U Švedskoj zabilježene neobično visoke razine radi

poruka: 66
|
čitano: 17.830
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "U Švedskoj zabilježene neobično visoke razine radi".
14 godina
offline
Re: U Švedskoj zabilježene neobično visoke razine
nixass kaže...
bunker kaže...

@filox

Pa zar konstruktori nuklearnih postrojenja nebi trebali uzeti u obzir i najgori scenario u trenutku dok je to postrojenje još u fazi projektiranja ?? Pa nije nepoznanica da se može desiti potres tih načina...

tsunami je na mjestima bio 38 metara visok, konstrukcija je izdrzala sasvim ok, dizel generatori ne (poplavlljeni su).

pretpostavljam da nisu imali nikakvu ideju, u trenutku projektiranja, kolki tsunami zapravo moze biti

 a svi znamo:

 

pretpostavka je majka svih zajeba 

Ju je je? Je ju je!
12 godina
offline
Re: U Švedskoj zabilježene neobično visoke razine
Filox kaže...

Skroz glupo je uspoređivat Černobil i Fukushimu, Černobil je isključivo ljudska pogreška i stari dizajn reaktora, dok je Fukushimu pogodio potres od 9.1. Alo, ej, pola Zagreba se srušilo na 5.5 Richtera, rekli su da bi se sve srušilo da je bio 6 Richtera, a u Fukushimi je bilo 9.1, uz tsunami, ogromni tsunami. To je ipak malo teže za zaustavit...

 

Govorite vi što hoćete, nuklearna energija je daleko najčistija i najsigurnija energija. 

 U usporedbi sa fosilnim izvorima koji čine debelu većinu ,čišća je definitivno, no kad se desi sranje + otpad ...

Poruka je uređivana zadnji put pon 29.6.2020 12:00 (mGT).
7 godina
offline
Re: U Švedskoj zabilježene neobično visoke razine

@filox

Pa ja sam ipak mišljenja da ljudima iznenadne i nepredvidive katastrofe nisu novost.

Naravno da nemožeš sagraditi neuništivi objekt, ali onda se bar može razmišljati da je to stotinama km od najbližeg grada i sl... E ali jbg, neko izračuna da bu tako gubici dioničara veći za 2% pa prevlada mišljenje da profit opravdava rizik...

Zar je nepoznanica da se zračenje i radioaktivne čestice mogu raširiti cijelim kontinentom ? Nije, no svi znamo zašto se nuklearna energija i ta postrojenja nisu odavno zamijenila manje opasnim postrojenjima u slučaju katastrofe.... Zato što sve diktira profit a ne briga za mrtve i ranjene u slučaju katastrofe...

5 godina
offline
Re: U Švedskoj zabilježene neobično visoke razine
bunker kaže...



Zar je nepoznanica da se zračenje i radioaktivne čestice mogu raširiti cijelim kontinentom ? Nije, no svi znamo zašto se nuklearna energija i ta postrojenja nisu odavno zamijenila manje opasnim postrojenjima u slučaju katastrofe.... Zato što sve diktira profit a ne briga za mrtve i ranjene u slučaju katastrofe...

 Kako nepromišljena izjava... S kojim bi ti to postrojenjima zamjenio nuklearne elektrane na teritoriju koji je tako mal površinom, a tako gusto naseljen, kao što je Japan? Nije da imaju puno izbora, a ne postoje druga postrojenja, postoje samo još gore solucije na fosilna goriva.

 

Neusporedivo više smrti i bolesti uzrokuju termo-elektrane, pogotovo one na ugljen. Statistički gledano, nuklearke su proizvele najmanje žrtava, najmanje bolesti i najmanje zagađenja, uz najviše struje. Ne razumijem šta je tu nejasno? Ljudi se uhvate za katastrofu, jer se tu u kratkom roku dogodi određen broj smrti i bolesti, ali kad se puno veći postotak i broj dogodi u roku od 50 godina, onda nikom ništa. 

 

Malo se više obrazuj, pa ćeš vidit i sam da je nuklearna elektrana najmanje opasno postrojenje za proizvodnju električne energije, kad se SVE uzme u obzir.

 

Vjetroelektrane su najneisplativiji način dobijanja struje, a solarne su za sad OK, ali za 20-30 godina nam dolazi ogroman problem skladištenja i reciklaže strašno opasnih kemikalija koje su u solarnim pločama. 

 

Problem je malo kompleksniji, ali najlakše je dizat paniku, jer je eksplozija u Černobilu bila grozna katastrofa. Puno je veća katastrofa zima u Sarajevu ili život u Shengzenu, zbog grijanja na ugljen i industrije na ugljen, ali to se malo razvuče na koje desetljeće, pa se ne vidi. 

 

EDIT:

Evo prvi link na google...

https://ourworldindata.org/grapher/death-rates-from-energy-production-per-twh

Live long and prosper.
Poruka je uređivana zadnji put pon 29.6.2020 12:23 (Filox).
7 godina
offline
Re: U Švedskoj zabilježene neobično visoke razine

@filox

A nebih se usudio igrati brojkama baš iz razloga što će zračenje tla, vode, zraka...još godinama i desetljećima izazivati loše posljedice.

Isplativost je ključna riječ. No vjerujem da će vremenom sve više prevladati stav da nemora biti najjeftinije ...
5 godina
offline
Re: U Švedskoj zabilježene neobično visoke razine
bunker kaže...

@filox

A nebih se usudio igrati brojkama baš iz razloga što će zračenje tla, vode, zraka...još godinama i desetljećima izazivati loše posljedice.

Isplativost je ključna riječ. No vjerujem da će vremenom sve više prevladati stav da nemora biti najjeftinije ...

 Opet griješiš. Ugljen proizvodi gomilu radijacije, ako nisi znao. Puno veća zagađenja tla, vode i zraka se događaju svaki dan dok rade termo elektrane, dok nuklearna proizvodi nula zagađenja dok radi normalno (nula CO2 i nula radijacije i nula otpadnih voda). Nuklearna elektrana je daleko najskuplja za izgradit i trebaju godine rada da postane isplativa, dok su ove na ugljen daleko najjeftiniije i ugljen je daleko najjeftinije gorivo. To što ti govoriš je u redu, ali si usmjerio sve na krivu elektranu, na ugljen se okreni i onda će tvoje izjave imat puno više smisla i logike.

 

Zašto se ne bi igrali brojevima? Ne možemo se razbacivat riječima, ako ne koristimo brojeve da pokriju te naše izjave. Ja se ne razbacujem brojevima bezveze, nego pratim ta istraživanja jako dugo i ovi brojevi su dobijeni nakon detaljnih istraživanja kako šta utječe na ljude, bolesti i smrt.

 

I da, slažem se s tobom, ne treba bit najeftinije, vrijeme je da se maknemo od ugljena i nafte, te se okrenemo nukleranim elektranama (najskulje), koje mogu bit potpomognute plinskim i hidroelektranama (isto ne jeftine). Plin proizvodi CO2, ali daleko najmanje od svih fosilnih, hidro ima svojih problema, ali ne može se sve ni na nuklearno prebacit, treba bit više alternativa uvijek.

 

Još jedan detalj, kojeg sigurno ne znaš... Kod nuklearnih elektrana največe zagađenje i problem predstavlja iskapanje urana i ti rudnici. Pozitivno je što se već desetljećima rashoduju stare nuklearne bombe, i Ameri i Rusi ih polako uklanjaju, pa im ostaju gomile vojnog visoko obogaćenog urana. Odnosno, ne treba se kopat više po rudnicima, cijena urana na tržištu opada i imamo već prerađen i obogaćen uran, pa ne treba ni dodatna prerada. Savršeno, zar ne, uništavamo bombe i to koristimo za dobijanje struje. Najnoviji reaktori mogu radit i na nuklearni otpad, pa sve ono što ostaje već desetljećima kao nusprodukt elektrane, danas može služit kao novo gorivo. Ma nevjerojatno. Ali, Černobil, sve to treba pod zemlju i ugasit i ko Njemci prekrit državu s vjetrenjačama da sad nemaju di kupus posadit više. Pobilo im sve ptice po državi. Spliskali brutalno para da bi 90% vremena te vjetrenjače stajale mirno i čekale vjetar, na mjestu gdje ga baš i nema...   

 

EDIT:

Baš gledam, Hrvatska ima sve, elektranu na plin, naftu i ugljen, nekoliko hidro, vjetroparkove, solarne, a čak i pola nuklearke. Da imamo još jednu malu nuklearku, mogli bi se riješit i ugljena i nafte, ne bi trebali potapat područja za nove hidroelektrane, ne bi trebali podizat vjetro i solare da nas kradu malo ove Rimac i ekipa... Mogli bi možda čak i izvozit dio struje. Sjećam se ja rasprava kad se trebao gradit novi Plomin, što ćemo, hoćemo li nuklearku koja bi riješila sav problem struje u državi... Ne, nema Hrvatska para za te nuklearke, pa smo se odlučili na najgoru soluciju, najjeftinije govno, ugljen. Najmanje struje, najviše zagađenja. Bravo mi, dali svi ruku sami sebi i sretno otišli svojim kućama.

Live long and prosper.
Poruka je uređivana zadnji put pon 29.6.2020 12:57 (Filox).
16 godina
offline
Re: U Švedskoj zabilježene neobično visoke razine
Filox kaže...

 

Još jedan detalj, kojeg sigurno ne znaš... Kod nuklearnih elektrana največe zagađenje i problem predstavlja iskapanje urana i ti rudnici. Pozitivno je što se već desetljećima rashoduju stare nuklearne bombe, i Ameri i Rusi ih polako uklanjaju, pa im ostaju gomile vojnog visoko obogaćenog urana. Odnosno, ne treba se kopat više po rudnicima, cijena urana na tržištu opada i imamo već prerađen i obogaćen uran, pa ne treba ni dodatna prerada. Savršeno, zar ne, uništavamo bombe i to koristimo za dobijanje struje. Najnoviji reaktori mogu radit i na nuklearni otpad, pa sve ono što ostaje već desetljećima kao nusprodukt elektrane, danas može služit kao novo gorivo. Ma nevjerojatno. Ali, Černobil, sve to treba pod zemlju i ugasit i ko Njemci prekrit državu s vjetrenjačama da sad nemaju di kupus posadit više. Pobilo im sve ptice po državi. Spliskali brutalno para da bi 90% vremena te vjetrenjače stajale mirno i čekale vjetar, na mjestu gdje ga baš i nema...   

+

 

nove generacije NE, da ih se ozbiljno kao covjecanstvo uhvatimo, bi bez problema mogle koristiti postojeci nuklearni otpad kao gorivo i jos ga dodatno smanjiti/neutralizirati.

 

meni stvarno nije jasan strah od NE (jasno mi je da trenutno traje anti NE propaganda)

Demokracija je, također, kada dva vuka i jedna ovca glasuju što će biti za večeru.
Poruka je uređivana zadnji put pon 29.6.2020 13:00 (nixass).
5 godina
offline
Re: U Švedskoj zabilježene neobično visoke razine
nixass kaže...
Filox kaže...

 

Još jedan detalj, kojeg sigurno ne znaš... Kod nuklearnih elektrana največe zagađenje i problem predstavlja iskapanje urana i ti rudnici. Pozitivno je što se već desetljećima rashoduju stare nuklearne bombe, i Ameri i Rusi ih polako uklanjaju, pa im ostaju gomile vojnog visoko obogaćenog urana. Odnosno, ne treba se kopat više po rudnicima, cijena urana na tržištu opada i imamo već prerađen i obogaćen uran, pa ne treba ni dodatna prerada. Savršeno, zar ne, uništavamo bombe i to koristimo za dobijanje struje. Najnoviji reaktori mogu radit i na nuklearni otpad, pa sve ono što ostaje već desetljećima kao nusprodukt elektrane, danas može služit kao novo gorivo. Ma nevjerojatno. Ali, Černobil, sve to treba pod zemlju i ugasit i ko Njemci prekrit državu s vjetrenjačama da sad nemaju di kupus posadit više. Pobilo im sve ptice po državi. Spliskali brutalno para da bi 90% vremena te vjetrenjače stajale mirno i čekale vjetar, na mjestu gdje ga baš i nema...   

+

 

nove generacije NE, da se ozbiljno njih kao covjecanstvo uhvatimo, bi bez problema mogle koristiti postojeci nuklearni otpad kao gorivo i jos ga dodatno smanjiti/neutralizirati.

 

meni stvarno nije jasan strah od NE (jasno mi je da trenutno traje anti NE propaganda)

 

 

Čisti strah, jer grozno zvuči "radijacija". Evo, savršen primjer nam je kolega @bunker, jednostavno nedovoljno tehničkog znanja i strah, koji je po meni razumljiv, dok ne proučiš malo detaljnije sve aspekte tog problema.

 

S druge strane, političari nemaju muda pričat o ovoj temi, jer će ih neobrazovani narod proglasit ludima, kamenovat i izbacit iz države. Ti bi nama Černobil u dvorište, mrš vanka đubre jedno!

Live long and prosper.
7 godina
offline
Re: U Švedskoj zabilježene neobično visoke razine

@filox

Gle, skrenuli smo onog trenutka kada smo ta postrojenja gledali izvan perspektive nesreće. Pa naravno da smo svi svjesni blagodati koje pruža nuklearna energija. No ovdje smo govorili o situaciji kada dođe do okolnosti u kojima ta postrojenja više nefunkcioniraju po planovima. Ako meteor pogodi Japan i tada dođe do havarije na svim njihovim nuklearnim postrojenjima, možemo li usporediti štetu sa situacijom da su umjesto nuklearnih postrojenja bile hidrocentrale ili vjetroelektrane ? Pazi, govorimo o ukupnoj šteti u sljedećih 50 godina od udara meteora i to na svim područjima dokuda dopre zračenje i sl ....

Poruka je uređivana zadnji put pon 29.6.2020 13:04 (bunker).
6 godina
neaktivan
offline
U Švedskoj zabilježene neobično visoke razine radi

Mene si uvjerio, prije svega onim grafom, iako baš i nisam bio paranoičan. Počet ću proučavat dobivanje energije iz razlilčitih izvora, doima se kao vrlo zanimljiva tema.

 

bunker kaže...
Ako meteor pogodi Japan..

A čuj, šta bi se reklo low risk - high reward. Neki kompromis moramo odabrat u nedostatku idealnog rješenja, a čini se da brojke ukazuju na uvjerljivo najbolji izbor. Ionako smo skloni bezbrojnim scenarijima velikih katastrofa, od kojih su neki ultimativni.

Poruka je uređivana zadnji put pon 29.6.2020 13:15 (Festus).
 
1 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Re: U Švedskoj zabilježene neobično visoke razine
Prvi problem je to što je radijacija "nevidljivi neprijatelj", a baba rogama se najlakše plaši ekipa koja nema tehničkog znanja. Koliko god da se pokušava nešto objasniti onako kako je, ezoterika je uvijek jako oružje straha. Ljudi mrtvi hladni postavljaju pitanja "Zašto se nešto ne projektira na najgori mogući slučaj opće katastrofe?" i kad im se pokušava objasniti vjeruju da su u pravu. Pa tko bi mogao napraviti takvu stvar? Po sadašnjim Eurokodovima u zgradama bi stupovi i zidovi bili deblji od prostora između njih, kako bi to izgledalo u nuklearnim elektranama samo bog zna.
Moj PC  
0 0 hvala 0
5 godina
offline
Re: U Švedskoj zabilježene neobično visoke razine
bunker kaže...

@filox

Gle, skrenuli smo onog trenutka kada smo ta postrojenja gledali izvan perspektive nesreće. Pa ravno da smo svi svjesni blagodati koje pruža nuklearna energija. No ovdje smo govorili o situaciji kada dođe do okolnosti u kojima ta postrojenja više nefunkcioniraju po planovima. Ako meteor pogodi Japan i tada dođe do havarije na svim njihovim nuklearnim postrojenjima, možemo li usporediti štetu sa situacijom da su umjesto nuklearnih postrojenja bile hidrocentrale ili vjetroelektrane ? Pazi, govorimo o ukupnoj šteti u sljedećih 50 godina od udara meteora i to na svim područjima dokuda dopre zračenje i sl ....

 Ako pukne meteor, mislim da nam je najmanji problem nuklearka na tom području.   

 

Ima smisla to što ti govoriš, djelomično. Ali puno sam raznih izračuna i statistika gledao i uvijek se svi ti podaci uzimaju u obzir kad se procjenjuje utjecaj na ljude, smrt, bolesti, zagađenje... Gleda se i rizik i moguće posljedice, gleda se trenutno zagađenje, jako dobro bude to odrađeno u nekim istraživanjima. Svako istraživanje koje je rađeno, nebitno tko ga je provodio i iz kojih razloga, svako je došlo na isti zaključak, nuklearno je daleko, daleko najsigurnije i najbolje.

 

Ti pričaš o katastrofi, koja ako se dogodi, kad se dogodi, možda bude...

 

Termo elektrane trenutno zagađuju i zrače, svaki dan, svaki sat, svaku sekundu. U 50 godina dok čekamo novi Černobil, 30 Černobila se skupilo po svijetu kroz duži niz godina, ali to se ne vidi, jer nije na naglo. 30? Prije bi rekao 300, a ne 30.

 

Očito je da nismo svi svjesni blagodati nuklearne, jer ne bi govorio ovako da jesi. Nove tehnologije, novi reaktori i bolje upravljanje, pazit da ne dođe do ljudske pogreške. Nema straha. Zašto te strah da će puknit meteor u nuklearku, a nije te strah što Plomin po cijeli dan pali ugljen, kojeg još uvozimo iz vanka? Jesi li svjestan radijacije koju ugljen proizvodi i koju onda Plomin odašilje u atmosferu?

https://www.scientificamerican.com/article/coal-ash-is-more-radioactive-than-nuclear-waste/

 

Plomin postoji samo radi toga jer je bio najjeftiniji i najbolje (čitaj najbrže) se može zaradit na tom istom ugljenu, pogotovo ako ga uvozimo od nekoga. Ja tebi malo, ti meni malo... 

 

Nuklearno gorivo ipak ide malo drugačijim kanalima, pa ne bi neka Rimac ili Sanader mogli tu baš mutit i vrtit papire, mislim da se o uranu vodi malo više pažnje na svjetskom tržištu.

Live long and prosper.
Poruka je uređivana zadnji put pon 29.6.2020 13:21 (Filox).
5 godina
offline
Re: U Švedskoj zabilježene neobično visoke razine
Festus kaže...

Mene si uvjerio, prije svega onim grafom, iako baš i nisam bio paranoičan. Počet ću proučavat dobivanje energije iz razlilčitih izvora, doima se kao vrlo zanimljiva tema.

 

bunker kaže...
Ako meteor pogodi Japan..

A čuj, šta bi se reklo low risk - high reward. Neki kompromis moramo odabrat u nedostatku idealnog rješenja, a čini se da brojke ukazuju na uvjerljivo najbolji izbor. Ionako smo skloni bezbrojnim scenarijima velikih katastrofa, od kojih su neki ultimativni.

 Napominjem, onaj graf je uzet s prvog linka koji mi je Google izbacio. Siguran sam da mogu pronaći puno bolja i detaljnija istraživanja, ali će ti rezultati bit slični.

 

Prouči, dobro je znat nešto novo. 

 

EDIT:

 

Za vratit se na temu, lako je moguće da radijacija koju je Švedska otkrila dolazi iz neke oštećene nuklearne elektrane. Sad se vraćamo na problem starih reaktora, neodržavanja i ljudske pogreške, a kako to sve skupa dolazi iz Rusije, onda imamo i zavjet šutnje. To su ogromni problemi, radi takvih stvari se ljudi boje, to su problemi koji uzrokuju nepovjerenje prema cijeloj toj tehnologiji.

Live long and prosper.
Poruka je uređivana zadnji put pon 29.6.2020 13:36 (Filox).
7 godina
offline
Re: U Švedskoj zabilježene neobično visoke razine

@filox

Meni je ova tema zanimljiva, i naučio sam i neke nove stvari tako da sam zahvalan kolegama forumašima na novom znanju....

Nedavno je bio potres u zgb, krško nije daleko, tako da to možda baš i nisu tako nemoguće i hipotetske situacije. Strah me i nagađati kaj bi bilo da je bilo... A sad da se tamo srušila nekakva farma vjetroelektrana ili solarnih panela.... O tome pričamo a ne o općoj isplativosti takvih elektrana i utjecaja na okoliš...
5 godina
offline
Re: U Švedskoj zabilježene neobično visoke razine
bunker kaže...

@filox

Meni je ova tema zanimljiva, i naučio sam i neke nove stvari tako da sam zahvalan kolegama forumašima na novom znanju....

Nedavno je bio potres u zgb, krško nije daleko, tako da to možda baš i nisu tako nemoguće i hipotetske situacije. Strah me i nagađati kaj bi bilo da je bilo... A sad da se tamo srušila nekakva farma vjetroelektrana ili solarnih panela.... O tome pričamo a ne o općoj isplativosti takvih elektrana i utjecaja na okoliš...

 Eto, vidiš kako je sve u redu kad se dobro konstruira nuklearka. Krško je navodno dosta kvalitetno izgrađena elektrana, u što i ne sumljam, s obzirom kad se gradila. 5.5 Richtera je možda puno za stari centar Zagreba, ali nikako ne bi smjelo bit puno za jednu nuklearnu elektranu. Tako da, vidiš da ne treba bit toliko prestrašen.

 

I ne, ne može se gledat samo jedna stvar, a zanemarit drugo. Sve se mora uzet u obzir kad se govori o utjecaju na ljude. I okoliš je bitasn, i financijska isplativost je bitna, a bitno je svakodnvni utjecaj na zdravlje, kao i najgori scenariji, što ako se dogodi katastrofa. Sve se to mora uzet u obzir, sve je to bitno, sve to dovodi do konačnog rezultata.

 

Evo ti za primjer solarne... Nisu štetne, ne zagađuju, da se dogodi potres, nikom ništa, ostanu to gdje jesu. Super zar ne? Je, dok ne sagledaš sve aspekte problema, a problema ima... Kvalitetni paneli imaju vijek trajanja 20-25 godina i što onda s njima? Znaš li čega sve ima u solarnim panelima i koilko znaš firmi da se bave sigurnom reciklažom isitih? E, sad smo došli do glavnog problema...

 

"The toxic chemicals in solar panels include cadmium telluride, copper indium selenide, cadmium gallium (di)selenide, copper indium gallium (di)selenide, hexafluoroethane, lead, and polyvinyl fluoride. Additionally, silicon tetrachloride, a byproduct of producing crystalline silicon, is highly toxic."

 

Eto, ovo ti nije hipotetska situacija, ovo se danas događa, svaki dan je neki panel ostario i treba ga zamijenit i gdje završavaju ovi pusti teški metali i otrovni spojevi? Jeli itko o ovome priča ili se nitko ne usudi dirnuti u "zelenu energiju"? Govno moje zelenu energiju. Kad sve staviš na papir stvari izgledaju puno gore nego ti se prezentiraju svaki dan, jer ti se prezentira ono što lijepo zvuči. Zeleno i sigurno. Malo morgen.

 

Jel vidiš sad da se ti bojiš krivih stvari, bojiš se onoga što bi možda jednom moglo bit, a ne bojiš se onoga što se događa svaki dan, 24/7, konstantno... 

 

Usput, ovo što sam napisao da paneli traju 20-25 godina, to su skupi, kvalitetni paneli, danas ima puno jeftinijih kineskih koji traju desetak godina samo. Slična stvar ti je i novim električnim/hybrid autima. Super, manje goriva i manje zagađivanja. Je, da, kako da ne. Treba pratit cijeli proces proizvodnje klasičnog auta i jednog električnog, pa se usereš od zagađenja kad to sve vidiš. Baterije zahtjevaju litij, koji je užasno toksičan za okoliš kad ga se kopa. Onda deset godina vozimo auto bez zagađivanja, što opet nije istina, jer ako struju kojom punimo taj auto dobijamo iz termoelektrane na ugljen, baš i nije da to auto ne zagađuje... Na kraju, prođe desetak godina i ostanemo s 500 kilograma baterija koje sad negdi treba bacit i reciklirat. I što sad? Opet problem, opet kiseline, teški metali, zagađivanje...

 

Cijela ova nova "zelena" shema baš i nije tako zelena. Pravi ekolozi i ljubitelji prirode navijaju za nuklearno prije bilo čega drugoga. Sve drugo su ili neobrazovani preplašeni ljudi ili lobisti koji traže svoju zaradu. I ona mala Greta je malo ispranog mozga, jer ne vidim da se zalaže za nuklearke, ali se vozi u Tesli i u karbonskoj jahti s dizel motorima. Licemjerno, odnosno nedovoljno obrazovano dijete.

 

Da još malo skrenem s teme. Postoje i nuklearni rekatori na thorium, torij. Odnosno, postojao je jedan, dokazano je da radi, USA su to koristili krajem pedesetih (EDIT: šezdesetih), 3 godine je radio i onda su ga ugasili. Objašnjenje je presmiješno i užasno tužno. Naime, nije im bilo isplativo razvijat torijske reaktore za civilnu upotrebu i dobijanje struje, a s druge strane razvijat nuklearne bombe i obogaćivat uran za vojsku. Tako su odlučili da će sve radit s uranom, jer im je tako jednostavnije i isplativije, te je reaktor na torij ugašen ja mislim 1959(EDIT: 1969.). Bilo je još pokušaja po svijetu, ali sve je to nešto slabo i sve se ugasilo.

 

Torij? Šta je to i zašto je bitan? Jer daje skoro istu energiju kao i uran, ali NEMA RADIJACIJE. Nikakve. Nula. I nije teorija zavjere, sve postoji i sve je dokumentirano i nije niti sakriveno. Dakle, postoji savršeno sigurno rješenje, ali ne može, jer je preskupo i prestali su istraživat to odavno.

 

 

Live long and prosper.
Poruka je uređivana zadnji put pon 29.6.2020 16:53 (Filox).
6 godina
neaktivan
offline
Re: U Švedskoj zabilježene neobično visoke razine
Filox kaže...

 

Još jedan detalj, kojeg sigurno ne znaš... Kod nuklearnih elektrana največe zagađenje i problem predstavlja iskapanje urana i ti rudnici. Pozitivno je što se već desetljećima rashoduju stare nuklearne bombe, i Ameri i Rusi ih polako uklanjaju, pa im ostaju gomile vojnog visoko obogaćenog urana. Odnosno, ne treba se kopat više po rudnicima, cijena urana na tržištu opada i imamo već prerađen i obogaćen uran, pa ne treba ni dodatna prerada. Savršeno, zar ne, uništavamo bombe i to koristimo za dobijanje struje. Najnoviji reaktori mogu radit i na nuklearni otpad, pa sve ono što ostaje već desetljećima kao nusprodukt elektrane, danas može služit kao novo gorivo. Ma nevjerojatno. 

Reka bih da je rashodovanje bombi kratkotrajno rješenje. Dali rudarenje urana ipak predstavlja značajno onečišćenje? Kakve bi mogle bit zalihe urana, pronalazi li se teško? Dali bi se reciklaža nuklearnog otpada mogla smatrat najboljom metodom, potpunim rješenjem? Usput, šta misliš o takozvanom kineskom Suncu, bi li moglo urodit plodom?

16 godina
offline
Re: U Švedskoj zabilježene neobično visoke razine
Festus kaže...

Reka bih da je rashodovanje bombi kratkotrajno rješenje. Dali rudarenje urana ipak predstavlja značajno onečišćenje? Kakve bi mogle bit zalihe urana, pronalazi li se teško? Dali bi se reciklaža nuklearnog otpada mogla smatrat najboljom metodom, potpunim rješenjem? Usput, šta misliš o takozvanom kineskom Suncu, bi li moglo urodit plodom?

Uranij se moze dobit iz morske vode, i gotovo je beskonacan izvor, ili ga ima i vise nego dovoljno do iduce stepenice u energetici (fuzija?).

https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0149197017300914

 

kinesko "umjetno" sunce je cool ko i ITER, al jos puno zganaca svi moraju pojest da nekaj od toga i bude.

fuzija je uvijek "za 10 godina" s nama.

Demokracija je, također, kada dva vuka i jedna ovca glasuju što će biti za večeru.
Poruka je uređivana zadnji put pon 29.6.2020 14:47 (nixass).
5 godina
offline
Re: U Švedskoj zabilježene neobično visoke razine
Festus kaže...
Filox kaže...

 

Još jedan detalj, kojeg sigurno ne znaš... Kod nuklearnih elektrana največe zagađenje i problem predstavlja iskapanje urana i ti rudnici. Pozitivno je što se već desetljećima rashoduju stare nuklearne bombe, i Ameri i Rusi ih polako uklanjaju, pa im ostaju gomile vojnog visoko obogaćenog urana. Odnosno, ne treba se kopat više po rudnicima, cijena urana na tržištu opada i imamo već prerađen i obogaćen uran, pa ne treba ni dodatna prerada. Savršeno, zar ne, uništavamo bombe i to koristimo za dobijanje struje. Najnoviji reaktori mogu radit i na nuklearni otpad, pa sve ono što ostaje već desetljećima kao nusprodukt elektrane, danas može služit kao novo gorivo. Ma nevjerojatno. 

Reka bih da je rashodovanje bombi kratkotrajno rješenje. Dali rudarenje urana ipak predstavlja značajno onečišćenje? Kakve bi mogle bit zalihe urana, pronalazi li se teško? Dali bi se reciklaža nuklearnog otpada mogla smatrat najboljom metodom, potpunim rješenjem? Usput, šta misliš o takozvanom kineskom Suncu, bi li moglo urodit plodom?

 Ufff, puno ozbiljnih pitanja...

 

Rashodovanje bombi je kratkoročno rješenje, da, ali na žalost ima tih bombi masu i tog goriva ima još masu. Ne toliko kratkoročno koliko nam se čini. 

 

Nisam baš pretjerano upućen u iskapanje urana, štetnost i zalihe, ali to je dio procesa koji najviše zagađuje, jer jednom kad je gorivo u reaktoru, cijela reakcija je zatvorena i zaštićena, pa nema zagađivanja vanka. Za sada ima zaliha urana, jer nisam čuo da su nestašice bile i da mu je cijena skočila, dapače, sad je masu cijena pala, upravo radi pustih bombi i previše vojnog urana na tržištu.

 

Gore spomenuti torij je još bolje gorivo, jer osim što nema radijacije, ima ga puno više u Zemljinim zalihama, a određene vrste reaktora se mogu prenamijenit da budu na torij.

 

Da, reciklaža i potpuna iskoristivost nuklearnog otpada je najbolja moguća metoda, jer se potroši gorivo i nije više radioaktivno. Ili ostane jako slabo radioaktivno, pa ga je puno lakše skladištit i opasnost je puno manja. Ne znam je li potpuno rješenje, ali zvuči dovoljno blizu.

 

Ne znam za Kineze, ali znam za Francuze i Ruse. Vrhunski projekti, Stellarator i Tokamak. Ako to uspije, bilo kome, onda smo na konju, imamo konačno sveti gral energije. Jako ozbiljni znanstvenici rade na tome već dugo, nije šala, nije teorija zavjere, eno su Francuzi blizu velikih otkrića... Ogromni su problemi za ovo napravit, tehnologija je nevjerojatna, ni science-fiction ovo ne može zamislit što oni rade u tim reaktorima, plazmu držat magnetskim poljem na ogromnim temperaturama... Nikako nije jednostavno. Ali uspijevaju, guraju svaku godinu nešto novo od otkića i u Francuskoj se već godinama gradi pravi reaktor, ne više samo testovi u laboratoriju. 

 

Prati ta "zemaljska Sunca", to će bit zanimljivo.

Live long and prosper.
6 godina
neaktivan
offline
U Švedskoj zabilježene neobično visoke razine radi

Torij? Šta je to i zašto je bitan? Jer daje skoro istu energiju kao i uran, ali NEMA RADIJACIJE. Nikakve. Nula. I nije teorija zavjere, sve postoji i sve je dokumentirano i nije niti sakriveno. Dakle, postoji savršeno sigurno rješenje, ali ne može, jer je preskupo i prestali su istraživat to odavno.

 

 E, i to san htio pitat, sitio se starih priča o nuklearnim bombama bez radioaktivne komponente. Ako je sve to tako kako kažeš, tada je situacija krajnje žalosna. Krasna smo civilizacija, nema šta. Usput, ipak bih radije prihvatio električna vozila od fosilnih, već mi je dima i gorivnih aroma preko glave, a živim u manjem mistu. Ne želin znat kako li je tek u većim gradovima.

 
1 0 hvala 0
5 godina
offline
Re: U Švedskoj zabilježene neobično visoke razine
Festus kaže...

Torij? Šta je to i zašto je bitan? Jer daje skoro istu energiju kao i uran, ali NEMA RADIJACIJE. Nikakve. Nula. I nije teorija zavjere, sve postoji i sve je dokumentirano i nije niti sakriveno. Dakle, postoji savršeno sigurno rješenje, ali ne može, jer je preskupo i prestali su istraživat to odavno.

 

 E, i to san htio pitat, sitio se starih priča o nuklearnim bombama bez radioaktivne komponente. Ako je sve to tako kako kažeš, tada je situacija krajnje žalosna. Krasna smo civilizacija, nema šta. Usput, ipak bih radije prihvatio električna vozila od fosilnih, već mi je dima i gorivnih aroma preko glave, a živim u manjem mistu. Ne želin znat kako li je tek u većim gradovima.

 Sve super, ali pitat ću te za 30 godina misliš li isto o baterijama i električnim autima.    

Live long and prosper.
6 godina
neaktivan
offline
U Švedskoj zabilježene neobično visoke razine radi
nixass kaže...

Uranij se moze dobit iz morske vode, i gotovo je beskonacan izvor, ili ga ima i vise nego dovoljno do iduce stepenice u energetici (fuzija?).

https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0149197017300914

 

Iz morske vode? Fascinantno. Sad me je to podsjetilo na onu podmornicu ili platformu, koja navodno iz morske vode pretvori 4 puta više energije od solarnih panela. Morat ću i to istražit, zvuči obećavajuće. 

 

Filox kaže...

 

Ne znam za Kineze, ali znam za Francuze i Ruse. Vrhunski projekti, Stellarator i Tokamak. Ako to uspije, bilo kome, onda smo na konju, imamo konačno sveti gral energije. Jako ozbiljni znanstvenici rade na tome već dugo, nije šala, nije teorija zavjere, eno su Francuzi blizu velikih otkrića... Ogromni su problemi za ovo napravit, tehnologija je nevjerojatna, ni science-fiction ovo ne može zamislit što oni rade u tim reaktorima, plazmu držat magnetskim poljem na ogromnim temperaturama... Nikako nije jednostavno. Ali uspijevaju, guraju svaku godinu nešto novo od otkića i u Francuskoj se već godinama gradi pravi reaktor, ne više samo testovi u laboratoriju. 

 

 Čini se da bi to moglo urodit plodom, bilo bi krajnje vrime. Doduše, science-fiction ipak zamišlja puno bolja rješenja hehe.

 

Filox kaže...

 Sve super, ali pitat ću te za 30 godina misliš li isto o baterijama i električnim autima.    

 Ma razumljivo, ali ipak okolina nebi bila stalno udimljena i usmrđena, da se tako izrazin. Ako se ne varan, dokazano je da onečišćeni zrak ubija neusporedivo više ljudi od duhana. Osim toga, mislin da baterijski otpad neće bit neki problem, mislin da smo se u nekoj mjeri snašli i s mnogo većim problematikama slične prirode.

 

 
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Re: U Švedskoj zabilježene neobično visoke razine
Ali zašto ljudi misle da su električni automobili ekološki? Ekološki su samo od njega do vašeg nosa, od izvora energije do utičnice automobila je skoro jednaka stvar kao i fosilna goriva.
1. zakon termofinamike: energija se ne može uništiti i ne može se dobiti iz ničega, samo mijenja oblik.
Ako ćemo kolokvijalno, dva jednaka automobila, jedan na gorivo, jedan električni. Kod prvog imaš zagađenje na mjestu proizvodnje energije za pokretanje (motor), kod električnog automobila je isto zagađenje na mjestu proizvodnje energije (po tu napisanom većina je za ugljen i ove "bezvezne" obnovljive izvore). Dakle "otisak" na prirodu je isti. Ali kako i poslovica kaže "daleko od očiju, daleko od srca" pa je zbog toga ova druga varijanta bolja. A nama zapravo treba nešto što ima veliki potencijal za proizvodnju energije (nuklearke).

I da, pitanje, koliko vas je sudjelovalo u postupcima studija utjecaja na okoliš? To zna biti krvavo jer se sve pokušava blokirat i zaustavit, tako da nije baš da se ne pazi kod tih postupaka...
Poruka je uređivana zadnji put pon 29.6.2020 16:17 (Manzi).
Moj PC  
1 0 hvala 1
5 godina
offline
Re: U Švedskoj zabilježene neobično visoke razine
Festus kaže...

 Ma razumljivo, ali ipak okolina nebi bila stalno udimljena i usmrđena, da se tako izrazin. Ako se ne varan, dokazano je da onečišćeni zrak ubija neusporedivo više ljudi od duhana. Osim toga, mislin da baterijski otpad neće bit neki problem, mislin da smo se u nekoj mjeri snašli i s mnogo većim problematikama slične prirode.

 

 Ufff... Promisli opet. Sad nema toliko puno električnih auta, ali ide se prema tome da bude sve na struju, a baterije su veliki problem tu. Zamisli koliko milijuna auta ima trenutno na cesti, pa sve to pomnoži s 500 kilograma baterija... GOMILA jako štetnog otpada, pa onda zamisli kad to bude 100 godina sve radilo i gomilalo se. Kad malo promisliš o kojim količinama govorimo, onda nije više to baš tako malo. Nismo se snašli, nema rješenja za potrošene baterije, samo se odlažu negdje i samo Tesla ima plan da potrošene , ali iskoristive baterije još jedno vrijeme koristi u svojim power-bankama. Nakon nekog vremena ni za to neće više bit dobre i trebat će ih se bacit. Gdje, kako, problem...

 

Neće bit smoga, istina, ali neće bit ni zemlje za posadit pome, jer će bit uništena kiselinom.   

 

Usput, smog se najvše proizvodi zbog industrije, termoelektrana i grijanja. Sarajevo nije najzagađeniji grad na svijetu zimi zbog toga jer svi voze TAS Golf 2 dizel, nego jer se svi griju na drva i ugljen, toplane i sranja. Kina isto, ima masu auta, ali puno vise je tvornica i velikih zagađivača.

 

 

Evo jedan jako poučan video od simpatičnog tipa, koji fino objasni sve ovo što mi ovde pričamo. Je, je, youtube nije nikakvi dokaz, znam, ali tu je lijepo sažeto, pa možemo skupa dalje istraživat po papirima ako nas bude zanimalo.

 

EDIT:

Nevjerojatno, ali logično, upravo čuo u ovom videu. Za razliku od radijacije, teški metali NIKAD ne gube toksičnost. Znači te baterije i solarni paneli, jednom kad uđu u zemlju, zauvijek su tu, jednako štetni. Radijacija ipak s vremenom nestaje, a brzina ovisi o elementu.

Live long and prosper.
Poruka je uređivana zadnji put pon 29.6.2020 16:27 (Filox).
12 godina
offline
Re: U Švedskoj zabilježene neobično visoke razine
NE elektrane uz to puno manje zagađuju okolis su i najisplativije elektrane,je da u startu kostaju skuplje od HE ili TE ali daju neusporedivo vise energije,iskoristivost je puno veca,struja jeftinija..tako da ljudi pogresno misle da je NE energija skuplja,upravo suprotno!
AUDIOFIL
Poruka je uređivana zadnji put pon 29.6.2020 17:21 (volegradele).
Moj PC  
2 0 hvala 0
15 godina
offline
U Švedskoj zabilježene neobično visoke razine radi

Kad smo kod isplativosti, dobar video o isplativosti nuklearne energije.

Moj PC  
2 0 hvala 0
12 godina
odjavljen
offline
Re: U Švedskoj zabilježene neobično visoke razine
Dečki, nuklearka je bog.
Uložiti koliko treba, napravit kako treba i nema problema.

A ove spike s meteorima nemaju smisla. Kolika je šansa da se to dogodi? Jako mala.


Ostavit hidro, malo vjetro i solarki, dvije nuklerke(jedna ipo) i tjt.

Ionako se to sve raspada u druge elemente
 
0 0 hvala 0
6 godina
neaktivan
offline
Re: U Švedskoj zabilježene neobično visoke razine
Filox kaže...

EDIT:

Nevjerojatno, ali logično, upravo čuo u ovom videu. Za razliku od radijacije, teški metali NIKAD ne gube toksičnost. Znači te baterije i solarni paneli, jednom kad uđu u zemlju, zauvijek su tu, jednako štetni. Radijacija ipak s vremenom nestaje, a brzina ovisi o elementu.

 Vidin da se u baterijama koristi samo jedan umjereno problematičan teški metal - kobalt. Koristi se, naravno, i u elektronici. Vidin da ga se počelo i minimizirat u upotrebi kod automobilskih baterija, uskoro će se koristit u svega 3-5% po bateriji. Neki čak tvrde da će ga uspit u potpunosti izbacit iz upotrebe. Osim toga, izgledno je da će se 2025. godine takozvane solid-state baterije pojavit u komercijalnoj upotrebi, kao zamjena za li-ion. Ove baterije bi trebale bit manje štetne i opasne, a istovremeno bolje u svim aspektima rada. Bilo kako bilo, električna vozila svakako nisu onakva kakvima se doimaju, ima mjesta za napredak, ali i dalje fosilna vozila smatran štetnijima. S druge strane, električni auto je i dalje prilično skup, tako da se ipak ne možemo pravit kao da imamo izbora pri kupovini. Ja ionako zagovaran kvalitetan javni prijevoz, barem kao međukorak do možebitnog usavršavanja i cijenovne pristupačnosti električnih, nuklearnih ili kakvih već auta.

7 godina
offline
Re: U Švedskoj zabilježene neobično visoke razine

Zapravo nije ni kobalt pravi problem.

Kao što na svakoj ovakvoj temi napišem , problem je aluminij.

Taj metal je u eksploataciji daleko najveći zagađivač, a ima ga puno u baterijama.

Ali ga još više ima i u ICE autima, tak da EV nije ništa gori.

 

A ono kaj je kolega pisao za solarne ćelije, rješenje je uvođenje obaveznog zbrinjavanja opasnog otpada, što se nigdje u svijetu ne provodi (osim na dalekom istoku i u nordijskim zemljama).

Ali, budući su uspjeli nametnuti RoHS na globalnoj razini, pa više mali kinezi u otpad gradovima ne umiru od zatajenja organa, tak budu sigurno i uveli neke regulative za zbrinjavanje otpada.

Naravno, svi proizvodi budu onda poskupili, ali to je cijena koju treba platiti za očuvanje okoliša i ljudskih života.

 

Kruha i igala...
14 godina
offline
Re: U Švedskoj zabilježene neobično visoke razine

je, ali Kinezi su se maknuli iz biznisa jer su napredovali - preskupi su za taracati i preslagivati el. otpad...

 

bogčija po Africi, Bangladešu je ta koja je nasnifana otpadom "prvog svijeta"...

 

a oni će još dugo biti "free to shoot at"...

Ju je je? Je ju je!
12 godina
offline
Re: U Švedskoj zabilježene neobično visoke razine
Filox kaže...
bunker kaže...

@filox

Meni je ova tema zanimljiva, i naučio sam i neke nove stvari tako da sam zahvalan kolegama forumašima na novom znanju....

Nedavno je bio potres u zgb, krško nije daleko, tako da to možda baš i nisu tako nemoguće i hipotetske situacije. Strah me i nagađati kaj bi bilo da je bilo... A sad da se tamo srušila nekakva farma vjetroelektrana ili solarnih panela.... O tome pričamo a ne o općoj isplativosti takvih elektrana i utjecaja na okoliš...

 Eto, vidiš kako je sve u redu kad se dobro konstruira nuklearka. Krško je navodno dosta kvalitetno izgrađena elektrana, u što i ne sumljam, s obzirom kad se gradila. 5.5 Richtera je možda puno za stari centar Zagreba, ali nikako ne bi smjelo bit puno za jednu nuklearnu elektranu. Tako da, vidiš da ne treba bit toliko prestrašen.

 

I ne, ne može se gledat samo jedna stvar, a zanemarit drugo. Sve se mora uzet u obzir kad se govori o utjecaju na ljude. I okoliš je bitasn, i financijska isplativost je bitna, a bitno je svakodnvni utjecaj na zdravlje, kao i najgori scenariji, što ako se dogodi katastrofa. Sve se to mora uzet u obzir, sve je to bitno, sve to dovodi do konačnog rezultata.

 

Evo ti za primjer solarne... Nisu štetne, ne zagađuju, da se dogodi potres, nikom ništa, ostanu to gdje jesu. Super zar ne? Je, dok ne sagledaš sve aspekte problema, a problema ima... Kvalitetni paneli imaju vijek trajanja 20-25 godina i što onda s njima? Znaš li čega sve ima u solarnim panelima i koilko znaš firmi da se bave sigurnom reciklažom isitih? E, sad smo došli do glavnog problema...

 

"The toxic chemicals in solar panels include cadmium telluride, copper indium selenide, cadmium gallium (di)selenide, copper indium gallium (di)selenide, hexafluoroethane, lead, and polyvinyl fluoride. Additionally, silicon tetrachloride, a byproduct of producing crystalline silicon, is highly toxic."

 

Eto, ovo ti nije hipotetska situacija, ovo se danas događa, svaki dan je neki panel ostario i treba ga zamijenit i gdje završavaju ovi pusti teški metali i otrovni spojevi? Jeli itko o ovome priča ili se nitko ne usudi dirnuti u "zelenu energiju"? Govno moje zelenu energiju. Kad sve staviš na papir stvari izgledaju puno gore nego ti se prezentiraju svaki dan, jer ti se prezentira ono što lijepo zvuči. Zeleno i sigurno. Malo morgen.

 

Jel vidiš sad da se ti bojiš krivih stvari, bojiš se onoga što bi možda jednom moglo bit, a ne bojiš se onoga što se događa svaki dan, 24/7, konstantno... 

 

Usput, ovo što sam napisao da paneli traju 20-25 godina, to su skupi, kvalitetni paneli, danas ima puno jeftinijih kineskih koji traju desetak godina samo. Slična stvar ti je i novim električnim/hybrid autima. Super, manje goriva i manje zagađivanja. Je, da, kako da ne. Treba pratit cijeli proces proizvodnje klasičnog auta i jednog električnog, pa se usereš od zagađenja kad to sve vidiš. Baterije zahtjevaju litij, koji je užasno toksičan za okoliš kad ga se kopa. Onda deset godina vozimo auto bez zagađivanja, što opet nije istina, jer ako struju kojom punimo taj auto dobijamo iz termoelektrane na ugljen, baš i nije da to auto ne zagađuje... Na kraju, prođe desetak godina i ostanemo s 500 kilograma baterija koje sad negdi treba bacit i reciklirat. I što sad? Opet problem, opet kiseline, teški metali, zagađivanje...

 

Cijela ova nova "zelena" shema baš i nije tako zelena. Pravi ekolozi i ljubitelji prirode navijaju za nuklearno prije bilo čega drugoga. Sve drugo su ili neobrazovani preplašeni ljudi ili lobisti koji traže svoju zaradu. I ona mala Greta je malo ispranog mozga, jer ne vidim da se zalaže za nuklearke, ali se vozi u Tesli i u karbonskoj jahti s dizel motorima. Licemjerno, odnosno nedovoljno obrazovano dijete.

 

Da još malo skrenem s teme. Postoje i nuklearni rekatori na thorium, torij. Odnosno, postojao je jedan, dokazano je da radi, USA su to koristili krajem pedesetih (EDIT: šezdesetih), 3 godine je radio i onda su ga ugasili. Objašnjenje je presmiješno i užasno tužno. Naime, nije im bilo isplativo razvijat torijske reaktore za civilnu upotrebu i dobijanje struje, a s druge strane razvijat nuklearne bombe i obogaćivat uran za vojsku. Tako su odlučili da će sve radit s uranom, jer im je tako jednostavnije i isplativije, te je reaktor na torij ugašen ja mislim 1959(EDIT: 1969.). Bilo je još pokušaja po svijetu, ali sve je to nešto slabo i sve se ugasilo.

 

Torij? Šta je to i zašto je bitan? Jer daje skoro istu energiju kao i uran, ali NEMA RADIJACIJE. Nikakve. Nula. I nije teorija zavjere, sve postoji i sve je dokumentirano i nije niti sakriveno. Dakle, postoji savršeno sigurno rješenje, ali ne može, jer je preskupo i prestali su istraživat to odavno.

 

 

 Torij? Šta je to i zašto je bitan? Jer daje skoro istu energiju kao i uran, ali NEMA RADIJACIJE. Nikakve. Nula. I nije teorija zavjere, sve postoji i sve je dokumentirano i nije niti sakriveno. Dakle, postoji savršeno sigurno rješenje, ali ne može, jer je preskupo i prestali su istraživat to odavno.

 

Nije sve tako jednostavno ima tu neželjenih nusprodukta u reakciji (U233) , to je glavni problem sa tim tipom reaktora.

Nadamo se da će ga jednog dana upogoniti, u teoriji izgleda odlično.

 

 

 

 

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice