Od sutra, 1. srpnja, dodatni troškovi na male pake

poruka: 585
|
čitano: 146.650
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Od sutra, 1. srpnja, dodatni troškovi na male pake".
15 godina
offline
Re: Od sutra, 1. srpnja, dodatni troškovi na male

da... i google irska ne postoji.. kao ostali primjeri gdje se to upravo radi pa i ovakvi paketi koji prođu bez naknada što za sad objašnjavamo npr zastojem i sl ... ali kao naplaćivat će.. 

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
13 godina
offline
Re: Od sutra, 1. srpnja, dodatni troškovi na male
XXX-Man kaže...

U zadnjih 2 tjedna sam dobio nekoliko paketa i nisam ništa platio...obični paketi s aliex koje sam čekao cca 2 mjeseca...ne kužim 

 Evo i ja isto tak. Naručeno u 5 mjesecu, stiglo pred par dana, ništ nisam platio...

15 godina
neaktivan
offline
Od sutra, 1. srpnja, dodatni troškovi na male pake

S obzirom na nova pravila od 1. srpnja, a pogotovo na namet od 18,50 kn po paketu, postalo je posve neisplativo naručivati iz Kine pakete niže vrijednosti. Ja sam dosad naručivao jako puno sitnih elektroničkih komponenti u malim batchevima za potrebe eksperimentiranja, cijene od 2-3 dolara po paketu, od različitih ponuđača. Naravno, ako se toj cijeni doda 3$ po paketu koje uzima HP, priča postaje besmislena.

E sad, AliExpress ima opciju objedinjavanja paketa, čime bi se teoretski moglo agregirati paketa i do vrijednosti od 150€, a platilo bi se samo 18,50kn za jedan veliki paket, što je onda podnošljivo.

Ima li netko saznanja o tome kako ta priča funkcionira, jer se ništa od informacija koje sam našao na netu i AE stranicama nije pokazalo korisnim?

Try to look unimportant - the enemy may be low on ammo.
 
1 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Od sutra, 1. srpnja, dodatni troškovi na male
Supermano kaže...

S obzirom na nova pravila od 1. srpnja, a pogotovo na namet od 18,50 kn po paketu, postalo je posve neisplativo naručivati iz Kine pakete niže vrijednosti. Ja sam dosad naručivao jako puno sitnih elektroničkih komponenti u malim batchevima za potrebe eksperimentiranja, cijene od 2-3 dolara po paketu, od različitih ponuđača. Naravno, ako se toj cijeni doda 3$ po paketu koje uzima HP, priča postaje besmislena.

E sad, AliExpress ima opciju objedinjavanja paketa, čime bi se teoretski moglo agregirati paketa i do vrijednosti od 150€, a platilo bi se samo 18,50kn za jedan veliki paket, što je onda podnošljivo.

Ima li netko saznanja o tome kako ta priča funkcionira, jer se ništa od informacija koje sam našao na netu i AE stranicama nije pokazalo korisnim?

 -pravno, carinski.. svaka roba mora imati svoju odgovarajuću uvoznu-carinsku deklaraciju (kao i deklaraciju robe).. tj po tome je agregacija beskorisna tj samo ušteda na poštarini-paketu.. uz problem da bi svi artikli-robe morali biti označeni na kutiji kao i sve deklaracije.. no pošto pošta izrađuje 'usmenu' oni to mogu jednako tretirati, kao jednu.. ili će reći da su usmeno to ponovili x-puta :) i naplatiti umnožak.

 

edit: + izvedivo isključivo ako je roba jednog trgovca, jedan račun sa stavkama.. ako su dva trgovca tad je agregacija nemoguća, tj nije isto kontejner za brod koji ide iz kine do roterdama što se može agregirati i roba koju bi u jednu kutiju trebali strpati različiti trgovci prije slanja.. prije šipinga.

 

-kanali koji zaobilaze poštu npr dhl mogu ostati nepromjenjeni, jer njih ne zanima porez-carina, nemaju s tim veze, isključivo cijena dostave paketa neovisno o sadružaju.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put pon 26.7.2021 11:25 (ihush).
2 godine
neaktivan
offline
Re: Od sutra, 1. srpnja, dodatni troškovi na male
ihush kaže...
Supermano kaže...

S obzirom na nova pravila od 1. srpnja, a pogotovo na namet od 18,50 kn po paketu, postalo je posve neisplativo naručivati iz Kine pakete niže vrijednosti. Ja sam dosad naručivao jako puno sitnih elektroničkih komponenti u malim batchevima za potrebe eksperimentiranja, cijene od 2-3 dolara po paketu, od različitih ponuđača. Naravno, ako se toj cijeni doda 3$ po paketu koje uzima HP, priča postaje besmislena.

E sad, AliExpress ima opciju objedinjavanja paketa, čime bi se teoretski moglo agregirati paketa i do vrijednosti od 150€, a platilo bi se samo 18,50kn za jedan veliki paket, što je onda podnošljivo.

Ima li netko saznanja o tome kako ta priča funkcionira, jer se ništa od informacija koje sam našao na netu i AE stranicama nije pokazalo korisnim?

 -pravno, carinski.. svaka roba mora imati svoju odgovarajuću uvoznu-carinsku deklaraciju (kao i deklaraciju robe).. tj po tome je agregacija beskorisna tj samo ušteda na poštarini-paketu.. uz problem da bi svi artikli-robe morali biti označeni na kutiji kao i sve deklaracije.. no pošto pošta izrađuje 'usmenu' oni to mogu jednako tretirati, kao jednu.. ili će reći da su usmeno to ponovili x-puta :) i naplatiti umnožak.

 

edit: + izvedivo isključivo ako je roba jednog trgovca, jedan račun sa stavkama.. ako su dva trgovca tad je agregacija nemoguća, tj nije isto kontejner za brod koji ide iz kine do roterdama što se može agregirati i roba koju bi u jednu kutiju trebali strpati različiti trgovci prije slanja.. prije šipinga.

 

-kanali koji zaobilaze poštu npr dhl mogu ostati nepromjenjeni, jer njih ne zanima porez-carina, nemaju s tim veze, isključivo cijena dostave paketa neovisno o sadružaju.

Nije, Aliexpress je kao marketplace zadužen za naplatu PDV-a/izradu deklaracija..., selleri nemaju ništa sa time, tako da je sigurno sve po PS-u kad Aliex objedini paket. I sa Amazona dodje paket sa više proizvoda od više trgovaca.

15 godina
offline
Re: Od sutra, 1. srpnja, dodatni troškovi na male
peroperic9876125 kaže...
ihush kaže...
Supermano kaže...

S obzirom na nova pravila od 1. srpnja, a pogotovo na namet od 18,50 kn po paketu, postalo je posve neisplativo naručivati iz Kine pakete niže vrijednosti. Ja sam dosad naručivao jako puno sitnih elektroničkih komponenti u malim batchevima za potrebe eksperimentiranja, cijene od 2-3 dolara po paketu, od različitih ponuđača. Naravno, ako se toj cijeni doda 3$ po paketu koje uzima HP, priča postaje besmislena.

E sad, AliExpress ima opciju objedinjavanja paketa, čime bi se teoretski moglo agregirati paketa i do vrijednosti od 150€, a platilo bi se samo 18,50kn za jedan veliki paket, što je onda podnošljivo.

Ima li netko saznanja o tome kako ta priča funkcionira, jer se ništa od informacija koje sam našao na netu i AE stranicama nije pokazalo korisnim?

 -pravno, carinski.. svaka roba mora imati svoju odgovarajuću uvoznu-carinsku deklaraciju (kao i deklaraciju robe).. tj po tome je agregacija beskorisna tj samo ušteda na poštarini-paketu.. uz problem da bi svi artikli-robe morali biti označeni na kutiji kao i sve deklaracije.. no pošto pošta izrađuje 'usmenu' oni to mogu jednako tretirati, kao jednu.. ili će reći da su usmeno to ponovili x-puta :) i naplatiti umnožak.

 

edit: + izvedivo isključivo ako je roba jednog trgovca, jedan račun sa stavkama.. ako su dva trgovca tad je agregacija nemoguća, tj nije isto kontejner za brod koji ide iz kine do roterdama što se može agregirati i roba koju bi u jednu kutiju trebali strpati različiti trgovci prije slanja.. prije šipinga.

 

-kanali koji zaobilaze poštu npr dhl mogu ostati nepromjenjeni, jer njih ne zanima porez-carina, nemaju s tim veze, isključivo cijena dostave paketa neovisno o sadružaju.

Nije, Aliexpress je kao marketplace zadužen za naplatu PDV-a/izradu deklaracija..., selleri nemaju ništa sa time, tako da je sigurno sve po PS-u kad Aliex objedini paket. I sa Amazona dodje paket sa više proizvoda od više trgovaca.

 -ne.. ali je posrednik, ne trgovac, ne prodaje ti ali ništa.. tj nije npr amazon-trgovina. (pročitaj pa ćeš razumjeti ili .. ako sam u krivu, ispraviš) :)

-izradu deklaracija? .. što reć, prvo nauči pa nastavi :) .. itd.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
2 godine
neaktivan
offline
Re: Od sutra, 1. srpnja, dodatni troškovi na male
ihush kaže...

 -ne.. ali je posrednik, ne trgovac, ne prodaje ti ali ništa.. tj nije npr amazon-trgovina. (pročitaj pa ćeš razumjeti ili .. ako sam u krivu, ispraviš) :)

-izradu deklaracija? .. što reć, prvo nauči pa nastavi :) .. itd.

Pa Aliex ispunjava tu elektronsku deklaraciju koja je vezana za IOSS. seller nema veze sa time, tako da sigurno nema problema kad aliex objedini pakete.

Za državu je bitno da je plaćen PDV, i ne vjerujem da ih zanima da li će onda nešto stići u jednom ili 20 zasebnih paketa.

Još nisam čuo da je netko imao problema na carini sa tim objedinjenim paketima.

15 godina
offline
Re: Od sutra, 1. srpnja, dodatni troškovi na male

ihush 

 

Kakve veze ima to što Aliexpress ili Amazon nisu trgovci nego posrednici?!

 

Gdje piše da samo trgovac može poslati paket? Jesi li ti trgovac?

Možeš li poslati paket nekom u inozemstvo?

Ako zapakiraš četiri predmeta zasebno, svaki u svoju kutiju, a onda ta četiri paketa staviš u jedan veći i pošalješ ih, da li će ih odreišna pošta tretirati kao zesebne pakete, i na temelju čega?

Ako su to četiri paketa, zašto nemaju četiri deklaracije, nego jednu?

 

Dakle, paket može poslati bilo tko, i nije bitno da li je to jedan veliki paket sa puno malih paketa unutra, ili samo jedan paket.

Kada takav konsolidirani paket dođe na carinu, on se tretira kao jedan paket, ima samo jednu poštarinu, i ima deklariranu vrijednost.

Nije bitno da li je jedan račun ili više njih, bitno je da se radi o jednoj deklaraciji, na kojoj se nalazi ukupan zbroj vriejednosti svih računa, i transportni troškovi.

 

Upitno može biti jedino ako je deklarirana vrijednost manja od stvarne vrijednosti, ali to je već posao carine, a ne pošte.

Za poštu je to jedan paket i tako se treira.

 

Uostalom, paketi se i kombiniraju da bi se smanjili transportni troškovi.

15 godina
offline
Re: Od sutra, 1. srpnja, dodatni troškovi na male

-ako je roba u iossu tad je ali sporedan, tad je to ioss sustav, pri čemu nema veze tko je posrednik.

-kako će roba biti upakirana ako je različiti trgovac time različita pravna osoba koja izdaje račun, tj ne izdaje ga ali, jer bi tad on postao prekupac-trgovac, tj poslovni subjekt koji izdaje račun, koji odgovara za točnost, poreze, čije je ime na računu.. pogledaj recimo račun iz konzuma, lidla,.. pokušaj 'spojiti' ta dva računa.. i tad si falsifikator itd. mada to teoretski možeš napraviti u 'wordu'.

-nije problem upakirati paket, nego račun, sustav, time i deklaracija robe, temeljem čega se izdaje uvozna-carinska deklaracija + porez.. takav račun ti izdaje trgovina, ne ali.

-dostava-transport s tim nemaju ništa, tj samo logistika-posrednici, kao špediteri, taxi.. itd. i svaki od njih ti izda svoj račun za svoje troškove, ali ne za druge firme-trgovine, pa tako ti špediter ne izdaje račun za robu (on u papirima nosi račun koji je dobio od trgovca-pošiljatelja).

 

-aliexpress. niej npr amazon, nije konzum..

AliExpress is different from Amazon because it acts only as an e-commerce platform and does not sell products directly to consumers.

-kraće, ne izdaje ti račun ali, on je samo posrednik-platforma. Amazon je trgovina, izdaje svoj račun.

 

-problemi na carini? ... ako ide kroz poštu, tad ne prolazi uopće kroz klasičnu carinu, tj pošta formalno obavlja taj posao tj to naplati 18-38kn za usmenu carinsku deklaraciju.

-problema ćeš imati svakako ako je roba zabranjena kao droga, krivotrovena, ako je neki carinski-porezni prekršaj npr lažirani račun 1$ .. ako te uhvate, recimo rutinskom-slučajnom kontrolom pa i na cesti dok recimo voziš taj paket i recimo nemaš 'papire'.

 

-problem paketa, .. gle, možeš recimo po frendu nešto poslati obitelji.. paket. Može tako neki kinez poslati paket u eu i hr, zagreb.. što će staviti u taj paket? Kako-gdje-tko? što će pisati na paketu? tko će to napisati, kako-gdje-kad.. temeljem čega? Kad nađeš odgovore bit će ti jasno :) a odgovor je račun-trgovca.

 

-ako je u sustavu iossa tad je sve + pdv već plaćeno i pošta tad naplati 18-38kn ovisno o iznosu.

-ako je izvan, može ostati kao do sad, tj ovisi kako prođe, ako prođe.. dosta tog prođe bez carine, dok se uvođenje iossa upravo zato i radi tj riješava se pdv a carina je sporedna i za te robe se svodi na naplatu usmene deklaracije od strane pošte, što je tek bezvezarija.. no pošti zgodno dođe, parafiskalni namet koji tad naplaćuju ako je u sustavu ioss-a.. a ako nije, tad bi trebalo biti 'pošteno' tj netko bi trebao obaviti uvoz-carinu tj kao do sad, što opet ponavljamo, prolazilo je svašta.. +do 22€ bez carine itd. pa ni potrebe za carinskim postupkom osim kao kontrola-provjera itd.

 

sustav zapravo nije napravljen, fale dijelovi, .. vidjet će se u hodu a ovo za sad govori da je i dalje divlji zapad, tj po tome što nekima dolazi bez 18kn vidimo da je po starom mada više po datumu to ne može biti (ulazak u postupak za carinsku deklaraciju.. što se moglo računati par dana, ne više).

 

maxim .. odgovor ti je u postu, konkretno, nije problem paket nego račun-trgovac tj temelj (dokument) po kojem se sve obračunava je upravo račun a njega ne izdaje posrednik nego trgovac, dok je nevažno tko pakira robu, kojiom dostavom šalje itd.. tj to je samo logistika, kao i normalna pošta-dostava, recimo unutar hr ili eu kao jedinstvenog tržišta, za praktički istu robu, i dostavljač kao pošta s tim nema ništa, tj isti miš je kupljen u domaćoj trgovini ili iz kine dok pošta za dostavu paketa u slučaju interno-eu-hr nema što raditi s tim računom niti ga traže, .. tj 'na paketu piše' made in kina.. pa po tome znaju, tj ili je u ioss ili nije, ako nije.. ne zna se ništa odnosno tad te carinska služba nešto može tražiti, ne pošta za usmenu deklaraciju tj upravo u sustavu iossa je zamišljeno da to rade, naplate deklaraciju 18kn automatizmom, dok ako nije u iossu nemaju na temelju čega nešto naplatiti, jer su samo dostava (ako netko šalje poštom, ako ne koriste druge kao dhl..).

-račun može izdati samo trgovac. Sve ostalo je porezna prevara, zabranjeno i to ne može raditi posrednik tj može ovlašteni zastupnik koji tad to radi u tvoje ime, tj da angažiraš neku špediciju-uvoznika koji tad to radi za tebe, no ali ne radi za tebe kao špediter i nisi ga angažirao.. itd.

 

-pravno-računodovstveno.. nemoguće, tj nije pitanje jel se nešto 'može' (može se svašta) nego sustav-pravila i tad se to ne smije, kažnivo a u sučaju računa i jurisdikcije nikakav račun izvan eu nema relevantnost tj ima samo kad uvoznik koji je tad odgovoran to obavi, a sad uvoznika-trgovca nema tj to je direktno kupac, tj kupac online postane uvoznik i ako želi poslovati kao firma, može, naručiti šleper robe, pribaviti papire-deklaracije, platiti carinske troškove itd.. no to kranji kupac ne radi i to je recimo do 1000€ oslobođeno kao 'jednostavni uvoz' (kao za osobne potrebe).. tj to rade trgovine-uvoznici. Ako prilože falsificiran račun kao 1$ za nešto što je inače 10$ tad u slučaju da to carina-porezna otkriju plaća kaznu, odnosno ako se to desi kupcu može dobiti kaznu kao i ako kupi fejk-falsifikat tj tad mora reći da nije znao.. ili kazna itd. jer tad je za sve odgovoran uvoznik, pa i za točnost papira, računa, originali.. ne da netko natipka neki račun u 'wordu' .. a ako se pitaš čemu služi naša fiskalizacija ili kako, pa tako da je ona efikasna samo za nas u hr, do granice, ne preko, jer tad ne možeš provjeriti točnost računa ako je trgovina izvan hr tj nije u našem sustavu fiskalizacije, tj da bi bila mora biti domaća trgovina itd itd.. Tad ti jednako 'fejkan' račun može ispisati trgovac iz češke kao iz kine.. a tek kad se unutar eu sve spoji, sustav, tek tad će kontrola biti moguća, no ovo je za sad nekako na pola.. tj javna tajna i svi znaju pa se kao formalno nešto radi a države će dobiti nešto pdva, pošta nešto za ništa, svi malo sretniji što će kupac to malo nešto više platiti.. umjesto 10kn, 30kn.. a takvih pošiljaka ima na tisuće pa se nakupi. Ne da će sad ioss sve riješiti, tj da je tako postavljeno tad više u ovoj temi ne bi bilo posljednjih postova koji kažu da je i dalje nešto bez poreza ili naknade pošti.. ubačeno u kaslić. To ti je konkretan 'dokaz'. :)

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put pon 26.7.2021 16:39 (ihush).
15 godina
offline
Od sutra, 1. srpnja, dodatni troškovi na male pake

Stigao mi  danas mobilni uređaj s Banggooda, vrijednost 383,28$. naručen 02.07.2021. Nikakvih dodatnih plaćanja nije bilo. S obzirom da već cca 2 mjeseca ''pikiram'' taj mob mogu reći da se cijena nije mjenjala,  barem ne na više. Znam da mu je bila početna 399$ kad sam prvi put gledao u 6. mjesecu,a eto sada sam platio gore iznos gdje je bilo uključeno i osiguranje od eventualnog gubitka u iznosu od par $$.

Dostavljeno GLS-om. To mi je već treći paket ovog mjeseca iz Banggooda , a da nisam ništa dodatno plaćao niti je na fakturi naznačen porez.

Moram napomenuti  da sve dostave od početka godine što sam uzeo na Banggoodu su mi dostavljene putem GLS-a.

 

 

 

Ponosni vlasnik PS3 i nekoliko desetaka original igara / http://www.accredo.hr/ http://www.mcsi-design.net/
Moj PC  
1 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Od sutra, 1. srpnja, dodatni troškovi na male
kostolomac kaže...

..

Dostavljeno GLS-om. ..

 

 

 -eto.. nije kroz poštu i dalje ostaje po starom (legalni šverc, tj carinske deklaracije i pdv nikog ne zanimaju.. osim onih država kojima bi pripao taj pdv..)

-da je u iossu tad bi bilo + deklaracija+pdv.. i tad bi išlo kroz poštu.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
15 godina
offline
Re: Od sutra, 1. srpnja, dodatni troškovi na male
ihush kaže...
kostolomac kaže...

..

Dostavljeno GLS-om. ..

 

 

 -eto.. nije kroz poštu i dalje ostaje po starom (legalni šverc, tj carinske deklaracije i pdv nikog ne zanimaju.. osim onih država kojima bi pripao taj pdv..)

-da je u iossu tad bi bilo + deklaracija+pdv.. i tad bi išlo kroz poštu.

 S obzirom da je poslano  iz NL, moguće da je PDV tamo plaćen prilikom uvoza već i prije donošenja novih propisa kod uvoza. Tako da možemo samo nagađat jeli to legalni šverc tj. rupa koja očito nije zahvatila sve nego samo što ide kroz HP.

 

Ihush- vidim da sve što prođe bez naplate carinskog postupka i pdv-a, ti smatraš da je to ''legalni šverc'' što je po meni velika glupost. Ukratko, ja ako otvorim firmu NL, iznajmim skladište, uvezem robu iz Kine naravno da  ću platiti u NL sva davanja, te je ne moguće izbjeći prije puštanja u slobodni promet. Čisto sumnjam da prolazi cijeli broodovi pod šverc. Po meni u ovom slučaju su sva davanja plaćena u NL prilikom uvoza ( a dali je to bilo prije ovog donošenja propisa ili sada u 7. mjesecu je nebitno ), i nema nikakve zapreke da Banggood sa svojeg skladišta u Nl šaljem robu dilje EU bez naknadne naplate pdv-a.  Ali u prinicpu to nas nije ni briga , dali je tamo plaćen pdv ili nije, s time se treba pozabavati porezna i carina u NL. Jer to bi značilo da Banggood cijelo vrijeme radi ilegalno ( ne plaća porez, carinu itd... )  u NL, u što čisto sumnjam.....

Ponosni vlasnik PS3 i nekoliko desetaka original igara / http://www.accredo.hr/ http://www.mcsi-design.net/
Poruka je uređivana zadnji put pon 26.7.2021 16:58 (kostolomac).
2 godine
neaktivan
offline
Re: Od sutra, 1. srpnja, dodatni troškovi na male
kostolomac kaže...
ihush kaže...
kostolomac kaže...

..

Dostavljeno GLS-om. ..

 

 

 -eto.. nije kroz poštu i dalje ostaje po starom (legalni šverc, tj carinske deklaracije i pdv nikog ne zanimaju.. osim onih država kojima bi pripao taj pdv..)

-da je u iossu tad bi bilo + deklaracija+pdv.. i tad bi išlo kroz poštu.

 S obzirom da je poslano  iz NL, moguće da je PDV tamo plaćen prilikom uvoza već i prije donošenja novih propisa kod uvoza. Tako da možemo samo nagađat jeli to legalni šverc tj. rupa koja očito nije zahvatila sve nego samo što ide kroz HP.

 Nije to ništa prošvercano, to je sve uvezeno, jedino je razlika što HR na to nije dobio PDV, nego neka druga EU članica u koju je to uvezeno. Pa što nije da i mailboxde radi istu stvar? platiš njemački a ne hrvatski pdv.

2 godine
neaktivan
offline
Re: Od sutra, 1. srpnja, dodatni troškovi na male
ihush kaže...
kostolomac kaže...

..

Dostavljeno GLS-om. ..

 

 

 -eto.. nije kroz poštu i dalje ostaje po starom (legalni šverc, tj carinske deklaracije i pdv nikog ne zanimaju.. osim onih država kojima bi pripao taj pdv..)

-da je u iossu tad bi bilo + deklaracija+pdv.. i tad bi išlo kroz poštu.

 Kakve veze ima pošta sa IOSS-om??? Paket može ući u zemlju i preko drugih dostavljača.

15 godina
offline
Re: Od sutra, 1. srpnja, dodatni troškovi na male
ihush kaže...

 

maxim .. odgovor ti je u postu, konkretno, nije problem paket nego račun-trgovac tj temelj (dokument) po kojem se sve obračunava je upravo račun a njega ne izdaje posrednik nego trgovac

Zašto bi račun bio problem?!

Temelj za obračun carinskih davanja nije račun, nego carinska deklaracija. Račun koji carina traži od primatelja služi za potvrdu da deklarirana vrijednost odgovara svarnoj vrijednosti paketa. Ali carina ima diskrecijsko pravo da sama odredi vrijednost paketa (ako posumnjaju u vjerodostojnost računa).

 

Uostalom, kada šalješ paket u inozemstvo kao fizička osoba, nisi dužan napraviti račun (a mora bi kada bi račun bio temljni dokument za carinjenje), nego samo navesti vrijednost robe u paketu (koju carina može prihvatiti ili ne). 

 

ihush kaže...

 

 .. tj 'na paketu piše' made in kina.. pa po tome znaju, tj ili je u ioss ili nije, ako nije..

 

Nebitno je što na paketu piše, i vjeruj mi, na paketima iz kine ne piše "made in china" (to obično piše na proizvodima), ali imaju dovoljno hijeroglifa na sebi, da bilo tko može zaključiti odakle paket dolazi, ali, i to je nebitno.

 

Za poštu je samo bitno da li paket dolazi izvan EU, ili sa teritorija EU. Ako dolazi izvan EU, onda ide na carinu, a ako ne, onda je zemlja članica EU u koju je proizvod fizički ušao, dužna voditi računa o naplati carine i PDV-a.

ihush kaže...

 

 .. a ako se pitaš čemu služi naša fiskalizacija

 

Fiskalizacija služi tome da spriječi trgovce da prodaju robu ili uslugu, a zatim je storniraju, kako bi prikazali manji promet od stvarnog, platili što manji porez, i posljedično, da limitira iznos gotovog novca kojim onda vlasnici firmi mogu "na ruke" isplaćivati svoje zaposlenike i tako opet varati državu.

 

kostolomac kaže...

Ihush- vidim da sve što prođe bez naplate carinskog postupka i pdv-a, ti smatraš da je to ''legalni šverc'' što je po meni velika glupost. Ukratko, ja ako otvorim firmu NL, iznajmim skladište, uvezem robu iz Kine naravno da  ću platiti u NL sva davanja, te je ne moguće izbjeći prije puštanja u slobodni promet. Čisto sumnjam da prolazi cijeli broodovi pod šverc. Po meni u ovom slučaju su sva davanja plaćena u NL prilikom uvoza ( a dali je to bilo prije ovog donošenja propisa ili sada u 7. mjesecu je nebitno ), i nema nikakve zapreke da Banggood sa svojeg skladišta u Nl šaljem robu dilje EU bez naknadne naplate pdv-a.  Ali u prinicpu to nas nije ni briga , dali je tamo plaćen pdv ili nije, s time se treba pozabavati porezna i carina u NL. Jer to bi značilo da Banggood cijelo vrijeme radi ilegalno ( ne plaća porez, carinu itd... )  u NL, u što čisto sumnjam.....

 

ihush priča, barem koliko sam ja shvatio, o skladištima unutar bescarinskih zona. A ta skladišta su u nadležnosti zemalja u kojima se nalaze, i nemaju veze sa ovom problematikom. Ako neka država, npr. Nizozemska, dozvoli skladištu u bescarinskoj zoni, da pusti u promet proizvod koji nije ocrinjen, to je njihov carinski prekršaj, i naša carina i porez sa tim nemaju nikakcve veze.

 

Roba koja se prodaje unutar EU, bez obzira na njeno porijeklo, mora imati obračunat PDV, s tim da taj PDV mora biti obračunat po stopi zemlje u koju se roba uvozi (kada govorimo o prodaji na daljinu putem interneta unutar EU). Izuzetak su jedino trgovci koji imaju godišnji promet sa svim ostalim članicama EU ispod 10.000 EUR godišnje.

 

Dakle, kada kupuješ nešto preko inerneta iz EU, prilikom plaćanja ti jasno mora biti naznačen PDV, i stopa PDV-a je 25% ako kupuješ iz Hrvatske.

 

 

 

15 godina
offline
Re: Od sutra, 1. srpnja, dodatni troškovi na male
kostolomac kaže...
ihush kaže...
kostolomac kaže...

..

Dostavljeno GLS-om. ..

 

 

 -eto.. nije kroz poštu i dalje ostaje po starom (legalni šverc, tj carinske deklaracije i pdv nikog ne zanimaju.. osim onih država kojima bi pripao taj pdv..)

-da je u iossu tad bi bilo + deklaracija+pdv.. i tad bi išlo kroz poštu.

 S obzirom da je poslano  iz NL, moguće da je PDV tamo plaćen prilikom uvoza već i prije donošenja novih propisa kod uvoza. Tako da možemo samo nagađat jeli to legalni šverc tj. rupa koja očito nije zahvatila sve nego samo što ide kroz HP.

 

Ihush- vidim da sve što prođe bez naplate carinskog postupka i pdv-a, ti smatraš da je to ''legalni šverc'' što je po meni velika glupost. Ukratko, ja ako otvorim firmu NL, iznajmim skladište, uvezem robu iz Kine naravno da  ću platiti u NL sva davanja, te je ne moguće izbjeći prije puštanja u slobodni promet. Čisto sumnjam da prolazi cijeli broodovi pod šverc. Po meni u ovom slučaju su sva davanja plaćena u NL prilikom uvoza ( a dali je to bilo prije ovog donošenja propisa ili sada u 7. mjesecu je nebitno ), i nema nikakve zapreke da Banggood sa svojeg skladišta u Nl šaljem robu dilje EU bez naknadne naplate pdv-a.  Ali u prinicpu to nas nije ni briga , dali je tamo plaćen pdv ili nije, s time se treba pozabavati porezna i carina u NL. Jer to bi značilo da Banggood cijelo vrijeme radi ilegalno ( ne plaća porez, carinu itd... )  u NL, u što čisto sumnjam.....

 -možeš.. otvoriš firmu, sjedište, registriraš u nizozemskoj, plaćaš poreze.. uvezeš robu, obaviš carinske formalnosti, pribaviš deklaraciju, platiš porez .. to je normalna trgovina (slobodno tržište) i to možeš recimo u čitavom svijetu, jednako poslovati s čitavim svijetom. Problem ili netko kaže da ne možeš?... 

-kad tako kao trgovac uvezezš robu u nizozemsku, tad je to eu roba, tad može po eu bez carine-poreza.. to je to.

-no aliexpress nije uvoznik u eu.. jasnije? -a što ću ti ja tad, čitaj, razmisli itd. :)

-kad kupac online-direktno kupuje tad je on uvoznik. Tad mali-kranji kupac ne može reći da je 'niskozemac' jer nema sjedište-adresu, no može se svašta i radi se.. a to je 'legalni šverc' jer je šverc, jer nisu sređeni svi papiri-porezi i zato se kemija s novim riješenjem..

-u iossu si već platio svoj pdv + poštaru platiš usmenu carinsku deklaraciju tj parafiskalni namet koji pošta naplati 18-28kn.. ako ide kroz poštu, hp, jer oni su to dobili od države.. ne ostali.

-izvan iossa ili ostali, paket ti dođe a čudiš se da nisi ništa dodatno platio.. no neovisno o tome nije ti jasno pa imaš (gore citat..-boldano itd..) :))

 

peroperic9876125 kaže...
kostolomac kaže...
ihush kaže...
kostolomac kaže...

..

Dostavljeno GLS-om. ..

 

 

 -eto.. nije kroz poštu i dalje ostaje po starom (legalni šverc, tj carinske deklaracije i pdv nikog ne zanimaju.. osim onih država kojima bi pripao taj pdv..)

-da je u iossu tad bi bilo + deklaracija+pdv.. i tad bi išlo kroz poštu.

 S obzirom da je poslano  iz NL, moguće da je PDV tamo plaćen prilikom uvoza već i prije donošenja novih propisa kod uvoza. Tako da možemo samo nagađat jeli to legalni šverc tj. rupa koja očito nije zahvatila sve nego samo što ide kroz HP.

 Nije to ništa prošvercano, to je sve uvezeno, jedino je razlika što HR na to nije dobio PDV, nego neka druga EU članica u koju je to uvezeno. Pa što nije da i mailboxde radi istu stvar? platiš njemački a ne hrvatski pdv.

 -gle, ako nisu obavljene carinske formalnosti, ako nije plaćen porez, tad je to kako god tumašiš, šverc. .. no 'legalni' jer je relativno pred očima svih, nije skriveno-nepoznato, kao porezne oaze i triple-iriš.. itd.

-njemački mailboxede.. i nije ti jasno u čemu je trik? .. upravo u tome, što na taj način imaš dojč-adresu koju inače nemaš.. bez dojč-adrese ne možeš platiti njemački porez, njemačka se neće protiv tog buniti a hr ni ne zna da joj fali.. kao i obrnuto kroz ioss hr dobije pdv onako za ništa.. a pošta neku naknadu-namet.

-znaš li da kad bi države-zakon-porezna-carinska 'željela' to vidjeti (znati, potegnuti..) da bi tad po zakonu to bio šverc, tj davanje lažnih podataka, u cilju izbjegavanja plaćanja pristojbi-poreza? Država to ne zna, recimo ostatak eu, kao hr? .. mailboxde je nešto tajno, skriveno, nešto što porezna služba ne može provjeriti? .. zato je to upravo 'legalni šverc' jer postoji i svi za to znaju pa opet nema ni pitanja jel recimo legalno-kažnjivo itd.. tj svi se prave mutavi, ćoravi..

.. a sad kao nešto sređuju sustavno.

 

peroperic9876125 kaže...
ihush kaže...
kostolomac kaže...

..

Dostavljeno GLS-om. ..

 

 

 -eto.. nije kroz poštu i dalje ostaje po starom (legalni šverc, tj carinske deklaracije i pdv nikog ne zanimaju.. osim onih država kojima bi pripao taj pdv..)

-da je u iossu tad bi bilo + deklaracija+pdv.. i tad bi išlo kroz poštu.

 Kakve veze ima pošta sa IOSS-om??? Paket može ući u zemlju i preko drugih dostavljača.

 -da, može. Kaže li netko da ne može? A gle, ako uđe kroz ioss, tad mora kroz poštu da bi pošta naplatila pdv ako nije plaćen i naknadu-porez-carinsku deklaraciju (usmenu) 18-38kn.. ako ide kroz poštu, ako ne ide, kako će tad netko izdati usmenu carinsku deklaraciju kad to radi isključivo carina + sad outsourceano pošti, ne radi to neki pero-ivo.. tj možeš u 'wordu' napisati komad papira, no to nije službeni dokument, država i tako to..

-to ne radi uvoznik, špediter, posrednik, trgovac.. carinsku deklaraciju izdaje carinska služba. To što netko ispuni papire-formular, je samo papirnato posao, no carina na to lupi 'pečat' tad je to carinska deklaracija, dok mi imamo (jedini u svemiru) izum, usmene deklaracije.. koje inače ne postoje u pravu kao nešto usmeno, jer je naprosto oximoronizam-kontradikcija u terminu, jer deklaracija je upravo komad papira koji dokazuje da su carinskis poslovi obavljeni, kao registracija i markica za tehnički na autu.. ako tog nema, nema 'usmenog' jer je pisani oblik upravo ono što pravno mora biti. (uz zaštitu od falsificiranja kao pečat, novac, potpis..).

 

-da, može i po drugoj dostavi.. kako tad kao kupac znaš da je trgovac uplatio pdv ili obavio carinske formalnosti? ti dobiješ paket-robu, to je to.. a tek ako ti naplate nešto dodatno tad znaš da su i to obračunali-obavili. Pošto je to recimo zanimljivo samo državi koja naplati pdv, ne ostalima, tad realno nitko to ne traži i ako nitko ne traži tad nikome ne fali taj novac, na nivou eu-a... kao da imaš neki tekući račun s kojeg možeš uzeti novac a da nitko ne pirmjeti, tj ničiji .. pa nikome ne fali, jer ni ne može biti bilanca neke države na strani potražne-konta dok se tako ne uvede.. tj tek tad država uvoza zna da si ti nešto uvezao i tad ti želi to naplatiti, do tad te država ne traži carinu+pdv.. tj zato im je ioss ok, jer će nešto novca dobiti, za razliku od ništa do sad dok hp ima interes što će naplatiti 18kn dok samu pošiljku kao pošiljku-dostavu nema osnove naplatiti.. tj postali su 'država' koja naplaćuje nešto, usmeno.. i u austriji se ta stavka naziva importtarife.. što ti jasno govori što je to i kome novac tad ide kao i za pdv. Uvozna tarifa ne može ići u prihod pošte-dostavlača paketa, tj on je plaćen za paket-dostavu, nije država koja to može naplatiti kao što naplati carinu-pdv.. jer to može samo država. (i to ostale dostave ne mogu naplatiti, ako ti naplate tad su te zavaljali.. tj stavili u svoj džep, ne u džep države..).

 

-primjer? recimo sad netko od nas, recimo 'ja' idem do kine.. pa pitaš da ti usput nešto donesem-kupim. ok.. može, kupim, dobijem račun, platim neke poreze i kažem ti to je toliko, tj toliko si mi dužan dok ti ne možeš znati jesam li ja prešvercao preko carine i jesam li platio porez, tj ako nisam tad taj novac stavim u svoj džep i nitko za to ne može znati, jer nemaš sve prateće podatke tj ti dobiješ samo paket. Kad to napavi pošta korz ioss, tad si već platio pdv kupnjom + naplatit će naknadu-carinsku ovisno o iznosu 18-38kn.. i znaš da to poštar ne može staviti u džep jer mora taj novac predati na kraju smjene, u tome je razlika sustava ili bez, kontrola-provjera i računi. Konobar od uvođenja fisklaizacije ne može (ili teže) prevariti gazdu, uzeti iz kase.. jer fiskalizacija mu 'smeta'.. pa ako obriše dio prometa to država vidi i tad kazna. Kad nemaš fisklaizaciju tad to ne možeš provjeriti a tad oni koji mogu to i rade.. uzmu dio ili su za toliko 'jeftiniji' kao nelojalna knkurencija jednostavno jer ne plaćaš porez kao oni koji plaćaju za isti posao-robu.

 

-zato je to 'legalni šverc'.. razgranat po eu, nikome ne fali pa čak ni poreznoj birokraciji jer eu ima dovoljno novca za sve.. pa 'nitko to ne vidi', dok ne odluče drugačije što ne žele jer su sve države manje-više upetljane, pa kao za dizelgate nema kazni tj ne spominje se.. itd. itd. 

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
15 godina
offline
Re: Od sutra, 1. srpnja, dodatni troškovi na male
maxym kaže...
ihush kaže...

 

maxim .. odgovor ti je u postu, konkretno, nije problem paket nego račun-trgovac tj temelj (dokument) po kojem se sve obračunava je upravo račun a njega ne izdaje posrednik nego trgovac

Zašto bi račun bio problem?!

Temelj za obračun carinskih davanja nije račun, nego carinska deklaracija. Račun koji carina traži od primatelja služi za potvrdu da deklarirana vrijednost odgovara svarnoj vrijednosti paketa. Ali carina ima diskrecijsko pravo da sama odredi vrijednost paketa (ako posumnjaju u vjerodostojnost računa).

 

Uostalom, kada šalješ paket u inozemstvo kao fizička osoba, nisi dužan napraviti račun (a mora bi kada bi račun bio temljni dokument za carinjenje), nego samo navesti vrijednost robe u paketu (koju carina može prihvatiti ili ne). 

..

 

 

 - pogrešno.. tj miješaš što je carinska deklaracija (formular) tko što ispunjava (fizički osoba a-b-c.. na šalteru-šalteruša..) ili što je račun.

temelj nije carinska deklaracija, nju dobiješ kao potvrdu kad obaviš carinske formalnosti.. tek tad roba smije u maloprodaju na području eu ili bilo koje države, bez tog ne smije u maloprodaju.

-kako se izračunava, osnova je račun, + troškovi + carinske stope ako postoje, .. sve i tad na to pdv.

-deklarirana vrijednost odgovrara stvarnoj? .. naravno ako pogrešno-lažno deklariraš to je carinski-porezni prekršaj, ok? To ti implicitno znači ta moraš točno deklarirati a točnost dokazuješ originalnim računom, koji je temelj svega..

-slanje paketa nema nikakve veze s carinom, porezom.. paket je paket, dostava, kao lokalna pizza .. tj to je samo pitanje logistike, jesi li osobno putovao-donio ili poštom-dostavom, + globalizacija+digitalizacija.. online. Kad kupuješ interno, u hr-eu.. to je to, ako je izvan, tad ide carisnko-porezni dio.. a sam paket je nevažan.

-možeđ poslati paket babi na selo, praznu kutiju.. to je paket-dostava, ako prolazi carinu tad moraš carini objasniti što šalješ, deklarirati.. a ako deklaracija ne odgovrara stvarnom stanju tad kazna itd.

 

račun, izdaje trgovac, onaj tko prodaje robu, plaća kupac (ili trgovac kad je za daljnju prodaju) .. uvoz iz kine je u oba slučaja, isti-sličan, no kad je za osobne potrebe, nije da daljnju pordaju tad ne trebaš deklaraciju.. i zato je takva roba oslobođena deklaracije, tj dijela carniskog postupka.. no ako si trgovac, tad to moraš obaviti ili je to šverc tj roba bez deklaracije.

-ti kao trgovac pribavljaš deklaraciju, nije to tvoje nego državno, dokaz koji daje država, kao markica-tehnički na autu, tj to su one oznake CE itd.. + da roba uopće smije na tržište, sukladnost itd.

 

roba.. nije marerijalna stvar ili usluga.. tj roba je maretrijalno dobro namjenjeno tržištu, daljnjoj prodaji ili proizvodnji-sirovina.. ne za osobne potrebe pa čim vidiš riječ roba, račun. to nešto konkretno znači, ne paket u kojem može biti neka stvar, recimo miš-logitečev made in kina.. može biti miš a može biti roba itd.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
16 godina
offline
Re: Od sutra, 1. srpnja, dodatni troškovi na male
ihush kaže...

da... i google irska ne postoji.. kao ostali primjeri gdje se to upravo radi pa i ovakvi paketi koji prođu bez naknada što za sad objašnjavamo npr zastojem i sl ... ali kao naplaćivat će.. 

Nemoj brkati porezne i carinske zakone, porezni su ovisno o državni, carinski su regulirani na novou EU.

kostolomac kaže...

 i nema nikakve zapreke da Banggood sa svojeg skladišta u Nl šaljem robu dilje EU bez naknadne naplate pdv-a.  

Itekako ima, sva roba unutar EU mora imati plaćen PDV, osim ako nisu firme u pitanju.

15 godina
offline
Re: Od sutra, 1. srpnja, dodatni troškovi na male

-da.. a brkam što? :) ili kako si iz citiranog to zaključio??

-ok, misliš na nenaplaćen porez, no ne govorim o tome, nego primjer, kad eu nešto zna, kad čak i pesudi-kazni, pa opet ništa, na kraju udustane, mada svi sve znaju. Govorim kao o tome da nitko ne zna za već rutinski posao skladišta, jer svima to odgovara, dok poneka država kad pretjera, dobije diskretno upozornje (kao mi za šećer, banane..) itd.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
16 godina
offline
Re: Od sutra, 1. srpnja, dodatni troškovi na male
ihush kaže...

-da.. a brkam što? :) ili kako si iz citiranog to zaključio??

-ok, misliš na nenaplaćen porez, no ne govorim o tome, nego primjer, kad eu nešto zna, kad čak i pesudi-kazni, pa opet ništa, na kraju udustane, mada svi sve znaju. Govorim kao o tome da nitko ne zna za već rutinski posao skladišta, jer svima to odgovara, dok poneka država kad pretjera, dobije diskretno upozornje (kao mi za šećer, banane..) itd.

Nisi shvatio: Irski porezi su zakonski, neplaćanje nameta je protuzakonito.

Bolje?

15 godina
offline
Re: Od sutra, 1. srpnja, dodatni troškovi na male
Old Iggy kaže...
ihush kaže...

-da.. a brkam što? :) ili kako si iz citiranog to zaključio??

-ok, misliš na nenaplaćen porez, no ne govorim o tome, nego primjer, kad eu nešto zna, kad čak i pResudi-kazni, pa opet ništa, na kraju udustane, mada svi sve znaju. Govorim kao o tome da nitko ne zna za već rutinski posao skladišta, jer svima to odgovara, dok poneka država kad pretjera, dobije diskretno upozornje (kao mi za šećer, banane..) itd.

Nisi shvatio: Irski porezi su zakonski, neplaćanje nameta je protuzakonito.

Bolje?

- problem irske-googlea nije porez-zakon nego to što google nije plaćao onoliko koliko je zakonom trebao plaćati nego cca 50%, što je u tom periodu cca 13milijardi razlike

- pogotovo paradox da je irska morala to naplatiti ili platiti kaznu eu, tj time bi irska imala konkretnu štetu, no ''nisu željeli..'' i na kraju eu odustane, jer to je tako, ne zakon, nego nešto drugo.. (velesile-interesi, brexit)

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
16 godina
offline
Re: Od sutra, 1. srpnja, dodatni troškovi na male
ihush kaže...
Old Iggy kaže...

Nisi shvatio: Irski porezi su zakonski, neplaćanje nameta je protuzakonito.

Bolje?

- problem irske-googlea nije porez-zakon nego to što google nije plaćao onoliko koliko je zakonom trebao plaćati nego cca 50%, što je u tom periodu cca 13milijardi razlike

- pogotovo paradox da je irska morala to naplatiti ili platiti kaznu eu, tj time bi irska imala konkretnu štetu, no ''nisu željeli..'' i na kraju eu odustane, jer to je tako, ne zakon, nego nešto drugo.. (velesile-interesi, brexit)

Koliko se sjećam, to je rađeno uz odobrenje Irske vlade, koja se i bunila EU jer nije htjela da se išta pokreće.

Razlog zašto su mnogi u Irskoj i jesu porezi. To je dio priče u koji se EU ne petlja.

15 godina
offline
Re: Od sutra, 1. srpnja, dodatni troškovi na male

ihush 

 

Nismo se dobro razumjeli.

Da pojasnim, kada sam spominjao "carinsku deklaraciju", mislio sam na izvoznu carinsku deklaraciju, tj. ono što piše na samom paketu (obično bude u obliku naljepnice ili pečata koji se otisne na vanjsku stranu paketa), što se popunjava u trenutku otpreme paketa (dakle u zelmlji pošiljatelja), i pri vrhu uvijek piše velikim slovima:"CUSTOMS DECLARATION".

 

U tom službenom dokumentu, upisana je vrijednost sadržaja paketa (nebitno da li se radi o robi ili materijalnom dobru), težina, poštarina (ako šalješ poštom), vrsta sadržaja (komercijalna roba, poklon ili nešto treće) i teksto kojim se potvrđuje da je pošiljatelj odgovoran za istinitost upisanih podataka.

 

Kada carina dobije paket, carinik pročita podatke, i ako ne posumnja u njihovu istinitost, korištenjem tih podataka će obavit carinski pregled po brzom postupku.

Ukoliko carinik posumjna u istinitost podataka, otvoriti će paket, pregledati ga, i eventualno zatražiti račun od primtalja.

Primatelj šalje jedan dva ili pet računa, nebitno, ali ukupan iznos svih računa mora odgovarati iznosu napisanom na deklaraciji.

 

Ako carinik posumja i u račun koji je dobio od primatelja, prema vlastitoj diskreciji može sam odrediti vrijednost proizvoda, ili (ako takva mogućnost postoji) sam provjeriti vrijednost proizvoda oglašenih na stranicama prodavača.

 

Ti cijelo vrijeme govoriš o uvoznoj cairinskoj deklaraciji, tj. papirima koji se popunjavaju prilikom carinskog postupka na uvezenu robu.

 

Po tvojoj logici, ja ne bih mogao uzeti dva različita nova proizvoda, kupljena u različitim trgovinama, zapakirati ih, i poslati nekome u Englesku, jer nemam jedan, nego dva odvojena računa, a to jednostavno nije točno.

 

AlliExpress može zapakirati više paketa različitih trgovaca, priložiti jedan račun (jer kupac plaća samo jednom, a AliExpress dijeli uplati prema većem broju trgovaca), i poslati ga tebi u Hrvatsku. Carina će to tretirati kao jedan paket, naplatiti jedan "kontrolni pregled pošiljke", jedan iznos PDV-a i eventualno carine, i to je to.

 

Također postoje servisi koji ti omogućavaju da kupuješ proizvode u Američkim trgovinama koje inače na šalju robu izvan SAD, i kada skupiš određeni broj paketa, zapakiraju ih zajedno, i pošalju ti u Hrvatsku, po tebi takvi paketi bi se tretirali kao više zasebnih paketa, što opet, nije točno.

15 godina
offline
Re: Od sutra, 1. srpnja, dodatni troškovi na male
maxym kaže...

ihush 

 

Nismo se dobro razumjeli.

Da pojasnim, kada sam spominjao "carinsku deklaraciju", mislio sam na izvoznu carinsku deklaraciju, tj. ono što piše na samom paketu (obično bude u obliku naljepnice ili pečata koji se otisne na vanjsku stranu paketa), što se popunjava u trenutku otpreme paketa (dakle u zelmlji pošiljatelja), i pri vrhu uvijek piše velikim slovima:"CUSTOMS DECLARATION".

 

U tom službenom dokumentu, upisana je vrijednost sadržaja paketa (nebitno da li se radi o robi ili materijalnom dobru), težina, poštarina (ako šalješ poštom), vrsta sadržaja (komercijalna roba, poklon ili nešto treće) i teksto kojim se potvrđuje da je pošiljatelj odgovoran za istinitost upisanih podataka.

 

Kada carina dobije paket, carinik pročita podatke, i ako ne posumnja u njihovu istinitost, korištenjem tih podataka će obavit carinski pregled po brzom postupku.

Ukoliko carinik posumjna u istinitost podataka, otvoriti će paket, pregledati ga, i eventualno zatražiti račun od primtalja.

Primatelj šalje jedan dva ili pet računa, nebitno, ali ukupan iznos svih računa mora odgovarati iznosu napisanom na deklaraciji.

 

Ako carinik posumja i u račun koji je dobio od primatelja, prema vlastitoj diskreciji može sam odrediti vrijednost proizvoda, ili (ako takva mogućnost postoji) sam provjeriti vrijednost proizvoda oglašenih na stranicama prodavača.

 

Ti cijelo vrijeme govoriš o uvoznoj cairinskoj deklaraciji, tj. papirima koji se popunjavaju prilikom carinskog postupka na uvezenu robu.

 

Po tvojoj logici, ja ne bih mogao uzeti dva različita nova proizvoda, kupljena u različitim trgovinama, zapakirati ih, i poslati nekome u Englesku, jer nemam jedan, nego dva odvojena računa, a to jednostavno nije točno.

 

AlliExpress može zapakirati više paketa različitih trgovaca, priložiti jedan račun (jer kupac plaća samo jednom, a AliExpress dijeli uplati prema većem broju trgovaca), i poslati ga tebi u Hrvatsku. Carina će to tretirati kao jedan paket, naplatiti jedan "kontrolni pregled pošiljke", jedan iznos PDV-a i eventualno carine, i to je to.

 

Također postoje servisi koji ti omogućavaju da kupuješ proizvode u Američkim trgovinama koje inače na šalju robu izvan SAD, i kada skupiš određeni broj paketa, zapakiraju ih zajedno, i pošalju ti u Hrvatsku, po tebi takvi paketi bi se tretirali kao više zasebnih paketa, što opet, nije točno.

 izvozna ili uvozna? .. gle sad, prvo to je službeni dokument, koji vlasnik ispunjava + odogovornost. Tko je vlasnik robe?

-znaš li što znači riječ roba u ekonomskoj definiciji, ne sinonimi i sl.. nasuprot riječ dobro, proizvod-vrijednost postaje roba kad je namjenjeno tržištu, prodaji, bez tog je 'dobro' ili goods. Misliš da se riječi slučajno biraju ili da nemaju specifično značenje? Važno je ako to želiš razumjeti početi od tog, razlikuj riječi a da bi to mogao kvalitetno, moraš svladati-naučiti osnove ekonomije itd.. (terminologiju-značenje, na inglišu, googds i commodity.. googlaj-usporedi.. otkrit ćeš da je to nešto što možeš kupiti-prodati, na tržištu, s cijenom dok se to u uređenom poreznom sustavu mora obaviti i odgovarajućim računom ili ugovorom, tj račun je kupopordajni ugovor.. itd. i za pravne subjekte u hr je u formi R1..).

 

-ja cijelo vrijeme govorim o uvoznoj carinskoj deklaraciji.. (citiram text, boldano) :)) .. a pogodi što je tema? izvoz ili uvoz, iz recimo kine?

 

-ne, (primjer s dva proizvoda koja želiš slati u englesku..) .. ili citiraj gdje to točno kažem :) + zašto bi slanje iz eu bilo relevantno kao primjer, tj treba biti obrnuti smjer da bi bio usporediv itd.

-možeš, ali to tad nije naručio kao robu neki englez, nego mu ti tad šalješ paket, recimo kao familja.. možeš poslati sliku bake, pršut, možeš logiteč-miša.. tj možeš samo robu-stvari-dobra koju možeš, hranu recimo ne pa pršut neće proći, kao i ostale stvari-robe-dobra koje su zabranjene ili treba atest i sl. kao i to da nije isto kad šalješ kao familja-poklon ili kao trgovac + račun itd. jer paket je paket dok o tome tko šalje i ako je to roba tad je biz, tad ide porez itd.

 

-posotoje servisi... postoji svašta. A to što nešto postoji znači što? .. tj možeš sve to nazvati 'legalni šverc' kad država nešto zna i ne reagira, 'dozvoljava' jer formalno to nitko 'ne vidi'.. jer kad bi to netko službeno vidio tad bi morao reagirati (koliko navodnika za neku ''razumljivu'' rečenicu) :))

-gle, da je to 'normalno' tad ne bi morali postojati takvi servisi, posrednici koji to recimo rade-omoguće.

-pitaj se tko-gdje pakira? što je prijavljeno, koji račun-sadržaj, tko to kontrolira i ako dozvoljava kao izvoz iz usa to ne znači da je uvoz u eu jednak pravni problem .. tj deklaracija i odgovornost a tad je za to odgovoran pošiljatelj koji deklarira sadžaj itd itd.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
8 godina
offline
Od sutra, 1. srpnja, dodatni troškovi na male pake

Dakle....

 

seller je kinez, no salje iz Spanjolske. Mozda tamo ima kakvo skladiste, ili nekog preprodavaca. Nebitno.


Kod checkouta mi prikaze 

 

Subtotal (1 item) GBP 275.49

ShippingFree

VAT GBP 68.87

 

Order total GBP 344.36

 

Dakle, po ovome, ja sam kad kupim platio nasih 25% PDV-a, salje se iz EU, dakle, nikakvih dodatnih troskova vise nemam?

 

Bez obzira sto je kupljeno preko e-baya?

 

Tnx!

Children Shouldnt Play with Dead Things
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Od sutra, 1. srpnja, dodatni troškovi na male

Damir22 

 

Točno.

 

Kupio si nešto što se već nalazi na području EU, dakle carinu je (ako je bilo potrebno) naplatila španjolska carinska služba.

Naplaćen ti je PDV prema novim pravilima koja vrijede od 01.07 (po hrvatskoj stopi) i isti će biti proslijeđen Poreznoj upravi RH, i paket ćeš primiti bez ikakve dodatne naplate (ne ide preko carine, tj. ne podliježe carinskom pregledu).

8 godina
offline
Re: Od sutra, 1. srpnja, dodatni troškovi na male
Tnx, malo je frka, nisu sitni novci, cijena na ebayu je bez poreza, tek kad ides na checkout ti uveca cijenu, s obzirom da je ebay neznam dobivam li racun ili ista, seller je registriran kao "business seller".
Children Shouldnt Play with Dead Things
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Od sutra, 1. srpnja, dodatni troškovi na male

ihush 

 

...moraš svladati-naučiti osnove ekonomije itd..

 

To sam savladao još u srednjoj školi, prije 30 i kusur godina, zatim još dodatno utvrdio na fakultetu.

 

...ja cijelo vrijeme govorim o uvoznoj carinskoj deklaraciji.. (citiram text, boldano) :)) .. a pogodi što je tema? izvoz ili uvoz, iz recimo kine?...

 

Svakom uvozu prethodi izvoz, što znači da svaki paket poslan iz inozemstva na sebi ima izvoznu carinsku deklaraciju, temeljem koje carina države primatelja paketa može i bez otvaranja paketa utvrditi o kojoj vrijednosti paketa se radi, i temeljem toga, i procjena carinika, naplatatiti davanja prema podacima na uvoznoj deklaraciji, ili otvoriti paket, i zatražiti dodatne informacije od primatelja.

 

...ne, (primjer s dva proizvoda koja želiš slati u englesku..) .. ili citiraj gdje to točno kažem :)...

 

Nisam nigdje napisao da si ti to rekao, nego sam napisao da prema tvome tumačenju tako ispada.

 

...zašto bi slanje iz eu bilo relevantno kao primjer, tj treba biti obrnuti smjer da bi bio usporediv itd. ...

 

Naveo sam primjer slanja iz EU u UK jer se radi o izvozu-uvozu, mogao sam navesti isti primjer samo u obrnutom smjeru, iz UK u EU, ili iz Kine u EU, ili obrnuto, pravaila u uvijek ista.

 

...možeš, ali to tad nije naručio kao robu neki englez, nego mu ti tad šalješ paket, ... i to da nije isto kad šalješ kao familja-poklon ili kao trgovac + račun itd. jer paket je paket dok o tome tko šalje i ako je to roba tad je biz, tad ide porez itd. ...

 

Pogrešno.

 

Svaki paket, bez obzira da li se u njemu nalazi roba (kupnja preko neke internet trgovine) ili dobro (predmeti koje je jedna fizička osoba poslala drugoj fizičkoj osobi) podložan je naplati PDV-a kada se radi u izvozu-uvozu.

 

Dakle, ako neka trgovina šalje paket sa nekom robom, kupcu koji se nalazi u drugoj državi, carina države primatelja će naplatiti PDV i eventualnu carinu na taj paket.

Isto tako, ako neka fizička osoba, šalje paket sa nekim materijalnim dobrom, nekoj fizičkoj osobi koja se nalazi u drugoj državi (bez obzira da li ona to radi besplatno, npr. brat šalje svojoj sestri neke predmete, ili je naplatila toj osobi vrijednost tih materijalnih dobara putem PayPal-a ili na bilo koji drugi način), carina države primatelja će također naplatiti i PDV i eventualnu carinu na vrijednost toga paketa, tj. materijalnih dobara u njemu. 

Naravno, u tom slučaju postoji i mogućnost da PDV i carina neće bii naplaćeni ako carinik procijeni da se radi o vidljivo korištenim materijalnim dobrima, ili je njihova vrijednost zanemariva.

 

...posotoje servisi... postoji svašta. A to što nešto postoji znači što? .. tj možeš sve to nazvati 'legalni šverc' kad država nešto zna i ne reagira,...

...gle, da je to 'normalno' tad ne bi morali postojati takvi servisi, posrednici koji to recimo rade-omoguće....

 

 

Ovdje se ne radi o legalnom švercu, jer svi paketi poslani od strane tih servisa, legalnim putem dolaze do primatelja, i on plaća sve potrebne dadžbine na njih.

Smisao tih servisa nije u "varanju države", nego omogućavanju kupcima iz drugih država, koji inače ne bi mogli kupiti te proizvode putem interneta, tj. bez fizičkog dolaska u te trgovine, da kupe proizvode iz takvih trgovina.

 

Nema to nikakve veze sa tim da li je nešto "normalno" ili ne, nego sa činjenicom da određene trgovine u nekoj državi, prodavaju svoje proizvode isključivo stanovnicima te države (npr. Apple store, ili Amazon za neke vrste proizvoda), ili npr. sa činjenicom da je proizvod u nekoj trgovini i u Americi znatno jeftiniiji od istog takvog proizvoda u Europi, pa je njegova kupnja, i uvoz legalnim putem, isplativiji za kupca, nego kupnja istog tog proizvoda u svojoj državi (doduše, to je bilo izraženije prije terorističkog napada u USA, jer su nakon toga znatno poskupile poštarine iz USA prema ostalim državama).

 

...pitaj se tko-gdje pakira? što je prijavljeno, koji račun-sadržaj, tko to kontrolira...

 

Nebitno je tko gdje pakira, sve je prijavljeno, servis je za tebe kupio prozivod koji si ti svojim novcima platio, platio si i PDV ili sales tax ako se radi o USA, također si platio uslug servisu, paket je putem pošte ili kurirske službe došao na carinu, ima na sebi uvoznu deklaraciju, ako ga carina otvori i zatraži račun od primatelja, on im može poslati račun koji je dobio od toga servisa, roba će biti ocarinjena ako za to ima potrebe, i biti će naplaćen PDV, i sve je potpuno legalno. Ni "š" od šverca.

 

... i ako dozvoljava kao izvoz iz usa to ne znači da je uvoz u eu jednak pravni problem ...

 

Postoje servisi koji nude takve usluge u više zemalja, ukjučujući USA i zemlje EU, u oba smjera, a uvoz je generalno, jednak tj. ide po istim ili vrlo sličnim pravilima, bez obzira o kojem smjeru se radi.

 

...tj deklaracija i odgovornost a tad je za to odgovoran pošiljatelj koji deklarira sadžaj itd itd. ...

 

Za vjerodostojnost uvozne deklaracije odgovoran je pošiljatelj, za vjerodostojnost dokaza o vrijednosti paketa (npr. računa ako se radi o kupovini na daljinu ili izjave o vrijednosti materijalnih dobara, ako se radi o pošiljki fizičke osobe) odgovoran je kupac. Ali sve to opet nema veze sa tim iz koje zemlje je onaj tko šalje, a iz koje onaj tko prima paket, princip je uvijek isti, ostalo su sve nijanse, kako bi rekao Đorđe Balašević.

15 godina
offline
Re: Od sutra, 1. srpnja, dodatni troškovi na male

Damir22 

 

Cijena oglašena na e-bay-u je uvijek bez poreza, tek kad ideš na kupnju, ukalkulira ti PDV prema zemlji u koju šalju proizod.

 

Na većini internet trgovina koje šalju svoju robu u sve zemlje članice EU, ako je u cijenu uračuna PDV, onda se radi o PDV-u zemlje u kojoj se trgovina nalazi, a tek kad odabereš svoju zemlju, iznos PDV-a (i ukupna cijena proizvoda) se promjeni na stopu tvoje zemlje, konkretno, 25% za RH.

 

Račun si trebao dobiti odmah nakon zaključenja prodaje (u digitialnom obliku, putem e-maila) i prije obavijesti da je roba otpremljena.

7 godina
offline
Re: Od sutra, 1. srpnja, dodatni troškovi na male
Zanima me što ako kupim na nekoj web trgovini (npr. Banggood) više stvari i strpaju mi sve u jednu kutiju. Dali naplata ide na svaki komad posebno ili ide na cijenu cijelog paketa
Moj PC  
0 0 hvala 0
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice