Tesla zainteresiranima u Hrvatskoj nudi izgradnju

poruka: 46
|
čitano: 9.153
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Tesla zainteresiranima u Hrvatskoj nudi izgradnju ".
10 godina
offline
Tesla zainteresiranima u Hrvatskoj nudi izgradnju

Skoro smo instalirali genijatore a sad mozemo superchargere... Vidjet cemo sto ce biti :)

 
0 0 hvala 0
7 godina
offline
Re: Tesla zainteresiranima u Hrvatskoj nudi izgrad
Feudalac kaže...
Fer-de-lance:

Na HEPu imaš kalkulator.

Već za 3000 kWh na godinu kaj je ispod prosječne potrošnje kućanstva dvotarifno brojilo i bijeli model donosi par sto kuna. Dodaj 2500 kWh kaj jedan EV treba u godini dana i s dvotarifnim je ušteda ravno 1000 kuna godišnje. Inače je kod hepa omjer 2:1 skupa jeftina a to imam i ja doma bez ikakve brige o tome kad se kaj radi. Ajd, žena zna tu i tamo naštimati veš mašinu da završi s pranjem ujutro, ne zbog struje već da friško oprani veš odmah objesi, da ne stoji dugo...

Opet kažem, sve ovisi o specifičnom kućanstvu i use caseu.

Npr. u mom kućanstvu je prosječna godišnja potrošnja cca. 4000 kWh, s tim da je praktički cijelu godinu ravnomjerno raspoređena 0-24, doslovno nikak ne mogu profitirat od dvotarifnog brojila, ali npr. ljudima koji mogu nariktavati peak potrošnje kad god im paše je to super stvar (ako im ne narušava životni ritam, kao što je već i rečeno).

Čak kad sam računao ispalo je cca. 2/3 potrošnje bi morao imati u jeftinijoj tarifi da bi imalo smisla.

Naravno, s EV-om bi došao taman negdje do te granice (cca. 18000 km godišnje), a netko tko troši manje struje još i lakše, idem baš gledat taj hep kalkulator 

 

 

Kruha i igala...
3 godine
offline
Re: Tesla zainteresiranima u Hrvatskoj nudi izgrad

Šta ti radiš doma da ti je tolika potrošnja? :O

7 godina
offline
Re: Tesla zainteresiranima u Hrvatskoj nudi izgrad

8-9 mjeseci grijanje na struju, ostatak hlađenje, jer proljeće i jesen ne postoje više, samo ljeto (lipanj-kolovoz) i zima (ostatak godine) 

 

Inače, bez grijanja i hlađenja cca. 130 kWh mjesečno, jedino mi je računalo ozbiljno trošilo, ali čekam da stane mining pa da nabavim polovnu 1060 pa da smanjim potrošnju.

Bojler konstantno na "ECO postavki", s tim da ga dijelimo s drugim kućanstvom pa je znatno efikasnije, a kuhanje je cca. sat vremena dnevno i jedna vešmašina dnevno, većinom na manjim temperaturama.

 

Kruha i igala...
Poruka je uređivana zadnji put čet 8.4.2021 15:14 (fer-de-lance).
3 godine
offline
Re: Tesla zainteresiranima u Hrvatskoj nudi izgrad
A bo. Ne znam kako uspiješ toliko potrošiti. I meni je doma sve na struju + jedan električni auto i dolazi mi od prilike 200kwh mjesečno.
Bojler mi je preko dana isključen punim ga preko noći na nižoj tarifi, perilica posuđa isto radi samo na nižoj tarifi kao i punjenje auta. Grijanje na klimu radi 24 sata na dan jer imam klinca koji je još mali pa održavam temperaturu na 23-24°C stalno.
7 godina
offline
Re: Tesla zainteresiranima u Hrvatskoj nudi izgrad

Jebiga, em grijem klimom, + ljestve radijator u kupaoni da mogu sušit veš i još po noći isključim klimu jer prejako ronda pa prebacim na električni radijator, tak da zna ispast oko 900 kuna u najhladnijim mjesecima.

Ali opet, nema jeftinije solucije za grijanje, tak da sam prezadovoljan.

 

Kruha i igala...
3 godine
offline
Re: Tesla zainteresiranima u Hrvatskoj nudi izgrad
I meni su ljestve u kupaoni 24h u hladnijim mjesecima uključene. Jedino mi je plus što imam jako tihu klimu pa je mogu pustit da gori kolko hoće :)
7 godina
offline
Re: Tesla zainteresiranima u Hrvatskoj nudi izgrad

Ja sam kad mi je krepao grijač na ljestvama lijepo izvadio retardiranu elektroniku iznutra (najgluplji termostat ikad, bez konkurencije) i stavio najobičniji timer s aliexpressa, sad ću isto i na "radijatoru" jer je tvornički programator smeće (kao i na svakome) i onda je znao grijat cijelo vrijeme jer kad mi pas ide kroz svoja vrata van napravi propuh pa se odmah pali.

Mislim da bi normalni ljudi morali ići kod kamatara da plate struju, a proizvođači tak maloumni da ne znaju normalni programator napraviti.

 

E da, kaj se klime tiče, čim garancija prođe, ugrađujem gumene odstojnike na nosače, ne kužim zakaj ih pri normalnoj ugradnji ne stave, ovak se sve vibracije direktno prenose na zid.

 

Kruha i igala...
Poruka je uređivana zadnji put čet 8.4.2021 17:08 (fer-de-lance).
14 godina
offline
Re: Tesla zainteresiranima u Hrvatskoj nudi izgrad
fer-de-lance kaže...
eć da friško oprani veš odmah objesi, da ne stoji dugo...

Opet kažem, sve ovisi o specifičnom kućanstvu i use caseu.

Npr. u mom kućanstvu je prosječna godišnja potrošnja cca. 4000 kWh, s tim da je praktički cijelu godinu ravnomjerno raspoređena 0-24, doslovno nikak ne mogu profitirat od dvotarifnog brojila, ali npr. ljudima koji mogu nariktavati peak potrošnje kad god im paše je to super stvar (ako im ne narušava životni ritam, kao što je već i rečeno).

 

 

Pa upravo ti možeš imati ogromnu uštedu s dvotarifnim ako imaš opterećenje po danu i po noći. Ja nemam gotovo nikakvu potrošnju po noći pa je opet mala ušteda s dvotarifnim. 

8 godina
offline
Re: Tesla zainteresiranima u Hrvatskoj nudi izgrad
Fer-de-lance:

U čemu je problem s dvotarifnim brojilom? Kakvu tarifu imaš sada i preko koga? Paneli na krovu?
Ja rekoh
7 godina
offline
Re: Tesla zainteresiranima u Hrvatskoj nudi izgrad
Feudalac kaže...
Fer-de-lance:

U čemu je problem s dvotarifnim brojilom? Kakvu tarifu imaš sada i preko koga? Paneli na krovu?

Zapravo, meni bi se isplatilo dvotarifno, ali u drugom zecu leži grm...

Baš si mislim zakaj sam odustal od te zamisli pa se sjetim: zapravo drugi dio kućanstva s kojim smo na istom priključku (dalje imam svoje kontrolno brojilo) i koji troše puno više struje nego mi, njima nije baš tak dobro raspoređena potrošnja, premda možda i je, jedina veća trošila su im frižider i škrinja, a budući da troše više od nas, znate koje su aparati godište, a ideja o kupnji novih aparata je povod na potezanje oružja (sad će me ubit ova moja kad pročita ovo ), tak da bi morao uzimat novi priključak za sebe, a tek onda nema nikakve računice (cca. 2000 kuna/kW priključne snage).

A solarni paneli definitvno jednog dana, za sad imam druge, hitnije investicije.

 

Kruha i igala...
16 godina
neaktivan
offline
Re: Tesla zainteresiranima u Hrvatskoj nudi izgrad

Najdosadniji dio dnevnika mi je kada se govori o cijenama struje.

Poruka je uređivana zadnji put pet 9.4.2021 10:04 (Virtua Fighter).
 
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: Tesla zainteresiranima u Hrvatskoj nudi izgrad
Feudalac kaže...
Fer-de-lance:

U čemu je problem s dvotarifnim brojilom? Kakvu tarifu imaš sada i preko koga? Paneli na krovu?

 Fer malo lupucka. Dvotarifno se ne isplati ni nama ni drugom kućanstvu u kući. Imamo jednotarifno preko hepija. 1kw je sa svim popustima(dugogodišnji korisnik, popust samoočitač, bez solidarne naknade, hepi bodovi) točno 0,967kn. Znači to je cifra svaki mjesec kad račun podijeliš sa potrošenim kilovatima u kojoj je sve. Svaki mjesec kad očitam si mogu izračunat točno u lipu koliki će biti račun.

 

 

Dvotarifno se ne isplati zato što nemamo 0-24h istu potrošnju i nemam pojma odkud mu ideja da nam je potrošnja 0-24h cijele godine ista(pitat ću ga kad se probudi). Imamo potrošnju gotovo isključivo preko dana do odprilike 21:00, više od 80% potrošnje nam je u dnevnoj tarifi.. Kod nas je sve na struju jer drugih mogućnosti nema ili su neizvedive(čitaj meni se neda zayebavat s plinskim bocama).

Kuham na struju(staklokeramika) svaki dan, u većini slučajeva 2 puta dnevno. Ostalo se koristi standardno. Bez klime potrošnja je oko 100kn mjesečno. Grijanje radi preko dana, noću je smanjeno i rade samo el. radijatori. Ovo što je napisao za radijatore je istina. Ljestve(velike stane cijela mašina veša gore) rade stalno jer nemam gdje drugdje sušit veš(sušilica mi nije opcija) ovi drugi radijatori jedan je uključen i namješten na 20°C a drugi je isključen jer se konstantno pali zbog reponje koji stalno ronda nutra-van. Zimi je rata struje oko 700-750kn(znači 600kn grijanje 100kn ostalo). Ljeti je najviše bilo 400kn.  

 

 

A što se tiče Hep kalkulatora, To je informativni izračun koji nema točne cijene struje ni točne cijene naknada itd.

Znači evo na direktnom primjeru, naša potrošnja je prošli mjesec bila 477kW. Na kalkulatoru ti izračuna da je plavi model račun 491kn. Bijeli model ti izračuna 449kn ako je potrošnja 324kw na višoj i 163kw na nižoj. Ali kad uneseš naših noću max 2kw i promijeniš na 412VT i 65NT ispadne 497kn što je skuplje od jednotarifnog. A točnost vidiš na tome što je naš račun iznosio 461kn(njihov izračun 491kn znači fulali su za 30kn). 

 

Znači nema tu filozofije, ako imaš najmanje 50-60% potrošnje u nižoj onda ti se dvotarifno isplati i imaš minimalne uštede svaki mjesec, tek iznad 70% možeš reći da osjetno štediš a sve ispod 40% potrošnje u NT je direktni gubitak.

Hoy te he vuelto a recordar. Venias hacia mi, te oia sonreir. Hoy me dio por llorar. Me di cuenta que sin ti jamas sere feliz.
Poruka je uređivana zadnji put pet 9.4.2021 10:49 (ddarknessfairyy).
8 godina
offline
Re: Tesla zainteresiranima u Hrvatskoj nudi izgrad
Ddarknessfairyy:

Hvala na vrlo iscrpnom odgovoru.

Mali ispravak - hep kalkulator radi točan izračun u lipu, po njihovim tarifama. Mislim da imaš krivu pretpostavku o omjeru skupe/jeftine. Da prstom ne mrdneš po tom pitanju imat ćeš 70/30 ili 66/34, jednu trećinu, točno kako ti je kalkulator izbacio i uštedu od 15-ak kuna. To je prosjek, vjeruj mi da niste posebni Osim ako stvarno stvarno stvarno ne idete spat u mraku skupa s kokicama, s prvim mrakom. Svi ti popusti, samoočitanje, promjena operatera i opet nemaš jeftiniju struju od mene. Dvotarifno, hep.

Spominješ grijanje na struju, koliki ti je tu omjer dan/noć? Ako je radijator cijeli dan na istoj postavki, 37% niže tarife stiže automatski.
Ja rekoh
Poruka je uređivana zadnji put sub 10.4.2021 0:22 (Feudalac).
10 godina
offline
Re: Tesla zainteresiranima u Hrvatskoj nudi izgrad
Feudalac kaže...
Ddarknessfairyy:

Hvala na vrlo iscrpnom odgovoru.

Mali ispravak - hep kalkulator radi točan izračun u lipu, po njihovim tarifama. Mislim da imaš krivu pretpostavku o omjeru skupe/jeftine. Da prstom ne mrdneš po tom pitanju imat ćeš 70/30 ili 66/34, jednu trećinu, točno kako ti je kalkulator izbacio i uštedu od 15-ak kuna. To je prosjek, vjeruj mi da niste posebni Osim ako stvarno stvarno stvarno ne idete spat u mraku skupa s kokicama, s prvim mrakom. Svi ti popusti, samoočitanje, promjena operatera i opet nemaš jeftiniju struju od mene. Dvotarifno, hep.

Spominješ grijanje na struju, koliki ti je tu omjer dan/noć? Ako je radijator cijeli dan na istoj postavki, 37% niže tarife stiže automatski.

 Nemam krivu pretpostavku jer bilježim našu potrošnju u tekicu svakih 5 dana a tokom sezone grijanja nerjetko bilježim i dan/noć    I inače bilježim sve od temperatura, oborina, mjesečnog jelovnika preko mjesečnog izračuna svih režija, potrošnje struje, troškova itd. Ko hodajući zavod za statistiku.  Čak me i Fer zayebava zbog te moje opsesije bullet journalima i tekicama.  Zbog toga znam kolika nam je noćna potrošnja i koliki je omjer VT/NT i onih prosječnih 2kW noćnih za prošli mjesec nisam izvukla iz dupeta nego je to stvarna potrošnja za prošli mjesec jer noćnog grijanja nije bilo.

 

Omjer u sezoni grijanja dan/noć nam ovisi direktno o vanjskoj temperaturi i vremenu. Ako su noći takve da sa ugašenom klimom ujutro u kući bude iznad 15°C onda su noću ugašeni svi radijatori i ujutro samo palim klimu i kupaonski radijator zbog sušenja veša. Ako je hladnije(obično period velikih minusa prosinac-početak veljača) onda kupaonski radi cijelu noć a 2 atlasova konvektora su namještena da noću temperiraju na 18°C(namješteni su na 20 ali daju temperaturu u prostoriji od 18°C). S tim da je kupaonski Fer složio na tajmer pa mu namjestim on/off period. Trenutno je namješten da 15 minuta može grijati (realno od toga grije 7-8minuta) i 90 minuta ne grije. Noćas su cijelu noć radili samo frižider i mala ladičarka koji su 2 godine stari tak da je realno potrošnja bio samo frižider jer se ladičar jako rijetko pali, obično samo nakon što ga otvorim. 

 

I da kolko god to nekome bilo nenormalno idem spavat s kokošima jer rano ustajem. Kad je Fer jutarnja onda smo u krevetu već oko pol 9 jer ustajemo prije 4. Zimi ustajem prije 5 odem k starcima i vratim se poslije 10 . Ljeti ustanem oko 4:30, šetnem pasa i odjurim u vrt do 9-9:30 tj prije nego sunce dođe i vidi vraga opet kad krenem rondat već smo u VT. Ne pada mi na pamet bit budna do ponoći da bi mogla skuhati ili palit pećnicu u jeftinoj struji i onda se dizati za par sati. Do 18:00 sam već debelo spremna za spavanje i onih zadnjih par sati kojih sam budna da ne odem spavati ko luđakinja prije 20:00 glumim zombija na fotelji ili kauču.

 

Kao što rekoh sve si detaljno bilježim pa zato znam da mi je potrošnja u nižoj tarifi nedostatna za bilo kakve uštede i prelazak na dvotarifni sistem. Imali smo ga ranije i baš zbog toga smo i prešli na jednotarifni. Kad i ako nam potrošnja u nižoj prijeđe opet na iznad 50% onda ćemo prebacivat na dvotarifni. Prosječni korisnik možda ima struju pola pola ili više u nižoj tarifi. Mi nemamo. 

Hoy te he vuelto a recordar. Venias hacia mi, te oia sonreir. Hoy me dio por llorar. Me di cuenta que sin ti jamas sere feliz.
Poruka je uređivana zadnji put sub 10.4.2021 17:40 (ddarknessfairyy).
8 godina
offline
Re: Tesla zainteresiranima u Hrvatskoj nudi izgrad
Ddarknessfairyy:

Nakon ovog odgovora, nemam što dodati.
Ja rekoh
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice