Što mislite o električnim automobilima?

poruka: 238
|
čitano: 71.114
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Što mislite o električnim automobilima?".
16 godina
offline
Re: Što mislite o električnim automobilima?
fer-de-lance kaže...

Vidim VW diže hype s ID.2all, pogledam slike: opet dva divovska ekrana 

 

 2025 a prvi auti budu isporuceni 2027. Sad ako narucis nekaj elektricno od VW, Skoda, Seat ili Audi se ceka 24 mjeseca.

Nadam se da bude prije ali cisto sumnjam :(

16 godina
offline
Re: Što mislite o električnim automobilima?
fer-de-lance kaže...

Pa i ne baš, svejedno upotreba bakra za EV čini manje od 10% godišnje količine izrudarenog bakra.

Tak da je malo glupo osuđivati EV-ove kad ne čine neki značajan udio potrošnje bakra.

 

 

Ne znam shvaćaš li uopće koliko je tih 10% katastrofalno puno.

Da me netko pitao rekao bih daleko manje od 1%.

7 godina
offline
Re: Što mislite o električnim automobilima?

Ispravak, 10% je za sva vozila, nisam nigdje našao statistiku za EV.

Ali, prosječni EV ima tri puta više bakra od prosječnog ICE, a EV čine samo 3% godišnje prodaje auta, tak da na EV zapravo odlazi manje-više ekvivalent onoga kaj ode na 9% prodanih ICE.

Znači kaj se čine ukupno segment vozila na EV ode možda 1% bakra koji se potroši u toj kategoriji.

 

umjereno intelektualno oštećen i ponosim se time
Poruka je uređivana zadnji put čet 16.3.2023 10:49 (fer-de-lance).
16 godina
offline
Re: Što mislite o električnim automobilima?
fer-de-lance kaže...

Ispravak, 10% je za sva vozila, nisam nigdje našao statistiku za EV.

Ali, prosječni EV ima tri puta više bakra od prosječnog ICE, a EV čine samo 3% godišnje prodaje auta, tak da na EV zapravo odlazi manje-više ekvivalent onoga kaj ode na 9% prodanih ICE.

Znači kaj se čine ukupno segment vozila na EV ode možda 1% bakra koji se potroši u toj kategoriji.

 

To pak znači da će masovka EV-ova gutati bakra u enormnim količinama. Plus dodatna infrastruktura za to... Brrrrrr.

7 godina
offline
Re: Što mislite o električnim automobilima?

A ro znači i taman da je svako proizvedeno vozilo na svijetu EV, i dalje bi na njih išla samo trećina ukupne potrošnje bakra.

Znači ostale 2/3 nam ne smetaju, samo ono kaj nam ideološki smeta.

 

Dajte se malo skockajte, ovo ko neki vrtić...

 

umjereno intelektualno oštećen i ponosim se time
Poruka je uređivana zadnji put čet 16.3.2023 10:57 (fer-de-lance).
16 godina
offline
Re: Što mislite o električnim automobilima?
fer-de-lance kaže...

A ro znači i taman da je svako proizvedeno vozilo na svijetu EV, i dalje bi na njih išla samo trećina ukupne potrošnje bakra.

Znači ostale 2/3 nam ne smetaju, samo ono kaj nam ideološki smeta...

 

Dajte se malo skockajte, ovo ko neki vrtić...

 

Trećina svjetske proizvodnje je "samo"?!? 

7 godina
offline
Re: Što mislite o električnim automobilima?

Nije samo, nego je pravo pitanje zašto svi laju na ono kaj trenutno čini 0.01% svjetske potrošnje bakra, a ne na ono kaj čini 99.99%.

 

Da me netko ne bi krivo razumio, i meni je žao te djece, ali nemojte onda biti samo keyboard warriori ako vam je zbilja stalo.

Metali se vječno mogu reciklirati.

Dođeš s posla, uzmeš štemericu, oštemaš zidove, povadiš kabele i otpeljaš na otpad i spasio si život jednog malog kongoanca.

Povadiš si instalaciju iz auta, još jedan život, odneseš sve elektroničke uređaje kaj imaš - još jedan život...

A ne ovak, kupuješ masovno proizvode koji sadrže bakar, i pišeš kak to nije moralno, a opet je kad tebi treba.

Jedna riječ: licemjerje.

 

umjereno intelektualno oštećen i ponosim se time
Poruka je uređivana zadnji put čet 16.3.2023 11:05 (fer-de-lance).
16 godina
offline
Re: Što mislite o električnim automobilima?
fer-de-lance kaže...

Nije samo, nego je pravo pitanje zašto svi laju na ono kaj trenutno čini 0.01% svjetske potrošnje bakra, a ne na ono kaj čini 99.99%.

Tih 99% radi za sve vrste produkata, infrastrukture i svega ostalog što se sad koristi u svijetu.

Na globalnoj razini, povećanje od 1% bilo čega (od bakra do gvatemalskih krastavaca) predstavlja tektonsku promjenu.

Bakar je lako reciklirati i je skup u otkupu, zato se i krade i slično. Nije metal kojeg "ima" i do kojeg se lako dolazi.

7 godina
offline
Re: Što mislite o električnim automobilima?

Nadam se da onda istom strašću prosvjeduješ protiv uvođenja struje i ostalih komunalija u zemlje trećeg svijeta, jer to globalno radi znatno veće "tektonske poremećaje".

 

umjereno intelektualno oštećen i ponosim se time
Poruka je uređivana zadnji put čet 16.3.2023 11:45 (fer-de-lance).
16 godina
offline
Re: Što mislite o električnim automobilima?
fer-de-lance kaže...

Nadam se da onda istom strašću prosvjeduješ protiv uvođenja struje i ostalih komunalija u zemlje trećeg svijeta, jer to globalno radi znatno veće "tektonske poremećaje".

 

Mene ćeš teško vidjeiti da prosvjedujem.

Slično je i s kritikom trećeg svijeta - oni se trebaju razvijati, a iz moje perspektive to rade puno pametnije i često ekološkije od zemalja prvog svijeta, na stranu što preskaču faze razvoja, imaju limitirane izvore financiranja pa je puno detaljnije i pažljivije planiranje i slično.

7 godina
offline
Re: Što mislite o električnim automobilima?

Točno.

I zato mi ni nije jasno da ti toliko smetaju EV-ovi.

Jasno mi je da bude to dovelo do porasta burzovne cijene bakra, ali to je cijena kao i kod svake druge tranzicije.

I svi lajete na krivo drvo, zapravo je kolega na drugoj temi linkao dobar video - više bi dobroga našem planetu donijela zabrana SUV-ova i američkih truckova nego išta drugo.

I čim brža tranzicija prema EV, jer nam količina nafte vađene frackingom samo raste i raste iz godine u godinu (čak i Arapi idu u tom smjeru).

A to je totalno ludilo mozga, ali bitno da ljudi drobe anti EV gluposti koje pročitaju na društvenim mrežama...

 

umjereno intelektualno oštećen i ponosim se time
Poruka je uređivana zadnji put čet 16.3.2023 12:17 (fer-de-lance).
16 godina
offline
Re: Što mislite o električnim automobilima?
fer-de-lance kaže...

 

I zato mi ni nije jasno da ti toliko smetaju EV-ovi.

 

Odakle ti da me smetaju EV-ovi?

Smeta me politički definirana nasilna tranzicija, ne organski uvedena.

U svijetu u kojem je Europa daleko ispred većine ostalih zemalja po pitanju "zelenila", pucanje samom sebi u nogu kad niti Europa niti ostali nisu spremni za to je jako opasno, posebno kad toliko financijski ovisimo o postojećim tehnologijama.

7 godina
offline
Re: Što mislite o električnim automobilima?

Točno, ali ni ja ne pričam.o nagloj tranziciji.

Napisao sam na prošloj stranici, manje od 1% osobnih vozila u svijetu se godišnje zamijeni novima (i to, fascinantno, ameri s manje od 4% avjetske populacije kupe 33% svih novih auta u svijetu, i to najgore vrste).

Znači taman da sad i jesu svi novoproizvedeni auti u svijetu EV, tek 2033. bi činili pola svjetskog voznog parka, a zapravo 2035. još uvijek ne budu ni na 50%, novoprodanih.

Što znači da se sad i krene masovno s elektrifikacijom, tek 2055. teoretski možeš imati većinu auta na električni pogon.

To nije nikakva nagla tranzicija, samo kaj svi dramite kao da vam netko puca u nogu ako sutra ne kupite EV.

Nemremo ni zamislit kakav svijet uopće bude 2055. (ako ga uopće bude).

Ne, EV ne kupuje nitko osim onih kojima takvo vozilo donosi dobit ili tko kupuje iz obijeszi (većina).

Ali zato na Bugu svi drame da ih netko siluje propagadnom da kupe EV, kao što su nekoć svi pokupovali usisavače za 3000 DEM od putujućeg trgovca...

 

umjereno intelektualno oštećen i ponosim se time
16 godina
offline
Re: Što mislite o električnim automobilima?

Da mogu i da je viable jucer bi si kupil Skodu Enyaqa. Lozim se na elektro aute bolje nego HDZ na privatizaciju, ali nemam 60k € viska :(

Kaj se silovanja tice, siluju nas sa CO2 kvotama i zakonima koji forsiraju smanjenje CO2 dok cijeli svijet spaljuje sve u sesnaest. Siluju nas sa cijenama goriva koje su za 50 centi vece nego prije dvije godine. Siluju nas sa cijenama svega!
Cijene zeljeza su pale na razine 2020, cijene aluminija su pale na razine 2020, cijene drva su pale na razine 2020, cijene nafte su pale na razine 2020 ali glavno da sve placamo 30% vise!
Ima netko da mu je placa rasla 30%?

 

Daj mi tranziciju po cijenama iz 2020 i najdemo se na prvom mjestu gdi se ceka tranzicija. Mozemo skupa ispunjavat formulare.

Poruka je uređivana zadnji put čet 23.3.2023 12:20 (NEW_MAN).
16 godina
offline
Re: Što mislite o električnim automobilima?
fer-de-lance kaže...

Točno, ali ni ja ne pričam.o nagloj tranziciji.


 

Nije problem pričaš li ti već da li netko ozbiljan planira.

Cijela priča se vodi na to.

12 godina
offline
Re: Što mislite o električnim automobilima?
fer-de-lance kaže...

A ro znači i taman da je svako proizvedeno vozilo na svijetu EV, i dalje bi na njih išla samo trećina ukupne potrošnje bakra.

Znači ostale 2/3 nam ne smetaju, samo ono kaj nam ideološki smeta.

 

Dajte se malo skockajte, ovo ko neki vrtić...

 

 Smeta sve, a posebno ono što je dodatno. Tvoj argument je kao da nekome kažeš kako nema veze što baca smeće u prirodu jer ga je priroda svakako puna. Pa i ICE automobili su odgovorni za puno, puno manje od trećine (niti 10%) stakleničkih plinova. Ali to nekim vrtićevcima smeta i ideološki guraju EV koji imaju 20% manje emisija ali su odgovorni za puno više ostalih oblika zagađenja.

3 godine
offline
Moj PC  
0 1 hvala 0
7 godina
offline
Re: Što mislite o električnim automobilima?

Upecao si se na clickbait udicu.

Sad izračunaj koliko metala ima u ICE autu i računaj koliko litara dizela mora caterpillar potrošiti da iskopa to.

 

umjereno intelektualno oštećen i ponosim se time
15 godina
offline
Re: Što mislite o električnim automobilima?

 

Auto koji troši 5l/100km može prijeći 20 000km sa 1000 litara goriva. Pošto je životni vijek većine baterija najmanje 10 puta veći, članak nema baš previše logike.
Dobro je poznata činjenica da je utrošak energije prilikom proizvodnje el. automobila veći nego kod ICE automobila, ali ta razlika se nadoknadi unutar prvih nekoliko godina korištenja el. automobila.

Tko visoko leti, štedi gorivo.
12 godina
offline
Re: Što mislite o električnim automobilima?
Shamrock kaže...

 

Auto koji troši 5l/100km može prijeći 20 000km sa 1000 litara goriva. Pošto je životni vijek većine baterija najmanje 10 puta veći, članak nema baš previše logike.
Dobro je poznata činjenica da je utrošak energije prilikom proizvodnje el. automobila veći nego kod ICE automobila, ali ta razlika se nadoknadi unutar prvih nekoliko godina korištenja el. automobila.

 A iskopati litij za jednu bateriju je isto što i napraviti bateriju? 

7 godina
offline
Re: Što mislite o električnim automobilima?

Isto možeš reći i za ICE (koji zahtjeva energetski dalko zahtjevnije postupke u proizvodnji od BEV, što ni jedna analiza ne uzima u obzir, jer svi računaju auto samo kao skup gotovih dijelova).

 

BTW, litij se rudari samo u Australiji, u ostalim državama koje ga proizvode se ne rudari, tak da je ovaj link kaj je kolega linkao još besmisleniji.

 

umjereno intelektualno oštećen i ponosim se time
7 godina
protjeran
offline
Što mislite o električnim automobilima?

mene samo zanima koliko bi se vas odlucilo kupiti rabljeni 7godina star EV a koliko 7 godina star ICE (sa istom kilometrazom) :)

 
0 0 hvala 0
7 godina
offline
Re: Što mislite o električnim automobilima?

Stavi anketu (dolje kvačica na omogućeno glasanje pa ti se pojave polja za upis).

 

umjereno intelektualno oštećen i ponosim se time
12 godina
offline
Re: Što mislite o električnim automobilima?
fer-de-lance kaže...

Isto možeš reći i za ICE (koji zahtjeva energetski dalko zahtjevnije postupke u proizvodnji od BEV, što ni jedna analiza ne uzima u obzir, jer svi računaju auto samo kao skup gotovih dijelova).

 

BTW, litij se rudari samo u Australiji, u ostalim državama koje ga proizvode se ne rudari, tak da je ovaj link kaj je kolega linkao još besmisleniji.

 

 Ista retorika kao i ovaj prije tebe. Kako se dobiva u ostalim državama? Kakav utjecaj kemikalije imaju na prirodu, kako se dobivaju te kemikalije, koliko energije se troši za ekstrakciju? btw, ne rudari se samo u Australiji, a u Australiji se rudari zato jer je to ekološki najprihvatljiviji proces. Sreća pa iz Australije dolazi pola litija.

Ekologija nije samo potrošnja goriva i emisije CO2.

7 godina
offline
Re: Što mislite o električnim automobilima?

I opet sve isto vrijedi i za ICE.

I jedni i drugi imaju iste probleme.

I, BTW, kak se radi fracking i kakav utjecaj ima na okoliš?

 

umjereno intelektualno oštećen i ponosim se time
12 godina
offline
Što mislite o električnim automobilima?

Električna vozila koja se danas proizvode i pokreću na sadašnje baterije, po meni, nemaju budućnost. 

Problem je u bateriji koja je:

velika,

teška,

skupa,

sporo se puni,

nedovoljnog kapaciteta.

 

Ja ne želim krenuti na put od parsto kilometara i misliti se gdje napuniti bateriju i dali će me na tom mjestu doćekati slobodan punjač ili ću čekati satima da se isti oslobodi. Ne hvala! Plus oni koji žive u stanovima nemaju po noći gdje puinuiti EV, a i oni koji imaju kuće i/ili garaže, ako imaju dvofaznu struju (a takvih je većina) treba im jako puno vremena da napune bateriju.

 

 
1 0 hvala 0
7 godina
offline
Re: Što mislite o električnim automobilima?

Ništa od toga nije inherentni problem, čak ni za današnje baterije.

Ako se ne groziš brojki pogledaj ovaj video, fino je sve objašnjeno:

 

umjereno intelektualno oštećen i ponosim se time
Poruka je uređivana zadnji put čet 23.3.2023 13:17 (fer-de-lance).
12 godina
offline
Re: Što mislite o električnim automobilima?
fer-de-lance kaže...

I opet sve isto vrijedi i za ICE.

I jedni i drugi imaju iste probleme.

I, BTW, kak se radi fracking i kakav utjecaj ima na okoliš?

 

 Ne vrijedi sve isto nego slično. U nekim stvarima je gore kod ICE, u nekim kod EV. Zato kad se rade usporedbe onda treba biti temeljit a ne "ICE više zagađuje jer ispušta više CO2". Ili uspoređivati gorivo potrošeno za rudarenje litija za jednu bateriju s gorivom koje potroši ICE automobil.

7 godina
protjeran
offline
Re: Što mislite o električnim automobilima?

Koji bi rabljeni automobil star 7 godina (ista kilometraza) prije kupili ?

17 Klasicni ICE
3 EV
3 godine
offline
Re: Što mislite o električnim automobilima?
fer-de-lance kaže...

Upecao si se na clickbait udicu.

Sad izračunaj koliko metala ima u ICE autu i računaj koliko litara dizela mora caterpillar potrošiti da iskopa to.

 

 Ma super da kopamo ručno lopatom? Gore u racunici nema vode!

Viljuskari na struju su izumrli s razlogom, ostali su stari dizeli i 99% plinaši, pametnom dosta!

Poruka je uređivana zadnji put čet 23.3.2023 17:51 (Boris grozni).
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice