A što ako mi živimo na nečijem egzoplanetu? Naprav

poruka: 11
|
čitano: 5.314
|
moderatori: vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "A što ako mi živimo na nečijem egzoplanetu? Naprav".
16 godina
offline
A što ako mi živimo na nečijem egzoplanetu? Naprav

Jeb*la me Nami Campbell ako ova desna nije vanzemaljka!

Gledam te!
 
1 0 hvala 0
15 godina
offline
A što ako mi živimo na nečijem egzoplanetu? Naprav

a što ako je svemir ionako prepun života koji zapravo boli ekvivalent za sve ostale, jer niti mogu do njih, niti bi to imalo neku intrinzično bitnu svrhu (kad bi mogli), osim, eto, malo se upoznati i ući u leteći tanjur neznanca koji te mami bombonima (iako je mama izrijekom donijela rezoluciju: NE!)? 

 

eto, najbliža nam galaksija (s kojom se namjeravamo jednoga dana i sudariti) je prekrcana životom koji jednako međusobno ne zna jedan za drugoga. mi ih nikad nećemo ni na koji način sresti i/ili vidjeti (čak i nakon sudara i uviđaja). ako "domaćih" (iz naše galaksije) već odavno nema u sunčevu sustavu (gdje čekaju priliku za naprozorit na kavu i mineralnu), ni takve nećemo vidjeti (i bolje za njih: ako su inteligentni, držat će se podalje).

 

∑ = kad bolje promisliš - hu kerz?! 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Poruka je uređivana zadnji put čet 24.6.2021 17:12 (Ajar).
Moj PC  
7 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
A što ako mi živimo na nečijem egzoplanetu? Naprav

Opet članak pun nepreciznosti, iz kojih onda ljudi izvlače pogrešne zaključke. Tako se ne radi popularizacija znanosti. Sa Zemlje se ne vidi niti jedan planet van Sunčevog sustava, nego ih posredno detetktiramo. Recimo nuklearno zračenje također detektiramo, što ne znači da ga vidimo.

 

A to da mogu vidjeti da ima života na Zemlji je posebna glupost. Neke planete se klasificiraju kao pogodne za život na temelju nekih pretpostavki (koje ne moraju biti točne), o nikakvom viđenju nema govora. U najboljem slučaju nas mogu klasificirati kao potencijalno nastanjive, pod pretpostavkom da imaju istu tehnologiju i isti način razmišljanja, što je izuzetno malo vjerojatno.

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
 
1 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: A što ako mi živimo na nečijem egzoplanetu? Na

Analizom kemiskog sastava atmosfere planeta se može saznati jel na njemu ima života. Za sad to još ne možemo, ali bi James Webb teleskop mogao.

16 godina
online
A što ako mi živimo na nečijem egzoplanetu? Naprav

Da...

Uzeviši u obzir da ljudi emitiraju radio valove nekih 100-tinjak godina i da će vrlo vjerojatno u roku 50 godina nestati s površine planeta, vremenski prozor za detekciju signala je ekstremno mali.

Ako ovakve ekstinkcije nisu specifične za Zemlju (a uvjeren sam da nisu) onda to praktički znači da bi i civilizacije na tih 29 planeta morale biti evolucijski ekstremno precizno sinkronizirane s našom ne bi li otkrili naše postojanje.

To objašnjava i zašto SETI do sada nije otkrio ništa - život poput ljudskog je na površini planeta vrlo kratko.

Amenoum
 
1 0 hvala 0
2 godine
neaktivan
offline
Re: A što ako mi živimo na nečijem egzoplanetu? Na
PaleRider kaže...

Da...

Uzeviši u obzir da ljudi emitiraju radio valove nekih 100-tinjak godina i da će vrlo vjerojatno u roku 50 godina nestati s površine planeta, vremenski prozor za detekciju signala je ekstremno mali.

Ako ovakve ekstinkcije nisu specifične za Zemlju (a uvjeren sam da nisu) onda to praktički znači da bi i civilizacije na tih 29 planeta morale biti evolucijski ekstremno precizno sinkronizirane s našom ne bi li otkrili naše postojanje.

To objašnjava i zašto SETI do sada nije otkrio ništa - život poput ljudskog je na površini planeta vrlo kratko.

 Ovo bi bilo zabrinjavajuće da Elon Musk kaže. 

 (to da imamo još 50-ak godina) 

 

Bitno je tko kaže a ne što kaže. 

Poruka je uređivana zadnji put pet 25.6.2021 16:07 (Theophilus Ruy).
15 godina
offline
Re: A što ako mi živimo na nečijem egzoplanetu? Na
dejo6 kaže...

Analizom kemiskog sastava atmosfere planeta se može saznati jel na njemu ima života. Za sad to još ne možemo, ali bi James Webb teleskop mogao.

 -pogrešno... tj znansvteno razmišljanje ne smije krenuti od Zemlje kao činjenice tj ono što je za nas normalno i pretpostaviti da je to pravilo univerzuma.. tj vjerojatno je, ali znanost ne pretpotavlja nešto neprovjereno-nedokazano čak i kad je vjerojatno točno nego provjeravia, mjeri-kontrolira.. tj ovo je tzv 'popularizacija' znanosti više makreting i šarlatanstvo nego 'prava' znanost .. no i to ima svrhu, sama ideja pa se možda nešto otkrije, potvdi ili opovrgne.

 

-to što je na zemlji život ovisan npr o kisiku, je recimo točno, činjenica + kemija/fizika i legitimno za pretpostaviti da je tako u ostatku 'normalnog' svemira. Problem je samo što ili kako procijeniti što je normalno na jednom uzroku-Zemlji, tj ipak smo izuzetak (broj planeta/život..) i već time teško idemo pod definiciju normalnosti.

-kao što životinje za disanje ovise o kisiku, biljke ovise o dušiku, tj živimo u 'simbiozi' .. pa sad izmišljen-karikiran primjer, npr da ti netko (švic-naučnik iz filmova) u pluća ugradi biljku (ružu-tulipan.. grah?) koja bi preuzela ulogu pluća tj simbiont koji troši dušik i daje partneru kisik.. teoretski je to ok, no ako je tako razvijen neki život na nekoj platneti, tad ovaj text ili zaključak da se kem.analizom atmosfere nešto može zaključiti, pada u vodu, tj osoba-simbiont (s grahom) ne daje nikakav spektralni otisak planete.. tj neutralan, može jedanko živjeti pod vodom ili na himalaji tj ne ovisi o kisiku-dušiku iz zraka-atmosfere jednako kao što ronioc ne ovisi o ksisiku iz vode (jer ima bocu na leđima) .. tad i kad postoji ronioc ili 'grahočovjek' analizom vode ili atmosfere dođeš do pogrešnog zaključka da tamo nema 'ronioca' .. tj ako ovisi o kiskiku i ako ga (ne)pronađemo tad zaključimo da (ne)ima života, a to je pogrešno zbog ronioca i primjera s 'grahom' i zato znanost 'ne smije' tako krenuti u zaključivanju .. čak i kad je 99% vjerojatno-točno.

 

kao btw.. čitavo vrijeme se u članku govri forma-sintaxa-rečenica-fraza .. 'zemlja vidljiva sa zzvijezde..' što je opet banalno pogrešno, jer na zvijezdi 100% (i više) nema života, kao što nema u našem suncu.. jednostavno sile prejake za opstanak do te mjere da se urušavaju atomi u fuziju.. stanica nema šanse nastranu temperatura i sl. :)

-naravno misli se na planete koji kruže oko zvijezda, kao naš solarni sustav i zemlja.. i pretpostavka je (legitimna) da kako mi promatramo-istražujemo.. jednako radi i ta moguća civilizacija na nekom okolnom planetu, no čitavo vrijeme je u rečenici 'pogled sa sunca-zvijezde'.. kao da čitatelj ne može razumijeti text ako piše s planete u orbiti ili nešto treće.. čisto picajzlasto ili kao primjer popularizacije (ili zaglupljivanja) znanosti.. što postaje oximoronizam-kontradikcija sa samim smislom znanosti.

 

-previše pogrešnih ideja ili projekcija, pretpostavki krene činjenicom da Zemlja postoji.. tj svaka statistika koja to uzme kao referencu vjerojatno griješi za red veličina u postotku, tj ovisno o 'želji' autora pokazivat će daleko veću šansu za život nego što je to realno npr samim tijekom vremena, pa je tako moguće da se civilizacije možda nalaze u susjedstvu ali koju milijardu godina promašaj i nikad ne postoji šnansa da se ugledaju.. ne samo udaljenost nego i vrijeme, kojeg trebamo klasično-kvadratno za sve ovisno o udaljenosti :)) .. pa do tog da nam ni brzina svjetlosti nije dovoljna za šetnju našom galaxijom.. u kojoj vjerojatno nema paralelno živih civilizacija .. možda nekog oblika života klase amebe ili spore.. no to je samo jedna od bezbrojnih galaxija kojih je 'više' nego zvijezda na nebu (zapravno nije, tj većina zvijezda-točkica' na nebu vidljive okom su galaksije..)

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
6 godina
offline
Re: A što ako mi živimo na nečijem egzoplanetu? Na
Theophilus Ruy kaže...
PaleRider kaže...

Da...

Uzeviši u obzir da ljudi emitiraju radio valove nekih 100-tinjak godina i da će vrlo vjerojatno u roku 50 godina nestati s površine planeta, vremenski prozor za detekciju signala je ekstremno mali.

Ako ovakve ekstinkcije nisu specifične za Zemlju (a uvjeren sam da nisu) onda to praktički znači da bi i civilizacije na tih 29 planeta morale biti evolucijski ekstremno precizno sinkronizirane s našom ne bi li otkrili naše postojanje.

To objašnjava i zašto SETI do sada nije otkrio ništa - život poput ljudskog je na površini planeta vrlo kratko.

 Ovo bi bilo zabrinjavajuće da Elon Musk kaže. 

 (to da imamo još 50-ak godina) 

 

Bitno je tko kaže a ne što kaže. 

Baš obrnuto. Istinu (točnu informaciju) može reći i budala a laž (ili netočnu informaciju) i briljantna osoba.

Poruka je uređivana zadnji put pet 25.6.2021 17:07 (love2ml86).
14 godina
online
Re: A što ako mi živimo na nečijem egzoplanetu? Na
Visak kaže...

 

A to da mogu vidjeti da ima života na Zemlji je posebna glupost. Neke planete se klasificiraju kao pogodne za život na temelju nekih pretpostavki (koje ne moraju biti točne), o nikakvom viđenju nema govora. U najboljem slučaju nas mogu klasificirati kao potencijalno nastanjive, pod pretpostavkom da imaju istu tehnologiju i isti način razmišljanja, što je izuzetno malo vjerojatno.

 

PA mogu nas vidjeti, to jeste detektirati, analizirajući naše radio(i razne druge elektromagnetske)valove. Nije teško uočiti da nisu prirodnog porijekla..

15 godina
neaktivan
offline
Re: A što ako mi živimo na nečijem egzoplanetu? Na
U prvom postu sam objasnio zašto vidjeti i detektirati nije isto.
Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
11 godina
neaktivan
offline
Re: A što ako mi živimo na nečijem egzoplanetu? Na
Zemlja je ravna
NaRaYaN
Moj PC  
1 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice