Tragikomično izdanje Otvorenog postavilo je hrvats

poruka: 126
|
čitano: 28.835
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Tragikomično izdanje Otvorenog postavilo je hrvats".
15 godina
offline
Tragikomično izdanje Otvorenog postavilo je hrvats

prekrasan primjer u kojem smjeru ide Hrvatistan :)

 

NIKADA, pa možda NI TADA ovdje sunce zasjati neće =(

 
20 2 hvala 0
15 godina
offline
Tragikomično izdanje Otvorenog postavilo je hrvats

https://lider.media/poslovna-scena/hrvatska/zvonimir-frka-petesic-sada-je-najvaznije-osloniti-se-na-najvitalnije-gospodarske-snage-a-to-su-izvoznici-132639 

I thought that I heard you laughing I thought that I heard you sing I think I thought I saw you try But that was just a dream That was just a dream
Moj PC  
0 0 hvala 0
4 godine
neaktivan
offline
Tragikomično izdanje Otvorenog postavilo je hrvats

 

Totalne nebuloze.

 

Političar nema blage veze o čemu blebeće, ali ima veze kako primit plaću za posao kojeg ne zna radit.

 

na drugoj strani očigledno glorificiranje mladih nezrelih informatičara...

 

 

 

 
1 32 hvala 0
10 godina
offline
Re: Tragikomično izdanje Otvorenog postavilo je hr
MarkoST kaže...

 

Totalne nebuloze.

 

Političar nema blage veze o čemu blebeće, ali ima veze kako primit plaću za posao kojeg ne zna radit.

 

na drugoj strani očigledno glorificiranje mladih nezrelih informatičara...

 

 

 

 Ti sad laprdaš ko Frka. Ovi ljudi su preko 10 godina u IT-u kao poduzetnici, i imaju firme koje vrijede desetke (pa i stotine) milijune dolara. Hoću i ja biti tako nezreo.

Nadglednik dina
15 godina
offline
Tragikomično izdanje Otvorenog postavilo je hrvats

Uspjeh nastaje nasuprot poduzetništvu.

 

Poduzetništvo je karcinom koji isisava sve produktivno iz radničke klase koja stvara nove vrijednosti.

 

Ako želimo ubrzani progres, onda se poduzetništvu treba stati na kraj isto kao što se treba stati na kraj i svima ostalima koji parazitiraju na tuđem liku, radu, djelu i sposobnosti.

Moj PC  
8 38 hvala 0
7 godina
neaktivan
offline
Re: Tragikomično izdanje Otvorenog postavilo je hr

Mora da se šališ. I imaš dobar prikriveni. Ne znam kako drugačije objasniti. 

https://www.youtube.com/channel/UCgos5WloYoxCvCeUIi47ZxQ
14 godina
offline
Re: Tragikomično izdanje Otvorenog postavilo je hr
Entry Point kaže...
MarkoST kaže...

 

Totalne nebuloze.

 

Političar nema blage veze o čemu blebeće, ali ima veze kako primit plaću za posao kojeg ne zna radit.

 

na drugoj strani očigledno glorificiranje mladih nezrelih informatičara...

 

 

 

 Ti sad laprdaš ko Frka. Ovi ljudi su preko 10 godina u IT-u kao poduzetnici, i imaju firme koje vrijede desetke (pa i stotine) milijune dolara. Hoću i ja biti tako nezreo.

 pa mislim da MarkoST nije mislio na ove ljude u studiju...

 

nego na politikantsko odobravanje prema kojem će sad klinci za jeftinu lovu (ma daš mu laptop od 5 k kn i mali rastura) sad isprogramirati "igrice" koje će na  Gugletovom dućanu milijarda korisnika kupiti , njemu 20 eurocenti, nama frtalj (PDV) od toga, i eto za mene novo službeno avto...

 

i općenito, svi zazivlju IT kao Mesiju koji će isčupati Rvatistan iz kaljuže političke podobnosti...

 

IT nije torta ekonomskog uspjeha nacije, nije čak ni biskvit ni krema, on eventualno može biti glazura na torti...

Ju je je? Je ju je!
4 godine
protjeran
offline
Re: Tragikomično izdanje Otvorenog postavilo je hr
MarkoST kaže...

 

Totalne nebuloze.

 

Političar nema blage veze o čemu blebeće, ali ima veze kako primit plaću za posao kojeg ne zna radit.

 

na drugoj strani očigledno glorificiranje mladih nezrelih informatičara...

 

 

 

 

16 godina
neaktivan
offline
Tragikomično izdanje Otvorenog postavilo je hrvats

.

 

expert za istrazivanje ruda i gubljenje vremena na Bol-u.. WindowsPhone die hard fanboy koji ne napušta brod.
 
54 0 hvala 0
6 godina
offline
Tragikomično izdanje Otvorenog postavilo je hrvats

Jednog dana kada iselim iz Hrvatske ovakve stvari će mi biti smiješne. Trenutno su mi uznemirujuće. 

 
55 0 hvala 1
10 godina
offline
Re: Tragikomično izdanje Otvorenog postavilo je hr
Stric_Jura kaže...

 pa mislim da MarkoST nije mislio na ove ljude u studiju...

 

nego na politikantsko odobravanje prema kojem će sad klinci za jeftinu lovu (ma daš mu laptop od 5 k kn i mali rastura) sad isprogramirati "igrice" koje će na  Gugletovom dućanu milijarda korisnika kupiti , njemu 20 eurocenti, nama frtalj (PDV) od toga, i eto za mene novo službeno avto...

 

i općenito, svi zazivlju IT kao Mesiju koji će isčupati Rvatistan iz kaljuže političke podobnosti...

 

IT nije torta ekonomskog uspjeha nacije, nije čak ni biskvit ni krema, on eventualno može biti glazura na torti...

 Ne znam, ne čita misli.

 

Svatko ima pravo da pokuša nešto napraviti. Pa nek klinci programiraju, nek fejlaju, barem će nešto naučiti, pa će drugi puta bolje. Problem je što se glorificiraju neradnici, djelatnosti koje propadaju i nepostoje više u normalnim zemljama.

 

Pa, IT je prepleten sa svim drugim industrijskim granama. U proizvodnji nemaš stroj da nema neko računalo u sebi. Nema obrta, firme da ne koriste računalo i software barem za izdavanje računa. Svatko u džepu nosi "pametan telefon", sve je to dio nekog dijela IT industrije.

 

Naravno da ne treba gledati samo na IT, ali je veliki dio u svim granama danas. Ali da bi imao nekog velikog utjecaja, sve ostalo mora biti na zdravim nogama. Od poljoprivrede, industrije do usluga.

Nadglednik dina
6 godina
offline
Re: Tragikomično izdanje Otvorenog postavilo je hr
Imamo svoju Hrvatsku, naša je i bit će onakva kakvi sami želimo i nećemo nikome dopuštati sa strane da nam propisuje kakva ta Hrvatska treba da bude.

FRANJO TUĐMAN
mnogo mudrosti,mnogo jada...što više znanja, to više boli.
Moj PC  
14 1 hvala 0
14 godina
offline
Re: Tragikomično izdanje Otvorenog postavilo je hr
BMT kaže...

Uspjeh nastaje nasuprot poduzetništvu.

 

Poduzetništvo je karcinom koji isisava sve produktivno iz radničke klase koja stvara nove vrijednosti.

 

Ako želimo ubrzani progres, onda se poduzetništvu treba stati na kraj isto kao što se treba stati na kraj i svima ostalima koji parazitiraju na tuđem liku, radu, djelu i sposobnosti.

 Ti si promašio "ceo fudbal", prvo nauči što znači riječ poduzetništvo, pa probaj otvoriti obrt ili firmu, zaposli par ljudi i pokušaj zaraditi prvo samo ljudima za plaću, pa se onda javi. Nisu svi ljudi odlični radnici, kao što nisu svi dobri ljudi, a tako ima i dobrih i loših poduzetnika. A ovi IT ljudi u emisiji su hrabri i ispirativni poduzetnici, koji su usprkos državnom aparatu i glupostima koje su svaki dan doživljavali, uspjeli i probili se te napravili vrhunske firme. 

15 godina
neaktivan
offline
Re: Tragikomično izdanje Otvorenog postavilo je hr
Nisam gledao emisiju, ali ovo što govori u isječku je točno. Za visoku tehnologiju su potrebni stručni ljudi kakvo naše društvo ne producira u dovoljnim količinama.

To što je njegova stranka glavni krivac za takvo stanje je druga priča.
Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
 
22 0 hvala 2
15 godina
offline
Re: Tragikomično izdanje Otvorenog postavilo je hr
BMT kaže...

Uspjeh nastaje nasuprot poduzetništvu.

 

Poduzetništvo je karcinom koji isisava sve produktivno iz radničke klase koja stvara nove vrijednosti.

 

Ako želimo ubrzani progres, onda se poduzetništvu treba stati na kraj isto kao što se treba stati na kraj i svima ostalima koji parazitiraju na tuđem liku, radu, djelu i sposobnosti.

Radnicka fronta, jesi to ti?

 

Nego, gdje bi se to radnici trebali zaposliti ako nema poduzetnistva?

13 godina
offline
Re: Tragikomično izdanje Otvorenog postavilo je hr
HCMAA kaže...
Imamo svoju Hrvatsku, naša je i bit će onakva kakvi sami želimo i nećemo nikome dopuštati sa strane da nam propisuje kakva ta Hrvatska treba da bude.

FRANJO TUĐMAN

 

12 godina
offline
Tragikomično izdanje Otvorenog postavilo je hrvats

Pa nije Bog bio budala kada je

Izraelce vodio 40 godina po pustinji,

kako bi došlo do smjene generacija,

ni samom Mojsiju nije dao da kroči

u Svetu zemlju da ne bi imao "više

prava" nego drugi.

 

Nama treba smjena generacija,ljudi

kompetentnih po mogućnosti sa međunarodnim iskustvom

od 25 do 39 godina na rukovodeća

mjesta da se ovaj gordijski čvor

nerada, nereda i nestruke presiječe.

 

Na kraju zanimljivost da i u pravilima

benediktinskog reda prolikom raspravljajna

o novim stvarima pravo prvenstva u

raspravi imaju mlađi, jer

Bog njima takve stvari "bolje" otkriva.

 

A živimo u vremenima gdje je inovacija

i primjena istih brža od vremena, malo je

pretenciozno napisat da će vrijeme počet teć unatrag.

Poruka je uređivana zadnji put uto 29.9.2020 11:16 (absolon).
Moj PC  
3 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Re: Tragikomično izdanje Otvorenog postavilo je hr
Gledam te mlađe i ne vidim kome bih povjerio da vodi državu.
Pernaru? Nekoj influencerici? Kristini Mandarini?

Problem je što mladi iz škola izlaze gluplji od svojih roditelja, ali jednako pokvareni. Nisu Đakićeva ili Kerumova djeca nešto moralnija od očeva.
Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
16 godina
offline
Re: Tragikomično izdanje Otvorenog postavilo je hr
BMT kaže...

Uspjeh nastaje nasuprot poduzetništvu.

 

Poduzetništvo je karcinom koji isisava sve produktivno iz radničke klase koja stvara nove vrijednosti.

 

Ako želimo ubrzani progres, onda se poduzetništvu treba stati na kraj isto kao što se treba stati na kraj i svima ostalima koji parazitiraju na tuđem liku, radu, djelu i sposobnosti.

 Ajde malo objasni što si s ovim mislio.

Na koji način će "radnička klasa koja stvara nove vrijednosti", stvarati nove vrijednosti ako nema poduzetništva?

 

6 godina
protjeran
offline
Re: Tragikomično izdanje Otvorenog postavilo je hr
Knez_007 kaže...
BMT kaže...

Uspjeh nastaje nasuprot poduzetništvu.

 

Poduzetništvo je karcinom koji isisava sve produktivno iz radničke klase koja stvara nove vrijednosti.

 

Ako želimo ubrzani progres, onda se poduzetništvu treba stati na kraj isto kao što se treba stati na kraj i svima ostalima koji parazitiraju na tuđem liku, radu, djelu i sposobnosti.

Radnicka fronta, jesi to ti?

 

Nego, gdje bi se to radnici trebali zaposliti ako nema poduzetnistva?

 i ja sam ga odma prepoznao hahah pa država će zaposlit sve ljude 😂😂

15 godina
odjavljen
offline
Re: Tragikomično izdanje Otvorenog postavilo je hr
Visak kaže...
Nisam gledao emisiju, ali ovo što govori u isječku je točno. Za visoku tehnologiju su potrebni stručni ljudi kakvo naše društvo ne producira u dovoljnim količinama.

To što je njegova stranka glavni krivac za takvo stanje je druga priča.

Djelomično se slažem, ali i dalje je tragikomično. Zvuči otprilike kao moj sedmogodišnji nećak kad nekom pokuša prepričati neku zanimljivost koju sam mu ispriča, jasno mu je da je zanimljivo, ali ne shvaća sve razine te "zanimljivosti".

 

Ono gdje se ne mogu složiti jest da nije točno da ne produciramo stručne ljude u dovoljnim količinama - produciramo ih, ali oni ne vide razlog za tu ostati, a tko je za to zaslužan si točno dijagnosticirao.

 

 

Također, ovaj dio o zadaći i računu je isto malo komičan. Ok, sad po bologni možda ima više testova na zaokruživanje (ja sam po starom programu pa ne znam kako je sad), ali u naše vrijeme nije nedostajalo izazovnih zadataka. Problem nije bio izostanak istih, već to što je sami način rješavanja bio prilagođeniji ljudima koji dobro pamte (ili su sposobni prepisati), a ne ljudima koji dobro rješavaju problem.

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
9 godina
odjavljen
offline
Re: Tragikomično izdanje Otvorenog postavilo je hr
Ja sam ovo minimalno 10x pogledal u zadnjih pol sata 😂😂😂
 
2 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Re: Tragikomično izdanje Otvorenog postavilo je hr
PISA testovi govore da ih ne produciramo dovoljno.
Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
11 godina
neaktivan
offline
Tragikomično izdanje Otvorenog postavilo je hrvats

Ja opet kazem da bez cijelokupne industrije it je isto nula danas nije dovoljno imat laptop i ideju nego uz sve to moras imat i financijsko zaleđe da ti netko prepozna i finacira to sto radis. 

U svim modernim drzavama gdje sam bio industrija je temelj razvoja it-ija osim ako ne govorimo o nekim pojedinačnim aplikacijama ili igrama ali oni kao takve skoro su bezvrijedne u usporedbi sa industrijskim specificnim softverom... 

Ovo je sve super sve odlicno ali najvece it firme u hrvatskoj su teleoperateri toliko o tome koliko je to jaka industrija koja ce nam dignut standard obzirom da sve to je u vlasnistvu drugih zemalja...  Zapravo gdje smo mi u tom  svemu je to da smo jeftina it radna snaga zapadnih drzava ali je i tu problem sto fakulteti i skole izbacuju učenike i studente bez relevantnih znanja za trziste jer danas tehnologije idu naprijed u mjesec dana nesto je zastarilo... Tako da su i zapadnjaci poceli ic jos istocnije jer znanje je tu negdje a ukrajinci bugari su duplo jeftiniji a to je bit kapitalizma da platis i da tinsto vise ostane.. . 

E i nas problem je da smo mi bogom dani da netko ko je inzenjer ce za itejvca rec sto ce on sa kompjutorom nesto drnda i obrnuto itejavac ce inzenjera smatrat glupanom koji ne zna programirat... Jbg balkanski mentalitet je tu jaci od svih nas... 

Dovoljno mi je bilo u njemackoj u firmi koja ima 1500 inzenjera automatizacije i pustanja u pogon imaju 2 itiovca stalno zaposlenai ured im je outsourcan indijcima koji su bili najpovoljniji. A s druge strane vidio sam koliko programera radi u firmi tipa valmarine gdje programiraju OS koji sluzi za automatizaciju broda.. To je tipicni primjer  kapitalizama jer bez proizvoda i zdrave all around ekonomije nema ni dobrog ni jakog it-ija nema u biti ni jedne visokotehnoloske industrije koja moze biti sama za sebe kao maslacak na vjetru i ovi random uspjesi su vise uspjesi samih tih osnivaca nego uspjeh nas kao nekakve tehnoloske drzave... 

Moj PC  
7 0 hvala 0
13 godina
online
Re: Tragikomično izdanje Otvorenog postavilo je hr
MrBlc kaže...

 

Također, ovaj dio o zadaći i računu je isto malo komičan. Ok, sad po bologni možda ima više testova na zaokruživanje (ja sam po starom programu pa ne znam kako je sad), ali u naše vrijeme nije nedostajalo izazovnih zadataka. Problem nije bio izostanak istih, već to što je sami način rješavanja bio prilagođeniji ljudima koji dobro pamte (ili su sposobni prepisati), a ne ljudima koji dobro rješavaju problem.

kako je ta bologna predstavljena u medijima i što ljudi misle, ispada da je samo potrebno upisati faks i za par godina stiže diploma.. u stvarnosti je to dosta drugačije.. nema testova na zaokruživanje (bar ne više nego što ih je prije bilo), moraš biti prisutan na predavanjima (70%), vježbama (70-100%) i labosima (100%).. imaš seminare/projekte, kolokvije (teoriju i zadatke), ulazni/izlazni test na labosima (na svakim labosima, ne samo na kraju), ispite (kod nekih čak i ako si položio kolokvije).. i da ne nabrajam dalje

15 godina
offline
Re: Tragikomično izdanje Otvorenog postavilo je hr
Visak kaže...
Nisam gledao emisiju, ali ovo što govori u isječku je točno. Za visoku tehnologiju su potrebni stručni ljudi kakvo naše društvo ne producira u dovoljnim količinama.

To što je njegova stranka glavni krivac za takvo stanje je druga priča.

 - ne? .. koje su to količine? 2-200-200.000? Tj obrnuto, upravo smo u tim stvarima vodeći, čudo.. nešto kao nogomet (ili trebamo proizvesti pedesetak luka modrića.. kao i mamića?)..

-po informatičkim natjecanjima rasturamo nesrazmjerno pogotovo velesile po broju stanovnika ili novca u ITju..

-naši ljudi vani rade, uspjevaju.. pogotovo iz it branše, pa čak i tu u 'hrvatistanu' tj rade svoj posao, bez države i zato su tu di jesu, tj da to radi država tad bi bili kao agrokor..

.. tako da ja ovo vidim obrnuto, dok nešto vidim isto.. :) (ostatak citata..). Da, koliko je smiješan, opet je to točno.. istina pogrešni primjeri, pogrešna osoba, kao kad netko zna ili ne zna ispričati vic. Kao i to da je vlast dobra/loša onu koju ćemo optužiti za stanje, jer joj je to posao. No problem, ako su krivi za loše, tad si pripišu zasluge za dobro.. mada s nogometom ili ITom nemaju veze tj ako je to kriterij tad je pogrešan a time i nepotreban pa se tad izvede da nisu ni zaslužni  ni krivi nego su ljudi sami u onome što rade napravili uspjeh kao luka modrić ili soft-it kao croteam itd.

-priču o rimcu znamo (ćaća ili klinac genijalac.. da nema ćaće teško da bi imao početni start, no nešto je napravio i imamo navijače za-protiv.. a sad država ulazi, dijele se nagrade, plakete, fondovi, zlatne kune... očekujem da za desetljeće završi kao agrokor ili nešto takvo).

 

Visak kaže...
Gledam te mlađe i ne vidim kome bih povjerio da vodi državu.
Pernaru? Nekoj influencerici? Kristini Mandarini?

Problem je što mladi iz škola izlaze gluplji od svojih roditelja, ali jednako pokvareni. Nisu Đakićeva ili Kerumova djeca nešto moralnija od očeva.

 -opet.. pogledaj uspjehe naših ITjavaca.. usporedi, tad mada možemo kritizirati sve po sto osnova i složit ćemo se.. ipak imamo jak rezultat, bolji nego suma-sinergija.. jel to gen ili nešto u vodi-zraku?.. rekao bi sve zajedno, tj geo-lokacija, mješavina civilizacija a time i znanja od prije par stoljeća, habsburgovci, najjači centar znanja iz kog potiče sve, atomi, struja, razvoj nakon prve industrijske revolucije sve ostalo je centar svijeta-razvoja u tom dijelu carstva recimo središte oko bohemije.. ili ti danas prag-beč.. čeg smo mi rub. Tj austrougarsko školstvo-model, mada se sjetimo i šuvara i ostalih promjena-reformi.. ne, nije izmjena nego nasljeđe i bez obzira na npr pogrešnu bolonju i dalje štancamo austrougarki model koji daje rezultat tj znanje+razmišljanje potrebno za next level..

-tj probat ću pojednostaviti-karikirati možda razumljivo.. nismo dobri u produkciji-štancanju-umnažanju.. kao npr japanci-kinezi, ali smo odlični u izmišljanju-razmišljanju, snalaženju.. tj kad si programer možeš biti dev-onaj tko nešto stvori-smisli ili codemonkey koji to tipka-umnaža ali nema blage veze kako nešto napraviti.. kao što neki nuklearni fizičar ne zna kako se sadi krumpir ili sije mrkva.. ne zna možda ni kuhati, ni popraviti getribu auta.. ne zna ni zidati na baušteli ali zna kako će neki elektron magnetom natjerati u spin.. i to radi bolje-preciznije nego naš šalabajzer koji 'zna sve'.. tj tip znanja svaštar ili specijalist.. a za izum-snalaženje trebaš biti svaštar i tad to primijeniti. Kao Tesla, smisliti.. kad se jednom otkrije recept-formula-način, dat oni produkcijski nastave. To je razlika u načinu življenja, mišljenja, kulturi-nasljeđu i tad će idealan tim biti neki naš programer + par japanaca-indijaca koji će precizno na zrnu riže napraviti ono za što naš svaštar nema prste-strpljenje ali on će smisliti što-kako i to je važnije, tj to je pravo znanje.. tj to je ono što nam kao privredi nedostaje tj ekonomska moć dok patente-licente nemamo, jer nemamo npr patent na cocacolu, prodali smo sumamed-plivu, nemamo ni na elektro motor ili torpedo, nemamo na npr filmove-glazbu gdje dominira zapad-usa-uk, nemamo na banke švica.. a nemamo ni porizvodnju koju ima kina tj imamo samo turizam i konobare, dok ostali u sjeni rade za sebe ili odu van tj ne moraju nikamo ići nego samo registriraju biz u npr londonu jer to je nužno ako si u softu..

 

-školstvo, koliko god ga kvarili političari i interesne nakupine, je jako tj daje rezultat koji je neobjašnjiv, nasljeđe ili klima.. rekao bi austrougarska :) a što će osoba napraviti ovisi o toj osobi, može igrati nogomet, pjevati, zidati, otići van ili skupljati pet ambalažu kao i biti npr programer, tj ne ovisi o državi nego o osobi dok je pri tome školstvo ekšli dobro tj ako se teorija i praksa sukobe, odbacije se teorija, to znači ako školstvo daje rezultat (odličan, natjecanja..) tad svaka teorija koja osporava školstvo ima problem-grešku i odbacuje se.. no ni ja nisam siguran zašto je tako :)) zrak+voda? Ljudi koji su se morali snalaziti su snalažljiviji, jednako zato je gazela brza dok je slon spor. Ovisi o slonu ne o vodi, tj ovisi o osobi ne o školstvu jer bi tad prve nagrade pokupili usa-uk-njemci-japanci.. koji su često iza nas u ITju, no tad nas kupe kao plivu ili kao modrića..

 

edit: .. da su iz vlade angažirali npr pokojnog S.Jobsa ili aktualnog Muska.. imali bi suprotan efekt, mada bi možda ispričali ''isti vic''. Opet, osoba! Već to mijenja mišljenje, zvučanje.. kad prepričava isti sadržaj. Sve ovisi o osobi, pa i kad je okolina dobra-loša.. tj naši gastarbajteri su upravo to, ako tu ne možeš, odeš van. Što god smo napravili dobro, kupili su stranci (bi li kupili da imaju sumamed.. tcom-zarada. banke itd.). No naravno država bi to trebala osigurati tu, ne tamo tj smisao države je da to osigura na svom teritoriju.. a tad se desi EU i nema granice, kao i digitalizacija pa možeš s druge strane globusa jednako tipkati i imati zaradu tj uspjeh ili propast. Tad postane sporedno 'gdje' .. ostane ti samo 'tko' tj osoba što znači i njeno snalaženje-izmišljanje tj primjena znanja za nešto novo, dok za produkciju-masovnu nismo jer smo premali (i zato nam treba nešto extra, tehnologija ne masa.. u takvoj utrci).

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put uto 29.9.2020 12:16 (ihush).
11 godina
protjeran
offline
Re: Tragikomično izdanje Otvorenog postavilo je hr
Vandit kaže...

Jednog dana kada iselim iz Hrvatske ovakve stvari će mi biti smiješne. Trenutno su mi uznemirujuće. 

 To ti mogu reci da je istina u svakom pogledu :D evo meni su vec smijesne 4 godine. Jedino sto zalim i sto zelim preporuciti mladima u RH! NEMOJTE STUDIRATI idite na certifikate i polazite ih sto vise, bolje znanje cete tako steci a vani se to cjeni x puta vise nego neka diploma koja je eto "simbol drustva" u RH i bez nje ne mozes nigdje raditi. U roku 4 godine polozio sam 3 certifikata ovdje u Irskoj od kojih su mi sluzbeno place narasle s bonusima dodatnih €30k. Nazalost s ovakvim politicarima RH ce ostati tu gdje je, nazalost i s poduzetnicima kao Rimac isto cemo ostato gdje jesmo. Evo jucer je Vlada Republike Irske odlucila ukinuti drzavnu firmu jer godinu dana posluje s gubitkom, NE 10 godina nego drzavnu koja je godinu dana poslovala s gubitkom te su shvatili da se nece na vrijeme oporaviti od ove pandemije te su je odlucili ugasiti a radnike rasporediti koje mogu i to je to!

15 godina
neaktivan
offline
Re: Tragikomično izdanje Otvorenog postavilo je hr
Nisu problem političari, nego narod. Narod ili bira njih ili uopće ne izađe na izbore.
Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
14 godina
offline
Re: Tragikomično izdanje Otvorenog postavilo je hr

a kako veli Gaussova krivulja, narod je u najboljem slučaju prosječan...

 

a u slučaju Hrvata nažalost ispodprosječan, jer reagiraju k'o Pavlovljevi psi na pojmove: ustaša, partizan, Istambulska, sigurna plaća...

Ju je je? Je ju je!
6 godina
protjeran
offline
Re: Tragikomično izdanje Otvorenog postavilo je hr
ihush kaže...
Visak kaže...
Nisam gledao emisiju, ali ovo što govori u isječku je točno. Za visoku tehnologiju su potrebni stručni ljudi kakvo naše društvo ne producira u dovoljnim količinama.

To što je njegova stranka glavni krivac za takvo stanje je druga priča.

 - ne? .. koje su to količine? 2-200-200.000? Tj obrnuto, upravo smo u tim stvarima vodeći, čudo.. nešto kao nogomet (ili trebamo proizvesti pedesetak luka modrića.. kao i mamića?)..

-po informatičkim natjecanjima rasturamo nesrazmjerno pogotovo velesile po broju stanovnika ili novca u ITju..

-naši ljudi vani rade, uspjevaju.. pogotovo iz it branše, pa čak i tu u 'hrvatistanu' tj rade svoj posao, bez države i zato su tu di jesu, tj da to radi država tad bi bili kao agrokor..

.. tako da ja ovo vidim obrnuto, dok nešto vidim isto.. :) (ostatak citata..). Da, koliko je smiješan, opet je to točno.. istina pogrešni primjeri, pogrešna osoba, kao kad netko zna ili ne zna ispričati vic. Kao i to da je vlast dobra/loša onu koju ćemo optužiti za stanje, jer joj je to posao. No problem, ako su krivi za loše, tad si pripišu zasluge za dobro.. mada s nogometom ili ITom nemaju veze tj ako je to kriterij tad je pogrešan a time i nepotreban pa se tad izvede da nisu ni zaslužni  ni krivi nego su ljudi sami u onome što rade napravili uspjeh kao luka modrić ili soft-it kao croteam itd.

-priču o rimcu znamo (ćaća ili klinac genijalac.. da nema ćaće teško da bi imao početni start, no nešto je napravio i imamo navijače za-protiv.. a sad država ulazi, dijele se nagrade, plakete, fondovi, zlatne kune... očekujem da za desetljeće završi kao agrokor ili nešto takvo).

 

Visak kaže...
Gledam te mlađe i ne vidim kome bih povjerio da vodi državu.
Pernaru? Nekoj influencerici? Kristini Mandarini?

Problem je što mladi iz škola izlaze gluplji od svojih roditelja, ali jednako pokvareni. Nisu Đakićeva ili Kerumova djeca nešto moralnija od očeva.

 -opet.. pogledaj uspjehe naših ITjavaca.. usporedi, tad mada možemo kritizirati sve po sto osnova i složit ćemo se.. ipak imamo jak rezultat, bolji nego suma-sinergija.. jel to gen ili nešto u vodi-zraku?.. rekao bi sve zajedno, tj geo-lokacija, mješavina civilizacija a time i znanja od prije par stoljeća, habsburgovci, najjači centar znanja iz kog potiče sve, atomi, struja, razvoj nakon prve industrijske revolucije sve ostalo je centar svijeta-razvoja u tom dijelu carstva recimo središte oko bohemije.. ili ti danas prag-beč.. čeg smo mi rub. Tj austrougarsko školstvo-model, mada se sjetimo i šuvara i ostalih promjena-reformi.. ne, nije izmjena nego nasljeđe i bez obzira na npr pogrešnu bolonju i dalje štancamo austrougarki model koji daje rezultat tj znanje+razmišljanje potrebno za next level..

-tj probat ću pojednostaviti-karikirati možda razumljivo.. nismo dobri u produkciji-štancanju-umnažanju.. kao npr japanci-kinezi, ali smo odlični u izmišljanju-razmišljanju, snalaženju.. tj kad si programer možeš biti dev-onaj tko nešto stvori-smisli ili codemonkey koji to tipka-umnaža ali nema blage veze kako nešto napraviti.. kao što neki nuklearni fizičar ne zna kako se sadi krumpir ili sije mrkva.. ne zna možda ni kuhati, ni popraviti getribu auta.. ne zna ni zidati na baušteli ali zna kako će neki elektron magnetom natjerati u spin.. i to radi bolje-preciznije nego naš šalabajzer koji 'zna sve'.. tj tip znanja svaštar ili specijalist.. a za izum-snalaženje trebaš biti svaštar i tad to primijeniti. Kao Tesla, smisliti.. kad se jednom otkrije recept-formula-način, dat oni produkcijski nastave. To je razlika u načinu življenja, mišljenja, kulturi-nasljeđu i tad će idealan tim biti neki naš programer + par japanaca-indijaca koji će precizno na zrnu riže napraviti ono za što naš svaštar nema prste-strpljenje ali on će smisliti što-kako i to je važnije, tj to je pravo znanje.. tj to je ono što nam kao privredi nedostaje tj ekonomska moć dok patente-licente nemamo, jer nemamo npr patent na cocacolu, prodali smo sumamed-plivu, nemamo ni na elektro motor ili torpedo, nemamo na npr filmove-glazbu gdje dominira zapad-usa-uk, nemamo na banke švica.. a nemamo ni porizvodnju koju ima kina tj imamo samo turizam i konobare, dok ostali u sjeni rade za sebe ili odu van tj ne moraju nikamo ići nego samo registriraju biz u npr londonu jer to je nužno ako si u softu..

 

-školstvo, koliko god ga kvarili političari i interesne nakupine, je jako tj daje rezultat koji je neobjašnjiv, nasljeđe ili klima.. rekao bi austrougarska :) a što će osoba napraviti ovisi o toj osobi, može igrati nogomet, pjevati, zidati, otići van ili skupljati pet ambalažu kao i biti npr programer, tj ne ovisi o državi nego o osobi dok je pri tome školstvo ekšli dobro tj ako se teorija i praksa sukobe, odbacije se teorija, to znači ako školstvo daje rezultat (odličan, natjecanja..) tad svaka teorija koja osporava školstvo ima problem-grešku i odbacuje se.. no ni ja nisam siguran zašto je tako :)) zrak+voda? Ljudi koji su se morali snalaziti su snalažljiviji, jednako zato je gazela brza dok je slon spor. Ovisi o slonu ne o vodi, tj ovisi o osobi ne o školstvu jer bi tad prve nagrade pokupili usa-uk-njemci-japanci.. koji su često iza nas u ITju, no tad nas kupe kao plivu ili kao modrića..

 

edit: .. da su iz vlade angažirali npr pokojnog S.Jobsa ili aktualnog Muska.. imali bi suprotan efekt, mada bi možda ispričali ''isti vic''. Opet, osoba! Već to mijenja mišljenje, zvučanje.. kad prepričava isti sadržaj. Sve ovisi o osobi, pa i kad je okolina dobra-loša.. tj naši gastarbajteri su upravo to, ako tu ne možeš, odeš van. Što god smo napravili dobro, kupili su stranci (bi li kupili da imaju sumamed.. tcom-zarada. banke itd.). No naravno država bi to trebala osigurati tu, ne tamo tj smisao države je da to osigura na svom teritoriju.. a tad se desi EU i nema granice, kao i digitalizacija pa možeš s druge strane globusa jednako tipkati i imati zaradu tj uspjeh ili propast. Tad postane sporedno 'gdje' .. ostane ti samo 'tko' tj osoba što znači i njeno snalaženje-izmišljanje tj primjena znanja za nešto novo, dok za produkciju-masovnu nismo jer smo premali (i zato nam treba nešto extra, tehnologija ne masa.. u takvoj utrci).

 kakvo božje školstvo, pa svi uspjesi su vezani za trud učenika, njegovih roditelja i profesora

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice