek srede jebeni Hep prvo i papirologiju dobio sam čir na želudcu od njih. Koče solare max.

Solare sam i onako sredio bez PDV-a
Poruka je uređivana zadnji put pet 19.8.2022 12:36 (Gajotres).
 
2 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Re: Ukida se PDV na ulaganja u solarne panele
suzana graf kaže...

Ako se ukine PDV pri  kupnji  solarnih panela kupac će plaćati manje no sad. I to je jedino važno. Vidim kako nekima to očito smeta.

Kako tko, obrtnici i poduzeća u sustavu PDV-a će teoretski "isto" plaćati i neće imati nikakve koristi od 0% PDV-a.

 

Idemo sada nalupati screenshotove solarnih trgovina, pa možemo pratiti kako će "inflacija" pojesti PDV. Svaka čast svakom trgovcu koji bude barem 10 ili više posto povoljniji nakon ovog poteza.

 

Zanima me i kako će Aliexpress ovo popratiti, hoće li se smanjiti cijene u koje je trenutno VAT uračunat.

 

Gajotres kaže...
Nek srede jebeni Hep prvo i papirologiju dobio sam čir na želudcu od njih. Koče solare max.

Solare sam i onako sredio bez PDV-a

Nebi njih ni Svevišnji doveo u red. Da mi jave cijene za HEP Opti sam čekao ravno 60 dana i uz to morao više puta zivkati i poslati desetak mailova. Znači za dobiti cijenu je toliko vremena potrebno, mogu samo misliti koliko im treba kad je nešto ozbiljnije u pitanju.

Toliku nesposobnost se rijetko sreće, ok ima je i u vodovodu.

7 godina
offline
Re: Ukida se PDV na ulaganja u solarne panele
suzana graf kaže...

Ako se ukine PDV pri  kupnji  solarnih panela kupac će plaćati manje no sad. I to je jedino važno. Vidim kako nekima to očito smeta.

 Budu, ali to bude uzrokovalo povećanje potražnje pa cijena bude onda porasla na razinu višu i od sadašnje.

Kao što to i inače bude.

I, kaj se toga tiče, paneli i oprema te ispadnu kod malih sistema ionak cca. 30% od ukupne cifre, ostalo ti je trošak majstora i HEP-a, tak da kod malih sustava (na koje bi to najviše ciljalo) bi to bilo pojeftinjenje od maksimalno 7.5%, tak da sumnjam da bude išta promijenilo.

mzopg kaže...

1) Kako tko, obrtnici i poduzeća u sustavu PDV-a će teoretski "isto" plaćati i neće imati nikakve koristi od 0% PDV-a.

 

2) Idemo sada nalupati screenshotove solarnih trgovina, pa možemo pratiti kako će "inflacija" pojesti PDV. Svaka čast svakom trgovcu koji bude barem 10 ili više posto povoljniji nakon ovog poteza.

 

3) Zanima me i kako će Aliexpress ovo popratiti, hoće li se smanjiti cijene u koje je trenutno VAT uračunat.

 

Gajotres kaže...
Nek srede jebeni Hep prvo i papirologiju dobio sam čir na želudcu od njih. Koče solare max.

Solare sam i onako sredio bez PDV-a

4)  Nebi njih ni Svevišnji doveo u red. Da mi jave cijene za HEP Opti sam čekao ravno 60 dana i uz to morao više puta zivkati i poslati desetak mailova. Znači za dobiti cijenu je toliko vremena potrebno, mogu samo misliti koliko im treba kad je nešto ozbiljnije u pitanju.

Toliku nesposobnost se rijetko sreće, ok ima je i u vodovodu.

1) točno to, firmama je svejedno, a kućanstvima skoro nikakva razlika

2) može, idemo tak za sve trgovine, ionak su samo dvije, ti shotaj jednu a ja ću drugu 

3) ovo i mene zanima, eto još jedne teme za Baksu 

4) a oni su još i dobri, jer kad pogledaš, kod ugradnje solara ima 1-3 dana posla i 4-6 mjeseci papirologije. To i nije tak loše, kad pogledaš da u nekim gruntovnicma ispišu jedno rješenje u 168 dana, a imaju nekoliko službenika 

HEP-ovih 90 dana za isprintati jedno rješenje je ništa...

 

круха и игала...
Poruka je uređivana zadnji put pet 19.8.2022 13:12 (fer-de-lance).
16 godina
offline
Re: Ukida se PDV na ulaganja u solarne panele
markoal kaže...
Slazem se. Ocito mindset ljudi na ovom forumu nije bolji od komentara na index stranici. Uvijek im je HDZ ili netko drugi kriv. Svaki korak u ovom smjeru je korak naprijed i to je za svaku pohvalu.

Da znaš išta o životu, ne bi takve gluposti pisao.
Ako Vlada (trenutno je kradezeovska) želi da ljudi jeftinije ugrađuju panele i želi se odreći PDV-a kako bi bilo jeftinije, uz svu povijest trgovaca u Hrvatskoj, ZNA SE da je to na taj način nemoguće.
Trgovci će u tjedan dana povećati cijene za 25% i onda ih smanjiti za isti iznos i reći kako je sad smanjena cijena radi nulte stope PDV-a. A cijena pritom ostaje IDENTIČNA kakva je bila i prije, što znači da će po 999-ti puta na prevaru korist u smanjenju/ukidanju PDV-a uzeti trgovci, a ljudi/investitori će plaćati kao do sada ili čak i više...

Dakle to se davnih dana, još za nesposobnog Linića i Milanovićebe bande, riješavalo povratom PDV-a, pa ti kupi, a država ti vraća povratom nazad (kako to funkcionira u ostatku EU).

Ovime KRADEZE diretkno pogoduje trgovcima, što nas povijest uči da netko od ministara i/ili inih kumova/stričeva/braceka ima prste u nabavi panela na HR tržište (ili planira)

To live is to suffer, to survive is to find some meaning in the suffering. Friedrich Nietzsche
16 godina
offline
Re: Ukida se PDV na ulaganja u solarne panele
Mariner kaže...
gkelekov kaže...

Pravi dokaz NESPOSOBNOSTI kradeze vlade.
Da su uključili moždane vijuge, ne bi ukinuli PDV na panele, već bi radili 100% povrat PDV-a za iste sljedeće financijske godine.

Ovako samo pogoduju trgovcima koji će si uzeti gotovo cijeli PDV kao ekstra zaradu, a kupcima će ostati iste cijene, ili 5% manje (max).

 Nagađanja. Vidjet ćemo.

Nagađanja su samo ako si posljednjih 30 godina živio ispod kamena i nisi popratio niti vidio išta kako u ovom Hrvatistanu funkcionira (posebice političari - namještanja i trgovci)

To live is to suffer, to survive is to find some meaning in the suffering. Friedrich Nietzsche
21 mjesec
protjeran
offline
Re: Ukida se PDV na ulaganja u solarne panele

Neću se dati navući na ovu klopku jer znam kuda bi me to odvelo.

23 mjeseca
protjeran
offline
Ukida se PDV na ulaganja u solarne panele

Kad je tako lako i lukrativno biti trgovcem ( konkretno:  solarnim panelima) zašto ne bi kolege (umjesto  genijalnog teoretiziranja i  jalnog  kritiziranja) lagano osnovali tvrtku i milijuni će stići. Sretno!

 
4 5 hvala 2
13 godina
offline
Re: Ukida se PDV na ulaganja u solarne panele
suzana graf kaže...

Kad je tako lako i lukrativno biti trgovcem ( konkretno:  solarnim panelima) zašto ne bi kolege (umjesto  genijalnog teoretiziranja i  jalnog  kritiziranja) lagano osnovali tvrtku i milijuni će stići. Sretno!

Logika ti nije jača strana, ha? Nitko nije pisao da je "lako i lukrativno biti trgovcem" već da takva mjera neće dovesti do pojeftinjenja proizvoda. Dokazano svaki put kad bi se smanjivao PDV za pojedinu granu gospodarstva. Ako ti baš treba konkretan primjer, prisjeti se je li cijena u ugostiteljskim objektima pala nakon smanjenja PDV-a.

21 mjesec
protjeran
offline
Re: Ukida se PDV na ulaganja u solarne panele

Cijena bi sigurno pala da nije bilo porasta cijena energenata. To mi je i potvrdio poznanik, vlasnik restorana.

2 godine
online
Re: Ukida se PDV na ulaganja u solarne panele
suzana graf kaže...

Ako se ukine PDV pri  kupnji  solarnih panela kupac će plaćati manje no sad. I to je jedino važno. Vidim kako nekima to očito smeta.

 naglasak na... "nekima" ...

markoal kaže...
Slazem se. Ocito mindset ljudi na ovom forumu nije bolji od komentara na index stranici. Uvijek im je HDZ ili netko drugi kriv. Svaki korak u ovom smjeru je korak naprijed i to je za svaku pohvalu.

*kao neistaknuti član HDZ stranke, mislim da je vlada RH i ovaj puta postupila humano, gledajući... kako pomoći hrvatskome puku, u ovim tugobnim i teškim vremenima.

uz razne financijske mjere (koje realno nisu morali provesti) poput Covid naknade umirovljenicima, pa, naknade zbog poskupljenja energenata umirovljenicima, ovaj potez Vlade RH je još jedan nevjerojatan podvig gospodina premijera Republike Hrvatske, i stranke mu na vlasti. 

Du bist eines meiner kleinen Schweinchen !
23 mjeseca
protjeran
offline
Re: Ukida se PDV na ulaganja u solarne panele
kerum kaže...

Koliko ja znam, EU propisi dozvoljavaju nultu stopu poreza samo na esencijalne proizvode poput hrane. Njemačka vlada se upravo opekla jer im nisu dali uvođenje posebne naknade na plin bez da naplate porez. Ne bi me čudilo da su i hrvatski labudovi izveli isti salto bez provjeravanja propisa koje bi s obzirom na svoje preplaćeno zanimanje trebali znati napamet. Direktive o stopama PDV-a prikazane su u donjoj tablici.

Evo zgodne informacije  lovcima  na "hrvatske  labudove"  koji pišu ili daju palčeve : 

 

Europsko povjerenstvo za nadzor; 23.veljače 2022.

Nove Direktive o stopama PDV-a

Iznimno super sniženo (<5%, uključujući nultu stopu)

 

Hrana, voda, farmaceutski i medicinski proizvodi, prijevoz, knjige,solarni paneli , kao i postojeća druga izuzeća za pojedine zemlje od sniženih i standardnih stopa.

 

Hvala.

 

Poruka je uređivana zadnji put pet 19.8.2022 16:09 (suzana graf).
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice