Trinaestorica smrtonosnih

poruka: 31
|
čitano: 8.147
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Trinaestorica smrtonosnih".
12 godina
offline
Trinaestorica smrtonosnih

Svaka čast na članku zanimljivo i dobro napisano, al već nam je svima pun q virusa,svugdje virusi,čak i u paštetama, kao da ih do ove godine nije bilo, dajte nešto zabavnije

 
7 0 hvala 2
15 godina
offline
Trinaestorica smrtonosnih

Što se tiče Variole... Smrtnost Indijanaca iz Sj. Amerike je bila 90-95 %, a iz Južne 70%. Razlog tomu je što su Indijanci iz Južne Amerike, generalno živjeli, na većim nadmorskim visinama, a uvjeti za život u takvim uvjetima su teži.

 

No, Indijanci generalno bolje podnose parazite od nas, dok Euroazijati bolje se nose sa virusima. I, isprva to nije bio genocid, tek kasnije su koristili viruse, kao oblik biološkog ratovanja. 

I thought that I heard you laughing I thought that I heard you sing I think I thought I saw you try But that was just a dream That was just a dream
Moj PC  
8 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Trinaestorica smrtonosnih

turističke agencije trebaju osvajat nova tržišta...recimo pridobit turiste iz Konga za sezonu 2021.

expert za istrazivanje ruda i gubljenje vremena na Bol-u.. WindowsPhone die hard fanboy koji ne napušta brod.
 
6 0 hvala 0
13 godina
offline
Trinaestorica smrtonosnih

Zašto samo 13? Ima li još kandidata koji su u pregovorima za ulazak u članstvo? Za razmisliti je o nastavku ovog članka. Čemu ubijati nadu onima koji nisu ušli u krug odabranih.

Stručnjak za odmaganje...
 
10 0 hvala 0
15 godina
offline
Trinaestorica smrtonosnih

najbolje uzet po dozu od svakoga pa probat jel čemu. očito se ima za odabrati. nisu virusi jogurt iza željezne zavjese pa da je samo jedan za sirotu. 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Moj PC  
14 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Trinaestorica smrtonosnih

od malarije umre godisnje preko 2mil.ljudi pa jos nitko nedela hajku na komarce 

a od ove prehlade u rangu jace gripe se napravio svjetski fenomen hmmm???

13 godina
neaktivan
offline
Re: Trinaestorica smrtonosnih

Napiše:

"Pitanje točnog mortaliteta je još uvijek "u sivoj zoni" statistike, prvenstveno zbog vrlo različitih pristupa "prebrojavanju" oboljelih i određivanju točnog uzroka smrt"

I onda ispljune broj od 3% samo tako. Iako znamo da na onih 20 mil ide još 30-80% nikada ne testiranih asimtomatskih slučajeva (WHO podatak). Sjetimo se samo riječi od prije par dana kako je broj zaraženih manji jer se vikendom ne testira toliko. Serološko istraživanje je pokazalo da je pivski virus preboljelo već više od 100 000 ljudi u Hrvatskoj, ali naravno to se nigdje više ne spominje. Ni doktori više nisu što su nekada bili.

Poruka je uređivana zadnji put sri 19.8.2020 9:00 (mađioničar).
Moj PC  
2 12 hvala 0
3 godine
offline
Re: Trinaestorica smrtonosnih
qwwerty11 kaže...

od malarije umre godisnje preko 2mil.ljudi pa jos nitko nedela hajku na komarce 

a od ove prehlade u rangu jace gripe se napravio svjetski fenomen hmmm???

 A ti si zaboravio na epizodu s DDT i komarcima.

A i sadašnje pukušaje s neplodnim komarcima.

 

 

Poruka je uređivana zadnji put sri 19.8.2020 9:55 (ceha965).
12 godina
odjavljen
offline
Re: Trinaestorica smrtonosnih
Sjećam se kad je frendica u osnovnoj napravila model(od plastelina) i nazvala ga računalni virus 😅

Btw. zar SARS nije grupa iz Beograda? 🙄
 
0 0 hvala 0
4 godine
protjeran
offline
Trinaestorica smrtonosnih

Čitam stalno ovakve "stvari" ( članke ) i onda se čudim kako sam nerijetko deprimiran.

Moj PC  
0 0 hvala 0
3 godine
offline
Trinaestorica smrtonosnih

U članku piše da cjepivo za Dengue virus izaziva iste simptome kao i sam virus (a mogući su i smrtni slučajevi) ako dobije prvi put a da nije prethodno prebolio Dengue virus. 

Je li to zbog reakcije imunosnog sustava ili je samo cjepivo problem?

 

Ako je reakcija imunosnog sustava onda ispada da više ljudi ubije sam imunosni sustav svojom pretjeranom reakcijom nego virusi.

Jeb.. ne znaš što je gore imati ga ili nemati  (mislim na imunosni sustav).

 

 
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: Trinaestorica smrtonosnih
[quote=mađioničar] Ni doktori nisu što su nekada bili.[/quote]
Sva sreća pa imamo na raspolaganju spremnu čitavu vojsku novopečenih internet-epidemiologa i filozofa opće prakse sa Youtube Sveučilišta. :/
13 godina
offline
Re: Trinaestorica smrtonosnih
Ajar kaže...

najbolje uzet po dozu od svakoga pa probat jel čemu. očito se ima za odabrati. nisu virusi jogurt iza željezne zavjese pa da je samo jedan za sirotu. 

Dobro zboriš. Sigurno se kroz godine nakupilo raznih berbi koje se ljubomorno čuvaju po sefovima.

 

Ima li kakva međunarodna udruga koja se bori za prava virusa?

Stručnjak za odmaganje...
6 godina
offline
Re: Trinaestorica smrtonosnih
qwwerty11 kaže...

od malarije umre godisnje preko 2mil.ljudi pa jos nitko nedela hajku na komarce 

a od ove prehlade u rangu jace gripe se napravio svjetski fenomen hmmm???

 https://www.gatesfoundation.org/what-we-do/global-health/malaria

Eh aj Gejc. Bas je vrazji. Prvo je malariju stvoril, pa sad koronu. Nema sto za radit pa se zajebava sa ljudskim zivotima! U ZATVOR BRZO BRZO!

Takoder, malo su ti krivi brojevi za malariju. Najnoviji podatak koji sam nasao je 2017 sa 435-630k mrtvih, ovisno o izvoru. Ali slazem se, bilokakva bolest od koje se umire je uzasna, sto samo ukazuje na potrebu da se i malariju i koronu shvati ozbiljno i da truda istrijebiti ili barem obraniti se od oba virusa.

EDIT - Pitanje za moderatore - primjetio sam da su dva "koronaskeptika" u zadnja dva dana pobrala suspenzije, da li je to vezano uz to ili nesto drugo?

Poruka je uređivana zadnji put sri 19.8.2020 12:33 (sexytoiletpaper).
5 godina
offline
Re: Trinaestorica smrtonosnih
qwwerty11 kaže...

od malarije umre godisnje preko 2mil.ljudi pa jos nitko nedela hajku na komarce 

a od ove prehlade u rangu jace gripe se napravio svjetski fenomen hmmm???

 Prehlada u rangu JAČE gripe?

 

Pa jesi li ti svjestan koliko je gripa opasna i koliko ljudi godišnje umire od gripe, a po tvojim riječima ovo je JAČA gripa. Pa naravno da su se ljudi zabrinuli, samo budale smatraju da je gripa bezopasna, a pogotovo nešto jače od gripe.

 

Odlično si sam sebi odgovorio.

 

P.S.

Ulažu se veliki napori u suzbijanje komaraca i kontrolu malarije.

Live long and prosper.
11 godina
offline
Re: Trinaestorica smrtonosnih
qwwerty11 kaže...

od malarije umre godisnje preko 2mil.ljudi pa jos nitko nedela hajku na komarce 

a od ove prehlade u rangu jace gripe se napravio svjetski fenomen hmmm???

Od malarije umiru oni, a ne mi.  

 

A ovo o malo jačoj gripi je točno. Od gripe godišnje umre 500k, a od malo "jače gripe" će (izgleda) oko 1M.

 

 

p.s.

 

Iako, da se prema "jačoj gripi" odnosimo kao prema gripi možda bi brojka bila i 2M ili više.

42
Poruka je uređivana zadnji put sri 19.8.2020 13:23 (markoBT).
6 godina
offline
Re: Trinaestorica smrtonosnih
Ovi virusi stvarno dobro izgledaju...znači velike boginje za sada uvjerljivo prvo mjesto sa 300 milijuna(procjena)... španjolska gripa 50 milijuna(procjena)

Ovu sliku djeteta sa velikim boginjama bi trebalo pokazati svim ovim antivaxerima...ako se pušače terorizira s onim slikama onda može i njih

P.S

Ipak šampion svih šampiona...uvjerljivo izaziva ljubomoru kod virusa...a dolazi iz konkurentnog tabora je bakterija KUGA...MILIJARDU i više
mnogo mudrosti,mnogo jada...što više znanja, to više boli.
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Trinaestorica smrtonosnih
markoBT kaže...

Od malarije umiru oni, a ne mi.  

 

A ovo o malo jačoj gripi je točno. Od gripe godišnje umre 500k, a od malo "jače gripe" će (izgleda) oko 1M.

 

 

p.s.

 

Iako, da se prema "jačoj gripi" odnosimo kao prema gripi možda bi brojka bila i 2M ili više.

Od pandemije virusa 'malo jače' gripe je npr. 1968. umrlo do 4 milijuna ljudi. Da bi napaćeni narod shvatio taj broj u ispravnoj perspektivi, onda je to kao da danas pandemija novog virusa gripe ubije skoro 8 milijuna ljudi.

 

Slične gluposti se nalaze i u članku, jer se uopće ne spominju npr. viruse gripe koji su ubili na stotine milijuna ljudi širom svijeta i za njega kao imamo cjepivo.

 

Ovo je članak o nekakvim egzotičnim virusnim boleštinama i po meni može poslužiti samo za dizanje panike i strašenje napaćenog naroda. Ono 'struka je rekla' bla bla bla ....

You are like the Michael Jordan of being a son of a bitch.
Poruka je uređivana zadnji put sri 19.8.2020 17:46 (memulica).
6 godina
offline
Re: Trinaestorica smrtonosnih
memulica kaže...

 

Slične gluposti se nalaze i u članku, jer se uopće ne spominju npr. viruse gripe koji su ubili na stotine milijuna ljudi širom svijeta i za njega kao imamo cjepivo.

 

Ovo je članak o nekakvim egzotičnim virusnim boleštinama ....

Ti mora da se šališ.

Šališ se, zar ne?
Molim te, reci mi da se šališ.

 

Ili jesmo, ili nismo! Ili ono treće...
Poruka je uređivana zadnji put čet 20.8.2020 9:18 (Doc Berecki).
16 godina
online
Trinaestorica smrtonosnih
Doc Berecki kaže...

 kad ste već na komentarima..

Odličan članak, s napomenom da su ova 13torica virusi, pa pretpostavljam da možemo za koji tjedan očekivati i jednako zaprepašćujuć popis bakterijskih bolesti?
Zanimalo bi me npr. kako stojimo sa tuberkulozom koja je nekoć uzimala živote mnogih pjesnika, slikara i običnih ljudi - dali se to može iskorijeniti, ili još uvijek ima sojeva koji nas mogu ozbiljno oštetiti? Tj. ima li više različitih sojeva? Ja sam pobrao prije koju godinu ubodom krpelja lajmovu bolest. Tek kasnije kad sam čitao što ljudima radi, čak i u razvijenim državama, godinama nakon preležane bolesti, morao sam zahvaliti na ispravnoj dijagnozi (pokojnom) doktoru obiteljske medicine koji je skužio da to nije gripa, i iako već prošlo 20 dana od ugriza pa ja na to i zaboravio, natjerao na posebno testiranje i onda riješio terapijom te gadarije.
A onda su tu i bolesti izazvane parazitima - i tu bi bio zanimljiv članak; nisu u pitanju samo nekakvi crvi i trakavice - znam da ima zaraza jednostaničnim praživotinjama koje nam rade itekakve probleme: malarija, lepra, sifilis (?).
E da, i mislim da mi virusima nazivamo ooogromnu masu tih nekakvih biloških strojeva koji su međusobno toliko različiti kao mi i bakterije - jedino zajedničko da bi ih se nazvalo virusima im je da nemaju prehranu, tj. metabolizam i da im za množenje treba tuđi mehanizam replikacije. 

http://www.bug.hr/forum/post/lcd-plazma-televizori/stvarni-vlasnici-brandova/2909836.aspx
Poruka je uređivana zadnji put sri 19.8.2020 19:01 (overhaul).
Moj PC  
2 0 hvala 0
16 godina
online
Re: Trinaestorica smrtonosnih
qwwerty11 kaže...

od malarije umre godisnje preko 2mil.ljudi pa jos nitko nedela hajku na komarce 

a od ove prehlade u rangu jace gripe se napravio svjetski fenomen hmmm???

https://www.index.hr/vijesti/clanak/bill-gates-najsmrtonosnija-zivotinja-na-svijetu-nije-otisla-na-odmor-u-pandemiji/2206246.aspx
 sit gladnog ignorira što bi rekli jel... tak si i ti faca koja se ne boji "malo jače gripice", a za borbu sa bolestima ga nije briga pa proglašavaš to što si lijeni ignorant - općom činjenicom.
To je onaj psiholooški subjektivni bias koji s jedne strane hrani egoistični dojam da je velika izglednost dobiti na lottou i sportskoj kladari - samo treba igrati, ali s druge strane - "neće mene, ako i oće ja sam jak i lako ću preboljet tu malo jaču gripicu u par dana sa menta čajem, ce vitaminom i igranjem igrica". PRitom vam je subjektivni bias toliko jak da galamite to svoje snoviđenje po forumima i ulicama ostalima. 


HCMAA kaže...


Ipak šampion svih šampiona...uvjerljivo izaziva ljubomoru kod virusa...a dolazi iz konkurentnog tabora je bakterija KUGA...MILIJARDU i više

Gle, da nemamo ovakvih doc-ova (dakako na platnoj listi sorošbilgejca) i "zle farmaceutike", pored krkana koji su popili svu pamet svijeta pa za koronu krive wifi odašiljače koje proglase 5G, dakle da smo svi pored ovih mentalno u srednjem vijeku i uzdamo se samo u zaštitu hamajlijama i gospom, pa imali bi milijarde mrtvih i danas i od kuge i tuberkuloze i dječje paralize i tetanusa i u biti nebi nas ni bilo milijarde, jer bi nas u populacijskoj kontroli držale bolesti kao i tisućljećima dosad. 

Ali da se vratimo na viruse, bjesnoća meni i dalje izaziva zaprepaštenje. Jest da se relativno teško dobija, jer virus širitelja učini vrlo suspektnim pa se s njim ne rukuješ ni ne ljubiš, ali zamisli izgleda da bez liječenja NIKAD NITKO nije preboljeo bjesnoću i preživio.

 

http://www.bug.hr/forum/post/lcd-plazma-televizori/stvarni-vlasnici-brandova/2909836.aspx
Poruka je uređivana zadnji put sri 19.8.2020 19:10 (overhaul).
6 godina
offline
Re: Trinaestorica smrtonosnih
overhaul kaže...
qwwerty11 kaže...

od malarije umre godisnje preko 2mil.ljudi pa jos nitko nedela hajku na komarce 

a od ove prehlade u rangu jace gripe se napravio svjetski fenomen hmmm???

https://www.index.hr/vijesti/clanak/bill-gates-najsmrtonosnija-zivotinja-na-svijetu-nije-otisla-na-odmor-u-pandemiji/2206246.aspx
 sit gladnog ignorira što bi rekli jel... tak si i ti faca koja se ne boji "malo jače gripice", a za borbu sa bolestima ga nije briga pa proglašavaš to što si lijeni ignorant - općom činjenicom.
To je onaj psiholooški subjektivni bias koji s jedne strane hrani egoistični dojam da je velika izglednost dobiti na lottou i sportskoj kladari - samo treba igrati, ali s druge strane - "neće mene, ako i oće ja sam jak i lako ću preboljet tu malo jaču gripicu u par dana sa menta čajem, ce vitaminom i igranjem igrica". PRitom vam je subjektivni bias toliko jak da galamite to svoje snoviđenje po forumima i ulicama ostalima. 


HCMAA kaže...


Ipak šampion svih šampiona...uvjerljivo izaziva ljubomoru kod virusa...a dolazi iz konkurentnog tabora je bakterija KUGA...MILIJARDU i više

Gle, da nemamo ovakvih doc-ova (dakako na platnoj listi sorošbilgejca) i "zle farmaceutike", pored krkana koji su popili svu pamet svijeta pa za koronu krive wifi odašiljače koje proglase 5G, dakle da smo svi pored ovih mentalno u srednjem vijeku i uzdamo se samo u zaštitu hamajlijama i gospom, pa imali bi milijarde mrtvih i danas i od kuge i tuberkuloze i dječje paralize i tetanusa i u biti nebi nas ni bilo milijarde, jer bi nas u populacijskoj kontroli držale bolesti kao i tisućljećima dosad. 

Ali da se vratimo na viruse, bjesnoća meni i dalje izaziva zaprepaštenje. Jest da se relativno teško dobija, jer virus širitelja učini vrlo suspektnim pa se s njim ne rukuješ ni ne ljubiš, ali zamisli izgleda da bez liječenja NIKAD NITKO nije preboljeo bjesnoću i preživio.

 

 Bjesnocu kako god da okrenes ne prezivljavas ako ne reagiras odmah nakon kontakta. Jednom kada se simptomi krenu pojavljivati, slijedi ti odbrojavanje do smrti, nema vise prilike za ozdravljenjem.

16 godina
online
Re: Trinaestorica smrtonosnih
sexytoiletpaper kaže...
overhaul kaže...
qwwerty11 kaže...

od malarije umre godisnje preko 2mil.ljudi pa jos nitko nedela hajku na komarce 

a od ove prehlade u rangu jace gripe se napravio svjetski fenomen hmmm???

https://www.index.hr/vijesti/clanak/bill-gates-najsmrtonosnija-zivotinja-na-svijetu-nije-otisla-na-odmor-u-pandemiji/2206246.aspx
 sit gladnog ignorira što bi rekli jel... tak si i ti faca koja se ne boji "malo jače gripice", a za borbu sa bolestima ga nije briga pa proglašavaš to što si lijeni ignorant - općom činjenicom.
To je onaj psiholooški subjektivni bias koji s jedne strane hrani egoistični dojam da je velika izglednost dobiti na lottou i sportskoj kladari - samo treba igrati, ali s druge strane - "neće mene, ako i oće ja sam jak i lako ću preboljet tu malo jaču gripicu u par dana sa menta čajem, ce vitaminom i igranjem igrica". PRitom vam je subjektivni bias toliko jak da galamite to svoje snoviđenje po forumima i ulicama ostalima. 


HCMAA kaže...


Ipak šampion svih šampiona...uvjerljivo izaziva ljubomoru kod virusa...a dolazi iz konkurentnog tabora je bakterija KUGA...MILIJARDU i više

Gle, da nemamo ovakvih doc-ova (dakako na platnoj listi sorošbilgejca) i "zle farmaceutike", pored krkana koji su popili svu pamet svijeta pa za koronu krive wifi odašiljače koje proglase 5G, dakle da smo svi pored ovih mentalno u srednjem vijeku i uzdamo se samo u zaštitu hamajlijama i gospom, pa imali bi milijarde mrtvih i danas i od kuge i tuberkuloze i dječje paralize i tetanusa i u biti nebi nas ni bilo milijarde, jer bi nas u populacijskoj kontroli držale bolesti kao i tisućljećima dosad. 

Ali da se vratimo na viruse, bjesnoća meni i dalje izaziva zaprepaštenje. Jest da se relativno teško dobija, jer virus širitelja učini vrlo suspektnim pa se s njim ne rukuješ ni ne ljubiš, ali zamisli izgleda da bez liječenja NIKAD NITKO nije preboljeo bjesnoću i preživio.

 

 Bjesnocu kako god da okrenes ne prezivljavas ako ne reagiras odmah nakon kontakta. Jednom kada se simptomi krenu pojavljivati, slijedi ti odbrojavanje do smrti, nema vise prilike za ozdravljenjem.

 Pa kažem, to mi je i dalje zaprepaščujuće. Ima još prionskih zaraza koje su i neizlječive i 100% smrtonosne, ali mislim da su to, ono kanibalske bolesti. Nešto sumanuto kako god da se okrene. 
https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_human_disease_case_fatality_rates

http://www.bug.hr/forum/post/lcd-plazma-televizori/stvarni-vlasnici-brandova/2909836.aspx
11 godina
offline
Re: Trinaestorica smrtonosnih
Doc Berecki kaže...
memulica kaže...

 

Slične gluposti se nalaze i u članku, jer se uopće ne spominju npr. viruse gripe koji su ubili na stotine milijuna ljudi širom svijeta i za njega kao imamo cjepivo.

 

Ovo je članak o nekakvim egzotičnim virusnim boleštinama i po meni može poslužiti samo za dizanje panike i strašenje napaćenog naroda. Ono 'struka je rekla' bla bla bla ....

Ti mora da se šališ.

Šališ se, zar ne?
Molim te, reci mi da se šališ.

 

memulica se nikad ne šali. On samo ne voli ljude koji nešto znaju. Jer nitko ništa ne zna, a posebno ne znaju znanstvenici.

42
Poruka je uređivana zadnji put sri 19.8.2020 22:54 (markoBT).
16 godina
online
Re: Trinaestorica smrtonosnih
markoBT kaže...
Doc Berecki kaže...
memulica kaže...

 

Slične gluposti se nalaze i u članku, jer se uopće ne spominju npr. viruse gripe koji su ubili na stotine milijuna ljudi širom svijeta i za njega kao imamo cjepivo.

 

Ovo je članak o nekakvim egzotičnim virusnim boleštinama i po meni može poslužiti samo za dizanje panike i strašenje napaćenog naroda. Ono 'struka je rekla' bla bla bla ....

Ti mora da se šališ.

Šališ se, zar ne?
Molim te, reci mi da se šališ.

 

memulica se nikad ne šali. On samo ne voli ljude koji nešto znaju. Jer nitko ništa ne zna, a posebno ne znaju znanstvenici.

a ima i šutljivi aldo koji međutim marljivo lajka i stišće zahvale teoretičarima zavjere i dislajka doktore i znanstvenike :)

http://www.bug.hr/forum/post/lcd-plazma-televizori/stvarni-vlasnici-brandova/2909836.aspx
14 godina
offline
Re: Trinaestorica smrtonosnih
Ma kako god virusa ima puno i bit će ih.Samo je pitanje kad će se koji aktivirati i mutirati.
Moj PC  
0 0 hvala 0
6 godina
offline
Re: Trinaestorica smrtonosnih
dreadmoore kaže...
Ma kako god virusa ima puno i bit će ih.Samo je pitanje kad će se koji aktivirati i mutirati.

 U sto? Pa vidis da su vec toliko evoluirani oblik zivota da imaju uvid u alternativne stvarnosti.

6 godina
offline
Re: Trinaestorica smrtonosnih
"Bolje je upaliti svijeću nego proklinjati tamu."
mnogo mudrosti,mnogo jada...što više znanja, to više boli.
Moj PC  
2 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Trinaestorica smrtonosnih
Doc Berecki kaže...

Ti mora da se šališ.

Šališ se, zar ne?
Molim te, reci mi da se šališ.

 

Ne šalim se, nego sam previdio gripu na popisu.

Ne znam kako, ali eto dogodilo se.

 

Duboko ispričavam duševno povrijeđenima/uznemirenima.

 

Mea culpa

You are like the Michael Jordan of being a son of a bitch.
Poruka je uređivana zadnji put čet 20.8.2020 22:42 (memulica).
9 godina
offline
Re: Trinaestorica smrtonosnih
sexytoiletpaper kaže...

EDIT - Pitanje za moderatore - primjetio sam da su dva "koronaskeptika" u zadnja dva dana pobrala suspenzije, da li je to vezano uz to ili nesto drugo?

 Ako i jesu dobili ban radi korone onda govori da je bug fašističko-komunistički portal jer propagira jednoumlje.

Ako se može sumnjati u religiju i sve ostale stvari na planeti, po čemu je korona toliko posebna da nitko ne smije imati svoje mišljenje?

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice