Topping A90 Discrete - Udri jače, manijače

poruka: 33
|
čitano: 15.741
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Topping A90 Discrete - Udri jače, manijače".
21 mjesec
protjeran
offline
Topping A90 Discrete - Udri jače, manijače

Kako po tebi stoji headamp sekcija TEAC-a UD-505-X u odnosu na ovaj Topping?

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Topping A90 Discrete - Udri jače, manijače

Topping, SMSL i još pokoji proizvođač audio komponenti već sad godinu-dvije-tri izbacuju endgame pojačala za slušalice i DAC-ove pa se izbor svodi na ulaze/izlaze, snagu, estetiku i opremu. Malo je reći da su isprašili HiFi industriju i izokrenuli je skroz naopačke. Znači tehnologija je apsolvirana i razvijena do mjere potpune transparentnosti uz cijene koje do prije par godina nisu bile zamislive u ozbiljnom HiFi-u. Ono što me posebno veseli je da su se sad (konačno) okrenuli klasičnim pojačalima koja su već ove godine počela lupati u sferu potpune transparentnosti za "narodne" novce. Ne sumnjam da će oni koji baš žele farbati zvuk distorzijom u potrazi za soničnim ekstazama za to i dalje nastaviti plaćati ozbiljne novce za komponente, no sad imamo izmjerenu transparentnost za cijenu  nižu od entry HiFi pojačala jučerašnjice. Sad ostaje ganjanje Svetog grala HiFi-a kroz slušalice, zvučnike i akustiku prostora.

Deckard
Moj PC  
2 0 hvala 1
13 godina
offline
Topping A90 Discrete - Udri jače, manijače

Jest da imam njihov osnovni model što je u usporedbi s ovim čudovištem priča o mački i mišu, ali sam tako zadovoljan Toppingom D10.

Uparen je uz JDS Labs Atom i DT990 Pro zvuče perverzno dobro u toj kombinaciji.

 

Kinezi su stvarno što kaže kolega iznad napravili pomutnju s ovim. Uzeli vrhunske komponente, ubacili u odlična kućišta i složili audifoline HiFi uređaje koji ne moraju koštati po par tisuća €.

Batllelog: sudy_freak | Steam: sudy_freak | PUBG: slav_baba_yaga
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Topping A90 Discrete - Udri jače, manijače
deckard kaže...

Topping, SMSL i još pokoji proizvođač audio komponenti već sad godinu-dvije-tri izbacuju endgame pojačala za slušalice i DAC-ove pa se izbor svodi na ulaze/izlaze, snagu, estetiku i opremu. Malo je reći da su isprašili HiFi industriju i izokrenuli je skroz naopačke. Znači tehnologija je apsolvirana i razvijena do mjere potpune transparentnosti uz cijene koje do prije par godina nisu bile zamislive u ozbiljnom HiFi-u. Ono što me posebno veseli je da su se sad (konačno) okrenuli klasičnim pojačalima koja su već ove godine počela lupati u sferu potpune transparentnosti za "narodne" novce. Ne sumnjam da će oni koji baš žele farbati zvuk distorzijom u potrazi za soničnim ekstazama za to i dalje nastaviti plaćati ozbiljne novce za komponente, no sad imamo izmjerenu transparentnost za cijenu  nižu od entry HiFi pojačala jučerašnjice. Sad ostaje ganjanje Svetog grala HiFi-a kroz slušalice, zvučnike i akustiku prostora.

 

Sve to donekle stoji, ali gotovo svi proizvodjaci se hvale "transparentnoscu". 
Topping, SMSL i slicni samo bezglavo ganjaju mjerenja, ali na kraju ispadne da dobro mjerenje na jeftinom uredjaju zvuci bas koliko si platio, jeftino, i da ipak moras dati nesto novaca sa bolje sonicne performanse, sto kadkada nosi i nesto losije brojke za sobom. 
Transparentnost je samo jedna od odlika vrhunskih uredjaja, al ako on usput ne repoproducira pravilno i recimo dubinu i sirinu pozornice, dzabe sve. 
I cijevi mogu zvucati transparentno, usput imati dosta distorzije u mjerenjima, ali i dati zvuku ono nesto zbog cega ce 9 od 10 ljudi izabrati bas to cjevno pojacalo u blind A/B testu. 

Sa druge strane, pozdravljam dolazak kineskih chi-fi uredzaja koji su stvarno pomaknuli granicu vrijednost/novac, i sad se vec za parsto eura moze dobiti nesto sto se moralo platiti tisucu i vise eura pred 10-15 godina. 
Ne samo chi-fi, evo npr Schiit ima odlicne uredjaje za full malo para, znaci moze se. 

~~ sound sommelier ~~
15 godina
offline
Re: Topping A90 Discrete - Udri jače, manijače
hudo kaže...

Sve to donekle stoji, ali gotovo svi proizvodjaci se hvale "transparentnoscu". 
Topping, SMSL i slicni samo bezglavo ganjaju mjerenja, ali na kraju ispadne da dobro mjerenje na jeftinom uredjaju zvuci bas koliko si platio, jeftino, i da ipak moras dati nesto novaca sa bolje sonicne performanse, sto kadkada nosi i nesto losije brojke za sobom. 
Transparentnost je samo jedna od odlika vrhunskih uredjaja, al ako on usput ne repoproducira pravilno i recimo dubinu i sirinu pozornice, dzabe sve. 
I cijevi mogu zvucati transparentno, usput imati dosta distorzije u mjerenjima, ali i dati zvuku ono nesto zbog cega ce 9 od 10 ljudi izabrati bas to cjevno pojacalo u blind A/B testu. 

Ako je transparentno onda je transparentno i dobiješ na izlazu ono što je ušlo na ulaz samo pojačano, barem što se tiće područja iznad praga čujnosti. Ako u procesima digitalno analogne konverzije (source) i/ili pojačavanja (pojačalo) uređaj stvori dovoljno harmoničkih izobličenja iznad praga čujnosti, ili mu linearnost po širini spektra baš i nije na razini pa ne pojačava jednako čitav spektar, onda uređaj nije transparentan pa će zvuk biti ofarban (hladniji, topliji, otvoreniji, zatvoreniji, stage ovakav ili onakav...). Kad mjereno transparentni uređaj svira "jeftino" onda je to rezultat jeftine snimke. Daj mu vrhunsku snimku pa će svirati vrhunski. To što se nama nekad neke snimke čine ugodnijim za slušanje kad je zvuk topliji, mekši, širi i dublji stage ili obrnuto, to je drugi par cipela i oko toga su zapravo raznorazni proizvođači HiFi komponenti gradili carstva.

Deckard
21 mjesec
protjeran
offline
Re: Topping A90 Discrete - Udri jače, manijače

Misliš li da postoji 100% transparentan uređaj? Ja mislim da ne postoji.

16 godina
offline
Re: Topping A90 Discrete - Udri jače, manijače
deckard kaže...

Ako je transparentno onda je transparentno i dobiješ na izlazu ono što je ušlo na ulaz samo pojačano, barem što se tiće područja iznad praga čujnosti. Ako u procesima digitalno analogne konverzije (source) i/ili pojačavanja (pojačalo) uređaj stvori dovoljno harmoničkih izobličenja iznad praga čujnosti, ili mu linearnost po širini spektra baš i nije na razini pa ne pojačava jednako čitav spektar, onda uređaj nije transparentan pa će zvuk biti ofarban (hladniji, topliji, otvoreniji, zatvoreniji, stage ovakav ili onakav...).Kad mjereno transparentni uređaj svira "jeftino" onda je to rezultat jeftine snimke. Daj mu vrhunsku snimku pa će svirati vrhunski. To što se nama nekad neke snimke čine ugodnijim za slušanje kad je zvuk topliji, mekši, širi i dublji stage ili obrnuto, to je drugi par cipela i oko toga su zapravo raznorazni proizvođači HiFi komponenti gradili carstva.

 

Naci ces brdo uredjaja koji su po mjerenjima bolji ali sviraju losije, po bilo kojim (slusnim) karakteristikama gledas. I sta sad, dali je nesto "transparentno" jer neki mjerni uredjaj kaze tako, ili ga slusas i zakljucis da je puno blize nekom tvom subjektivnom osjecaju da bi tako pravi zivi instrument mogao zvucati? Koji bi ti kupio?

Kad mjereno transparentni uređaj svira "jeftino" onda je to rezultat jeftine snimke.

 

Usporedjuje se ista snimka kakva god bila, znaci to nije faktor. 

 

Svako od nas ima neku subjektivnu referencu kako nesto zvuci u zivo, zato sto neznamo kako to tocno izmjeriti i ne postoje nikakvi standardi. Ako je neki zvuk topliji na jednom pojacalu, tko kaze da to nije bio originalni zvuk instrumenta, ili u studiju? Kako to kvantificirati i mjeriti? 

 

Sto ides na skuplje komponente, one gotovo uvijek manje "farbaju" zvuk, ali apsolutno svaka komponenta ima neki svoj mali zvucni potpis, i nikakav Audio Science Review forum, Amir i ostali "strucnjaci" nemogu reci da to nije "transparentan" uredjaj, jer niti jedan nije. 

~~ sound sommelier ~~
16 godina
moderator
offline
Re: Topping A90 Discrete - Udri jače, manijače
Mariner kaže...

Kako po tebi stoji headamp sekcija TEAC-a UD-505-X u odnosu na ovaj Topping?

 

Topping ima DRASTIČNO više snage. Naravno, i TEAC ima dovoljno snage za veliku većinu slušalica, no Topping ima dovoljno snage za sve slušalice koje su ikad proizvedene. Nisam ih imao kod sebe u isto vrijeme pa ih nisam mogao izravno usporediti, tako da ne mogu dati nikakve konkretnije komentare. Sigurno je da vlasnici TEAC-a neće razmišljati kako su radije trebali kupiti Topping, jer TEAC također zvuči vrhunski. U izravnom A-B testu neka razlika bi se vjerojatno čula, ali oba uređaja su u jako visokoj kvalitativnoj klasi, tako da će ta razlika naposljetku biti relevantna samo onome tko provodi A-B test. 

 

Iskreno, teško mi je išta uspoređivati s A90 Discrete, jer ne vidim (ne čujem ) kako bi pojačalo za slušalice moglo zvučati "još bolje". Kao što sam napisao u recenziji, radi se o endgame uređaju.

 

Naravno, treba imati na umu da je A90D "samo" pojačalo za slušalice, dok je UD-505-X također i moćan DAC s hrpom ulaza te kao takav funkcionira kao "cjelovit" uređaj. A90D se ne može koristiti bez još jednog uređaja (DAC-a).

Never put Dolby on snake detectors.
21 mjesec
protjeran
offline
Re: Topping A90 Discrete - Udri jače, manijače

A dobro ne mora biti DAC. Može ga se, pretpostavljam, spojiti na line-out nekog integrirca ili preampa. 

15 godina
offline
Re: Topping A90 Discrete - Udri jače, manijače
hudo kaže...

I sta sad, dali je nesto "transparentno" jer neki mjerni uredjaj kaze tako, ili ga slusas i zakljucis da je puno blize nekom tvom subjektivnom osjecaju da bi tako pravi zivi instrument mogao zvucati? Koji bi ti kupio?

Sto ides na skuplje komponente, one gotovo uvijek manje "farbaju" zvuk, ali apsolutno svaka komponenta ima neki svoj mali zvucni potpis, i nikakav Audio Science Review forum, Amir i ostali "strucnjaci" nemogu reci da to nije "transparentan" uredjaj, jer niti jedan nije. 

Uvijek bih kupio uređaj s izmjerenim SINAD-om od barem nakih 90-95 dB (a ova čudesa u zadnje vrijeme lupaju 115-120 i više ko od šale s linearnošću od početka pa debelo iza kraja zvučnog spektra koji čujemo) i full linearan po čitavoj širini spektra. To su mi jedini uvjeti. Takav SINAD garantira i više nego dovoljnu transparentnost i za najosjetljivije uši vrlo mladih osoba. Ako bih baš htio farbati zvuk iz nekog razloga igrao bih se parametarskim ekvilajzerima (što osobno koristim za korekciju slušalica) ili lampama. Zvučni potpis imaju netransparentne komponente. Subjektivni osjećaj doživljaja glazbe ovisi o još sto faktora koji s tehnikom nemaju ni veze. Skuplje komponente definitivno ne znače veću transparentnost, dokazano na ozbiljnim testovima masu puta. A ako misliš da postoji nešto izvan okvira onoga što danas mjerni uređaji mjere i otkrivaju o komponentama, uvijek postoji kontrolirani blind test.

Deckard
Poruka je uređivana zadnji put uto 4.10.2022 10:38 (deckard).
15 godina
offline
Re: Topping A90 Discrete - Udri jače, manijače
Mariner kaže...

Misliš li da postoji 100% transparentan uređaj? Ja mislim da ne postoji.

Sve ovo što lupa SINAD oko stotke i više te što je linearno u čujnom spektru možemo nazivati transparentnim. Staviš dva uređaja koji zadovoljavaju te kriterije jednog pored drugog (za stereo uređaje pretpostavimo da im je balans kanala korektan), složiš ih na istu glasnoću i ako ne sviraju jednako onda nešto ne valja s poznatom fizikom.

Deckard
16 godina
offline
Topping A90 Discrete - Udri jače, manijače

Bas mi je super kako ekipa kupuje nesto zbog SINADa, a ne kako ustvari zvuci. 

 

Najbolje mjereni DAC koji sam imao (RME) je ujedno bio i najgore zvuceci, slusanje dosadi nakon 10-tak min sviranja. Jel je transparentan? Je. Kao i npr Schiit koji je mjerno kudikamo gori, ali po meni je u biti transparentniji - ispravniji ton, dubina pozornice, tjelo, dinamika..., te ono sto je najbitnije za "transparentnost" - moze lako pokazati karakteristika drugih uredjaja u lancu prije njega.  

~~ sound sommelier ~~
Moj PC  
1 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Topping A90 Discrete - Udri jače, manijače
hudo kaže...

Bas mi je super kako ekipa kupuje nesto zbog SINADa, a ne kako ustvari zvuci. 

 

Najbolje mjereni DAC koji sam imao (RME) je ujedno bio i najgore zvuceci, slusanje dosadi nakon 10-tak min sviranja. Jel je transparentan? Je. Kao i npr Schiit koji je mjerno kudikamo gori, ali po meni je u biti transparentniji - ispravniji ton, dubina pozornice, tjelo, dinamika..., te ono sto je najbitnije za "transparentnost" - moze lako pokazati karakteristika drugih uredjaja u lancu prije njega.  

Kao što sam već bio i spomenuo, distorzija i nelinearnost su Eldorado proizvođača HiFi opreme jučerašnjice jer su varijacije beskonačne, od tuda i sonična različitost uređaja. Činjenica je da preko transparentnog linearnog izvora i pojačala čuješ ono što ti zvučnik zajedno s akustikom prostorije, odn. slušalice mogu ponuditi u interpretaciji snimke a imaš i manevarskog prostora za farbanje zvuka ekvilajzerima do mile volje. Znači što uđe to i izađe, van ćeš dobiti ono što su tamo u studiju napravili od snimke samo pojačano. Sviđa li se tebi to tako ili ne, to je stvar ukusa. Ako ti taj Schiit "svira" drugačije od RME-ovog DAC-a onda baš i nije transparentan (što onda valjda i mjerenja potvrđuju) i farba zvuk. Što opet ne znači da ti takav zvuk nije ugodniji za slušanje. Ali gle, možemo se mi tu sad natezati do preksutra na temu dal transparentni uređaji sviraju bolje ili lošije od netransparentnih, na kraju krajeva svaki za sebe valjda zna što mu uhu najviše odgovara. No ostaje činjenica da je ovaj A90 zajedno s još masom Toppinga, SMSL-a i ostalih došao do razine kada se mudrije okrenuti odabiru slušalica i zvučnika te traženju kvalitetnijih snimki nego ugađati zvuk DAC-a i pojačala.

Deckard
Poruka je uređivana zadnji put uto 4.10.2022 13:32 (deckard).
21 mjesec
protjeran
offline
Re: Topping A90 Discrete - Udri jače, manijače
deckard kaže...

 Čitajući vidio sam mnogo kontroverzi oko korištenja SINAD-a. Neki smatraju da nema logike spajati THD i noise u jednu vrijednost, neki opet da SINAD nije primjenjiv na hifi s obzirom da potječe s radija. Amir sa ASR-a skoro pa rangira uređaje na temelju izmjerene SINAD vrijednosti, a testirajući neke JBL zvučnike proglasio ih je high recommended iako im je izmjereni SINAD bio ispod 35dB. S obzirom da nije primijetio ikakve distorzije u zvuku pored tako lošeg SINAD-a postavlja se pitanje koliko takva mjerenja imaju uopće smisla. Ljudi kompliciraju život brojkama, a uši su one koje bi trebale presuditi. Ja sam uvjeren da ne postoji 100% transparentni uređaj jer je puno upliva sa strane i nekako vučem na onu stranu koja ne vjeruje jeftikanerima. Što kvalitetnije dijelove ugradiš u uređaj povećavaš transparentnost, ali i cijenu istog.

16 godina
offline
Topping A90 Discrete - Udri jače, manijače

Mislim da taj SINAD moze biti samo indikator dali jesto radi ispravno ili ne, i to tokom proizvodnje, istrazivanja i razvoja. 

Opet ja o tom RME DACu - visok SINAD, ali ako se ispravno ne reproducira pozornica, slojevi, detalji, tjelo instrumenta, to nije transaprentan uredjaj, i dzabe taj SINAD i sve. Taj RME cak "farba" moglo bi se rec. 

 

Brdo ljudi kupuje na osnovu ASR review-ova i brojki, i logicno je da ce neki proizvodjaci ganjati to kao diferencijaciju. Oduvijek u Hifiu pokusavamo kvantificirati kvalitetu komponente, od zvucnika do kablova, ali se pokazalo da to i nema neke velike veze sa kvalitetom same reproducije. Moze nam samo grubo reci neke stvari, npr zvucnik ide do 60hz na -3db i osjetljivost je 86db, ali dal to bolje svira od zvucnika sa osjetljivoscu 88db, i koji ide 58hz na -3db? Ne bas. 

 

~~ sound sommelier ~~
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Topping A90 Discrete - Udri jače, manijače
Mariner kaže...

Ljudi kompliciraju život brojkama, a uši su one koje bi trebale presuditi. Ja sam uvjeren da ne postoji 100% transparentni uređaj jer je puno upliva sa strane i nekako vučem na onu stranu koja ne vjeruje jeftikanerima. Što kvalitetnije dijelove ugradiš u uređaj povećavaš transparentnost, ali i cijenu istog.

Uši će različite transparentne uređaje čuti jednako ako ih staviš na blind test s usklađenim glasnoćama (dakle sakriješ uređaje očima onoga nad kojim se provodi blind test). Dokazano milijun puta. Da li je takav zvuk nekome prihvatljiv ili više voli ofarbano je druga stvar. Kvalitetniji dijelovi nisu nikakva garancija transparentnosti ako dizajn sklopovlja ne valja. Fora tih Kineza i je u tome što su se posvetili dizajnu zasnovanom na znanstvenom pristupu i mjerenjima.

Deckard
Poruka je uređivana zadnji put sri 5.10.2022 10:23 (deckard).
21 mjesec
protjeran
offline
Re: Topping A90 Discrete - Udri jače, manijače
deckard kaže...
Mariner kaže...

Ljudi kompliciraju život brojkama, a uši su one koje bi trebale presuditi. Ja sam uvjeren da ne postoji 100% transparentni uređaj jer je puno upliva sa strane i nekako vučem na onu stranu koja ne vjeruje jeftikanerima. Što kvalitetnije dijelove ugradiš u uređaj povećavaš transparentnost, ali i cijenu istog.

Uši će različite transparentne uređaje čuti jednako ako ih staviš na blind test s usklađenim glasnoćama (dakle sakriješ uređaje očima onoga nad kojim se provodi blind test). Dokazano milijun puta. Da li je takav zvuk nekome prihvatljiv ili više voli ofarbano je druga stvar. Kvalitetniji dijelovi nisu nikakva garancija transparentnosti ako dizajn sklopovlja ne valja. Fora tih Kineza i je u tome što su se posvetili dizajnu zasnovanom na znanstvenom pristupu i mjerenjima.

 Po meni uši su prva stvar. Glazbu uživam ušima, a ne gledanjem suhoparnih i beznačajnih brojki. Wow, znači li to da samo Kinezi koriste znanstveni pristup i mjerenja?!

16 godina
offline
Re: Topping A90 Discrete - Udri jače, manijače
Mariner kaže...
deckard kaže...
Mariner kaže...

Ljudi kompliciraju život brojkama, a uši su one koje bi trebale presuditi. Ja sam uvjeren da ne postoji 100% transparentni uređaj jer je puno upliva sa strane i nekako vučem na onu stranu koja ne vjeruje jeftikanerima. Što kvalitetnije dijelove ugradiš u uređaj povećavaš transparentnost, ali i cijenu istog.

Uši će različite transparentne uređaje čuti jednako ako ih staviš na blind test s usklađenim glasnoćama (dakle sakriješ uređaje očima onoga nad kojim se provodi blind test). Dokazano milijun puta. Da li je takav zvuk nekome prihvatljiv ili više voli ofarbano je druga stvar. Kvalitetniji dijelovi nisu nikakva garancija transparentnosti ako dizajn sklopovlja ne valja. Fora tih Kineza i je u tome što su se posvetili dizajnu zasnovanom na znanstvenom pristupu i mjerenjima.

 Po meni uši su prva stvar. Glazbu uživam ušima, a ne gledanjem suhoparnih i beznačajnih brojki. Wow, znači li to da samo Kinezi koriste znanstveni pristup i mjerenja?!

 

Ne moras se niti truditi, ovi "objektivisti" ce ti samo rec da je to "farbanje", i da uredjaj nije transparentan, sto god to znacilo. 
Malo njih je culo imalo ozbiljne uredjaje, i za njih ce tvrditi da su snake oil i slicno. Jer SINAD. 

~~ sound sommelier ~~
15 godina
offline
Re: Topping A90 Discrete - Udri jače, manijače
Mariner kaže...

 Po meni uši su prva stvar. Glazbu uživam ušima, a ne gledanjem suhoparnih i beznačajnih brojki. Wow, znači li to da samo Kinezi koriste znanstveni pristup i mjerenja?!

Da, glazbu se primarno uživa ušima i mozgom, nešto sitno kožom, malo više želucem ko preferira vrlo niske frekvencije. Ali u HiFi-u se uživa i vizualno i preko cijene opreme, znam kako je, malo tko je imun ;-). Počeli su i zapadnjaci kad su vidjeli što i kako rade kinezi :-).

Deckard
Poruka je uređivana zadnji put čet 6.10.2022 9:38 (deckard).
15 godina
offline
Re: Topping A90 Discrete - Udri jače, manijače
hudo kaže...

Ne moras se niti truditi, ovi "objektivisti" ce ti samo rec da je to "farbanje", i da uredjaj nije transparentan, sto god to znacilo. 
Malo njih je culo imalo ozbiljne uredjaje, i za njih ce tvrditi da su snake oil i slicno. Jer SINAD. 

Transparentno znači da komponente kao da i nema u lancu. Što uđe to i izađe samo konvertirano ili pojačano. Sad to imamo i ne košta puno (u komparaciji s uređajima iz ne tako davne prošlosti). Ovaj A90D je full transparentan, isto kao i A90 prije njega, isto kao i A50S, isto kao i L30, L50..., da ne nabrajam dalje druge proizvođače i modele, a sad je sve više toga jer je stvar skroz provaljena. Svi sviraju isto, odn. uopće ne sviraju. Apsolvirano, amen, kraj, posvećujemo se zvučnicima, slušalicama, prostoriji, foteljama, estetici. Sviđalo se to tako nekome i bilo to uhu ugodno ili ne, druga stvar. A farbanje nije negativan pojam koji bi se koristio za uvrede ako to aludiraš. Farbanjem zvuka mijenja se frekvencijski odziv po pojedinim segmentima spektra koji čujemo, pojačava se ili smanjuje distorzija, šum i to daje zvučni potpis komponenti. Ofarbani zvuk može biti uhu ugodniji, ovisi o preferencijama, ali to više nije izvorna snimka. Da li je to loše? Realno, koga briga dok dobro zvuči? Kako je uopće to zvučalo prilikom snimanja i što su tamo u studiju odradili sa snimljenim materijalom? Možeš popraviti lošu snimku? A ima ih brutalno puno koje zvuče odvratno. Nekad i možeš ekvilajzerima, tonskim kontrolama, netransparentnim uređajima ako pogodiš kombinaciju. Uglavnom, s farbanjem su kombinacije beskonačne, zato imaš tone pojačala, DAC-ova i ostaloga (npr. opampovi koji rade van specifikacije ili lampe) koji zvuče različito. Nema smisla tvrditi da transparentna komponenta svira nekome bolje ili lošije od netransparentne. Transparentno znači da je komponenta došla u sferu kad ne dira ništa nego odradi svoje i pošalje dalje. Takav pristup ili prihvatiš kao referentnu točku za graditi sustav ili ostaneš u sferi pokušaja i promašaja sve dok ti novčanik dozvoljava. Dam se kladiti da bi mnogi dizajneri HiFi opreme do još prije samo nekoliko godina dali lijevi bubreg da su komponente mogli dotjerati u sferu transparentnosti ovih sada. HiFi zna biti jako zariban i skup sport ako se uhvatiš u igru, ignoriraš blind testove i gledaš samo "ozbiljne" uređaje čiji se stupanj ozbiljnosti, da se ne lažemo, zapravo mjeri cijenom. Jedan moj kolega je komponente mjerio isključivo po cijeni, kupovao skupe strujne kablove, furao se na skupe interkonekte i takve stvari, i on je uvijek u tome nalazio razlike. Ali to ga je usrećivalo, iamo je love... Mene su isto takve stvari veselile dok nisam lekcije naučio najprije kroz kvalitetne rasprave po netu a onda i kroz blind testove na kojima smo se svi koji smo se upustili u to "svetogrđe" samo sramotili i zbunjivali.

 

Deckard
21 mjesec
protjeran
offline
Re: Topping A90 Discrete - Udri jače, manijače
deckard kaže...
Mariner kaže...

 Po meni uši su prva stvar. Glazbu uživam ušima, a ne gledanjem suhoparnih i beznačajnih brojki. Wow, znači li to da samo Kinezi koriste znanstveni pristup i mjerenja?!

Da, glazbu se primarno uživa ušima i mozgom, nešto sitno kožom, malo više želucem ko preferira vrlo niske frekvencije. Ali u HiFi-u se uživa i vizualno i preko cijene opreme, znam kako je, malo tko je imun ;-). Počeli su i zapadnjaci kad su vidjeli što i kako rade kinezi :-).

 Okay, Nelson Pass, Dan D'Agostino i ekipa su naučili od Kineza kako se to radi... ili su svjesno varali ljude. Apsolvirano... amen.

15 godina
offline
Re: Topping A90 Discrete - Udri jače, manijače
Mariner kaže...

 Okay, Nelson Pass, Dan D'Agostino i ekipa su naučili od Kineza kako se to radi... ili su svjesno varali ljude. Apsolvirano... amen.

Radili su i propovijedali ono u što su, čini se, bili uvjereni te na svojim religijama temeljili posao. Došli Kinezi i napravili revoluciju izbacivši religiju iz jednadžbe.

Deckard
Poruka je uređivana zadnji put čet 6.10.2022 11:41 (deckard).
16 godina
offline
Re: Topping A90 Discrete - Udri jače, manijače
deckard kaže...

Transparentno znači da komponente kao da i nema u lancu. Što uđe to i izađe samo konvertirano ili pojačano. 

 

A kako dokazati to?
Ako mjeris, vide se razlike izmedju uredjaja.
Ako slusas, prvo dali si probao dovoljno kombinacija zvucnika/slusalica, i dal isto radi npr na IEM kao i na vrlo visokim impendancama? Sa cime si usporedio? 
Ili npr kod izlaznih pojacala (brojna D klasa, purifi i hypex, transparentna po svim mjerenjima), kako radi single driver horna vs. 3-sistemski koji se spusta na 2 oma vs. riboni i elektrostati? 
Kako znas sto je referentan zvuk, dali si bio u studio tokom snimanja? 

 

"kao da uredjaja nema u lancu" ne postoji, to znaci samo da sustav reprodukcije nije dovoljno rezolutan da prikaze razliku, ili slusatelj nije proveo dovoljno vremena testirajuci. 

 

Kinezi rade super stvari, kupio sam nekoliko njihovih uredjaja (od jeftinih Toppinga, Xduoo...) do skupljih (Holo Audio), i apsolutno svaki je imao svoj zvuk. Ako je npr dosta neutralan, sto i jesu vecina ovih jeftinih, cesto im fali dinamike, slojeva, dubine, ..., i eto po meni to onda vise nije "transpanentno" jer nesto fali, a te stvari je nemoguce povecati sa mjerenjima i kompenzirati EQom. 

~~ sound sommelier ~~
21 mjesec
protjeran
offline
Re: Topping A90 Discrete - Udri jače, manijače
deckard kaže...
Mariner kaže...

 Okay, Nelson Pass, Dan D'Agostino i ekipa su naučili od Kineza kako se to radi... ili su svjesno varali ljude. Apsolvirano... amen.

Radili su i propovijedali ono u što su, čini se, bili uvjereni te na svojim religijama temeljili posao. Došli Kinezi i napravili revoluciju izbacivši religiju iz jednadžbe.

 Ne mogu se s tim složiti, ali svatko ima pravo na svoje mišljenje. S ovim bih i završio.

16 godina
offline
Re: Topping A90 Discrete - Udri jače, manijače

(izbrisan komentar)

~~ sound sommelier ~~
Poruka je uređivana zadnji put čet 6.10.2022 12:34 (hudo).
15 godina
offline
Re: Topping A90 Discrete - Udri jače, manijače
hudo kaže...

Ako mjeris, vide se razlike izmedju uredjaja.
Ako slusas, prvo dali si probao dovoljno kombinacija zvucnika/slusalica, i dal isto radi npr na IEM kao i na vrlo visokim impendancama? Sa cime si usporedio? 
Ili npr kod izlaznih pojacala (brojna D klasa, purifi i hypex, transparentna po svim mjerenjima), kako radi single driver horna vs. 3-sistemski koji se spusta na 2 oma vs. riboni i elektrostati? 
Kako znas sto je referentan zvuk, dali si bio u studio tokom snimanja? 

Normalno da će razlike u mjerenjima uvijek postojati, makar na mikrorazinama. Pitanje je da li te razlike čujemo iza nekog praga SINAD-a? Nema šanse. Kombinacije zvučnika/slušalica? Pa to sam pisao ranije. Kad imaš izmjereno transparentnu komponentu onda se baciš na uštimavanje sustava zvučnicima, slušalicama, prostorijom, nabavku dobrih snimki. Da li sam bio u studiju tijekom snimanja? I to sam pisao, citiram sam sebe: "Kako je uopće to zvučalo prilikom snimanja i što su tamo u studiju odradili sa snimljenim materijalom?". Ja samo tvrdim da će transparentni DAC i pojačalo dati ono što imaš u sourceu bez koloracije igdje ičega po spektru i bez dodanog šuma. A kako su to tamo u studiju snimali i miksali, koju su opremu koristili i kako su oni to čuli, pa ko to može znati? Kad smo kod studija, čitao sam svakakvih anegdota o amenovanju snimki preko mobitela u autu u pokretu i takve stvari. Ko i koncerti. Tamo se puno ne zamaraju opremom a HiFi im je bedastoća. E sad, ako nekome saksofon ne zvuči kao saksofon na transparentnom pojačalu nego mora farbati frekvencije da mu isti počne svirati onako kako bi taj saksofon trebao zvučati i krivi za to pojačalo ili DAC, ili treba pljunuti grdu lovu da mu nešto popravi snimku, meni to nema smisla. Istini za volju, ja još nisam čuo ništa od komponenti, kombinacija, lampi, opampova i svega ostaloga na čemu bi sve što mi je u uhu zvučalo perfektno. Ali imam snimke materijala od kojih se rastopiš kad ih slušaš na ovakvom jednom pojačalu i pristojnim slušalicama što mi je dovoljno da znam koga kriviti kad nešto ne zvuči "skupo". U tom smislu je i ovaj A90D endgame uređaj nakon kojeg samo možeš bacati novce na estetiku, snagu (iako ne vidim nigdje ništa smislenog od slušalica da treba veću snagu), fićere, vizualni doživljaj. Ovo kaj pišeš o netransparentnom jer nešto fali, fali zapravo koloracije na koju si naučimo uho ;-).

Deckard
16 godina
offline
Re: Topping A90 Discrete - Udri jače, manijače
deckard kaže...

Normalno da će razlike u mjerenjima uvijek postojati, makar na mikrorazinama. Pitanje je da li te razlike čujemo iza nekog praga SINAD-a? Nema šanse. Kombinacije zvučnika/slušalica? Pa to sam pisao ranije. Kad imaš izmjereno transparentnu komponentu onda se baciš na uštimavanje sustava zvučnicima, slušalicama, prostorijom, nabavku dobrih snimki. Da li sam bio u studiju tijekom snimanja? I to sam pisao, citiram sam sebe: "Kako je uopće to zvučalo prilikom snimanja i što su tamo u studiju odradili sa snimljenim materijalom?". Ja samo tvrdim da će transparentni DAC i pojačalo dati ono što imaš u sourceu bez koloracije igdje ičega po spektru i bez dodanog šuma. A kako su to tamo u studiju snimali i miksali, koju su opremu koristili i kako su oni to čuli, pa ko to može znati? Kad smo kod studija, čitao sam svakakvih anegdota o amenovanju snimki preko mobitela u autu u pokretu i takve stvari. Ko i koncerti. Tamo se puno ne zamaraju opremom a HiFi im je bedastoća. E sad, ako nekome saksofon ne zvuči kao saksofon na transparentnom pojačalu nego mora farbati frekvencije da mu isti počne svirati onako kako bi taj saksofon trebao zvučati i krivi za to pojačalo ili DAC, ili treba pljunuti grdu lovu da mu nešto popravi snimku, meni to nema smisla. Istini za volju, ja još nisam čuo ništa od komponenti, kombinacija, lampi, opampova i svega ostaloga na čemu bi sve što mi je u uhu zvučalo perfektno. Ali imam snimke materijala od kojih se rastopiš kad ih slušaš na ovakvom jednom pojačalu i pristojnim slušalicama što mi je dovoljno da znam koga kriviti kad nešto ne zvuči "skupo". U tom smislu je i ovaj A90D endgame uređaj nakon kojeg samo možeš bacati novce na estetiku, snagu (iako ne vidim nigdje ništa smislenog od slušalica da treba veću snagu), fićere, vizualni doživljaj. Ovo kaj pišeš o netransparentnom jer nešto fali, fali zapravo koloracije na koju si naučimo uho ;-).

 

Uopce se ne bi slozio, odnosno sa sto postotnom sigurnoscu 20+ godina hifi-anja mogu rec da ti nije istina - imao sam brdo DACova, svaki sa SINADom debelo iznad 100db, i svaki je zvucao drugacije. A nemam usni zivac slona, vjerojatno cujem potpuno prosjecno! I da, radio sam blind a/b test, zato smo mogu vrtiti 2 DACa istovremeno putem Roona, i samo nasumicno mjenjati input na pojacalu. 
Cak i sami proizvodjaci kazu da visoki SINAD uopce ne dokazuje dali nesto svira vjerno originalu, odnosno transparentno. SINAD je postao jako dobro makretinsko orudje. 

 

Argument "koloracije na koje si naucio uho" isto nema smisla. Svirao sam gitaru, idem na koncerte, pokusavam zapamtiti zvuk neamplificiranog instrumenta, i to je u biti jedina prava referenca na koju se mogu osloniti. Da, naucio sam uho na koloracije pravog instrumenta. 

Ako fali dubina (ne frekvencijska, nego dubina pozornice) i slojevi, to sigurno nije kolorizacija:) 

 

Za referencu se ne koristi bilo koja snimka, nego ona koja se dobro poznaje. Makar to bila generalno losa snima, onda mora i zvucati lose tokom reprodukcije, i obrnuto, ali glavno je da se ona jako dobro poznaje i moze usporediti sa necime (sjecanju, AB test...) 

 

A da postoji end game uredjaj, hifi trziste bi jako brzo nestalo. Ili su ama bas svi hifi slusatelji u krivu i u biti vole koloriziran zvuk? Mozda...

~~ sound sommelier ~~
15 godina
offline
Re: Topping A90 Discrete - Udri jače, manijače
hudo kaže...

A da postoji end game uredjaj, hifi trziste bi jako brzo nestalo. Ili su ama bas svi hifi slusatelji u krivu i u biti vole koloriziran zvuk? Mozda...

Neće HiFi tržište nestati dok je god religije i folklora.

Deckard
16 godina
offline
Re: Topping A90 Discrete - Udri jače, manijače
deckard kaže...
hudo kaže...

A da postoji end game uredjaj, hifi trziste bi jako brzo nestalo. Ili su ama bas svi hifi slusatelji u krivu i u biti vole koloriziran zvuk? Mozda...

Neće HiFi tržište nestati dok je god religije i folklora.

 

Posto citas recenziju Hifi uredjaja i sudjelujes u hifi raspravi o (subjektivnom) dojmu reprodukcije zvuka, cini mi se da si punopravni clan hifi crkve, kao i svi mi drugi 🤣

~~ sound sommelier ~~
16 godina
moderator
offline
Topping A90 Discrete - Udri jače, manijače

Napokon mi je stigao moj vlastiti A90 Discrete, kojeg sam naručio odmah nakon testa. I dalje sam u šoku o koliko se dobrom uređaju radi. Ne skidam slušalice s glave, češljam playliste koje nisam preslušavao godinama  Uglavnom, premda sam već sve napisao u recenziji, samo da ponovim: vrhunsko pojačalo za slušalice.

 

Tehnikalije: digitalno/analognu konverziju radi PCIe zvučna kartica EVGA NU Audio Pro, a signal putuje do RCA ulaza na Toppingu putem Audioquestovog interkonekta Golden Gate. U pojačalo su još spojeni studijski monitori Adam A7X (preko XLR-a) pa ga koristim i kao preamp, što je još jedna meni izuzetno korisna mogućnost.

Never put Dolby on snake detectors.
Moj PC  
4 0 hvala 1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice