Od sutra, 1. srpnja, dodatni troškovi na male pake

poruka: 585
|
čitano: 146.913
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Od sutra, 1. srpnja, dodatni troškovi na male pake".
15 godina
offline
Re: Od sutra, 1. srpnja, dodatni troškovi na male

-poštar će naplatiti +18,50kn ... i to je to.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
2 godine
neaktivan
offline
Re: Od sutra, 1. srpnja, dodatni troškovi na male

Ovu pošiljku prodavač šalje Kineskom poštom i pošiljka treba direktno doći u Zagreb. U ovom slučaju Hrvatska pošta mora odraditi carinjenje+H7 deklaraciju. Ukoliko nije uplaćen porez preko IOSS-a ili nešto ne štima postoji mogućnost da ponovo platim porez. ( Ova pošiljka ne ide prvo u Nizozemsku, već direktno u Zagreb). Na ovoj pošiljci bit će vidljivo da li pošiljka mora imati naljepnicu sa IOSS kodom ili ne ?

15 godina
offline
Re: Od sutra, 1. srpnja, dodatni troškovi na male

da

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
14 godina
offline
Od sutra, 1. srpnja, dodatni troškovi na male pake

Stogla pošiljka preko Special line YW/bpost, nije naplaćeno 18,5kn. Naručeno debelo poslije 1.7. Pa tko je tu lud sad to vise nitko ne zna.

Poruka je uređivana zadnji put čet 29.7.2021 22:25 (perkoxcar).
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Od sutra, 1. srpnja, dodatni troškovi na male

-ne (da je netko lud) nego to znači da kad ne ide kroz ioss, ide po starom uhodanom kanalu ('legalni šverc' .. bez carinskog postupka + porez).. i da ako eu nešto ne napravi to će se dalje jednako nastaviti tj trgovac koji koristi ioss od tog nema ništa konkretnog-korist, dok kupac plati porez + poštarski dio carine 18-38kn.. tj kupcu će ostati prirodni interes bez tog troška ako može, dok po ovome vidimo da može.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put čet 29.7.2021 22:33 (ihush).
11 godina
offline
Re: Od sutra, 1. srpnja, dodatni troškovi na male
ihush kaže...

da

 Sta ti je ? Jesi dobro?

2 godine
protjeran
offline
Od sutra, 1. srpnja, dodatni troškovi na male pake

Jučer u sandučiću našao još 1 paket opet ništa naplaćeno

dok mi je frend poslao fotku i njemu maskicu za mob naplatili.

meni je ovo hmm 7-8 paket koji je stigao ovaj mjesec bez ikakve naplate.

vrijednost ide do 100kn.

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Od sutra, 1. srpnja, dodatni troškovi na male pake

-pa upravo o tome 'govorim'..

- ako ide kroz ioss, tad će biti naplaćen porez pri kupnji (ako nešto zapne moguće dvostruka naplata od pošte) i pošta naplati ovisno o granici-150€ 18,50 ili 38kn..

- ako ne ide kroz ioss, po staroj shemi.. tad prođe bez .. tj država-pošta tad nemaju po čemu naplatiti, jer je to tad samo paket, karikirano, 'nitko im nije rekao da je iz kine..' tj to radi ioss.

.. a to je tad 'legalni šverc' koji odavno postoji u eu + brexit pa uk i dalje radi što želi, dok su skladišta po čitavoj eu i svi to rade, pa se 'diskretno' nitko ne buni dok eu kao nepostojeći entitet zapravo fomalno nešto radi.. tj možda će ako želi stvarno nešto napraviti, npr postaviti šengen prema uk..? naravno neće, jer bi ih supersila gurnula u more pa je tako irelandija i tu i tamo.. itd.

-kinez koji prodaje robu nema nikakv poseban razlog koristiti ioss, tj on bi to koristio kad bi to bio uvijet prodaje u eu, no kako vidimo i stari kanali i dalje rade.. tek kad to neće prolaziti tad će kinez morati kroz ioss + a do tad je to za kupca povoljnije, tj ostaje mogućnost da carina poneki paket zaustavi i naplati.. sve kao do sad, isto. tj samo ovisi ide li kroz ioss ili ne.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
 
0 0 hvala 0
7 godina
offline
Re: Od sutra, 1. srpnja, dodatni troškovi na male
ihush kaže...

-pa upravo o tome 'govorim'..

- ako ide kroz ioss, tad će biti naplaćen porez pri kupnji (ako nešto zapne moguće dvostruka naplata od pošte) i pošta naplati ovisno o granici-150€ 18,50 ili 38kn..

- ako ne ide kroz ioss, po staroj shemi.. tad prođe bez .. tj država-pošta tad nemaju po čemu naplatiti, jer je to tad samo paket, karikirano, 'nitko im nije rekao da je iz kine..' tj to radi ioss.

.. a to je tad 'legalni šverc' koji odavno postoji u eu + brexit pa uk i dalje radi što želi, dok su skladišta po čitavoj eu i svi to rade, pa se 'diskretno' nitko ne buni dok eu kao nepostojeći entitet zapravo fomalno nešto radi.. tj možda će ako želi stvarno nešto napraviti, npr postaviti šengen prema uk..? naravno neće, jer bi ih supersila gurnula u more pa je tako irelandija i tu i tamo.. itd.

-kinez koji prodaje robu nema nikakv poseban razlog koristiti ioss, tj on bi to koristio kad bi to bio uvijet prodaje u eu, no kako vidimo i stari kanali i dalje rade.. tek kad to neće prolaziti tad će kinez morati kroz ioss + a do tad je to za kupca povoljnije, tj ostaje mogućnost da carina poneki paket zaustavi i naplati.. sve kao do sad, isto. tj samo ovisi ide li kroz ioss ili ne.

 

 

Pitao te čovjek jesi li ti dobro a ja te pitam jesi li ti normalan ovdje pišeš traktate i litanije kao da smo svi mi kreteni a ti i još jedan najpametniji i najvažnije jel ti radiš u poreznoj , carini, na državnoj si cici da se toliko zalažeš da se plati državi porez pa neće ga platit Kinez nego kupac jer su i oni podigli cijenu i svakom se jebe kako će to Kinez to riješiti pi EU  meni je bitno da platim manje a ne više dajući parazitima od kojih samo oni imaju korist .

Prestani više ovdje drobit nebuloze o švercu,ovom onom pa ova država je slučaj i još da im mi punimo guzicu dodatno a ti izvoli otvori trajni nalog i financiraj ih , smiješan i dosadan si više .

 

😬

15 godina
offline
Re: Od sutra, 1. srpnja, dodatni troškovi na male

štrumfek? .. gdje ti ja pišem ili se zalažem za plaćanje poreza? može citat? .. uopće me ne zanima koliko ćeš što platiti.

-pišem što je stanje, ioss .. i kako dio roba prolazi po starom, za što nemamo bolji naziv nego 'legalni šverc' tj ako te to ljuti, daj bolji naziv, koji?

-što je ako neku robu preneseš preko granice bez carisnkog postupka i poreza? osim ako je oslobođeno, to je kolokvijalno šverc. Branim li ti nešto? tvoja stvar, no ako želiš biti miran i u skladu sa pravilima tad prijaviš robu i platiš davanja, sve ostalo je kršenje zakona.

-zakon? pa porez recimo moraš platiti, svako kršenje je kršenje zakona, svaki post koji bi tako nešto sugerirao je protivan pravilima, foruma-zakona i time recimo posao moderatora.

 

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
8 godina
offline
Od sutra, 1. srpnja, dodatni troškovi na male pake

Pokusao sam pronaci sto je Ihush pogresno...ili barem lose... napisao.

 

I nisam uspio.

 

Covjek je samo sumarizirao ono sto je valjda vec svima do sada jasno 

 

Vecina sellera iz kine se uopce nece zayebavati s IOSS-om, vec ce prodavati i slati kao i do sada, nikakav PDV oni nece naplacivati.

 

Vecina paketa ce se slati kao privatna osoba-privatnoj osobi, i bez obzira na zakon i uredbu, desit ce se odredjeni postotak paketa koji ce biti carinjeni, svakako, no desavat ce se i odredjeni postotak paketa koji ce prolaziti kao i do sada, postar donese, ostavi, ili obavijest (ako je veci paketic), i amen....

 

Nacina da prisile sellera da koristi IOSS nemaju, a kupac ionako tu nista nije pitan, tako da ce se sve svesti na srecu - ili ces dobiti paket, ili obavijest da moras platiti porez. I opet, svima dobro, kome prodje paket bez oporezivanja, odlicno, kome naplate, realno, na istom je kao i da seller koristio ioss....

 

Dakle, jedna velika glupost, koja doduse hoce u nekoj mjeri napuniti blagajnu, no nece obaviti onu svoju svrhu (da ne kazem primarnu) - sprijeciti ovo sto ihush naziva "svercanje", jer ili ce paketi enormno kasniti (ukoliko BAS svaki bude pregledavan i pedeveiziran), ili ce se (opet bih se usudio reci) velika vecina provuci bez placanja poreza.

 

Opet, za odredjene korisnike, win-win situacija, posebice ove koji koriste neke oblike "fast shippinga", "eu warehouse-a" i "slicne piydarije"..... jer, ebaj (pajpal) - delivery time - 5 dana (karikirano).

 

Paket udje u zemlju, dok ga se netko sjeti pedeveizirati, prodje 5 dana, kupac prijavi da paket nije stigao, trazi refund.... dobije ga, logicno, paket nije stigao. 10-15-neko vrijeme dana potrebno u toj gomili za pedeve - paket stigne.

 

Da, netko ce reci, stigao je, evo, platim ja opet. Netko i nece, zar ne? Sto je tocno izgubio, osim vremena.....

 

Evo, cekam paket, seller nije u ioss, pa javim iduci tjedan kako je proslo, kad (ako) dodje......

Children Shouldnt Play with Dead Things
Moj PC  
1 0 hvala 1
13 godina
offline
Re: Od sutra, 1. srpnja, dodatni troškovi na male
Damir22 kaže...
Vecina sellera iz kine se uopce nece zayebavati s IOSS-om, vec ce prodavati i slati kao i do sada, nikakav PDV oni nece naplacivati.

 

 

Jel ti znaš da na Aliexpressu uopće ne možeš niti naručiti bez plaćanja PDV-a?
Pa mi sad nije baš jasno kako si došao do računice da se većina Kineza neće zajebavati sa IOSS-om.

2 godine
neaktivan
offline
Re: Od sutra, 1. srpnja, dodatni troškovi na male
Damir22 kaže...

Pokusao sam pronaci sto je Ihush pogresno...ili barem lose... napisao.

 

I nisam uspio.

 

Covjek je samo sumarizirao ono sto je valjda vec svima do sada jasno 

 

Vecina sellera iz kine se uopce nece zayebavati s IOSS-om, vec ce prodavati i slati kao i do sada, nikakav PDV oni nece naplacivati.

 

Pa pojedinacni selleri nemaju veze sa IOSS-om, nego marketplace (Aliex, Ebay, Wish...), sve što kupiš tamo je IOSS, cak su i specijalizirane trgovine kao npr. jlcpcb.com isto u IOSS-u, ja ne razumijem o kojim on sellerima prica.

15 godina
offline
Re: Od sutra, 1. srpnja, dodatni troškovi na male
perkoxcar kaže...

Stogla pošiljka preko Special line YW/bpost, nije naplaćeno 18,5kn. Naručeno debelo poslije 1.7. Pa tko je tu lud sad to vise nitko ne zna.

 primjer..

mAa+_ kaže...

Jučer u sandučiću našao još 1 paket opet ništa naplaćeno

dok mi je frend poslao fotku i njemu maskicu za mob naplatili.

meni je ovo hmm 7-8 paket koji je stigao ovaj mjesec bez ikakve naplate.

vrijednost ide do 100kn.

 primjer..

Ico_Zg kaže...
Damir22 kaže...
Vecina sellera iz kine se uopce nece zayebavati s IOSS-om, vec ce prodavati i slati kao i do sada, nikakav PDV oni nece naplacivati.

 

 

Jel ti znaš da na Aliexpressu uopće ne možeš niti naručiti bez plaćanja PDV-a?
Pa mi sad nije baš jasno kako si došao do računice da se većina Kineza neće zajebavati sa IOSS-om.

-vidi pod primjer..

peroperic9876125 kaže...
Damir22 kaže...

Pokusao sam pronaci sto je Ihush pogresno...ili barem lose... napisao.

 

I nisam uspio.

 

Covjek je samo sumarizirao ono sto je valjda vec svima do sada jasno 

 

Vecina sellera iz kine se uopce nece zayebavati s IOSS-om, vec ce prodavati i slati kao i do sada, nikakav PDV oni nece naplacivati.

 

Pa pojedinacni selleri nemaju veze sa IOSS-om, nego marketplace (Aliex, Ebay, Wish...), sve što kupiš tamo je IOSS, cak su i specijalizirane trgovine kao npr. jlcpcb.com isto u IOSS-u, ja ne razumijem o kojim on sellerima prica.

 -vidi gore..

 

**

tema nije aliexpres.. nego 1.7. zakon-paket-pošta-ioss.

-postoje dvije mogućnosti, kroz ioss ili po starom bez.

-kad ide korz ioss tad je porez već naplaćen + poštar naplati usmenu carinsku deklaraciju 18-38kn ovisno i granici-iznosu.

-bez poreza, poneka pošiljka može 'zapeti' na carini, kao rutinska kontrola, tad može biti naplaćeno (nema razloga da ne bude, tj 1.7..) kao što može jednako proći, tj taj dio ostaje po starom.. osim ako eu nešto dodatno ne promjeni ili ako nekako natjera sve na ioss, što s gornjim primjerima za sad vidimo kao suprotan dokaz-stanje..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
8 godina
offline
Re: Od sutra, 1. srpnja, dodatni troškovi na male
peroperic9876125 kaže...
Pa pojedinacni selleri nemaju veze sa IOSS-om, nego marketplace (Aliex, Ebay, Wish...), sve što kupiš tamo je IOSS, cak su i specijalizirane trgovine kao npr. jlcpcb.com isto u IOSS-u, ja ne razumijem o kojim on sellerima prica.

 Kako sam vec rekao - izgleda da nije, itemi uredno naruceni preko ebaya, placeni preko paypala, i apsolutno nikakav porez nigdje niti je prikazan, niti je obracunat.

 

Dakle, koji zakljucak vi izvlacite?

 

Ja taj da su neki selleri ocigledno pronasli nacin da zaobidju ioss, kako, na koju foru se taj VAT nigdje ne prikazuje, nigdje ne obracunava - to neznam.

 

Kako rekoh, ja ocekujem da cu platiti pdv kad paket stigne, ni ne bjezim od toga, svejedno mi je, samo sam htio reci da ocigledno postoje i selleri koji ga ne uracunavaju, a ako je nesto na nivou ebay-a, onda bi se kod SVIH sellera i itema porez automatski nadodavati i prikazivati.

 

Zar ne?

 

 EDIT 

 

Evo sad sam random klikao na listinge, i htio kupiti, za neke iteme je uredno pisalo "VAT - iznos", na nekima je pisalo "IMPORT  CHARGES - iznos", a na nekima je pisala samo cijena i free postarina, znaci kroz sve korake do placanja preko paypala, kod nekih itema se uopce nije racunao VAT.

 

Zanimljivo, kod nekih sellera iz kine dodavao se porez, kod nekih nije, kod engleskih selera mi uredno NIJE racunao nista dodatno, gdje god je pisalo EU warehouse - nista dodatno nije racunato....

Children Shouldnt Play with Dead Things
Poruka je uređivana zadnji put pet 30.7.2021 19:30 (Damir22).
16 godina
online
Re: Od sutra, 1. srpnja, dodatni troškovi na male
Damir22 kaže...

Ja taj da su neki selleri ocigledno pronasli nacin da zaobidju ioss, kako, na koju foru se taj VAT nigdje ne prikazuje, nigdje ne obracunava - to neznam.

 

Kako rekoh, ja ocekujem da cu platiti pdv kad paket stigne, ni ne bjezim od toga, svejedno mi je, samo sam htio reci da ocigledno postoje i selleri koji ga ne uracunavaju, a ako je nesto na nivou ebay-a, onda bi se kod SVIH sellera i itema porez automatski nadodavati i prikazivati.

 

Zar ne?

 

 

Pa i ne baš.

Seller ne mora biti u IOSS-u, ne mora prodavati kroz ikakav kanal kao eBay ili Ali, problem je što je korisniku bolje da jest jer će manje platiti pri uvozu, a robu će dobiti brže.

15 godina
offline
Od sutra, 1. srpnja, dodatni troškovi na male pake

kao btw, hvala :) damir22..

 

- no to je tako, jednostavno ljudi nešto vide kao recimo 'kritiku' ili što već, nesporazum, no više kao problem vidim ostatak 'navijača' koji krenu s tu-td navijati, misle da je to lajkanje ili što već.. kao i moraliziranje ili želja (i mene kao kupca jednako kao ostali) za nekim porezom.. jednostavno, ako se nešto mora platiti, ako su takva pravila, onaj tko pita želi odgovor npr što-koliko će platiti.. a tad dobiješ etiketu recimo utjerivača poreza ili navijača pošte za 'usmenu carinsku deklaraciju' ... protiv čega pišem kao izmišljen parafiskalni namet, kao 'kompenzacija' za dostavu-paket ili obavljen posao za državu-carinu, uz izum koji postoji samo kod nas, tj nigdje u svemiru osim kod nas ne postoji usmena deklaracija, jer to je temelj birokracije-papirologije za takve poslove, carina-porez-roba... tj to prolazi isključivo jer je kranji kupac, ne za daljnju prodaju i takva roba je po toj osnovi oslobođena papirologije.. tj eu birokracija i zakoni koji nisu spremni kao i činjenica da eu nije jedna država, jedan zakon, jedna kontrola nego svatko radi za sebe nešto sa strane tj porez nikom ne fali tj formalno jednako kao kad pošiljka (gornji primjeri) prođe mimo iossa, tad država ne zna da to može naplatiti, ''jer nije o tome dobila obavijest''.. tj zato razna eu skladišta funkcioniraju, jer genriraju promet-zaradu pa lokalno vlast-država malo zažmiri, dok ostale države u koje isporučuju unutar eu nemaju o tome 'obavijest'.. i to je ono što nazivam 'legalni šverc' jer svi znaju i koriste takvo stanje i za sad se ništa nije promijenilo osim onih koji su počeli kroz ioss.. (ako aliex..).

... a ako im iz nekog razloga recimo padne promet, tad će se vjerojatno vratiti na staro, bez iossa, jer za sad to prolazi a nema razloga da ne bi i dalje, jer nije dovoljno donjeti neku briselsku odluku na komadu papira čak i zakon, tj da bi nešto vrijedio treba ga provoditi-kontrolirati.. a tad ni zakon ne bi bio potreban tj to su mogli i prije s tim skladištima da su željeli + problem s brexitom i pozicijom supersile koja može što želi dok je eu impotentna to spriječiti pa se diskretno okrene i pravi da ne vidi.. tj nikad neće postaviti šengen u irskoj kao primjer.

 

Old Iggy kaže...
..

Pa i ne baš.

Seller ne mora biti u IOSS-u, ne mora prodavati kroz ikakav kanal kao eBay ili Ali, problem je što je korisniku bolje da jest jer će manje platiti pri uvozu, a robu će dobiti brže.

 -pa i ne baš.. ??

gle, ako je u iossu tad će sigurno kupac platiti sve, porez + deklaraciju poštaru.

-ako nije u iossu, tad vidi gore primjere.. neće, osim poneki paket koji 'zapne' na nekoj provjeri.. tj kako misliš da je nešto bolje ako u oba slučaja plaća (isto) dok u ovom primjeru vidimo da ne plaća? .. ili kako će robu dobiti brže? dostava biciklom ili pješice? .. itd. :)

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put pet 30.7.2021 19:32 (ihush).
 
0 0 hvala 0
8 godina
offline
Re: Od sutra, 1. srpnja, dodatni troškovi na male
Old Iggy kaže...
Seller ne mora biti u IOSS-u, ne mora prodavati kroz ikakav kanal kao eBay ili Ali, problem je što je korisniku bolje da jest jer će manje platiti pri uvozu, a robu će dobiti brže.

 Mozes molim te ovo pojasniti, mislim, nacelno kuzim, no u ovom mom primjeru (i jos nekima) evidentno je da seller prodaje preko e-baya, i zaobilazi ioss na neki nacin.


Ostalo mi je jasno, i slazem se.

Children Shouldnt Play with Dead Things
16 godina
online
Re: Od sutra, 1. srpnja, dodatni troškovi na male
Damir22 kaže...
Old Iggy kaže...
Seller ne mora biti u IOSS-u, ne mora prodavati kroz ikakav kanal kao eBay ili Ali, problem je što je korisniku bolje da jest jer će manje platiti pri uvozu, a robu će dobiti brže.

 Mozes molim te ovo pojasniti, mislim, nacelno kuzim, no u ovom mom primjeru (i jos nekima) evidentno je da seller prodaje preko e-baya, i zaobilazi ioss na neki nacin.


Ostalo mi je jasno, i slazem se.

Ne znam pravila eBaya i ne vidim "obvezu" upotrebe IOSS-a kroz isti. Ovisi li to o državi, vrsti ugovora prodavač - eBay i slično, ne bih se petljao.

Ono što kupac treba vidjeti je kod plaćanja stvarno stanje: ako je išlo kroz IOSS, vidjet će da je plaćen porez i dobit će IOSS broj.

To mu je dovoljno za pripremu uvoza, kao i računicu plaćanja.

8 godina
offline
Od sutra, 1. srpnja, dodatni troškovi na male pake

Hvala!

 

Vise sam pitao zbog ovoga sto je peroperic napisao da je ebay taj koji odradjuje ioss (da tako kazem) i da mu nije onda jasno o kojim sellerima govorim....

 

Moja pretpostavka je da sam ja platio selleru u kini (kao i do sada), a da ce slanje robe odraditi neki Miguel Hose Maria, iz spanjolske, inace njegov jako dobar prijatelj, koji ce iteme poslati kao privatna osoba - meni, privatnoj osobi, s nekom izmisljenom vrijednoscu paketa, bez racuna, i bez icega, ono sto se nekada popularno zvalo "gift".... Iz EU u EU, svi smo si svoji.... 

 

Takodjer, moja pretpostavka je da to NECE proci, te da cu dobiti nekakav poziv da dostavim "papir" koliko je to placeno, za svrhu dokazivanja bi paypal invoice morao posluziti svrsi, obracunat ce mi 25% na taj iznos + ako ima jos kakvih dodatnih troskova, ja cu platiti to, dobiti svoj paket, i svi sretni i zadovoljni

 

Tako da, ne pokusavam reci da postoji nacin kako zaobici placanje pdv-a, niti isto promoviram (da netko krivo ne shvati), vec samo da ocigledno ioss ne vrijedi za sve sellere.

 

Zanimljivo, seller me uvjerava da necu imati nikakvih dodatnih troskova, ni placanja poreza, niti icega..... ok, boli njega kiki, moze on tvrditi sto zeli, no eto..... zanimljivo je kako je "siguran" u to....

 

 

Children Shouldnt Play with Dead Things
Poruka je uređivana zadnji put pet 30.7.2021 19:47 (Damir22).
Moj PC  
1 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Od sutra, 1. srpnja, dodatni troškovi na male

-ja ne vidim zašto peroperić i miguel ne bi bili frendovi pingponga.. 

 

tj ne vidim promjenu, pa pretpostavljam (+ gornji primjeri) da će i dalje ostati isto, 'bratstvo' uz giftove i sl.

 

naravno, svjestan kupac bi trebao 'revoltirano' to prijaviti državi i nekako platiti porez, još samo da netko doda taj dio u sustav (sarkazam, jer naravno ima onih koji to ne prepoznaju).. tj uvijek postoji mogućnost da država-carina nešto naplati, jer postoji osnova, no za te male pakete-iznose.. kao da nije dovoljno važno, + recimo hr država može nešto dobiti čisto ako trgovac koristi ioss, 'ni kriva ni dužna' dobit će porez kao i pošta svoj dio neke usmene usluge.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
16 godina
online
Re: Od sutra, 1. srpnja, dodatni troškovi na male
ihush kaže...

-ja ne vidim zašto peroperić i miguel ne bi bili frendovi pingponga.. 

 

tj ne vidim promjenu, pa pretpostavljam (+ gornji primjeri) da će i dalje ostati isto, 'bratstvo' uz giftove i sl.

 

naravno, svjestan kupac bi trebao 'revoltirano' to prijaviti državi i nekako platiti porez, još samo da netko doda taj dio u sustav (sarkazam, jer naravno ima onih koji to ne prepoznaju).. tj uvijek postoji mogućnost da država-carina nešto naplati, jer postoji osnova, no za te male pakete-iznose.. kao da nije dovoljno važno, + recimo hr država može nešto dobiti čisto ako trgovac koristi ioss, 'ni kriva ni dužna' dobit će porez kao i pošta svoj dio neke usmene usluge.

Giftovi su posebna srvena krpa carinama u svijetu, to nije prolazilo ni prije sto godina, kamoli danas.

Na stranu deklariranje, porez je ipak porez.

15 godina
offline
Re: Od sutra, 1. srpnja, dodatni troškovi na male
Old Iggy kaže...
..

Na stranu deklariranje, porez je ipak porez.

 .. što je isus rekao pilatu na isto, trik pitanje? :) .. caru carevo, dok je alcapone to otkrio na bolniji način, ono možeš pobiti masu uz teški kriminal, dovoljno da nema (živih) dokaza, ali ne platiti porez e to je no-no.. :)

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
8 godina
offline
Od sutra, 1. srpnja, dodatni troškovi na male pake

Evo, mislim da sam skuzio grm i zec.....

 

Dakle, ukoliko je iznos manji od 150 eur, ebay automatski nadodaje pdv, s obzirom na zemlju u koju se salje.


Ukoliko je iznos veci od 150 eura, ne nadodaje pdv, placa se cijena koja pise.

 

"It will not colloected VAT by ebay If order price higher than GBP135(EUR150). Not need the IOSS."

 

Naravno, tema je mozda otisla u krivom smjeru, jer se prica o paketima male vrijednosti, sto ova cifra vise nije..... 

Children Shouldnt Play with Dead Things
Poruka je uređivana zadnji put pet 30.7.2021 20:07 (Damir22).
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Od sutra, 1. srpnja, dodatni troškovi na male

-ne kužim/kontam .. po kojem kriteriju to radi ebay? tj granica 150€ je samo granica naknade, pravilo je i dalje isto.. tj nije to ona granica od 22€ ili za prelaz fizičke granice-osobno itd..

-možda početne nejasnoće.. tko će znati (mada znam sve) :)) ..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
8 godina
offline
Od sutra, 1. srpnja, dodatni troškovi na male pake

Neznam, no eto, to sam primjetio...

 

AKo je iz kine, i ako je iznos preko 150 eur - ne racuna vat. Za manje iznose racuna.....

Children Shouldnt Play with Dead Things
Moj PC  
0 0 hvala 1
16 godina
online
Re: Od sutra, 1. srpnja, dodatni troškovi na male
Damir22 kaže...

Neznam, no eto, to sam primjetio...

 

AKo je iz kine, i ako je iznos preko 150 eur - ne racuna vat. Za manje iznose racuna.....

Dosta logično.

Preko 150€ ide i carina, a to je puno kompleksniji proces, potrebna je točna tarifa itd...

8 godina
offline
Re: Od sutra, 1. srpnja, dodatni troškovi na male
Da, vidjet cu sto ce biti i kako ce proci, javim kad stigne paket.
Children Shouldnt Play with Dead Things
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Od sutra, 1. srpnja, dodatni troškovi na male

-da, zaboravio sam da je carinski dio različit .. ne jednostavan kao pdv.

-to može biti razlog, no tad je recimo blentav-loš razlog, sustav, nešto .. tj kako vuku pdv mogu i ostalo ili neku generičnu carinu tj roba na koju je carina nula dok carinske troškove naplati pošta 'usmeno'.. tj da ide kroz ioss taj viši iznos, prošao bi ekšli identičnu proceduru gdje bi se država zadovoljila s pdvom a pošta s 'usmenim' 38kn.. dok za carinu ostaje nevažno, jer je ni ovako ne dobiju + nije problem sama carina nego postupak kojeg zapravo ni nema jer pošta to radi samo formalno, tj sve što radi je skeniranje etikete-čitanje, ništa više (osim random pregleda što i dalje rade carinici..)

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
16 godina
online
Re: Od sutra, 1. srpnja, dodatni troškovi na male
ihush kaže...

-da, zaboravio sam da je carinski dio različit .. ne jednostavan kao pdv.

-to može biti razlog, no tad je recimo blentav-loš razlog, sustav, nešto .. tj kako vuku pdv mogu i ostalo ili neku generičnu carinu tj roba na koju je carina nula dok carinske troškove naplati pošta 'usmeno'.. tj da ide kroz ioss taj viši iznos, prošao bi ekšli identičnu proceduru gdje bi se država zadovoljila s pdvom a pošta s 'usmenim' 38kn.. dok za carinu ostaje nevažno, jer je ni ovako ne dobiju + nije problem sama carina nego postupak kojeg zapravo ni nema jer pošta to radi samo formalno, tj sve što radi je skeniranje etikete-čitanje, ništa više (osim random pregleda što i dalje rade carinici..)

U biti sva pošta prođe inicijalni pregled, samo je pitanje koliko toga ode na ručni pregled.

E sad, ako je preko 150€, situacija se koplicira jer bi prodavač automatski morao znati carinsku tarifu, obračunati carinu, na to poštarinu i na sve zajedno PDV.

Plus, ako promaši tarifni broj, ima i prekršajnu odgovornost.

 

Zato vjerojatno ne ide direktno. Moglo bi se i jedinstvenom stopom (kao 2,5% za neke slučajeve), ali onda ona roba koja nema carinu (a takvo je brdo stvari) ima nepotreban trošak...

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice