U stranu zemlju bez keša

poruka: 216
|
čitano: 39.802
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "U stranu zemlju bez keša".
16 godina
odjavljen
offline
U stranu zemlju bez keša

Zato u HR na moru platiti karticom mozes u 1% ugostiteljskih objekata. Doduse taj 1% sam prepostavio jer jos uvijek trazim objekt u kojem se moze platiti karticom. Ali zato su ti lijepo na raspolaganju bankomati i mjenjacnice koji ljubazno nude tecaj 6.7 za euro

Freak Show Inc.
 
29 4 hvala 0
4 godine
protjeran
offline
U stranu zemlju bez keša

Meni je ipak najlakše platiti staromodno - novcem.

U srednjoj i južnoj EU (i stare članice!) nikada neće zaživjeti to u tom opsegu i novac će biti opcija, barem u sljedećih 20-30 godina.

 

Jedino bi volio tako plaćati taxi ili piće jer često nemaju sitnog, a ne bi me gledali kao da sam im nekoga ubio ako zatražim slučajno kusur.

 
6 8 hvala 0
10 godina
offline
U stranu zemlju bez keša

ako se u HR hoce platiti u restoranu karticom, kako se moze ostaviti napojnica?

 
5 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
U stranu zemlju bez keša

Čitam na drugom portalu revolucionarne načine za sprječavanje sive ekonomije uvođenjem nekakvih QR kodova da bi lakše bilo provjeravat JIR. Siva ekonomija se sprječava uklanjanjem gotovine iz upotrebe. Treba zabranit ikakvo plaćanje bilo čega skupljeg od 100 kuna gotovinom, a i ta sitna plaćanja forsirat da budu bezgotovinska. 

 

Meni je  nevjerojatno da kod nas ljudi mogu kupit automobil ili kuću u gotovini i da nitko ne pita odakle im pare. 

 

Uvedi ti bezgotovinsko plaćanje za sve veće od 100 kn pa me zanima kako će pošteni ugostitelj kupi novi mercedes na kraju ljeta, a nije fiskaliziro 50.000 kuna u 3 mjeseca špice sezone. 

 
25 4 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: U stranu zemlju bez keša
trolaslavonska kaže...

ako se u HR hoce platiti u restoranu karticom, kako se moze ostaviti napojnica?

 ima opcija da ti se napojnica nadoda na račun, stvar je u tome što se i na nju plaća porez, pa konobarima/osoblju baš i nije najomiljenija

11 godina
offline
Re: U stranu zemlju bez keša
bugovac222 kaže...

Meni je ipak najlakše platiti staromodno - novcem.

U srednjoj i južnoj EU (i stare članice!) nikada neće zaživjeti to u tom opsegu i novac će biti opcija, barem u sljedećih 20-30 godina.

 

Jedino bi volio tako plaćati taxi ili piće jer često nemaju sitnog, a ne bi me gledali kao da sam im nekoga ubio ako zatražim slučajno kusur.

 To je zato, jer je ovdje Balkan.

4 godine
protjeran
offline
Re: U stranu zemlju bez keša

Nakon pljačke stoljeća privatizacijom pa onda pljačke tisućljeća legalizacijom skoro milijun nakaradnih i bespravnih objekata za sitniš (a prije toga su rušili nekima, neki gradili pošteno, a neki su platili velike kazne i legalizirali za ogroman novac malo prije novog zakona jer dovoljno da te netko tuži i eto rješenja o rušenju - moraš srušiti u roku 2 tjedna ili dolazi ekipa za rušenje koju još moraš platiti!).....ti bi sada tražio od nekog umirovljenika sa 2000-3000 kuna mirovine da ze zaj***je sa nekakvim karticama i telefonima. A oni koji žele će ionako plaćati mimo toga.

14 godina
offline
U stranu zemlju bez keša

siva ekonomija nije posljedica keširanja...

 

Japan - 80% transakcija građana je kešovinom...

 

siva ekonomija je posljedica izopačenosti Rvat'na, koji znaju revat pjesmuljke o "ljubavi" prema sv. Trojstvu - Bog, Obitelj, Domovina, ali gle čuda, poštivanje zakona jedine nam i neprikosnovene Domovine Rvacke - baš i ne...

Ju je je? Je ju je!
Moj PC  
56 1 hvala 9
16 godina
offline
Re: U stranu zemlju bez keša
Stric_Jura kaže...

siva ekonomija nije posljedica keširanja...

 

Japan - 80% transakcija građana je kešovinom...

 

siva ekonomija je posljedica izopačenosti Rvat'na, koji znaju revat pjesmuljke o "ljubavi" prema sv. Trojstvu - Bog, Obitelj, Domovina, ali gle čuda, poštivanje zakona jedine nam i neprikosnovene Domovine Rvacke - baš i ne...

 Drito u sridu.

 

Truth in engineering.
16 godina
moderator
offline
U stranu zemlju bez keša

Ekipa, jesam li ja igdje u članku napisao da bih ukinuo plaćanje gotovinom? 

Ja bih samo da se svuda može plaćati karticom, ili još bolje satom. Ili mobilnom aplikacijom. Samo da ne moram nosit glupi cash. Ide mi na živce i spor je.

Domagoj
 
27 0 hvala 1
16 godina
offline
U stranu zemlju bez keša

Kakvo je stanje na tržnicama ako si ih obišao?

 

Planiram neki izlet do Švedske krajem godine pa super ako mogu samo karticu uzeti.

Koristite blage riječi i jake argumente
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
U stranu zemlju bez keša

Apsolutno sam protiv neautoriziranih transakcija. Ako netko hoće, neka si isključi autorizaciju pinom, ali ja hoću da je imam. S obzirom da su naše banke nefleksibilne u tom smislu, sad mi je onemogućeno beskontaktno plaćanje, ali dobro. To je njima na dušu.

 

Mislim da bezgotovinsko plaćanje neće riješiti sivu ekonomiju. Svojedobno je SSSR platio sirup za pepsiku, votkom. Ukine li se gotovina, kod nas će opet zavladati Franc-Jozef dukati koji nikad nisu ni prestali biti sredstvo plaćanja (istina, sad se koriste rijetko; najviše kao poklon u svatovima). No ukidanje kune, prvo će zamijeniti euri, ukidanje eura dolari itd. Dok  se u cijelom svijetu ne ukine keš - pa čak ni onda - siva ekonomija neće biti iskorijenjena.

Poruka je uređivana zadnji put uto 27.8.2019 8:46 (BMT).
Moj PC  
1 1 hvala 0
16 godina
offline
U stranu zemlju bez keša

Za Svedsku - sve stoji - kad placas kesom, cude se ko pura dreku.

 

A druga strana medalje - sigurnost. Svi ti acquireri i processori, POS uredjaji su hm... sigurnosne rupe, a svi sudionici u bransi su uglavnom

nesposobni idioti koji se mahom vode pohlepom i stednji gdje je najpotrebnije - informaticka sigurnost.

ni najnovije odredbe EU koje stupaju na snagu 14.09.2019 PSD2 i jaka enkripcija je isto smijesno, posto nitko ziv nista nije napravio po tom pitanju.

GDPR - isto posalica.

 

A ove contactless forice s karticama. lol. neki dan su u hr glupana ulovili koji je otvarao sve aute "repetitorom".

tehnologije postaju sve komotnije i sofisticiranije - tako uzasno slatko podlozne manipulacijama. ne govorim na pamet, na zalost...

 

Bottom line je - ne zelim da itko zna gdje sam i sto kupio. svima koji "nemaju sto skrivati" samo bih ljubazno upitao da li koriste facebook ili neko ino

sranje. onda pogledajte recimo "brexit - the uncivil war".

 

to je problem. a "tjekovine" sa sivom ekonomijom i balkanom tj. *danasnjom* jugoslavijom - (sve je to isti mentalni sklop, da se ne osupnu domodrazice) kojoj ni QR ni fiskalni racuni nece pomoci da itko postane posten, jer ce uvijek naci nacin za zajebat "drzavu".

 

riba od glave smrdi.

 

 
5 1 hvala 1
13 godina
offline
Re: U stranu zemlju bez keša
U Švedskoj i najstarija osoba plaća karticom, dok kod nas pola starijih od 50 niti ne znaju kakvu karticu imaju i kako ju koristiti.

U slučaju plaćanja papirima, kusur dobiješ odmah, i u aparatima uvijek ima kovanica, dok opet kod nas (npr Konzum), tri puta prebiru po kovanicama kako bi našli dovoljan iznos...
16 godina
offline
U stranu zemlju bez keša

Kada lopovi ovladaju tehnologijama da mogu dalje trpat sebi u dzep, tada vise nece biti potrebe za cashom...

Truth in engineering.
 
1 0 hvala 0
16 godina
offline
U stranu zemlju bez keša
Intel i7 8700K;asrock z370 extreme 4; Crucial 2X8 Gb 2400@2666 Mhz; SLI 2 X Nvidia GeForce 1080Ti; SSD Samsung EVO 500 Gb
Moj PC  
7 1 hvala 1
16 godina
moderator
offline
Re: U stranu zemlju bez keša
Dodinho kaže...

Kakvo je stanje na tržnicama ako si ih obišao?

 

Planiram neki izlet do Švedske krajem godine pa super ako mogu samo karticu uzeti.

Bio sam na jednoj, negdje u centru, nemam pojma kako se zove. Svi štandovi u uredno bili s POS-ovima na pultu. Kupio maline i jagode na štandu na cesti, na karticu.

 

Ukratko - cash ti ne treba, no kredit da :-)

Domagoj
Poruka je uređivana zadnji put uto 27.8.2019 8:56 (Domagoj).
8 godina
offline
U stranu zemlju bez keša

Heh, neposredno prije ovog sam pročitao

"Austrijanci plaćaju gotovinom. I imaju dobar razlog za to

 

Profesor financijskog prava Werner Doralt kazao je da je Austrijancima jako stalo do zaštite njihove privatnosti.

"Ako kupujem i oni zabilježe (preko kartičnog plaćanja) količinu alkohola koju kupujem, to je miješanje u moju privatnost", rekao je profesor emeritus s Bečkog sveučilišta.

 

Ima logike.

Btw, svaki put kad kupim nešto preko neta, mjesecima me se naokolo tretira "srodnim ponudama koje bi me mogle zanimati". Koliko ruksaka trebam kupiti godišnje (da odustanu)?

 
15 0 hvala 2
16 godina
moderator
offline
Re: U stranu zemlju bez keša
nikola kaže...

A druga strana medalje - sigurnost. Svi ti acquireri i processori, POS uredjaji su hm... sigurnosne rupe, a svi sudionici u bransi su uglavnom

nesposobni idioti koji se mahom vode pohlepom i stednji gdje je najpotrebnije - informaticka sigurnost.

ni najnovije odredbe EU koje stupaju na snagu 14.09.2019 PSD2 i jaka enkripcija je isto smijesno, posto nitko ziv nista nije napravio po tom pitanju.

GDPR - isto posalica.

 

A ove contactless forice s karticama. lol. neki dan su u hr glupana ulovili koji je otvarao sve aute "repetitorom".

tehnologije postaju sve komotnije i sofisticiranije - tako uzasno slatko podlozne manipulacijama. ne govorim na pamet, na zalost... 

Vidiš, ja se osjećam puno sigurnije s karticom nego s 500 eura u džepu. Neopisivo sigurnije. (Usput, jedan od glavnih protagonista bezgotovinskog plaćanja u Švedskoj Bjorn Ulvaeus (član Abbe) je to postao nakon što su mu opljačkali sina i ukrali cash).

 

A sigurnost samih kartica - zato ja koristim Revolut. Isključiš što ne želiš koristiti u aplikaciji (ja imam isključen online shopping, recimo, što ukradenu karticu čini skoro neupotrebljivom), notifikacija ti dođe isti tren da si nešto potrošio, ima geolokacijsku zaštitu (ne možeš kupit nešto ako ti mobitel nije na toj lokaciji), a i mogu freezeati karticu u svakom trenutku, u roku sekunde.

 

A to što će netko znati što sam kupio u gdje... uopće me nije briga. Ako nekog to zanima, samo neka se posluži! Dapače, fora mi je da ja to znam, jer mogu bolje kontrolirati troškove.

Domagoj
14 godina
moderator
offline
Re: U stranu zemlju bez keša
trolaslavonska kaže...

ako se u HR hoce platiti u restoranu karticom, kako se moze ostaviti napojnica?

 Više puta do sada sam platio karticom, a onda izvukao nešto sitnog iz džepa i dao konobaru u ruke. Mislim da je to sasvim u redu postupak...

Vinko Krištić | BUG Marketing
9 godina
neaktivan
offline
Re: U stranu zemlju bez keša

Ili dodi u njemacku iz hrvatske gdje ti nude tecaj 100kuna 6eura. He He He 

4 godine
offline
Re: U stranu zemlju bez keša

Sve je to lijepo dok te život ne strese, banke blokiraju i sl. Šta ćeš onda? Nečeš moči ni drva susjedu nacjepati i zaraditi za hranuza taj dan. Treba razvijati i usvajati bezgotovinska plačanja, ali gotovina mora ostati u opticaju svakako. 

14 godina
offline
U stranu zemlju bez keša

Svako moze odluciti sto zeli za sebe naravno, ali zanimljivo je kako su ljudi spremni odreci se svoje privatnosti za malo komotnosti. I cak nije toliko bitno ono "nis ja ne skrivam pa nek gledaju", nego je bitniji taj stav da se vrlo lako odricemo nekih temeljnih sloboda. 

The best thing about having a penis is sharing it with people who don't
 
6 0 hvala 1
15 godina
offline
U stranu zemlju bez keša

U UK i rizle plaćam karticom. Jedino moj lokalni brico iz nekog razloga prima samo keš.

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
U stranu zemlju bez keša

kao ponosan rvacki japanac, plaćam karticom samo kad ne ide gotovinom (ne samo radi bankovnog parazitizma). nemere jednostavnije. ove tehno điđe-miđe su one koji lovu nalaze na cesti. ja je zarađujem. krvavo. 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Moj PC  
0 2 hvala 0
6 godina
offline
U stranu zemlju bez keša

Samo kartica. Nema goreg nego kad stojiš u konzumu u redu a blagajnica pita svakog, a imate možda nešto sitno? 

 
2 2 hvala 0
15 godina
offline
Re: U stranu zemlju bez keša
BlackDog22 kaže...

Čitam na drugom portalu revolucionarne načine za sprječavanje sive ekonomije uvođenjem nekakvih QR kodova da bi lakše bilo provjeravat JIR. Siva ekonomija se sprječava uklanjanjem gotovine iz upotrebe. Treba zabranit ikakvo plaćanje bilo čega skupljeg od 100 kuna gotovinom, a i ta sitna plaćanja forsirat da budu bezgotovinska. 

 

Meni je  nevjerojatno da kod nas ljudi mogu kupit automobil ili kuću u gotovini i da nitko ne pita odakle im pare. 

 

Uvedi ti bezgotovinsko plaćanje za sve veće od 100 kn pa me zanima kako će pošteni ugostitelj kupi novi mercedes na kraju ljeta, a nije fiskaliziro 50.000 kuna u 3 mjeseca špice sezone. 

 Blago drzavi sa ovakvim kapacitetima, iza lopovluka zavist je rak rana hrvata.

 

Ova drzava je pri vrhu kod naplate pdv-a u europi, u mnogim zapadnim drzavama nema fiskalizacije dobijes racun na bloku, ako ga i dobijes.
Problem ove drzave nije prihodovna strana koja je vec na maksimumu nego rashodovna gdje se krade nemilosrdno, imamo hrpu zupanija, opcina, gradova, turistickih zajednica i izmisljenih institucija kao sto  je fina.

Primjer ovaj, ona isto vozi dobar auto i super joj je u zivotu, a ne mora previse raditi: https://www.index.hr/vijesti/clanak/sefica-tza-mjestasca-na-hvaru-sezonu-provodi-na-bolovanju-stalno-je-na-plazi/2110440.aspx

znaci milion kuna troska u opcini od 600 ljudi.

Sto se tice ugostitelja i Mercedesa, ko ti brani da otvoris ugosititeljski objekt i sam zaradis Mercedesa, najlakse je biti zavidan.

 

A Svedska je mokar san svakog bankara i karticara, na svaku transakciju njima ide postotak, to su probali uvesti i u Indiji kad su ukinuli velike novcane apoene, ali ljudima se vise svidio crypto nego kartice, pa su i to zabranili.

Naravno sada ce biti komentar sta me briga, ne placam ja postotak nego trgovac, a taj trgovac sigurno placa naknadu iz svog dzepa, ne ugraduje je u cijenu proizvoda.

6 godina
offline
U stranu zemlju bez keša

uvesti sve moguce oblike placanja, svakako, ukinuti gotovinu i njezino koristenje apsolutno ne

 

najveca glupost ikad

 

ukidanjem gotovine ostajes na milost i nemilost banaka, novac koji zaradujes nije tvoj niti ga ti kontroliras

 

kao sto je gore netko naveo, blokira ti se racun, zbog nekog duga od 20 lipa koji nisi platio 1998g. i sta onda? nema sredstva za zivot, ne mozes nista prodati nekome da bi prezivo dok ti se ne odblokira racun

 

rabljena roba se ne moze nitkome preprodati, u slucaju nepredvidenih troskova ne mozes doci do dodatnih sredstava, jer nisi u mogucnosti prodati neku sitnicu nekome, mobitel, grafu, motorku, alat i slicno

 

da ne govorimo o banalni stvarima, uvalit djetetu, unuku koju kunu za dzeparac, sta ce djedovi i bake morat uplacivat djeci na racun lovu, i placat nakandu banci za transakciju, a drzavi porez na poklon

 

wtf ljudi, kakvo ukidanje gotovine

 

pa jel vas banke ne jebu dovoljno? 

 

Moj PC  
27 1 hvala 8
16 godina
neaktivan
offline
Re: U stranu zemlju bez keša
Stric_Jura kaže...

siva ekonomija nije posljedica keširanja...

 

Japan - 80% transakcija građana je kešovinom...

 

siva ekonomija je posljedica izopačenosti Rvat'na, koji znaju revat pjesmuljke o "ljubavi" prema sv. Trojstvu - Bog, Obitelj, Domovina, ali gle čuda, poštivanje zakona jedine nam i neprikosnovene Domovine Rvacke - baš i ne...

 Ja nisam ni rekao da je siva ekonomija nastala zbog keširanja nego da je rješenje za sivu ekonomiju micanje keša.

10 godina
offline
Re: U stranu zemlju bez keša

perverznjak! :)

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice