Testirali smo upravo lansirani AMD Ryzen 9 7900X i

poruka: 19
|
čitano: 8.377
|
moderatori: vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Testirali smo upravo lansirani AMD Ryzen 9 7900X i".
12 godina
offline
Testirali smo upravo lansirani AMD Ryzen 9 7900X i

Usprkos svom napretku tehnologije, AMD i Intel su debelo iznad 100W TDP-a:

- x86 u usporedbi s kombinacijom Apple/ARM je skoro mrtav, pitanje je samo vremena.

- AMD je u mrtvoj utrci s vremenom, s jedne strane golem rizik kojeg nosi TSMC i potencijalna Kineska invazija Tajvana, s druge goleme investicije Intela u vlastitu proizvodnju i pogone, kao i gore navedeni zid x86 tehnologije.

 

Došla su vremena kad si ni gornja srednja klasa ne može priuštiti top end modele.

Moj PC  
5 11 hvala 1
8 godina
offline
Re: Testirali smo upravo lansirani AMD Ryzen 9 790
Negdje 2000. g bio sam na jednom IT druženju u Zagrebu za oko dvadesetak sudionika. Glavni gost bio je prof. Vrsalović, naš čovjek s FER-a koji se bio otisnuo u privatni business u Ameriku. U to je vrijeme bio Vice President u Intelu, mislim daleko najviše pozicioniran Hrvat u svijetu IT-a globalno.
Bilo je to vrijeme Pentiuma na 1 GHz.
Pričao je o uskorom dolasku procesora na 3-4 GHz te eksperimentima u labu na skoro 30 GHz.
Intervju s njim objavljen je u tadašnjem Info Trendu.
20+ godina kasnije jasno je da se ta predviđanja nikad neće ostvariti.
Sve više jezgri, sve manje nanometara i bitka s potrošnjom energije, a takt i dalje na 3-4 GHz.
Procesori su očito skrenuli drugim putem.
Life is jazz. Play it cool.
Moj PC  
2 0 hvala 1
23 mjeseca
protjeran
offline
Re: Testirali smo upravo lansirani AMD Ryzen 9 790
Baš šteta. Ovako za života budem obavio manje posla na računalu zbog tog prokletog takta!
2 godine
protjeran
offline
Re: Testirali smo upravo lansirani AMD Ryzen 9 790
P3, 333MHz, Clamath je kostao oko 1000 DM bez poreza kada se tek pojavio (cini mi se '97 ili '98). Cijena novih AMD procesora je sitnica u odnosu na to.

Od pojave Celerona i nize klase procesora, proizvodjaci prave cpu za prosumere i entuzijaste sa znatno visom cijenom od mainstream cpu-a Istu taktiku koriste u principu za kamere, telefone, graficke...
9 godina
offline
Re: Testirali smo upravo lansirani AMD Ryzen 9 790
Macumba kaže...
Negdje 2000. g bio sam na jednom IT druženju u Zagrebu za oko dvadesetak sudionika. Glavni gost bio je prof. Vrsalović, naš čovjek s FER-a koji se bio otisnuo u privatni business u Ameriku. U to je vrijeme bio Vice President u Intelu, mislim daleko najviše pozicioniran Hrvat u svijetu IT-a globalno.
Bilo je to vrijeme Pentiuma na 1 GHz.
Pričao je o uskorom dolasku procesora na 3-4 GHz te eksperimentima u labu na skoro 30 GHz.
Intervju s njim objavljen je u tadašnjem Info Trendu.
20+ godina kasnije jasno je da se ta predviđanja nikad neće ostvariti.
Sve više jezgri, sve manje nanometara i bitka s potrošnjom energije, a takt i dalje na 3-4 GHz.
Procesori su očito skrenuli drugim putem.

 Gigaherci nisu mjerilo performansi različitih procesora. Takt nije više 3-4 Ghz, nego je 5-6 Ghz za high end. Ima pomaka u brojci, ali sadašnji procesor na 3 Ghz je puno jači nego 3 Ghz procesor prije 15 godina

8 godina
offline
Re: Testirali smo upravo lansirani AMD Ryzen 9 790
Sve je to točno.
Ali, očito je da razvoj ne ide kako su zamišljali.
Life is jazz. Play it cool.
9 godina
offline
Re: Testirali smo upravo lansirani AMD Ryzen 9 790
Macumba kaže...
Negdje 2000. g bio sam na jednom IT druženju u Zagrebu za oko dvadesetak sudionika. Glavni gost bio je prof. Vrsalović, naš čovjek s FER-a koji se bio otisnuo u privatni business u Ameriku. U to je vrijeme bio Vice President u Intelu, mislim daleko najviše pozicioniran Hrvat u svijetu IT-a globalno.
Bilo je to vrijeme Pentiuma na 1 GHz.
Pričao je o uskorom dolasku procesora na 3-4 GHz te eksperimentima u labu na skoro 30 GHz.
Intervju s njim objavljen je u tadašnjem Info Trendu.
20+ godina kasnije jasno je da se ta predviđanja nikad neće ostvariti.
Sve više jezgri, sve manje nanometara i bitka s potrošnjom energije, a takt i dalje na 3-4 GHz.
Procesori su očito skrenuli drugim putem.

 Ja znam jednog uvaženog profesora s FER-a koji je svašta nešto po americi radio i drži neke patente. Tvrdio nam je (prije nešto više od 10 godina) kako nikad CPU-ovi neće imati više od 8 jezgri jer je kompleksnost prevelika.

9 godina
offline
Re: Testirali smo upravo lansirani AMD Ryzen 9 790
hudibitek kaže...

 Ja znam jednog uvaženog profesora s FER-a koji je svašta nešto po americi radio i drži neke patente. Tvrdio nam je (prije nešto više od 10 godina) kako nikad CPU-ovi neće imati više od 8 jezgri jer je kompleksnost prevelika.

 Pa prije 10-ak godina smo imali 4c/8t procesore i to je bio high end. Kasnije u 2014. je i7-5960X 8c/16t procesor bio najsnažniji cpu koji možeš kupiti u normalnom dućanu. Sad cpu s toliko jezgri košta oko 300€, a onda 1000€. Uskoro izlazi i9 13900k koji bude 24c/32t. Tehnologija naglo ide naprijed i ne znamo 100% što slijedi. 

3 godine
offline
Re: Testirali smo upravo lansirani AMD Ryzen 9 790
Volos kaže...

Usprkos svom napretku tehnologije, AMD i Intel su debelo iznad 100W TDP-a:

- x86 u usporedbi s kombinacijom Apple/ARM je skoro mrtav, pitanje je samo vremena.

- AMD je u mrtvoj utrci s vremenom, s jedne strane golem rizik kojeg nosi TSMC i potencijalna Kineska invazija Tajvana, s druge goleme investicije Intela u vlastitu proizvodnju i pogone, kao i gore navedeni zid x86 tehnologije.

 

Došla su vremena kad si ni gornja srednja klasa ne može priuštiti top end modele.

Ma da skoro mrtav, prošlost

8 godina
offline
Testirali smo upravo lansirani AMD Ryzen 9 7900X i

Procesori zamišljeni da se bore sa intel 12000 serijom. Za gamere će izgleda ipak biti bolje da pričekaju neki i5 ili i7 iz 13000 serije. I to govorim kao netko tko godinama koristi samo ZEN procesore. Vrlo je dobro da su intel i AMD stalno tu negdje po performansama kako bi se natjecali. 

Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Testirali smo upravo lansirani AMD Ryzen 9 7900X i

Prema ovom 2 slabija cipa i nisu tolko brza naspram prosle generacije. Raptor lake ima sansu da ih preskoci.

It s just cornflakes...
Moj PC  
0 0 hvala 0
7 godina
online
Re: Testirali smo upravo lansirani AMD Ryzen 9 790

A čim raptor izađe na tržište AMD odmah izbacuje 3D V-cache verziju...

 

pan y agujas
8 godina
offline
Re: Testirali smo upravo lansirani AMD Ryzen 9 790
Volos kaže...

Usprkos svom napretku tehnologije, AMD i Intel su debelo iznad 100W TDP-a:

- x86 u usporedbi s kombinacijom Apple/ARM je skoro mrtav, pitanje je samo vremena.

- AMD je u mrtvoj utrci s vremenom, s jedne strane golem rizik kojeg nosi TSMC i potencijalna Kineska invazija Tajvana, s druge goleme investicije Intela u vlastitu proizvodnju i pogone, kao i gore navedeni zid x86 tehnologije.

 

Došla su vremena kad si ni gornja srednja klasa ne može priuštiti top end modele.

 Zanimljivo, u jednom statementu x86 je mrtav prema Appleu,

U drugom statementu, AMD je mrtav zbog Tajvana.

 

A zaboravio si da Apple sve svoje čipove proizvodi upravo u Tajvanu a gadgete sklapa u Kini.

16 godina
online
Testirali smo upravo lansirani AMD Ryzen 9 7900X i

Zato i grade tvornicu u Arizoni, građevinski dio je gotov pa bi proizvodnja trebala krenuti 2024.

Moj PC  
1 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Testirali smo upravo lansirani AMD Ryzen 9 790
Ajd reko nakon dugo godina predjem sa intela na amd. Kupim 5800x i procesor mi rikne za mjesec dana! Intel nikada nije riknio niti nece. Samo Intel
be Cool
Moj PC  
1 6 hvala 0
14 godina
protjeran
offline
Re: Testirali smo upravo lansirani AMD Ryzen 9 790
Horned Reaer kaže...
Ajd reko nakon dugo godina predjem sa intela na amd. Kupim 5800x i procesor mi rikne za mjesec dana! Intel nikada nije riknio niti nece. Samo Intel

Da, kaze covjek koji drzi jedan od poznatijih nasih webshopova da puno vise AMD procova umire.. A sad za ovu generaciju kazu da su napravljeni da rade 24/7 na 95C, mos mislit... 

14 godina
protjeran
offline
Re: Testirali smo upravo lansirani AMD Ryzen 9 790
Qudek kaže...

Prema ovom 2 slabija cipa i nisu tolko brza naspram prosle generacije. Raptor lake ima sansu da ih preskoci.

Raptor lake je isto sranje od upgrade-a u odnosu na Alder, tako da ovaj put sansu za preskakanje imaju najvise kupci...

16 godina
online
Re: Testirali smo upravo lansirani AMD Ryzen 9 790
ansha kaže...

Da, kaze covjek koji drzi jedan od poznatijih nasih webshopova da puno vise AMD procova umire.. A sad za ovu generaciju kazu da su napravljeni da rade 24/7 na 95C, mos mislit... 

 Skandalozno! A na koliko beše throttlaju jači procesori 12. generacije?  BTW, AMD dozvoljava ručno podešavanje maksimalne temperature nonvih procesora u određenom opsegu. Taj opseg ide do 115°C. Najzad kompjuter koji mi može skuvati kafu. 

 

EDIT: Blago mi je retardirano što su stavili debeo IHS da bi očuvali kompatibilnost sa starim hladnjacima. Jesu se potrudili da ga zaleme za pločicu i to je sve super, ali der8auer je delidom dobio 20°C što otprilike duplo više nego što je uobičajeno (tj sa valjda bilo kojim drugim procesorom). => previše je izolacije između pločice CPU-a i hladnjaka. Ako su već hteli da insistiraju na kompatibilnosti hladnjaka, tih pola milimetra su mogli da ukradu na jedno 5 manje glupih mesta. Ili nisu, ali u tom slučaju je trebalo da odustanu. 10°C su bacili kroz prozor. To je i trajnost pločice i potrošnja i...

WP/WM fanovi, prestanite više lagat ovaj napaćeni narod, nemate to pravo!
Poruka je uređivana zadnji put sri 28.9.2022 16:15 (Ivan(4)).
16 godina
online
Testirali smo upravo lansirani AMD Ryzen 9 7900X i

Previše su ih napucali po defaultu pa će sad biti zanimljivije down~ nego nekad overclockanje :).

Po ovim testovima https://www.club386.com/amd-ryzen-9-7950x-vs-intel-core-i9-12900k-at-125w-and-65w/

ispada da 7950X na 125W daje 90% performansi a ni na 65W nije loš. Treba pričekat da Friday komentira eco-mode :)

 

Moj PC  
2 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice