Što sve WhatsApp zna o vama?

poruka: 75
|
čitano: 20.294
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Što sve WhatsApp zna o vama?".
15 godina
neaktivan
offline
Što sve WhatsApp zna o vama?

WA nema vaše poruke i razgovore, budite mirni.

Cambridge Analytica s druge strane...

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
 
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Što sve WhatsApp zna o vama?
Znao sam od pocetka da se sve preuvelicava i nepotrebno plasi ljude, danas bar nije tesko preplasiti hrvate, jedan virus i dva potresa i sveg se sad boje. U eu se nista ne mijenja, a ljudi su ovcice koje se ne informiraju, ne razmisljaju, nego upijaju informacije koje im plasiraju index, jutarnji i vecernji. Whatsapp koristim od kad postoji, jos se plaćao tad. Danas se ne placa ali tvoje navike prodaju u reklamama. To rade svi.
Galaxy S10e
Moj PC  
0 7 hvala 0
13 godina
offline
Re: Što sve WhatsApp zna o vama?
Keso kaže...

Čim imaju podatke o vašim kontaktima, koga zovete, koliko često, kada, i sve podatke potrebne za slanje ekstra reklama - iskoristiti će ih kad-tad. Ne moraju vama reći da su ih koristili, vi to ni ne možete znati, oni samo kažu "nismo" i ne možete ništa. Zato - Signal. Signal pruža sve što i whatsapp, plus privatnost: nema podatke o tome koga zovete niti imenik vaših kontakata, pa ga ne može ni iskoristiti za spamanje ekstra reklamama ni da hoće. A facebook i whatsapp itekako hoće, nemajte sumnje. To im je ogroman izvor zarade. Na reklamama je google stekao svoje bogatstvo.

 Imao sam jedan kontakt kojeg sam naknadno obrisao, a i dalje ga vidim pod kontaktima u Signalu. Kako je on još tamo ako Signal nema neki poseban svoj imenik?

16 godina
offline
Re: Što sve WhatsApp zna o vama?
ivanm75 kaže...
Znao sam od pocetka da se sve preuvelicava i nepotrebno plasi ljude, danas bar nije tesko preplasiti hrvate, jedan virus i dva potresa i sveg se sad boje. U eu se nista ne mijenja, a ljudi su ovcice koje se ne informiraju, ne razmisljaju, nego upijaju informacije koje im plasiraju index, jutarnji i vecernji. Whatsapp koristim od kad postoji, jos se plaćao tad. Danas se ne placa ali tvoje navike prodaju u reklamama. To rade svi.

Samo tri riječi: The Social Dilemma

6 godina
offline
Re: Što sve WhatsApp zna o vama?
ako je tako pametan...nek mi kaže što sam ručao danas...svi oni znaju o VAMA... onoliko koliko im DOPUSTITE
mnogo mudrosti,mnogo jada...što više znanja, to više boli.
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Što sve WhatsApp zna o vama?

Clanak je izgleda netocan, jer i svi linkovi vode na stari policy iz 2018 (navedeno je na vrhu), a i autor teksta se izgleda vodio starim policyem.

 

Ovo je novi policy iz 2021. godine za korisnike unutar EU:

https://www.whatsapp.com/legal/updates/privacy-policy-eea

 

 

 

 

Poruka je uređivana zadnji put čet 14.1.2021 20:49 (ivoleko).
 
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Što sve WhatsApp zna o vama?

Ima li netko iskustva s video pozivima na telegramu ili signalu - radi li OK ili trokira? Imaju li samo 1:1 ili i grupne video pozive?

 

Ako gledamo samo iz perspektive funkcionalnosti -8dakle privatnost ostavimo po strani), ide mi na zivce sto WA ne mogu koristiti na iPadu.

Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Što sve WhatsApp zna o vama?

Šta su se svi toliko uzbudili oko ovoga, večina ljudi koja ima wapp ima i facebook ili instagram, na kojem se skuplja vjerujem daleko više podataka. Radi se o istoj kompaniji tako da mi je svejedno hoće si shareati nešto između vlastitih aplikacija.

Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Re: Što sve WhatsApp zna o vama?
ivoleko kaže...

Clanak je izgleda netocan, jer i svi linkovi vode na stari policy iz 2018 (navedeno je na vrhu), a i autor teksta se izgleda vodio starim policyem.

 

Ovo je novi policy iz 2021. godine za korisnike unutar EU:

https://www.whatsapp.com/legal/updates/privacy-policy-eea

 

 

 

 

Tako je, svi linkaju krivo 

A da se ne odnosi na nas u EU, odnosno da se ništa ne mijenja, ne bi nas ni pitali da prihvatimo nekakve nove uvjete.

 

Btw, u tim novim EU uvjetima (https://www.whatsapp.com/legal/updates/privacy-policy-eea?eea=1#privacy-policy-updates-our-global-operations) piše da 

 

WhatsApp shares information globally, both internally within the Facebook Companies, and externally with our partners and with those you communicate around the world in accordance with this Privacy Policy and our Terms.

Information controlled by WhatsApp will be transferred or transmitted to, or stored and processed in, the United States or other third countries outside of where you live for the purposes described in this Privacy Policy. WhatsApp uses Facebook’s global infrastructure and data centers, including in the United States.

 

Toliko o tome...

Music for life!!
Poruka je uređivana zadnji put pet 15.1.2021 1:14 (malij).
9 godina
offline
Re: Što sve WhatsApp zna o vama?
Samo maleni hint po pitanju GDPRa, ledger I shopify data leak koji he ispustio baze kupaca s adresama, brojevima telefona, vrstama uredaja I SL. Na hakerske forume. Bas krasno zar ne?

Kazna nikakva.

Tko nije neka pogleda Cambridge analytica dokumentarac, iako je to samo vrh sante.
Poruka je uređivana zadnji put pet 15.1.2021 7:48 (WORA).
15 godina
neaktivan
offline
Re: Što sve WhatsApp zna o vama?
Keso kaže...

Čim imaju podatke o vašim kontaktima, koga zovete, koliko često, kada, i sve podatke potrebne za slanje ekstra reklama - iskoristiti će ih kad-tad. Ne moraju vama reći da su ih koristili, vi to ni ne možete znati, oni samo kažu "nismo" i ne možete ništa. Zato - Signal. Signal pruža sve što i whatsapp, plus privatnost: nema podatke o tome koga zovete niti imenik vaših kontakata, pa ga ne može ni iskoristiti za spamanje ekstra reklamama ni da hoće. A facebook i whatsapp itekako hoće, nemajte sumnje. To im je ogroman izvor zarade. Na reklamama je google stekao svoje bogatstvo.

 Instalirao Signal, nemogu dalje jer prvo što kaže je: Signal needs access to your contacts and media...

Da bi te povezao mora pristupiti imeniku, šta onda dalje radi s imenikom radi? Meni je to isto kao i WA

Poruka je uređivana zadnji put pet 15.1.2021 7:57 (tomo007).
9 godina
offline
Re: Što sve WhatsApp zna o vama?
tomo007 kaže...

 Instalirao Signal, nemogu dalje jer prvo što kaže je: Signal needs access to your contacts and media...

Da bi te povezao mora pristupiti imeniku, šta onda dalje radi s imenikom radi? Meni je to isto kao i WA

 

Ako ne dozvoliš pristup imeniku, kako misliš da bilo koja aplikacija može povezati telefonski broj s podacima kontakata koje imaš u svom uređaju?

8 godina
offline
Re: Što sve WhatsApp zna o vama?
Tomo007:

Ne na iPhoneu. Možeš ga koristiti na suho, utipkaš broj i počneš dopisivanje
Ja rekoh
15 godina
neaktivan
offline
Re: Što sve WhatsApp zna o vama?
Thinker kaže...
tomo007 kaže...

 Instalirao Signal, nemogu dalje jer prvo što kaže je: Signal needs access to your contacts and media...

Da bi te povezao mora pristupiti imeniku, šta onda dalje radi s imenikom radi? Meni je to isto kao i WA

 

Ako ne dozvoliš pristup imeniku, kako misliš da bilo koja aplikacija može povezati telefonski broj s podacima kontakata koje imaš u svom uređaju?

 Pa zato i mislim da je isti kao i WA

15 godina
neaktivan
offline
Re: Što sve WhatsApp zna o vama?
Feudalac kaže...
Tomo007:

Ne na iPhoneu. Možeš ga koristiti na suho, utipkaš broj i počneš dopisivanje

 dok započinješ chat ili? samo jednom je to potrebno?

15 godina
offline
Što sve WhatsApp zna o vama?

Primjećujem da su i u ovoj BUGovoj zajednici prilično podjeljena mišljenja oko sigurnosti, zaštiti i iskorištavanju podataka. Prilično razočaravajuće obzirom da je teško očekivati neko podizanje svijesti o tim temama kod običnog puka (ljudi izvan IT zajednica i bez naprednih IT znanja) ako te svijesti nema među stručnjacima i "stručnjacima". Ali ne gubim nadu, stvari se polako pokreću.. 
Osobno meni je muka od uvriježenih strategija svih digitalnih proizvoda već godinama jer ih i sam stvaram i nakon sudjelovanja na mnogim projektima neke je stvari nemoguće zaboraviti. 

Činjenica 1 - korisnički podaci se skupljaju u razne svrhe.
Nije pitanje da li se ti podaci skupljaju nego kako se oni skladište, osiguravaju i koriste. Google Analytics, razne mreže za oglašavanja unutar proizvoda, AI za predikcije, psihologija zadržavanja korisnika i manipuliranje ponašanja.. sve zahtjeva marljivo skupljanje podataka. Ako (bogata) korporacija nikad nema dovoljno resursa da riješi bug-ove koje želi onda ni ne mora biti ciljana namjera da se podaci zlorabe, može biti propust, može biti nadrkani dev (a svi moraju imati pristup) koji dumpa DB namjerno u "krive ruke" ili ne namjerno u okruženje koje nije sigurno ili je kompromitirano. I korporacije su često hakirane, pogotovo one koje se hvale svojom sigurnošću a onda je lako zamisliti kakva je situacija sa startupima koji nikad nemaju dovoljno resursa ni za poslovno bitnije stvari. Dodatno startupima je cilj i vrijednost korisnici i njihovi podaci, ima ih jako puno, da li je moguće da svi "igraju" čisto?

 

Činjenica 2 - regulatorna tijela postoje, ali..

Sve što regulatori mogu je reagirati na već poznate propuste i otkrivena/prijavljena kršenja pravila. Ako firme nemaju resurse da ispravljaju bug-ove i svakodnevno mijenjaju kod svojih proizvoda kako regulator uopće može pratitti taj proces, za sve firme? Znači oslanjaju se na nezavisna istraživanja a to sve i nije od neke pomoći za sve podatke skupljene do tog trenutka, ako se opće i desi.

 

Činjenica 3 - moji podaci su ne bitni, ne kršim zakon, svejedno mi je

Da, površno gledajući to je istina ali priča je dublja i pitanje je morala i etike zašto takvim stavovima dopuštamo stvaranje zatvorenih silosa podataka na kojima se određene firme bogate, manipuliraju tržišta, ljudsko ponašanje, razmišljanje, lobiraju za i podupiru ideologije. Jel to svijet u kom želimo živjeti ? Jer ako je onda će to sutra ili za 10 godina biti svijet u kom je normalno i "socijalno bodovanje" i restrikcije kretanja, upravljanje mišljenjima, selektivno pružanje medicinske pomoći i obrazovanja..  Zvuči previše SF? tako je zvučao i današnji svijet prije 10-20 godina. 

 

Ne trebamo biti u strahu radi nabrojanoga, nit trebamo isključiti struju npr.. Izlazimo vani unatoč riziku da udahnemo virus, vozimo se u prometu unatoč riziku od nesreća ali ne moramo biti ni zombiji koji slijepo vjeruju i negiraju sranja koja se dešavaju ako ih ne razumijemo. Stalna edukacija, preispitivanje uvriježenog, eksperimentiranje, podrška zajedničkim interesima i ispravnim sustavima vrijednosti.. bi moglo biti od pomoći. Ne treba biti ni naivan, puk koji daje svoje glasove i sudbinu istim mafijama će teško promjeniti mišljenje ali to nipošto ne znači da trebaju svi odustati.  

Creativity is allowing yourself to make mistakes. Art is knowing which ones to keep.
Moj PC  
3 0 hvala 1
16 godina
offline
Re: Što sve WhatsApp zna o vama?
malij kaže...
ivoleko kaže...

Clanak je izgleda netocan, jer i svi linkovi vode na stari policy iz 2018 (navedeno je na vrhu), a i autor teksta se izgleda vodio starim policyem.

 

Ovo je novi policy iz 2021. godine za korisnike unutar EU:

https://www.whatsapp.com/legal/updates/privacy-policy-eea

 

 

 

 

Tako je, svi linkaju krivo 

A da se ne odnosi na nas u EU, odnosno da se ništa ne mijenja, ne bi nas ni pitali da prihvatimo nekakve nove uvjete.

 

Btw, u tim novim EU uvjetima (https://www.whatsapp.com/legal/updates/privacy-policy-eea?eea=1#privacy-policy-updates-our-global-operations) piše da 

 

WhatsApp shares information globally, both internally within the Facebook Companies, and externally with our partners and with those you communicate around the world in accordance with this Privacy Policy and our Terms.

Information controlled by WhatsApp will be transferred or transmitted to, or stored and processed in, the United States or other third countries outside of where you live for the purposes described in this Privacy Policy. WhatsApp uses Facebook’s global infrastructure and data centers, including in the United States.

 

Toliko o tome...

Da, a poslao sam i mail Bug-u da su im clanci o WhatsApp-u pogresni.

Medutim, nema odgovora i nema ispravka u vijestima. Jedino su linkovi popravljeni.

 

 

 

 

14 godina
offline
Što sve WhatsApp zna o vama?

Imaju moj pristanak da skupe sve informacije o meni, da sve to upumpaju u gomilu drugih podataka kojim hrane AI i da mi serviraju reklame a da mi zauzvrat dopuste da se služim njihovim uslugama. Ako su reklame cijena koju za to moram platit ne vidim tu ništa nepošteno ako preko njih zarađujem. Ni moralno, ni pravno ni poslovno. Kako mi je jadno to prošenje za poštovanje privatnosti podataka. Firmi kojima su podaci biznis. Alternativa ima kome treba tako da ne vidim nikakav problem.

 
0 2 hvala 0
8 godina
offline
Re: Što sve WhatsApp zna o vama?
Tomo007:

Tak je
Ja rekoh
8 godina
offline
Re: Što sve WhatsApp zna o vama?
Glava11:

Točka 3.
Tvoji podaci imaju sasvim druge reperkusije. Kao što mnogi kažu, fućka nam se što znaju koji brend flaširane vode da nam ponude. Problem je, puno veći što face i google mogu kontrolirati dotok informacija, što “inteligencija” koja nam daje fenomenalno prilagođene povratne informacije može i jest zloupotrijebljena. U jedno mirno vrijeme dok je glavna briga use, nase i podase, koga briga jel te poslao u restoran x ili y. Međutim, nije nimalo svejedno kada takva manipulacija određuje rezultat izbora u 10,000 km udaljenoj zemlji koja se zove Croatia a ti im ne možeš baš ništa.

Primjerice, google u Australiji vodi bitku oko plaćanja sadržaja za njihove vijesti. Da im polaže tko je gazda, odlučio je u 1% pretraga određene novine potpuno ignorirati i ne prikazivati u rezultatima. Tko kaže da to sutra neće biti 0,1% ključnih vijesti, samo nemoj prikazati 10s Trumpovog govora u kojem on govori svojom pristašama da ne smiju biti nasilni dolaskom na Kapitol. Fiktivni primjer, ali jasno je kamo smjeram - manipulacija ovromnim masama klikom na dugme.

Ja rekoh
10 godina
offline
Što sve WhatsApp zna o vama?

Neće nikome biti svejedno jednom kad mu banka odbije ponuditi neku uslugu, kredit, i slično jer je algoritam procijenio da profil ne zadovoljava određene kriterije..

Ne samo banka. već i ostale takve institucije..

Ili odjednom osiguranje za automobil košta duplo, nego nekom drugom..

Mogućnosti su razne, nastavi niz..

 

O tome se radi..

 

Ovo vrijedi za sve podatke, ne samo za ovu aplikaciju iz naslova..

Ulazimo u vrijeme digitalne diktature, ako već nismo..

Kako ono kažu, samo gledajte..

Poruka je uređivana zadnji put sub 16.1.2021 14:59 (boatenga).
 
1 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Re: Što sve WhatsApp zna o vama?
boatenga kaže...

Neće nikome biti svejedno jednom kad mu banka odbije ponuditi neku uslugu, kredit, i slično jer je algoritam procijenio da profil ne zadovoljava određene kriterije..

Ne samo banka. već i ostale takve institucije..

Ili odjednom osiguranje za automobil košta duplo, nego nekom drugom..

 

 U čemu je problem da banka ne da kredit nekome tko je prerizičan? To i sada rade.

Također je u redu da netko ko je rizičniji plaća veće osiguranje.

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
8 godina
offline
Re: Što sve WhatsApp zna o vama?
Visak:

Sve ti to lijepo zboriš dok jednog dana ne budeš na “receiving end”. Misliš da će svi ti kriteriji biti transparentni, a ti imati priliku odgovoriti na njih? Da će AI shvatiti tvoju ironiju dok podjebavaš trolove na Indexu? Ili BUGu? Sretno ti bilo
Ja rekoh
15 godina
offline
Re: Što sve WhatsApp zna o vama?

Feudalac morao sam provjeriti definiciju reperkusije, veli: "neizravna i nepredvidiva posljedica nekog čina ili događaja; odjek, odraz

Nisam siguran što od nabrojanog smatraš neizravnim i/ili neprevidim ali upravo probiranje "točnih" vijesti i izvora koje si spomenuo je manipulacija ljudi a za posljedicu ima utjecaj na njihovo razmišljanje i ponašanje. Meni je to prilično izravno i predvidivo.
Ili scenarij sa restoranima, meni i tebi možda ne bitno ali nekom vlasniku restorana koji se ne želi oglašavati kod određenih itekako utječe na poslovanje. Politika - dokazani utjecaji i malverzacije, socijalno bodovanje - eksperimentalna faza, Ili što je boatenga spomenuo u vezi osiguranja i banaka se već naveliko koristi. 

Creativity is allowing yourself to make mistakes. Art is knowing which ones to keep.
Poruka je uređivana zadnji put sub 16.1.2021 16:06 (glava11).
8 godina
offline
Re: Što sve WhatsApp zna o vama?
Glava11:

Stvari kojih smo se dotaknuli su tek par primjera. Moć koju google i face imaju te koriste je nepredvidiva u mogućim posljedicama. Jedino dobro od toga je laka dostupnost informacija i komunikacije
Ja rekoh
15 godina
offline
Re: Što sve WhatsApp zna o vama?
KIKI3ooo kaže...

Imaju moj pristanak da skupe sve informacije o meni, da sve to upumpaju u gomilu drugih podataka kojim hrane AI i da mi serviraju reklame a da mi zauzvrat dopuste da se služim njihovim uslugama. Ako su reklame cijena koju za to moram platit ne vidim tu ništa nepošteno ako preko njih zarađujem. Ni moralno, ni pravno ni poslovno. Kako mi je jadno to prošenje za poštovanje privatnosti podataka. Firmi kojima su podaci biznis. Alternativa ima kome treba tako da ne vidim nikakav problem.

Reklame su možda najveća zarada, ali ima i drugih upotreba, možda i važnijih od novca. Npr. utjecanje na izbore. Imaju profil svake osobe izrađen na temelju svega što mogu naći o toj osobi. Iz toga prilično točno mogu znati za koga ćeš glasati, i jesi li čvrsto uvjeren ili otvoren za opcije. Ako si otvoren za opcije, skupa s drugima u toj kategoriji, biti ćeš zasipan tekstovima koje usmjeravaju tvoje mišljenje prema onoj političkoj opciji koja je platila, i ocrnjuju protivničke opcije. Ti ćeš misliti da si sam odlučio i slobodno odabrao, a nisi.

Idi i radi nešto korisno!
12 godina
offline
Re: Što sve WhatsApp zna o vama?
Keso kaže...
KIKI3ooo kaže...

Imaju moj pristanak da skupe sve informacije o meni, da sve to upumpaju u gomilu drugih podataka kojim hrane AI i da mi serviraju reklame a da mi zauzvrat dopuste da se služim njihovim uslugama. Ako su reklame cijena koju za to moram platit ne vidim tu ništa nepošteno ako preko njih zarađujem. Ni moralno, ni pravno ni poslovno. Kako mi je jadno to prošenje za poštovanje privatnosti podataka. Firmi kojima su podaci biznis. Alternativa ima kome treba tako da ne vidim nikakav problem.

Reklame su možda najveća zarada, ali ima i drugih upotreba, možda i važnijih od novca. Npr. utjecanje na izbore. Imaju profil svake osobe izrađen na temelju svega što mogu naći o toj osobi. Iz toga prilično točno mogu znati za koga ćeš glasati, i jesi li čvrsto uvjeren ili otvoren za opcije. Ako si otvoren za opcije, skupa s drugima u toj kategoriji, biti ćeš zasipan tekstovima koje usmjeravaju tvoje mišljenje prema onoj političkoj opciji koja je platila, i ocrnjuju protivničke opcije. Ti ćeš misliti da si sam odlučio i slobodno odabrao, a nisi.

Tocno to. Ljudi imaju tendenciju razmisljati jednostavno i prizemno, a cim su stvari malo kompleksnije ponasaju se kao da ne postoje. Utjecaj na izbore ne mora samo biti kroz reklame, big data vrlo lako stvori tocan profil potencijalnih glasaca i s vrlo velikom preciznoscu moze pomoci kod kreiranja politickih lazi, ovaj kampanja. Ljudi si trebaju utuviti u glavu da nikoga nije briza za njih kao individue, vec kao dio mase, a za profiliranje mase niti ne trebaju osobne podatke.

8 godina
offline
Re: Što sve WhatsApp zna o vama?
Kerum:

Ne trebaju, ali ih IMAJU. Sad kad ih imaju, mogućnosti su puno veće.
Ja rekoh
9 godina
offline
Re: Što sve WhatsApp zna o vama?
tomo007 kaže...

 

Ako ne dozvoliš pristup imeniku, kako misliš da bilo koja aplikacija može povezati telefonski broj s podacima kontakata koje imaš u svom uređaju?

 Pa zato i mislim da je isti kao i WA

 

Dozvola pristupu kontaktima služi samo za povezivanje broja telefona s kojeg ti dolazi poruka/na koji šalješ poruku s konkretnim imenom i prezimenom kojeg imaš upisano pod Kontaktima za taj broj telefona. Vjeruj mi da nikome nije stalo do toga da li ti poznaješ Peru, Ivu i Štefa i imaš li ih upisane u Kontaktima. Bez dozvole ti poruka može doći ali ti se pošiljatelj identificira samo s telefonskim brojem pa ako ne znaš na pamet o kome se radi prisiljen si pregledavati kontakte. Tako rade sve aplikacije za komunikaciju.

10 godina
offline
Što sve WhatsApp zna o vama?

Pa već odavno imate algoritme za odabir smještaja kad putujete preko Airbnb-a i Booking-a..Dakle navodim kao primjer ovo dvoje, jer su poznati u hrvata..

Kad na svom aparatu pretražujete iste, nude vam smještaje prema vašoj platežnoj moći i preferencijama vaše osobnosti..

Jednostavno mi je nevjerojatno da netko ovo ne razumije, odnosno ne zna da je tomu tako..

 

Slično se odvija na gro usluga i servisa koji već sada postoje, i koje koristimo svaki dan..

 

Da se razumijemo, kod nas u hrvatskoj, mi smo zanemarivo tržište, nebitno..Mi smo sretni kad nam je nešto dostupno..

No, na target tržištima stvari su već debelo u funkciji..

 

A navedeno je tek početak..

 

Za ove nerizične navest ću da se prati koje proizvode kupuješ i gdje..

A u konačnici, jedini je rizik da ja pišem pizdarije..Jel..

 

Jebote mene iz banke zove prije neki dan da tko mi je to poslao pare..

 
0 0 hvala 0
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice