Od sutra, 1. srpnja, dodatni troškovi na male pake

poruka: 585
|
čitano: 147.012
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Od sutra, 1. srpnja, dodatni troškovi na male pake".
2 godine
protjeran
offline
Re: Od sutra, 1. srpnja, dodatni troškovi na male
maxym kaže...

Novac koji trgovci iz trećih zemalja uplaćuju preko IOSS-a ne "sjeda" odmah na račun porezne uprave, nego sa zakašnjenjem od mjesec dana. To je vjerojatno napravljeno zato da,  u slučaju povrata paketa u inozemstvo, porezna uprava ne mora vraćati uplaćeni novac trgovcu kako bi ga ovaj vratio kupcu, nego se samo novac uplaćen kupcu (ali ne i proslijeđen poreznoj upravi), odmah vraća kupcu.

  paketi i onako putuju duže od mjesec dana sa free opcijom kao i sa onim naj jeftinijim artiklima.

kako got. proces bi se svakako ubrzao a ne da još 7-10 dana čekaš opciju carinjenja i ostalih troškova.

ovako bi bilo bolje za sve i poštenije. ali to je za sada imaginarna budućnost.

6 godina
neaktivan
offline
Od sutra, 1. srpnja, dodatni troškovi na male pake

a zašto se mora raditi sigurnosna deklaracija za svaki paket (i onaj najmanje vrijednosti i ioss), a do 01.07. se očito nije morala raditi sigurnosna deklaracija kad nismo ništa dodatno plaćali.

 

koja je razlika?

zašto odjednom treba sigurnosna deklaracija, a prije nije trebala?

Poruka je uređivana zadnji put ned 11.7.2021 9:58 (Verden).
 
0 0 hvala 0
2 godine
neaktivan
offline
Re: Od sutra, 1. srpnja, dodatni troškovi na male
Verden kaže...

a zašto se mora raditi sigurnosna deklaracija za svaki paket (i onaj najmanje vrijednosti i ioss), a do 01.07. se očito nije morala raditi sigurnosna deklaracija kad nismo ništa dodatno plaćali.

 

koja je razlika?

zašto odjednom treba sigurnosna deklaracija, a prije nije trebala?

 

Zato, jer smo u HR, pola sata vožnje od mene je neka druga EU gdje nema takvog harača na IOSS pakete.

Žali se gdje god stigneš, prvo pošti, pa hakomu, pa EU komisiji, društvima za zaštitu potrošača... jedino će tako možda ukinuti taj harač kao što su ukinuli i onaj od 4.5kn.

15 godina
online
Od sutra, 1. srpnja, dodatni troškovi na male pake

Evo mog iskustva s paketom koji sam ranije spominjao u ovoj temi,

Paket naručen 7.5. stigao u HR oko 10.07. i danas dostavljen. Standrad shipping preko Nizozemske. ( https://i.imgur.com/LLrAWns.png )

Radi se o RGBW led traci za koju sam platio 21$ sa shippingom. ( https://i.imgur.com/AbyAYXs.png)

 

Ukupni iznos dodatnih naknada koji sam platio je 35kn. Od toga 18.5kn za pregled i 16 za PDV ( za izračun PDV-a uzeta vrijednost koja je navedena na paketu 10.28$ što zaključujem s obzirom na sam iznos PDV-a)

 

Prilažem slike:
Ukupni račun od poštara ( https://i.imgur.com/oNnon82.png )
Specifikacija carine:( https://i.imgur.com/VNiFhcg.png )
Paket stražnja strana: ( https://i.imgur.com/BL7ozHn.png )
Paket prednja strana ( https://i.imgur.com/DJDEVzv.png )

 

U ovom slučaju sam proašo bolje nego da je išlo preko IOSS jer bi tada već kod Kineza platio PDV na puni iznos, a ovih 18,5 KN bi ionako morao platiti za provjeru.

 

 

 

 

 

Poruka je uređivana zadnji put pon 12.7.2021 23:14 (plavi08).
Moj PC  
14 0 hvala 6
15 godina
online
Re: Od sutra, 1. srpnja, dodatni troškovi na male
plavi08 kaže...

..

U ovom slučaju sam proašo bolje nego da je išlo preko IOSS jer bi tada već kod Kineza platio PDV na puni iznos, a ovih 18,5 KN bi ionako morao platiti za provjeru.

 

 

 

 

 

 -to samo prukazuje kako je traljavo eu uvela ioss.. tj ako je to jedan sustav i ako je osnovica za izračun sa svim troškovima dok je ovako samo cijena robe, što je za kupca bolje mada je sama razlika skoro zanemariva kao iznos osim da je shiping recimo skup, no nije ono što je navedeno kao pravilo.

-problem.. posljednja slika, na računu je naveden iznos 10,28... cijena robe, nema shipinga, nigdje iznosa 21$ .. i to je recimo razlog zašto su naplatili po toj osnovici, jer jednostavno drugi iznos nemaju, tj na tom računu bi trebale biti stavke, roba + shiping... i total bi tad bio taj viši izns i tad bi oni imali nešto za 'točan' obračun.. recimo da je to greška sustava, u korist kupca, no ne ono što bi trebalo biti i možda uskoro to isprave a možda ostave.. pogotovo što se takva roba (niske cijene) ugl kupuje s freeshipingom, tj ako si ti platio 10+10 .. tj dvostruko ssamo za šiping, većina kupaca bira free upravo zbog odnosa-smisla osim ako je nešto hitno-rok dostave.. tj može se pretpostaviti da bi takvim freeshipingom ta stavka bila nula i da je tad ispuštena-previđena ..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
15 godina
online
Re: Od sutra, 1. srpnja, dodatni troškovi na male

Iznos shippinga na ovu narudžbu je 0,11 ( možeš vidjeti po screenshootu sa Alija). Kinez je na paket napisao samo polovicu ukupnog iznosa ( proizvod + shipping) što su iz pošte uezli kao relevantno za obračun PDV-a bez daljnje provjere računa.  

15 godina
online
Re: Od sutra, 1. srpnja, dodatni troškovi na male

To je očiti carinski prekršaj (namjerno pogrešno deklariranje vrijednosti paketa), ali s obzirom da je trgovac izvan EU, pa još i u Kini, mogu mu samo soli na rep staviti.

 

Da je roba išla po prethodnom postupku, i da je carinik posumnjao u istinitost deklaracije (dovoljno je unijeti u google, naziv prozvoda i pojam "aliexpress", da bi dobio stvarnu cijenu), tražio bi od tebe račun. Ako bi im poslao stvarni račun, naplatili bi ti PDV na puni iznos cijene koju si platio, a u slučaju da im pošalješ "frizirani" račun, koji odgovara pogrešnom iznosu na paketu, opet bi ti naplatili PDV na pravi iznos, a možda te i teretili za carinski prekršaj (nije tako često, ali događa se, pogotovo kad se radi o kupovini "makriranih" proizvoda).

 

Uprvo je ovo ono što se htjelo spriječiti novim pravilima, jer su niži (tj. nikakvi dodatni troškovi) troškovi (za kupce) kupnjom preko IOSS-a, i jednostavan i brz postupak dostave, trebali potaknuti većinu prodavača da se registriraju na IOSS (jer bi tako pridobili više kupaca od trgovaca izvan IOSS-a), ali s obzirom da je naknada za pregled paketa ista, a da kupnja bez IOSS pruža mogućnost da kupac prođe jeftnijie, nisam siguran koliko će sve ovo imati smisla.

15 godina
online
Re: Od sutra, 1. srpnja, dodatni troškovi na male
maxym kaže...

To je očiti carinski prekršaj (namjerno pogrešno deklariranje vrijednosti paketa), ali s obzirom da je trgovac izvan EU, pa još i u Kini, mogu mu samo soli na rep staviti.

 

Da je roba išla po prethodnom postupku, i da je carinik posumnjao u istinitost deklaracije (dovoljno je unijeti u google, naziv prozvoda i pojam "aliexpress", da bi dobio stvarnu cijenu), tražio bi od tebe račun. Ako bi im poslao stvarni račun, naplatili bi ti PDV na puni iznos cijene koju si platio, a u slučaju da im pošalješ "frizirani" račun, koji odgovara pogrešnom iznosu na paketu, opet bi ti naplatili PDV na pravi iznos, a možda te i teretili za carinski prekršaj (nije tako često, ali događa se, pogotovo kad se radi o kupovini "makriranih" proizvoda).

 ..

 -kad to jednom primjete, tad i hoće.. tj to je stvarni carinski prekršaj, nešto što kupac ne može reći 'nisam znao' jer je on taj koji to traži od kinsekog trgovca kao 'uslugu', tj sam trgovac nema razlog frizirati račun nižim iznosom tj to mu je dodatni posao u odnosu na to da jednostavno proknjiži račun kroz sustav... po toj osnovi nema isprike 'nisam znao'.

-kao btw, za fejk-imitacije isto pravilo, tj sve što je 'nalik' nekom brendu može biti kažnjeno kao carinski prekršaj i kriv je uvoznik, u ovom slučaju kupac.. roba se pljeni-uništava a kupac izjavom da je prevaren ostaje bez kazne u surotnom kazna.. tj to je samo pitanje kad će ili ako poželi eu-države to mogu i imaju zakonsku osnovu a reda se ipak mora uvesti (ili će sve ostati po starom a ovo samo birokratsko trošenje papira i način da pošta nešto naplati 18kn po drugoj osnovi kad već nije prošlo s 4,5kn..

 

-odnosno, ako smo se kao 'kupci' bunili za neopravdano naplatu 4,5kn (žuti papirić..) sad smo 'dobili' opravdanu naplatu, mada je i dalje jednako izmišljena, po pogrešnoj osnovi (kontrola, koja vidimo ne postoji) kao i naš famozni izum 'usmena carinska deklaracija' ... koja nikom u svemiru još nije pala na pamet a koja opravdava namet-porez-trošak kako god ga nazvali, no tad bi se morao zvati recimo carina ili porez i morao bi biti prihod države, ne pošte-dostavljača mada obavlja njihov posao u tom dijelu .. koji tad država-naručitelj usluge koja je outsourceana može-mora platiti kao svaku drugu, ne dati parafiskalni porez-namet dostaljaču jer se to ne radi, .. osim kod nas. Austrija to na računu označi kao importtarife .. ne kao neka naknada-trošak (dostave) što po (usmenoj) carinskoj deklaraciji ni nije tj naplata po osnovi deklaracije je to, ne po osnovi npr dostave paketa.. nešto što inače recimo obavi špediter na carini, tj uvoznik angažira špeditera i plati ga, .. no pošta nije (i je) špediter, tj mi smo već platili dostavu što znači poštu i oni nam to nemaju što naplatiti.. dok pdv ne naplaćuje pošta-za sebe, nego samo kao posrednik za državu, kao razlika što s računa kome ide, pdv..

-naranvo, uzeli su posao špedicije-carine i to naplate, mada ekšli ne rade ništa, tj ne izdaju deklaraciju (osim usmene) i ne provjeravaju (kao kontrolno) paket, sadržaj, ispravnost računa.. tj to vidimo iz primjera + to i dalje rade carinski službenici koji su tamo raspodjeljeni i ovlašteni raditi takav kontrolni pregled, npr droga i sl. dok poštar-dostavljač s tim nema 'ništa' osim što je logistika-veza tj dostavljač.

-pošta naplaćuje nešto što ne radi + vidimo po primjeru da ne korntrolira jer da kontrolira tad bi otkrili 'prevaru' ili friziranje, tj smisao sustava je to, kao što je smisao fiskalizacije i sl. .. i ako sustav to ne spriječava, ne otkriva, tad je besmisleno uvoditi ga.. odnosno, ispadne da je jedini smisao svega da pošta nešto nekako naplati mada ne radi ništa drugo nego što je do sad radila osim 'usmene carinske deklaracije' koja je svtarna novina, izum.. do današnjih dana nepostojeće. To naplaćuju 18-38kn, to je parafiskalni namet, porez za već plaćenu uslugu dostave jer pošta je dostava, dok ostalo kao pdv mora ići državi, ne pošti.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
15 godina
online
Re: Od sutra, 1. srpnja, dodatni troškovi na male

Ovaj dio sa deklaracijom na paketu i stvarnom cijenom proizvoda Kinezi rade oduvijek. NIkad još nisam dobio paket gdje je cijena navedena na paketiću bila približno onoj koliko je proizvod plaćen. Koji su točno motivi i dali postoje i sa njihve strane ili je to prkasa koju rade samo radi kupaca ne bi ulazio.

 

Osobno sam anručivao samo sitnice. Ovo je bio primjer jednog od najskupljih paketića. Ništa još nisam naručio što bi i po staroj odrebi trebalo cariniti gledajući stvarni plaćeni iznos.

 

Koliko pratim stvari tu po forumu od ljudi kojimsa je zbog iznosa roba otišla na carinjenje. Carina je tražila račun, naplatila uslugu i to je to. Nikad se nisu trudili tims tvarima stati na kraj. Vjerojatno bi tako nešto trebala raditi i pošta iako je upitno za što oni imaju ovalsti i što zapravo rade. No bilo bi logično da ako već provode taj postupak trebali bi moći tražiti i stvarne račune.

15 godina
online
Re: Od sutra, 1. srpnja, dodatni troškovi na male

U zadnjih par godina, naručio sam 20-ak paketa iz Kine, uglavnom, velika većina je bila ispod 22 EUR (granica za naplatu PDV-a tada), a deklaarirana vrijednost robe je gorovo uvijek bila ispod stvarne vrijednosti.

Svega 4-5 puta sam dobio pismo od Pošte carinjenja, jednom je vrijednost bila ispod 22 EUR, ali su uredno naplatili troškove postupka, a u ostalim slučajevima, slao sam im presliku računa sa stranica trgovca i naplatili su PDV prema stvarnoj vrijednosti paketa (sa uključenim poštankim troškovima, jer sam uvijek plaćao tracking i osiguranje).

 

To je očito "politika" kineskih trgovaca, da "izađu u susret" kupcima na način da deklariranjem cijene manje od stvarne, kupac izbjegne troškove carinjenja.

 

Kada se takvo nešto dogodi, Carina tu ne može bogzna šta napraviti, jer je u prekršaju trgovac izvan EU. Ali, ako primtelj paketa pošalje prepravljeni račun, onda bi mogao zapeti u probleme, jer je on dostupan našem pravosuđu. A, ako uvoziš krivotvorenu "markiranu" robu, onda postoe velike šanse da će ti naplatiti kaznu i troškove uništenja (bilo je par članaka o tome, u zadnjih par godina).

 

Ne znam kako će biti sa paketima koji idu preko IOSS-a, ali tu je manipulacija malo teža, jer se PDV naplaćuje kod kupnje, a osim toga, kineski trgovac mora imati firmu koja ga zastupa, na poručju EU, pa bi za pogrešno deklariranje robe mogli teretiti tu firmu. U svakom slučaju, vrijeme će pokazati....

12 godina
offline
Od sutra, 1. srpnja, dodatni troškovi na male pake

Jel netko uspio primiti nepraćenu pošiljku (Yanwen, Cainiao Super Economy Global, Cainiao Super Economy) iza 05.7? Kaže mi poštar da "sve stoji". Što god mu to značilo.

Poruka je uređivana zadnji put uto 13.7.2021 22:07 (Bumbilek).
 
0 0 hvala 0
2 godine
protjeran
offline
Re: Od sutra, 1. srpnja, dodatni troškovi na male

Pošiljka koja je došla 9.6. u RH mi još nije dostavljena.

2 godine
protjeran
offline
Od sutra, 1. srpnja, dodatni troškovi na male pake

naručen 24.06. ovako ga našao. 

 
1 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Od sutra, 1. srpnja, dodatni troškovi na male

Gledaj na pozitivnu stranu barem nisi platio 18,50kn.

Vjerovatno ti ga je i tako naguro unutra zbog toga.

Well... if you dont know me you cant trust me, and if you cant trust me, odds are low youll leap in front of a flying arrow to save my life.
2 godine
protjeran
offline
Re: Od sutra, 1. srpnja, dodatni troškovi na male
AmonZero kaže...

Gledaj na pozitivnu stranu barem nisi platio 18,50kn.

Vjerovatno ti ga je i tako naguro unutra zbog toga.

 ma bas iz tog razlog sam zakeljio sliku ne zalim se ja.

 i da ga je stavio pored sanducica ali nije bilo dodatne naplate.

 

14 godina
offline
Od sutra, 1. srpnja, dodatni troškovi na male pake

U zadnjih 2 tjedna sam dobio nekoliko paketa i nisam ništa platio...obični paketi s aliex koje sam čekao cca 2 mjeseca...ne kužim 

“The saddest aspect of life right now is that science gathers knowledge faster than society gathers wisdom.” - Isaac Asimov
Moj PC  
0 0 hvala 0
2 godine
protjeran
offline
Re: Od sutra, 1. srpnja, dodatni troškovi na male
mAa+_ kaže...

naručen 24.06. ovako ga našao. 

 

A gle, bit će ga ti se zamjerio golub.

Ostavi koru kruha sljedeći put 

16 godina
moderator
offline
Re: Od sutra, 1. srpnja, dodatni troškovi na male
XXX-Man kaže...

U zadnjih 2 tjedna sam dobio nekoliko paketa i nisam ništa platio...obični paketi s aliex koje sam čekao cca 2 mjeseca...ne kužim 

Dalo bi se pretpostaviti da ti nisu carinili jer je vjerojatno pošta kriva zbog toga što ti paket nije došao prije 1.7., pa bi se onda ljudi mogli naljutiti i optuživati ih da su namjerno štopali pakete da ih ocarine i naplate 18,5 kuna.

14 godina
offline
Re: Od sutra, 1. srpnja, dodatni troškovi na male

Sve je moguće, nemam pojma 

 

Samo nek oni meni ne naplaćuju, meni ne smeta 

“The saddest aspect of life right now is that science gathers knowledge faster than society gathers wisdom.” - Isaac Asimov
3 godine
neaktivan
offline
Re: Od sutra, 1. srpnja, dodatni troškovi na male
mbaksa kaže...
XXX-Man kaže...

U zadnjih 2 tjedna sam dobio nekoliko paketa i nisam ništa platio...obični paketi s aliex koje sam čekao cca 2 mjeseca...ne kužim 

Dalo bi se pretpostaviti da ti nisu carinili jer je vjerojatno pošta kriva zbog toga što ti paket nije došao prije 1.7., pa bi se onda ljudi mogli naljutiti i optuživati ih da su namjerno štopali pakete da ih ocarine i naplate 18,5 kuna.

 Damn, a ja se ponadao da eto, do sada mi nije ništa dodatno naplaćeno na pakete koje sam primio sve do 20.7., ali eto danas, 23.7. 18.50kn za kablić koji sam platio 6kn.

 

Zanima me, ako sam naručio nešto iz kine, znači sjedište šenzen, a šalju iz europe tipa Germany, France. U tom slućaju se plaća samo PDV i to pri plaćanju, a ovih 18,50kn ili koliko već se ne plaća pošti?

15 godina
online
Re: Od sutra, 1. srpnja, dodatni troškovi na male

Casablancas 

 

Točno.

Naravno, u tom slučaju ćeš vidjeti stavku PDV-a (VAT) na računu prilkom plaćanja.

Ako te stavke nema, to znači da ti PDV nije naplaćen, i da je skladište u EU vjerojatno unutar bescarinske zone, pa će takavi paketi ipak zavšiti na carini, i platiiti ćeš naknadu za pregled paketa.

11 godina
offline
Od sutra, 1. srpnja, dodatni troškovi na male pake

Jel još netko dobio paketiće na koje su kinezi naznacili daj e vrijednost 1$ iako je bilo više?
Dakle stigla mi dva paketa svaki od cca 15$ koje sam naravno narucio puno prije nego je harač uveden ali su tek sada dostavljeni i stigla mi oba sa naznacenom cijenom od 1$ tako da mi je naplaćeno 18.50kn uhljebima u pošti + PDV na 1$ pa su ukupne cijene bile 20 i kusur kuna.

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
moderator
offline
Re: Od sutra, 1. srpnja, dodatni troškovi na male
ibme74 kaže...

Jel još netko dobio paketiće na koje su kinezi naznacili daj e vrijednost 1$ iako je bilo više?
Dakle stigla mi dva paketa svaki od cca 15$ koje sam naravno narucio puno prije nego je harač uveden ali su tek sada dostavljeni i stigla mi oba sa naznacenom cijenom od 1$ tako da mi je naplaćeno 18.50kn uhljebima u pošti + PDV na 1$ pa su ukupne cijene bile 20 i kusur kuna.

Netko se već javio da mu se isto dogodilo.

 

No, to toliko nije ni bitno - to je nešto što će se događati još kraće vrijeme, dok se ne dostave svi zaostali paketi, te eventualno ako je riječ o prodavačima koji još nisu u IOSS sustavu, poput Banggooda ako se ne varam (ne znam doduše što iz Banggooda pišu na paket - od njih sam u pravilu naručivao robu iz EU skladišta).

15 godina
online
Re: Od sutra, 1. srpnja, dodatni troškovi na male
mbaksa kaže...
ibme74 kaže...

Jel još netko dobio paketiće na koje su kinezi naznacili daj e vrijednost 1$ iako je bilo više?
Dakle stigla mi dva paketa svaki od cca 15$ koje sam naravno narucio puno prije nego je harač uveden ali su tek sada dostavljeni i stigla mi oba sa naznacenom cijenom od 1$ tako da mi je naplaćeno 18.50kn uhljebima u pošti + PDV na 1$ pa su ukupne cijene bile 20 i kusur kuna.

Netko se već javio da mu se isto dogodilo.

 

No, to toliko nije ni bitno - to je nešto što će se događati još kraće vrijeme, dok se ne dostave svi zaostali paketi, te eventualno ako je riječ o prodavačima koji još nisu u IOSS sustavu, poput Banggooda ako se ne varam (ne znam doduše što iz Banggooda pišu na paket - od njih sam u pravilu naručivao robu iz EU skladišta).

- problem je tih 'eu skladišta' što ne znači ništa.. tj 'legalni šverc', koji u eu postoji svugdje.

- pošto neke pošiljke ne idu kroz poštu (dostava) može i dalje jednako.. tj pošta u slučaju da ide kroz njih naplati 'usmenu carinsku deklaraciju' 18-38kn.. i to samo ako je iz kine, a ako je nešto kao 're-sendano' iz eu skladišta tad može bez tog kao i ako ide drugom dostavom kao npr dhl..

- skladišta da bi bila 'prava'-legalna trebaju obaviti carinske poslove, troškove + pdv uvozne države koja je tad recimo ona gdje se skladište nalazi, pošta tad s tim nema ništa, samo dostava ako su dostavljači.

- skladišta koja rade kao do sad, 'legalni šverc' bez carinsko-poreznih davanja, bi trebala biti zatvorena + kazne jer je to klasična carinsko-porezna prevara, no za sad nije nikom u interesu osim formalno na nivou eu.. pa se realno ne zna kad će tome kraj ili kad ćemo točno znati što može proći, .. tj da sve ide kroz ioss tad bi recimo 'moralo' biti uredno, no to ovisi o kini-prodavaču, ne o eu.

- kraće, logika, neovisno jel pošiljka ide kroz ioss pošta bi morala svima naplatiti deklaraciju tj ako ide kroz ioss tad samo to jer je porez već plaćen kupnjom, dok izvan naravno no samo ako je izvan eu, a to je problem eu-skladišta jer.. jer pošta ne može znati jel neka roba uvezena i plaćena carina+pdv ili nije.. tj zna samo ono što trgovac napiše, tj to može i mora znati država (carinska služba + porezna) tj ako oni nisu dobili svoj dio tad to znaju.. no problem eu je 27 država i toliko odvojenih službi koje to ne znaju tj mora biti jedan sustav carine+poreza spojedn da bi iz te baze to vidjeli-znali. Dok taj dio nije spojen ne znamo tj znamo ako kinez koristi ioss.. tj po tome će 'pametniji' kinez i dalje raditi kao do sad.. tj time će biti nastavljen legalni šverc kao do sad, a države u kojima su slkadišta-ulaza su i do sad imale svoj interes u tome, tj neki promet, radna mjesta i realno nikome taj porez+carina nisu nedostajali kao fiskalni manjak.. pa se pragmatično tako i zloupotrebljavalo, kod nas, poljska, španjolska, irska, nizozemska.. čitava eu puna takvih skladišta, bez kontrole.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
15 godina
online
Re: Od sutra, 1. srpnja, dodatni troškovi na male

ihush 

 

Pošiljke koje ne idu poštom, nego kurirskom službom prolaze normalnu carinsku proceduru, i njihove naknade (koje plaćaju korisnici, tj. primatelji paketa) su znatno više od istih koje naplaćuje pošta. Također, i do sada je bila takva praksa da svaki paket koji primiš preko kurirske službe, obavezno ide preko carine, tako da praktično nema šanse da ti paket prođe bez carinjenja, jer je broj takvih paketa znatno manji od broja paketa koji se šalju preko pošte (što je i razumljivo s obzirom na znatno više cijene usluga od poštanskih).

 

Ako neko skladište u bescarinskoj zoni može slati pakete bez prolaska preko carine, onda je to propust domicilne države (na čijem teritoriju se skladište nalazi).

 

Pošta u ovom slučaju nema veze sa tim da li je paket uvezen ili ne, ako je došao u besacrinsku zonu, i iz nje izišao bez prolaska kroz carinu, to je odgovornost carinske službe, a ne pošte. Pošta se samo bavi prijevozom pošiljki, a carina je taj koja vodi računa o tome da li je nešto ocarinjeno ili ne.

 

To što ima 27 država i što su im službe odvojene, nema veze sa ovim problemom, jer svaka država vodi računa isključivo o pošiljkama koje ulaze i izlaze sa njezinog teritorija. Ako je pošiljka došla izvan EU treba proći carinu, ako pošiljka napušta bescarinsku zonu, mora biti carinjena, ako pošijka dolazi iz druge države EU, nema potreb za carinjenjem, i to je to.

2 godine
protjeran
offline
Od sutra, 1. srpnja, dodatni troškovi na male pake

Jel netko naručivao PCB-ove s JLC-a?

 
0 0 hvala 0
15 godina
online
Re: Od sutra, 1. srpnja, dodatni troškovi na male
maxym kaže...

..

To što ima 27 država i što su im službe odvojene, nema veze sa ovim problemom, jer svaka država vodi računa isključivo o pošiljkama koje ulaze i izlaze sa njezinog teritorija. Ako je pošiljka došla izvan EU treba proći carinu, ako pošiljka napušta bescarinsku zonu, mora biti carinjena, ako pošijka dolazi iz druge države EU, nema potreb za carinjenjem, i to je to.

- točno, ili 'školski' točno.. pogađaš u čemu je razlika? :) .. ovaj odlomak je istovremeno odgovor. Sve je točno, čitav post, pravila.

- imaš npr google-irsku s eu kaznom, ništa, odustalo se.

- jedino di koji je polu-točan, ako pošiljka napušta bescarinsku zonu, mora biti carinjena.. -ne, jer tome upravo služi bescarnisnka zona, tj tranzit, tj ako izlazi iz države (+eu), tad je upravo zato i samo takvo skladište, naziv, svrha. Upravo zato i postoje, jer se tad ne naplaćuju carinski troškovi, tj to će teoretski obaviti država ulaska robe..  a nastavak rečenice je kako je to lako-izvedivo, ako dolazi iz druge eu države..

.. i to je to.

 

-tj kao da kažeš u zakonu nešto piše pa to ne postoji jer je recimo zabranjeno.. to je 'legalni šverc', nešto za što svi znaju (kao i porezne oaze), nije stvar pošte (ili propust) itd.

 

- sad, ako roba dolazi kroz ioss, iz kine, ako je tim sustavom zavedeno, tad je porez već naplaćen + tad i pošta to recimo zna, ali ako ne ide kroz ioss, tad pošta nema po ćemu tu znati, tj paket je paket, ako ga netko šalje iz eu zone, platiš dostavu i to je to.. pošta tad nema osnove, pa ni država-carinska služba naplatiti recimo carinu, tj mogu tek kad presretnu-otvore-provjere pošiljku, traže deklaraciju.. tj kad otkriju da roba nema uvoznu carinsku deklaraciju, koju za uredan promet mora imati (sve ostalo je carinski prekršaj + porezni). .. a pazi, što radi naša pošta? .. izdaje ti ''usmenu carinsku deklaraciju'' pa ako te carina traži neki papir, tad zaustavi prvog poštara i pitaj ga za 'copyju-diktafonom-usmeno'.. tj formalno to radi pošta na neformalni način i zapravo nitko nema nikakav komad papira kojim bi dokazao da je roba uredna ili da je naprosto 'legalni' šverc.

- države ulaza to recimo toleriraju, jer u slučaju tranzita-izvoza ih zapravo carina-porez ne zanimaju a to je tad problem treće države kako će nešto naplatiti tj eu.. a svi rade, jer nešto zarade, samim radom-poslom, ljudi rade, kamioni voze, plaćaju struju, vodu, porez-prirez.. 'samo' ne plaćaju carinu no toj državi i onako ne bi platili carinu-porez ako ta roba izlazi van, tj ako je skladište u španjolskoj i ti naručiš robu iz bilo koje druge eu države kao HR, tad španjolska nema što za sebe naplatiti od carine-poreza, dok hr može i upravo to radi ioss, tj tad pdv ide hr državi-uvoznici dok carinski trošak deklaracije naplati pošta.. a sama carina je gratis za takvu robu niže vrijednosti-cijene. Tad španjolska nema neki interes-razlog to kontrolirati tj upravo zato to postoji po čitavoj eu i svi to rade manje-više tj ovisno o morskim lukama, cestama.. skladišta su po svuda, sve ostale poreze plaća biznis, osim carine-pdv .. a kad izlazi iz te države, tad ona to može 'poklanjati' kao gratis jer joj tad ni ne treba ići u džep tj time u toj prići profitira recimo HR.

 

-ako je roba u iossu, tad će tako i biti, hr će dobiti nešto poreza, pošta trošak.

-ako roba nije u iossu, ostat će kao do sada, mogućnost legalnog šverca jednako kao do sad, tj tko to radi ima već uhodanu papirologiju koja to propušta, dok država-carina-policija-porezna jednostavno gledaju na drugu stranu i ''ne vide'' skladišta-kamione-robu.. jer je i to važan biz, promet i u interesu te države je da i dalje ostane, da se ne preseli recimo u poljsku.. jednako kao google-ireland ili bilo što drugo, jer je isto.

- mi recimo imamo fiskalizaciju, imao i r1 .. to ostatak nema, ne treba, a to služi kontroli države-porezne službe, no to u slučaju treće države ne pomaže, jer nije jedan sustav.

 

-da bi bilo što bilo na nivou eu mora biti jedan sustav, spojen, recimo sad baza za covid potvrde-cijepljenje.. i mobitel ti 'pozeleni'. Ako to nije jedan sustav, tad je to nemoguće tako provjeriti, tj možeš tražiti papire i svaku robu bez svih papira kazniti kao carinski prekšraj kad uhvatiš kamion-prevoznika.. a kad je to pošta, tad ne možeš ni to, jer pošta je institucija koja sad radi uslugu carinske službe za državu + izdaje usmenu deklaraciju :) .. tj carinska policija može zaustaviti neki kamion koju tu robu prevozi recimo rutinskom kontrolom, ako nema papire, kazna.. ali nitko ne zaustavlja te kamione, nema kazne osim za obične švercere koji nisu u 'sustavu' kao normalna registrirana firma, tj običan šverc, za razliku od ovog 'legalnog' koji je i 'neuhvatljiv' osim što je 'nevidljiv' jer je naprosto nevjerovatno kako nitko ne vidi skladišta, kamione, promet.. tj osim što kad bi vidjeli, neka kontrola može doći i postaviti pitanje.. no to ne rade, osim recimo racije za drogu i sl. tj to je zbog 'usmene' deklaracije, jednako tako usmena dozvola te države-instititucija koje to mogu nadzirati ako žele. Ne žele jer je unosan biz koji bi tad kao pdv završio u trećoj državi a time skladište ne bi ostalo kod njih nego bi naprosto bilo preseljeno gdje je jeftinija radna snaga npr rumunjska..

 

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
15 godina
online
Re: Od sutra, 1. srpnja, dodatni troškovi na male

ihush 

 

Moram priznati da nisam upoznat sa detaljima poslovanja bescarinskih zona, ali mi je nekako logično da roba koja uđe u bescarinsku zonu ne bi trebala ući u domicilni poštanski sustav bez carinjenja. Tj. odgovornost domicilne države je da spriječi izlazak neocarinjene robe iz bescarinske zone, osim ako se radi o tranzitu u državu izvan EU, ali u tom slučaju roba ide prema TIR konvenciji.

 

Roba koja je u tranzitu (cestovnom) morala bi biti u plomiranom kamionu sa TIR tablicama, i plomba se ne bi smjela skidati do dolaska na carinu u odredišnu zemlju.

 

Ako je sustav posložen kako treba, nebitno je da li su carinske službe država EU povezane, jer uvezena roba može bez carinjenja ući u državu jedino ako su pravla prekšena, a to je opet čisti šverc.

15 godina
odjavljen
offline
Re: Od sutra, 1. srpnja, dodatni troškovi na male
Dex.amx kaže...

Jel netko naručivao PCB-ove s JLC-a?

Ja sam naručivao prije 01.07., oni su i prije nudili DDP opciju, tako da ne bi trebalo biti problema.

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
16 godina
online
Re: Od sutra, 1. srpnja, dodatni troškovi na male
ihush kaže...

- države ulaza to recimo toleriraju, jer u slučaju tranzita-izvoza ih zapravo carina-porez ne zanimaju


 

Itekako ih zanimaju jer je ta roba (u bescarinskim skladištima) pod kontrolom carine te države, izbjegavanje poreznog prihoda u istoj te gadan prekršaj na nivou EU ukoliko roba uđe na tržište EU bez plaćanja nameta.

 

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice