Sve što trebate znati o svemirskom teleskopu James

poruka: 37
|
čitano: 13.091
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Sve što trebate znati o svemirskom teleskopu James".
15 godina
offline
Sve što trebate znati o svemirskom teleskopu James

Jedva čekam. 

I thought that I heard you laughing I thought that I heard you sing I think I thought I saw you try But that was just a dream That was just a dream
Moj PC  
10 0 hvala 0
8 godina
offline
Sve što trebate znati o svemirskom teleskopu James

Svi koji pišu zaboravljaju naglasiti ono najvažnije, a to je da teleskop radi u infracrvenom području. Zašto je to važno? Prvo zato što snimanja u tom području nije moguće napraviti sa Zemlje (osim iz aviona koji lete na vrlo velikim visinama), a drugo zato što infracrveni spektar daje podatke o kemijskom sastavu udaljenih objekata. Mjerenjem u vidljivom dijelu spektra može se saznati samo elementarni sastav užarenih objekata (zvijezda), dok se po infracrveni spektru mogu indentiricirati molekule, recimo u atmosferama egzoplaneta. Svaka molekula vibrira na više načina, a svaka vibracija odgovara apsorpciji ili emisiji neke valne duljine infracrvenog zračenja. Tako bi se mogao otkriti metan, CO2, CO, vodena para, a možda i kisik u atmosferama egzoplanata. Pitanje je jedino koliko će sati snimanja trebati za to, naime da se snimi spektar s dovoljnom preciznošću da se to ustanovi. Istina, postoje karaktereistične frekvencije za svaku molekulu, no te frekvencije mogu prekriti frekvencije neke druge molekule. Sve u svemu, bit će tu dosta posla za astronome svih profila. 

 
37 0 hvala 30
15 godina
offline
Sve što trebate znati o svemirskom teleskopu James

Koje bacanje novaca. Mogli su pitati na indexovom forumu ako im nije nešto jasno glede strukture i postanka svemira. 

 
21 0 hvala 0
10 godina
protjeran
offline
Sve što trebate znati o svemirskom teleskopu James

Bacanje milijardi za traženje malih sivih po galaksiji a oni se šeću po Saboru.hahah

Moj PC  
0 15 hvala 0
12 godina
offline
Sve što trebate znati o svemirskom teleskopu James

Nijedan dolar nece otici u svemir, sve ostaje tu nama.

 
4 0 hvala 0
14 godina
offline
Sve što trebate znati o svemirskom teleskopu James

Konačno. Želim im svu sreću, ovo se čeka godinama. One glupe komentare o traženju malih zelenih i slično, neću komentirati. Ako sve prođe kako treba, znanost dobiva moćan instrument koji će silno povećati naše znanje o svemiru. Jedva čekam da krenu prve slike sa teleskopa, mora biti sjajno pogledati milijarde godina u prošlost. Sretno ti bilo JWST i služi nas lijepo kao i tvoj stariji braco Hubble. Usput, svim forumašima sretan Božić i Nova godina.

dolazim odmah - Godot
Moj PC  
30 0 hvala 2
3 godine
offline
Sve što trebate znati o svemirskom teleskopu James

Sve divno, bajno, krasno no brate 30g ovo raditi?!

Moj PC  
0 14 hvala 0
Re: Sve što trebate znati o svemirskom teleskopu J

Tako je. Ipak si ti ovdje najstručniji i točno znaš kako isti takav znanstveni instrument sklepati u 3 tjedna, da izdrži vakum svemira narednih 10 godina.

The planet broke before the Guard did!
9 godina
offline
Sve što trebate znati o svemirskom teleskopu James

napokon jedna zanimljivost u zadnjih 50 godina

Moj PC  
1 0 hvala 0
15 godina
offline
Sve što trebate znati o svemirskom teleskopu James

Lansiranje uspješno!!

 
7 0 hvala 0
3 godine
offline
Re: Sve što trebate znati o svemirskom teleskopu J
imsonotgonnatellyoumyname kaže...

Tako je. Ipak si ti ovdje najstručniji i točno znaš kako isti takav znanstveni instrument sklepati u 3 tjedna, da izdrži vakum svemira narednih 10 godina.

 Daj molim te u stanju smo napraviti takvih 20 u valjda par mjeseci samo da zelimo

15 godina
offline
Sve što trebate znati o svemirskom teleskopu James

neće ništa promijeniti, osim što će dodati još par milijuna pitanja. i sad gotovo ništa bitno o svemiru ne razumijemo* a vjerojatno nikad i nećemo, neovisno o tehnologijama, promatranju i analizama. a i zbog čega bismo? svemir boli q za naše (ne)razumijevanje. 

 

*nitko od nas ne može pojmiti njegovu prostranost/veličinu kao ni ono najbitnije: zbog čega uopće postoji (odn., zbog čega je tu umjesto ničega nigdje). tek poneki će shvatiti kako nikad ni jedan od naše sorte neće posjetiti ni najbližu galaksiju, a vjerojatno ni odmaknuti bogzna koliko daleko u našoj. ne, filmovi i serije nisu stvarnost i/ili proročanstva. u ovom času, čak 11 vas nisu u stanju shvatiti niti što sam (i zašto) napisao, iako je jednostavno. stric Jura ispod je na tragu uzroka. 

 

svakako očekujem kako će, na tragu nalaza i anamneze iz džejmsa veba, niz forumskih nobelovaca (tip "vice mihanović" gtx, alma mater: fejsbuk) napokon spoznati svemire i njihove tajne te nas astropapke o tome uredno pisano (možda čak i pismeno) izvijestiti, ne kasnije od 15 radnih dana od epifanije

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Poruka je uređivana zadnji put pon 27.12.2021 4:29 (Ajar).
Moj PC  
2 12 hvala 0
8 godina
offline
Re: Sve što trebate znati o svemirskom teleskopu J
Boris grozni kaže...
imsonotgonnatellyoumyname kaže...

Tako je. Ipak si ti ovdje najstručniji i točno znaš kako isti takav znanstveni instrument sklepati u 3 tjedna, da izdrži vakum svemira narednih 10 godina.

 Daj molim te u stanju smo napraviti takvih 20 u valjda par mjeseci samo da zelimo

 bez problema sada kada znamo kak i imamo s cim

If Microsoft ever made a product that didn't suck ... it would be a vacuum cleaner.
16 godina
neaktivan
offline
Sve što trebate znati o svemirskom teleskopu James

400 kolotura i 400m sajli... mislim da se ta ekipa uništila od posla sa stalnim pitanjem "šbbkbb".

expert za istrazivanje ruda i gubljenje vremena na Bol-u.. WindowsPhone die hard fanboy koji ne napušta brod.
 
1 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Sve što trebate znati o svemirskom teleskopu J
Ajar kaže...

neće ništa promijeniti, osim što će dodati još par milijuna pitanja. i sad gotovo ništa bitno o svemiru ne razumijemo a vjerojatno nikad i nećemo, neovisno o tehnologijama, promatranju i analizama. a i zbog čega bismo? svemir boli q za naše (ne)razumijevanje. 

Ovisi koga pitaš.

Za mene vjerojatno neće biti iznenađenja, no generalno za mainstream znanost će vjerojatno biti. Može se puno i naučiti o svemiru da nema religioznog pristupa i da ima više otvorenih umova, no nažalost mainstream znanost je u ovom trenutku efektivno samo još jedna religija.

Danas gotovo da i nema pravih fizičara, pa tako fizikom vladaju matematičari koji od stvarnosti prave apstrakciju dok znanstveni časopisi ignoriraju sve ono što odstupa od dogme.

A kad su fundamentalne promjene nepoželjne a prihvaćene teorije očito nisu kompletne onda se znanost svodi na brute force i forsiranje uzbuđenja oko beznačajnih otkrića - grade se jači i jači instrumenti sa sve manjom koristi za znanost a sve većom koristi za nečiji džep i za održivost posla.

Postoje iznimke, ali posao u znanosti je danas generalno posao kao i svaki drugi. Nema fundamentalnog napretka, samo se, kao općenito u svemu danas, mijenja prezentacija. Bitno da je novi instrument popločen zlatom, uglancan i sjaji se i bitno je napomenuti da puno toga

može poći po krivu jer ako instrument neće stvoriti dramu i senzaciju onda je beskoristan (to što su navjeća otkrića u znanosti ostvarena praktički bez novca i savršeno preciznih instrumenata je druga stvar).

Drama i senzacije itekako postoje u stvarnosti, no stvarnost se ignorira jer je stvaranje drame i senzacije inflacijom apstrakcije puno unosnije, rekao bih - politički korektnije. Treba stvarat nova radna mjesta i održavat postojeća, treba lansirati ženu na mjesec pa onda prvi gay par u orbitu, itd. - to se zove napredak danas.

 

Preporučujem pogledati film Don't Look Up. Jedna od boljih komedija u zadnje vrijeme ali bi lako mogla postati i istinita priča s ovakvim mindset-om.

Amenoum
12 godina
offline
Re: Sve što trebate znati o svemirskom teleskopu J
Don't Look Up, baš ga sinoć pogledao i ugodno se iznenadio,nisu mogli bolje pogoditi temu.
6 godina
offline
Re: Sve što trebate znati o svemirskom teleskopu J
S obzirom da je netko zaboravio ili će tek napisati:

A.Koliko se gladnih moglo nahraniti s tim novcima
B.Da je rađen kod nas, cijena bi bila daleko veća
C.Imate financijske probleme, prodajete zlatnu foliju


D.SCIENTIA EST POTENTIA
mnogo mudrosti,mnogo jada...što više znanja, to više boli.
Moj PC  
1 1 hvala 0
16 godina
offline
Re: Sve što trebate znati o svemirskom teleskopu J
HCMAA kaže...
B.Da je rađen kod nas, cijena bi bila daleko veća

Ovisi gdje se prodaje. Da se prodaje kod nas cijena bi bila daleko veća, kad sebe i svoje prodajemo Europi onda smo jeftini.

 

Eno ti neki dan vijest - naručio peć hrvatskog proizvođača u Austriji i platio 40% jeftinije (s prijevozom i svime!) nego da je kupio kod nas.

Amenoum
14 godina
offline
Re: Sve što trebate znati o svemirskom teleskopu J
McFly333 kaže...

Bacanje milijardi za traženje malih sivih po galaksiji a oni se šeću po Saboru.hahah

 

promašio si...

 

u Saboru nema malih sivih... stanica - funkcionalnih i zdravih, ni za lijek...

Ju je je? Je ju je!
5 godina
offline
Re: Sve što trebate znati o svemirskom teleskopu J
HCMAA kaže...
A.Koliko se gladnih moglo nahraniti s tim novcima

 
Da - i ne. Kako je jedan moj dragi pokojni prijatelj govorio: novac je imaginarna kategorija. Ja bih nadodao; novac je mjera uloženog truda u određeni cilj. Ali neke ciljeve ne može se samo tako ostvariti ma koliko truda se ulagalo. Problem gladi je puno kompleksniji od toga da se zapakiraju sendviči i pošalju potrebitima. I prvo treba biti političke volje da se riješi.
U svakom slučaju, za čitav svijet je daleko bolje što su Ameri ulupali te novce u znanost umjesto u naoružanje.

Svi smo čuli da će milijun majmuna koji lupaju o milijun pisaćih strojeva na kraju reproducirati cjelokupna Shakespeareova djela. Sada, zahvaljujući Internetu, znamo da to nije istina. - R. Wilensky
4 godine
offline
Re: Sve što trebate znati o svemirskom teleskopu J

Ajar, pa pitanja su ta koja nešto mijenjaju. Traženje odgovora nešto mijenja. Ljudsko biće od rođenja traži odgovore na bezbroj pitanja i traži ih do smrti.
Ne znam što bi bilo gore, da znamo odgovor na apsolutno svako pitanje, ili da uopće ne postavljamo pitanja.

Poruka je uređivana zadnji put sub 25.12.2021 20:18 (Maro0612).
Re: Sve što trebate znati o svemirskom teleskopu J
Ajar kaže...

neće ništa promijeniti, osim što će dodati još par milijuna pitanja. i sad gotovo ništa bitno o svemiru ne razumijemo* a vjerojatno nikad i nećemo, neovisno o tehnologijama, promatranju i analizama. a i zbog čega bismo? svemir boli q za naše (ne)razumijevanje

 

*nitko od nas ne može pojmiti njegovu prostranost/veličinu kao ni ono najbitnije: zbog čega uopće postoji (odn., zbog čega je tu umjesto ničega nigdje). tek poneki će shvatiti kako nikad ni jedan od naše sorte neće posjetiti ni najbližu galaksiju, a vjerojatno ni odmaknuti bogzna koliko daleko u našoj. ne, filmovi i serije nisu stvarnost i/ili proročanstva. u ovom času, čak četvorica vas nisu u stanju shvatiti niti što sam (i zašto) napisao, iako je jednostavno. 

 

ja se u potpunosti slažem s Vašim stavom.

 

Ipak, mislim da će se desiti veliki znanstveni breakthrough kada računalni AI upogonjen kvantnim računalom (to dvoje sam sad ovako povezao bezveze, možda i nije "povezljivo") krene postavljati pitanja koja mi kao ljudska rasa nikad ne bi znali postaviti (jednostavno nemamo taj način razmišljanja, kad nešto ne vidimo odnosno ne osjetimo - ne možemo postaviti pitanje o tome jer niti ne znamo da je to nešto tamo); Odnosno kada AI postane pametniji od samih tvoraca, a to nije toliko daleko. Tada će s gomilom informacija koja stignu ne samo od ovog WEBBa nego i drugih sredstava AI moći na svoj svojstven i ljudima nerazumljiv način postvljati pitanja te davati selektivne odgovore koje bi ljudi mogli protumačiti. Eto, to je nekako moje mišljenje i viđenje budućnosti. Ne plašim ga se, djeluje uzbudljivo. Plašim se jedino informacije da zapravo i ništa nije tako posebno, da pristigle informacije i nisu bitne za napredak civilizacije, da je sve samo jedna nebitna slučajnost u moru drugih slučajnosti i da nitko ne sluša. Volio bih da nije tako, ali kao što i Sami kažete boli svemir Q za naše mišljenje.

 

Lijepi pozdrav i svako dobro.

 

Poruka je uređivana zadnji put sub 25.12.2021 22:01 (ZovemseZoranidolazimizRijeke).
15 godina
offline
Re: Sve što trebate znati o svemirskom teleskopu J
imsonotgonnatellyoumyname kaže...

,... da izdrži vakum svemira narednih 10 godina.

Šta se tu ima izdržati?!

Radijacija je puno veći problem od praznog prostora.

15 godina
offline
Re: Sve što trebate znati o svemirskom teleskopu J
Vrlo lako bi moglo doci do saznanja da je svemir mnogo veci i stariji nego sto smo mislili. A vjerovatno nije ni jedini nego ih ima besonacno mnogo 🤔
be Cool
Moj PC  
1 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Sve što trebate znati o svemirskom teleskopu J
Horned Reaer kaže...
Vrlo lako bi moglo doci do saznanja da je svemir mnogo veci i stariji nego sto smo mislili. A vjerovatno nije ni jedini nego ih ima besonacno mnogo 🤔

Starost svemira po prihvaćenom ΛCDM modelu ovisi o Hubble-ovom parametru koji opet ovisi o Hubble-ovoj konstanti (H0). No postoji diskrepancija u mjerenjima te konstante koja je nedavno potvrđena s 5σ.

A to znači da imamo dvije vrijednosti za starost svemira (oko 13.8 milijardi i 12.75 milijardi godina) i da model definitivno ne valja.

Ako JWST može vidjeti galaksije značajno dalje od onih koje trenutno vidimo, nije isključeno da se pojavi još jedna vrijednost za H0 no upitno je šta to znači za starost svemira kad je model u banani.

 

Ako foton ima masu i ako gubi energiju putovanjem kroz prostor (a ja tvrdim da je tako, što sam potvrdio kalkulacijama) upitno postaje i trenutno širenje svemira.

 

Tako da, nemoj mislit da će se doći do takvih saznanja, doći će eventualno do toga da mainstream znanost postane još zbunjenija nego što već jest - zato što se drži starih modela i teorija kao pijan plota.

Amenoum
3 godine
offline
Re: Sve što trebate znati o svemirskom teleskopu J
Horned Reaer kaže...
Vrlo lako bi moglo doci do saznanja da je svemir mnogo veci i stariji nego sto smo mislili. A vjerovatno nije ni jedini nego ih ima besonacno mnogo 🤔

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/0/0d/Hubble_ultra_deep_field_high_rez_edit1.jpg

https://www.scienceabc.com/nature/universe/what-is-the-biggest-thing-in-the-universe.html

Ovo je za sad najdalje, snimano preko par godina i pitaj boga koliko fotki da dobiju ovo, sva sreca Webb je jedno 10x brzi, ovdje je samo 10k novih galaksija..covjece koliko si mali

Poruka je uređivana zadnji put ned 26.12.2021 15:29 (Boris grozni).
12 godina
offline
Re: Sve što trebate znati o svemirskom teleskopu J
PaleRider kaže....

 

Ako foton ima masu i ako gubi energiju putovanjem kroz prostor (a ja tvrdim da je tako, što sam potvrdio kalkulacijama) upitno postaje i trenutno širenje svemira.

Radoznalosti radi, ako je gornja hipoteza točna, što bi to značilo za model svemira:

- širi se još brže

- ne širi se

- širi se sporije

- skuplja se

16 godina
offline
Sve što trebate znati o svemirskom teleskopu James

Pozicija teleskopa (i još pokoji interesan podatak):

https://webb.nasa.gov/content/webbLaunch/whereIsWebb.html

Gledam te!
 
1 0 hvala 2
16 godina
offline
Re: Sve što trebate znati o svemirskom teleskopu J
kerum kaže...
PaleRider kaže....

 

Ako foton ima masu i ako gubi energiju putovanjem kroz prostor (a ja tvrdim da je tako, što sam potvrdio kalkulacijama) upitno postaje i trenutno širenje svemira.

Radoznalosti radi, ako je gornja hipoteza točna, što bi to značilo za model svemira:

- širi se još brže

- ne širi se

- širi se sporije

- skuplja se

 

1. definitivno ne. Ostalo je sve moguće, a ovisi o masi fotona. Kad se uzme u obzir predviđena masa i oscilacija te mase, ispada da se ne širi uopće ili da se skuplja (što je čak vjerojatnije).

Amenoum
3 godine
offline
Re: Sve što trebate znati o svemirskom teleskopu J
PaleRider kaže...
kerum kaže...
PaleRider kaže....

 

Ako foton ima masu i ako gubi energiju putovanjem kroz prostor (a ja tvrdim da je tako, što sam potvrdio kalkulacijama) upitno postaje i trenutno širenje svemira.

Radoznalosti radi, ako je gornja hipoteza točna, što bi to značilo za model svemira:

- širi se još brže

- ne širi se

- širi se sporije

- skuplja se

 

1. definitivno ne. Ostalo je sve moguće, a ovisi o masi fotona. Kad se uzme u obzir predviđena masa i oscilacija te mase, ispada da se ne širi uopće ili da se skuplja (što je čak vjerojatnije).

 

nakon ovoga sve je moguce

 

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice