Što kada grafička kartica ne radi u velikom (x16)

poruka: 14
|
čitano: 4.228
|
moderatori: vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Što kada grafička kartica ne radi u velikom (x16) ".
11 godina
online
Što kada grafička kartica ne radi u velikom (x16)

Dobar članak.

BTW, gumica i rakija, vraća mi sjećanja na momačke dane.

Moj PC  
4 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Što kada grafička kartica ne radi u velikom (x
Mile 74 kaže...

vraća mi sjećanja na momačke dane.

Koji su bili nedavno.

Za sva pitanja i pomoć, obratiti se preko privatne poruke. :D
4 godine
protjeran
offline
Re: Što kada grafička kartica ne radi u velikom (x
Već sedam godina imam H77 ploču, kompjuter otvoren stalno, mačak mi pošteno zapišao matičnu i grafičku, prolio dvaput čaj po njima, a prašinu čistim jednom godišnje... I sve radi tip-top 0-24h godinama. Sve pohvale Asrocku i Asusu.
 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Što kada grafička kartica ne radi u velikom (x

mačak ti se popišao i ti komp imaš i dalje? kvragu, kaj si stavljaš onu mentol pastu pod nos kad ideš na komp?

 

bokte, to smrdi i nikako se riješit smrada....

Ju je je? Je ju je!
15 godina
offline
Što kada grafička kartica ne radi u velikom (x16)

-napomena.. gumica je za čišćenje kontakta kao i šmirgl za hrđu-lim .. može, umjereno, ne pretjerati (a to početnici tad krenu s redovitim održavanjem..) tj to se radi jednom-par puta u životnom vijeku računala i to kad je simptom koji to opravdava. Kontakt je inače vrlo tanak sloj, nekad zlato.. i šteta je potrošiti ga.

+ na slici je tvrda gumica (crveno-plavo) za kemisjku.. bolja-nježnija je za običnu olovku, obična bijela + bolje uklanja nečistoće jer je 'gumastija' (mekša) i brže se troši, ali bolje gumica nego kontaktni sloj.

-najčešće mjesto upotrebe, RAM modul.. pogotovo jer je ram iskoristiv kad pretumbavamo računalo. Upravo tad se i kontakti mogu 'kontaminirati' tj zamastiti i sl. tj ovisi o klimi-zraku-prašini, npr nije isto drži li se na suhom zraku ili u kuhinji.. (vidljivo po boji prašine, bijela-crna) + prisjetite se nekadašnih crt tva i izgleda kad skinete poklopac.. magnetizirana crna prašina na VF/top cijevi dijelu.. ta crna prašina je 'masna' slično kao tinta, prljava.. i kad se računalo rastavlja, ispravno, već sastavljanjem može biti problem u kontaktu. Zato je bolje prije rastavljanja počistiti usisavačem, pa pobrisati prije vraćanja.. jer inače se lako desi (početnička brzopletost) da se sklopi i klikne power.. a tad neki crni-bijeli dim.. ili zblentan boot ili samo problemi za koje nije jasno od kud..

 

-slična pravila za održavanje vga, tj ponekad juzer želi počistiti prašinu, promijeniti pastu.. polako, svaku stvar provjeriti prije nego se uključi, jer sve se može lako pokvariti, pogotovo ako je do sad bilo ispravno :) ... tj upravo je to trenutak kad se lako bilo koji problem pretvori u konkretan kvar npr pregaranje nevažno vga-mbo-napajanje ili više stvari od jednom.

.. a početnici uvjek kad pročitaju ovakvu temu, krenu 'hrabro' u održavanje.. +oprezno, ne žuriti, privjeriti i tek tad power-on.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
 
1 0 hvala 0
4 godine
protjeran
offline
Re: Što kada grafička kartica ne radi u velikom (x
Stric@ A zalio sam sve to još par puta čajem i vodom pa je s vremenom isparilo :)
14 godina
offline
Re: Što kada grafička kartica ne radi u velikom (x

gle jedino prihvaćam pišanje u križ 3  dekle različite boje (recimo riđa crnka i plavuša) tak da blagotvorno poprskaju sve i očiste zlodah mačke...

 

a i simpa je za vidjeti...

Ju je je? Je ju je!
15 godina
offline
Što kada grafička kartica ne radi u velikom (x16)

Mali problemčić koji nisam uspio riješiti. 

 

Komponente su pod moj PC, iako su starije sve radi OK i bez nekih problema, no primijetio sam u GPUZ i CPUZ kao i u drugim monitoring programima da mi grafička Sapphire R9 290 Vapor X TriX OC koja je PCIE 16x@3.0 radi na max x8@2.0. Prethodna R9 280X je radila x16@2.0, no R9 290 iz meni nepoznatog razloga neće da radi u punoj propusnosti na PCIE x16 slotu. Tako je i pod opterećenjem (igre, video enkodiranje, benchmark programi), jednostavno neće da radi punom propusnošću odnosno na x16@2.0, nego na x8@2.0.

Matična je BIOSTAR TA790GXBE sa jednim PCIEx16 slotom, nema opcija za dual GPU i sl i ne dijeli propusnost, BIOS je ažuriran na posljednji, a također je i resetiran na tvorničke postavke u slučaju da neka postavka nije uredu. Također sam isprobavao i opcije za PCIE ali ništa nije pomoglo. 

 

Rastvio sam karticu i u potpunosti očistio sve, ali baš sve, promijenio pastu, očistio PCIE kontakte, PCIE slot na matičnoj ispuhao i očistio kontakt sprejom, nema vidljivih oštećenja ili bilo čega što bi me dovelo do zaključka u čemu je problem. 

 

Ostaje mi samo da karticu isprobam na drugom i novijem kompjuteru čisto da vidim, mada kartica radi bez ikakvih problema ili nekog pregrijavanja. 

 

 

 

 

Yippee ki-yay, motherfucker! :)
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Što kada grafička kartica ne radi u velikom (x
boxer kaže...

Ma ne gubiš ništa s time na performansama, dok radi, ne diraj.

Za sva pitanja i pomoć, obratiti se preko privatne poruke. :D
15 godina
offline
Re: Što kada grafička kartica ne radi u velikom (x
Valentin17 kaže...
boxer kaže...

Ma ne gubiš ništa s time na performansama, dok radi, ne diraj.

 Zapravo se minimalno gubi, ali ništa stršno da bi bilo nešto zabrinjavajuće, jer ovako ispada da kao da radi na x4@3.0

 

Ovo me više intrigira u čemu je caka, svakako ništa ne mogu promijeniti. 

Yippee ki-yay, motherfucker! :)
14 godina
odjavljen
offline
Što kada grafička kartica ne radi u velikom (x16)

Jel ima u biosu neke postavke za pci utor?

http://www.bug.hr/forum/post/predstavljanje/slike-vaseg-hardvera/1959989.aspx
 
0 3 hvala 0
15 godina
offline
Re: Što kada grafička kartica ne radi u velikom (x
Jakovp kaže...

Jel ima u biosu neke postavke za pci utor?

 Imaju,  pod Chipset, PCI Express Configuration, ali ništa nije pomoglo. Neke postavke su mi čak napravile probleme, jer su nakon namještanja u BIOS-u i restarta neće pojaviti slika na monitoru pa sam morao vraćati na prethodne. Matična ima PCIE Gen2, također je PCIE16 uključen.

 

Edit: Matična je 790GX čipset sa integriranom GPU - ATI Radeon HD 3300 - no ona se automatski isključuje ako se ubaci diskretna GPU, no bez obzira može se i posve isključiti i to sam uradio da uopće nije aktivna u bilo kom momentu, bilo ili nebilo diskretne GPU u matičnoj. No naravno ni to nije pomoglo. 

 

Ostaje mi samo da isprobam svoju R290 na nekom drugom kompjuteru čisto da vidim šta će tamo pokazati u GPUZ. 

 

Bolje slike na IMGUR

 

https://imgur.com/a/r8IHgDE

Yippee ki-yay, motherfucker! :)
Poruka je uređivana zadnji put čet 26.9.2019 10:12 (boxer).
14 godina
odjavljen
offline
Re: Što kada grafička kartica ne radi u velikom (x
boxer kaže...
Jakovp kaže...

Jel ima u biosu neke postavke za pci utor?

 Imaju,  pod Chipset, PCI Express Configuration, ali ništa nije pomoglo. Neke postavke su mi čak napravile probleme, jer su nakon namještanja u BIOS-u i restarta neće pojaviti slika na monitoru pa sam morao vraćati na prethodne. Matična ima PCIE Gen2, također je PCIE16 uključen.

 

Edit: Matična je 790GX čipset sa integriranom GPU - ATI Radeon HD 3300 - no ona se automatski isključuje ako se ubaci diskretna GPU, no bez obzira može se i posve isključiti i to sam uradio da uopće nije aktivna u bilo kom momentu, bilo ili nebilo diskretne GPU u matičnoj. No naravno ni to nije pomoglo. 

 

Ostaje mi samo da isprobam svoju R290 na nekom drugom kompjuteru čisto da vidim šta će tamo pokazati u GPUZ. 

 

Možda zvuči ludo, ali da probaš u biosu pogasiti sve druge kontrolere na matičnoj, te mrežnu i zvučnu?

http://www.bug.hr/forum/post/predstavljanje/slike-vaseg-hardvera/1959989.aspx
15 godina
offline
Re: Što kada grafička kartica ne radi u velikom (x

Pa i zvuči ludo , jer bi imao polufunkcionalnu matičnu bez zvuka i interneta. Mada sam isprobao to ranije i ugasio mrežni kontroler i nije pomoglo, dok zvučnu doduše nisam gasio. 

Yippee ki-yay, motherfucker! :)
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice