Što Appleov M1 znači za budućnost Intela?

poruka: 68
|
čitano: 19.558
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Što Appleov M1 znači za budućnost Intela?".
Što Appleov M1 znači za budućnost Intela?

"Nakon Applea, uskoro će krenuti i navala jeftinih PC računala" - s Appleovim M1 procesorom? Ne bih rekao. Što je pisac mislio reći s ovime?

Moj PC  
1 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Što Appleov M1 znači za budućnost Intela?
ZovemseZoranidolazimizRijeke kaže...

"Nakon Applea, uskoro će krenuti i navala jeftinih PC računala" - s Appleovim M1 procesorom? Ne bih rekao. Što je pisac mislio reći s ovime?

 Pisac je mislio reći kako postoje i drugi proizvođači/dizajneri ARM procesora koji će ih prodavati proizvođačima laptopa. Cijena Snapdragona 865+ je 150$ a bolji je za laptope od bilo kojeg Intela ili AMD-a.

12 godina
offline
Što Appleov M1 znači za budućnost Intela?

eto ima qualcomm, samsung, mediatek, nvidia, amd, apple, huawei (valjda će sad prestat ova debilana sa trumpom i banom)... intel sve više liči na ms za vrijeme ballmera - inertni div.

yippee ki-yay
 
0 0 hvala 0
12 godina
odjavljen
offline
Re: Što Appleov M1 znači za budućnost Intela?
But, can it run Crysis?
Želim vidjeti kako će ARM gurati render, gaming, 3D modeliranje....

Za osnovno korištenje će bit okej, za kompleksne stvari ne.
14 godina
offline
Re: Što Appleov M1 znači za budućnost Intela?
Dex.pwn kaže...
But, can it run Crysis?
Želim vidjeti kako će ARM gurati render, gaming, 3D modeliranje....

Za osnovno korištenje će bit okej, za kompleksne stvari ne.

 Pa neznam. Baš za kompleksne ciljane stvari će biti super .... uzmi HEVC kodiranje, jedan mali proc u mobitelu to odradi bez znojenja na baterije, a sa druge strane Xeon sa N jezgri se softverski muči punoooo duže .. u svakom slučaju bit će zanimljivo vidjeti kako će se stvari razvijati...

3 godine
protjeran
offline
Re: Što Appleov M1 znači za budućnost Intela?
Dex.pwn kaže...
But, can it run Crysis?
Želim vidjeti kako će ARM gurati render, gaming, 3D modeliranje....

Za osnovno korištenje će bit okej, za kompleksne stvari ne.

 zasto, fali mu snage ili? adobe paket na ipadu ide 300x brze nego na pc-u od 1000000kn?

16 godina
online
Što Appleov M1 znači za budućnost Intela?

@" (manje je više, odnosno proces od 5nm je u stanju zapakirati četiri puta više tranzistora na istu površinu silikonskog susptrata od 10nm procesa)"

 

silikonski supstrat??? a ja mislio da se od silikona rade sise...

Moj PC  
7 0 hvala 0
9 godina
offline
Re: Što Appleov M1 znači za budućnost Intela?
ZovemseZoranidolazimizRijeke kaže...

"Nakon Applea, uskoro će krenuti i navala jeftinih PC računala" - s Appleovim M1 procesorom? Ne bih rekao. Što je pisac mislio reći s ovime?

 

Bit će potpuno nebitno što se nalazi "ispod haube" ako sve radi kako korisnik očekuje. Pokreneš OS i pokreneš aplikaciju koju trebaš - to je sve što ti zapravo od računala, tableta ili notebooka i treba. 

 

Dex.pwn kaže...
But, can it run Crysis?
Želim vidjeti kako će ARM gurati render, gaming, 3D modeliranje....

Za osnovno korištenje će bit okej, za kompleksne stvari ne.

Dok se prije godinu i pol-dvije na ARM tabletu vrtio x86 kod ispalo je da se vrti zadovoljavajućom brzinom zbog čega je Intel zaprijetio tužbom zbog x86 koda. Računaj da Android tableti imaju ekrane s visokom rezolucijom, recimo Samsung S6 i S7 i vrti sve aplikacije zadovoljavajućom brzinom za korisnika. I ne zanemari činjenicu da je najbrže računalo bazirano na custom ARM procesoru tako da ARM nije zanemariv kao budući igrač na tržištu.

 

https://www.hpcwire.com/2020/06/29/the-worlds-fastest-computer-now-runs-on-arm/#:~:text=Sandia%20National%20Laboratories%20began%20installing,down%20the%20memory%2Dspeed%20bottleneck.

15 godina
offline
Re: Što Appleov M1 znači za budućnost Intela?

Pitanje je koji će OS koristiti Snapdragona na PC laptopu.

 

Windowsi ne mogu, Android nema smisla, a opet treba nekako upogoniti sve te bezbrojne uređaje, izvoditi bezbrojne X86 programe...

 

Stiže nam velika računalna konverzija, a nakon Intela, logično pada i Microsoft.

 

 

13 godina
offline
Što Appleov M1 znači za budućnost Intela?

Odličan i jako zanimljivo pisan članak!

 
8 0 hvala 0
3 godine
neaktivan
offline
Što Appleov M1 znači za budućnost Intela?

Vrlo lijepo napisan članak, čestitke! Onako, "pitko" :-)

Moj PC  
2 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Što Appleov M1 znači za budućnost Intela?
uuY kaže...

Pitanje je koji će OS koristiti Snapdragona na PC laptopu.

 

Windowsi ne mogu, Android nema smisla, a opet treba nekako upogoniti sve te bezbrojne uređaje, izvoditi bezbrojne X86 programe...

 

Stiže nam velika računalna konverzija, a nakon Intela, logično pada i Microsoft.

 

 

 

Windowsi se na ARM-u vrte već od 2012, ne kužim ovu konstataciju ? Istina Windows 8 RT baš i nisu bili neki hit, ali to je bilo više ona o prvim mačićima. Windows 10 se uredno vrte na ARM-u

Microsoft bi pao da nisu potjerali Uncle Festera, sa Nadelom će biti još jaako dugo s nama :)

16 godina
offline
Re: Što Appleov M1 znači za budućnost Intela?
Thinker kaže...

Dok se prije godinu i pol-dvije na ARM tabletu vrtio x86 kod ispalo je da se vrti zadovoljavajućom brzinom zbog čega je Intel zaprijetio tužbom zbog x86 koda. Računaj da Android tableti imaju ekrane s visokom rezolucijom, recimo Samsung S6 i S7 i vrti sve aplikacije zadovoljavajućom brzinom za korisnika. I ne zanemari činjenicu da je najbrže računalo bazirano na custom ARM procesoru tako da ARM nije zanemariv kao budući igrač na tržištu.

 

https://www.hpcwire.com/2020/06/29/the-worlds-fastest-computer-now-runs-on-arm/#:~:text=Sandia%20National%20Laboratories%20began%20installing,down%20the%20memory%2Dspeed%20bottleneck.

 Fugaku nikako ne moš mješat u tipičnu ARM SoC CPU raspravu.Žutanjak uopče nema i ne koristi glasičan GPU, dakle to je usporedba Krušaka i Kopriva fučkaj ga sad.

 

https://forum.bug.hr/forum/topic/vijesti-by-forumasi/japansko-fugaku-superracunalo-najbrze-svijetu/276259.aspx

 

Kaj se tiče ovog članka, to bum sutra šire komentiral jer sad više nemam niti volje i vremena itd.Ukratko članak je promašen, Intelu je daleko najmanji problem kaj eto Jabučari od njih više ne kupuju procesore.

AMD,........is that Epyc or what?
13 godina
offline
Re: Što Appleov M1 znači za budućnost Intela?
uuY kaže...

Pitanje je koji će OS koristiti Snapdragona na PC laptopu.

 

Windowsi ne mogu, Android nema smisla, a opet treba nekako upogoniti sve te bezbrojne uređaje, izvoditi bezbrojne X86 programe...

 

Stiže nam velika računalna konverzija, a nakon Intela, logično pada i Microsoft.

 

 

 zasto windowsi ne mogu?

Što Appleov M1 znači za budućnost Intela?

Mislim postoje ultrajeftini procesori na Android stick uređajima koji vrte film 4K@60, također i jednostavnije emulatore mogu pokretati. Ali to ne znači da će takav procesor (da ga se na neki način ugura u PC a Windowsi prorade) biti imalo koristan za bilo što drugo osim vrlo specifičnih zadaća. Imam osjećaj da će to biti najviše za jako nezahtjevne korisnike, koji i ovako kupuju Chromebook koji (ovisno o konfiguraciji) može biti vrlo jeftin.

Moj PC  
1 0 hvala 0
13 godina
offline
Što Appleov M1 znači za budućnost Intela?

razno razni snapdragoni i kirini kaskaju generaciju do dvije za appleovim arm dizajnom. Realno, ako se M1 pokaže zaista kao više nego dobra zamjena za x86 rješenja, već u sljedećoj generaciji tu će bit i više motiva da MS vendori krenu sa svojim verzijama surface-a i da se pokrenu malo jače developeri i veće kuće i portaju svoj soft na win za arm... u narednih godinu do dvije sasvim sigurno će 95% softa za mac biti portano na arm. Ne znam zašto bi win čekali i što je napokon sa linuxom...

 
1 0 hvala 0
14 godina
offline
Što Appleov M1 znači za budućnost Intela?

a zašto bi bilo tko kupio pc koji se ne može nakon kupovine nikako više nadograđivati,taj apple je za amere i ostale koji imaju jako dobra primanja i mogu svaku godinu ili dvije kupiti još bolji i skuplji mac,intel i amd će i dalje kupovati ljudi koji žele mogućnost da računalo nadograde po svojim željama i gameri koji žele maximalne perfomanse od svojih kanti i uživaju u svakoj nadogradnji,ne mogu si zamisliti da sam dao 7-9  000 kn za neki imac koji u sebi ima mobilni procesor  za tu istu lovu si složim zvijer koji mogu mijenjati i nadograđivati kako god da je želim,apple je ionako pomodna firma za šminkere i one koji svim žele pokazati da imaju love,eto svi znaju koliko košta jedan mac book pro ili iphone 12 ali nitko ne zna koliko košta jedan dell ili lenovo,sjećam se jednog događaja iz t coma kad sam čekao red tip je još sa vrata na sav glas pitao imaju li onaj najnoviji iphone 11 pro max da ga svi čuju 

nije važno sudjelovati važno je pobijediti
Poruka je uređivana zadnji put pet 13.11.2020 20:17 (blackalbum).
Moj PC  
0 13 hvala 0
15 godina
offline
Što Appleov M1 znači za budućnost Intela?

Mislim da je najveći gubitnik: AMD. Jer je propustio zamjeniti Intel na Apple računalima. Iako Apple najvjerojatnije nikada ne bi uzimao čipove jedne kanadske firme. Šteta, dobro bi mi lego jedan Mac sa AMD procesorom i dual boot Win - MaC OS-om. 

 
0 6 hvala 0
15 godina
offline
Što Appleov M1 znači za budućnost Intela?

Cijenim ovakve tekstove, no ne razumijem cemu nabacivanje pretencioznim (da ne kazem netocnim) tvrdnjama na portalu cija ce ih publika lako detektirati. Osvrnit cu se na par njih:

 

Zadnjih par godina probudio se AMD i počeo ozbiljno prijetiti Intelu procesorima s vlastitim Zen jezgrama. Ugrubo, za iste novce nude dvostruko više procesorske snage u vidu dvostruko više jezgri.

Rly? Osim sto je nespretno napisano, je i netocno. Dovoljno bi bilo napisati da ozbiljno konkurira Intelu kroz daleko bolju price/performance vrijednost i sl. Niti svaki AMD nudi 2x performansi, niti broj jezgri skalira overall performance.

 

Nakon par godina stabiliziranja Mac OS-a i prelaska na x86 procesore, situacija se promjenila i već više od deset godina MacBook Pro je moje glavno računalo. Nije nimalo jeftin, ali je daleko najbolja vrijednost za novac zbog nevjerojatne kvalitete izrade.

Rly? Najbolja vrijednost za novac je subjektivna kategorija, a s nevjerojatnom kvalitetom izrade se Louis Rossmann ne bi slozio - eksplicitno ne preporucuje bilo koji "modern (2015+)" MBP.

 

Napomena o autoru: Davor Runje, gost komentator, predsjednik je Cisexa, a posjeduje dionice TSMC-a i NVidie koja je nedavno preuzela ARM

Rly? Ovo je kao fun trivia ili? Realno, mogao ih je kupiti 5 minuta prije objave teksta. Ako se vec spominje, mogao se dati nekakav kontekst.

Poruka je uređivana zadnji put pet 13.11.2020 22:48 (Knez_007).
Moj PC  
10 2 hvala 1
16 godina
offline
Re: Što Appleov M1 znači za budućnost Intela?
zzib kaže...

Mislim da je najveći gubitnik: AMD. Jer je propustio zamjeniti Intel na Apple računalima. Iako Apple najvjerojatnije nikada ne bi uzimao čipove jedne kanadske firme. Šteta, dobro bi mi lego jedan Mac sa AMD procesorom i dual boot Win - MaC OS-om. 

Ne, AMD trenutno prodaje sve kaj može odštancat dakle Renoir APU Mobile.Renoir se prodaje ko blesav, dakle nema viška ili točnije potražnja je veča od proizvodnje.

 

https://forum.bug.hr/forum/topic/vijesti-by-forumasi/amd-ryzen-mobile-renoir-apu/272695.aspx

 

Isto ide za AMD serverske Epyc procesore, potražnja je veča od ponude a znamo da se na serverima vrti velika lova.

 

 

Jabučari su več odavno odlučili da idu na svoje ARM CPU rješenje.Intel je krenuo nizbrdo, a AMD ponuda ovisi o kapacitetu TSMC-a od kojeg kupuju Jabučari i AMD kaj drugo.

 

Ovakva je trenutna situacija, i dalje se nema kaj komentirat sve je čisto.

 

TSMC 7nm, največi kupac je AMD

 

TSMC 5nm, največi kupac je Apple

 

AMD-u nije potrebna Jabučarska Laptop elita, ipak je X86/Windows Mobilno tržište neusporedivo veče od gejmerskog Desktop PC tržišta.

AMD,........is that Epyc or what?
3 godine
protjeran
offline
Re: Što Appleov M1 znači za budućnost Intela?
blackalbum kaže...

a zašto bi bilo tko kupio pc koji se ne može nakon kupovine nikako više nadograđivati,taj apple je za amere i ostale koji imaju jako dobra primanja i mogu svaku godinu ili dvije kupiti još bolji i skuplji mac,intel i amd će i dalje kupovati ljudi koji žele mogućnost da računalo nadograde po svojim željama i gameri koji žele maximalne perfomanse od svojih kanti i uživaju u svakoj nadogradnji,ne mogu si zamisliti da sam dao 7-9  000 kn za neki imac koji u sebi ima mobilni procesor  za tu istu lovu si složim zvijer koji mogu mijenjati i nadograđivati kako god da je želim,apple je ionako pomodna firma za šminkere i one koji svim žele pokazati da imaju love,eto svi znaju koliko košta jedan mac book pro ili iphone 12 ali nitko ne zna koliko košta jedan dell ili lenovo,sjećam se jednog događaja iz t coma kad sam čekao red tip je još sa vrata na sav glas pitao imaju li onaj najnoviji iphone 11 pro max da ga svi čuju 

 Ne radi se o sklapanju desktop zvijeri, nego o što boljim laptop/tablet/telefonima sa što manjom potrošnjom. Ono što danas može flagship, za par godina će moći i plastični telefon od stotinjak eura - vrtiti aplikacije koje koristi većina. Bilo na malom ili velikom zaslonu, tipkanjem po monitoru ili tipkovnici. Sve će u budućnosti biti manje više u jednom čipu radi optimizacije cijene, potrošnje i brzine. Zvijeri gdje potrošnja ne igra ulogu su skroz druga priča.

16 godina
offline
Što Appleov M1 znači za budućnost Intela?

Neznam, ali osim povijesnih crtica tehnološki dio je... ono, takav, da sam odmah posumnjao da ovo nije od resident Bug novinara. 
"TSMC sa svojim 7nm procesom može ugurati dvostruko više logike nego Intel sa svojim 10nm procesom i tu je početak i kraj razloga zašto je AMD toliko bolji."
Ono, da.. ovaj, hm.. što?! 

Moj PC  
4 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Što Appleov M1 znači za budućnost Intela?

Pa onda treba usporediti taj Apple M1 s Ryzen 4xxx laptopima, koji su nabili Intelu jaja u nosnice kak su ih vritnuli med noge...

Ju je je? Je ju je!
16 godina
offline
Re: Što Appleov M1 znači za budućnost Intela?
overhaul kaže...

Neznam, ali osim povijesnih crtica tehnološki dio je... ono, takav, da sam odmah posumnjao da ovo nije od resident Bug novinara. 
"TSMC sa svojim 7nm procesom može ugurati dvostruko više logike nego Intel sa svojim 10nm procesom i tu je početak i kraj razloga zašto je AMD toliko bolji."
Ono, da.. ovaj, hm.. što?! 

Baš, a realno prilično su slični ili TSMC je u praksi malo gušči.Ali za Intel je sve uzalud, jer od proizvodnog procesa sa niskim prinosima+ostali problemi nema previše koristi.

 

 

https://forum.bug.hr/forum/topic/komentari-clanaka-bughr/intelove-comet-lake-procesore-muci-problem-pret/274762.aspx?page=1&jumpto=6109993&sort=asc&view=flat

 

Zato je Rocket Lake S uguran na 14nm, jer Intel eto na 10nm i dalje ne može ugurat ništa više od 4 CPU jezgre.

 

https://forum.bug.hr/forum/topic/procesori-mbo/intel-i7i9-club/202738.aspx?page=323&jumpto=6239746&sort=asc&view=flat

 

 

AMD,........is that Epyc or what?
Poruka je uređivana zadnji put pet 13.11.2020 21:10 (rambox).
6 godina
offline
Što Appleov M1 znači za budućnost Intela?

Arm vec sad radi jednako ili bolje sa X86 aplikacijama, ovim generalnim pa tako i ovaj M1 na appleovoj inacici unixa ce biti milina za rad

 

i trebali bi se svi radovati sto se konacno jedna od tih vodecih kompanija odlucila na ovaj korak 

 

jer znamo svi da, kada apple jednom nesto napravi, sto mjenja trendove, vecina ih slijedi

 

sav MS office paket radi na armu kao avion, s time si vec adresirao vecinu poslovnih primjena, adobe je uvijek radio bolje/brze/stabilnije  i s manje bugova na OSX-u nego na windowsima, i sada radi ok na M1, a pocetkom sljedece godine, znaci za par mjeseci kada izade CS 2021 bit ce full napravljen za M1

 

ostaju specificni kompajleri, renderi i slicno, a to s obzirom da apple adresira potrebe velike vecine americkih znanstvenih ustanova, gdje svi i sve rade sa mac racunalima, uopce ne sumnjam u vrlo brzi razvoj i rjesenje manje vise svih softver problema za arm

 

i to je to, gaming ionako nije bitan u cijelo ovoj prici, mislim na gaming kao PC

 

zavisno od dugotrajnosti i specificnosti proizvodaca racunala, tipa HP, Dell, Lenovo i slicnih, ARM ce vrlo brzo ili jako sporo i u PC domenu. Sve zavisi na koji rok su ugovori koji ih obvezuju uz Intel ili AMD procesore

 

bumo vidli ne, bilo kako bilo ovo je super da je ARM krenu, a s obzirom da im je nVIDIA sada vlasnik, wooohoo, bit ce super za nas korisnike

 

/ napomena: nemam niti jedan apple uredaj, niti imam apple tscm, arm, intel, nvidia il amd dionice

Poruka je uređivana zadnji put pet 13.11.2020 21:58 (3dfx).
Moj PC  
1 0 hvala 0
7 godina
neaktivan
offline
Što Appleov M1 znači za budućnost Intela?

Ovaj dali nešto propuštam, nije li trenutno aktualna x64 arhitektura, i kakve veze s gustoća tranzistora ima s tipom arhitekture. A da Intel napravi narudžbu od TMSCa, s x64 instrukcijama?

A da se Intel malo uspavao.. to je istina.

https://www.youtube.com/channel/UCgos5WloYoxCvCeUIi47ZxQ
 
1 1 hvala 0
14 godina
offline
Re: Što Appleov M1 znači za budućnost Intela?
blackalbum kaže...

a zašto bi bilo tko kupio pc koji se ne može nakon kupovine nikako više nadograđivati,taj apple je za amere i ostale koji imaju jako dobra primanja i mogu svaku godinu ili dvije kupiti još bolji i skuplji mac,intel i amd će i dalje kupovati ljudi koji žele mogućnost da računalo nadograde po svojim željama i gameri koji žele maximalne perfomanse od svojih kanti i uživaju u svakoj nadogradnji,ne mogu si zamisliti da sam dao 7-9  000 kn za neki imac koji u sebi ima mobilni procesor  za tu istu lovu si složim zvijer koji mogu mijenjati i nadograđivati kako god da je želim,apple je ionako pomodna firma za šminkere i one koji svim žele pokazati da imaju love,eto svi znaju koliko košta jedan mac book pro ili iphone 12 ali nitko ne zna koliko košta jedan dell ili lenovo,sjećam se jednog događaja iz t coma kad sam čekao red tip je još sa vrata na sav glas pitao imaju li onaj najnoviji iphone 11 pro max da ga svi čuju 

 

Uglavnom kad kupis zvijer mac, na njemu mozes raditi bez beda sljedecih 5-6 godina bez extra nadogradnji... pa tih 10k kn i nije neka lova na to vrijeme.. 

16 godina
offline
Re: Što Appleov M1 znači za budućnost Intela?
Stric_Jura kaže...

Pa onda treba usporediti taj Apple M1 s Ryzen 4xxx laptopima, koji su nabili Intelu jaja u nosnice kak su ih vritnuli med noge...

 Ma ovaj članak je više nekakvo izlaganje na nekakvom mreža/bug/biznis kongresu, nego konkretna hardversko tehnološka analiza. 
Valja tek vidjeti svakodnevnu usporedbu jabuke sa kruškama iz x86 tabora u istim aplikacijama, no vjerujem da će MacOS to vjerojatno dobro optimizirati pa možda i bude konkurentno za prosječnog influencer korisnika laptopa. 
To su valjda sad u biti ipadi sa tipkovnicama na adaptiranom OS-u. 

15 godina
offline
Što Appleov M1 znači za budućnost Intela?

Nakon Applea, uskoro će krenuti i navala jeftinih PC računala, a Apple je ovim potezom pokazo kako je bio i ostao vizionarska kompanija.

 

Ovo jos vise dolazi do izrazaja jednom kad se pogledaju novine ispod haube:

 

 

Pravi vizionari...

Moj PC  
11 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Što Appleov M1 znači za budućnost Intela?
andrijam kaže...

Ovaj dali nešto propuštam, nije li trenutno aktualna x64 arhitektura,

 

Da, aktualna je

 

I kakve veze s gustoća tranzistora ima s tipom arhitekture?

 

Veća gustoća, više tranzistora, više jezgri -  manja potrošnja. Odnosno, više je manje

 

A da Intel napravi narudžbu od TMSCa, s x64 instrukcijama?

 

Najavili su upravo to, ali od Samsunga ili neke druge ekipe koja ima lošiji proizvodni proces. Intel je zakasnio...

 

Poruka je uređivana zadnji put sub 14.11.2020 0:27 (zzib).
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice