Stižu nove osobne iskaznice s više digitalnih mogu

poruka: 38
|
čitano: 9.669
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Stižu nove osobne iskaznice s više digitalnih mogu".
14 godina
offline
Stižu nove osobne iskaznice s više digitalnih mogu

Pa ti izgubi takvu osobnu...

just when i thought i got out they pull me back in
Moj PC  
3 0 hvala 0
14 godina
offline
Stižu nove osobne iskaznice s više digitalnih mogu

Šteta za vozačku, ali su barem putovnica i zdravstvena u njoj. 3 u 1.

 
3 0 hvala 0
4 godine
protjeran
offline
Stižu nove osobne iskaznice s više digitalnih mogu

Dobis covid od njihove "pameti". 

Moj PC  
0 0 hvala 0
5 godina
offline
Stižu nove osobne iskaznice s više digitalnih mogu

Stara vozačka (ona roza) mi vrijedi do '47. Dok ne stave i vozačku na osobnu nema šanse da išta mijenjam.

 
8 0 hvala 0
7 godina
neaktivan
offline
Re: Stižu nove osobne iskaznice s više digitalnih
Vozačke dozvole izdane do 1. srpnja 2013. godine vrijede do isteka roka na koji su izdane, a najduže do 19. siječnja 2033. godine.
14 godina
offline
Re: Stižu nove osobne iskaznice s više digitalnih
StonedAssassin kaže...

Stara vozačka (ona roza) mi vrijedi do '47. Dok ne stave i vozačku na osobnu nema šanse da išta mijenjam.

 Jel to ona koju možeš stavit u svaki novčanik?

Nebi te jebo ni za bjdo kajameja
13 godina
offline
Stižu nove osobne iskaznice s više digitalnih mogu

koji je ovo puta u zadnjih 5 godina da se osobna mijenja odnosno nadograduje. i to sve u naciji koja misli da je IT pismena jer zna koristit FB.... koja komedija.

Ne slušaj nikoga, ostani svoj
Moj PC  
18 0 hvala 0
5 godina
offline
Re: Stižu nove osobne iskaznice s više digitalnih
Nemam pojma. Nisam nikad koristio novčanike.
15 godina
offline
Stižu nove osobne iskaznice s više digitalnih mogu

nadahnut juričanovim primjerom, podnijet ću zahtjev za promjenu imena u specimen (za prijatelje "specko" a neprijatelje "speki") uzorak. 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Moj PC  
13 0 hvala 0
11 godina
neaktivan
offline
Re: Stižu nove osobne iskaznice s više digitalnih

jebote kako si lud 

Poruka je uređivana zadnji put sri 16.12.2020 5:08 (Predator003).
12 godina
odjavljen
offline
Re: Stižu nove osobne iskaznice s više digitalnih
Čitanje samo s NFCom ili će se i dalje moći preko čitača?
Imam filing da će app bit loše riješena, a i nema svatko NFC
 
0 0 hvala 0
15 godina
online
Stižu nove osobne iskaznice s više digitalnih mogu

Jel poznat datum od kad će krenuti izrada takvih osobnih bij ju morao mijenjati sad na proljeće pa da se strpim ako još ne krenu s time

Poruka je uređivana zadnji put sri 16.12.2020 8:16 (Ges).
 
0 0 hvala 0
7 godina
offline
Stižu nove osobne iskaznice s više digitalnih mogu

Koji su to debili.. SVake druge godine mjenjaju te jebene osobne.. Ove godine sam napravio svoju, i sada treba novu..Kako lovu mlate smradovi

 
0 2 hvala 0
3 godine
neaktivan
offline
Re: Stižu nove osobne iskaznice s više digitalnih

Slazem se u potpunosti. Kad vidim kao ono s e-gradani, kolko se to forsira. U jednu ruku je i dobro da se forsira, jer sam si izbjego guzve. S druge strane, neke druge stvari i sistemi su toliko zastarjeli.

 Forsiranje s dokumentima jer smo kao u EU, talijani dan danas mogu putovat i koristit osobnu iskaznicu koja izgleda gore nego prve hrvatske osobne iskaznice. One plastificirane su bile mila majka nasprem talijanskih.

Kao iz drugog svjetskog rata, samo slika zaljepljena i probusena s onim metalnim krugom.

Evo moja CH osobna nema ni onaj chip, obicna kartica na kojoj umjesto adrese stanovanja pise samo visina.

I to s adresom stanovanja je debilana. Svaki put kad se selis, mjenjaj dokumente. Btw. putujem po europi s njom bez ikakvih problema.

 

3 godine
neaktivan
offline
Re: Stižu nove osobne iskaznice s više digitalnih
Robert_84 kaže...

koji je ovo puta u zadnjih 5 godina da se osobna mijenja odnosno nadograduje. i to sve u naciji koja misli da je IT pismena jer zna koristit FB.... koja komedija.

 

Slazem se u potpunosti. Kad vidim kao ono s e-gradani, kolko se to forsira. U jednu ruku je i dobro da se forsira, jer sam si izbjego guzve. S druge strane, neke druge stvari i sistemi su toliko zastarjeli.

 Forsiranje s dokumentima jer smo kao u EU, talijani dan danas mogu putovat i koristit osobnu iskaznicu koja izgleda gore nego prve hrvatske osobne iskaznice. One plastificirane su bile mila majka nasprem talijanskih.

Kao iz drugog svjetskog rata, samo slika zaljepljena i probusena s onim metalnim krugom.

Evo moja CH osobna nema ni onaj chip, obicna kartica na kojoj umjesto adrese stanovanja pise samo visina.

I to s adresom stanovanja je debilana. Svaki put kad se selis, mjenjaj dokumente. Btw. putujem po europi s njom bez ikakvih problema.

 

15 godina
offline
Re: Stižu nove osobne iskaznice s više digitalnih

Ma daj,kao i u svemu u našoj državi,oni su samo marijonete.Došla je direktiva iz EU i ima da se krene u realizaciju,bez pitanja.

12 godina
odjavljen
offline
Re: Stižu nove osobne iskaznice s više digitalnih
Više me živcira to što se treba mijenjati kod promjene prebivališta.
A uz to, tjeraju te da prijaviš prebivalište iako nemaš nekretninu. Svaka promjena stanodavca mora nova osobna 🤦🏿‍♂️
15 godina
offline
Re: Stižu nove osobne iskaznice s više digitalnih
Dex.pwn kaže...
Više me živcira to što se treba mijenjati kod promjene prebivališta.
A uz to, tjeraju te da prijaviš prebivalište iako nemaš nekretninu. Svaka promjena stanodavca mora nova osobna 🤦🏿‍♂️

 Ne mora. Može se prijaviti i boravište.

7 godina
protjeran
offline
Re: Stižu nove osobne iskaznice s više digitalnih

Tako je, u HR prebivaliste je jedno, a mjesto boravista mozes imati koliko hoces,

te mjenjati po potrebi. Ja imam prebivaliste u HR, a boraviste u AT.

 

No isto tako mi AT dozvoljava da imam prebivaliste i u AT i u HR, i u bilo kojoj drugoj zemlji u kojoj imam nekretninu,

ili u kojoj zivim i radim - jer normalno je da imas prebivaliste u zemlji u kojoj zivis, ili posjedujes nekretnine.

 

Malo su blesavi HR nazivi, ali jednostavno treba zapamtiti:

Prebivaliste = glavno mjesto stanovanja, gdje si trajno prijavljen - vani je to Hauptwohnsitz

Boraviste = sporedno mjesto stanovanje, mjesto trenutnog stanovanja, gdje nisi trajno prijavljen - vani je to Nebenwohnsitz

 

Ako vam stema sto u HR morate mjenjati osobne kod promjene prebavista - zapamtite da recimo u AT,

ako promjenis mjesto prebivalista, moras mjenjati tablice na vozilu, bez obzira gdje je vozilo registrirano.

Steel for Humans, Silver for Monsters, Gold for the Witcher...
Poruka je uređivana zadnji put sri 16.12.2020 10:08 (Čitatelj).
12 godina
odjavljen
offline
Re: Stižu nove osobne iskaznice s više digitalnih
Mogu imati boravište maks dvije godine na istoj adresi, nakon toga mora ići prebivalište.
Prebivalište mora ići i ako imaš posao za stalno, dakle trebao bi imati prijavljeno prebivalište u ZG. Tako mi je rekla teta za šalterom kad sam prijavljivao drugi put boravište.
Nek pišu kazne, prebivalište prijavljujem kad kupim stan/kuću.
3 godine
protjeran
offline
Re: Stižu nove osobne iskaznice s više digitalnih
Sestre mi nema doma od 2014.-e jer je bila tri godine u Puli, sad je tri godine u ZG.

Nijednom nije mijenjala prebivalište, isto joj je od rođenja. I da, zaposlena je za stalno, bar kolko sam ja upućen.

Malo se raspitaj kod drugih službenika
Poruka je uređivana zadnji put sri 16.12.2020 12:08 (foofajter).
8 godina
offline
Re: Stižu nove osobne iskaznice s više digitalnih
Dex.pwn kaže...
Čitanje samo s NFCom ili će se i dalje moći preko čitača?
Imam filing da će app bit loše riješena, a i nema svatko NFC

 sad skoro svaki smartphone ima nfc, ali samo sa staklenom ili plastičnim poklopcem, onaj sa aluminijskim nema.  A i ako se ne želis odreći postojećeg smarpthone, postoji jos i narukvice sa nfc čipom. poput MI band ali treba pazit da ima nfc u sebi. 

 

 

Ova usluga korištenja nfc-a preko smartphonea ili weba, ne vjerujem da će biti tako brzo. Siguran sam da će se cekati neko vrijeme da skoro svi dobe tu opciju onda  krenut u realizaciju toga. Nema smisla to uvoditi ako premalo ljudi ima tu opciju. 

 

 

12 godina
odjavljen
offline
Re: Stižu nove osobne iskaznice s više digitalnih
Mora u poreznoj upisati adresu na kojoj je. Ne mogu ja iz Slavonije svaki dan ić u Zg na posao.
Imamo sreće što nismo umreženi. Inače može kaznu dobit
15 godina
offline
Re: Stižu nove osobne iskaznice s više digitalnih
Dex.pwn kaže...
Mogu imati boravište maks dvije godine na istoj adresi, nakon toga mora ići prebivalište.
Prebivalište mora ići i ako imaš posao za stalno, dakle trebao bi imati prijavljeno prebivalište u ZG. Tako mi je rekla teta za šalterom kad sam prijavljivao drugi put boravište.
Nek pišu kazne, prebivalište prijavljujem kad kupim stan/kuću.

Dvije godine se može imati boravište na jednoj adresi, ali čovjek je podstanar, pa to ionako mijenja. Ako se odseli nakon godinu i pol, teku mu novi rokovi.

 

Prebivalište ne mora ići ako imaš posao za stalno, ali može. Prebivalište je, prema zakonu: "...mjesto i adresa u Republici Hrvatskoj na kojoj se osoba trajno nastanila radi ostvarivanja svojih prava i obveza vezanih za životne interese kao što su obiteljski, profesionalni, ekonomski, socijalni, kulturni i drugi interesi." Sasvim je moguće da čovjek npr. profesionalne interese ispunjava na jednom kraju države, a osobne na drugom. Recimo, radi u Rijeci, a obitelj mu je u Krapini. U tom slučaju bira gdje će imati prebivalište između ta dva mjesta. Naravno, da bi se prijavio u Rijeci mora priložiti dokaz da je stalno zaposlen, a da bi se prijavio u Krapini dokaz da je u braku ili s brakom izjednačenoj zajednici (bilo formalnoj, bilo u neprekidnom trajanju od najmanje 3 godine u skladu s Obiteljskim zakonom) s osobom koja ima prebivalište u Krapini. Zakon to omogućava, a "teta na šalteru" te obavijesti samo o najčešćoj varijanti koja za tebe možda i ne vrijedi.

15 godina
offline
Re: Stižu nove osobne iskaznice s više digitalnih
Dex.pwn kaže...
Mora u poreznoj upisati adresu na kojoj je. Ne mogu ja iz Slavonije svaki dan ić u Zg na posao.
Imamo sreće što nismo umreženi. Inače može kaznu dobit

 Ne možeš iz Slavonije ići svaki dan na posao u ZG (možda iz Novske), ali i dalje ne moraš prijaviti prebivalište ako imaš, recimo, obitelj (recimo ženu i djecu) u Slavoniji. Jedino ako si samac, onda možeš dobiti kaznu.

11 godina
offline
Stižu nove osobne iskaznice s više digitalnih mogu

Ja ni ovu trenutnu nisam 'aktiviro' - koristio za e- ovo e- ono...

El se ouopce moze osobnom na e-gradani nesto vise radit nego kad se ulogiram npr. tokenom od banke?

Nisam u detalje proucavao mogućnosti...

 
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Re: Stižu nove osobne iskaznice s više digitalnih
Kako je kod rada na daljinu? Navodno se sprema novi zakon, ali zna li netko kako trenutni tretira boravište/prebivalište?
Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Stižu nove osobne iskaznice s više digitalnih mogu

Zamislite da dolazite u banku otvoriti račun. Po "starome", teta prepisuje vaše podatke s osobne iskaznice u računalo ili ju skenira, vršeći OCR nad slikom. Po "novome", mogli biste samo prisloniti osobnu na terminal (POS uređaj). Unosom PIN-a, vaši podaci se očitavaju i prebacuju na računalo banke. Novim osobnim iskaznicama ostvaruju se tehničke pretpostavke za ovakve scenarije. Zvuči dobro, ali se u priču uvijek umiješaju privatnost i sigurnost.

 

Budući da se bavim razvojem sotftvera u sličnom segmentu, znam nešto više o tome. Terminal bi prije unosa PIN-a trebao prikazati koje podatke želi prikupiti. Neće svaki terminal moći očitati iste podatke. To ovisi o tome koja je razina certifikata instalirana u terminal, a certifikate izdaje recimo državno tijelo. Ovo znači da se svaki terminal mora autenticirati (predstaviti) osobnoj iskaznici da bi mu ona pristala prenijeti određeni dio svojih podataka. Čip na osobnoj iskaznici odbit će komunicirati s terminalom koji nema valjan certifikat. Tako bi npr. banka mogla očitavati samo ime, prezime, adresu i OIB, dok bi terminal na graničnom prijelazu bio u stanju očitati i otiske prstiju. Koordiniranom standardizacijom na razini EU ovo bi radilo i između država EU, što znači da bi terminal banke u njemačkoj bio u stanju očitati podatke s hrvatske osobne.

 

Što se tiče načina rada mobilne verzije osobne iskaznice, podaci iz one originalne prenijeli bi se u Secure Element (SE) na mobilnom uređaju i tamo čuvali. Na sličnom principu radi Google Pay koji tamo čuva podatke o kreditnim karticama. SE je hardverski odvojen od glavnog CPU-a i njegovim podacima mogu pristupati samo autorizirane aplikacije. Scenarij u kojem bi mobilna osobna iskaznica bila korisna je npr. verzija ovog prvog u kojem se umjesto fizičke osobne iskaznice, na terminal prislanja mobilni uređaj. Drugi scenarij bi bio da se npr. želite registrirati na neki site koji zahtijeva verificiran identitet (uzmimo za primjer Revolut). Uz kompleksni mehanizam za razmjenu podataka u pozadini, na siguran način bi (samo zatraženi) osobni podaci korisnika mogli biti preneseni trećoj strani uz korisnikovu privolu.

 

Mislim da nova osobna iskaznica otvara brojne mogućnosti, ali pitanje je kada ćemo ih i u kojoj mjeri moći početi stvarno koristiti.

Moj PC  
3 0 hvala 1
14 godina
offline
Stižu nove osobne iskaznice s više digitalnih mogu

Šteta da nisu toliko inteligentni da ubace i kategorije iz vozacke dozvole na taj komad plastike 😒... a i koji K... vrijedi samo 5 godina? Sta se mjenja tako bitno da moras svakih 5 godina mjenjat? Mogli su svake godine mjenjat 😒

 
0 0 hvala 0
3 godine
offline
Re: Stižu nove osobne iskaznice s više digitalnih
Pa ni sada ti ne treba zdravstvena.
Dovoljno je da pokažeš osobnu i onda te nađe preko oib-a
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice