U Sunčevu sustavu možda postoji Planet X, ali nije

poruka: 56
|
čitano: 11.660
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "U Sunčevu sustavu možda postoji Planet X, ali nije".
3 godine
odjavljen
offline
U Sunčevu sustavu možda postoji Planet X, ali nije

Khm

 
4 0 hvala 0
6 godina
protjeran
offline
U Sunčevu sustavu možda postoji Planet X, ali nije

Dario, imaš odlične članke, no nitko mi nije nikada odgovorio na teoriju "svemir se širi".

Gdje se širi i gdje je tomu kraj.

Mi smo kao ljudska biča ograničeni kutovima, dužinama, metrima itd i kako to da ta "svemirska" praznina nema kraja ?!

 

Kako nešto nema kraj ? 

 

Možda bi netko od vas fizičara, astrofizičara mogao jednom napisati nama običnima, o čemu se tu radi i koje su znastvene spoznaje oko "beskonačnosti" svemirskog prostora...

O nama će pričat ka i mi o Atlantidi, a možda i neće, ma jebo nas, nemamo sreće
Poruka je uređivana zadnji put uto 25.8.2020 8:46 (Anđeo bez falinge).
 
5 0 hvala 0
6 godina
offline
Re: U Sunčevu sustavu možda postoji Planet X, ali

Zapravo bih si ja to predočio ovako: sva masa zvijezda, planeta, kompletnih galaksija bi se stopila u jednu veliku gromadu ogromne mase i gustoće da se svemir ne širi u beskonačnost. Vjerojatno najveća glupost na svijetu izrečena, ali eto da podjelim. Teorije sigurno postoje, međutim tko može stvarno znat što se događa? Nama je podvig kao ljudskoj rasi bio odlazak iz orbite do našeg satelita. Sve ostalo je nevjerojatno daleko. Tim više zbog teorije relativnosti jer sve što gledamo iz ogromnih udaljenosti je prošlost.

6 godina
protjeran
offline
Re: U Sunčevu sustavu možda postoji Planet X, ali
cvaja997 kaže...

Zapravo bih si ja to predočio ovako: sva masa zvijezda, planeta, kompletnih galaksija bi se stopila u jednu veliku gromadu ogromne mase i gustoće da se svemir ne širi u beskonačnost. Vjerojatno najveća glupost na svijetu izrečena, ali eto da podjelim. Teorije sigurno postoje, međutim tko može stvarno znat što se događa? Nama je podvig kao ljudskoj rasi bio odlazak iz orbite do našeg satelita. Sve ostalo je nevjerojatno daleko. Tim više zbog teorije relativnosti jer sve što gledamo iz ogromnih udaljenosti je prošlost.

 cvaja aj u klinac... sada si me sjebo... 

zahtijevam pravo znastveno objašnjenje moga pitanja... 

O nama će pričat ka i mi o Atlantidi, a možda i neće, ma jebo nas, nemamo sreće
15 godina
neaktivan
offline
Re: U Sunčevu sustavu možda postoji Planet X, ali
Anđeo bez falinge kaže...

Dario, imaš odlične članke, no nitko mi nije nikada odgovorio na teoriju "svemir se širi".

Gdje se širi i gdje je tomu kraj.

Mi smo kao ljudska biča ograničeni kutovima, dužinama, metrima itd i kako to da ta "svemirska" praznina nema kraja ?!

 

Kako nešto nema kraj ? 

 

Možda bi netko od vas fizičara, astrofizičara mogao jednom napisati nama običnima, o čemu se tu radi i koje su znastvene spoznaje oko "beskonačnosti" svemirskog prostora...

 To je pitanje na koje ni sam Svemir nema odgovor...

scientia est potentia
15 godina
online
U Sunčevu sustavu možda postoji Planet X, ali nije

dakle, stožer ne preporučuje putovanja iza neptuna jer je sisuacija složena i nepredvidiva? 

 

@Anđeo: to smo već učili na svemironauku. prostor (i vrijeme s njim) nastaje širenjem (kretanjem) tvari uokolo ali nije beskrajan. ima ga samo toliko koliko i tvari i tamo gdje je ima (pa makar i jedna subsubsubatomska česticetina na kubni parsek). ako se tvar vraća oklen je došla, za sobom vuče i prostor/vrijeme. elem, u početku ne bijaše početka (jer nije bilo vremena) i ničega u ničemu (jer nije bilo prostora). jedino je sporan/sumnjiv/protuustavan taj početak. poimanje svega toga je subjektivno, jer si u prosotoru i vremenu. da si izvan, ne bi bio izvan, jer bi si stvorio prostor i vrijeme. u osnovi - nebitno. ukratko: sedi si di si jer taki kaki si nisi ni za di si. 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Poruka je uređivana zadnji put uto 25.8.2020 10:16 (Ajar).
Moj PC  
5 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: U Sunčevu sustavu možda postoji Planet X, ali
Anđeo bez falinge kaže...

Dario, imaš odlične članke, no nitko mi nije nikada odgovorio na teoriju "svemir se širi".

Gdje se širi i gdje je tomu kraj.

Mi smo kao ljudska biča ograničeni kutovima, dužinama, metrima itd i kako to da ta "svemirska" praznina nema kraja ?!

 

Kako nešto nema kraj ? 

 

Možda bi netko od vas fizičara, astrofizičara mogao jednom napisati nama običnima, o čemu se tu radi i koje su znastvene spoznaje oko "beskonačnosti" svemirskog prostora...

 
Samo zato smo mi ograniceni sa duzinama i metrima, ne znaci da svemir mora imati empatiju da bi nas zadovoljio i dao nam odgovor u metrima (Metar kao takav i onako ne postoji u prirodi, to je samo stvar dogovora).

Imas jako puno literature koja pokriva navedeno, tj puno stvari jos ne razumijemo, a jednostavan odgovor je da isto kao sto je zemlja "beskonacna" tj u kojem god pravcu da ides, mozes beskonacno dugo hodati jer se zapravo vrtis u krug (sto na prvu izgleda glupo), ili mozda nije, tj mozda je svemir ravan, pa doslovno ide u beskonacnost. In short we dont know.

Ako imas viska vremena, ovo ti je najbolji youtube kanal koji ja znam da obraduje jako zanimljive teme koje ce te sigurno zanimati:

https://www.youtube.com/channel/UCZFipeZtQM5CKUjx6grh54g/videos

15 godina
neaktivan
offline
U Sunčevu sustavu možda postoji Planet X, ali nije

Crna rupa u blizini bi bila jako praktična. Može poslužiti kao odlagalište opasnog otpada. Također bi se u njenoj orbiti mogao napraviti zatvor za političare i (ostale) najteže kriminalce. Čak i ako se izvuku s uobičajenom kaznom od godinu dana guljenja krumpira, služeći ju u blizini crne rupe kod nas će proći daleko više vremena, pa ih nećemo dočekati da se vrate. A djeca i unuci nek se snalaze s njima, bar im opasan otpad nismo ostavili.

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
 
18 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: U Sunčevu sustavu možda postoji Planet X, ali
Visak kaže...

Crna rupa u blizini bi bila jako praktična. Može poslužiti kao odlagalište opasnog otpada....

 To bi bila premala količina materije i crna rupa ne bi rasla? Jer bi inače moglo biti nezgodno :D

Battlelog: [G] CyberDemonVZ
15 godina
neaktivan
offline
Re: U Sunčevu sustavu možda postoji Planet X, ali
CyberDemonVZ kaže...

 To bi bila premala količina materije i crna rupa ne bi rasla? Jer bi inače moglo biti nezgodno :D

 Ako ova ima masu kao 10 zemljinih, da cijelu Zemlju tamo bacimo povećala bi se za 10%.

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
14 godina
offline
Re: U Sunčevu sustavu možda postoji Planet X, ali
CyberDemonVZ kaže...
Visak kaže...

Crna rupa u blizini bi bila jako praktična. Može poslužiti kao odlagalište opasnog otpada....

 To bi bila premala količina materije i crna rupa ne bi rasla? Jer bi inače moglo biti nezgodno :D

 
Crne rupe su zapravo "alat" sve zavisi kako ih koristis, autom se mozes odvesti 1000 km daleko ili ubiti nekoga na cosku svoje ulice. Crna rupa od 20 CM nije problem (sve dok ne ide prema zemlji direkt ili nasem suncu). Sobzirom da su planeti u nasem sustavu u jako stabilnim orbitama, mozemo sa velikom sigurnoscu reci da i ako crna rupa postoji u nasem suncevom sustavu bila vrlo korisna za nas civilizaciju.

6 godina
protjeran
offline
Re: U Sunčevu sustavu možda postoji Planet X, ali
alien kaže

 To je pitanje na koje ni sam Svemir nema odgovor...

 Dakle, zašto znastvenici te struke izbjegavaju "pokušati objasniti" što se događa.

Vjeruj mi, razgovarao sam osobno  i sa dari. Hrupec prije desetak godina na jednom seminaru u osijeku i odgovora nema.....

vjeruj mi, psihologija je moja znanost no od mojih mladih dana me je mučilo pitanje; ako je nešto "za" "iza", što je "iza" toga..... unzovajter...

 

 

razgovarao sam sa tri astrofizičara u životu, no ni jedan mi ništa konkretno nije rekao...a vjeruj mi...reci; NE ZNAM, ili TO JE DALEKO OD MOJEGA školovanja, ne razumijem , nego svi muljaju, brljave u osnovi ni sami ne razumiju kako odgovoriti na to khm... "jednostavno" pitanje..

 

razgovarao sa i sa svećenikom koji je morao ići u mirovinu pa je morao raditi ps.test...

 

ej, lik uopće ne vjeruje u bilo koji oblik života nakon smrti a svećenik je ?!

ma, ja sam kriv, brzo sam ga razbucao (to je bilo devedesetih dok sam još radio u struci) 

O nama će pričat ka i mi o Atlantidi, a možda i neće, ma jebo nas, nemamo sreće
16 godina
offline
Re: U Sunčevu sustavu možda postoji Planet X, ali
Anđeo bez falinge kaže...
alien kaže

 To je pitanje na koje ni sam Svemir nema odgovor...

 Dakle, zašto znastvenici te struke izbjegavaju "pokušati objasniti" što se događa.

Vjeruj mi, razgovarao sam osobno  i sa dari. Hrupec prije desetak godina na jednom seminaru u osijeku i odgovora nema.....

vjeruj mi, psihologija je moja znanost no od mojih mladih dana me je mučilo pitanje; ako je nešto "za" "iza", što je "iza" toga..... unzovajter...

 

 

razgovarao sam sa tri astrofizičara u životu, no ni jedan mi ništa konkretno nije rekao...a vjeruj mi...reci; NE ZNAM, ili TO JE DALEKO OD MOJEGA školovanja, ne razumijem , nego svi muljaju, brljave u osnovi ni sami ne razumiju kako odgovoriti na to khm... "jednostavno" pitanje..

 

razgovarao sa i sa svećenikom koji je morao ići u mirovinu pa je morao raditi ps.test...

 

ej, lik uopće ne vjeruje u bilo koji oblik života nakon smrti a svećenik je ?!

ma, ja sam kriv, brzo sam ga razbucao (to je bilo devedesetih dok sam još radio u struci) 

Što se mene tiče možda je i ovako

 

Trenutno smo premali i prenazadni da bismo odgovorili na takva pitanja. Jednog dana kada ćemo upravljati fuzijom i kada ćemo imati neograničene količine energije, te ovladati savijanjem prostora, e tada ćemo možda moći znati nešto više, a do tada moramo se zadovoljiti manjim stvarima. Mi smo još eonima daleko do toga... Ako se ne uništimo u međuvremenu mislim da ćemo na kraju "shvatiti" svemir.

King in the castle, king in the castle ...
Poruka je uređivana zadnji put uto 25.8.2020 11:38 (tjodalv).
15 godina
offline
Re: U Sunčevu sustavu možda postoji Planet X, ali
Anđeo bez falinge kaže...
alien kaže

 To je pitanje na koje ni sam Svemir nema odgovor...

 Dakle, zašto znastvenici te struke izbjegavaju "pokušati objasniti" što se događa.

Vjeruj mi, razgovarao sam osobno  i sa dari. Hrupec prije desetak godina na jednom seminaru u osijeku i odgovora nema.....

vjeruj mi, psihologija je moja znanost no od mojih mladih dana me je mučilo pitanje; ako je nešto "za" "iza", što je "iza" toga..... unzovajter...

 

 

razgovarao sam sa tri astrofizičara u životu, no ni jedan mi ništa konkretno nije rekao...a vjeruj mi...reci; NE ZNAM, ili TO JE DALEKO OD MOJEGA školovanja, ne razumijem , nego svi muljaju, brljave u osnovi ni sami ne razumiju kako odgovoriti na to khm... "jednostavno" pitanje..

 

razgovarao sa i sa svećenikom koji je morao ići u mirovinu pa je morao raditi ps.test...

 

ej, lik uopće ne vjeruje u bilo koji oblik života nakon smrti a svećenik je ?!

ma, ja sam kriv, brzo sam ga razbucao (to je bilo devedesetih dok sam još radio u struci) 

 Pogledaj ovu playlistu. Dosta tog je objasnjeno i ponudeni su dokazi zasto prema trenutnom shvacanju mislimo da je stanje takvo kakvo je, al definitivno ima jos nepoznanica.

https://www.youtube.com/playlist?list=PLsPUh22kYmNCc3WCKb5yF136QSRf0xErm

 

A ako te zanima jos koja tema iz tog podrucja, pogledaj takoder druge epizode na tom kanalu.

 

6 godina
protjeran
offline
Re: U Sunčevu sustavu možda postoji Planet X, ali
tjodalv kaže...

 

Trenutno smo premali i prenazadni da bismo odgovorili na takva pitanja. Jednog dana kada ćemo upravljati fuzijom i kada ćemo imati neograničene količine energije, te ovladati savijanjem prostora, e tada ćemo možda moći znati nešto više, a do tada moramo se zadovoljiti manjim stvarima. Mi smo još eonima daleko do toga... Ako se ne uništimo u međuvremenu mislim da ćemo na kraju "shvatiti" svemir.

 savijanje prostora ?

to su za nas trenutno filmske bajke...

 

pitam samo jedno logično pitanje, jebemu više (pukao sam)

 

svi znamo da sve ima svoj početak i kraj,,, logično +5

 

jednostavno me zanima u čemu je taj "prostor" , koliko je širok i kako nema kraja, što vele najveći umovi ovoga svijeta....

 

dajte mi ljudi odgovor, napit ću se danas ako ne dobijem odgovor do 15h.

ako nema odgovora neću piti pa vi sada razmislite. 

jesam li odgovoran za alkoholizam ili to što su mi roditelji iz imotskog, , s Pelješca, iz istre ?!

 

 

hvala

O nama će pričat ka i mi o Atlantidi, a možda i neće, ma jebo nas, nemamo sreće
15 godina
odjavljen
offline
Re: U Sunčevu sustavu možda postoji Planet X, ali
Anđeo bez falinge kaže...

Dakle, zašto znastvenici te struke izbjegavaju "pokušati objasniti" što se događa.

Pitanje u čemu se svemir širi nam je trenutno izvan dosega spoznaje, a pitanje je da li to nešto uopće postoji ili se svemir doslovno širi u ničemu, te da li ćemo ikad biti u mogućnosti zavirti "izvan svemira". Prostor je svojstvo našeg svemira i pitanje je da li uopće prostor postoji izvan svemira.

 

 

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
13 godina
offline
Re: U Sunčevu sustavu možda postoji Planet X, ali
ludizao kaže...

Koja matematika stoji iza hipoteze da je crna rupa 10 masa Zemlje mogla biti zarobljena gravitacijom Sunca? Kako to da asteroid Oumuamua nije bio zarobljen, a neusporedivo je manje mase i prošao je relativno blizu Sunca? Da li je možda razlika njene "brzine" u odnosu na sunčev sustav bila puno manja nego spomenutog asteroida? Ne pada mi na pamet drugo objašnjenje.

 

Edit: Još jedna teorija na temu, ako će koga zanimati - Was Our Sun A Twin? If So Then ‘Planet 9’ Could Be One Of Many Hidden Planets In Our Solar System

da, prvenstveno radi brzine kojom je doputovau u solarni sistem ... oko 300.000 km/sat. Sunce ga je vj samo malo skrenulo, poput naših letjelica kad koriste gravitaciju za svemirsku praćku.

 

 

 
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Re: U Sunčevu sustavu možda postoji Planet X, ali
Anđeo bez falinge kaže...

svi znamo da sve ima svoj početak i kraj,,, logično +5

 

 Pretpostavka ti je pogrešna, pa će biti i svaki zaključak koji iz nje izvedeš.

Uzmi recimo brojevni pravac.

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
Poruka je uređivana zadnji put uto 25.8.2020 12:33 (Visak).
13 godina
offline
Re: U Sunčevu sustavu možda postoji Planet X, ali
Anđeo bez falinge kaže...
tjodalv kaže...

 

Trenutno smo premali i prenazadni da bismo odgovorili na takva pitanja. Jednog dana kada ćemo upravljati fuzijom i kada ćemo imati neograničene količine energije, te ovladati savijanjem prostora, e tada ćemo možda moći znati nešto više, a do tada moramo se zadovoljiti manjim stvarima. Mi smo još eonima daleko do toga... Ako se ne uništimo u međuvremenu mislim da ćemo na kraju "shvatiti" svemir.

 savijanje prostora ?

to su za nas trenutno filmske bajke...

 

pitam samo jedno logično pitanje, jebemu više (pukao sam)

 

svi znamo da sve ima svoj početak i kraj,,, logično +5

 

jednostavno me zanima u čemu je taj "prostor" , koliko je širok i kako nema kraja, što vele najveći umovi ovoga svijeta....

 

dajte mi ljudi odgovor, napit ću se danas ako ne dobijem odgovor do 15h.

ako nema odgovora neću piti pa vi sada razmislite. 

jesam li odgovoran za alkoholizam ili to što su mi roditelji iz imotskog, , s Pelješca, iz istre ?!

 

 

hvala

 jednostavno rečeno, svemir ( univerzum ) nema kraja i postoji i izvan poznatih granica ali mi ne postojimo i ne možemo postojati

 :D

Poruka je uređivana zadnji put uto 25.8.2020 12:33 (grzzi).
16 godina
offline
Re: U Sunčevu sustavu možda postoji Planet X, ali
Anđeo bez falinge kaže...
tjodalv kaže...

 

Trenutno smo premali i prenazadni da bismo odgovorili na takva pitanja. Jednog dana kada ćemo upravljati fuzijom i kada ćemo imati neograničene količine energije, te ovladati savijanjem prostora, e tada ćemo možda moći znati nešto više, a do tada moramo se zadovoljiti manjim stvarima. Mi smo još eonima daleko do toga... Ako se ne uništimo u međuvremenu mislim da ćemo na kraju "shvatiti" svemir.

 savijanje prostora ?

to su za nas trenutno filmske bajke...

 

pitam samo jedno logično pitanje, jebemu više (pukao sam)

 

svi znamo da sve ima svoj početak i kraj,,, logično +5

 

jednostavno me zanima u čemu je taj "prostor" , koliko je širok i kako nema kraja, što vele najveći umovi ovoga svijeta....

 

dajte mi ljudi odgovor, napit ću se danas ako ne dobijem odgovor do 15h.

ako nema odgovora neću piti pa vi sada razmislite. 

jesam li odgovoran za alkoholizam ili to što su mi roditelji iz imotskog, , s Pelješca, iz istre ?!

 

 

hvala

Savijanje prostora nije SF. Crna rupa upravo to radi pod svojom težinom, tako da je moguće saviti prostor - samo su potrebne enormne količine energije. Zašto je to bitno za istraživanje svemira, pa zato jer je to jedini način da ga istražimo. Npr. brzina svjetlosti koja je najveća brzina kojom se nešto kreće u tom svemiru je višestruko premala da bi mogli istražiti svemir. Jednostavno svemir je preogroman. A znamo da niti jedno tijelo s masom ne može putovati tom brzinom (brzinom svjetlosti), nego samo manjom. Znači jedina nada da odemo daleko i dobijemo odgovore na ta pitanja je savijanjem prostora. Mnogo ljudi i kad znaju i čuju tu informaciju ne mogu predočiti o kakvim prostranstvima se tu radi. Vrlo vjerojatno se svemir širi opet u nekom mediju i vjerojatno ima neke granice, ali su nam one nedostižne. E sad, sve su to naklapanja i bujna mašta ... A sada idi i napij se :D

King in the castle, king in the castle ...
16 godina
offline
U Sunčevu sustavu možda postoji Planet X, ali nije

Prije će bit da se tamo u tom mračnom pojasu ispružio Einstein-Rosen most ilitiga Crvotočina.

You are like the Michael Jordan of being a son of a bitch.
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
odjavljen
offline
Re: U Sunčevu sustavu možda postoji Planet X, ali
"planeti koji se vide golim okom (Merkur, Venera, Mars, Jupiter i Saturn)"

Molim?!
Gdje i kako ih mogu vidjeti?
 
0 2 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Re: U Sunčevu sustavu možda postoji Planet X, ali
Trenutno su Jupiter i Saturn jako dobro vidljivi na južnom nebu tijekom cijele noći, Mars izlazi oko ponoći, a Venera mislim pred jutro.
Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
16 godina
offline
Re: U Sunčevu sustavu možda postoji Planet X, ali
Dex.pwn kaže...
"planeti koji se vide golim okom (Merkur, Venera, Mars, Jupiter i Saturn)"

Molim?!
Gdje i kako ih mogu vidjeti?

Moraš znati što gledaš :). Vide se planeti na noćnom nebu golim okom i oni se pojavljuju na nebu kao najsjajnije zvijezde (jer su najbliži). Imaš dobru aplikaciju Sky Map s kojom možeš vidjeti što gledaš kad navečer gledaš zvijezde. Toplo preporučam.

King in the castle, king in the castle ...
Poruka je uređivana zadnji put uto 25.8.2020 13:09 (tjodalv).
16 godina
offline
Re: U Sunčevu sustavu možda postoji Planet X, ali
Dex.pwn kaže...
"planeti koji se vide golim okom (Merkur, Venera, Mars, Jupiter i Saturn)"

Molim?!
Gdje i kako ih mogu vidjeti?

 Pokušaj s ovom aplikacijom: https://www.bug.hr/appdana/star-chart--lako-prepoznavanje-zvijezda-sazvijezdja-i-planeta-15902

Onima kojima se nešto i može objasniti ne treba ništa niti objašnjavati. Onima kojima sve treba objašnjavati ionako se ništa ne može objasniti.
5 godina
offline
Re: U Sunčevu sustavu možda postoji Planet X, ali
Baš utješni članak...crna rupa u susjedstvu...što bi se desilo da se sudarimo???
mnogo mudrosti,mnogo jada...što više znanja, to više boli.
Moj PC  
1 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: U Sunčevu sustavu možda postoji Planet X, ali
HCMAA kaže...
Baš utješni članak...crna rupa u susjedstvu...što bi se desilo da se sudarimo???

 Vidim da nikad nisi gledao What if kanal

Da jesi već bi imao desetak najmračnijih scenarija u glavi

Battlelog: [G] CyberDemonVZ
15 godina
offline
Re: U Sunčevu sustavu možda postoji Planet X, ali
po odredjenim teorijama, iza 'kraja' svemira je nista. sta god bilo to'nista'.nas svemir ima 3 prostorne dimenzije (il barem te mi ljudi percipiramo) i zato je tebi logicno da sve ima pocetak i kraj. moguce da cemo jednom znanstveno dokazat da je iza kraja svemira nista i da nikad necemo imat pojima sta je to nista. ljudski mozak ima ogranicenja. mozes potrosit beskrajno godina pokusavajci psu objasnit da je 1+1=2 neces uspjet. isto tak ljudi imaju svoje limite, al mozemo ih bit svjesni...
15 godina
offline
Re: U Sunčevu sustavu možda postoji Planet X, ali
ludizao kaže...

Koja matematika stoji iza hipoteze da je crna rupa 10 masa Zemlje mogla biti zarobljena gravitacijom Sunca? Kako to da asteroid Oumuamua nije bio zarobljen, a neusporedivo je manje mase i prošao je relativno blizu Sunca? Da li je možda razlika njene "brzine" u odnosu na sunčev sustav bila puno manja nego spomenutog asteroida? Ne pada mi na pamet drugo objašnjenje.

 

Edit: Još jedna teorija na temu, ako će koga zanimati - Was Our Sun A Twin? If So Then ‘Planet 9’ Could Be One Of Many Hidden Planets In Our Solar System

 Orbitalna mehanika, mister Newton je na račun svoje nejebice odlučio zgorčati život mnogim studentima od stoljeća 17. 

Zamisli to ovako, stvar je brzine. Da je oumuamua bila letjelica sa dovoljno goriva i raketnim motorom koji je usmjerila suprotno smjeru svog gibanja, mogla bi usporiti dovoljno da je sunceva gravitacija zarobi i da postigne stabilnu putanju oko sunca. To je zato jer ima relativno malu masu, veliku brzinu i ne treba joj mnogo energije za promijeniti svoju putanju. Hipotetska crna rupa u ovom slučaju s masom od 10 zemlji je mnogo masivnija i potrebno joj je puno više energije da promijeni svoju putanju, ali pošto ima veliku masu, samim time će i gravitacijsko privlačenje sunca biti puno jače, iako ne znamo brzinu te crne rupe, ali što je ona manja, lakše će ostati zarobljena. https://hr.wikipedia.org/wiki/Newtonov_zakon_gravitacije evo ovdje je sva pamet iza ovoga, iako nije apsolutno točan ovaj zakon, na skali sunčevog sustava je i više nego dovoljno precizan. Znači F (sila privlačenja)= G (gravitacijska konstanta) x masa1xmasa2 / r (udaljenost)^2. 

Kada se lansiraju sateliti u orbitu, rakete razvijaju brzine koje te satelite stave u stabilnu putanju oko zemlje, a do te putanje dođu kretanjem poput balističkog projektila koji konstantno ubrzava do te putanje. Zato jer je sila privlačenja različita na različitim udaljenostima od zemljine površine (opada intezitet kako raste udaljenost po istom ovo gore zakonu Newtonovom). https://hr.wikipedia.org/wiki/Brzina_osloba%C4%91anja 

Uživaju u čitanju

There are no stupid questions, just stupid people!
 
1 0 hvala 1
16 godina
neaktivan
offline
U Sunčevu sustavu možda postoji Planet X, ali nije

Vrlo zanimljiv članak i moram priznati da mi je puno draže čitati takve sadržaje na bug.hr nego ispolitizirane kakvih je pokušaja bilo pred koji mjesec.

 

Nadam se da mi autor neće zamjeriti, ali moram spomenuti izvrsnu emisiju na HR2 Andromeda utorkom navečer i g. Ante Radonića koji je živuća enciklopedija i još k tome zna pričati jezikom koji može većina ljudi razumjeti - velik dio astrofizičara nije svjestan da većina ljudi teško može shvatiti njihova izlaganja.

The best is yet to come, and wont that be fine You think youve seen the sun, but you aint seen it shine
Moj PC  
3 0 hvala 0
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice