U Švedskoj otkriveno najveće nalazište rijetkih ze

poruka: 51
|
čitano: 11.545
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "U Švedskoj otkriveno najveće nalazište rijetkih ze".
2 godine
protjeran
offline
Re: U Švedskoj otkriveno najveće nalazište rijetki

Ne znam cemu takav ton u postu i odakle izvlacis te zakljucke. Je li kucni odgoj ili si nesto potegnuo? Smanji dozu sta god da je.

Poruka je uređivana zadnji put sri 25.1.2023 16:16 (kirat).
7 godina
offline
Re: U Švedskoj otkriveno najveće nalazište rijetki
Vampir001 kaže...
PzKpfw kaže...

Zakaj misliš ovo za Eskime? Oni se izvlaste, te dobiju zamjenski prostor. Al, pitanje je dal smetaju?

Ne može cijela zapadna civilizacija biti taoc, nekih ljudi koji žive na nekom prostoru?

 

Nije dovoljno što proteklih stoljeća pretežno razni europski narodi kolju, siluju i pljačkaju što po Europi, što po Aziji, Africi, Australiji, Sjevernoj i Južnoj Americi, što im je omogućilo prosperitet, nego bi sad trebalo i tamo neke nebitne Eskime protjerati, zbog naravno daljnjeg prosperiteta Europljana.

 

Nije toliko davna prošlost, 1958. godina, ljudski zoo u Belgiji:

 

 

Možda bi tako u 2023. trebali i s Eskimima, ali malo modernije, uz recimo reklamu u pozadini koja glasi "Bug nadmoćno rula".

 Ti razni (valjda imaju svoj naziv) europski narodi danas znaju da je to bilo pogrešno. Mnogi od tih naroda koji su bili kolonije i robovi sada žive i u tim istim kolonijalnim državama ali i u onim koje nisu bile u ostatku Europe. Dakle svijest u europi ide naprijed. To se nebi reklo za one narode od kojih su ti isti europljani preuzeli trgovinu robljem u africi (arapi, a poslije i turci). Ti isti europljni su prvi ukinuli ropstvo koje je kroz cijelu svoju povijest postojala. Ti isti Europlani su i prisilili druge narode da prekinu sa trgovinom roblja. I kao šta sam već napisao u europi postoji svijest da su kolonije nešto loše i što se ne bi smijelo ponovit. Za isto to vrijeme u Turskoj postoji žal za osmanskim carstvom i njenim kolonijama i ne samo žal nego turska prijeti svojim susjedima nad koji je izvršila genocid (Armenija, Grčka) da će ih opet napasti. 

7 godina
offline
Re: U Švedskoj otkriveno najveće nalazište rijetki
kirat kaže...

Ne znam cemu takav ton u postu i odakle izvlacis te zakljucke. Je li kucni odgoj ili si nesto potegnuo? Smanji dozu sta god da je.

 Hoću ti skrenuti pozornost da nema smisla dovoditi u pitanje Švedsku demokraciju, a živiš u Srbiji. Švedska je 100 godina ispred svih na balkanu sviđalo se to nekom ili ne.

15 godina
offline
Re: U Švedskoj otkriveno najveće nalazište rijetki
Nadimak_forumaša kaže...
kirat kaže...

Ne znam cemu takav ton u postu i odakle izvlacis te zakljucke. Je li kucni odgoj ili si nesto potegnuo? Smanji dozu sta god da je.

 Hoću ti skrenuti pozornost da nema smisla dovoditi u pitanje Švedsku demokraciju, a živiš u Srbiji. Švedska je 100 godina ispred svih na balkanu sviđalo se to nekom ili ne.

 Imam izvješća od prijatelja iz švedske svakodnevno, doći će ih glave ta demokracija. Šta im rade zamotani imigranti to je nevjerovatno zato šta ih ne žele dovest u red, premekani su prema njima. Kao da su se prepustili eto vam radite šta god želite.

kradem mine iz minskog polja
Poruka je uređivana zadnji put sri 25.1.2023 16:48 (dery).
2 godine
protjeran
offline
Re: U Švedskoj otkriveno najveće nalazište rijetki
Otkud tebi da zivim u Srbiji? Sve i da zivim tamo, objasni mi kako je to relevantno u ovoj temi koja je je i onako utisla u 3PM?
7 godina
offline
Re: U Švedskoj otkriveno najveće nalazište rijetki
kirat kaže...
Otkud tebi da zivim u Srbiji? Sve i da zivim tamo, objasni mi kako je to relevantno u ovoj temi koja je je i onako utisla u 3PM?

 Koristiš neke riječi koje hrvati slabo ili nikako ne razumiju ali ja sam ipak malo stariji pa znam npr. Irvas

Nije bitno gdje živiš ni što si ali tvoj pogled na švedsku odgovara od riječi do riječi srpskim medijima koji truju svakodnevno narod o lošem zapadu. To sam primjetio kod tvoje opaske na švedsku demokraciju kako odgovara narativu. Manje informera, kurira, pinka a više Bug tv i bit će nešto od tebe. pozdrav

12 godina
offline
Re: U Švedskoj otkriveno najveće nalazište rijetki
Ivan(4) kaže...
PzKpfw kaže...

...

BTW, možda i na našem prostoru imade nečega sličnoga?

Ako' se neko žiki u to, neka napiše koju?

 Nisam stručnjak, ali u poslednje vreme se javljaju indicije da "retki zemni metali" zapravo nisu tako retki, već da se zapravo zemlje osim Kine do sada nisu posebno potrudile da ih pronađu, a još manje da ih iskopavaju. Ovo će se prilično izvesno promeniti.

 Rudnici "RIJETKIH ZEMALJA"  postojali i u Americi, samo kao i inaće pošto je to prljava industrijska prerada, lako se prebacila  u Kinu...

 

 

2 godine
offline
Re: U Švedskoj otkriveno najveće nalazište rijetki
Nadimak_forumaša kaže...

 Ti razni (valjda imaju svoj naziv) europski narodi danas znaju da je to bilo pogrešno.

 

Oduvijek se znalo da je klanje, silovanje i pljačkanje pogrešno.

 

Nadimak_forumaša kaže...

Ti isti europljni su prvi ukinuli ropstvo koje je kroz cijelu svoju povijest postojala.

 

Prvi zapisi o ukidanju ropstva datiraju iz Grčke, iz 6. st. pr. n. e. Nije se baš zadržalo.

 

Nadimak_forumaša kaže...

Ti isti Europlani su i prisilili druge narode da prekinu sa trgovinom roblja.

 

Ne baš.

 

Uostalom, sasvim nedavno skupina građana Republike Hrvatske išla je u Afriku u shopping djece. Ne da bi ih koristili kao roblje, ali su zadnji u lancu trgovine ljudima.

 

Takvu kupovinu djece vrlo detaljno je opisao čovjek koji je nekidan gostovao na HRT-u:

 

https://www.telegram.hr/politika-kriminal/hrt-ugostio-covjeka-koji-je-pricao-kako-je-preko-mafijasa-crnog-viteza-izvlacio-djecu-iz-konga/

Magia Posthuma
23 mjeseca
protjeran
offline
Re: U Švedskoj otkriveno najveće nalazište rijetki
Pa Zapad i je loš, kao i Istok, tj. Non zapad. Samo što je Zapad govance u celofanu, a non zapad je samo govance 💩
2 godine
offline
Re: U Švedskoj otkriveno najveće nalazište rijetki
silvio3105 kaže...
Pa Zapad i je loš, kao i Istok, tj. Non zapad. Samo što je Zapad govance u celofanu, a non zapad je samo govance 💩

 

 

Magia Posthuma
2 godine
protjeran
offline
Re: U Švedskoj otkriveno najveće nalazište rijetki
@Nadimak_forumasa, idi lijeci se.

Ja ni u jednom svom postu na ovu temu nisam iznio vlastito misljenje nego dopunio sa par informacija koje sam pokupio preko svedskih medija.

Tipicni si ekstrem koji na osnovu par recenica sugovornika donosi zakljucke koji nemaju veze sa zivotom. Izgleda te bas pogodilo sto sam koristio rijec irvas. Jadno da ne moze jadnije.

Obicno ne reagujem na ovakve baljezgarije al si stvarno pretjerao.
10 godina
neaktivan
offline
U Švedskoj otkriveno najveće nalazište rijetkih ze

moradoh guglati kako se na hrvatskom kaze irvas... :)

nego, kako uopce se otkrije da li je neko mjesto bogato odredjenom rudom?
da li se npr neprestano skenira Zemlja iz Svemira kako bi se odredila potencijalna nalazista bilo cega?

sve ti znas, ali nista ne kontas
 
0 0 hvala 0
10 godina
offline
U Švedskoj otkriveno najveće nalazište rijetkih ze

 

Totalno su neki zaglibili u off-topic. Jedna "kriva" riječ? Sve je to jedan jezik, ovo kaj stranci zovu BHS jezicima.

Samo, eto neki ne žele biti kao oni drugi, mada su razlike između dva naroda minorne.

 

Mi smo u Evropskoj Uniji, te trebamo gajiti one vrijednosti koje se tamo traže. Poštivanje različitosti. Mada između naša dva 

naroda, ne postoje razlike. ....

 

Bez veze potežete to pitanje i optužujete čovjeka, odnosno napadate. 

 

-----

To za te rudnike, piše na Internetu, da tu trebaju opsežna istraživanja, te da će proći godine, dok se ne počne sa rudarenjem

tih metala. Nije to samo onak', kao ajmo kopat'...kao u knjizi sa Starog zapada....Western je fikcija, a ovo stvarnost.

dzg
Moj PC  
1 2 hvala 1
14 godina
offline
Re: U Švedskoj otkriveno najveće nalazište rijetki
Sevdalija kaže...

moradoh guglati kako se na hrvatskom kaze irvas... :)

nego, kako uopce se otkrije da li je neko mjesto bogato odredjenom rudom?
da li se npr neprestano skenira Zemlja iz Svemira kako bi se odredila potencijalna nalazista bilo cega?

 da Hrvati su došli iz sjevera Skandinavije gdje su irvasi, sobovi ili karibui postali istoznačnica te autohtona arvacka riječ za sjevernog jelena...

Ju je je? Je ju je!
10 godina
offline
U Švedskoj otkriveno najveće nalazište rijetkih ze

 

A, ste zapeli za tu riječ.

Da ste čitali knjige znali bi kaj to znači. 

 

Danas je moderno, biti jako pametan, a malo učiti, čitati, neka čudna vremena.

Izokrenute vrijednosti.

dzg
Moj PC  
0 1 hvala 0
7 godina
offline
Re: U Švedskoj otkriveno najveće nalazište rijetki
Vampir001 kaže...
Nadimak_forumaša kaže...

 Ti razni (valjda imaju svoj naziv) europski narodi danas znaju da je to bilo pogrešno.

 

Oduvijek se znalo da je klanje, silovanje i pljačkanje pogrešno.

 

Nadimak_forumaša kaže...

Ti isti europljni su prvi ukinuli ropstvo koje je kroz cijelu svoju povijest postojala.

 

Prvi zapisi o ukidanju ropstva datiraju iz Grčke, iz 6. st. pr. n. e. Nije se baš zadržalo.

 

Nadimak_forumaša kaže...

Ti isti Europlani su i prisilili druge narode da prekinu sa trgovinom roblja.

 

Ne baš.

 

Uostalom, sasvim nedavno skupina građana Republike Hrvatske išla je u Afriku u shopping djece. Ne da bi ih koristili kao roblje, ali su zadnji u lancu trgovine ljudima.

 

Takvu kupovinu djece vrlo detaljno je opisao čovjek koji je nekidan gostovao na HRT-u:

 

https://www.telegram.hr/politika-kriminal/hrt-ugostio-covjeka-koji-je-pricao-kako-je-preko-mafijasa-crnog-viteza-izvlacio-djecu-iz-konga/

 Neke stvari moraš stavit u kontekst vremena. Npr. u Velikoj Britaniji u tom vremenu prosječnog čovjeka nitko ništa nije pitao za kolonije i osvajanja. On u stvari ne da nije samo imao prava glasa nego nije imao pravo ni na posjed zemlje. On sam nije u potpunosti bio slobodan i morao je radit za lokalnog plemića. Kad su odlazili u Ameriku država im je davala besplatno zemlju što je ravno kao da danas dobiješ na Eurojackpot-u. Jednostavno takav je bio život i njegovo shvačanje. Kralj je bio ono što je danas diktator. Prema tome ljudi u tome vremenu nisu mogli utjecat na svoj život, a kamoli na život nekog drugog. Osuda kolonijalizma je na čovjeku današnjeg čovjeka i njegovih shvačanja sloboda. Moguće da će nekoj budućoj generaciji biti neshvatljivo kako su ljudi na izborima birali tko će vladati nad njima i pri tom ih još i pljačaki kad bi društvo moglo funkcionirati bez vladara.

 

To što su neki građani hrvatske išli u afriku posvojit (ili kupit ovisi što sud utvrdi) djecu ne znači da je trgovina djecom u hrvatskoj dozvoljena. Isto tako ako neki građanin hr siluje i ubije nekog ne znači da je to dopušteno.

14 godina
offline
U Švedskoj otkriveno najveće nalazište rijetkih ze

Ti Inuiti (da se ne uvrijede ako ih nazovemo Eskimima) za koje ste svi jako zabrinuti bi jedva dočekali da im netko ponudi koji euro ili dolar i opravdanje ("razlog") da se presele negdje drugdje. 

Moj PC  
2 0 hvala 1
15 godina
offline
Re: U Švedskoj otkriveno najveće nalazište rijetki
Vampir001 kaže...
glas_razuma kaže...

Svi su humani, no bez problema koriste masu proizvoda koje je moguće proizvesti isključivo jer se krše ljudska prava, a to uključuje i (ponekad prisilno) rad djece diljem svijeta.

 

Osobama kojima takve stvari zaista smetaju nisu na ovom forumu. Muka mi od licemjernog moraliziranja.

 

Username ti je glas_razuma, to bi bio nekakav sarkazam?

 Ne. Jel ovo neki pokušaj humora? Slobodno objasni što je nerazumno u mojoj poruci.

 

Vampir001 kaže...
glas_razuma kaže...

Treba li izvlastiti domorodce zbog rijetkih metala? Što se mene tiče, ne, mislim da možemo bez toga. No toliko se puta to već dogodilo, i puno gore, no kladim se da vas to nikad nije spriječilo u kupovini novog mobitela i električnih automobila (https://www.amnesty.org/en/latest/news/2016/01/child-labour-behind-smart-phone-and-electric-car-batteries/).

 

Možemo i moramo bez novih ugnjetavanja raznih bespomoćnih naroda.

 

Glede usporedbe mobitela i laptopa koji nemaju alternative, a koji nekome omogućavaju preživljavanje i električnih automobila koji imaju alternativu (a i nisu baš čisti kako se propagira), idemo malo s brojevima. Električni automobil ima Li-ion bateriju koja je prosječno teška 0,5 tona, što na 20 milijuna automobila daje 10 milijuna tona baterija. Mobitel ima Li-ion bateriju koja je prosječno teška 0,00005 tona, što na 7 milijardi mobitela daje 350 tisuća tona baterija. Laptop ima Li-ion bateriju koja je prosječno teška 0.0005 tona što na 7 milijardi mobitela daje 3,5 milijuna tona baterija. Slobodno me ispravite ako sam negdje fulao.

 

I mobiteli i laptopi imaju alternativu. Alternativa je ne koristiti ih. Ako smatrate da je to neprihvatljiva alternativa, razumijem zašto. No sve koji tako misle, a koji su negativno reagirali na PzKpfw-ov post su licemjeri koji samo signaliziraju krjepost, no zapravo ih boli ona stvar. Glede brojeva, nisam baš skužio poantu (valjda da za mobitele i laptope treba manje metala nego za električne automobile), no rekao bih da nije ni bitna, jer se radi o principu.

 

picajzla0707 kaže...
glas_razuma kaže...

Svi su humani, no bez problema koriste masu proizvoda koje je moguće proizvesti isključivo jer se krše ljudska prava, a to uključuje i (ponekad prisilno) rad djece diljem svijeta.

 čim kažeš da je nešto moguće proizvesti isključivo uz kršenje ljudskih prava i rad djece, nešto je tu pogrešno

 

Nije nešto tu pogrešno, zna se točno što je tu pogrešno. To i je poanta, što ljudi na ovom forumu profitiraju od plodova kršenja ljudskih prava, znaju to, no glume moralnost. Jesam napisao nešto pogrešno?

14 godina
offline
U Švedskoj otkriveno najveće nalazište rijetkih ze

Bilo bi dobro da Europa ima svoje izvore rijetkih zemalja, bez kojih moderna tehnologija ne može. S obzirom na silnu masu odbačene elektronike u kojoj postoje ti rijetki metali, možda bi ipak bilo dobro koristiti sekundarne sirovine, smanjiti zagađenje Zemlje a ipak koristiti modernu tehnologiju. Cirkularna privreda bi u tom slučaju bila dobro rješenje. Kopanje i ekstrakcija novih količina rijetkih zemalja bi bila potrebna samo kao nadopuna.

dolazim odmah - Godot
Moj PC  
3 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: U Švedskoj otkriveno najveće nalazište rijetki
glas_razuma kaže...

 ... I mobiteli i laptopi imaju alternativu. Alternativa je ne koristiti ih. ...

 

... Nije nešto tu pogrešno, zna se točno što je tu pogrešno. To i je poanta, što ljudi na ovom forumu profitiraju od plodova kršenja ljudskih prava, znaju to, no glume moralnost. Jesam napisao nešto pogrešno?

 Ovo izdvojeno, pogotovo drugi red, je klasičan primer racionalizacije kako bi se opravdalo nečinjenje ničega. Osoba koja u ovom dobu ne koristi elektronske uređaje, makar indirektno, može sama raditi šta hoće, ali neće napraviti nikakav uticaj na svet oko sebe, jer je previše mala, beznačajna i izolovana. Sa druge strane, savremene informacione tehnologije, počivale one na (moralno i na druge načine) prljavoj tehnologiji omogućava efikasno širenje ideja i može biti dobro sredstvo podizanja svesti o nekom problemu, što je prvi korak ka njegovom otklanjanju. Samim tim, upotreba elektronskih uređaja da bi se postigao ovakav cilj nije ni loša, ni licemerna, već pozitivna, rekao bih neophodna i čak u nekoj meri poetična, jer proizvod onih koji su na šteti zbog proizvodnje elektronike postaje sredstvo borbe za to da se njihov problem reši. Savremene tehnologije nisu same po sebi loše, upitni su neki koraci u lancu koji ne moraju da funkcionišu tako kako su sada postavljeni. Sve ovo je prilično očigledno i utoliko ne vidim svrhu spina koji je gore napravljen, mimo eventualno trolovanja ili neke vrste materijalne ili nematerijalne koristi.

WP/WM fanovi, prestanite više lagat ovaj napaćeni narod, nemate to pravo!
15 godina
offline
Re: U Švedskoj otkriveno najveće nalazište rijetki
Ivan(4) kaže...
glas_razuma kaže...

 ... I mobiteli i laptopi imaju alternativu. Alternativa je ne koristiti ih. ...

 

... Nije nešto tu pogrešno, zna se točno što je tu pogrešno. To i je poanta, što ljudi na ovom forumu profitiraju od plodova kršenja ljudskih prava, znaju to, no glume moralnost. Jesam napisao nešto pogrešno?

 Ovo izdvojeno, pogotovo drugi red, je klasičan primer racionalizacije kako bi se opravdalo nečinjenje ničega. Osoba koja u ovom dobu ne koristi elektronske uređaje, makar indirektno, može sama raditi šta hoće, ali neće napraviti nikakav uticaj na svet oko sebe, jer je previše mala, beznačajna i izolovana. Sa druge strane, savremene informacione tehnologije, počivale one na (moralno i na druge načine) prljavoj tehnologiji omogućava efikasno širenje ideja i može biti dobro sredstvo podizanja svesti o nekom problemu, što je prvi korak ka njegovom otklanjanju. Samim tim, upotreba elektronskih uređaja da bi se postigao ovakav cilj nije ni loša, ni licemerna, već pozitivna, rekao bih neophodna i čak u nekoj meri poetična, jer proizvod onih koji su na šteti zbog proizvodnje elektronike postaje sredstvo borbe za to da se njihov problem reši. Savremene tehnologije nisu same po sebi loše, upitni su neki koraci u lancu koji ne moraju da funkcionišu tako kako su sada postavljeni. Sve ovo je prilično očigledno i utoliko ne vidim svrhu spina koji je gore napravljen, mimo eventualno trolovanja ili neke vrste materijalne ili nematerijalne koristi.

1. Nisu elektronski uređaji, nego elektronički.

2. Nauči čitati s razumijevanjem. Nikad nisam moralizirao glede korištenja modernih tehnologije, niti osudio one koji ih koriste. Ono što jesam napravio jest to da sam prozvao one koji koriste te tehnologije usprkos negativnim utjecajima, no moraliziraju drugima koji racionaliziraju ono što je nužno za izvlačenje iz zemlje materijala potrebnih za razvoj i proizvodnju modernih elektroničkih uređaja. Razlika se možda čini minorna, no vjeruj da je drastična.

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice