Trebam li se zabrinuti ako je mom SSD-u lifetime p

poruka: 42
|
čitano: 11.018
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Trebam li se zabrinuti ako je mom SSD-u lifetime p".
14 godina
offline
Trebam li se zabrinuti ako je mom SSD-u lifetime p

Treba li se zabrinuti ako su visoke temperature? Naime imam m.2 ssd ali na maticnoj nemam heat sink za njega i onda se grije evo trenutno je na 55 stupnjeva, a dok igram COD npr skoci mi na 75 stupnjeva i to mi se nekako ne svidja. Ima li razloga za zabrinutost? Treba li nabavit heat sink ako je moguce?

 

Sorry za offtopic...

Poruka je uređivana zadnji put ned 20.9.2020 13:45 (rocko9).
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Trebam li se zabrinuti ako je mom SSD-u lifeti
mbaksa kaže...
dreadmoore kaže...

E ja se trebam zabrinuti 

To je TLC ili QLC?

 

Meni za više nego duplo više zapisanih podataka (52,70 TB) za SSD istog kapaciteta Health je 90%. Razlog? U pitanju je Intelov SSD s MLC čipovima.

 Neznam kako mogu provjeriti koji je koji app da koristim za te stvari

16 godina
moderator
offline
Re: Trebam li se zabrinuti ako je mom SSD-u lifeti
dreadmoore kaže...
Neznam kako mogu provjeriti koji je koji app da koristim za te stvari

Trebalo bi pisati u specifikacijama SSD-a. Možeš probati SSD-Z - pa imaš polje Cells unutar Technology. 

15 godina
offline
Re: Trebam li se zabrinuti ako je mom SSD-u lifeti

-to je recimo normalna-očekivana temp za taj dio ploče-chip (zatvoreno, bez hladnjaka..) i to su temp na kojoj recimo počinju problem (tj sve +60 dok alarmi počinju od +72..).

-zato je poželjan hladnjak tj vžanije izbaciti temp dalje, jer neovisno o pasivnom hladnjaku sve se dinsta pa i hladnjak, jer on ekšli ne hladi, tj samo povećava površinu moguće dispraracije a za rezultat nižu temp moramo odvesti toplinu i dovesti zrak niže topline (hladniji). Tj kao zid kuće, izolacija, hladnjak ne grije niti hladi nego suprotno od izolatora treba provoditi + zato postoje finovi-nabori povećan površina ali uzalud ako je između vga-cpu tj izvora topline +100 koji ga dinstaju ili kao usporedba vent na gpu izbacuje topli zrak van, kao fen,.. da ga usmjeriš na disk, dinstaš ga dok su mbo-interne komponete (osim vga-cpu) predviđene za niže sobne temp tj industrijski standard 15-60c za rad. .. pa poćne promašivati ram, hdd-kontroler, usb.. tj chipset i sve povezano, samo je pitanje dodatne tolerancije na 75, tj možda bi beć na 76 imao problem, možda na +80..

 

-ako staviš heatsink, time ako je dobar omogućiš bolju disparaciju, ali treba to izbaciti van tj ne na susjedne komponente jer svima to smeta kao da uperiš fen u bilo koji dio računala npr vga.. a to zbog mjesta i oblika ne možeš osim provjetravanjem kućišta ventilatorima za 'propuh' ili zasebni model koji će recimo kao heatpipe izvesti van na bicket kao vga.. ili vodno hlađenje itd. itd.. Postoje pci-adapter-ventilatori koji su se ugrađivali uz komponentu kao vga za hlađenje tj više se koristilo za dodatne kontrolere (raid-mreža-ostalo..) + nekad kućišta nisu bila predviđena za ventilatore i tad je to bio jedini način u takvom kućištu.. a možda se netko sjeti pa sad to spoji s tavkim heatpipom za m2 kao što to rade laptopi za cpu-vga ali problem je što su to fixne-dimenzije.. tj to može biti za jednu seriju laptopa i ništa drugo tj nije univerzalno a time prolem masovne proizvodnje ili izmišljanja načina kako to modularno spojiti.

 

-da, najzodnije za usporedbu je hlađenje laptopa.. ako ste ikad kojeg otvorili tako nešto .. i da to ide na željeni hladnjak. .. bakrena cijev to ne može, tj samo za taj laptop-uređaj + problem montaže banalno gdje je mjesto za šaraf.. no tad bi taj topli zrak ispuhivali van, bez zagrijavanja ostatka i to je jedino što bi dalo dobar rezultat.. tj duže od par minuta dok se volumen zraka u kućištu ne zagrije kao kad kuhate u loncu s poklopcem.. problem je dinstanje svega u kućištu, ne jedne komponente pa tako ni hlađenje jedne ako to prenesemo na susjednu nije ok.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
14 godina
offline
Re: Trebam li se zabrinuti ako je mom SSD-u lifeti
mbaksa kaže...
dreadmoore kaže...
Neznam kako mogu provjeriti koji je koji app da koristim za te stvari

Trebalo bi pisati u specifikacijama SSD-a. Možeš probati SSD-Z - pa imaš polje Cells unutar Technology. 

 Evo ga 

16 godina
moderator
offline
Re: Trebam li se zabrinuti ako je mom SSD-u lifeti
dreadmoore kaže...
mbaksa kaže...
Trebalo bi pisati u specifikacijama SSD-a. Možeš probati SSD-Z - pa imaš polje Cells unutar Technology. 

 Evo ga 

Eto, kaže TLC za ovog dosta potrošenog, a MLC za ovog ne odveć potrošenog.

 

Ako si u mogućnosti, probaj si na tom TLC-u ostaviti više slobodnog prostora da mu produljiš radni vijek.

14 godina
offline
Re: Trebam li se zabrinuti ako je mom SSD-u lifeti
Ma to cu i uraditi nema mi druge. Bio je jedno 2-3 mjeseca full zauzet, moguce da mu je to smanjilo zdravlje.Ma svakako sad razmisljam neki od 500gb ili 1tb ssd kupiti.Prije da cu od 1TB ma ovaj Modern Warfare zauzima nenormalno prostora 200GB.Imam hdd 1TB ali sam ga iskljucio, jer mi iz nekog razloga jake vibracije na kučište prenosi kad se upali hdd.Kao da mlažnjak poljeće a u kućištu je utegnut sve ali đaba pa cu ga vise koristiti za pohranu.Ma potraži ću neki adapter usb-sata to je najbolja stvarčica što su izmislili za ovakve stvari.
3 godine
protjeran
offline
Re: Trebam li se zabrinuti ako je mom SSD-u lifeti
mbaksa kaže...

Trebalo bi pisati u specifikacijama SSD-a. Možeš probati SSD-Z - pa imaš polje Cells unutar Technology. 

 ima li kakav drugi soft. sličan ovom? ovaj je gotovo abandonware

 

16 godina
moderator
offline
Re: Trebam li se zabrinuti ako je mom SSD-u lifeti
nemrem_stara_mi_sere kaže...
mbaksa kaže...

Trebalo bi pisati u specifikacijama SSD-a. Možeš probati SSD-Z - pa imaš polje Cells unutar Technology. 

 ima li kakav drugi soft. sličan ovom? ovaj je gotovo abandonware 

Nažalost, koliko je meni poznato, ne. Uzmi u ozbir da taj program ne iščitava tip čipova sa SSD-a, nego ima svoju (zastarjelu) bazu podataka o SSD-ovima. Dakle, ako nema podataka o tvom SSD-u, trebat ćeš guglati nešto tipa model MLC OR TLC OR QLC.

 

Poruka je uređivana zadnji put ned 20.9.2020 20:18 (mbaksa).
8 godina
offline
Trebam li se zabrinuti ako je mom SSD-u lifetime p

Kingston SV300 60gb, kupljen daaavno, sluzio kao sistemski disk, pa onda u laptopu, pa koristen za prenos filmova (i gledanje istih), pa stajao u ladici....

 

Trenutno se koristi kao sistemski disk u ovom kompjuteru. Nije lose za najjeftiniji ssd koji sam u tom momentu mogao pronaci...

Children Shouldnt Play with Dead Things
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
moderator
offline
Re: Trebam li se zabrinuti ako je mom SSD-u lifeti
Damir22 kaže...

Kingston SV300 60gb, kupljen daaavno, sluzio kao sistemski disk, pa onda u laptopu, pa koristen za prenos filmova (i gledanje istih), pa stajao u ladici....

 

Trenutno se koristi kao sistemski disk u ovom kompjuteru. Nije lose za najjeftiniji ssd koji sam u tom momentu mogao pronaci...

Taj SSD je iz vremena kad su MLC SSD-ovi bili ono što su danas QLC.

7 godina
protjeran
offline
Trebam li se zabrinuti ako je mom SSD-u lifetime p

Imam jednog Kingstona KC300 120gb, koristim ga u bootabilnoj Zalman VE350 ladici.

 

SSD ima 163TB zapisa, al je MLC pa mu to ne znaci puno, TBW je 290TB, dakle nema sanse

da ga u ladici poderem - sluzi da boota virtualni CD drive (podrzava ISO image),

i da se na njega eventualno prebaci backup. Preko USB3.0 to ide veoma brzo.

 

Health po HDS-u je 73%, al ne obazirem se na to. Kad prdne prdne, onda cu u njega ubaciti

najjeftiniji 240GB SSD koji nadjem, a trenutno su 25€:

https://geizhals.at/?cat=hdssd&xf=252_200~4832_1

 

Znam samo da cu preskociti Patriot i Kioxia (OCZ-Toshiba) SSD-ove, jer crkavaju sami od sebe.

Vjerujem da je problem u kontroleru ili firmwareu, jer SSD-ovi samo "nestanu" iz BIOS-a, ili budu

0Mb, ili kao sto je moj Agility 3 90GB - tri puta isao na zamjenu jer su podatci postali pernamentni,

formatiras ga - on i dalje pun. Ne mozes vise bootati OS, jer ne postoji nacin da se na njega ista zapise.

Steel for Humans, Silver for Monsters, Gold for the Witcher...
Moj PC  
0 0 hvala 0
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice