Udarni val vulkana s Pacifika prešao 17.000 km, pa

poruka: 13
|
čitano: 5.288
|
moderatori: vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Udarni val vulkana s Pacifika prešao 17.000 km, pa".
16 godina
offline
Udarni val vulkana s Pacifika prešao 17.000 km, pa

Eto što se dogodi kad službeno prihvatiš bitcoin kao sredstvo plaćanja...

A sad, otkud "erumptirao"? Uopće ne razumijem čemu potreba? Konretno, prvi put čujem za taj izraz, krenem guglati i vidim da ne samo da postoji, nego je zapravo "pravilniji" oblik. Svi izvori koje sam našao uredno navode kako je glagol "eruptirati" češće u upotrebi.

Gledam te!
Poruka je uređivana zadnji put ned 16.1.2022 14:17 (Veliki Brat).
 
5 2 hvala 0
14 godina
offline
Udarni val vulkana s Pacifika prešao 17.000 km, pa

Standardni jezik se uči, za razliku od materinjeg koji se stječe. Činjenica da se znamo susretati s nekim oblicima riječi u svojoj zrelijoj dobi, a ne još u osnovnoj školi ne znači da bismo automatski trebali stvoriti otpor prema riječima koje imaju etimološku, a ne 'narodnu' potvrdu.

 

 
7 0 hvala 0
15 godina
offline
Udarni val vulkana s Pacifika prešao 17.000 km, pa

tonga nije (još) priznala rvacku pa ni mi ne bismo smjeli priznati njezin vulkan i "tsunami" od metra i pol (pih!). 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Poruka je uređivana zadnji put pon 17.1.2022 11:22 (Ajar).
Moj PC  
10 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Udarni val vulkana s Pacifika prešao 17.000 km, pa

naša krhka fluidna atmosferica.

sve skupa visi o tankom koncu.

tu i tamo je promućka zemljina utroba dok prdne ili kamenčina s neba.

expert za istrazivanje ruda i gubljenje vremena na Bol-u.. WindowsPhone die hard fanboy koji ne napušta brod.
 
2 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: Udarni val vulkana s Pacifika prešao 17.000 km
BarbaVeli kaže...

Standardni jezik se uči, za razliku od materinjeg koji se stječe. Činjenica da se znamo susretati s nekim oblicima riječi u svojoj zrelijoj dobi, a ne još u osnovnoj školi ne znači da bismo automatski trebali stvoriti otpor prema riječima koje imaju etimološku, a ne 'narodnu' potvrdu.

 

 śtraśno je kako je vulkan izrekrumpirao!!!

12 godina
offline
Re: Udarni val vulkana s Pacifika prešao 17.000 km
Ajar kaže...

tonga nije (još) priznala rvacku pa ni mi ne bismo smjeli priznati njezin vulkan i "tsunami" od metra i pol (pih!). 

 

 

Nakon erupcije vulkana valovi cunamijasu primijećeni u glavnom gradu Tonga otočja, Nuku’alofi, te glavnom gradu Američke Samoe, Pago Pago. Erupcija podvodnog vulkana Hunga Tonga-Hunga Ha’apai, smještenog 65 kilometara sjeverno od Nuku’alofe, izazvala je tsunamiod 1,2 metara

 

Prošle je godine bio u Indoneziji još manji. Svega pola metra i piše da je napravio neku štetu.

I kod njih je bitna tehnika, a ne duljina.

14 godina
offline
Re: Udarni val vulkana s Pacifika prešao 17.000 km
Veliki Brat kaže...

Eto što se dogodi kad službeno prihvatiš bitcoin kao sredstvo plaćanja...

A sad, otkud "erumptirao"? Uopće ne razumijem čemu potreba? Konretno, prvi put čujem za taj izraz, krenem guglati i vidim da ne samo da postoji, nego je zapravo "pravilniji" oblik. Svi izvori koje sam našao uredno navode kako je glagol "eruptirati" češće u upotrebi.

Zbunjujuće je, istina. Isto kao i korumpiran umjesto koruptiran: riječ dolazi iz latinskog, a tamo je ruptio (slomiti, uništiti) oblik od rumpo (slomljen, uništen).

Poruka je uređivana zadnji put pon 17.1.2022 12:22 (jozef).
12 godina
offline
Udarni val vulkana s Pacifika prešao 17.000 km, pa

U tom području je u zraku stalno prisutan miris sumpora. 

 

Mene čudi kako je sve to iznenađenje, a erupcije su kontinuirane. 

vicious
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Udarni val vulkana s Pacifika prešao 17.000 km
Ajar kaže...

tonga nije (još) priznala rvacku pa ni mi ne bismo smjeli priznati njezin vulkan i "tsunami" od metra i pol (pih!). 

 Od sad kupujem samo Propan!

15 godina
online
Udarni val vulkana s Pacifika prešao 17.000 km, pa

Kolika je snaga erupcije u usporedbi s nukleanom eksplozijom i promjerom ateroida koji bi udario u zemlju?

 
1 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Udarni val vulkana s Pacifika prešao 17.000 km
Kakav prišt!
 
1 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Udarni val vulkana s Pacifika prešao 17.000 km
BarbaVeli kaže...

Standardni jezik se uči, za razliku od materinjeg koji se stječe. Činjenica da se znamo susretati s nekim oblicima riječi u svojoj zrelijoj dobi, a ne još u osnovnoj školi ne znači da bismo automatski trebali stvoriti otpor prema riječima koje imaju etimološku, a ne 'narodnu' potvrdu.

 

Slažem se, moje pitanje je bilo u smislu zašto se takvi oblici sve više upotrebljavaju na BOL stranicama. Mislim, okej mi je to, upravo u smislu da se susretnem s nekim novim oblikom (kako erumpirati, tako i cunami od nedavno), samo što toga nije bilo prije. Ne znam radi li se o novom lektoru ili općenito nekom smjeru koji su BUG-ovci odlučili zauzeti. No sama ideja mi se svakako sviđa.

 

S druge strane, imam i mali problem s takvim riječima. Prvo da kažem da nisam išao u neku klasičnu gimnaziju, tako da su mi latinski i klasični grčki nepoznati. Nakon što sam malo pretražio, našao osam da se radi o preuzetom glagolu.

Ono što mi nije jasno je uopće potreba za preuzimanjem više oblika. Odnosno, čemu preuzimanje glagola ukoliko je već preuzeta imenica? Postoji li neki razlog zašto se iz imenice na stvori glagol (erupcija - eruptirati), nego se preuzima i glagol koji onda zvuči kao da nema veze s imenicom?

Gledam te!
15 godina
neaktivan
offline
Re: Udarni val vulkana s Pacifika prešao 17.000 km
Veliki Brat kaže...

Slažem se, moje pitanje je bilo u smislu zašto se takvi oblici sve više upotrebljavaju na BOL stranicama. Mislim, okej mi je to, upravo u smislu da se susretnem s nekim novim oblikom (kako erumpirati, tako i cunami od nedavno), samo što toga nije bilo prije. 

 Ja sam tu riječ čuo prije četrdesetak godina (a vjerojatno nije bila tad prvi put upotrijebljena), pa bih rekao da je problem samo u tome što ju ti nisi prije sreo, što nije neobično, pošto se kod nas o erupcijama rijetko priča.

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice