Teleskop Webb u potpunosti uspješno rasklopljen, p

poruka: 7
|
čitano: 4.559
|
moderatori: vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Teleskop Webb u potpunosti uspješno rasklopljen, p".
16 godina
offline
Teleskop Webb u potpunosti uspješno rasklopljen, p

go team webb

 
13 0 hvala 1
14 godina
offline
Teleskop Webb u potpunosti uspješno rasklopljen, p

Super, sada slijedi kolimacija teleskopa (usklađivanje optike) i mogu vam reći iz osobnog iskustva da je to priličan pain in the ass -  (kolimirao Celestron 8 SCT i 200 mm Skywatcher - Newton ), jako teško bez lasera za kolimaciju kojega sam na kraju morao nabaviti i to je odlično potrošenih 30-ak $, ali kada se dobro napravi vidi se rezultat - slika je maksimalno kvalitetna, koliko joj to omogućava kvaliteta optike i atmosferske prilike ( o kojima JWST ne mora brinuti jer tamo nema zraka). Jedva čekam prve slike koje će napraviti taj teleskop. Naravno, boje neće biti prave, ali koga briga, bitno je da lijepo izgleda (za običnu raju) i da daje obilje podataka (za znanstvenike) Go, JWST!

dolazim odmah - Godot
Moj PC  
11 0 hvala 0
3 godine
offline
Re: Teleskop Webb u potpunosti uspješno raskloplje
učo kaže...

Super, sada slijedi kolimacija teleskopa (usklađivanje optike) i mogu vam reći iz osobnog iskustva da je to priličan pain in the ass -  (kolimirao Celestron 8 SCT i 200 mm Skywatcher - Newton ), jako teško bez lasera za kolimaciju kojega sam na kraju morao nabaviti i to je odlično potrošenih 30-ak $, ali kada se dobro napravi vidi se rezultat - slika je maksimalno kvalitetna, koliko joj to omogućava kvaliteta optike i atmosferske prilike ( o kojima JWST ne mora brinuti jer tamo nema zraka). Jedva čekam prve slike koje će napraviti taj teleskop. Naravno, boje neće biti prave, ali koga briga, bitno je da lijepo izgleda (za običnu raju) i da daje obilje podataka (za znanstvenike) Go, JWST!

 Polako tek moraju svih 18 segmenata usmjeriti u sekundarno ogledalo. 

14 godina
offline
Re: Teleskop Webb u potpunosti uspješno raskloplje
ceha965 kaže...
učo kaže...

Super, sada slijedi kolimacija teleskopa (usklađivanje optike) i mogu vam reći iz osobnog iskustva da je to priličan pain in the ass -  (kolimirao Celestron 8 SCT i 200 mm Skywatcher - Newton ), jako teško bez lasera za kolimaciju kojega sam na kraju morao nabaviti i to je odlično potrošenih 30-ak $, ali kada se dobro napravi vidi se rezultat - slika je maksimalno kvalitetna, koliko joj to omogućava kvaliteta optike i atmosferske prilike ( o kojima JWST ne mora brinuti jer tamo nema zraka). Jedva čekam prve slike koje će napraviti taj teleskop. Naravno, boje neće biti prave, ali koga briga, bitno je da lijepo izgleda (za običnu raju) i da daje obilje podataka (za znanstvenike) Go, JWST!

 Polako tek moraju svih 18 segmenata usmjeriti u sekundarno ogledalo. 

 Znam i ja da to ne ide samo tako. Jebada je podesiti i 2 zrcala, a da ne pričamo o njih 18. Pa i rekli su da će uhodavanje teleskopa i priprema za rad trajati oko 6 mjeseci. Svejedno, što prije bude gotovo, svi će biti sretniji, ali s time nema na brzinu, kolimacija se mora odraditi polagano i vrlo točno i uredno, inače džabe najkvalitetnija optika koja postoji ako nije dobro podešena.

dolazim odmah - Godot
3 godine
offline
Teleskop Webb u potpunosti uspješno rasklopljen, p

Meni je fora da nije bilo problema sa Habblovim ogledalom (zamućenje slike zbog greške na primarnom ogledalu) vjerojatno ne bi ni bilo ovakvog dizajna JWST. Tada su razvili algoritme za ispravljanje tog problema i instalirali na Hubble. 

Ako ćemo prema rijećima directorice ESA-e (Nota) zapravo će biti 18 isprepetenih slika koje će isto dati zamućenu sliku i tu na scenu stupa taj algoritam.

Kako bi se reklo bez grešaka nema ni napretka. 

Poruka je uređivana zadnji put pon 10.1.2022 17:55 (ceha965).
 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Teleskop Webb u potpunosti uspješno rasklopljen, p

Ima nade za ljudski rod.

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Teleskop Webb u potpunosti uspješno rasklopljen, p

Znači tek u Kolovozu prve slike sa novim teleskopom. Džaba gledam kako putuje, evo vidim da poprilično usporava da se "usidri" u L2 točku.

Because anything Korea does, Japan does it better.
Poruka je uređivana zadnji put sub 15.1.2022 0:34 (Envy).
Moj PC  
0 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice