Televizor kao monitor?

poruka: 48
|
čitano: 14.893
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Televizor kao monitor?".
Televizor kao monitor?

Iako na prvi pogled djeluje kao pametno, staviti 43 inchni "monitor" na stol 30cm od ociju je suprotno bilo kakvoj ugodi koristenja.

 

Iz iskustva, kupio sam 32 inchni *pravi monitor*, jer sam mislio da je vise=bolje, nakon 6 mjeseci uzivanja u nemogucnosti fokusiranja na citavu sliku nego samo njen dio, odlucio sam ga zamijeniti malenih 24inchnim i sada je sve super. Mislim da je za stol 27 inchni monitor maksimalno sto je upotrebljivo u normalnim okolnostima. 

 

Osim ako ne sjedis 150cm od  ekrana, tada je i 43inchni dobar, ali onda se gubi poanta velikog ekrana, jer nece biti tako velik. 

 

Moj PC  
14 3 hvala 0
15 godina
offline
Re: Televizor kao monitor?
Ja sam, zbog nedostatka prostora u stanu, izbacio radni stol i monitor. Od tad koristim PC sa 50” 4k televizorom. Doduše, iz fotelje udaljene oko 3-4 metra.

Iskustvo za multimediju i casual surfanje je odlično, no zaboravite na ikakav ozbiljan rad.

Za rad u bilo čemu što ima složenije sučelje prisiljen sam koristiti laptop.
morrisoN
 
1 0 hvala 1
14 godina
offline
Televizor kao monitor?

Baš je dobro da ste ovo obradili u članku. Bio sam u napasti da moj 24 inčni monitor zamijenim sa najmanjim 4k TV kojega pronađem, ali sada više nisam siguran u to. Posebno me plaši mogućnost titranja svjetla zbog PWM regulacije snage osvjetljenja, a na što sam jako osjetljiv, strašno mi smeta. Tako, čini se da će stari Samsung monitor još neko vrijeme biti moj izbor.

dolazim odmah - Godot
Moj PC  
1 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Re: Televizor kao monitor?
Imao sam isti/slican model Samsunga ali 40". Primarno mi je služio za ps4 no imao sam priključen i sekundarni PC. Kada sam vidio koliko je očajan response time odma sam ga prodao i kupio 25" TN gaming monitor.
Boje su se preljevale, kod scrolanja na web stranicama su nastajale linije kao na bar kodu. Rješenja nije bilo, pokušao sam sve i jednostavno je do VA matrice.
Za dobar TV treba posegnuti dublje u džep ali svejedno dobro pogledati recenzije.
Slažem se sa kolegom iznad, za radni stol 40-43" je nepodnošljivo, neugodno i neupotrebljivo.
Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Televizor kao monitor?

Koristio sam 50inch plazmu godinama kao pc panel, sada koristim ovaj 55inch Q90R a prije toga su mi oledi sluzili kao pc panel 3.5 godine.

 

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Televizor kao monitor?
ZovemseZoranidolazimizRijeke kaže...

* * * Mislim da je za stol 27 inchni monitor maksimalno sto je upotrebljivo u normalnim okolnostima. 

 

* * * 

 

27" QHD (2560x1440) još uvijek je skoro desetljeće apsolutna kraljevska klasa za bilo kakav rad. Preporuka je uvijek puta dva komada.
Imam osjećaj da će izaći 16k monitori a ovome od 27" QHD neće padati cijena, pogotovo za NEC, Dell Ultrasharp modele pa i evo i Lenovo je počeo.

 

morrisoN kaže...
Ja sam, zbog nedostatka prostora u stanu, izbacio radni stol i monitor. Od tad koristim PC sa 50” 4k televizorom. Doduše, iz fotelje udaljene oko 3-4 metra.

Iskustvo za multimediju i casual surfanje je odlično, no zaboravite na ikakav ozbiljan rad.

Za rad u bilo čemu što ima složenije sučelje prisiljen sam koristiti laptop.

Kako zbog nedostatka prostora ako od fotelje do panela imaš 4 metra? Ja sam jedno vrijeme imao 55" 4K TV i 4K ripovi (oni od 40-80-tak GB) imaju mi smisla samo ako su mi oči do panela udaljeni strogo manje od 2 metra. Pa smo brat i ja gledali BrBa (on počinjao a meni bilo zanimljivo) na kauču sa nogama na tabureima znači od očiju do panela 2,2 metra na 55" 4K TV-u. Čim se udaljim na 2,5m ili više 4K prednost u videu se gubi tj. na nivou je 1080p.TV sam prodao (i zaradio) i sada čekam minimum 65" OLED sa težnjom od 75". Jer ipak želim pravi kino doživljaj doma.

Meni za bilo kakkav rad treba radna stanica i dva monitra, a laptop mi dođe samo kao prijenosni PC da mogu ići raditi servise i sl. baš kao što ti kažeš gdje je potrebno složenije sučelje jer mi sučelja tableta za sada nisu doboljni ničemu.

15 godina
neaktivan
offline
Televizor kao monitor?

Imam dva 24" monitora, pa ne vidim zašto bi jedan od 42" bio problem.

Ono što ne mogu naći je zakrivljeni 42" 4K IPS, jer na toj dijagonali mora biti zakrivljen da se uglovi dobro vide, već na 32" je to problem. Rade 24" i 27" zakrivljene, rade i 42" 21:9, ali ne i 42" 4K IPS.

 

Monitor se ne gleda na 30 cm, već na 60-70 cm, i ne drži se jedna Word stranica preko cijelog ekrana, nego služi de sa ima više dokumenata istovremeno otvorenih, ili da se veliki dokument ne mora stalno skrolati, lakše je pomaknuti glavu i/ili oči.

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
 
4 0 hvala 0
5 godina
offline
Re: Televizor kao monitor?
2010 kupio Panasonic lcd(1920*1080) od 32"....od prvog dana mi je bio ujedno i monitor...kad sam bio za stolom udaljenost je bila nekih 60-70cm i meni je to toliko dobro padalo za oči da nema više nazad...A tek kad otvoriš dva window jedan pokraj drugog...na svakom možeš ako je recimo Word vidjeti potpuno A4 formata papira

Sad imam 65" ali još nisam spojio PC...međutim s obzirom da je Android tv...već vidim da će odličan biti i za PC
mnogo mudrosti,mnogo jada...što više znanja, to više boli.
Moj PC  
0 0 hvala 0
9 godina
offline
Televizor kao monitor?

ja sam u dva navrata pokusao koristiti 4k tv kao monitor, i odustao zbog prevelikog naprezanja ociju. navjeci problem je titranje, i ako si na oko metar od njega prejak je, moras smanjivati osvjetljenje itd.

jedan od problema je i input lag.

 

sad imam 32 inch monitor koji mi je super (na poslu imam 3x24), a kupit cu i veci ali u sirinu, znaci nesto preko 40 siroko, zakrivljeno

Moj PC  
0 0 hvala 0
3 godine
odjavljen
offline
Re: Televizor kao monitor?
ZovemseZoranidolazimizRijeke kaže...

Iako na prvi pogled djeluje kao pametno, staviti 43 inchni "monitor" na stol 30cm od ociju je suprotno bilo kakvoj ugodi koristenja.

 

Iz iskustva, kupio sam 32 inchni *pravi monitor*, jer sam mislio da je vise=bolje, nakon 6 mjeseci uzivanja u nemogucnosti fokusiranja na citavu sliku nego samo njen dio, odlucio sam ga zamijeniti malenih 24inchnim i sada je sve super. Mislim da je za stol 27 inchni monitor maksimalno sto je upotrebljivo u normalnim okolnostima. 

 

Osim ako ne sjedis 150cm od  ekrana, tada je i 43inchni dobar, ali onda se gubi poanta velikog ekrana, jer nece biti tako velik. 

 

 Kako kome, imam dva 32 inchna monitora na 60cm od ociju. Ne bih se nikada vratio na manje.

6 godina
neaktivan
offline
Televizor kao monitor?

Kako kome i u koju svrhu, tu baš i nema pravila, iako bih reka da je za nekakvu uobičajenu svrhu (gledanje, igranje, surfanje) 27'' 2K zlatna sredina, ili pak 27-29'' omjera 21:9. Ako je igranje u pitanju, 2K je i dalje skup sport za mnoge, pa je time i Full HD sasvim dobar. Na udaljenosti manjoj od 1.5m, TV ne bih koristio zbog veličine i ako je PWM. 

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Televizor kao monitor?
Radim na 32" 4K zakrivljen s cca 60 cm i nikad zadovoljniji. Inace imam setup s 2x 25" 1440p.
 
0 0 hvala 0
16 godina
online
Re: Televizor kao monitor?
ZovemseZoranidolazimizRijeke kaže...

Iako na prvi pogled djeluje kao pametno,staviti 43 inchni "monitor" na stol 30cm od ociju je suprotno bilo kakvoj ugodi koristenja.

 

Iz iskustva, kupio sam 32 inchni *pravi monitor*, jer sam mislio da je vise=bolje, nakon 6 mjeseci uzivanja u nemogucnosti fokusiranja na citavu sliku nego samo njen dio, odlucio sam ga zamijeniti malenih 24inchnim i sada je sve super. Mislim da je za stol 27 inchni monitor maksimalno sto je upotrebljivo u normalnim okolnostima. 

 

Osim ako ne sjedis 150cm od  ekrana, tada je i 43inchni dobar, ali onda se gubi poanta velikog ekrana, jer nece biti tako velik. 

 

Gledaj na to kao 43 zaslon, a dalje zna se ako imaš dovoljno mjesta/prostora pa realno ne postoji preveliki zaslon.

 

 

U mojem slučaju to je 2u1 kombinacija, dakle ja na 43 zaslonu večinom surfam iz fotelje.

 

To je večinom 1.5-2 metra od zaslona, ili oko 2-2.5metra za gledanje bilo čega kad se izvalim u fotelju.

 

U praksi to je HTPC komp, ili u mojem slučaju ja sam 43 TV zaposlio na poslu PC monitora.Pošto klasičan TV program uopče i ne gledam, TV DVB-T prijemnik večinom ne služi baš ničemu.Komotno mogu isčupat antenski kabel, ali eto ipak je spojen fučkaj ga sad.

 

Ja nemam nikakvih problema, dakle kad povremeno sjedim recimo 60cm od zaslona pa nekaj usputno pišem na kompu.Vezano za ovakvu namjenu, za takve potrebe TV/IPS LCD panel je znatno boli izbor radi boljih kuteva gledanja.OLED nečemo niti spominjat, jer 43 Oled TV ili zaslon razumne cijene moš samo sanjat.

 

https://forum.bug.hr/forum/topic/televizori/koji-televizor-kupiti-vodic-odabir/48433.aspx?page=1021&jumpto=6146796&sort=asc&view=flat

 

https://forum.bug.hr/forum/topic/televizori/koji-televizor-kupiti-vodic-odabir/48433.aspx?page=1019&jumpto=6143811&sort=asc&view=flat

 

Kaj se tiče veličine fontova i teksta, za moje potrebe na Windowsima idealno je 175% to mi najbolje paše.

 

 

 

Dalje je sve prilično jasno, ako je u pitanju jeftiniji HTPC komp poseban oprez kod izbora matične ploče.Ako kupac ne zna šta kupuje, vrlo lako uleti u situaciju da čupa kosu jer eto 4K/30hz rezolucija izgleda za posrati.

 

https://forum.bug.hr/forum/topic/slaganje-pc-konfiguracija/slaganje-racunala-odabir-komponenti/108142.aspx?page=44&jumpto=6059732&sort=asc&view=flat

 

 

AMD,........is that Epyc or what?
Poruka je uređivana zadnji put ned 6.9.2020 17:51 (rambox).
14 godina
offline
Televizor kao monitor?

Trenutno imam 32" 16:9 2560x1440 monitor na 60-75 cm od očiju i super mi je, ne bih da je manja dijagonala. U budućnosti bi jedino još veću rezoluciju i da je ultrawide od 38".

Poruka je uređivana zadnji put ned 6.9.2020 19:18 (FLes).
Moj PC  
0 0 hvala 0
5 godina
offline
Re: Televizor kao monitor?
Kad gledam tv koristim naočale...dok sam koristio 32" boljka je bila glavobolja od naočala...sad kad imam 65" sve je veće pa samim time se oči manje naprežu i glava ne boli

Nisu ovo CRT monitori sa svojim krupnim točkama i manjim rezolucijama...ajde ti vidi svih tih 8 milijuna pixela...A već imamo i 8K odnosno 33 milijuna.
mnogo mudrosti,mnogo jada...što više znanja, to više boli.
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Televizor kao monitor?

Imam 32" HD, a kraj njega 24" HD i ništa tu nije preveliko. Pogotovo kad se nakon nekog vremena zavališ u sjedalici i opušteno čitaš sa ekrana ili gledaš video. Naravno, godine i vid tu čine svoje, ali čini mi se da da bi sada vid bio bolji da sam kao mlađi imao ovako nešto, a ne 19" CRT koji se svojedobno smatrao velikim luskuzom.

 
1 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Televizor kao monitor?
Mislim da ne razumiješ princip rada CRT monitora. Oni nemaju rezoluciju. Da je razvoj nastavljen danas bi sigurno prikazivali 8K. Stali su na 2560x1920.
Ja sam imao ovaj:
https://www.cnet.com/products/viewsonic-p225f-crt-monitor-22-series/
Veća rezolucija, refresh rate i puno bolja slika od mnogih koji se preporučuju u temi "koji monitor kupiti".
5 godina
offline
Re: Televizor kao monitor?
najmanji djelovi slike kod crt su dots...kod ovih sadašnjih pixeli...svi oni imaju određeni broj djelova slika po horizontali i vertikali što predstavlja rezoluciju

mijenjajući rezoluciju na crt...mjenja se promjer elektronske zrake koja onda pokriva više točaka

mnogo mudrosti,mnogo jada...što više znanja, to više boli.
12 godina
offline
Re: Televizor kao monitor?
Ne postoji dots. Ekran ima premaz na koji katodna cijev baca sliku pa piksel nije definirana veličina već ona koju katoda proicira. Zato CRT puno bolje barata različitim rezolucijama od LCD-a.
10 godina
neaktivan
offline
Re: Televizor kao monitor?
Mitch kaže...
Radim na 32" 4K zakrivljen s cca 60 cm i nikad zadovoljniji. Inace imam setup s 2x 25" 1440p.

 Koji model ako se moze znati

Tražilica: https://www.startpage.com/ Poruke: https://signal.org/install/ E-pošta: https://protonmail.com/
16 godina
offline
Televizor kao monitor?

Kod mene je primarni ekran klasicni Monitor 32" 1440p koji mi stoji na nekih 50 do 70 cm udaljenosti i ne bih se nikada vracao na manju dijagonalu.

 

Odmah uz njega mi stoji 55" 4k televizor i veoma cesto ga koristim kao sekundarni monitor koji mi bude podijeljen na 4 cjeline, fakticki uz ovaj primarni imam jos 4 27" FHD monitora na jednom ekranu i nisam nikada primjetio bilo kakve probleme ili zamor ociju. Naravno ako sa te udaljenosti se gleda samo tv i koristi kao jedan ekran onda to nije prakticno i zamarajuce je za oci ali ako se posmatra samo jedna cjelina onda nikakvih problema.

 

Cesto se izvalim na seciju koja je nekih 2 do 3 metra od tv-a i koristim ga kao jedinstven monitor i sve je super. 

Tkome je tekst tako sitan, dignete u windowsima scale na nekih 300% i sve je odlicno citljivo. 

 

Kod mene je LG tv, mislim da je IPS panel i odlicno mi sjedi kao monitor, kao i vecina televizora ima onaj game mode koji se sam aktivira kada prepozna da se koristi sa pc-jem i sve steka besprijekorno. 

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Televizor kao monitor?
texas.bug kaže...
Mitch kaže...
Radim na 32" 4K zakrivljen s cca 60 cm i nikad zadovoljniji. Inace imam setup s 2x 25" 1440p.

 Koji model ako se moze znati

Pa buduci da sam uglavnom u uredu gdje imam top setup od firme, doma si slazem nesto jeftinije i portabilno do $500.


Sad u HR dok mogu radit odavdje imam Philips 328E1CA - jako jako zadovoljan, mozda uz LG 32 UK550 najbolja kupnja trenutno ispod 400 eura. sRGB bez kalibracije je 120%, deltaE oko 0.69? tako nesto, pozadinsko probija na dva mjesta ali gotovo neprimjetivo. Ima VESA, dobre kuteve i dosta jak brightness. Zakrivljenost mi je isto super buduci da sjedim relativno blizu, zvucnici ok i ima HDMI/DP...

 

Inace u US doma imam 2x Dell U2520D koji su zamijenili 2x Acer G257hu...dva me ispala mislim $699? IPS 1440p, ispadne 5120x1440...da mi se gejma razmisljao bi o Odyssey G9..

Poruka je uređivana zadnji put ned 6.9.2020 23:11 (Mitch).
16 godina
moderator
online
Re: Televizor kao monitor?
BlueMax kaže...
Ne postoji dots. Ekran ima premaz na koji katodna cijev baca sliku pa piksel nije definirana veličina već ona koju katoda proicira. Zato CRT puno bolje barata različitim rezolucijama od LCD-a.

"Premaz" koji spominješ zapravo nije neki uniformni premaz ekrana, odnosno to ni nema smisla nazivati premazom. CRT ekran je "matrica" fosfornih RGB elemenata (kružića, crtica ili dugačkih linija, ovisno o izvedbi), koje u osnovi definiraju maksimalnu rezoluciju. Elektronska zraka može gađati "između" pa tako pogoditi više tih elemenata istovremeno, odnosno elementi nisu nužno kompletno osvijetljeni. To ipak ne znači da ti elemetni do određene mjere ne određuju veličinu piksela.

 

Kod trinitrona (vertikalne linije, ako s ene varam idu od vrha do dna ekrana i samo su na nekoliko mjesta povezane horizontalnim žicama) definitivno određuju horizontalnu razlučivost, dok je vertikalna fleksibilna, odnosno ovisi o zraci elektrona. Flatron ima crtice (a mislim da je i većina CRT televizora ima crtice, koje su doduše malo pomaknute gore-dolje za parni-neparni stupac "piksela") pa je i tu horizontalna rezolucija određena udaljenosti elemenata iste boje. Vertikalna rezolucija nije baš neograničena kao kod trinitrona, s obzirom da su grupe crtica vertikalno malo odvojene, ali nije nužno toliko daleko.

 

I konačno imamo kružiće smještene u obliku trokuta. Tu je posve jasno da postoji ograničenje rezolucije - horizontalna i vertikalna udaljenost fosfornih točaka iste boje. Da, snop elektrona ne mora te kružiće pogoditi u cijelosti, nego djelomično, ali ne može se reći baš reći da, kad napola potrefi kružić, da je to kao da tu onda imaš dodatni piksel. To bi se više moglo opisati kao zaglađivanje, anti-aliasing na hardverskoj razini.

 

I tu zapravo dolazimo zbog čega CRT puno bolje barata različitim rezolucijama - zato jer snop elektrona ne aktivira nužno cijele RGB elemente, vjerojatno nije ni savršeno precizan, pa tu onda zapravo dolazi do interpolacije. Mogli bismo to opisati i ovako - CRT puno bolje barata različitim rezolucijama jer zamućuje, interpolira sliku na fizičkoj razini. LCD to ne može napraviti - kod njega su RGB elementi cjeline, diskretni podpikseli, dok su kod CRT-a "samo" meta za snop elektrona. Oštrina CRT-a je u banani - zbog toga rezolucije niže od nativne (maksimalne) dobro izgledaju. Možeš za primjer uzeti emulatore starih konzola. Da bi slika s njih na LCD monitoru izgledala ugodnije, bliže CRT-u, koriste se različite metode "skaliranja", koje u osnovi više ili manje zamute sliku.

Poruka je uređivana zadnji put pon 7.9.2020 0:59 (mbaksa).
15 godina
offline
Televizor kao monitor?
Koristim 4K tv kao monitor več kakvih..3 godine.PC koristim več više od 20 godina,imao sam razno razne monitore,niti jedan nije ni blizu TV-u.
Kvaliteta slike je bolje nego na bilo kojem monitoru koji sam ikad imao.Tv je 55 inca,udaljen sam od njega kakvih 60 cm.Nikad nisam imao nikakve probleme sa zamorom očiju ili slično.
Oštrina slike,i detalji su bolesni..Imam malo uvečan desktop,na kakvih 125%,jer u protivnom su ikone premale.
Za mene su monitori prošlost.
 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Televizor kao monitor?
BlueMax kaže...
Mislim da ne razumiješ princip rada CRT monitora. Oni nemaju rezoluciju. Da je razvoj nastavljen danas bi sigurno prikazivali 8K. Stali su na 2560x1920.
Ja sam imao ovaj:
https://www.cnet.com/products/viewsonic-p225f-crt-monitor-22-series/
Veća rezolucija, refresh rate i puno bolja slika od mnogih koji se preporučuju u temi "koji monitor kupiti".

A ja sam imao (i još uvijek imam) ovaj:
Sony FW-900 tj. 42 kg teško 24" Triniton čudovište omjera 16:10. Sa sigurnošću mogu reći da je to najbolji monitor koji je svijet CRT-a ikada vidio. 

15 godina
offline
Re: Televizor kao monitor?
Ampere kaže...
* * *

 OMG

mbaksa tko su ovi novi padobranci sa 2 dana staža na forumu a pišu kao da su tu već nekoliko godina?

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Televizor kao monitor?

Imam 17" laptop i razmišljao sam u zadnje vrijeme kupiti 55" TV i spojiti laptop na njega. Međutim,nedavno sam na par dana imao 40" TV spojen na laptop, udaljenost 1,5m cca, i osim gledanja videa i filmova iskustvo korištenja nije bilo baš nešto pozitivno. Sve to izgleda nekako čudno, scaling ubije prirodni izgled svega, nepraktično je za produktivnost itd. Mislim da sada i kada bi išao na nešto veće, uzeo bih ovaj monitor, to mi je nekako zlatna sredina svega, 27", 2k, zakrivljen, 144Hz.

http://www.njuskalo.hr/korisnik/VTxCRO
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Televizor kao monitor?
mbaksa kaže...

"Premaz" koji spominješ zapravo nije neki uniformni premaz ekrana, odnosno to ni nema smisla nazivati premazom. CRT ekran je "matrica" fosfornih RGB elemenata (kružića, crtica ili dugačkih linija, ovisno o izvedbi), koje u osnovi definiraju maksimalnu rezoluciju. Elektronska zraka može gađati "između" pa tako pogoditi više tih elemenata istovremeno, odnosno elementi nisu nužno kompletno osvijetljeni. To ipak ne znači da ti elemetni do određene mjere ne određuju veličinu piksela.

 

Kod trinitrona (vertikalne linije, ako s ene varam idu od vrha do dna ekrana i samo su na nekoliko mjesta povezane horizontalnim žicama) definitivno određuju horizontalnu razlučivost, dok je vertikalna fleksibilna, odnosno ovisi o zraci elektrona. Flatron ima crtice (a mislim da je i većina CRT televizora ima crtice, koje su doduše malo pomaknute gore-dolje za parni-neparni stupac "piksela") pa je i tu horizontalna rezolucija određena udaljenosti elemenata iste boje. Vertikalna rezolucija nije baš neograničena kao kod trinitrona, s obzirom da su grupe crtica vertikalno malo odvojene, ali nije nužno toliko daleko.

 

I konačno imamo kružiće smještene u obliku trokuta. Tu je posve jasno da postoji ograničenje rezolucije - horizontalna i vertikalna udaljenost fosfornih točaka iste boje. Da, snop elektrona ne mora te kružiće pogoditi u cijelosti, nego djelomično, ali ne može se reći baš reći da, kad napola potrefi kružić, da je to kao da tu onda imaš dodatni piksel. To bi se više moglo opisati kao zaglađivanje, anti-aliasing na hardverskoj razini.

 

I tu zapravo dolazimo zbog čega CRT puno bolje barata različitim rezolucijama - zato jer snop elektrona ne aktivira nužno cijele RGB elemente, vjerojatno nije ni savršeno precizan, pa tu onda zapravo dolazi do interpolacije. Mogli bismo to opisati i ovako - CRT puno bolje barata različitim rezolucijama jer zamućuje, interpolira sliku na fizičkoj razini. LCD to ne može napraviti - kod njega su RGB elementi cjeline, diskretni podpikseli, dok su kod CRT-a "samo" meta za snop elektrona. Oštrina CRT-a je u banani - zbog toga rezolucije niže od nativne (maksimalne) dobro izgledaju. Možeš za primjer uzeti emulatore starih konzola. Da bi slika s njih na LCD monitoru izgledala ugodnije, bliže CRT-u, koriste se različite metode "skaliranja", koje u osnovi više ili manje zamute sliku.

 Ne postoji ograničenje rezolucije u CRT tenologiji (kao ni u LCD, OLED.. postoje samo trenutna ograničenja proizvodnog procesa), o tome govorim. Naravno da postoje ograničenja (katoda, matrica) ako gledamo svaki model posebno. Ta ograničenja su jasno navedena u specifikacijama.

U trenutku prelaska na LCD to je bio korak unazad što se tiče rezolucije i kvalitete slike. Sjećam se svog prvog LCD-a, koje je to odušavljenje bilo kad sam ga izvadio iz kutije a koje razočaranje kad sam upalio. Za igre je bio katastrofa.

CRT tehnologija ima dvije velike mane - cijena izrade (gledajući po današnjim standardima) i zauzimanje prostora/masa a ako govorimo o monitorima onda i burn in. Da je razvoj nastavljen uvjeren sam da bi sama kvaliteta prikaza bila bolja od LCD-a samo bi TV od 65" bio dubok 3 metra i težio 200kg.

15 godina
neaktivan
offline
Re: Televizor kao monitor?
Hacker002 kaže...

Imam 17" laptop i razmišljao sam u zadnje vrijeme kupiti 55" TV i spojiti laptop na njega. Međutim,nedavno sam na par dana imao 40" TV spojen na laptop, udaljenost 1,5m cca, i osim gledanja videa i filmova iskustvo korištenja nije bilo baš nešto pozitivno. Sve to izgleda nekako čudno, scaling ubije prirodni izgled svega, nepraktično je za produktivnost itd. Mislim da sada i kada bi išao na nešto veće, uzeo bih ovaj monitor, to mi je nekako zlatna sredina svega, 27", 2k, zakrivljen, 144Hz.

 Naravno da ti je iskustvo loše kad si ga gledao s metar i pol. Ako ćeš taj od 27" gledati s iste udaljenosti bit će još gore. Monitor za rad se drži na 60-70 cm, igranje i filmovi su druga priča.

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
15 godina
neaktivan
offline
Re: Televizor kao monitor?
BlueMax kaže...
Da je razvoj nastavljen uvjeren sam da bi sama kvaliteta prikaza bila bolja od LCD-a samo bi TV od 65" bio dubok 3 metra i težio 200kg.

 CRT ima manje oštru sliku pri istoj rezoluciji zbog nemogućnosti savršenog fokusiranja elektronskog snopa. Zbog toga su LCD i slične diskretne tehnologije nenadmašne kod prikaza teksta i linijske grafike.

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice