Teleskopu Webb ide dobro: precizno lansiranje prod

poruka: 21
|
čitano: 9.958
|
moderatori: vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Teleskopu Webb ide dobro: precizno lansiranje prod".
Teleskopu Webb ide dobro: precizno lansiranje prod

Super, baš superiška

 

 

 

Lp

Moj PC  
7 0 hvala 0
16 godina
offline
Teleskopu Webb ide dobro: precizno lansiranje prod

Ima neki razlog zašto se koristi raketno gorivo, a ne npr. uran?

Dvije su stvari beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran - Einstein
Moj PC  
1 0 hvala 0
2 godine
offline
Teleskopu Webb ide dobro: precizno lansiranje prod

Iako nuklearni pogon zvuči kao vrlo učinkovita ideja, vodite računa da je rad na projektu prestao s razlogom. Ideja o atomskim raketama zamrla je tijekom sedamdesetih, nakon što su znanstvenici shvatili da radijacija može ugroziti zdravlje astronauta. Dodamo li ovome relativnu rijetkost urana potrebnog za nuklearnu fisiju, stvari se zbilja kompliciraju. Za kraj, temperature potrebne za nuklearnu reakciju su apsurdno visoke - oko 2,727 Celzijevih stupnjeva.

 

https://www.tportal.hr/tehno/clanak/nasa-u-svemir-zeli-letjeti-raketama-na-nuklearni-pogon-foto-20180216

 

dalje;

 

Povratak atomske rakete dio ne NASA-inog Game Changing Development Programa, odnosno 'Programa razvoja koji će promijeniti pravla igre' (u ostatku članka GCDP). Ovaj plan podržava tehnologije koje bi mogle riješiti trenutne probleme svemirskih putovanja korištenjem potpuno novih pristupa poput, pogodili ste, nuklearnog termalnog pogona, više poznatog kao NTP

'Tijekom nastojanja putovanja kroz naš Sunčev sustav, nuklearni pogon mogao bi ponuditi jedinu zbilja funkcionalnu tehnološku opciju za proširenje ljudskog dosega prema površini Marsa i drugih svijetova' izjavio je Sony Mitchell, NTP-ov projekt menadžer u NASA-inom Centru za svemirske letove. 'Uzbuđeni smo što možemo raditi na tehnologijama koje bi duboki svemir mogle približiti ljudskoj vrsti'.

Ovo ima donekle smisla, s obzirom da bi ovakav pogon, ako funkcionira, dramatično smanjio veličinu letjelica te što je važnije - putovanje skratio za pola...

 

dakle, još se radi,...

Poruka je uređivana zadnji put čet 30.12.2021 13:48 (Zaporožac).
 
4 0 hvala 2
9 godina
offline
Re: Teleskopu Webb ide dobro: precizno lansiranje
Pero Dinamit kaže...

Ima neki razlog zašto se koristi raketno gorivo, a ne npr. uran?

Ne znam kako bi ti s uranom pogonio raketu? Samo ime raketno gorivo ti daje odgovor na pitanje. Da se uran koristi za pogon raketa zvao bi se raketno gorivo  

Ako idemo teoretizirati, 3. Newtonov zakon je vrlo jasan i da želiš pogoniti raketu uranom, morao bi ispaljivati kuglice urana velikom brzinom, a raketa bi ti ubrzava u suprotnu stranu (kako kad ispališ metak iz puške, puška ti udara u rame). Ispaljivati kuglice možeš uz pomoću električne energije iz solarnih panela. Na tom principu radi ionski pogon koji NASA i koristi, samo ne lansira uranij nego ksenon, bizmut ili argon... 

Emilio Estavez
Poruka je uređivana zadnji put čet 30.12.2021 13:56 (Emilio Estavez).
16 godina
offline
Re: Teleskopu Webb ide dobro: precizno lansiranje

Ne mislim zašto koriste raketno gorivo za dostizanje L2 točke, već za rad kada već bude tamo.

 

Pa što Voyageri ne koriste nešto slično?

Dvije su stvari beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran - Einstein
8 godina
offline
Teleskopu Webb ide dobro: precizno lansiranje prod

Mnogo se radilo na nuklearnom pogonu raketa, još ood 50-ih godina (projekt NERVA). Riječ je o tome da bi se propelant brijao prolaskom kroz nuklearni reaktor. Problem je međutim u tome što se ne može napraviti nuklarni reaktor koji bi mogao podnijeti visoku temperaturu, jer je ona ograničena talištem urana ili njegovih spojeva. Radilo se dosta s uranijevim karbidima i nitridima, no to je napušeno. 

 
1 0 hvala 2
14 godina
offline
Re: Teleskopu Webb ide dobro: precizno lansiranje
Pero Dinamit kaže...

Ima neki razlog zašto se koristi raketno gorivo, a ne npr. uran?

 Cijeli teleskop je težak oko 7,5 tona, pa sad zamisli koliko bi bio težak da ima nuklearni raketni motor. Osim toga, ta tehnologija je još debelo u razvoju, dok se o klasičnom raketnom pogonu zna manje više sve. Super je da teleskopu ostaje više goriva te da će tako moći raditi dulje, na taj način u konačnici ispadaju znatno manji ukupni troškovi operacija teleskopa. Tko zna, možda će Elon prije kraja rada teleskopa pronaći način da pošalje dodatno gorivo i napravi eventualni servis na teleskopu iako on nije za to predviđen.

dolazim odmah - Godot
14 godina
offline
Re: Teleskopu Webb ide dobro: precizno lansiranje
Pero Dinamit kaže...

Ne mislim zašto koriste raketno gorivo za dostizanje L2 točke, već za rad kada već bude tamo.

 

Pa što Voyageri ne koriste nešto slično?

 Ne, Voyageri imaju klasične male manevarske raketne motore za korekcije putanje, dok struju dobivaju iz nuklearne baterije pogonjene raspadom plutonija. Plutonij grije termoparove koji dio topline (jako mali, na žalost) pretvaraju u električnu bateriju. pogledaj ovdje ili proguglaj rover Curiosity koji koristi takvu bateriju.

dolazim odmah - Godot
Poruka je uređivana zadnji put čet 30.12.2021 16:39 (učo).
14 godina
offline
Re: Teleskopu Webb ide dobro: precizno lansiranje
Emilio Estavez kaže...
Pero Dinamit kaže...

Ima neki razlog zašto se koristi raketno gorivo, a ne npr. uran?

Ne znam kako bi ti s uranom pogonio raketu? Samo ime raketno gorivo ti daje odgovor na pitanje. Da se uran koristi za pogon raketa zvao bi se raketno gorivo  

Ako idemo teoretizirati, 3. Newtonov zakon je vrlo jasan i da želiš pogoniti raketu uranom, morao bi ispaljivati kuglice urana velikom brzinom, a raketa bi ti ubrzava u suprotnu stranu (kako kad ispališ metak iz puške, puška ti udara u rame). Ispaljivati kuglice možeš uz pomoću električne energije iz solarnih panela. Na tom principu radi ionski pogon koji NASA i koristi, samo ne lansira uranij nego ksenon, bizmut ili argon... 

 Mislim da Pero misli na to kako bi uran bio koristan za zagrijavanje reaktivne mase, kako bi ona dobila energiju i velikom brzinom istjecala iz mlaznice i stvarala potisak.

dolazim odmah - Godot
Poruka je uređivana zadnji put čet 30.12.2021 16:51 (učo).
15 godina
offline
Re: Teleskopu Webb ide dobro: precizno lansiranje
Pero Dinamit kaže...

Ne mislim zašto koriste raketno gorivo za dostizanje L2 točke, već za rad kada već bude tamo.

 

Pa što Voyageri ne koriste nešto slično?

Za rad će koristiti struju iz solarnih panela. Gorivo mu treba za održavanje orbite.

Nadam se da su ostavili mogućnost točenja goriva kad se ovo isprazni. Bilo bi šteta ga odbaciti samo zato jer je ostao bez goriva.

14 godina
offline
Teleskopu Webb ide dobro: precizno lansiranje prod

jučer sam gledao na jubitu neki dokumentarac i tvrde da je mogućnost nadopune goriva predviđena. 😀

jedino što me muči sa umjetnom inteligencijom je sram koji ću osjećati kad shvati koliko smo glupi.
Moj PC  
5 0 hvala 1
9 godina
offline
Re: Teleskopu Webb ide dobro: precizno lansiranje
učo kaže...
Pero Dinamit kaže...

Ne mislim zašto koriste raketno gorivo za dostizanje L2 točke, već za rad kada već bude tamo.

 

Pa što Voyageri ne koriste nešto slično?

 Ne, Voyageri imaju klasične male manevarske raketne motore za korekcije putanje, dok struju dobivaju iz nuklearne baterije pogonjene raspadom plutonija. Plutonij grije termoparove koji dio topline (jako mali, na žalost) pretvaraju u električnu bateriju. pogledaj ovdje ili proguglaj rover Curiosity koji koristi takvu bateriju.

Mi smo na faksu (PMF fizika) učili da se zove termočlanak,  a ne termopar (bilo je to u prošlom stoljeću). Termopar je neka nova hrvatska izmišljotina?

 

Kod Voyagera termočlanak ima smisla jer je daleko od sunca i solarni panel ne generira dovoljno energije za rad. Kod JW teleskopa to nije potrebno jer na navedenoj udaljenosti od Sunca su solarni paneli daleko bolji izvor električne energije od termočlanka s plutonijem.  

Emilio Estavez
Poruka je uređivana zadnji put čet 30.12.2021 20:37 (Emilio Estavez).
14 godina
offline
Re: Teleskopu Webb ide dobro: precizno lansiranje
Emilio Estavez kaže...
učo kaže...
Pero Dinamit kaže...

Ne mislim zašto koriste raketno gorivo za dostizanje L2 točke, već za rad kada već bude tamo.

 

Pa što Voyageri ne koriste nešto slično?

 Ne, Voyageri imaju klasične male manevarske raketne motore za korekcije putanje, dok struju dobivaju iz nuklearne baterije pogonjene raspadom plutonija. Plutonij grije termoparove koji dio topline (jako mali, na žalost) pretvaraju u električnu bateriju. pogledaj ovdje ili proguglaj rover Curiosity koji koristi takvu bateriju.

 Mi smo na faksu (PMF fizika) smo učili da se zove termočlanak,  a ne termopar (biolo je to u prošlom stoljeću). Termopar je neka nova hrvatska izmišljotina?

 Trebaš imati spojena 2 različita metala - zato je termopar, a pošto proizvodi struju (kao galvanski članak ili slično) onda može i termočlanak. A za termopar sam znao i puno prije nego što su uveli gomilu novoizmišljenih riječi, tako da mislim da nije neka nova hrvatska izmišljotina.

dolazim odmah - Godot
9 godina
offline
Re: Teleskopu Webb ide dobro: precizno lansiranje
učo kaže...
Emilio Estavez kaže...
učo kaže...
Pero Dinamit kaže...

Ne mislim zašto koriste raketno gorivo za dostizanje L2 točke, već za rad kada već bude tamo.

 

Pa što Voyageri ne koriste nešto slično?

 Ne, Voyageri imaju klasične male manevarske raketne motore za korekcije putanje, dok struju dobivaju iz nuklearne baterije pogonjene raspadom plutonija. Plutonij grije termoparove koji dio topline (jako mali, na žalost) pretvaraju u električnu bateriju. pogledaj ovdje ili proguglaj rover Curiosity koji koristi takvu bateriju.

 Mi smo na faksu (PMF fizika) smo učili da se zove termočlanak,  a ne termopar (biolo je to u prošlom stoljeću). Termopar je neka nova hrvatska izmišljotina?

 Trebaš imati spojena 2 različita metala - zato je termopar, a pošto proizvodi struju (kao galvanski članak ili slično) onda može i termočlanak. A za termopar sam znao i puno prije nego što su uveli gomilu novoizmišljenih riječi, tako da mislim da nije neka nova hrvatska izmišljotina.

 Znam ja što trebaš imat spojeno u termočlanku ili termoparu. Pronašo sam, ipak je sinonim ... termočlanak (en-academic.com). Između ostalog smo učili da se kondenzator pravilno zove kapacitor, jer se u kondenzatoru ništa ne kodenzira. Ah, bile su to rane devedesete kad je svatko želio biti veliki hrvat ...

 

Emilio Estavez
Poruka je uređivana zadnji put čet 30.12.2021 20:43 (Emilio Estavez).
8 godina
offline
Teleskopu Webb ide dobro: precizno lansiranje prod

Condensus latinski znači gust, zbijen; condensare - zgusnuti, zbiti. Kondenzator je uređaj za zbijanje (zgušnjavanje, koncentriranje) elektriciteta, tj. električnog naboja. 

 
3 0 hvala 1
9 godina
offline
Re: Teleskopu Webb ide dobro: precizno lansiranje
danen kaže...

Condensus latinski znači gust, zbijen; condensare - zgusnuti, zbiti. Kondenzator je uređaj za zbijanje (zgušnjavanje, koncentriranje) elektriciteta, tj. električnog naboja. 

Ma bile su to fiks ideje u to vrijeme. Išlo se na prjevod iz engleskog capacitor => kapacitor ... Išto kao što se išlo prevađati dijelove računala te različite softverske termine. Svi znamo kako je to ispalo. Sva sreća da se više ne koristi mekani disk 

Emilio Estavez
Poruka je uređivana zadnji put čet 30.12.2021 21:11 (Emilio Estavez).
14 godina
offline
Re: Teleskopu Webb ide dobro: precizno lansiranje
Emilio Estavez kaže...
danen kaže...

Condensus latinski znači gust, zbijen; condensare - zgusnuti, zbiti. Kondenzator je uređaj za zbijanje (zgušnjavanje, koncentriranje) elektriciteta, tj. električnog naboja. 

Ma bile su to fiks ideje u to vrijeme. Išlo se na prjevod iz engleskog capacitor => kapacitor ... Išto kao što se išlo prevađati dijelove računala te različite softverske termine. Svi znamo kako je to ispalo. Sva sreća da se više ne koristi mekani disk 

 s obzirom da je rečeni sklop izumio Švabo a ne Englez, i nazvao ga Kondensator , ne trebaš se praviti da si ti Englez - veli se kondenzator....

Ju je je? Je ju je!
3 godine
offline
Re: Teleskopu Webb ide dobro: precizno lansiranje
all_or_nothing kaže...

jučer sam gledao na jubitu neki dokumentarac i tvrde da je mogućnost nadopune goriva predviđena. 😀

Koliko se zna nema za sada nadopune. Sad hoće li smisliti način u idućih 5 do 10 godina (ovisno koliko spiskaju u dolasku do L2) kako dovesti gorivo i još se spojiti na teleskop budemo vidjeli. Za sada nema nadopune kao ni popravaka.

Još su ostala dva vrlo kritična dijela (jedan se upravo odvija razvlačenje štita) i dovođenje sekundarnog ogledala u ispravan položaj. Ako tu nešto pođe po krivu ništa od teleskopa. Teleskop može raditi i bez ona dva dodatna segmenta ogledala ali naravno ne u predviđenoj kvaliteti kao sa svim segmentima.

 

Ako sve prođe u redu sa JWST postoji mogućnost da naprave još veći teleskop sličnog dizajna (tako da vjerojatno neće ići na riješavanje problema nadopune goriva). Mislim da sam negdje vidio dvije moguće veličine tog novog teleskopa planiranog da bude u orbiti negdje 2039 godine. Koliko me sjećanje služi jedan bi imao skoro duplo veću dijagonalu romba štita od JWST (zaboravio koliko veliko bi bilo ogledalo).

8 godina
online
Re: Teleskopu Webb ide dobro: precizno lansiranje
ceha965 kaže...
all_or_nothing kaže...

jučer sam gledao na jubitu neki dokumentarac i tvrde da je mogućnost nadopune goriva predviđena. 😀

Koliko se zna nema za sada nadopune. Sad hoće li smisliti način u idućih 5 do 10 godina (ovisno koliko spiskaju u dolasku do L2) kako dovesti gorivo i još se spojiti na teleskop budemo vidjeli. Za sada nema nadopune kao ni popravaka.

Još su ostala dva vrlo kritična dijela (jedan se upravo odvija razvlačenje štita) i dovođenje sekundarnog ogledala u ispravan položaj. Ako tu nešto pođe po krivu ništa od teleskopa. Teleskop može raditi i bez ona dva dodatna segmenta ogledala ali naravno ne u predviđenoj kvaliteti kao sa svim segmentima.

 

Ako sve prođe u redu sa JWST postoji mogućnost da naprave još veći teleskop sličnog dizajna (tako da vjerojatno neće ići na riješavanje problema nadopune goriva). Mislim da sam negdje vidio dvije moguće veličine tog novog teleskopa planiranog da bude u orbiti negdje 2039 godine. Koliko me sjećanje služi jedan bi imao skoro duplo veću dijagonalu romba štita od JWST (zaboravio koliko veliko bi bilo ogledalo).

 Navodno i na Mjesecu, koji nema atmosferu i pogodan je za teleskope.

Ionako uskoro stižemo tamo, ovaj puta ne samo privremeno.

16 godina
offline
Teleskopu Webb ide dobro: precizno lansiranje prod

Malo me zabrinulo kad su u rasporedu zaglavili na L+6 i svi daljnji rasporedi rasklapanja su prešli u TBD i Rescheduled, ali sve ide kako treba  :) https://www.space.com/james-webb-space-telescope-begins-tensioning-sunshield

Moj PC  
0 0 hvala 0
3 godine
offline
Teleskopu Webb ide dobro: precizno lansiranje prod

upravo su što bi se reklo 'rastegli/napeli' štit. I taj dio je uspješno završen.

Poruka je uređivana zadnji put uto 4.1.2022 18:07 (ceha965).
 
1 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice