Svemirski teleskop James Webb dobio datum lansiran

poruka: 17
|
čitano: 4.979
|
moderatori: vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Svemirski teleskop James Webb dobio datum lansiran".
15 godina
offline
Svemirski teleskop James Webb dobio datum lansiran

Mislim da je ovo trenutno jedno od najvećih dostignuća čovječanstva.

 
8 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Svemirski teleskop James Webb dobio datum lans
A zašto to misliš?
11 godina
neaktivan
offline
Re: Svemirski teleskop James Webb dobio datum lans
Kako će komunicirati sa Zemljom s obzirom na sunce na putu?
Moj PC  
0 1 hvala 0
11 godina
neaktivan
offline
Re: Svemirski teleskop James Webb dobio datum lans
Kako će komunicirati sa Zemljom s obzirom na sunce na putu?
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
online
Re: Svemirski teleskop James Webb dobio datum lans
The Mentor kaže...
Kako će komunicirati sa Zemljom s obzirom na sunce na putu?

 Kako je Sunce na putu ako će biti nasuprot Suncu. Znači idu Sunce, Zemlja pa teleskop. Biće u Zemljinoj sjeni, znači Zemlja će ga zaklanjati od sunčeve svjetlosti.

A sve i da će biti na strani prema Suncu biće na 1,5 miliona kilometara od Zemlje što je otprilike stoti dio razdaljine do Sunca...

14 godina
offline
Svemirski teleskop James Webb dobio datum lansiran

Jedva čekam da vidim prve snimke s teleskopa. Ali ova testiranja 4-6 mjeseci, 2 mjeseca prije toga dok se raspakira i uđe u stabilnu orbitu, sve to tako dugo traje. Ne kažem da ne treba, ali teško je to dočekati. I koliko se ja sjećam, njegov životni vijek je svega 5-6 godina, a Hubble radi već 31 godinu. Mislim da JWST ima to ograničenje zbog zalihe tekućeg helija koji treba hladiti IC senzore, a s vremenom to će se potrošiti, pa ako ne nađu način da ga "natankaju" morati će ga isključiti, kao što je isključen Spitzer svemirski teleskop koji je isto radio u IC spektru.

dolazim odmah - Godot
Poruka je uređivana zadnji put čet 9.9.2021 20:01 (učo).
Moj PC  
0 0 hvala 0
10 godina
neaktivan
offline
Re: Svemirski teleskop James Webb dobio datum lans
zašto je teško hladiti nešto u svemiru ako je sam svemir hladan?! jel možda prehladan?
MPLAB C18
13 godina
online
Re: Svemirski teleskop James Webb dobio datum lans
zhUPer_C18 kaže...
zašto je teško hladiti nešto u svemiru ako je sam svemir hladan?! jel možda prehladan?

 Zato jer u vakumu ne postoji medij za odvesti toplinu sa senzora. Iss isto tako koristi hrpetinu radijatora nalik solarnim panelima za odvođenje topline iz postaje. Boravak u svemiru na prvu izgleda ne previše problematično dok ne zapneš na osnovama o kojima na zemlji ne moraš razmišljati.

9 godina
offline
Svemirski teleskop James Webb dobio datum lansiran

Zanima me koje procesore i memoriju su koristili? Kozmičko zračenje uništava tranzistore, a na tolikoj udaljenosti od Zemlje nema više zaštite od kozmičkog zračenja... 

Emilio Estavez
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Svemirski teleskop James Webb dobio datum lansiran

Sad kad prdne na rampi...

Pismenost ne zahtjeva fizički napor! Č, ć, -ije, -je, dž i đ nisu olovni utezi!
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Svemirski teleskop James Webb dobio datum lansiran

ikea bi mogla štošta naučiti iz ovoga. 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Moj PC  
5 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Svemirski teleskop James Webb dobio datum lans
Popa kaže...

Mislim da je ovo trenutno jedno od najvećih dostignuća čovječanstva.

Izvod (derivacija) funkcije u matematici (označava se otprilike ovako: ') je najveće ljudsko otkriće. Eto sad znaš i to.

 

Kada ga skontaš (kao što sam ja skontao, i zaboravio) hodaš kao pijan po amiteatru par dana. ;-)

 

Osim ako kao otkriće ne računaš recimo pravljenje djece... primjerice radi.

12 godina
offline
Re: Svemirski teleskop James Webb dobio datum lans
Emilio Estavez kaže...

Zanima me koje procesore i memoriju su koristili? Kozmičko zračenje uništava tranzistore, a na tolikoj udaljenosti od Zemlje nema više zaštite od kozmičkog zračenja... 

 Vjerovatno stare.

Sjecam se u skoli smo ucili o tzv "soft erroru",utjecaju zracenja iz svemira na binarni kod procesora...naravno da sam sve zaboravio,ali kao zbog soft errora Marsovi roveri i ostala svemirska ekipa koriste stare cpu,jer oni nisu toliko pod utjecajem kozmickoga zracenja.

Mozda da netko strucniji objasni vise o ovoj zanimljivoj temi?

Tek kada ti komarac sleti na jaja,shvatiš da se problemi ne riješavaju nasiljem!
Re: Svemirski teleskop James Webb dobio datum lans
dd.inc kaže...
A zašto to misliš?

 

glup sam ko ku*ac po pitanju svemira (ali i većine drugih stvari) ali ukratko rečeno, hubble ne vidi tako daleko koliko james webb.

 

Comparison: Webb vs Hubble Telescope - Webb/NASA

 

 

James Webb moći će vidjeti galaksije (u prošlost će gledati valjda, nemam pojma) odmah na početku stvaranja svemira. Prema ilustraciji, odmah do samog ruba "ničega", dark age, nepostojanost, ništavilo, ... kriza egzistencije i smisla postojanja opet me uhvatila

 

Što će dobiti s tim informacijama, nama laicima je potpuno beskorisno. Sigurno da neće snimati fora fotkice za wallpaper.

 

16 godina
offline
Re: Svemirski teleskop James Webb dobio datum lans
Milka30 kaže...
Emilio Estavez kaže...

Zanima me koje procesore i memoriju su koristili? Kozmičko zračenje uništava tranzistore, a na tolikoj udaljenosti od Zemlje nema više zaštite od kozmičkog zračenja... 

 Vjerovatno stare.

Sjecam se u skoli smo ucili o tzv "soft erroru",utjecaju zracenja iz svemira na binarni kod procesora...naravno da sam sve zaboravio,ali kao zbog soft errora Marsovi roveri i ostala svemirska ekipa koriste stare cpu,jer oni nisu toliko pod utjecajem kozmickoga zracenja.

Mozda da netko strucniji objasni vise o ovoj zanimljivoj temi?

Ta greška, tzv. bit flip, je česta pojava zapravo i na Zemlji, zato postoji ECC memorija.

"A system on Earth, at sea level, with 4 GB of RAM has a 96% percent chance of having a bit error in three days without ECC RAM. With ECC RAM, that goes down to 1.67e-10 or about one chance in six billions."

Sigurno je da i NASA koristi nekakav tip ECC memorije. Ne radi se tu o nekim posebnim procesorima i memoriji glede arhitekture, samo specijalno ojačanim za zaštitu od zračenja, industrijska elektronika slična onoj u avionima.
Rover Perseverance npr. koristi PowerPC 750 arhitekturu - BAE RAD 750 centralni procesor na 200 Mhz, 2 GB flash memorije, 256 MB RAM-a i 256 KB ROM (EEPROM).
Za JW, konkretno, znam da koristi solid state buffer za spremanje podataka (može spremiti oko 60 GB), no to će se prazniti dnevno (slati na Zemlju).

 

Stariji hardware se standardno koristi zbog dokazane pouzdanosti. Uostalom, nitko neće gore igrati Crysis. Podaci se uglavnom procesiraju na Zemlji.

Inače, nije istina da će biti u sjeni Zemlje i Mjeseca, iako je u L2, teleskop će zapravo orbitirati oko središnje točke u L2. Ima solarne panele, pa mu očito treba Sunce.

Amenoum
Poruka je uređivana zadnji put pet 10.9.2021 14:18 (PaleRider).
8 godina
online
Svemirski teleskop James Webb dobio datum lansiran

Ja ga čekam od 2000.

 

Što se mene tiče, kad su ulupali čak 10-tak mlrd $ u razvoj svih tih sustava, neka odmah nakon prvih rezultata testiranja krenu praviti još jedan takav, sigurno će cijena biti djelić prvoga, a i zašto da napredak znanosti i spoznaja ovisi o jednom jedinom teleskopu i njegovu zdravlju 1.5 mil km daleko.

 

Žao mi je da razvoj moćnih svemirskih teleskopa toliko sporo napreduje, npr ovaj dolazi čak 30g nakon Hubblea, kada nam oni potencijalno mogu dati najveće spoznaje: čitaj otkrit male zelene na planetima na drugim zvjezdanim sustavima.

Moj PC  
1 0 hvala 0
14 godina
offline
Svemirski teleskop James Webb dobio datum lansiran

Nedavno sam naišao na podatak da je NASA dobila 2 špijunska satelita, veličina Hubblea, dok ih deseci kruže oko Zemlje i snimaju sve živo i neživo. Vojsci je to obična stvar, a znanstvenici 30 godina raubaju tog jadnog Hubblea, a zamjene za njega  ima koliko hočeš. Najgore je od svega da NASA ne može poslati ta 2 špijunska koja je dobila jer joj je preskupo lansiranje. Kažu da ti sateliti imaju i puno bolju i kvalitetniju optiku i elektroniku. Ne bih se začudio baš previše da se pokaže da postoji i nešto slično JWST-u, mada vojska o tome naravno šuti.

dolazim odmah - Godot
Moj PC  
0 1 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice