Trebam li se zabrinuti ako je mom SSD-u lifetime p

poruka: 42
|
čitano: 10.995
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Trebam li se zabrinuti ako je mom SSD-u lifetime p".
16 godina
neaktivan
offline
Trebam li se zabrinuti ako je mom SSD-u lifetime p

meni je bio zanimljiv detalj kada sam u počecima pratio količinu zapisa.  često spominjemo kako kopiramo i prebacujemo "prave" datoteke. pratio sam taj podatak kada sam prije dvije godine i nešto sitno pokrenuo svoj prvi ssd (250gb) EVO 860.

svaki dan, brojač se poveća za par gigabajta,a ništa nisam zapisivao.

stoga je zgodno spomenuti, sav striming (iptv, youtube, netflix i sl) se zapisuje kroz ćelije i ulazi u konačni saldo.

recimo od ovih mojih 7TB, sigurno je na striming videa pošlo 3TB.

i to zdravlje se ne da tek tako posisati. evo moga. pc sastavljen prije 2g i 2mj, od toga čistog rada 320 dana.  98%.

deklariran na 150TB (a idu sigurno do 200TB) "gaženja"..ako zaokružimo 8TB u dvije godine, to je cca 35g.

 

expert za istrazivanje ruda i gubljenje vremena na Bol-u.. WindowsPhone die hard fanboy koji ne napušta brod.
Poruka je uređivana zadnji put uto 8.9.2020 7:12 (torrente).
 
3 0 hvala 0
15 godina
offline
Trebam li se zabrinuti ako je mom SSD-u lifetime p

To je takva tehnologija i nema mjesta za brigu ako se uzmu pouzdani proizvodi. Naravno, kvarovi su uvijek mogući kod svakog proizvoda, ali sa normalnim korištenjem nema brige. Također imam Samsung 850 EVO,  kupljen prije 5 godina, koristim ga kao sistemski disk od prvog dana, barem desetak puta je formatiran i napravljena čista instalacija OS-a, Win7 pa Win10, na njemu je instalirano par igara, popunjenost je oko 50-60%. U ovih 5 godina je izgubio svega 2 ili 3% health. 

Nemam sada pri ruci Samsung Magician da provjerim tačno stanje, ali radi kao i prvog dana. 

Yippee ki-yay, motherfucker! :)
Poruka je uređivana zadnji put uto 8.9.2020 9:22 (boxer).
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Trebam li se zabrinuti ako je mom SSD-u lifetime p

Zato treba cacheve i temp stvari stavljat na obicni disk a ne SSD, tu svejedno nije kriticna brzina.

Al kako ce to znat korisnici koji jedva znaju normalno koristit PC.

 
0 4 hvala 0
14 godina
offline
Re: Trebam li se zabrinuti ako je mom SSD-u lifeti

hmmm, ovako?

 

Seljenje_profila

Ju je je? Je ju je!
14 godina
offline
Trebam li se zabrinuti ako je mom SSD-u lifetime p

imam jedan stari SSD koji je na svojih 250GB imao samo 30 ili 40TBW lifetime(!). Sad već neko vrijeme služi samo za swap i autosave i drži se na svojih 37% "zdravlja". Tako da i SSD pri kraju životnog vijeka može imati funkciju. Inače, taj disk ima preko 20000 sati rada a dosta je "silovan" tako da današnje SSDove možete potrošit samo ako to baš želite. 
Netko tko danas kupi 512 ili 1TB SSD će ga za 3-4 godine potrošit najviše 10%, a tad će već moći kupiti puno brži 4TB SSD za isti novac. Sve ima svoj životni vijek, pa tako i SSDovi, ali mislim da o tome uopće ne treba brinuti.

Moj PC  
0 0 hvala 0
7 godina
protjeran
offline
Trebam li se zabrinuti ako je mom SSD-u lifetime p

Prekoskociti:

1. DRAM-less SSD-ove

2. SLC Cache-less SSD-ove (ako nema DRAM, onda treba imati bar SLC Cache)

3. QLC SSD-ove bez DRAM-a i SLC Cache-a

 

Takodjer treba ignorirati HDS software, koji je dobar za citanje SMART-a od mehanickih diskova,

dok kod SSD-ova cesto krivo iscita i ispise glupost.

 

Provjeririt sa softwareom od proizvodjaca kakvo je zaista stanje - na jednom Kingstonu V300 mi je na HDS-u pisalo zdravlje 0%,

dok na Kingston Toolu je pisalo 97%, tako da, nekad "katica za sve" ipak nije katica za sve.

 

I da, kod SSD-ova ne prdne memorija prvo na rosu, niti RAM, nego najcesce prdne kontroler, tako da, moze SSD biti na 100%, to mu nista ne znaci.

Osobito NVMe koji znaju kuhati, pa kad se kontroler odlemi, papa podatci (kad korumpira cijelu tabelu recimo, ili jos bolje, izgubi vezu sa chipovima skroz).

Steel for Humans, Silver for Monsters, Gold for the Witcher...
Moj PC  
0 0 hvala 2
8 godina
offline
Re: Trebam li se zabrinuti ako je mom SSD-u lifeti
boxer kaže...

To je takva tehnologija i nema mjesta za brigu ako se uzmu pouzdani proizvodi. Naravno, kvarovi su uvijek mogući kod svakog proizvoda, ali sa normalnim korištenjem nema brige. Također imam Samsung 850 EVO,  kupljen prije 5 godina, koristim ga kao sistemski disk od prvog dana, barem desetak puta je formatiran i napravljena čista instalacija OS-a, Win7 pa Win10, na njemu je instalirano par igara, popunjenost je oko 50-60%. U ovih 5 godina je izgubio svega 2 ili 3% health. 

Nemam sada pri ruci Samsung Magician da provjerim tačno stanje, ali radi kao i prvog dana. 

 Evo mom samsungu 850 evo upravo danas otkucalo 5 godina korištenja ...13+ TB zapisa  Drive status good .  Po HD sentinelu performance 100% a health je 97% 

Bolje dvaput tri odjednom nego ni jednom jednu dvaput
15 godina
neaktivan
offline
Re: Trebam li se zabrinuti ako je mom SSD-u lifeti
Zašto bi podaci bili nečitljivi kada se mogućnost zapisivanja izgubi?
Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
 
2 0 hvala 0
8 godina
offline
Trebam li se zabrinuti ako je mom SSD-u lifetime p

imam Kingston a400 120gb kupljen 4.2018, wear indicator na 48%, da li je to normalno? trebam li se zabrinuti?

Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Trebam li se zabrinuti ako je mom SSD-u lifetime p

Imam Kingston A400 120GB u starom Dell laptopu. Nema DRAM niti bilo kakvu brzu memoriju, ali ipak kako sam ga ugradio laptop je vrlo upotrebljiv. Upravo sam provjerio stanje, SMART podaci kažu da je na 96% nakon dvije godine. Zapisano je oko 1.3TB podataka. Ako je zdravlje ispod 50% preporučam koristiti disk kao storage, tj. napuniti ga podacima koje više nećeš brisati nego samo čitati (backup filmovi, glazba, fotke, igre ...).

Your dad always said that one day Del Boy would reach the top. Then again, he always said Millwall would win the cup.
 
0 0 hvala 1
4 godine
offline
Re: Trebam li se zabrinuti ako je mom SSD-u lifeti
boxer kaže...

Također imam Samsung 850 EVO,  kupljen prije 5 godina,

 Meni je raniji model 840 krepao usred posla taman nakon isteka garancije, tada od 2 godine. Tako da od tada u širokom luku zaobilazim Samsung. Nepravedno i neopravdano? Ne mislim tako. Srećom sam većinu podataka imao backupirano.

7 godina
protjeran
offline
Trebam li se zabrinuti ako je mom SSD-u lifetime p

840 EVO je imala problem sa radom, ni Firmware update nije bas fiksao probem - no nesto sto nije preporuceno za SSD - je,

defragmentacija - jest da si nabijao zapise na celije, ali si vratio brzinu SSD-a.

 

A i imaju 3 godine garancije, kad ti je umro, mogao si ga zamjeniti, dobio bi 850 EVO ili 840 PRO, ovisno kad ti se to desilo.

Znam jer imao OEM 850 PRO 256GB, koji sam dobio u zamjenu za OEM 840 PRO (HP EliteBook).

 

Mjenjali su ga iz HP-a makar je bio ispravan, radi mogucnosti gubitaka podataka, jer te OEM SSD-ove Firmware i Software

odrzava HP, iz Samsunga je samo elektronika i celije.

Steel for Humans, Silver for Monsters, Gold for the Witcher...
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Trebam li se zabrinuti ako je mom SSD-u lifetime p

pih amateri

 
3 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Trebam li se zabrinuti ako je mom SSD-u lifeti
Diablo86 kaže...

pih amateri

 Alal ti ćufte! Izdržao je preko duplo garanciju zapisivanja i još traje!  Zapravo je prešišao izdržljivost 500/1TB modela. 

 Šta je taj SSD radio u nekom serveru ili šta?

 

Javi se Samsungu da se pohvališ. 

 

Inače je 5 godina ili 75TBW (što prije dođe). 

Yippee ki-yay, motherfucker! :)
15 godina
offline
Re: Trebam li se zabrinuti ako je mom SSD-u lifeti
torrente kaže...

 

i to zdravlje se ne da tek tako posisati. evo moga. pc sastavljen prije 2g i 2mj, od toga čistog rada 320 dana.  98%.

deklariran na 150TB (a idu sigurno do 200TB) "gaženja"..ako zaokružimo 8TB u dvije godine, to je cca 35g.

 Samsung SSD 850 EVO 256GB deklariran je na 75TB ili 5 godina, a modeli od 500/1TB su deklarirani na 150TB. 

 

https://www.samsung.com/semiconductor/minisite/ssd/product/consumer/850evo/

Yippee ki-yay, motherfucker! :)
16 godina
moderator
online
Re: Trebam li se zabrinuti ako je mom SSD-u lifeti
Visak kaže...
Zašto bi podaci bili nečitljivi kada se mogućnost zapisivanja izgubi?

U članak sam inače stavio "ogradu":

Uzmite u obzir da kad se to dogodi, da je lako moguće da podaci koji su bili zapisani na njemu više neće biti čitljivi

A tu opasku sam napisao po sjećanju na tekst kojeg sam sad ponovno izguglao. Testirali su izdržljivost SSD-ova - ne da mi se ponovno čitati cijeli članak, no čini mi se da, nakon što su prešli u read-only stanje, podacima na većini se moglo pristupiti sve do restart računala, nakon čega su bili mrtvi. Članak je star pet godina - možda se noviji modeli ponašaju drugačije.

16 godina
neaktivan
offline
Re: Trebam li se zabrinuti ako je mom SSD-u lifeti
boxer kaže...

 EVO 860

expert za istrazivanje ruda i gubljenje vremena na Bol-u.. WindowsPhone die hard fanboy koji ne napušta brod.
16 godina
moderator
online
Re: Trebam li se zabrinuti ako je mom SSD-u lifeti
NiDJO7Z7 kaže...

imam Kingston a400 120gb kupljen 4.2018, wear indicator na 48%, da li je to normalno? trebam li se zabrinuti?

Ne trebaš. Dok ga potrošiš, kupiš drugi, po mogućnosti barem duplo veći.

 

Pretpostavljam da ti je to sistemski disk i da je dosta opterećen i možebitno i dobro zapunjen, a kako je relativno malen, jasno je da će se brže trošiti. Ako mu želiš produljiti životni vijek, sve što ne treba biti na njemu premjesti na mehanički disk. Ili se jednostavno nemoj mučiti s tim, prihvati činjenicu da ima još nekoliko godina života i da ćeš nakon toga kupiti novi, veći SSD.

 

Renesis kaže...

Zato treba cacheve i temp stvari stavljat na obicni disk a ne SSD, tu svejedno nije kriticna brzina.

Ne znam jesi li mislio da brzina nije kritična samo za "temp stvari" ili i za cache (a cache u osnovi i jest temp stvar, doduše automatski generirana)... Cijela poanta cachea je ubrzati rad. Stoga je seljenje cacheova na mehanički disk totalni krivi smjer! Ako bi išta imalo smisla preporučiti, to je premjestiti sve cacheve na SSD. A ako imaš baš toliko puno cacheova, toliko velike cacheove, onda si kupiš SSD većeg kapaciteta pa si miran jedno dulje vrijeme.

 

Recimo meni je cache za DaVinci Resolve na 960 GB SSD-u (koji je doduše skoro do kraja zapunjen, ostalo 8 GB slobodno  ali dobro, na taj SSD rijetko kad se što zapisuje, tako da mu ne prijeti prebrzo trošenje), a trenutno je veličina tog cachea je 76 GB. Da mi je to na HDD-u, bilo bi kilavo montirati video. Bilo bi izvedivo, ali bi bilo kilavo. Upravo zbog toga je cache na SSD-u.

14 godina
offline
Re: Trebam li se zabrinuti ako je mom SSD-u lifeti
boxer kaže...
Diablo86 kaže...

pih amateri

 Alal ti ćufte! Izdržao je preko duplo garanciju zapisivanja i još traje!  Zapravo je prešišao izdržljivost 500/1TB modela. 

 Šta je taj SSD radio u nekom serveru ili šta?

 

Javi se Samsungu da se pohvališ. 

 

Inače je 5 godina ili 75TBW (što prije dođe). 

 SSD sam kupio da ga koristim, nemam namjeru ništa štedjeti.

Imao sam SSD od 120 gigi na kojem sam isto napravio nenormalno "prometa", otišao je u mirovina na stari laptop, ali samo zato jer je postao premali.

Zašto ima toliko zapisivanja? Nemam pojma, na prošlom SSDu sam mislio da je zbog automatskog defragmentiranja, ali sad vidim da je i na ovom puno prometa.

4 godine
offline
Re: Trebam li se zabrinuti ako je mom SSD-u lifeti
Čitatelj kaže...

840 EVO je imala problem sa radom, ni Firmware update nije bas fiksao probem - no nesto sto nije preporuceno za SSD - je,

defragmentacija - jest da si nabijao zapise na celije, ali si vratio brzinu SSD-a.

 

A i imaju 3 godine garancije, kad ti je umro, mogao si ga zamjeniti, dobio bi 850 EVO ili 840 PRO, ovisno kad ti se to desilo.

Znam jer imao OEM 850 PRO 256GB, koji sam dobio u zamjenu za OEM 840 PRO (HP EliteBook).

 

Mjenjali su ga iz HP-a makar je bio ispravan, radi mogucnosti gubitaka podataka, jer te OEM SSD-ove Firmware i Software

odrzava HP, iz Samsunga je samo elektronika i celije.

Koristio sam ga vrlo nježno. Ostavio me na dan koncerta Petra Graše u Zg Areni. :-) Pamtim po tome jer sam tamo išao kupiti zamjenu (Kingston) jer sam hitno morao završiti jedan posao, a ganjanje nekakve zamjene nije mi tada padalo na pamet, baš zbog gužve u kojoj sam bio, a i garancija je istekla. Kingstona sam preselio u laptop, a sada u PC-u koristim Crucial s 5 godina garancije (96% Lifetime Remaining).

Poruka je uređivana zadnji put uto 8.9.2020 16:59 (zelenapaprika).
15 godina
offline
Trebam li se zabrinuti ako je mom SSD-u lifetime p

.. članak-tema je ok, ali .. :)

 

postoje dvije vrste podataka, korisnika time i računala pa i dijelova kao disk-storage-memorije (manje-više trajne..).

-postoje podaci, postoje oni koje još nismo izgubili.

-sve stari, sve se kvari, bez podataka se može ostati bilo kad, novo (i staro), neovisno o tehnologiji, brzini, kapacitetu ili što kaže koji diag-lifetime-smart itd.. tj sve je to gatanje iz graha ili samo jedna od mogućih stavki-uzroka gubitka, dok tek sve zajedno ispravne čuvaju podatke osim ako ih juzer sam ne pobriše, recimo greškom pa i bez greške (i tad imamo paradoxalno suprotni problem, sigurno brisanje, ....).

-disk-medij.. neovisno koliko mu je predviđen radni vijek to je tek puko predviđanje-šansa, kao loto i može crknuti baš sad u ovoj sekundi jednako kao i za recimo 5 godina ili 15..

 

zato imamo (fanfare) backup! .. ili nemamo.

tad neovisno o uzroku, npr kvar diska je jedan, krađa je drugi, malware-crypt je treći itd.. imamo odgovor tj jesmo ili nismo izgubili podatke, vrijeme, nešto ili ništa.

 

-pošto su korisnici nehomogena skupina, različitih potreba, resursa, znanja, sve je različito, pa tako i potreba za čuvanjem-spašavanjem ili prevencijom pa i backupom u najširem smislu riječi za bilo što, ne samo kao kopiju filea na disku nego backup autogume, novca za crne dane, čiste gaće itd. npr osoba je u potresu izgubila stan, ali ne podatke.. a možda oboje, možda život ili su podaci na računalu koje je potrgano, mada je disk možda ispravan no neznanje i može biti bačen.. tj korisnik i podaci su dva široka pojma uz moguće kombinacije ili kraće, svatko ima nešto što mu je važno, nekome podaci na disku, nekome slika na zidu ili auto ili obitelj ili nešto deseto i tad je backup ili stanje smrart statusa samo za dio korisnika važan, bar dok se prvi put ne opeku i izgube podatke (često jedini način učenja..).

 

-sigurnost? test appsi? pa ovako ide teorija, ako upalim računalo, što više radi, što je opterećenije to je veća šansa da će se pokvariti jednostavnim habanjem-trošenjem jer sve ima neki radni vijek. No kao šroderova mačka, ako ne koristimo računalo tad su možda podaci živi vječno, tj dok ne pogledamo u kutiju i vidimo krepanu mačku ili podatke. Entropija se povečava, nepovratno pa će se jednog dana i piramide srušiti.

-tad imamo dva suprotna teorijska neoboriva stava, što više koristimo-trošimo, to ćemo prije uništiti-pohabati + random šansa kvara, ali ako ne korsitimo tad nam ni ne treba ili ne znamo što imamo dok ne upalimo-koristimo a možda će upravo paljenjem-provjerom crknuti, jer jednom hoće-mora. Dodatno, svaki test opterećuje sustav, komponentu, kao vožna auta troši resurse, gorivo-guma + moguć sudar. Test ne služi ničemu, ne služi čuvanju jer troši, troši i raspoložive-predviđene radne sate tj radi suprotno od čuvanja, ali. .. ali tad imamo neki okvirni info i možemo na vrijeme prevenirati problem tj gubitak-kvar.. no kad je to vrijeme uz podsjetnik da podatke moramo backupirati ako su važni. Backup je tad nulta točka od korištenja.. ili podaci nisu važni ili ih možemo nadoknaditi. Tad logika kaže, ako imamo backup test je nepotreban, jer nam on može samo upozoriti na moguć problem recimo pravovremeno, no svakako prije moramo imati backup kojeg u ovoj rečenici imamo pa je to vrćenje u krug (prazna slama kao i sam post..) :) ..

i tad zaklučak, zaboravite na testove, ssd-info i sl. tj oni su samo teoretski prevencija-alarm koji trebano na vrijeme prepoznati, kao npr simptomi virusa.. jer covid19 je tu, no ako imamo backup tad je upozorenje nepotrebno + test samo skraćuje radne sate, ne produžuje kao što ne štiti od krađe-virusa i sl. ili udara groma, potresa i sl. a ako nemamo backup, tad po pc-nomenklaturi, nemamo važne podatke ili samo ne znamo točan datum kad će to imamo postati nemamo. .. a to ovisi o korisniku i njegovim potrebama, ne o mojim ili pravilniku murphyija.

 

-testirajte se na covid, ista stvar, ne znači da ste imuni, ne znači da ga iduće minute nećete dobiti ili da vas neće zgaziti tramvaj, pojesti tigar itd. + jedan rizik više jer se izlažete skupini ljudi na testiranju .. jednako vrijedi za ljude kao i za računala-podatke. Svaki rad=trošenje, od rođenja svi umiru kao što se molekule i najtvrđeg čelika raspadnu dok je statistika samo prosjek-vjerojatnost-šansa tj loto.

backup se jednostavno ima ili nema a sve pa i podaci će jednom biti izgubljeno i ne treba se previše zamarati nego samo osigurati nesmetano korištenje ako želimo biti korisnik odnosno tko želi biti beta tester taj testira, pa može i predviđeni vijek diska no to ne znači baš ništa, tj ta brojka koji prikaže neki soft je samo statistička šansa, jednaka onoj mački što je šroder drži u kutiji a do sad je crkla bezbroj puta pa čak ne znamo koja je to mačka, crna-bijela-sijamska.. i može nam netko podmetnuti bilo što, čak i miša pa logički najsednemo da je evoluirala ili nešto takvo.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
 
0 0 hvala 0
4 godine
online
Trebam li se zabrinuti ako je mom SSD-u lifetime p

Samsung  850 EVO 500 GB, u upotrebi 4 godine, 512 TB written (do 150 TBW vrijedi garancija). Korišten kao sistemski i radni disk. Glavni razlog zašto je toliko potrošen je ESET Endpoint Antivirus koji je bio podešen da radi tjedno skeniranje sistema. Kad skenira ISO i self extract datoteke, ekstrahira podatke u %temp% folder, što se vidi u Windows Resource Monitoru kao pisanje NODxxxx.tmp fajlova.

 

Nakon što je sve prebačeno na novi ssd, temp folder je maknut sa novog diska na taj stari. Stari se koristi samo za stvari koje mi neće biti žao izgubiti.

Novi disk je u 1,5 godinu nakupio 50TB zapisanih podataka

 
0 0 hvala 0
7 godina
protjeran
offline
Trebam li se zabrinuti ako je mom SSD-u lifetime p

Pa iskljuci skeniranje i ekstraktiranje ISO datoteka - pa nisu na disku slucajno, znas sto su.

Steel for Humans, Silver for Monsters, Gold for the Witcher...
Moj PC  
1 0 hvala 0
4 godine
online
Re: Trebam li se zabrinuti ako je mom SSD-u lifeti

Kad sam shvatio što se dešava, onda sam skeniranje isključio, osim što se nakon par nadogradnji anti virusa ponovo uključilo samo.

Koliko sam vidio neki drugi antivirusni programi takve stvari raspakiraju u memoriju, a ne na disk, što bi bilo za očekivati.

Poruka je uređivana zadnji put sri 9.9.2020 9:18 (pero322).
15 godina
offline
Re: Trebam li se zabrinuti ako je mom SSD-u lifeti
torrente kaže...
boxer kaže...

 EVO 860

 Jbg, bio umoran, previdio 6-ticu. 

Yippee ki-yay, motherfucker! :)
8 godina
online
Trebam li se zabrinuti ako je mom SSD-u lifetime p

Koji program koristite za provjeru lifetime SSD-a?

 

Što zapravo znači ovaj 71% sa slike, još malo više od godine i onda će u penziju?

 

 

 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Trebam li se zabrinuti ako je mom SSD-u lifeti

Mislim da neznači ništa, evo od mog

15 godina
offline
Trebam li se zabrinuti ako je mom SSD-u lifetime p

Evo očitanje Magiciana za mog 850 EVO 250GB.

Ne mogu vjerovati da je svega 11 TB written a star je 5 godina i non stop u upotrebi kao OS disk. Ovakvim tempom mi treba 35 godina da dođem do tresholda.

Yippee ki-yay, motherfucker! :)
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Trebam li se zabrinuti ako je mom SSD-u lifetime p

E ja se trebam zabrinuti 

Poruka je uređivana zadnji put ned 20.9.2020 11:43 (dreadmoore).
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
moderator
online
Re: Trebam li se zabrinuti ako je mom SSD-u lifeti
dreadmoore kaže...

E ja se trebam zabrinuti 

To je TLC ili QLC?

 

Meni za više nego duplo više zapisanih podataka (52,70 TB) za SSD istog kapaciteta Health je 90%. Razlog? U pitanju je Intelov SSD s MLC čipovima.

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice