TSMC ozbiljno razmatra mogućnost izgradnje tvornic

poruka: 15
|
čitano: 4.729
|
moderatori: vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "TSMC ozbiljno razmatra mogućnost izgradnje tvornic".
10 godina
offline
TSMC ozbiljno razmatra mogućnost izgradnje tvornic

Ček dok vide poreze, davanja i regulacije. Brzo će se predomisliti.

Nadglednik dina
Moj PC  
8 1 hvala 0
3 godine
offline
TSMC ozbiljno razmatra mogućnost izgradnje tvornic

Stotine tisuća činovnika već zadovoljno trlja ruke! Samo od ovog projekta će imati "posla" najmanje 5 godina, a možda i 10 ako TSMC slučajno naleti na stanište šišmiša ili autohtonih puževa.

 
7 0 hvala 0
14 godina
offline
TSMC ozbiljno razmatra mogućnost izgradnje tvornic

Samo da se nedajbože ne zalete u Hrvatsku. Ima da od silnih zakonskih i inih peripetija odustanu. A bilo bi super da jedna ovakva moćna tvornica dođe kod nas, ali mi smo nesređeni a to kapital baš i ne voli.

dolazim odmah - Godot
Moj PC  
3 0 hvala 0
15 godina
offline
TSMC ozbiljno razmatra mogućnost izgradnje tvornic

Primjetno je kako TSMC pritiskom zapada diverzificira proizvodnju, čitaj: "priprema za doglednu promjenu tajvanske zastave u crvenu boju."

logic sense of no sense.
 
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: TSMC ozbiljno razmatra mogućnost izgradnje tvo
učo kaže...

Samo da se nedajbože ne zalete u Hrvatsku. Ima da od silnih zakonskih i inih peripetija odustanu. A bilo bi super da jedna ovakva moćna tvornica dođe kod nas, ali mi smo nesređeni a to kapital baš i ne voli.

Sve se to da riješiti ako se poznaju odgovarajući krugovi i investiraju određena sredstva u "networking", tako je moguće na Srđu, Viru , Vruji, Svetoj Nedelji izgraditi projekt kakav želiš, a mogući su i poticaji od države. Uz prave igrače se u mjesec dana bagerima sruši i odveze na otpad Dioklecijanova palača i na istom mjestu sagradi tvornica, a papiri se rješavaju u hodu.

 

16 godina
offline
Re: TSMC ozbiljno razmatra mogućnost izgradnje tvo
Entry Point kaže...

Ček dok vide poreze, davanja i regulacije. Brzo će se predomisliti.

EU (a time i Njemacka) su ozbiljno zagrizli u proizvodnju chipova (~150 milijardi Eur je rezervirano), kad ti se ponudi jedan TSMC - nema odbijanja.

U Njemackoj vec ima jedan GlobalFoundries u Dresdenu, Infineon ima nesto svog R&D i proizvodnje u Dresdenu i Minhenu, AMD je isto koristio Dresden (ne znam jel jos uvijek koriste), Apple ulaze bolesne novce u chip dizajn u Minhenu (najveci R&D office van USA), Bosch je ulozio milijarde u proizvodnju chipova u Dresdenu nedavno, TDK, Osram, Texas Instruments ima svoj chip R&D u Bavarskoj, o njemackoj automobilskoj (ok oni koriste stariji provjereniji tech) i elektronickoj industriji da ne pricam... a ovo je tek dio liste.

Proizvodnja chipova u 21. stoljecu je prakticki stratesko ulaganje. Jedan rat izmedju Taiwana i Kine i ode svijet u hibernaciju.

Saxonija zeli postat (ili vec je) silicon production valley Europe: 

https://en.wikipedia.org/wiki/Silicon_Saxony

https://www.silicon-saxony.de/en/home/

 

Cak je i Intel dao naznake o gradnji jednog faba u Njemackoj.

 

TSMC je danas tata mata u chip proizvodnji i nema te regulacije koja se nece podviti, prihvatiti ili promijeniti kad dodju torbe casha, uostalom i Musk svoju tvornicu u Berlinu privodi kraju, a imali su zescih problema sa regulativama..

Kad se male ruke sloze..


Ne postoji firma iz razvijenog svijeta a da vec nema footprint u Njemackoj.

Porezi, davanja i regulacije nece smetati bas nicemu

gurtna giržtna gužni žnorda gižnu žertir gžerdu žinar gurdaž žarpar ženar žednu žena
Poruka je uređivana zadnji put uto 27.7.2021 16:17 (nixass).
4 godine
offline
Re: TSMC ozbiljno razmatra mogućnost izgradnje tvo

Meni se čini da nema ništa od novih fabova bilo gdje, bez ASML-a iz Nizozemske.

16 godina
offline
Re: TSMC ozbiljno razmatra mogućnost izgradnje tvo

zakaj bi to bio problem?

gurtna giržtna gužni žnorda gižnu žertir gžerdu žinar gurdaž žarpar ženar žednu žena
16 godina
neaktivan
offline
Re: TSMC ozbiljno razmatra mogućnost izgradnje tvo
Neće bas biti oduševljeni ni s porezom, no mislim da vise muke daje ta EU birokracija s kojom se treba uhvatiti ukoštac. Naravno, ništa od toga ne bi trebalo biti prepreka da se to odradi, samo sa vise muke. Čudi me malo kako se tu Britanija nije vise uključila
The best is yet to come, and wont that be fine You think youve seen the sun, but you aint seen it shine
15 godina
offline
TSMC ozbiljno razmatra mogućnost izgradnje tvornic

nek samo zidaju u švabiji. ionak buju tam radili hrvati (što je i ostvarenje prdizbornih obećanja o otvaranju radnih mjesta, makar i u njemačkoj). 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Moj PC  
11 0 hvala 1
16 godina
offline
Re: TSMC ozbiljno razmatra mogućnost izgradnje tvo
učo kaže...

Samo da se nedajbože ne zalete u Hrvatsku. Ima da od silnih zakonskih i inih peripetija odustanu. A bilo bi super da jedna ovakva moćna tvornica dođe kod nas, ali mi smo nesređeni a to kapital baš i ne voli.

I dok se riješiš svih partijskih kradezeovskih papira, nameta, pečata, potkupljivanja lokalnih šerifa, ostaje jedan najbitniji dio. Imaš točno 0 radnika koji znaju išta o proizvodnji čipova, i imaš isto toliko radnikakoji su radili ili rade u HR na sličim automatiziranim business procesima.
Dakle kako je kradeze/sdp partija uništila pojam industrije u HR, tako je uništila i budućnost da se ikad vrati (jer mi smo turistička zemlja pa ćemo od mora živjet, iako nema niti jedn perspektivne ili bogate zemlje koja živi samo od turzima)..

 

To live is to suffer, to survive is to find some meaning in the suffering. Friedrich Nietzsche
Poruka je uređivana zadnji put uto 24.8.2021 12:08 (gkelekov).
7 godina
offline
Re: TSMC ozbiljno razmatra mogućnost izgradnje tvo

gkelekov E da je Juga krenula u masovnu proizvdnju čipova, već vidim koji bi bio naziv JugoČip 

 

Šalu na stranu, imam dojam da je EU lukrativno tržište samo za potrošnju, ali ne i za proizvodnju. Uz već navedene visoke poreze i namete, tu je i troma (arhaična) EU birokracija...

I want to believe
15 godina
offline
TSMC ozbiljno razmatra mogućnost izgradnje tvornic

Za važne chipove isključivo je moguća lokacija Deezden.. dojč. Od ostalih država uvjetno Češka .. porezi i sl s tim nemaju veze tu tad bi dan bio u npr Rumunjskoj...

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
 
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: TSMC ozbiljno razmatra mogućnost izgradnje tvo

Ima li koji dobar tečaj za sklapanje čipova na YouTubeu? 

16 godina
online
Re: TSMC ozbiljno razmatra mogućnost izgradnje tvo
gkelekov kaže...

Imaš točno 0 radnika koji znaju išta o proizvodnji čipova, i imaš isto toliko radnikakoji su radili ili rade u HR na sličim automatiziranim business procesima.

 

To ni nije bitno, radnici su jeftini iako ih treba i školovati. Za takve pogone niti trebaš puno radnika niti trebaju imati neka jaka znanja.

Brki1994 kaže...

Uz već navedene visoke poreze i namete, tu je i troma (arhaična) EU birokracija...

EU birokracija nema veze s tim. Zato se neki razvijaju (Slovačka, Rumunjska, Irska itd.), a mi čamimo na dnu.

1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice