Što se krije iza „bakterijskog goriva“?

poruka: 14
|
čitano: 6.605
|
moderatori: vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Što se krije iza „bakterijskog goriva“?".
10 godina
protjeran
offline
Što se krije iza „bakterijskog goriva“?

Vrlo poučan i kvalitetan članak Nenade.Jedino se ne bi složio s izrečenim da je celuloza jeftina naročito kada znamo da je WC papir već 40 kuna 10 rola.Samo se šalim znam da je celuloza jeftina i dalje mafiji samo nama običnim smrtnicima je cijena nebeska.

Moj PC  
1 0 hvala 0
8 godina
offline
Što se krije iza „bakterijskog goriva“?

No ni WC-papir ne može bez kuruze. On je naime impregniran škrobom. 

 
0 0 hvala 2
11 godina
offline
Što se krije iza „bakterijskog goriva“?

Zanimljiv tekst,svako malo citam o necemu novom i revolucionarnom ali skoro pa uvjek je to tek u fazi testiranja ili tek teorija.

Nadam se da ce sve te obecavajuce tehnologije i proizvodi doc "na vrijeme"

Moj PC  
0 0 hvala 0
23 mjeseca
protjeran
offline
Re: Što se krije iza „bakterijskog goriva“?
20kn deset rola, al dva sloja pa moraš više pazit 😆
15 godina
offline
Što se krije iza „bakterijskog goriva“?

ček malo, a pisalo je kako se "biodizel" proizvodi iz uljane repice (naši izvozili žuto cvijeće naveliko). jesu je moguće križali s kukuruzom? zašto ne s konopljom? 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Poruka je uređivana zadnji put sub 13.8.2022 15:53 (Ajar).
Moj PC  
1 0 hvala 0
2 godine
offline
Što se krije iza „bakterijskog goriva“?

ima svega u božjoj bašti..

 

*za pet godina će znanstvenici pisati o tome kako se može voziti avionom "jednostavnom" preradom biootpada, kore banane, jabuka, otpada voća i druge hrane, kao u filmu Povratak u budućnost... 

 

nije svaki rat za zlo.

naftu i plin su nam nametnuli kao nezamjenjivo gorivo, a kad zagusti, odjednom se iz ladica izvlače razni pronalasci za skoro free enerdži.

 

*zavjera ima, ali nismo svi teoretičari... 

 

ono što se je nekada zvalo kemija, za 50 god. će se zvati alkemija ... 

iz nama danas nemogućega, proizvodit će se moguće.

Du bist eines meiner kleinen Schweinchen !
Poruka je uređivana zadnji put sub 13.8.2022 10:32 (Zaporožac).
 
1 0 hvala 0
2 godine
protjeran
offline
Re: Što se krije iza „bakterijskog goriva“?
PREEM u Svedskoj proizvodi biodizel iz ostataka drvopreradjivacke i papirne industrije. Vjerovatno ga dobijaju od celuloze. Nisam nasao neke podatke o tome kako to rade, samo znam da se reklamiraju kako prave dizel od sumskih ostataka. Znam i da saradjuju sa lokalnom tvornicom papira i jedan dio otpada koriste da prave biodizel. Isplatilo im se mijesati 50% u obicni dizel i prodavati po normalnoj cijeni.

@Danen, ti mozda budes imao vise srece u otkrivanju kako su to uspjeli.
 
1 0 hvala 0
8 godina
offline
Što se krije iza „bakterijskog goriva“?

Mislim da sam već negdje čitao o tome, pa ću potražiti. Riječ je naime o ligninu, koji zaostaje pri preradi celuloze. No on polisaharid, poput celuloze i škroba, nego neka vrsta ugljiovodika nedefinirane strukture. 

 
1 0 hvala 1
11 godina
offline
Re: Što se krije iza „bakterijskog goriva“?
To u Švedskoj su "naši"- otkrili poticaje za biodizel :)
Moj PC  
1 0 hvala 0
2 godine
protjeran
offline
Re: Što se krije iza „bakterijskog goriva“?
Koga briga, auto ide kao i na pravi dizel ;-)
 
1 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Što se krije iza „bakterijskog goriva“?
danen kaže...

... No on polisaharid, poput celuloze i škroba, nego neka vrsta ugljiovodika nedefinirane strukture. 

 Da li ovdje nedostaje neka riječ? Možda "nije polisaharid,..."?

5 godina
offline
Što se krije iza „bakterijskog goriva“?

U Brazilu se već pola stoljeća vozi na etanol.

Svi smo čuli da će milijun majmuna koji lupaju o milijun pisaćih strojeva na kraju reproducirati cjelokupna Shakespeareova djela. Sada, zahvaljujući Internetu, znamo da to nije istina. - R. Wilensky
 
0 0 hvala 0
2 godine
offline
Re: Što se krije iza „bakterijskog goriva“?
Al Crane kaže...

U Brazilu se već pola stoljeća vozi na etanol.

 Pročitao si i zašto.

Pročitao si i zašto druge države (osim U.S.A.) ne mogu proizvesti toliko etanola.

Du bist eines meiner kleinen Schweinchen !
5 godina
offline
Re: Što se krije iza „bakterijskog goriva“?
Zaporožac kaže...
Al Crane kaže...

U Brazilu se već pola stoljeća vozi na etanol.

 Pročitao si i zašto.

Pročitao si i zašto druge države (osim U.S.A.) ne mogu proizvesti toliko etanola.

 
Možda i mogu barem nešto.

Ne znam, samo prenosim. Amonijak je najozbiljniji kandidat kao novo gorivo, po nekima.

Svi smo čuli da će milijun majmuna koji lupaju o milijun pisaćih strojeva na kraju reproducirati cjelokupna Shakespeareova djela. Sada, zahvaljujući Internetu, znamo da to nije istina. - R. Wilensky
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice