Srednja Amerika kao bitcoin meka: i Panama razmatr

poruka: 15
|
čitano: 4.416
|
moderatori: vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Srednja Amerika kao bitcoin meka: i Panama razmatr".
5 godina
offline
Srednja Amerika kao bitcoin meka: i Panama razmatr

Cijeli ovaj razvoj situacije oko usvjanja BTC-a kao valute je dosta zanimljiv. Šteta što nemate nekog dopisnika da napravi kolumnu/članak na tu temu. Recimo zašto je uopće bitno da država proglasi BTC "valutom", kad ju već sada možeš slobodno kupiti i kupovati njome i u državama koje nemaju BTC kao valutu?

Krenimo od definicije novca: novac je, uče nas na Politici i Gospodarstvu u 3. srednje, 3 stvari

  1. sredstvo razmjene: umjesto da mijenjam svoje žito postolaru za cipele, mesaru za svinjetinu, krojaču za majicu... Možda postolar već ima ujaka koji žanje i rodila mu godina, mesar je na keto dijeti pa ga zaboli uvo za moje žito itd. Da ne bih ostao kratkih rukava (doslovno) i izutih cipela, svi smo se mi dogovorili (rođenjem i boravkom u državi) da ćemo naša dobra mijenjati za papiriće na kojima piše neka brojka. Dakle ja za svoje žito dobijem 5 Brojki, onda sa 3 Brojke kupim cipele. To je dobro i meni i postolaru jer obojica znamo da sad imamo sredstvo razmjene, koje možeš razmijeniti za bilo što

  2. spremnik vrijednosti: Ako je godina dobro rodila, imam više žita nego što ću ga pojesti. Pošto ga mesar ni postolar neće, ono će propasti. S druge strane, postolaru neće propasti cipele preko zime ako ih je napravio više. Zašto da se onda uopće bavim uzgojem žita na veliko? E pa, zato jer ću za njih dobiti opet nešto Brojki koje ću spremit sa strane, pa dogodine mogu ladit jaja na terasi i opet imat za meso i cipele. Umjesto da spremam naturalnu privredu (žito), spremam novac jer on neće propasti kao žito.

  3. obračunska jedinica: Kada dođem na pijacu, ne moram glavu razbijati i gubit živce računajući "koliko jutara žita da platim za ovu lubenicu". Umjesto toga, piše da lubenica košta 1 Brojku. Isto tako, majica košta 4 Brojke. Pošto je sve izraženo u istim jedinicama, puno mi se lakše snaći jer znam da ću i sutra moći doći sa istim novcem (koji sam spremio jer čuva vrijednost) kupiti tu majicu.

Pažljiv čitatelj je već uočio probleme sa Bitcoinom kao "novcem":

  1. sredstvo razmjene: ima sve više trgovaca koji prihvaćaju Bitcoin, možeš ga poslati prijatelju preko QR koda, platiti s njime grafičku i sl.

  2. spremnik vrijednosti: ako danas stavim svoju plaću u BTC, sutra... možda izvadim dvije plaće, možda dvije kune. BTC je trenutno prevolatilan da bi bio spremnik vrijednosti.

  3. obračunska jedinica: kripto mijenjačnice usvajaju praksu izražanja cijene altcoina u Satoshijima (decimalama BTC-a). Ali dajem lijevo jaje ako mi pokažete mijenjačnicu koja nema nigdje izraženu cijenu kriptovaluta i u nekoj od fiat valuta (dolar, euro itd. ). Ponajviše zbog razloga br. 2 (drastične promjene cijene na dnevnoj bazi) BTC ne može biti iskorišten kao obračunska jedinica. Nešto košta 1 BTC danas, 0.5 BTC sutra, 2 BTC dan iza... Zato jer još uvijek živimo u svijetu fiat-a. Kada bi netko stavio auto na prodaju za 1BTC i rekao da mu je to cijena, bez obzira na pravilo br. 2, kada bi BTC porasla vrijednost u dolarima duplo, auto bi bio duplo skuplji (u dolarima) i nitko ga ne bi htio kupiti. Zašto? Pa zato jer mogu prodati taj duplo skuplji BTC, dobiti duplu količinu dolara i onda kupiti 2 takva auta kod nekoga tko ga prodaje u dolarima.

Dakle BTC ne zadovoljaval 2/3 uvjeta da bi bio smatran novcem u ovom trenu. Br. 2 (stabilnost valute) održavaju Središnje banke država kako valuta ne bi naglo devalvirala i devastirala domaću ekonomiju, zato je odnos dolar-eur-hrk uvijek "tu negdje" (nema skokova po 10x). Ako bude skok, to je onda sveopća kriza i depresija 1929. U BTC svijetu, to je samo još jedan dan.

Upravo zato što država sama održava svoju valutu kompleksnim potezima monetarne politike, država isto tako odobrava što je valuta. Valuta ima povlašten status. Zlato nije valuta iako ima vrijednost. Nekretnine nisu valuta. Država može odlučiti lupiti porez na nekretnine. Država može odlučiti zabraniti posjedovanje zlata. Ili Bitcoina. Zlato i BTC su imovina. Za njih vrijedi drugačiji porezni, administrativni i zakonodavni tretman u odnosu na valutu. Oni mogu pratiti valutu u vrijednosti, ponašati se kao valuta (kupio sam nešto zlatnikom/BTC-om), ali valuta nisu.

Uvođenje BTC-a kao valute ne znači da će središnja banka Salvadora regulirati cijenu BTC-a. Ali to znači da ćeš njime moći službeno plaćati, razmjenjivati ga, primati plaću, itd. Sve dok BTC nije valuta, on je imovina i država ti ga može zabraniti.

Sve navedeno vrijedi i za ostale kriptovalute, BTC je naveden kao primjer. Ovo nije nikakva revolucija, ali je značajan pomak od samo "trpljenja" BTC-a u javnom prostoru. Mislim dapače da je BTC loš primjer valute zbog loše skalabilnosti (naknade, opterećenje mreže, ekološki učinak itd.), ali kriptovalute na blockchainu su dobar smjer za "alternativnu valutu" koja nije regulirana od središnje banke. Međutim, upravo zbog izostanka središnje banke ne vidim tako lako rješenje problema br. 2 odozgo.

Ali tko zna, budućnost je uvijek bila izvan okvira predviđanja. Možda će u budućnosti ljudi čuvati vrijednos tu nečem stabilnijem (fiatu, zlatu, žitu), a instantno konvertirati to u kripto kada uđu u trgovinu i plate karticom. Konvertira se točno iznos koji je potreban, ostalo ostane u drugim tekućim sredstvima, koja služe kao bolji spremni vrijednosti.

 

 
17 1 hvala 3
10 godina
offline
Srednja Amerika kao bitcoin meka: i Panama razmatr

Država ne može zabraniti BTC, jer ne zna koliko ga imaš i gdje ga imaš. Isto kao i za zlato.

A o našem mentalitetu govori dovoljno to što se ljudi bune protiv BTC-a kao sredstva plaćanja sa argumentom promijene cijene istog (što u pravilu kao trend ide prema gore)

 

Država nas pljačka porezima, prirezima, benzinom, trošarinama i inflicijom. Tako da slobodno odjebu sa svojim HRK-ovima i EUR-ima.

Moj PC  
2 8 hvala 0
15 godina
offline
Srednja Amerika kao bitcoin meka: i Panama razmatr
Na sljedečem večem bear marketu bi trebalo kupit Etera.
Postoji velika mogučnost da bu mu cijena značajno porasla u sljedečih 5-10 godina.
 
1 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Srednja Amerika kao bitcoin meka: i Panama raz
filter160 kaže...

Država ne može zabraniti BTC, jer ne zna koliko ga imaš i gdje ga imaš. Isto kao i za zlato.

A o našem mentalitetu govori dovoljno to što se ljudi bune protiv BTC-a kao sredstva plaćanja sa argumentom promijene cijene istog (što u pravilu kao trend ide prema gore)

 

Država nas pljačka porezima, prirezima, benzinom, trošarinama i inflicijom. Tako da slobodno odjebu sa svojim HRK-ovima i EUR-ima.

 

Država može zabraniti BTC. Ako država zabrani BTC, onda ga posjeduješ ilegalno :P

Ko i sa svim drugim ilegalnim stvarima i supsatancama. Država obično nema pojma da imaš ilegalne stvari i supstance, dok ih ne nađe :) (ako ih nađe)

 

Ako neka država uvede BTC kao sredstvo plaćanja, to je onda službena valuta. A time definitivno očekuje i naplatu poreza.

 

I zadnje, kako god ti zaradio, država očekuje da platiš porez. Ili barem dokaz da si porez na zaradu platio u državi stjecanja profita (ako s tom državom ima ugovor o izbjegavanju dvostrukog operazivanja). Ili iznimka na zaradu od kapitala ukoliko je od datuma kupovine prošlo više od dvije godine. 

10 godina
offline
Re: Srednja Amerika kao bitcoin meka: i Panama raz
Pitanje je dali bi Satoshi Nakamoto "izumio" Bitcoin da nije bilo financijske krize 2008. Izumio sam stavio pod navodnike jer je tehnologija za temelj Bitcoina postojala. Trebao se nači netko sa dovoljno volje(frustracije?) i genija da to objedini u funkcionalnu cjelinu. Ne radi se o revoluciji nego o evoluciji financijskog sektora. Istina je da država može zabraniti zlato kao i Bitcoin. Pitanje je dali bi to bilo pametno. Država može i spasiti banke kao što je to i učinila 2008. Jeli to pametno? Vjerojatno je. Dali je ispravno? Nije. Upravo zbog toga Bitcoin nudi financijsku neovisnost onome koji ga koristi.
 
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Srednja Amerika kao bitcoin meka: i Panama razmatr
Poruka je uređivana zadnji put čet 9.9.2021 16:48 (Noel).
 
1 1 hvala 0
10 godina
offline
Re: Srednja Amerika kao bitcoin meka: i Panama raz
hrastro kaže...

 

Ako neka država uvede BTC kao sredstvo plaćanja, to je onda službena valuta. A time definitivno očekuje i naplatu poreza.

 

 

 

Kada ćete više shvatiti da bitcoin nije isto što i dionica?

Nigdje u svijetu se ne plaća porez na kapitalnu dobit prilikom mjenjanja službene valute za strano sredstvo plaćanja a također i mjenjanja stranog sredstva plaćanja za drugo strano sredstvo plaćanja .

EL Salvador je uveo bitcoin kao Službenu valutu i sa time automatski isključio plaćanje poreza na kapitalnu dobit kao i kod dolara.

To je također navedeno i u službenoj odluci.

EL Salvador također nije niti izdavatelj dolara pa je uveo dolar kao Službenu valutu.

Mogao je uvesti što god hoće za službenu valutu. To je samostalna odluka svake države.

Bitcoin je sada strano sredstvo plaćanja za sve ostale države koje priznaju EL Salvador.

 

Poruka je uređivana zadnji put čet 9.9.2021 17:22 (Noel).
9 godina
neaktivan
offline
Srednja Amerika kao bitcoin meka: i Panama razmatr

Promijenis kune/eure/dolare za salvadorsku valutu (Bitcoin) ako cijena poraste i zaradis ne trebas nikome nista placati. Mjenjacnica je vec uzela proviziju i placen je porez. 

 

 
0 0 hvala 0
3 godine
offline
Srednja Amerika kao bitcoin meka: i Panama razmatr

Iznenađen sam, nisu li nas forumaški stručnjaci sve donedavno uvjeravali da Bitcoin nikada ne može i neće biti u upotrebi kao službena valuta? Jer kao to moraju kontrolirati političari, inače nije sigurno :)

 
6 1 hvala 0
15 godina
offline
Re: Srednja Amerika kao bitcoin meka: i Panama raz
BroccDaRock kaže...

Iznenađen sam, nisu li nas forumaški stručnjaci sve donedavno uvjeravali da Bitcoin nikada ne može i neće biti u upotrebi kao službena valuta? Jer kao to moraju kontrolirati političari, inače nije sigurno :)

 .. misliš na salvador? lol.. država koja ni nema valutu.. ko družba pere kvržice s bukovca i valutom čvrga.. ili diznijev mikimaus dollar.

 

-prvi post navodi prilično točno (mogli bi picajzlati..) što je recimo novac i što je-nije btc.. ali propušta bitno pitanje, zašto? .. tj to što se može nešto kupiti-plaćati recimo btc-jem.. može se svakom valutom, online-karticom, mobitelom, sms-parking itd.. tak da btc nije potreban, tj jednako kako nešto možete kupiti za yene-dolare-eure, možete za btc ako trgovina prihvaća.. ali baš ništa se time ne dobije, jer btc je u tome nevažan, da ne postoji bilo bi i dalje apsolutno jednako kupiti bilo što bilo kojim načinom ili valutom pa i kešom, kreditom, beskontaktno itd.. btc kao sredstvo plaćanja nije potreban, niti je bitno da sad izmislimo još 1000 novih valuta ili da ih sve ukinemo o ostane samo recimo euro-dollar.. zašto btc? ..

-mane? ne postoji kao keš, isključivo virtuala-digitalno.. pa sve što možete btcom, možete i bilo kojom drugom valutom, ali btcom ne možete sve kao s tom valutom..

 

-jedino zašto je btc 'savršen' je malverzacija velikih, upravo razlog zašto je i stvoren, pandan poreznoj oazi i tripleirišu.. izbjegavanje poreza i to ne malih-sitnozubih, nego onih velikih, kojima i 1% znači mijijune .. zato postoji, zato je savršen.. za 'normalne' juzere, osobe, korištenje je nepotreban, tj baš ništa se neće desiti ako sad btc jednostavno nestane.. no kao sredstvo manipulacija-malverzacija je savršen, čak bolji od pravog novca (jer tad ostaje klasičan trag..) ... pa upitajte se kome je btc potrebniji, običnim juzerima (ili anarhistima koji misle da su izvan establišmetna-banke-države...) ili onim velikima, milijarderima, kompanijama, bankama.. tj banka koja se time bavi ima veću vrijednost u btcu nego svi recimo rudari zajedno, no s razlogom šuti o tome pa čak ne gura btc kao valuti.. dok je salvador smijurija za primjer.. bilo koji primjer tog dijela svijeta nije nešto što bilo tko treba poželjeti, naprotiv, želimo biti recimo kao švica-švedi-danci... ne kao salvador, pa ni u valuti..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
3 godine
protjeran
offline
Re: Srednja Amerika kao bitcoin meka: i Panama raz
ihush kaže...

tj banka koja se time bavi ima veću vrijednost u btcu nego svi recimo rudari zajedno, no s razlogom šuti o tome pa čak ne gura btc kao valuti..

 Tako je.

Cijela ta anonimnost s btc-om i njegovim nastankom je smijurija, kakav Satoshi, to je lik iz bajke...

Ovakav prilično kompleksan i sofisticiran sistem je mogao nastati samo od strane velikih organizacija/službi koje ionako imaju novac.

Sad ispada da se banke opiru btc-u i takvom načinu poslovanja ali zapravo zarađuju i manipuliraju s njime, zarada na dva fronta, samo je na ovome lakše radit nelegalno.

 

Uvijek će veliki igrači biti u win-win situaciji jer su 100 koraka ispred običnih ljudi, pogotovo kad je novac u pitanju, tu ništa nije prepušteno slučaju jer se sve manipulira.

Samo se to sve posloži da se ne zna tko stoji iz toga, ali svaki scenariji njima donosi dobitak, a hoće li to biti fizički novac, kripto, zlato, dionice - nebitno.

3 godine
offline
Srednja Amerika kao bitcoin meka: i Panama razmatr

Iskreno ne vjerujem da je "digitalna valuta" proizvod jednog programera (ili grupice) nastala u vremenima kada se na velika vrata pričalo o digitalnoj budućnosti.

Kad kažem proizvod ne mislim samo na ovaj programerski aspekt, već i "podršku" u prihvaćanju masa.

Vjerujem da su i tada velike kompanije "vizionari" prepoznali ovaj trend pa razvile klice ovog što imamo danas.

 

Dok ne sazrije dovoljno (prihvaćenost, regulativa), dobro dođe kao metoda "Kruha i igara".

 

 
0 0 hvala 0
5 godina
offline
Re: Srednja Amerika kao bitcoin meka: i Panama raz
Bluesky1 kaže...
ihush kaže...

tj banka koja se time bavi ima veću vrijednost u btcu nego svi recimo rudari zajedno, no s razlogom šuti o tome pa čak ne gura btc kao valuti..

 Tako je.

Cijela ta anonimnost s btc-om i njegovim nastankom je smijurija, kakav Satoshi, to je lik iz bajke...

Ovakav prilično kompleksan i sofisticiran sistem je mogao nastati samo od strane velikih organizacija/službi koje ionako imaju novac.

Sad ispada da se banke opiru btc-u i takvom načinu poslovanja ali zapravo zarađuju i manipuliraju s njime, zarada na dva fronta, samo je na ovome lakše radit nelegalno.

 

Uvijek će veliki igrači biti u win-win situaciji jer su 100 koraka ispred običnih ljudi, pogotovo kad je novac u pitanju, tu ništa nije prepušteno slučaju jer se sve manipulira.

Samo se to sve posloži da se ne zna tko stoji iz toga, ali svaki scenariji njima donosi dobitak, a hoće li to biti fizički novac, kripto, zlato, dionice - nebitno.

 Precjenjuješ tehnički aspekt blockchaina. Kao ideja postoji već dugo (javni nepromjenjivi zapis)

 

implementirati svoj blockchain, sa svojim tokenima, pravilima, proof of stake/work/nešto treće je jedan studentski projektić

 

Zato i ima toliko altcoina (većina ih je na Eteru, ali ima ih i izvan). Impresivno je doduše kako je to uzelo maha, ali ni tu ne vidim teoriju zavjere... ljudi samo čekaju da skoče na novi vlakić koji dolazi. Evo ti za primjer šugavi i besmisleni NFT, crypto kitties i sl. BTC je duuuugo bio u sjeni, na underground forumima, 4chanu i sl. prije nego je ušao u mainstream. A ušao je u mainstream nakon skoro 10 godina samo zato jer je nudio mogućnost zarade, ne zato jer je "tehnologija impresivna"

15 godina
online
Re: Srednja Amerika kao bitcoin meka: i Panama raz
encoding kaže...

Cijeli ovaj razvoj situacije oko usvjanja BTC-a kao valute je dosta zanimljiv. Šteta što nemate nekog dopisnika da napravi kolumnu/članak na tu temu. Recimo zašto je uopće bitno da država proglasi BTC "valutom", kad ju već sada možeš slobodno kupiti i kupovati njome i u državama koje nemaju BTC kao valutu?

Krenimo od definicije novca: novac je, uče nas na Politici i Gospodarstvu u 3. srednje, 3 stvari

  1. sredstvo razmjene: umjesto da mijenjam svoje žito postolaru za cipele, mesaru za svinjetinu, krojaču za majicu... Možda postolar već ima ujaka koji žanje i rodila mu godina, mesar je na keto dijeti pa ga zaboli uvo za moje žito itd. Da ne bih ostao kratkih rukava (doslovno) i izutih cipela, svi smo se mi dogovorili (rođenjem i boravkom u državi) da ćemo naša dobra mijenjati za papiriće na kojima piše neka brojka. Dakle ja za svoje žito dobijem 5 Brojki, onda sa 3 Brojke kupim cipele. To je dobro i meni i postolaru jer obojica znamo da sad imamo sredstvo razmjene, koje možeš razmijeniti za bilo što

  2. spremnik vrijednosti: Ako je godina dobro rodila, imam više žita nego što ću ga pojesti. Pošto ga mesar ni postolar neće, ono će propasti. S druge strane, postolaru neće propasti cipele preko zime ako ih je napravio više. Zašto da se onda uopće bavim uzgojem žita na veliko? E pa, zato jer ću za njih dobiti opet nešto Brojki koje ću spremit sa strane, pa dogodine mogu ladit jaja na terasi i opet imat za meso i cipele. Umjesto da spremam naturalnu privredu (žito), spremam novac jer on neće propasti kao žito.

  3. obračunska jedinica: Kada dođem na pijacu, ne moram glavu razbijati i gubit živce računajući "koliko jutara žita da platim za ovu lubenicu". Umjesto toga, piše da lubenica košta 1 Brojku. Isto tako, majica košta 4 Brojke. Pošto je sve izraženo u istim jedinicama, puno mi se lakše snaći jer znam da ću i sutra moći doći sa istim novcem (koji sam spremio jer čuva vrijednost) kupiti tu majicu.

Pažljiv čitatelj je već uočio probleme sa Bitcoinom kao "novcem":

  1. sredstvo razmjene: ima sve više trgovaca koji prihvaćaju Bitcoin, možeš ga poslati prijatelju preko QR koda, platiti s njime grafičku i sl.

  2. spremnik vrijednosti: ako danas stavim svoju plaću u BTC, sutra... možda izvadim dvije plaće, možda dvije kune. BTC je trenutno prevolatilan da bi bio spremnik vrijednosti.

  3. obračunska jedinica: kripto mijenjačnice usvajaju praksu izražanja cijene altcoina u Satoshijima (decimalama BTC-a). Ali dajem lijevo jaje ako mi pokažete mijenjačnicu koja nema nigdje izraženu cijenu kriptovaluta i u nekoj od fiat valuta (dolar, euro itd. ). Ponajviše zbog razloga br. 2 (drastične promjene cijene na dnevnoj bazi) BTC ne može biti iskorišten kao obračunska jedinica. Nešto košta 1 BTC danas, 0.5 BTC sutra, 2 BTC dan iza... Zato jer još uvijek živimo u svijetu fiat-a. Kada bi netko stavio auto na prodaju za 1BTC i rekao da mu je to cijena, bez obzira na pravilo br. 2, kada bi BTC porasla vrijednost u dolarima duplo, auto bi bio duplo skuplji (u dolarima) i nitko ga ne bi htio kupiti. Zašto? Pa zato jer mogu prodati taj duplo skuplji BTC, dobiti duplu količinu dolara i onda kupiti 2 takva auta kod nekoga tko ga prodaje u dolarima.

Dakle BTC ne zadovoljaval 2/3 uvjeta da bi bio smatran novcem u ovom trenu. Br. 2 (stabilnost valute) održavaju Središnje banke država kako valuta ne bi naglo devalvirala i devastirala domaću ekonomiju, zato je odnos dolar-eur-hrk uvijek "tu negdje" (nema skokova po 10x). Ako bude skok, to je onda sveopća kriza i depresija 1929. U BTC svijetu, to je samo još jedan dan.

Upravo zato što država sama održava svoju valutu kompleksnim potezima monetarne politike, država isto tako odobrava što je valuta. Valuta ima povlašten status. Zlato nije valuta iako ima vrijednost. Nekretnine nisu valuta. Država može odlučiti lupiti porez na nekretnine. Država može odlučiti zabraniti posjedovanje zlata. Ili Bitcoina. Zlato i BTC su imovina. Za njih vrijedi drugačiji porezni, administrativni i zakonodavni tretman u odnosu na valutu. Oni mogu pratiti valutu u vrijednosti, ponašati se kao valuta (kupio sam nešto zlatnikom/BTC-om), ali valuta nisu.

Uvođenje BTC-a kao valute ne znači da će središnja banka Salvadora regulirati cijenu BTC-a. Ali to znači da ćeš njime moći službeno plaćati, razmjenjivati ga, primati plaću, itd. Sve dok BTC nije valuta, on je imovina i država ti ga može zabraniti.

Sve navedeno vrijedi i za ostale kriptovalute, BTC je naveden kao primjer. Ovo nije nikakva revolucija, ali je značajan pomak od samo "trpljenja" BTC-a u javnom prostoru. Mislim dapače da je BTC loš primjer valute zbog loše skalabilnosti (naknade, opterećenje mreže, ekološki učinak itd.), ali kriptovalute na blockchainu su dobar smjer za "alternativnu valutu" koja nije regulirana od središnje banke. Međutim, upravo zbog izostanka središnje banke ne vidim tako lako rješenje problema br. 2 odozgo.

Ali tko zna, budućnost je uvijek bila izvan okvira predviđanja. Možda će u budućnosti ljudi čuvati vrijednos tu nečem stabilnijem (fiatu, zlatu, žitu), a instantno konvertirati to u kripto kada uđu u trgovinu i plate karticom. Konvertira se točno iznos koji je potreban, ostalo ostane u drugim tekućim sredstvima, koja služe kao bolji spremni vrijednosti.

 

Pazljiv citatelj je uocio problem s Bitcoinom (od pojave istoga), uocio je problem s tim famoznim fiatom (jos prije stotinu godina), takoder i sa svime ostalim....... jer pazljiv i iskren citatelj je svjestan svih dobrih i losih strana, lijevo i desno su gluposti, krajnje zlo ili dobro itd. (izmisljene gluposti koje nam samo olaksavaju "opisivanje" stvari i nista vise), svaka strana ima svoje adute, prednosti i mane, jer ono sto je tebi zlo i strah, nekomu je prilika za profit, ostvarenje svog sna itd. (ostvarenje sna ne mora biti samo za tvoju guzicu, mozes globalno djelovati), dok se jedni boje i preziru dugova, drugi to obozavaju (ne mislim na banke, to je prejednostavno) i u tome vide financijsku stabilnost i sigurnost, znat ces sto mislim ako znas sto govorim.

 

FIAT strana:

1. Sredstvo razmjene (u smislu fiata jer govoris o tome)

Dakle, jedno je osmisliti papirnati novac, dogovoriti se i dati mu vrijednost.... sve je to lijepo i krasno na papiru (vidi ga, opet neki papir ala "ugovor" koji zbog nekog razloga mora biti valjan i ispravan heh) ali zanimljivo je da vec tu u startu imas preveliki prostor za manipulaciju.... a tek smo poceli. Tko ti moze garantirati da se nije ilegalno stampao, skrivao, cuvao desetljecima (you name it) odnosno u prijevodu, netko je potencijalno imao taj umjetno stvoren novac (dodatni koji je stvoren bez pokrica) pa je time pokupovao svo zito, pritom ga preprodavao drugima za vise, zgrnuo jos vecu lovu, a to sve na neki nacin legalizirao i nije platio porez (ili ga dobrim djelom izbjegao), te glumio good guya (ko neki nasi ovih dana ala Stjepan Kovac,  Posavec... sve vrvi od postenjacina).

 

Znaci, iz ovoga primjera se vidi da je to itekako sklono manipulacijama......  to se radilo nekada, radi se danas i raditi ce se u buducnosti.

 

Sredstvo razmjene = sredstvo manipulacije (kao i za sve ostalo)

 

Ajmo dalje...

 

2. Spremnik vrijednosti

Hmm razmisljajuci o primjeru 1...  meni nekaku sve to pocinje njusiti vise kao na spremnik u obliku lijevka (mala rupica), ako ga na vrijeme ne pocnes koristiti (samo pasivno cuvati), svakim danom, mjesecom itd. ces ga imati jos manje. Trziste se mijenja i siri, ljudi postaju pohlepni, hoce sve vise i vise, isprobavaju nove stvari i dizu cijene, ljudi kupuju itd. jer da nebi mogli, nebi kupovali, ne? Onda primjeri poput toga da si nekada kucicu mogao kupiti za karikiram 5 - 10 tisuca dolara, danas ne mozes isti/slican objekt za 150.000 dolara, danas neki ljudi moraju (izracunato) imati dva posla da bi mogli platiti samo stanarinu pa na kraju zavrse kao beskucnici (to je realnost)....................rinse and repeat kazem ja, jer stvar provjereno radi, stotinama godina... kako se ono kaze, ne popravljaj dok stvar radi. Kazu vuk mijenja dlaku ali cud nikada... isto tako, propadale su valute, nastajale nove i sto kazu neki poznati investitori, teren se mijenja, trziste se mijenja ali onaj glavni princip i koncept ostaje isti..... pametnom dosta.

 

Spremnik vrijednosti postaje tako = inflacija.

 

3. Obracunska jedinica

 

Znas li ti da novac vec odavno nema pokrice u zlatu? Nesto sto samo po sebi ima puno svrha i koristi na ovaj ili onaj nacin, jedna od rijetkih stvari koja sama po sebi nema "prirodnog neprijatelja" je je unikatna na razne nacine. Maknuti fiat od neceg takvog je sulud potez i dovoljno govori o tome na koji se nacin fiat zeli manipulirati (kao da im nije dosta vec zele jos). Isto tako, a obracunska jedinica nije ono sto je nekoc mozda i bila u trenucima, samo pogledaj unatrag 5 god (ne moras dalje) i shvatit ces koliko je zivot postao skuplji, ironicno, kako spominjes: "cuva vrijednost", "jedna brojka za ovaj ili onaj predmet", onda "btc i losa obracunska jedinica".... halo, pa cijene 1000 razlicitih artikala se mijenja iz dana u dan, puno cesce neko nekoc, stvari postaju sve skuplje i skuplje, ta takozvana, naizgled "stabilna obracunska jedinica fiata" ne moze zaustaviti rast cijene artikala, moze biti stabilna koliko hoce ali cijene idu u nebesa nezaustavljivo, cijela se povijest ponavlja non-stop (u trenucima sporije ili brze ali se ponavlja, nezaustavljiva petlja).

 

__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

 

Drugi dio... boldano

 

Okej, u jednom trenutku se odlucis na kupnju vozila u BTC-u, kazes ti cijena 1BTC, odjednom postane duplo vrijedniji ili eto manje vrijedno.....  shvacas li ti da se kod takve vrste kupnje/placanja na neki nacin "limitira cijena" na neko vrijeme, nece ti u trenutku placanja cijena pasti za 80% sve da je valuta zbilja i pala toliko (jedno vrijeme imas osigurano cijenu). Hoces li se zaliti prilikom prodaje zlata ili dionice danas-sutra jer je nakon prodaje skocila vrijednost zlata i/ili dionice za 20% i tome slicno, a ti prodao prije skoka? Bad osjecaj ali jbg tako funkcionira trziste, moze to biti bilo sto, nije to samo problem kripta.

 

Ako cemo tako razmisljati, nikada nije pravo vrijeme, uvijek nesto cekati i ocekivati, nadati se cudu ili sto vec. Jbg da sam cuvao kovanicu od 25 kuna ili Spiel Pokemon karata (100-tinjak kuna), danas-sutra bi kovanicu mogao prodati za 300 - 500 kuna, a Charizarda (kojeg sam posjedovao) za: "NEBO JE GRANICA" ali jbg nisam, ima ljudi koji su razmisljali o tome i danas su na konju. Takoder, mnogi su potencijalno u kriptu u plusu 300 - 1800%, nebitno je isao BTC gore i dolje 30% u minutama kada su svejedno daleko u plusu, takoder, ponekada investitori ili eto bilo tko tko ima kripto, zlato itd. se odluci na prodaju pod broj jedan jer je svakako u plusu, broj dva, jer mu treba novac pod hitno zbog kojekakvih razloga...... ako ces cijelo vrijeme proganjati next "all time high", vjeruj mi, propast ces samo tako (jedna od najvecih i najcesckih gresaka amaterskih investitora). Jos nesto, ako se nazire "bear market", u svakom slucaju, bolje je kupiti kriptom, a ne eurom/kunom.....

 

Treci dio...

 

Spominjes neke naknade ovo ono.... lol pa troskove transakcije se odbiju od zarade/profita i neoporezuju se, takoder BTC i druge kripto valute dobivaju nadogradnje pa samim time i transakcije budu puno brze i jeftinije, to nebi spomenuo. Ovo za ekoloski ucinak nije ni blizu istine, FIAT novac takoder itekako zagaduje okolis, puno vise nego mislis, iznenadit ces se. Sto da ti jos kazem kada vec planiraju uvesti digitalni euro, digitalni dolar itd? To je otvorena opcija.....

 

 

hrastro kaže...
filter160 kaže...

Država ne može zabraniti BTC, jer ne zna koliko ga imaš i gdje ga imaš. Isto kao i za zlato.

A o našem mentalitetu govori dovoljno to što se ljudi bune protiv BTC-a kao sredstva plaćanja sa argumentom promijene cijene istog (što u pravilu kao trend ide prema gore)

 

Država nas pljačka porezima, prirezima, benzinom, trošarinama i inflicijom. Tako da slobodno odjebu sa svojim HRK-ovima i EUR-ima.

 

Država može zabraniti BTC. Ako država zabrani BTC, onda ga posjeduješ ilegalno :P

Ko i sa svim drugim ilegalnim stvarima i supsatancama. Država obično nema pojma da imaš ilegalne stvari i supstance, dok ih ne nađe :) (ako ih nađe)

 

Ako neka država uvede BTC kao sredstvo plaćanja, to je onda službena valuta. A time definitivno očekuje i naplatu poreza.

 

I zadnje, kako god ti zaradio, država očekuje da platiš porez. Ili barem dokaz da si porez na zaradu platio u državi stjecanja profita (ako s tom državom ima ugovor o izbjegavanju dvostrukog operazivanja). Ili iznimka na zaradu od kapitala ukoliko je od datuma kupovine prošlo više od dvije godine. 

 Drzava moze sto hoce..... mnoge zemlje su vise puta zabranjivale i proglasavale zlato ilegalnim, takoder i otimali ga stanovnistvu. Danas, najbogatiji i najmocniji ljudi svijeta imaju najvecu kolicinu zlata u posjedu.

 

Treba li biti pametan za shvatiti neke stvari?

 

Sepuris se i spominjes nekakav ilegalizam, danas sutra ce doci novo "normalno", ono sto je danas prihvaceno, sutra ce biti odbaceno......   sto se tice poreza, onaj koji zeli utajiti porez, uciniti ce to na ovaj ili onaj nacin bila rijec o kriptu, fiatu ili cemu vec (slovo na papiru koje kaze da se to ne smije ga ne zanima ni najmanje jer mu on ne daje vrijednost), samo je jedna tu cinjenica bitna, naci ce neki nacin i oko toga se vrti cijela prica. Pa ameri itd. su ilegalno financirali Saudijske princeve godinama i sto sve ne (droga, sex, alkohol i luksuzni zvot) da bi ostvarili neke zajednice ciljeve, cijela afera je bila o tome, malo se informiraj, a to sam naveo samo kao jedan jedini primjer, ima puno vise materijala i slucajeva.

 

Onaj koji placa poreze, platio ih je za kripto i tamo neke 2009 god......   da si recimo uspjesno utajivao porez jedno pet godina, pa odlucio odjednom buduce profite sve legalno prijaviti, tada ces svejedno nagrabusiti jer ce retrospektivno uvidjeti/saznati da si nekoc utajivao porez i slijedi ti opet povrat svog neplacenog poreza sa zateznim, ovim ili onim vrstama kamata + kazna. Takoder, ulazuci dalje novac koji si dobio od realizacije profita na koji nisi platio porez (a trebao si), pa sve da si na taj nacin dobio i bilijun dolara i odlucio pomoci drzavi se takoder smatra kaznenim djelom i opet, hop, kazna novcana i zatvorska. Samo daljnji profit od ulozenog odnosno izvucenog i realiziranog profita/novca kojem si dokazao porijetlo i platio pores se smatra 100% legalnim, sve ostalo su manipulacije za koje ces biti kaznjen, bio to bitcoin ili nesto deseto.

 

gxOxt kaže...
Pitanje je dali bi Satoshi Nakamoto "izumio" Bitcoin da nije bilo financijske krize 2008. Izumio sam stavio pod navodnike jer je tehnologija za temelj Bitcoina postojala. Trebao se nači netko sa dovoljno volje(frustracije?) i genija da to objedini u funkcionalnu cjelinu. Ne radi se o revoluciji nego o evoluciji financijskog sektora. Istina je da država može zabraniti zlato kao i Bitcoin. Pitanje je dali bi to bilo pametno. Država može i spasiti banke kao što je to i učinila 2008. Jeli to pametno? Vjerojatno je. Dali je ispravno? Nije. Upravo zbog toga Bitcoin nudi financijsku neovisnost onome koji ga koristi.

 Ideja o digitalnom novcu postoji vec dugo dugo.... niti je to sto novo ili ne znam sto, razlika je u tome sto je to netko realizirao.

 

Npr. (lik iz 1999. god.)

 

 

Noel kaže...
hrastro kaže...

 

Ako neka država uvede BTC kao sredstvo plaćanja, to je onda službena valuta. A time definitivno očekuje i naplatu poreza.

 

 

 

Kada ćete više shvatiti da bitcoin nije isto što i dionica?

Nigdje u svijetu se ne plaća porez na kapitalnu dobit prilikom mjenjanja službene valute za strano sredstvo plaćanja a također i mjenjanja stranog sredstva plaćanja za drugo strano sredstvo plaćanja .

EL Salvador je uveo bitcoin kao Službenu valutu i sa time automatski isključio plaćanje poreza na kapitalnu dobit kao i kod dolara.

To je također navedeno i u službenoj odluci.

EL Salvador također nije niti izdavatelj dolara pa je uveo dolar kao Službenu valutu.

Mogao je uvesti što god hoće za službenu valutu. To je samostalna odluka svake države.

Bitcoin je sada strano sredstvo plaćanja za sve ostale države koje priznaju EL Salvador.

 

Najbolje je kad neki pokusavaju napraviti (prvenstveno porezna) remix robe, valute, dionice, spekulacije itd.

 

Lol kroje zakon kako im pase.... kod jednih se oporezuje svaka vrsta dobiti, kripto za kripto ili kripto za fiat, svejedno, kod drugih samo krpto za fiat (kripto za kripto je neoporezivo), s druge strane ne priznaju kripto kao valutu (tu vecina ima isto misljenje), a bome niti kao "pandan" dionice..... sad bi naplacivali porez po jednoj semi ili drugoj, sad nebi, apsurdno.

 

 

Kolacic kaže...

Promijenis kune/eure/dolare za salvadorsku valutu (Bitcoin) ako cijena poraste i zaradis ne trebas nikome nista placati. Mjenjacnica je vec uzela proviziju i placen je porez. 

 

Na Bitcoin co. mogu gledali kao na spekulativnu djelatnost, tada to moze biti oporezivo, a i ne mora..... sve ovisi od drzave do drzave i kako to reguliraju, cesto je neoporezivo nakon 1-2 god itd. Slicna stvar vrijedi za mnoge druge vrste investicija, imovine itd......

 

Ne vidim po cemu je to Bitcoin "protuzakonit".... porez ces platiti na ovaj ili onaj nacin, imao ti zlato, dionice ili bitcoin.

 

 

ihush kaže...
BroccDaRock kaže...

Iznenađen sam, nisu li nas forumaški stručnjaci sve donedavno uvjeravali da Bitcoin nikada ne može i neće biti u upotrebi kao službena valuta? Jer kao to moraju kontrolirati političari, inače nije sigurno :)

 .. misliš na salvador? lol.. država koja ni nema valutu.. ko družba pere kvržice s bukovca i valutom čvrga.. ili diznijev mikimaus dollar.

 

-prvi post navodi prilično točno (mogli bi picajzlati..) što je recimo novac i što je-nije btc.. ali propušta bitno pitanje, zašto? .. tj to što se može nešto kupiti-plaćati recimo btc-jem.. može se svakom valutom, online-karticom, mobitelom, sms-parking itd.. tak da btc nije potreban, tj jednako kako nešto možete kupiti za yene-dolare-eure, možete za btc ako trgovina prihvaća.. ali baš ništa se time ne dobije, jer btc je u tome nevažan, da ne postoji bilo bi i dalje apsolutno jednako kupiti bilo što bilo kojim načinom ili valutom pa i kešom, kreditom, beskontaktno itd.. btc kao sredstvo plaćanja nije potreban, niti je bitno da sad izmislimo još 1000 novih valuta ili da ih sve ukinemo o ostane samo recimo euro-dollar.. zašto btc? ..

-mane? ne postoji kao keš, isključivo virtuala-digitalno.. pa sve što možete btcom, možete i bilo kojom drugom valutom, ali btcom ne možete sve kao s tom valutom..

 

-jedino zašto je btc 'savršen' je malverzacija velikih, upravo razlog zašto je i stvoren, pandan poreznoj oazi i tripleirišu.. izbjegavanje poreza i to ne malih-sitnozubih, nego onih velikih, kojima i 1% znači mijijune .. zato postoji, zato je savršen.. za 'normalne' juzere, osobe, korištenje je nepotreban, tj baš ništa se neće desiti ako sad btc jednostavno nestane.. no kao sredstvo manipulacija-malverzacija je savršen, čak bolji od pravog novca (jer tad ostaje klasičan trag..) ... pa upitajte se kome je btc potrebniji, običnim juzerima (ili anarhistima koji misle da su izvan establišmetna-banke-države...) ili onim velikima, milijarderima, kompanijama, bankama.. tj banka koja se time bavi ima veću vrijednost u btcu nego svi recimo rudari zajedno, no s razlogom šuti o tome pa čak ne gura btc kao valuti.. dok je salvador smijurija za primjer.. bilo koji primjer tog dijela svijeta nije nešto što bilo tko treba poželjeti, naprotiv, želimo biti recimo kao švica-švedi-danci... ne kao salvador, pa ni u valuti..

Oh hoj, ihushe, iRushe....

 

Prvo, za uvod..... ne prvi post, vec replika na prvi post (uz dakako prvi post jer u nacelu nije netocno sto je pisao vec nepotpuno)

 

Dalje... da, moze se svakom i zaboravio si svacime..... sto da ja nekomu sada kazem, pa sto ce ti mTAN PBZ banke, prijedi na Android/iOS PBZ Bankarstvo, lik ce me ladno odje**ti i reci da moze isto sto i ja, za stvari koje mu osobno treba je dovoljno, ostale stvari/funkcije sto nudi mobilna aplikacija za moderne smartphone ga ionako ne interesiraju, no, mozda bi mu postalo potrebno ako bi brze dosao do "necega" u odnosu na to koliko mu treba na dosadasnji nacin, mozda ga na koncu time i pridobijem (kao da me briga).

 

Kazes nije potrebno? Pa ako postoji brzi, pregledniji i/ili jednostavniji nacin, jedan odredeni postotak ljudi ce upravo poceti koristiti taj novi nacin..... samim time, ako BTC predstavi nesto "bolje", postojecu uslugu unaprijedi na neki nacin i sl. ljudi ce poceti koristiti. Cuj, nije potrebno..... a nisi malo promislio i dosao do ovoga:

 

Scenarij 1 (staromodno, primitivan nacin):

Lokacija: lezerno, sve cetiri u zraku... "okokucna obleka"

Inventory: fiat u euro valuti

Misija: Buy milk i to pod hitno (ipak si ti Postal dude)

Legenda: Jedna koordinata predstavlja jednu minutu (alitiga "koordinatni sistem")

 

Ishod:

1. Spremanje za polazak (utrosak 5 min)

2. Odlazak do najblize mijenjacnice, cetiri "koordinate" istocno od kuce (4 min)....... jer ne prihvacaju eure, samo kune

3. Odlazak do najblizeg marketa, zapadnije 6 koordinata (6min)........... samim time si trenutno udaljen od kuce dvije koordinate

4. Povratak kuci (2min)

 

Rezultat: Potroseno 17min, zena nezadovoljna (da si i za minutu, ista prica)

___________________________________________________________________________

 

 

Scenarij 2 (moderno, sto god to znacilo... CASH IS TRASH!!!):

Lokacija: lezerno, sve isto.....

Inventory: nekoliko BTC-a koje si nekoc iz hobija kupio bezveze, u meduvremenu skocilo za 4 - 10 puta (u sustini nebitno), vidi ga, opet se nema kuna.....

Misija: Opet ista prica, mlijeka nikad dosta.....

 

Ishod:

1. Spremanje za polazak (utrosak 5 min)

2. Odlazak direktno do najbizeg marketa, zapadnije (2min)......

UPS!!!! Cek cek.... sjetih se @ihush-ovih prorocanstava: "možete za btc ako trgovina prihvaća", hmm da, no, shvativsi trenutak kasnije... oh, pa da, imam kripto karticu i/ili trgovina ni ne mora direktno prihvacati Bitcoine, dovoljno je da im neka treca strana samo preusmjeri i pretvori transakcije, time se kripto automatski mijenja za kune odnosno prodavac dobiva odmah kune (fakticki ni vidio nije kripto valute, a prihvaca ih indirektno).

 

HINT: treba istaknuti, to moze biti direktno prihvaceno/implementirano od strane blagajne, takoder moze biti prihvaceno/implementirano preko kripto visa/mastercard kartice.... u sustini, trgovac ni ne mora direktno prihvacati bitcoine da bi mogao prodati robu kriptasima odnosno da bi se kriptom moglo kupiti nesto gdje je istaknuta cijena iskljucivo u kunama

Uglavnom, utrosak vremena na to "mozganje" (ups pa oh), zaokruzimo na 1min

 

3. Posto si u kripto svijetu vec neko vrijeme, znas da je "Lighting Network" vec stvar proslosti, a kamoli buducnosti i time dugotrajno cekanje otpada... utrosak, ajmo opet zaokruziti na 1 minutu

4. Povratak kuci (2 minute)

 

Rezultat: Potroseno 11min, a zena kao zena

 

Uf, sada imamo novi problem.... ne, ne, ne bus se sam tako izvukel, vidi vraga, sada sam pak zaintrigirao neke zloceste decke koji ce reci: "ha, pa... ali baš ništa se time ne dobije", samo sljedeci put imaj kune i nemas potrebe ici u mijenjacnicu, problem rijesen... vidis, ne treba ti kripto. Zastadoh i promislih (nakratko...), hehe  "risk management" baby, kako sam ionako u plusu (u sustini nebitno 30 - 73 ili 689 posto) tu i tamo izvuci neki sitnis nije ni najmanji problem, a i zdravo je za opcenitu financijsku sigurnost i stabilnost, time zavrsavam ovu transakciju.

_____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

 

 

Drugi dio replike:

 

za 'normalne' juzere, osobe, korištenje je nepotreban, tj baš ništa se neće desiti ako sad btc jednostavno nestane..

 

Manemoj! Ima puno potencijalnih razloga zasto bi privukao investitore ili obicne ljude..... tu su razlozi poput cash flow-a ala pandan "orocenoj stednji", banke ti daju svega 0.01% odnosno max 0.03% (smijurlija) ako se ne varam, dok ti kripto moze dati do 3 - 14% (godisnje), onda kod nekih primjera mozes doci lakse i brze do kredita ako preko kripta to obavis jer banke su postale rigorozne po tom pitanju, nije uvijek bitna najmanja kamata, nekada je bitna i brza isplata..... imas mnoge nepovoljne P2P kredite koji koriste dolare i/ili eure pa ljudi svejedno posuduju i od takvih novac zbog raznih razloga (o nikakvom kriptu nije rijec).

 

 

no kao sredstvo manipulacija-malverzacija je savršen, čak bolji od pravog novca (jer tad ostaje klasičan trag..) ...

 

Je, je... zato je Salvador i propao i tamo je gdje mu je i mjesto, sto je zelio, to je i dobio......... cek joj.... pa nije ih brate kripto doveo u takvo stanje u kakvom jesu, dovele su ga druge stvari prije kripta, logicno.

 

Kakav jb trag... pa mnoge drzave su visestruko manipulirali fiat novcem, mito, korupcija, tajno financiranje kojecega itd. i to rade i dan danas. 95 - 98% manipulacija novcem se i dan danas odvija upravo fiat novcem, a BTC postoji od 2009, nesto su bome smotani.... nikako da pocnu.

 

Takoder, tko o cemu... netko o ŠVICI, evo nesto prigodno za tebe (zasto su toliko bogati):

 

 

 

 

EDIT:

-jedino zašto je btc 'savršen' je malverzacija velikih, upravo razlog zašto je i stvoren, pandan poreznoj oazi i tripleirišu.

Pokusavas i pokusavas ali ne ide ti najbolje, iako, opet stvari o kojima pricas su moguc scenarij itd. i nitko ne govori da nema u tome istine. No, bilo kako bilo.....   imas taj famozi koncenzus, kako li si samo to zaboravio, dakle, imas primjere gdje je manipulacija smanjena na najmanji moguci minimum jer onaj koji ima vise kapitala ne znaci da je negov glas jaci od onog koji ima vrlo malo, bas naprotiv, povijest kripta je vec dokazala da tomu nije tako vec i onaj "mali" ima i/ili moze imati istu tezinu glasa kao i onaj s vise novaca sto za fiat ne mozes reci, ŠAČICA najbogatijih ljudi kontroliraju doslovno cijeli svijet na ovaj ili onaj nacin.

 

 

Bluesky1 kaže...
ihush kaže...

tj banka koja se time bavi ima veću vrijednost u btcu nego svi recimo rudari zajedno, no s razlogom šuti o tome pa čak ne gura btc kao valuti..

 Tako je.

Cijela ta anonimnost s btc-om i njegovim nastankom je smijurija, kakav Satoshi, to je lik iz bajke...

Ovakav prilično kompleksan i sofisticiran sistem je mogao nastati samo od strane velikih organizacija/službi koje ionako imaju novac.

Sad ispada da se banke opiru btc-u i takvom načinu poslovanja ali zapravo zarađuju i manipuliraju s njime, zarada na dva fronta, samo je na ovome lakše radit nelegalno.

 

Uvijek će veliki igrači biti u win-win situaciji jer su 100 koraka ispred običnih ljudi, pogotovo kad je novac u pitanju, tu ništa nije prepušteno slučaju jer se sve manipulira.

Samo se to sve posloži da se ne zna tko stoji iz toga, ali svaki scenariji njima donosi dobitak, a hoće li to biti fizički novac, kripto, zlato, dionice - nebitno.

Ma o cemu ti picas.... onaj koji ima imalo mozga i koji razmislja svojom glavom je shvatio da tu nema govora o pravoj anonimnosti s tehnickog aspekta, dovoljno je bilo samo da procita par redaka tamo davne 2009 god. o tome sto je to Bitcoin i sto je to Blockchain i to na najvecem zutilu od novina, od autora koji nema pojma o financijama, prevedeno google translate-om iz kineskog na hrvatski, eto toliko (cisto dovoljno da shvatis bit) odnosno u svega 2-3 min je shvatio da ovdje nema govora o anonimnosti......   ipak, s druge strane moze biti 100% anonimno. Cek.... malo zbunjen?

 

Pa jasno je kao dan, kada znas sto je Blockchain (kao sto rekoh, najbanalnije kratko objasnjenje je dovoljno) tada shvatis da se biljeze doslovno sve transakcije (trajni zapis) i samim time ne moze biti anoniman vec je u suprotnom totalno transparentan i sve transakcije i svi walleti su na ovaj ili onaj nacin medusobno povezani....  jedini tvoj zadatak da sebe odnosno svoj identitet ne uvuces u tu istu kolotecinu. Dakle, ne da nije anoniman vec je naprotiv, totalno "TRANSPARENTAN" za razliku od FIAT novca, zlata itd (u puno vecem smislu). Medutim, ukoliko si ga kupio na nacin da nisi otkrivao svoj identitet onda moze biti 100% anonimno, no, opet.... sto ako te je snimila javna kamera kako kupujes nez na BTC bankomatu, opet nije bas 100% anonimno, ne? Ali koja je vjerojatnost da te snimila neka kamera bas toga dana tamo neke 2013. kako kupujes BTC bez KYC i jos da te povezu s nekim odredenim wallet-om i jos to sve i dokazu na sudu u slucaju nez utaje poreza, financiranja kojekakvih ilegalnih radnji..... znaci, ako si u startu znao koncept Blockchaina onda si i znao nacin kako si osigurati gotovo 100% anonimnost. Dakle, sansa da te otkriju je gotovo ravna nuli.......   vidis kako najednom postaje anonimna. Da ne govorim ako si kupovao tu i tamo preko P2P-a i nisi pretakao novac preko banaka (output i input) vec iskljucivo rukama predavao i preuzimao novac (protuvrijednost). Isto tako, nevezano za kripto... ti mozes dici ne znam koliko novaca ali tesko je dokazati koliko tocno sokova si popio tog i tog dana, jesi li pocastio sve susjede itd. ili si sve zakopao u sumu (withdraw iz fiat bankomata)..... valjda shvacas bit?

 

Dakle, Bitcoin je bio i ostao pseudoanoniman........ mozes biti legalista i biti 100% transparentan i platiti porez, a mozes biti gotovo 100% ilegalista, utajivati porez i financirati terorizam ako znas sto radis. Ovo sto sam ja najbrojao su samo neki od primjera..... najjednostavnijih, mozes to puno vise zakomplicirati ako od samog starta radis pravu stvar.

 

Medutim, kako su poceli uvoditi "KYC" to postaj sve teze i teze....   i opet ponavljam, retrospektivnost ti je neprijatelj broj jedan, danas sutra spletom okolnosti zaradis na BTC-u nez 10 milijuna dolara, ajde pokusaj to sto prije pretociti u eure (ono, jel, strah te je od pada jer kripto cesto pada i do 30 - 40 posto, ne?), bas me zanima kako bi se snasao u takvoj situaciji ako si zataskavao novac i utajivao porez godinama prije toga. Good luck....

 

 

encoding kaže...
Bluesky1 kaže...
ihush kaže...

tj banka koja se time bavi ima veću vrijednost u btcu nego svi recimo rudari zajedno, no s razlogom šuti o tome pa čak ne gura btc kao valuti..

 Tako je.

Cijela ta anonimnost s btc-om i njegovim nastankom je smijurija, kakav Satoshi, to je lik iz bajke...

Ovakav prilično kompleksan i sofisticiran sistem je mogao nastati samo od strane velikih organizacija/službi koje ionako imaju novac.

Sad ispada da se banke opiru btc-u i takvom načinu poslovanja ali zapravo zarađuju i manipuliraju s njime, zarada na dva fronta, samo je na ovome lakše radit nelegalno.

 

Uvijek će veliki igrači biti u win-win situaciji jer su 100 koraka ispred običnih ljudi, pogotovo kad je novac u pitanju, tu ništa nije prepušteno slučaju jer se sve manipulira.

Samo se to sve posloži da se ne zna tko stoji iz toga, ali svaki scenariji njima donosi dobitak, a hoće li to biti fizički novac, kripto, zlato, dionice - nebitno.

 Precjenjuješ tehnički aspekt blockchaina. Kao ideja postoji već dugo (javni nepromjenjivi zapis)

 

implementirati svoj blockchain, sa svojim tokenima, pravilima, proof of stake/work/nešto treće je jedan studentski projektić

 

Zato i ima toliko altcoina (većina ih je na Eteru, ali ima ih i izvan). Impresivno je doduše kako je to uzelo maha, ali ni tu ne vidim teoriju zavjere... ljudi samo čekaju da skoče na novi vlakić koji dolazi. Evo ti za primjer šugavi i besmisleni NFT, crypto kitties i sl. BTC je duuuugo bio u sjeni, na underground forumima, 4chanu i sl. prije nego je ušao u mainstream. A ušao je u mainstream nakon skoro 10 godina samo zato jer je nudio mogućnost zarade, ne zato jer je "tehnologija impresivna"

Implementirati svoj blockchain koji rijesava tocno odredene probleme (dobro sve posloziti), udruziti se sa stotinama drugih investitora i poslovnih partnera nije ni najmanje bezazleno niti za podcjenjivanje, imati tim od 50 - 100 ljudi itd...... a pritom pridobiti povjerenje javnog mnijenja i dokazati da stvar radi nije ni najmanje laka zadaca. Zato i imas tisuce tih coinova koji su obicni trashevi, nadodaj jos "fake-coinove" itd. i na kraju dodes do svega MAX 20-30 coinova koji i vrijede nesto i potencijalno ce imati neku svrhu u buducnosti, sve ostalo je cisto glupiranje....... ako i toliko jer nije svaka ideja/projekt uspjesan samo sto tvoj tim smatra da je sve savrseno, to znaju i oni naj-veci/jaci svjetski "brendovi" kada im se dogodi krah zbog nekog proizvoda/projekta kojeg publika jednostavno nije prihvatila zbog ovog ili onog razloga.

 

Mislim, sto se cudis ko pura dreku..... stvar je jasna kao i u svim ostalim aspektima u zivotu. To sto ti spominjes mozes primjeniti i na sve ostalo, u financijskom sektoru itd. Uvijek ce biti onih koji ce se obogatiti na manipulacijama, na takve stvari niti jedna vrsta imovine itd. nije imuna.

 

 

Whenever there's light, there are shadows. We, who were changed by being bathed in the light only once... will spend our future in a world without light.
Poruka je uređivana zadnji put ned 12.9.2021 7:23 (lovac82).
15 godina
online
Srednja Amerika kao bitcoin meka: i Panama razmatr

BTW dok vi pojedinci razglabate o stranama ko je prav, ko kriv..... amo, sim, vamo, tamo ili ovamo ja cu koristiti ono najbolje sto mi pruza fiat i ono najbolje sto mi pruza kripto, one negativne stvari lijeve i desne strane ostavljam vama (a nije da niste upozoreni).

 

 

Time zavrsavam ovo putovanje..... ENGAGE!

Whenever there's light, there are shadows. We, who were changed by being bathed in the light only once... will spend our future in a world without light.
Poruka je uređivana zadnji put ned 12.9.2021 7:44 (lovac82).
Moj PC  
0 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice