Sve prednosti 144 Hz monitora i čemu služe G-Sync

poruka: 98
|
čitano: 27.563
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Sve prednosti 144 Hz monitora i čemu služe G-Sync ".
11 godina
offline
Sve prednosti 144 Hz monitora i čemu služe G-Sync

Nemam gamerski monitor ali volim čitati na 60Hz, npr prepirke i forumske svađice uz objašnjenja, kako i zašto 144hz ili više.

 

Sigurno će usput biti koji komentar da autor članka nešto ne kuži, ili kako je ovo PROMO članak.

 

Volio bi kad bi nas što više uvjerili da pređemo na taj "next big thing".

 

Nek se ima što pročitati uz jutarnju kavicu .

 

 

 

 

 

 

coffe,coffe,coffe.....
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Sve prednosti 144 Hz monitora i čemu služe G-Sync

Tko nije vidio u živo, ne može ni znati :) Ovo nije nešto što se može "isprobati u teoriji".

 

I da, zaista je dramatična razlika naspram 60hz.

It is always darkest just before the dawn.
Poruka je uređivana zadnji put pon 15.10.2018 8:43 (mrsmith).
Moj PC  
14 0 hvala 0
15 godina
offline
Sve prednosti 144 Hz monitora i čemu služe G-Sync

fala na trudu za poučan članak. iskušah tih 144 na djelu i nisam nešto radikalno osupnut (omupnut, po novom?). ipak, većina nas monitore rabi za koristan rad a ne samo za igranje, tak da su postojeći čist ok. 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Poruka je uređivana zadnji put pon 15.10.2018 8:45 (Ajar).
Moj PC  
17 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Sve prednosti 144 Hz monitora i čemu služe G-S

Bas me uvijek zanimalo, jel to jos jedna nepotrebna glupost, 60Hz vs 144Hz, mislil sam da ovi koji imaju potonje monitore pretjeruju..

Nakon "sto godina" koristenja 60Hzog monitora, prebacio se na 144Hz..
Sto rec, razlika je velika, stovise, ogromna, do te mjere, da se vise ni pod razno ne vracam na 60Hz..

 

Al eto, vecina je govorila da je to prakticki bespotrebno i da je 60Hz dostatno.. Vec se kod najobicnijih radnji na desktopu vidi velika razlika a u gejmanju da ne pricam, koja je ocigledna spram 60Hznih monitora..
Uglavnom, tolko to sve lijepo i fluidno radi, milina za oci, jednom dok cijene jos padnu dolje, preporuka za 144Hz monitore je nepogresiva..

Poruka je uređivana zadnji put pon 15.10.2018 8:55 (zvonac).
Moj PC  
11 0 hvala 0
6 godina
offline
Sve prednosti 144 Hz monitora i čemu služe G-Sync

bullshit kao i sve ostalo vezano za mase

 

da li je vise Hz bolje, pa naravno, to je svakome jasno, medutim nije nikakav "game changer" ili "must have" da bi se osjecao gejmerom

 

neces postat nista bolji igrac zato sto imas brzi panel, bit ces ista njubara kao i na 60Hz, samo ces platiti vise para za monitor koji ti ne treba, jer ne zivis od toga

 

veca reza je bolje od vise herca

 

ips/va je bolje od tn

 

i radije si gledajte to nego koliko ima herca

 

Moj PC  
9 7 hvala 0
12 godina
offline
Re: Sve prednosti 144 Hz monitora i čemu služe G-S
zvonac kaže...

Bas me uvijek zanimalo, jel to jos jedna nepotrebna glupost, 60Hz vs 144Hz, mislil sam da ovi koji imaju potonje monitore pretjeruju..

Nakon "sto godina" koristenja 60Hzog monitora, prebacio se na 144Hz..
Sto rec, razlika je velika, stovise, ogromna, do te mjere, da se vise ni pod razno ne vracam na 60Hz..

 

Al eto, vecina je govorila da je to prakticki bespotrebno i da je 60Hz dostatno.. Vec se kod najobicnijih radnji na desktopu vidi velika razlika a u gejmanju da ne pricam, koja je ocigledna spram 60Hznih monitora..
Uglavnom, tolko to sve lijepo i fluidno radi, milina za oci, jednom dok cijene jos padnu dolje, preporuka za 144Hz monitore je nepogresiva..

 Vjerujem da je situacija zbilja kao sto opisujes, zato ne zelim ni isprobati :D Jer kad jednom probas, nema vise nazad... A problem je jer trebas top hardver za to upogoniti kako spada, i cak ni s tim neces biti ni blizu 144 fps u zahtjevnim igrama... S obzirom na cijene grafickih koje ce vjerojatno samo nastaviti rasti, treba ti valjda 20k kn za konfiguraciju koja to moze gurati kako spada, pretpostavljam da je to glavni razlog zasto je vecina ekipe jos na 60 Hz... A taman i da imas love, stvar je sto moras birati izmedu vece rezolucije (4k 60 Hz npr) ili FHD 144 Hz... pa je sad pitanje koja opcija ti donosi bolje iskustvo? Mislim da je za 99% ljudi odgovor 4k 60 Hz :)

~beware the beast, but enjoy the feast he offers~
15 godina
offline
Sve prednosti 144 Hz monitora i čemu služe G-Sync

Da, hardverski zahtjevi su ogromni - to je istina... i top competitive igrači smanjuju sve detalje na low kako bi mogli igrati na 144+ fps uz najbolji mogući hardver koji je dostupan (a osiguran od strane sponzora).

 

Ja osobno kad igram PUBG/BlackOps4/BF isto tako igram na low/medium osim tekstura i modela na high da bi dobio stabilan 144 fps lock na 1440p, a imam poprilično dobar hardver.

 

Dakle, nije to sve crno/bijelo još - treba dosta kompromisa. Tko želi igrati novije naslove na ultra detaljima (i to još uz viši AA) može komotno ostati na 60hz panelima što se tiče gaminga :)

It is always darkest just before the dawn.
Moj PC  
2 0 hvala 0
10 godina
offline
Sve prednosti 144 Hz monitora i čemu služe G-Sync

ja taj input lag sa misem ne vidim, mrdam misa po desktopu i sve se mice instantno? a imam neki losi mis i to bezicni. da li je ograniceno samo na igre?

 
1 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Sve prednosti 144 Hz monitora i čemu služe G-Sync

Nekako ne vjerujem da sama elektronika za G-Sync tehnologiju košta 2000 kuna nego da se tu vjerojatnije radi o dodatnom "oporezivanju" Nvidijaša tj. gejmera kao što je to slučaj i s ostalim gejmerskim hardverom i periferijama.

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Sve prednosti 144 Hz monitora i čemu služe G-Sync

Samo Vi isprobajte 120hz UW monitor vs 144 ili 165 obicna pa javite sto Vam je bolje/draze :)

Pro gameri su jos uvijek na 16:9 ali pitanje je do kada.. zbog navedenog developeri okinu restrikcije za 21:9 npr Overwatch.. jer realno 21:9 je kud i kamo bolji... siri kut gledanja.. ali i preskupi za vecinu populacije.

 

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Sve prednosti 144 Hz monitora i čemu služe G-S
Tom69 kaže...

Nekako ne vjerujem da sama elektronika za G-Sync tehnologiju košta 2000 kuna nego da se tu vjerojatnije radi o dodatnom "oporezivanju" Nvidijaša tj. gejmera kao što je to slučaj i s ostalim gejmerskim hardverom i periferijama.

 Ne vrijedi.. Freesync radi slicno.. Gsync ima bugova i to nemali broj kao i Freesync... to je jednostavno ovo drugo

15 godina
offline
Sve prednosti 144 Hz monitora i čemu služe G-Sync

Ni jedno ni drugo nema smisla ukoliko hardver može držati fps na razini Hz-a.. da ne govorimo da će svaki sync podići i input lag (pa bio on V, free ili G..). Neće u mjeri kao V-Sync ali će ga podići.. tako da obje tehnologije nemaju nekog prevelikog smisla jer ih rijetko tko koristi, a pogotovo ne na kompetitivnoj razini.

It is always darkest just before the dawn.
Moj PC  
1 0 hvala 0
12 godina
offline
Sve prednosti 144 Hz monitora i čemu služe G-Sync

Kupujem jeftino polovan 144Hz monitor sa freesyncom 

Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
protjeran
offline
Sve prednosti 144 Hz monitora i čemu služe G-Sync

Odlican clanak koji je doslovce pokrio sve bitno vezano uz high rr monitore i adaptve syncove.

 

Znam da je u clanku navedeno, ali nekome tko prvi put cita vjerovatno nece biti skroz jasan dio gdje se spominje paljenje v-synca u driverima dok se koristi g-sync. Treba naglasiti da se paljenjem v-synca u driverima nece dobiti nesnosni input lag (ukoliko FPS limitiramo na minialno 2 ispod rr monitora) koji se dobiva klasicnim paljenjem v-synca na monitorima bez g-synca vec ce se eliminirati svaka mogucnost tearinga sto je i pozeljno. Ukratko postavke za korisnike high rr g-sync monitora bi bile g-sync on, v-sync on u nvidia driverima, v-sync off u igri i limitiranje FPS-a za 2 ispod rr monitora.

 

Isto tako spominju se razlike u input lagu izmedu g-sync on i v-sync off, treba se napomenuti da se "osjetna" razlika u input lagu u korist v-sync off-a na high rr monitorima dobije tek kad je FPS u igri 3 ili vise puta veci od rr monitora. Primjerice u jednom OW-u gdje je FPS limitiran na 300 FPS-a razlika je gotovo nepostojeca. Iz tog razloga igraci poput Seagulla (bivsi OW pro) pale g-sync. Vjerovatno ce neki uleiti kako on nije medu najboljim pro/ex pro OW igracima itd, al je covjek sajns fiksn za sve nas ovdje.

 

Ukratko od gasenja adaptive syncova ce koristi imati samo pro igraci i to u odredenim naslovima, mi obicni smrtnici tu razliku necemo osjetiti nikad pa ni tad.

 

3dfx kaže...

 

 

da li je vise Hz bolje, pa naravno, to je svakome jasno, medutim nije nikakav "game changer" ili "must have" da bi se osjecao gejmerom

 

neces postat nista bolji igrac zato sto imas brzi panel, bit ces ista njubara kao i na 60Hz, samo ces platiti vise para za monitor koji ti ne treba, jer ne zivis od toga

 

veca reza je bolje od vise herca

 

 Pa naravno da ti sami skill nece odjednom skociti kupnjom high rr monitora i neces postati boljim igracem, al ce ti high rr monitor omoguciti da iskoristis svoj potencijal, kolki god on bio, do maksimuma.

 

Osim toga nije citava poanta high rr monitora competitive gaming, svaka igra izgleda bolje na vise hz-a. 

 

Minneyar kaže...

 A problem je jer trebas top hardver za to upogoniti kako spada, i cak ni s tim neces biti ni blizu 144 fps u zahtjevnim igrama... S obzirom na cijene grafickih koje ce vjerojatno samo nastaviti rasti, treba ti valjda 20k kn za konfiguraciju koja to moze gurati kako spada, pretpostavljam da je to glavni razlog zasto je vecina ekipe jos na 60 Hz... A taman i da imas love, stvar je sto moras birati izmedu vece rezolucije (4k 60 Hz npr) ili FHD 144 Hz... pa je sad pitanje koja opcija ti donosi bolje iskustvo? Mislim da je za 99% ljudi odgovor 4k 60 Hz :)

 Istina da na to sve skupa ode dosta para, al nije bas istina da postoji samo izbor izmedu 144hz FHD i 60hz 4k, postoji i najbolja moguca kombinacija sto je 1440p 144hz. U tom scenariju je dovoljna jedna 1080 ti, naravno da se nece svaka igra vrtiti na 144 FPS locku, al vecinu igara mozes ustimati da vizualno gubis minimalno, a dobijes gain od 20-30% FPS-a. Zato i postoje postavke detalja, dok igras neku competitive igru nastimas si da imas lock, dok igras neki AAA naslov nastimas si na sebi optimalne detalje gdje ces izvuci FPS-a koliko mozes. Ovo da ce 99% ljudi prije izabrati 4k 60hz naspram ovog drugog je cisto subjektivno gledanje na citavu stvar.

 

P.S. Nekim "cudom" ULMB nije niti bio spomenut. 

Moj PC  
1 0 hvala 1
6 godina
protjeran
offline
Sve prednosti 144 Hz monitora i čemu služe G-Sync

što se događa nama siromašnijima u igrama ako kupimo monitor sa 144 hz a imamo grafičku envidiju 1050 Ti s 4 Gb rame koja na 60 Hz monitoru radi odlično ?

recimo hardver ne može izbaciti preko 60 frejmova a monitor je 144 Hz ?

ima li smetnji ?

O nama će pričat ka i mi o Atlantidi, a možda i neće, ma jebo nas nemamo sreće
 
0 0 hvala 0
12 godina
protjeran
offline
Re: Sve prednosti 144 Hz monitora i čemu služe G-S

Pa za pocetak nemas koristi od 144hz monitora, a druga stvar je sto ces imat tearing ako monitor nema g-sync (posto koristis 1050 ti).

12 godina
offline
Re: Sve prednosti 144 Hz monitora i čemu služe G-S
Anđeo bez falinge kaže...

što se događa nama siromašnijima u igrama ako kupimo monitor sa 144 hz a imamo grafičku envidiju 1050 Ti s 4 Gb rame koja na 60 Hz monitoru radi odlično ?

recimo hardver ne može izbaciti preko 60 frejmova a monitor je 144 Hz ?

ima li smetnji ?

 Događa se da si bacio novac :D Koja je svrha 144 Hz ako imas preslabu graficku za ikad ici iznad 60??

~beware the beast, but enjoy the feast he offers~
7 godina
protjeran
offline
Re: Sve prednosti 144 Hz monitora i čemu služe G-S
Anđeo bez falinge kaže...

što se događa nama siromašnijima u igrama ako kupimo monitor sa 144 hz a imamo grafičku envidiju 1050 Ti s 4 Gb rame koja na 60 Hz monitoru radi odlično ?

recimo hardver ne može izbaciti preko 60 frejmova a monitor je 144 Hz ?

ima li smetnji ?

 postaviš monitor da radi na 60hz, a kad ga prodaješ napišeš nikad korišten na 144hz 

15 godina
offline
Re: Sve prednosti 144 Hz monitora i čemu služe G-S
war3_tft kaže...

Pa za pocetak nemas koristi od 144hz monitora, a druga stvar je sto ces imat tearing ako monitor nema g-sync (posto koristis 1050 ti).

Mislim da čak i nebi bio toliki problem tearing jer je isti nešto više izražen kad fps prelazi refresh rate monitora. Ali da - neće biti velike promjene u igrama s 1050Ti (eventualno Overwatch ili CS:GO, ili kakva druga manje zahtjevna pucačina).

 

Iako, na screen tearing se da naviknuti s vremenom... ja ga i kad se dogodi u 99% slučajeva na primjetim (pucačine).

It is always darkest just before the dawn.
Poruka je uređivana zadnji put pon 15.10.2018 10:15 (mrsmith).
12 godina
protjeran
offline
Re: Sve prednosti 144 Hz monitora i čemu služe G-S
Definitivno da bi igre tipa ow mogao vrtiti na dosta fps-a sa tom 1050ti da postela detalje, ja sam vise odgovarao na konkretno pitanje sto se dogada na 60 fps pri 144hz.

Sto se tearinga tice testirao sam sta se dogada kad je fps nizi od rr-a (jedna od igara je bila i ow) i meni osobno je to nepodnosljivo. Evo bas jucer sam gledao malo ekipu sta streama novi cod br, za razliku od bete sad je fps otkljucan do 200 fps-a, i tearing koji je streamer imao me cak i dok sam samo opusteno gledao izivcirao...
6 godina
offline
Sve prednosti 144 Hz monitora i čemu služe G-Sync

Evo čim se pojavi 4K 144 HZ monitor za 400 eur ja ga prvi kupim, jer ići na FHD 144 HZ za mene ne predstavlja neki pomak, pošto moja grafulja 1060 6GB rijetko kad ide preko 60fps, a i važnija mi je kvaliteta slika od brzine prikaza (obrada grafike).

 

Tako da čim vidite 4K 144 HZ skoro za đaba javite

Moj PC  
1 0 hvala 0
6 godina
protjeran
offline
Re: Sve prednosti 144 Hz monitora i čemu služe G-S
Minneyar kaže...

 Događa se da si bacio novac :D Koja je svrha 144 Hz ako imas preslabu graficku za ikad ici iznad 60??

 svrha je za druge namjene (produkcija glazbe/veći monitor, bolja slika) a pitam za povremene igre dok odmaram mozak

O nama će pričat ka i mi o Atlantidi, a možda i neće, ma jebo nas nemamo sreće
Poruka je uređivana zadnji put pon 15.10.2018 10:32 (Anđeo bez falinge).
13 godina
offline
Sve prednosti 144 Hz monitora i čemu služe G-Sync

Probao sam taj "High RR Gaming", i naravno bolje je nego na 60Hz, sve je fluidnije, ali se stvarno ne može opisati, mora se probati. No, nije da sad ne mogu spavati noćima jer nemam 144Hz monitor, jest bolje, ali nije (barem meni) baš tako ogromna stvar kao što neki na forumu znaju trubiti. Naravno htio bi u budućnosti nekakav G-Sync monitorčić od 144Hz, ali koštaju neopravdano puno, a i ne igram baš puno tih competitive stvari da se to iskoristi kak spada. Osobno preferiram rezoluciju ispred refresh ratea.

Moj PC  
4 0 hvala 0
7 godina
protjeran
offline
Re: Sve prednosti 144 Hz monitora i čemu služe G-S
Promster kaže...

Probao sam taj "High RR Gaming", i naravno bolje je nego na 60Hz, sve je fluidnije, ali se stvarno ne može opisati, mora se probati. No, nije da sad ne mogu spavati noćima jer nemam 144Hz monitor, jest bolje, ali nije (barem meni) baš tako ogromna stvar kao što neki na forumu znaju trubiti. Naravno htio bi u budućnosti nekakav G-Sync monitorčić od 144Hz, ali koštaju neopravdano puno, a i ne igram baš puno tih competitive stvari da se to iskoristi kak spada. Osobno preferiram rezoluciju ispred refresh ratea.

normalno da je bolje, mogu osobno potvrditi, odrazi se čak i na skor šaltanje od manjeg prema većim Hz, naravno na bolje, 60-75hz može poslužiti sa kvalitetan gaming i daleko od toga  da je to totalno neigrivo, ali 120+ Hz je poseban gušt, a svi znamo svaki gušt se dodatno plaća, netko na već jeben auto namontira 22" gume i felge, a netko se za 500-1000eura počasti odličnim 144hz 1440p monitorom 

Poruka je uređivana zadnji put pon 15.10.2018 10:42 (lav1000).
16 godina
offline
Re: Sve prednosti 144 Hz monitora i čemu služe G-S
3dfx kaže...

bullshit kao i sve ostalo vezano za mase

 

da li je vise Hz bolje, pa naravno, to je svakome jasno, medutim nije nikakav "game changer" ili "must have" da bi se osjecao gejmerom

 

neces postat nista bolji igrac zato sto imas brzi panel, bit ces ista njubara kao i na 60Hz, samo ces platiti vise para za monitor koji ti ne treba, jer ne zivis od toga

 

veca reza je bolje od vise herca

 

ips/va je bolje od tn

 

i radije si gledajte to nego koliko ima herca

 

 Da li mi treba taj monitor, ne gejmam za lovu, znači prema društvenim razmišljanjima, ne treba mi, zapravo, 60Hz je dosta za sve radnje, al stvar je u tome, da ja to želim, idemo definirat riječ potreba i htjenje i iznenadit će vas rezultat.

Mislim da je to širok pojam i tu bi mogli ući duboko u raspravu a to je bespotrebno za ovu temu.

 

Evo par primjera u praksi

1. Kod povremenog gejmanja BF4, imal sam dost headshotova, probao sam igrat i na 60Hz, al ne znam nemrem se nikak nariktat, dok se okrenem, ja već mrtav, sa 144Hz stvar je ipak malo drukčija, da, neće me učinit boljim igračem, al će mi bar dat šansu da slučajno nekog pogodim u glavu, sa 60Hz nisam ni mogao prismrdit da nekog slučajno pogodim u glavu, dakle, 144Hz je već vidiljvo, u mom slučaju dok se špila BF4 MP, s tim da sam još početnik, mislim da sve to diže na višu razinu dok se "uhodam" i onda to sve dolazi do izražaja.

 

2. Ne treba bit 144 fps i više da se vidi gsync, neovisno o fpsu, razlika je vidljiva i naravno dok je podešen monitor na 144hz, igre rade fluidnije, lijepše, pa čak i dok imam oko 70-80fpsa.

BF4 MP mi ide oko 180-200fps, nema nikakvih vidljiv anomalija na ekranu tj igri, a dok stavim na 60hz, osim uz prisutno "trganje slike" screen tearing, igra radi, trzavo..

 

3. Čak i jednostavnih radnji,  kod pomicanja prozora na desku vidi se kak to sve uglađeno radi, što bi rekli ameri, silky smooth

 

Osobno, monitor ne kupujem stalno, zapravo to mi je komponenta zadnja na listi i imam dok ne krepa ili eventualno kod uzimanja većeg sa većom rezom i miran sam onda još dugo vremena.

144Hz sam smatrao običnim pretjerivanjem i nije mi bilo jasno, kaj je tak posebno u tome, naravno, nisam znao dok nisam isprobao..

 

Da li bih se sad vraćao na 60Hz? Ne bih. Kak se veli, jednom dok probaš, nema nazad

 

Kakva bi bila situacija da imam znatno slabiju grafu? Ne znam, vjerojatno onda ne bih ni gledao monitor sa 144Hz, neg bih ostao na "štekavih" 60Hz

 

 

 

Poruka je uređivana zadnji put pon 15.10.2018 11:10 (zvonac).
16 godina
offline
Sve prednosti 144 Hz monitora i čemu služe G-Sync

Kad jednom probaš IPS ne želiš nazad na TS, tako je i sa 144Hz u odnosu na 60Hz. Činjenica.

Koristite blage riječi i jake argumente
Moj PC  
2 0 hvala 0
12 godina
protjeran
offline
Sve prednosti 144 Hz monitora i čemu služe G-Sync

Razlika između 60Hz i 144Hz već i na samom desktopu je više nego vidljiva. Naravno da nitko neće umrijeti ako nije na 144Hz, ali govoriti da je nekorisno je naprosto besmisleno.

Poruka je uređivana zadnji put pon 15.10.2018 11:55 (NiramX).
 
1 0 hvala 0
7 godina
protjeran
offline
Sve prednosti 144 Hz monitora i čemu služe G-Sync

Sve je to super, ali neusporedivo sa tim kad pravi pro zasjedne i roka na 240hz sa ULMB uključenim 

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Sve prednosti 144 Hz monitora i čemu služe G-Sync

Posebno bih naglasio da se ne javlja kod svih igara tzv tearing..

Eto ja sam kod sebe iskljucio gsync otkljucao FPS u recimo WOT-u nisam vidio niti jedan jedini lom...

 

Dok recimo u BF sam kuzio ali nije to uopce tak strasno.

Posebno me iznervirala We Happy Few i Prey tamo je to toliko ocito da boli glava.

Tak da ne znam zaista na koju foru se negdje vidi a negdje ne..

 

Moj PC  
1 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Sve prednosti 144 Hz monitora i čemu služe G-S
lav1000 kaže...

Sve je to super, ali neusporedivo sa tim kad pravi pro zasjedne i roka na 240hz sa ULMB uključenim 

Meni taj ULMB samo smeta... potamni mi sliku i jednostavno mi nije to to više.

It is always darkest just before the dawn.
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice