U Švedskoj otkriveno najveće nalazište rijetkih ze

poruka: 51
|
čitano: 11.544
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "U Švedskoj otkriveno najveće nalazište rijetkih ze".
2 godine
protjeran
offline
U Švedskoj otkriveno najveće nalazište rijetkih ze

Hvala na korektnom prevodu ovaj puta :-).

 

Nisam bas siguran da ce uspjeti dobiti koncesiju za rudarenje. Naime, nalaziste se nalazi na podrucju na kojem obitavaju Eskimi koji se bave uzgojem irvasa. U slucaju da doske do eksploatacije, morace preseliti autohtone stanovnike, a to je u ovom trenutku osjetljiva tema.

 
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: U Švedskoj otkriveno najveće nalazište rijetki

@kirat

 

Zakaj misliš ovo za Eskime? Oni se izvlaste, te dobiju zamjenski prostor. Al, pitanje je dal smetaju?

Ne može cijela zapadna civilizacija biti taoc, nekih ljudi koji žive na nekom prostoru?

 

 

-----------------------------

 

BTW, možda i na našem prostoru imade nečega sličnoga?

Ako' se neko žiki u to, neka napiše koju?

dzg
16 godina
offline
Re: U Švedskoj otkriveno najveće nalazište rijetki
PzKpfw kaže...

...

BTW, možda i na našem prostoru imade nečega sličnoga?

Ako' se neko žiki u to, neka napiše koju?

 Nisam stručnjak, ali u poslednje vreme se javljaju indicije da "retki zemni metali" zapravo nisu tako retki, već da se zapravo zemlje osim Kine do sada nisu posebno potrudile da ih pronađu, a još manje da ih iskopavaju. Ovo će se prilično izvesno promeniti.

WP/WM fanovi, prestanite više lagat ovaj napaćeni narod, nemate to pravo!
15 godina
offline
Re: U Švedskoj otkriveno najveće nalazište rijetki
PzKpfw kaže...

@kirat

 

 

Ne može cijela zapadna civilizacija biti taoc, nekih ljudi koji žive na nekom prostoru?

 

 

 

Ovakvu formulaciju bi se i Hitler libio izreći.

 

10 godina
offline
U Švedskoj otkriveno najveće nalazište rijetkih ze

@uuY

 

 

Mješaš kruške i jabuke.

 

Jedna je stvar....

E, druže kaj kada se gradi hidroelektrana, primjerice? Kaj onda?

Kada treba neka dolina biti potopljena, neko mjesto? Ti ljudi dobiju zamjenski smještaj, te elektrana može raditi.

Rad neke elektrane, nije dobar za mali dio ljudi, al' zato jest, za veliki dio ljudi, koji dobiju električnu enegriju.

 


 

Druga je stvar...

Kada uslijed dogovorenih ratova dolazi do tzv. humanih preseljenja i tzv. razmjena teritorija.

Moj stav vezano za to je jasan. Nije svakako na liniji nacionalista.

Ak' te baš zanima pogledaj moje postve vezano za takve teme.

Al' to nije tema. Ne želim o tome.

 

dzg
Moj PC  
1 8 hvala 0
16 godina
offline
U Švedskoj otkriveno najveće nalazište rijetkih ze

Dobro da se ne pojavi neko slicno nalaziste u hrvatistanu jer bi HDZ rastjerao ljude kao sto je reko PzKpfw sto bi prethodilo prodaju nalazista stranim "investitorima" te unistavanju okolisa...

Truth in engineering.
Poruka je uređivana zadnji put uto 24.1.2023 21:21 (Batista).
 
4 2 hvala 0
2 godine
offline
Re: U Švedskoj otkriveno najveće nalazište rijetki
PzKpfw kaže...

Zakaj misliš ovo za Eskime? Oni se izvlaste, te dobiju zamjenski prostor. Al, pitanje je dal smetaju?

Ne može cijela zapadna civilizacija biti taoc, nekih ljudi koji žive na nekom prostoru?

 

Nije dovoljno što proteklih stoljeća pretežno razni europski narodi kolju, siluju i pljačkaju što po Europi, što po Aziji, Africi, Australiji, Sjevernoj i Južnoj Americi, što im je omogućilo prosperitet, nego bi sad trebalo i tamo neke nebitne Eskime protjerati, zbog naravno daljnjeg prosperiteta Europljana.

 

Nije toliko davna prošlost, 1958. godina, ljudski zoo u Belgiji:

 

 

Možda bi tako u 2023. trebali i s Eskimima, ali malo modernije, uz recimo reklamu u pozadini koja glasi "Bug nadmoćno rula".

Magia Posthuma
Poruka je uređivana zadnji put sri 25.1.2023 1:41 (Vampir001).
9 godina
offline
Re: U Švedskoj otkriveno najveće nalazište rijetki
PzKpfw kaže...

@uuY

 

 

Mješaš kruške i jabuke.

 

Jedna je stvar....

E, druže kaj kada se gradi hidroelektrana, primjerice? Kaj onda?

Kada treba neka dolina biti potopljena, neko mjesto? Ti ljudi dobiju zamjenski smještaj, te elektrana može raditi.

Rad neke elektrane, nije dobar za mali dio ljudi, al' zato jest, za veliki dio ljudi, koji dobiju električnu enegriju.

 


 

Druga je stvar...

Kada uslijed dogovorenih ratova dolazi do tzv. humanih preseljenja i tzv. razmjena teritorija.

Moj stav vezano za to je jasan. Nije svakako na liniji nacionalista.

Ak' te baš zanima pogledaj moje postve vezano za takve teme.

Al' to nije tema. Ne želim o tome.

 

 Sto tebe nije neko humano preselio u najblizi vulkan.

23 mjeseca
protjeran
offline
Re: U Švedskoj otkriveno najveće nalazište rijetki
Ja bi tebe izvlastio, ni trepnuo ne bi
23 mjeseca
protjeran
offline
Re: U Švedskoj otkriveno najveće nalazište rijetki
Prema procjenama... "

I ja prema procjenama(mojim) ću dobit na lutriji 😆
 
1 0 hvala 0
21 mjesec
protjeran
offline
U Švedskoj otkriveno najveće nalazište rijetkih ze

Stara vijest.

Moj PC  
1 0 hvala 0
2 godine
offline
U Švedskoj otkriveno najveće nalazište rijetkih ze

Hrvatskoj je bog podario razvedenu obalu pogodnu za turizam, predivno more, kvalitetnu zemlju za obradu, predivnu raznoliku prirodu, odn. prirodna bogatstva, no uzeo nam je pamet, pa ne znamo ništa kvalitetno  iskoristiti.

合氣道 Konačni cilj svih živih bića je neprestana potraga za srećom. Znanstveno dokazano.
 
5 0 hvala 0
2 godine
offline
Re: U Švedskoj otkriveno najveće nalazište rijetki
Batista kaže...

Dobro da se ne pojavi neko slicno nalaziste u hrvatistanu jer bi HDZ rastjerao ljude kao sto je reko PzKpfw sto bi prethodilo prodaju nalazista stranim "investitorima" te unistavanju okolisa...

Ona links ekipa iz Možemo i SDP bi to sigurno kvalitetno riješili. 

合氣道 Konačni cilj svih živih bića je neprestana potraga za srećom. Znanstveno dokazano.
14 godina
offline
Re: U Švedskoj otkriveno najveće nalazište rijetki
Vampir001 kaže...
PzKpfw kaže...

Zakaj misliš ovo za Eskime? Oni se izvlaste, te dobiju zamjenski prostor. Al, pitanje je dal smetaju?

Ne može cijela zapadna civilizacija biti taoc, nekih ljudi koji žive na nekom prostoru?

 

Nije dovoljno što proteklih stoljeća pretežno razni europski narodi kolju, siluju i pljačkaju što po Europi, što po Aziji, Africi, Australiji, Sjevernoj i Južnoj Americi, što im je omogućilo prosperitet, nego bi sad trebalo i tamo neke nebitne Eskime protjerati, zbog naravno daljnjeg prosperiteta Europljana.

 

Nije toliko davna prošlost, 1958. godina, ljudski zoo u Belgiji:

 

 

Možda bi tako u 2023. trebali i s Eskimima, ali malo modernije, uz recimo reklamu u pozadini koja glasi "Bug nadmoćno rula".

 prekokrasno, demokracija, slobode, Kongo, odrezane ruke...

 

ma milina...

 

krasna slika, samo treba dežurnim graktalima ju pokazati, kako se to radilo pred manje od jednog ljudskog životnog vijeka....

Ju je je? Je ju je!
10 godina
offline
U Švedskoj otkriveno najveće nalazište rijetkih ze

 

 

Hm, za trollove, dežurne dušebrižnike, i ostale...

Evo, Zakon o izvlaštenju i određivanju naknade.

 

 

Vrlo jednostavno.

dzg
Moj PC  
0 2 hvala 0
14 godina
offline
Re: U Švedskoj otkriveno najveće nalazište rijetki

jesi kad čuo za pozitivnu diskriminaciju?

 

ovdje ne govorimo o pripadnicima manjine koji 5.og u mj. pobiru socijalu i odmah idu u kladare (danas je par istih bio u apstinencijskoj krizi do mene jer su baš eto morali danas čistit kazino, pa eto nisu mogli utući vrijeme i novac tamo)...

 

zanimljivi su i vrlo selektivni ti tvoji društveni uzusi...

Ju je je? Je ju je!
15 godina
offline
U Švedskoj otkriveno najveće nalazište rijetkih ze

nema švedska tolike zalihe koliko dr. kongo ima radno sposobne nejači i šmrkavaca sitnog zuba 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Moj PC  
1 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: U Švedskoj otkriveno najveće nalazište rijetki
Zaporožac kaže...
Batista kaže...

Dobro da se ne pojavi neko slicno nalaziste u hrvatistanu jer bi HDZ rastjerao ljude kao sto je reko PzKpfw sto bi prethodilo prodaju nalazista stranim "investitorima" te unistavanju okolisa...

Ona links ekipa iz Možemo i SDP bi to sigurno kvalitetno riješili. 

 Ista hrpa sranja.

Truth in engineering.
4 godine
offline
U Švedskoj otkriveno najveće nalazište rijetkih ze

Jel se vec cuje zvuk demokracije kako pocinje da rudari ?

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
U Švedskoj otkriveno najveće nalazište rijetkih ze

 

I thought that I heard you laughing I thought that I heard you sing I think I thought I saw you try But that was just a dream That was just a dream
Moj PC  
2 0 hvala 0
15 godina
offline
U Švedskoj otkriveno najveće nalazište rijetkih ze

Svi su humani, no bez problema koriste masu proizvoda koje je moguće proizvesti isključivo jer se krše ljudska prava, a to uključuje i (ponekad prisilno) rad djece diljem svijeta.

 

Treba li izvlastiti domorodce zbog rijetkih metala? Što se mene tiče, ne, mislim da možemo bez toga. No toliko se puta to već dogodilo, i puno gore, no kladim se da vas to nikad nije spriječilo u kupovini novog mobitela i električnih automobila (https://www.amnesty.org/en/latest/news/2016/01/child-labour-behind-smart-phone-and-electric-car-batteries/).

 

Osobama kojima takve stvari zaista smetaju nisu na ovom forumu. Muka mi od licemjernog moraliziranja.

 

 

 

 

 
1 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: U Švedskoj otkriveno najveće nalazište rijetki
PzKpfw kaže...

Jedna je stvar....

E, druže kaj kada se gradi hidroelektrana, primjerice? Kaj onda?

Kada treba neka dolina biti potopljena, neko mjesto? Ti ljudi dobiju zamjenski smještaj, te elektrana može raditi.

Rad neke elektrane, nije dobar za mali dio ljudi, al' zato jest, za veliki dio ljudi, koji dobiju električnu enegriju.

 

 

 

U Hrvatskoj je izvlaštenje dodir sreće i jedan od glavnih izvora obilnih prihoda za određenu ekipu. Zanimljivo je kako pravi igrači kupuju šipražje i livade taman šest mjeseci prije li nego se donese odluka o gradnju autoputa/nečega upravo preko tih parcela. 

 

 

PzKpfw kaže...

 

Ne može cijela zapadna civilizacija biti taoc, nekih ljudi koji žive na nekom prostoru?

 

Ti bi izvlastio Putina? Ne može, na njemu se ne primjenjuje zakon o izvlaštenju.

 

 

16 godina
offline
U Švedskoj otkriveno najveće nalazište rijetkih ze

on topic..

 

 

While they are hailing this as a deposit of REEs what it most likely is is a greenwashing by the Swedish state, and LKAB to more easily sell the public on more iron mining, as this is really just yet another iron ore that happens to have a high content of REE. Shockingly high to be honest, almost enough to make me a bit skeptical that they hadn’t misplaced a decimal in the press release.

The major iron ore deposits that are mined in the Kiruna area, Kirunavaara, Malmberget and so on are what are known as iron-oxide apatite deposits. These occur in other places in Sweden, including central Sweden, Grängesberg, Blötberget to name a couple, and in the world. They are rich in, well, iron, as well as the mineral apatite, which containes abundant phosphorus. Phosphate minerals like apatite have a habit of acting as sort of a vacuum for REEs, enriching them in thes iron ores. These deposits also contain other REE minerals, xenotime, monazite, allanite.

Now why do I suggest that this is greenwashing? Well REEs are a hot topic right now due to being metals that are critical in transitioning to green technology, as well as other high tech uses. The currently mined iron oxide apatite mines up right next door to this new ore body also are rich in REE. Not as rich, but they come out to be about 0.07 percent on average in these ores, but the sheer volume of ore means that the potential tonnage is high. But they aren't hailed in the media as a harbinger of European REE independance.

Now, apatite and its phosphorus is not wanted in iron, so when the iron ore is crushed and enriched on site, it produces a waste sand known as tailings, which are then dumped in ponds near to the mine. The tailings are enriched in the apatite and other REE rich minerals, as the iron has been taken out.

Just the tailings pond in Kiruna, which amount to 76 million tonnes of tailings (as of 2019) have been measured to contain 0.12% REE. Pretty close to what is reported from this new deposit. Combined with other tailings repositories in the area, it is potentially hundreds of thousands of tonnes of REE just sitting there, ready to go more or less, already mined and crushed. They could easily be exploiting that resource if they were serious about REE production. To be fair, there are projects working on it, but it is still small scale pilot projects.

But they don't get splashy international headlines because like I said, I doubt this is really about them hot to mine REE. It is because they want to get at the easy to extract, easy to process iron fast, so the Swedish government makes a big announcement, to sell this as an REE deposit and try and get mining it faster, and wrapping it up in a big green bow to try and make the environmentalists and the Sami keep quiet.

 

gurtna giržtna gužni žnorda gižnu žertir gžerdu žinar gurdaž žarpar ženar žednu žena
Moj PC  
5 0 hvala 2
11 godina
offline
Re: U Švedskoj otkriveno najveće nalazište rijetki
glas_razuma kaže...

Svi su humani, no bez problema koriste masu proizvoda koje je moguće proizvesti isključivo jer se krše ljudska prava, a to uključuje i (ponekad prisilno) rad djece diljem svijeta.

 čim kažeš da je nešto moguće proizvesti isključivo uz kršenje ljudskih prava i rad djece, nešto je tu pogrešno

15 godina
offline
U Švedskoj otkriveno najveće nalazište rijetkih ze

Eto ode i Laponija u vražju mater! Zbilja treba neka katastrofa da nas sve potaraca, fuj!

https://elisfantasy.com
 
1 0 hvala 0
7 godina
offline
Re: U Švedskoj otkriveno najveće nalazište rijetki
kirat kaže...

Hvala na korektnom prevodu ovaj puta :-).

 

Nisam bas siguran da ce uspjeti dobiti koncesiju za rudarenje. Naime, nalaziste se nalazi na podrucju na kojem obitavaju Eskimi koji se bave uzgojem irvasa. U slucaju da doske do eksploatacije, morace preseliti autohtone stanovnike, a to je u ovom trenutku osjetljiva tema.

 Ne laprdaj gluposti i lažno se predstavljaš kao veliki moralist što nisi. Dakle kod tog grada Kiruna se željezna ruda vadi ima 150 godina. Tamo nema Eskima koji žive. Eskimi žive na Grenlandu i Sjevernoj Americi (na grenland su došli poslije vikinga i uz odobrenje vikinga. Taj otok nije bio naseljen kad su došli vikinzi). Tamo žive narod Laponci, Saami, Lapi koji nemaju problema niti sa rudnikom niti sa Švedskom. Jedini problem za taj rudnik može biti Greta Thunberg.

Poruka je uređivana zadnji put sri 25.1.2023 14:13 (Nadimak_forumaša).
11 godina
offline
Re: U Švedskoj otkriveno najveće nalazište rijetki
kirat kaže...

Hvala na korektnom prevodu ovaj puta :-).

 

Nisam bas siguran da ce uspjeti dobiti koncesiju za rudarenje. Naime, nalaziste se nalazi na podrucju na kojem obitavaju Eskimi koji se bave uzgojem irvasa. U slucaju da doske do eksploatacije, morace preseliti autohtone stanovnike, a to je u ovom trenutku osjetljiva tema.

Gdje si ti učio zemljopis? Da znam nepreporučit tu školu. 

42
2 godine
offline
Re: U Švedskoj otkriveno najveće nalazište rijetki
glas_razuma kaže...

Svi su humani, no bez problema koriste masu proizvoda koje je moguće proizvesti isključivo jer se krše ljudska prava, a to uključuje i (ponekad prisilno) rad djece diljem svijeta.

 

Osobama kojima takve stvari zaista smetaju nisu na ovom forumu. Muka mi od licemjernog moraliziranja.

 

Username ti je glas_razuma, to bi bio nekakav sarkazam?

 

glas_razuma kaže...

Treba li izvlastiti domorodce zbog rijetkih metala? Što se mene tiče, ne, mislim da možemo bez toga. No toliko se puta to već dogodilo, i puno gore, no kladim se da vas to nikad nije spriječilo u kupovini novog mobitela i električnih automobila (https://www.amnesty.org/en/latest/news/2016/01/child-labour-behind-smart-phone-and-electric-car-batteries/).

 

Možemo i moramo bez novih ugnjetavanja raznih bespomoćnih naroda.

 

Glede usporedbe mobitela i laptopa koji nemaju alternative, a koji nekome omogućavaju preživljavanje i električnih automobila koji imaju alternativu (a i nisu baš čisti kako se propagira), idemo malo s brojevima. Električni automobil ima Li-ion bateriju koja je prosječno teška 0,5 tona, što na 20 milijuna automobila daje 10 milijuna tona baterija. Mobitel ima Li-ion bateriju koja je prosječno teška 0,00005 tona, što na 7 milijardi mobitela daje 350 tisuća tona baterija. Laptop ima Li-ion bateriju koja je prosječno teška 0.0005 tona što na 7 milijardi mobitela daje 3,5 milijuna tona baterija. Slobodno me ispravite ako sam negdje fulao.

Magia Posthuma
2 godine
protjeran
offline
Re: U Švedskoj otkriveno najveće nalazište rijetki
Sorry, my bad. Nisu u pitanju eskimi. U pitanju su Sami ili Laponci. Nisam se mogao sjetiti boljeg prevoda Same. Kad predjes 40+ zaboravis svu geografiju.

Ovdje nije u pitanju moj moralni sud ili stav, samo konstatiranje da postoje prepreke da se projekat ostvari.

U svedske medije ne dospijeva kada se Same bune zbog unistavanja prirode na sjeveru. Ovaj puta je malo procurilo jer mainstream mediji i ne vole bas novu vlast.

Poruka je uređivana zadnji put sri 25.1.2023 16:03 (kirat).
 
1 0 hvala 0
7 godina
offline
Re: U Švedskoj otkriveno najveće nalazište rijetki
kirat kaže...
Sorry, my bad. Nisu u pitanju eskimi. U pitanju su Sami ili Laponci.

Ovdje nije u pitanju moj moralni sud ili stav, samo konstatiranje da postoje prepreke da se projekat ostvari.

U svedske medije ne dospijeva kada se Same bune zbog unistavanja prirode na sjeveru. Toliko o demokratiji i slobodi medija u Svedskoj.

 

Opet pričaš gluposti koje ti je Vučić utuvio u glavu o trulom zapadu. Sámi (Naziv Laponci za njih je uvreda i ne vole taj naziv) nisu živjeli pored tog grada gdje je rudnik. Tek kad se otvorio rudnik neki pripadnici Sámi naroda su se doseli u grad u potrazi za poslom. Manji broj danas njih luta sa sobovima po sjevernom polu. Imaju i fakultete u finskoj na svom jeziku. Za Švedsku nisam siguram imaju li fakultete. Malo je komplicirana ta priča sa njihovim jezikom jer se razumiju samo susjedni Sami ali oni malo dalje ne. Dakle dosta tih gluposti kako ti imaš pravo na moderan život a Sámi moraju jahat sobove i glumit Djeda mrazove. Hoće i oni velika večina živit kao i ostali skandinavci. Oni koji se odluče na nomadski život nije problem. Samo sjever Švedske bez juga je 4 puta veći od Hrvatske i na tom podrujčju živi manje od 10 000 Sámija. tu su uključeni i oni koji više ne žive nomadskim životom, a koji su u ogromnoj većini. Dakle prostora ima za sve bez patetike.

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice