Sonda InSight sigurno sletjela na Mars

poruka: 68
|
čitano: 13.862
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Sonda InSight sigurno sletjela na Mars".
8 godina
offline
Sonda InSight sigurno sletjela na Mars
Ovaj si je "ludizao" baš dobro odabrao nadimak, a oni koji mu odgovaraju previše se troše, Da budemo kratki i jasni: prva je fotografija snimljena i s Marsa poslana da se testira kamera i veze sa Zemljom, da se vidi radi li kamera kako spada. I to bi pametnom trebalo biti dosta. A tko nije suvišno se natezati s njime i dokazivati očito.
 
7 0 hvala 0
6 godina
neaktivan
offline
Sonda InSight sigurno sletjela na Mars

Trebat će proći nekoliko tjedana dok se svi instrumenti provjere dali rade. Ti si valjda očekivao da će čim letjelica sleti na Mars slati natrag slike jednako često kao tinejdžeri selfije? Nije ova letjelica na Marsu sa zadatkom da što prije pošalje natrag što više slika, ona je tamo da skuplja znanstvene podatke, ovu sliku si možeš računat da je čisto bonus za javnost. Jer sam siguran da bi u kontroli misije za toliku količinu podataka radije htjeli korisne podatke iz sonde.

 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Sonda InSight sigurno sletjela na Mars

Za sve ove skeptike u raspravi, Bog im zdravlja dao, kad pameti nije:

 

 
0 0 hvala 0
12 godina
online
Re: Sonda InSight sigurno sletjela na Mars
ludizao kaže...

Vi vjernici u "znanost" niste ništa bolji od vjernika bilo koje religije ili sekte. Jednako ste agresivni i mentalno skučeni kao i oni. Svatko tKo (edit) postavlja nezgodna pitanja je odmah neprijatelj, ravnozemljaš, neznalica, neduhovan ili već koji pojam u sekti ima težinu. Lijepo pitam gdje su konkretne slike i odgovora nema. Logika je jednostavna. Ako nema mjesta za kameru, onda ne treba slati nikakve fotke, a ne ipak staviti kameru, ali poslati nekoliko fotografija na kojima se ništa posebno ne vidi. To je kao da ja odem na Plitvice i tamo napravim tri slike šikare, koje sam mogao snimiti i na savskom nasipu. O tome se radi, dragi moji vjernici. Nigdje se ne vidi slijetanje, kao što se nigdje ne vidi ništa posebno od konfiguracije terena Marsa. Po stoti put - to ne znači da čovjek nije bio na Mjesecu, da je Zemlja ravna, da nas kemikalijama špricaju iz aviona, da nema rovera na Marsu itd. Znači to što sam napisao.

 U teoriju se vjeruje dok se ne dokaze. U znanstvene cinjenice, koje su dokazane ne moras vjerovat. Bitna razlika.

Ti si taj koji vjeruje. Zato ne valja pizdarije. 

http://forum.pcekspert.com/showthread.php?p=3105649#post3105649 - GEARBEST POPUSTI, AKCIJE, KUPONI, GIVEAWAY
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
odjavljen
offline
Re: Sonda InSight sigurno sletjela na Mars
SimeKZ kaže...

 U teoriju se vjeruje dok se ne dokaze. U znanstvene cinjenice, koje su dokazane ne moras vjerovat. Bitna razlika.

Ti si taj koji vjeruje. Zato ne valja pizdarije. 

 Ne vjeruje se u teoriju, teorija se kroji po dokazima te nadopunjava i formira dokazima koji dolaze. Ono što misliš pod nedokazanim vjerovanjem se zove hipoteza (ili skraćeno: teza).

 

Recimo, evolucija je činjenica, a teorija evolucije objašnjava kako evolucija funkcionira, što utječe na evolucijski put neke vrste i sl. 

12 godina
online
Re: Sonda InSight sigurno sletjela na Mars
footballer kaže...
SimeKZ kaže...

 U teoriju se vjeruje dok se ne dokaze. U znanstvene cinjenice, koje su dokazane ne moras vjerovat. Bitna razlika.

Ti si taj koji vjeruje. Zato ne valja pizdarije. 

 Ne vjeruje se u teoriju, teorija se kroji po dokazima te nadopunjava i formira dokazima koji dolaze. Ono što misliš pod nedokazanim vjerovanjem se zove hipoteza (ili skraćeno: teza).

 

Recimo, evolucija je činjenica, a teorija evolucije objašnjava kako evolucija funkcionira, što utječe na evolucijski put neke vrste i sl. 

 Tako je, hipoteza. Moja greska na krivom izrazu.

 

 A kaj je eksperimentalna potvrda nego dokaz? 

http://forum.pcekspert.com/showthread.php?p=3105649#post3105649 - GEARBEST POPUSTI, AKCIJE, KUPONI, GIVEAWAY
Poruka je uređivana zadnji put sri 28.11.2018 22:03 (SimeKZ).
13 godina
odjavljen
offline
Re: Sonda InSight sigurno sletjela na Mars
ludizao kaže...
footballer kaže...
Ne vjeruje se u teoriju, teorija se kroji po dokazima te nadopunjava i formira dokazima koji dolaze. Ono što misliš pod nedokazanim vjerovanjem se zove hipoteza (ili skraćeno: teza).

 

Ni to nije točno. Teorija se ne nadopunjuje dokazima nego eksperimentalnim potvrdama ideja (hipoteza). Sve dok te ideje nisu opovrgnute, one čine teoriju, no ništa ne jamči da se to neće desiti uslijed novih otkrića. Takva teorija je samo najbolji opis trenutno poznatih činjenica koje drže vodu i ništa više od toga. Znanstvena teorija dakle nije dokaz, a još manje je istina, i to nije loša stvar nego dobra. Ponavljam, treba se malo uputiti u temu prije pričanja. To što držim pilu naopako, ne znači da ju ne mogu i drugačije okrenuti.

 

A sto je eksperimentalna potvrda nego dokaz? Uostalom, ne treba dokaz biti nuzno iz eksperimentalnih korijena, dokaz za teoriju se moze naci tijekom promatranja bez eksperimenata.

Pojednostavljeno, teorija daje objasnjenje necega, a dokazi se prilazu da se teorija osnaži, a nazvati dokaze eksperimentalnim potvrdama ili ne nije bitno, jer su u suštini, u ovom pogledu, isto

Nigdje nisam rekao da je teorija dokaz, nego da se teorija kroji i nadopunjava dokazima. Niti sam rekao da je teorija svevremenska i da se ne moze opovrgnuti. Napisao sam da je evolucija cinjenica, a teorija evolucije objasnjava, teoretski, kako evolucija funkcionira. U niti jednoj recenici se moj post ne razilazi s tvojim odgovorom. Izgleda da ti je rasprava oduzela sposobnost citanja s razumijevanjem.

 

 

 
0 0 hvala 0
13 godina
odjavljen
offline
Re: Sonda InSight sigurno sletjela na Mars
ludizao kaže...
footballer kaže...
A sto je eksperimentalna potvrda nego dokaz?

 

Nije dokaz teorije nego potvrda ideje, koja je podvrgnuta eksperimentalnoj provjeri. Ti kao da ne razumiješ da se ne možeš nabacivati pojmovima kako ti paše i tvrditi da je to jedno te isto, samo zato što tebi u glavi ima smisla. Nije jedno te isto. Znanost ništa ne dokazuje nego daje opise na osnovu promatranja. Uoči razliku.

 

Za svaku ideju odnosno tvrdnju treba postojati nešto što stoji za nje. To što se može razvlačiti u detalje pojmovi kao potvrde ili dokazi ne mijenja činjenicu da za svaku tvrdnju mora stajati nešto iza nje. To što sam ja koristio riječ dokaz u smislu "Imaš tvrdnju? Dokaži da je točna" nije znak da ne znam razliku, i ovim putem mogu reći da si u pravu, jer sam se krivo izrazio. 

Znanost ne dokazuje ništa, ali tvrdnje trebaju iza sebe imati čvrste dokaze, ti dokazi se daju u znanstvenim radovima koji idu na peer review. Teorije se formiraju po činjeničnom stanju, da, a sva promatranja i provjere služe, u znanstvenim radovima, kao dokaz za tvrdnje, pošto se u radovima ne daju samo promatranja i potvrde da su promatranja točna, nego zaključci. 

 

Ukratko, krivo sam se izrazio pošto nisam najbolji s izražavanjem, pa je moglo doći do zabune. Ovo gore je valjda objašnjenje zašto sam se krivo izrazio. Pod dokazi sam mislio dokazi za tvrdnje i zaključke koje se daju na peer review.

 
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Sonda InSight sigurno sletjela na Mars

Može li se luđaku dokazat da je lud?

 

Ne može! 

 

Jer ako luđak prihvati da je lud, pitanje je dali je stvarno lud?

42
 
2 0 hvala 0
12 godina
online
Re: Sonda InSight sigurno sletjela na Mars
ludizao kaže...
footballer kaže...
A sto je eksperimentalna potvrda nego dokaz?

 

Nije dokaz teorije nego potvrda ideje, koja je podvrgnuta eksperimentalnoj provjeri. Ti kao da ne razumiješ da se ne možeš nabacivati pojmovima kako ti paše i tvrditi da je to jedno te isto, samo zato što tebi u glavi ima smisla. Nije jedno te isto. Znanost ništa ne dokazuje nego daje opise na osnovu promatranja. Uoči razliku.

 Eksperimentalna provjera koja dokaze hipotezu je dokaz da je hipoteza tocna. Sta tebi tu nije jasno osim kaj moras nekako sebe obranit a to je filozofiranje. Ocito je da veze nemas sa znanstvenim radovima, kako se postavljaju, kako se rade i pišu. 

http://forum.pcekspert.com/showthread.php?p=3105649#post3105649 - GEARBEST POPUSTI, AKCIJE, KUPONI, GIVEAWAY
Moj PC  
0 0 hvala 0
6 godina
neaktivan
offline
Re: Sonda InSight sigurno sletjela na Mars

Ne mogu vjerovati da odrasli ljudi mogu biti tako naivni kao vi. Zbilja nema nade za čovječanstvo. Roboti će vas pomest ko smetlar lišće. Da barem 20% vas shvaća kako funkcionira svijet, bilo bi neke nade. Da se vas 15 spoji zajedno, ne znam ako biste ukupno imali IQ od 150. Ali šteta vaša, pa se IQ ne zbraja.

 

Prva vaša zabluda: To što je 2 milijarde gledalo Apollo ništa ne znači. Još veći broj ljudi je gledalo "Supermana". Ne bih se čudio da neki od vas vjeruju da on stvarno postoji i leti po nebu. A vjerojatno je i David Copperfield letio po pozornici pred tisućama ljudi ili prošao kroz Kineski zid. Jer hrpa očevidaca je to vidjela svojim očima, bez kamera. U projektu Apollo nije sudjelovalo čak niti često navedenih 400,000 ljudi. Jer u tih 400,000 su uračunali i radnike koji su u nekoj tvornici napravili matice i šarafe ili koji su održavali vatrogasne kamione. Sve su skupa zbrojili. Očito nitko ne zna što znači "on the need to know basis". To znači da smiješ vidjeti i znati samo ono nužno koliko ti treba da obaviš posao. I ništa više od toga.

 

Zna li netko od vas genijalaca zašto se tenk zove tenk odnosno "tank"? Zato jer kad se radio prvi tenk, radnicima u tvornici su rekli da rade tankove za vodu. Radnici su napravili hrpu oklopnih vozila, desetine tisuće radnika su radile na njima, a mislili su da rade rezervoare. Jer su bili pametni kao i vi. Obični ljudi znaju samo ono što im se kaže, a to je minimum minimuma. To je način rada svih korporacija koje rade za ministarstvo obrane.

 

Jednu stvar ste pogodili. Apollo 11 je stvarno lansiran. I stvarno je napustio Zemljinu orbitu. I vjerojatno je otišao čak do Mjesečeve orbite. I tamo ostao neko vrijeme. Ali NIKAD, BAŠ NIKAD, nijedna misija prije Apollo 11 nije isprobala spuštanje i dizanje sonde s Mjeseca. Pogotovo ne onakve kakva je navodno spustila ljude. Znači slijetaje i uzlijetanje letjelice nikad nije isprobano. Znači NASA je navodno na blef išla spustiti ljude, nadajući se da će sve proći ok, bez ijednog testa, uz ogroman rizik da se gadno osramoti pred Sovjetima i cijelim svijetom. Tko u takvu bajku vjeruje ima manji IQ od broja cipele. Snimka napravljena u studiju i emitirana preko orbitera garantira uspjeh. Politika je naložila NASA-i da mora uspjeti 100% i oni su posao obavili. I to prilično dobro. Većina naivaca je povjerovala. Čak i dan danas ih ima dosta.

 

Dalje: Radar sa Zemlje sa udaljenosti od 384,000 km ne može znati da li je lunar lander odvojen ili u letu ili je sletio. Radari čak i danas imaju problema sa razlučivošću na stotine kilometara, a kamoli stotine tisuća kilometara u godini 1969. Tako da nije bila moguća nezavisna provjera slijetanja. A čak niti danas nemamo visoko-rezolucijske slike u boji (ili recimo 3D) sa Mjeseca, iako je slanje sonde na Mjesec danas vrlo jeftino i lagano. Recimo Indija je nedavno poslala orbiter oko Marsa za 70 milijuna dolara. Da, samo 70 milijuna. To je ništa. Kikirki. Mars je barem 140 puta dalje od Mjeseca. Indijci bi sondu na Mjesec poslali za siću. Naš Todorić bi iz novčanika, onako iz zatvora, izvadio toliko novaca. A kamoli NASA koja baca pare na puno skuplje misije. Ali ne žele. Naravno da ne žele. Nego sad preusmjeravaju pažnju na Mars. Kao, oni ili Space-X ili netko treći će uskoro poslati ljude na Mars. A ono, možda i hoće. Istom tehnologijom kao i na Mjesec. Virtualnom.

 

Poruka je uređivana zadnji put čet 29.11.2018 2:23 (at_strasnomlat).
16 godina
offline
Re: Sonda InSight sigurno sletjela na Mars
at_strasnomlat kaže...

Ne mogu vjerovati da odrasli ljudi mogu biti tako naivni kao vi. Da barem 20% vas shvaća kako funkcionira svijet, bilo bi neke nade. Da se vas 15 spoji zajedno, ne znam ako biste ukupno imali IQ od 150. Ali šteta vaša, pa se IQ ne zbraja.

 

 Ovdje kolege forumaši vidimo uobičajenu pojavu egocentrične deluzije samograndioznosti teoretičara zavjere bez ikakvih argumenata. S druge dstrane, problem sa mnogim uistinu inteligentnim ljudima je što se previše propituju, objektivno sagledavaju svoje postupke i onda sami sebe cenzuriraju, dok zaluđeni egomanijaci urliču i galame svoje istine iz dupeta. I ovdje su, primjetite, samo dva forumaša napravila cijeli cirkus od komentara. Glasna manjina. Što bi rekli "pametni popušta pa budale kolo vode. " Dolje sam, u odgovoru Danenu linkao nepogrešive karakteristike koje ispoljavaju ovakvi diskutanti i njihove vjerojatne uzroke.

danen kaže...
Netko se na takve teorije može ljutiti, drugi smijati, no ono što mene zanima je zašto neki ljudi u takvo što vjeruju. Ne može se reći da ne mogu shvatiti, naime da su nedovoljno inteligentni i neobrazovani (danas se svatko može obrazovati ako to hoće). Zašto se neki ljudi, dakle, opiru prihvaćanju očitih činjenica i najjednostavnijih logičkih zaključaka? Razlog tome može biti samo psihološki, iza toga se skrije - da budem jasan do kraja - neka patologija. Emotivna nezrelost (djetinjasto trucanje), adolescentska potreba da se po nečemu istakneš, neurotična fiksacija... Ne znam, nisam psiholog, no bila bi to lijepa tema za doktorat iz psihologije, po kojem bi se mogla napisati lijepa knjiga. (Bolest može biti smiješna, ali na kraju je uvijek neugodna i štetna, kako za bolesnika tako i za njegovu okolinu.)

 Ima vam takvih psihosocioloških analiza poprilično gospodine Raos. Zanimljivo štivo:
https://www.psychologytoday.com/us/blog/experimentations/201810/what-makes-conspiracy-theorists-tick
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3712257/
http://sciencenordic.com/secrets-and-lies-psychology-conspiracy-theories
https://www.sciencedaily.com/releases/2018/05/180530154457.htm
"Dr. Vitriol encourages people to practice humility and to rely upon credible, evidence-based perspectives and diverse sources across the ideological spectrum to inform their understanding of current events and public affairs."
lijep savjet, ali naravno totalno neprimjenjiv -  pa teoretičari zavjera upravo i postoje zbog samouvjerenosti da sve bolje znaju. Kakvo učenje i skromnost :)

http://www.bug.hr/forum/post/lcd-plazma-televizori/stvarni-vlasnici-brandova/2909836.aspx
Poruka je uređivana zadnji put čet 29.11.2018 3:26 (overhaul).
15 godina
offline
Sonda InSight sigurno sletjela na Mars

doom se zbiva na marsu i ne izgleda to tak loše 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Moj PC  
7 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Sonda InSight sigurno sletjela na Mars
Ajar kaže...

doom se zbiva na marsu i ne izgleda to tak loše 

 Šteta, u najnovijem se vraća na zemlju :) No, mogao bih još jednom za božićne praznike napreskokce proći zadnji, "marsovski". Baš je bio lijepo igriv, u najboljoj maniri starih fps pucačina. 

http://www.bug.hr/forum/post/lcd-plazma-televizori/stvarni-vlasnici-brandova/2909836.aspx
6 godina
neaktivan
offline
Re: Sonda InSight sigurno sletjela na Mars

 

Ovdje kolege forumaši vidimo uobičajenu pojavu egocentrične deluzije samograndioznosti teoretičara zavjere bez ikakvih argumenata. S druge dstrane, problem sa mnogim uistinu inteligentnim ljudima je što se previše propituju, objektivno sagledavaju svoje postupke i onda sami sebe cenzuriraju, dok zaluđeni egomanijaci urliču i galame svoje istine iz dupeta. I ovdje su, primjetite, samo dva forumaša napravila cijeli cirkus od komentara. Glasna manjina. Što bi rekli "pametni popušta pa budale kolo vode. " Dolje sam, u odgovoru Danenu linkao nepogrešive karakteristike koje ispoljavaju ovakvi diskutanti i njihove vjerojatne uzroke

 

Napisao sam ti hrpu stvari koje bi inteligentnog čovjeka navelo da razmisli, ali mediokritet očito nije stigao pročitati nijedan red teksta prije nego je odgovorio.

 

Da se imalo razumiješ u znanost, jasno bi ti bilo da oni koji tvrde da su bili na Mjesecu su oni koji moraju pružiti dokaze. Ne moram ja pružiti dokaze, nego oni. A kad proučiš njihove dokaze, to je smiješno. Recimo prije par godina su objavili užasno mutnu fotografiju iz orbitera koja "dokazuje" da su ljudi hodali po Mjesecu. A slika zapravo može pokazivati bilo što, recimo tragove od automatiziranih rovera. Nigdje nema ničega visoke rezolucije, nego više liči na snimku Jetija.

 

Da su takvu sliku objavili UFOlozi, svi bi se nasmijali na takav "dokaz". Jer mutna slika nije dokaz. No obzirom da ju je objavila NASA, svi mediokriteti, mediokreteni i konformisti ovog svijeta se zaklinju da slika pokazuje upravo ono što NASA tvrdi. Ali prije toga su pročitali opis slike. Jer im opis zapravo kaže što vide na slici. Bez njega ne bi znali.

 

Da takve "dokaze" daš na sudu, ne bi dobio parnicu. Znači razlog što vjeruješ u takve nebuloze nisu "dokazi" nego to što NASA govori iz pozicije moći, a mediokriteti se klanjaju. Tipično balkansko (i ne samo balkansko) klanjanje autoritetima. Doktori su nadljudi, profesori su bogovi, sudci su poštenjačine, televizijski dnevnik je izvor istine. Svi penzići imaju jednaka takva vjerovanja. Ali to ne bih očekivao od učenog čovjeka u naponu snage.

 

Da, nekad sam i ja vjerovao u te gluposti. Ali to je bilo davno, dok sam bio mlad, naivan, frišak iz škole i faksa. Kad si mlad nemaš svog iskustva, pa vjeruješ svemu što je napisano. No kako sam s vremenom slagao iskustvo i znanje, imao sam puno više pitanja nego pravih odgovora. Sve sam više bio skeptik. A onda sam otkrio da su neki vrhunski znanstvenici imali isti takav put. Gdje su od znanstvene samouvjerenosti došli do toga da preispituju neka temeljna znanstvena uvjerenja. Što više znaš, to si veći skeptik.

 

Na žalost, ovdje ima previše vjernika. Ne mislim na one koji idu u crkvu, džamiju, sinagogu, ili što već. Nego one koji vjeruju mass medijima. A takvih ovdje ima 99%. Isprika onima istinskim skepticima, jer pretpostavljam da ima barem par analitičkih umova čak i ovdje.

 

Poruka je uređivana zadnji put čet 29.11.2018 19:52 (at_strasnomlat).
7 godina
offline
Sonda InSight sigurno sletjela na Mars

 

@atstrasnomlat

 

U prevaru takvih razmjera bi moralo biti jako puno ljudi i tehnike uključeno. U svim ovim desetljećima bi rusi, kinezi, indijci, novinari, tv kuće, politička konkurencija, konkurentske kompanije....došle do dokaza o toj prevari i sa ogromnim veseljem bi to lupili na sva zvona.

 

Medju drzavama, strankama, frakcijama, kompanijama...nema milosti i u pozadini oduvjek traje krvavi rat u kojem se nemari za vlastite, tudje ili kolateralne žrtve.... U vrhu svake vlade, kompanije, stranke...je uvjek i hrpa osoba koje istovremeno rade za konkurenciju i neprijatelje...tako da prevara takvih razmjera nebi mogla niti par dana ostati skrivena a kamoli desetljećima .

 

Kako još nitko nije izašao sa dokazima da se radi o prevari, nego baš naprotiv ( sada se veliki projekti zbog mega troškova rade u suradnji sa dojučerašnjim neprijateljima ) , nameće se samo jedan logički zaključak....

 

...

 

 

 

 
3 0 hvala 1
15 godina
neaktivan
offline
Re: Sonda InSight sigurno sletjela na Mars
at_strasnomlat kaže...

  

Da, nekad sam i ja vjerovao u te gluposti. Ali to je bilo davno, dok sam bio mlad, naivan, frišak iz škole i faksa. Kad si mlad nemaš svog iskustva, pa vjeruješ svemu što je napisano. No kako sam s vremenom slagao iskustvo i znanje, imao sam puno više pitanja nego pravih odgovora. Sve sam više bio skeptik. A onda sam otkrio da su neki vrhunski znanstvenici imali isti takav put. Gdje su od znanstvene samouvjerenosti došli do toga da preispituju neka temeljna znanstvena uvjerenja. Što više znaš, to si veći skeptik.

 

 Možda si zapravo u Trumanovom showu i sve što ti govore je laž. Jesi li o tome razmislio? Možda Amerika ne postoji, nego nam sve te filmove i serije o Americi snimaju u Hollywoodu (koji naravno nije u Americi). Uostalom kako bi došli do tamo kad znamo da su avioni prevara, jer ne može metal letjeti. I piramide su sagradili vanzemaljci, jer stari Egipćani nisu imali tehnologiju, a nema ni HD snimaka koji bi dokazali da su ih oni sagradili.

Sve je to tako očito, ali ljudi ne vide.

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
13 godina
odjavljen
offline
Sonda InSight sigurno sletjela na Mars

Čuj njega iskustvo lol

Šta, radio si u NASA-i? 

 
1 0 hvala 0
8 godina
offline
Sonda InSight sigurno sletjela na Mars
Nešto o skepticizmu u znanosti i skepticizmu uopće. Postoje dvije vrste skepticizma. Jedan je ontološki: ništa na ovom svijetu nije posve sigurno, pa se o ničemu ne može izreći istinuti sud. Ne postoji istina, nego samo mišljenje (To je pravo značenje Protagorinog načela da je "čovjek mjera svih stvari"). Drugi je skepcitizam metodološki. Njegov je začetnik Sokrat, a nasljednik Descartes. Treba u sve sumnjati ne zato da bi se došlo do istine. To je znanstvena metoda. Jesu li ljudi bili na Mjesecu? Idemo provjeriti. Nađimo dokaze za i protiv, pa presudimo. Ako nemamo dovoljno dokaza, istražujmo dalje. To je pravi put. No pri razmatranju dokaza treba biti neutralan: znanost ne teži dokazivanju teze nego pronalaženju istine. No zagovornici teorije zavjere ne nude nikakve prave dokaze u korist svoje teorije (Tko su zavjerenici? Zašto su skovali zavjeru?), ne nude prave argumente protiv druge teze i na kraju ne čine ništa da bi došli do istine (recimo da financiraju kruženje satelita oko Mjeseca koji bi snimio mjesta spuštanja iz projekta Apollo.)
 
7 0 hvala 0
15 godina
offline
Sonda InSight sigurno sletjela na Mars

Baš obožavam čitati diskusije na ove znanstvene teme, puno toga se nauči i otkrije 

 

Svi ovi skeptici ne nude nikakve odgovore, članke i slično, već samo svoje mišljenje i neko ludo objašnjenje. A svi znamo da je mišljenje kao pakšu, svatko ga ima.

 

Ali i dalje ne mogu vjerovati da u 21. stoljeću više-manje visoko obrazovani ljudi mogu biti tako zatucani.

Dvije su stvari beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran - Einstein
Moj PC  
5 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Sonda InSight sigurno sletjela na Mars
danen kaže...
Nešto o skepticizmu u znanosti i skepticizmu uopće. Postoje dvije vrste skepticizma. Jedan je ontološki: ništa na ovom svijetu nije posve sigurno, pa se o ničemu ne može izreći istinuti sud. Ne postoji istina, nego samo mišljenje (To je pravo značenje Protagorinog načela da je "čovjek mjera svih stvari"). Drugi je skepcitizam metodološki. Njegov je začetnik Sokrat, a nasljednik Descartes. Treba u sve sumnjati ne zato da bi se došlo do istine. To je znanstvena metoda. Jesu li ljudi bili na Mjesecu? Idemo provjeriti. Nađimo dokaze za i protiv, pa presudimo. Ako nemamo dovoljno dokaza, istražujmo dalje. To je pravi put. No pri razmatranju dokaza treba biti neutralan: znanost ne teži dokazivanju teze nego pronalaženju istine. No zagovornici teorije zavjere ne nude nikakve prave dokaze u korist svoje teorije (Tko su zavjerenici? Zašto su skovali zavjeru?), ne nude prave argumente protiv druge teze i na kraju ne čine ništa da bi došli do istine (recimo da financiraju kruženje satelita oko Mjeseca koji bi snimio mjesta spuštanja iz projekta Apollo.)

 ja sam sumnjičav a možda i nisam. 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
15 godina
neaktivan
offline
Re: Sonda InSight sigurno sletjela na Mars
Nisu to skeptici. Skeptici sumnjaju. Ovi ZNAJU da to nije tako.

Teorije zavjere su prečica za postati pametniji od svih preko noći.
Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
 
8 0 hvala 2
15 godina
offline
Re: Sonda InSight sigurno sletjela na Mars

Slažem se. Odlično rečeno. 

Dvije su stvari beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran - Einstein
16 godina
offline
Re: Sonda InSight sigurno sletjela na Mars
bunker kaže...

 

@atstrasnomlat

 

U prevaru takvih razmjera bi moralo biti jako puno ljudi i tehnike uključeno. U svim ovim desetljećima bi rusi, kinezi, indijci, novinari, tv kuće, politička konkurencija, konkurentske kompanije....došle do dokaza o toj prevari i sa ogromnim veseljem bi to lupili na sva zvona.

 

Medju drzavama, strankama, frakcijama, kompanijama...nema milosti i u pozadini oduvjek traje krvavi rat u kojem se nemari za vlastite, tudje ili kolateralne žrtve.... U vrhu svake vlade, kompanije, stranke...je uvjek i hrpa osoba koje istovremeno rade za konkurenciju i neprijatelje...tako da prevara takvih razmjera nebi mogla niti par dana ostati skrivena a kamoli desetljećima .

 

Kako još nitko nije izašao sa dokazima da se radi o prevari, nego baš naprotiv ( sada se veliki projekti zbog mega troškova rade u suradnji sa dojučerašnjim neprijateljima ) , nameće se samo jedan logički zaključak....

 

...

 E zgodan članak sam baš jučer našao. Neki rus je na quori postao naslovnicu Pravde na dan kad su amerikanci sletjeli na mjesec. 
https://www.quora.com/How-was-news-of-the-moon-landing-by-Apollo-11-covered-in-the-Soviet-Union
https://www.quora.com/What-was-the-Soviet-Unions-media-coverage-when-NASA-landed-on-the-moon/answer/Alex-Pismenny
I kao što ljudi u komentarima kažu: rusi su imali špijune u NASAi na svim pozicijama, jer je to bila (i jest) agencija od strateškog značaja (prije svega jer je USSSR smatrao da americi služi za razvoj novih vojnih tehnologija i špijuniranje, što je djelomično bilo i istina - https://en.wikipedia.org/wiki/1960_U-2_incident) dakle, nema šanse u svemiru da ODMAH pri razvoju nebi skontali da nešto smrdi, a potom i da nebi sa svojim nadzornim satelitima i prislušnim uređajima za presretanje telekomunikacije doznali da signal ne dolazi s mjeseca i da razgovaraju o nečemu što rusi također nebi čuli. Pa na kraju krajeva, internu komunikaciju su slušali radioamateri diljem svijeta. Potreba je bila posebna "tanjur" moćna usmjerna antena na mjesec - i to naravno samo u doba i na onim dijelovima svijeta na kojima se u tom trenutku mjesec mogao dohvatiti antenom - dakle nemoguće za fejkanje, jer nikakvo zemaljsko odašiljanje nebi doprijelo na te antene.
Druga banalna fora je da postoji direktan video prijenos u trajanju 12 sati bez reza(inače je prijenos trajao i dulje, ali je bilo prekida). Nema filmskog seta koji bi to mogao izvesti bez rezova, seamless onakve "effekte" kakve smo vidjeli i pogotovo u to doba, kad video vrpca nije mogla snimiti dulje od 30 minuta, a filmska 22 minute @24 fps.
I naravno, prva snimka druge strane mjeseca bila je sovjetska. I vidi čuda upravo je takva snimljena i kasnije u boljoj rezoluciji od ostalih svemirskih agencija.
Još jedna zgodna fora: čudovišna ogromna 110 metara visoka raketa nosač, Saturn V snimljena u lansiranju i letu sa svih dijelova i pozicija kilometrima oko lansirne rampe, probija zvučni zid. Da bi to postiglo čudovište od 45 tona, nema mjesta nikakvom fejkanju. Nema načina da se to svim ljudima iz svih dijelova svijeta koji su oko kennedy space centra i po floridi gledali i snimali lansiranje izfejka. 
Ali to je sve predstava koju samo najinteligentniji mogu razotkriti iz spavaće sobe. E jesmo svi glupi i neiskusni :P
p.s.
Da se vratim na ovu misiju za Mars. Ako se fejka, zašto je NASA morala odgoditi (ha! to naravno inteligentni znalci ovdje koji sve znaju - ipak neznaju) lansiranje za čitave dvije godine? Jer je na seizmometru uočeno nekonzistentnosti u očitanjima, i sve se prepravljalo da još jednom uzmu u obzir uvjete (gravitaciju, akmosferski tlak, prašinu) na marsu. A sve je ostalo bilo plaćeno i spremno2016. Zašto čekati 2 godine ako je fejk? Zašto je lansirano iz Wanderberg airforce lansirnog centra, a ne uobičajenog cape kanaverala? Zašto su dva glavna eksperimenta na ovoj sondi - europska? Čemu to fejkanje?
Čemu fejkanje dva dodatna cube sata koji su letjeli zajedno sa sondom? Kažu test nove tehnologije da vide mogu li mali sateliti izdržati zračenje, dakle biti pouzdani i imati dovoljnu snagu da služe kao komunikacijski sateliti iz ostalih dijelova sunčevog sustava. Ne zvuči nimalo inteligentno za fejkanje - fejkeri bi to riješili na način kao i do sada sa postojećim "fejk" komunikacijskim satelitima tipa mars oddisseymars express... I na kraju, nemojmo zaboraviti da je još uvijek manje od pola misija na mars uspjelo. Fejkati ljudima 4 godine rada na instrumentima, motorima, komunikacijskim uređajima i samom raketnom lansiranju da bi se isfejkalo da je sve propalo zvuči suludo. No ponavljam, možda je suludo nama neinteligentnima. Ali pametni poput at_strasnomlata znaju čemu služi ubijanje karijere ljudima koji su sve uložili u 125 milijuna dolara vrijednu misiju Mars Climate Orbiter koja je promašila mars zbog nesporazuma u mjernim jedinicama, jelda? To je sve dio plana. Koji doduše teoretičari zavjere nisu ni primjetili, jebga.

http://www.bug.hr/forum/post/lcd-plazma-televizori/stvarni-vlasnici-brandova/2909836.aspx
Poruka je uređivana zadnji put pet 30.11.2018 18:21 (overhaul).
12 godina
offline
Sonda InSight sigurno sletjela na Mars

Ne znam, meni su uspjeli ubaciti crv sumnje. Kad se uzmu u obzir svi detalji i rupe u pričama i dokazima sve sam bliže onoj teoriji da uopće nije po Mjesecu hodalo tih 12 astronauta nego su u tajnosti gore poslali Stanleya Kubricka koji je sletio na površinu Mjeseca sa snimateljskom ekipom od dvadesetak ljudi koji su gore sve to snimili i vratili se na Zemlju kako bi lažirali slijetanje.

 
5 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Sonda InSight sigurno sletjela na Mars
danen kaže...
Nešto o skepticizmu u znanosti i skepticizmu uopće. Postoje dvije vrste skepticizma. Jedan je ontološki: ništa na ovom svijetu nije posve sigurno, pa se o ničemu ne može izreći istinuti sud. Ne postoji istina, nego samo mišljenje (To je pravo značenje Protagorinog načela da je "čovjek mjera svih stvari"). Drugi je skepcitizam metodološki. Njegov je začetnik Sokrat, a nasljednik Descartes. Treba u sve sumnjati ne zato da bi se došlo do istine. To je znanstvena metoda. Jesu li ljudi bili na Mjesecu? Idemo provjeriti. Nađimo dokaze za i protiv, pa presudimo. Ako nemamo dovoljno dokaza, istražujmo dalje. To je pravi put. No pri razmatranju dokaza treba biti neutralan: znanost ne teži dokazivanju teze nego pronalaženju istine. No zagovornici teorije zavjere ne nude nikakve prave dokaze u korist svoje teorije (Tko su zavjerenici? Zašto su skovali zavjeru?), ne nude prave argumente protiv druge teze i na kraju ne čine ništa da bi došli do istine (recimo da financiraju kruženje satelita oko Mjeseca koji bi snimio mjesta spuštanja iz projekta Apollo.)

 Eto da, ovako ja istražujem navode, usudim se reći metodološkim skepticizmom: Stavim gomilu linkova na ono što spominjem, pazeći da su izvori relevantni i međusobno potvrđeni, pritom pročitavči barem duplo više. Da sam pronašao da ima neoborivih dokaza za lažirano slijetanje (na mars ili mjesec), podastrijeo bih i njih. Pregledao sam znatiželjno otvorenog uma sve dostupne "dokumentarce" o moon i mars hoaxu - uključujući one koji tvrde da je mjesec umjetni satelit koji je iznutra šupalj, i one koji na njemu vide gomilu baza i antena, i one koji spominju da su astronauti prijavljivali gore djed mraza (ozbiljno, nije ironija), i one koji tvrde da su nam vanzemaljci zabranili da se gore vraćamo, i one koji tvrde da je ispod površine gomila zlata, i one koji su na marsu pokazali niz piramida, glava, građevina... Ono što je moguće, provjerio sam sâm (npr. navodne greške u kutu sjena, i globalnu iluminaciju neosvijetljenih dijelova astronauta i apollo landera) jer živim od 3d animacija i ilustracija, pa nije teško provjeriti. Druge sam pročitao u odgovorima stručnjaka. Zaključio sam da ima smisla zašto lander nije napravio krater, tko je snimio lansiranje astronauta s mjeseca natrag na zemlju, kako je zapakiran čitav jedan oveći lunarni auto (LRV) na raketu, kako mjeriti udaljenost do mjeseca (jer su ostavili gore reflektore), zašto su se iznenadili kad su provjerili sastav stijena koje su uzorkovali, zašto su bitni i sovjetski uzorci mjesečevog tla vraćeni na zemlju, snimke Lunar Reconnaissance Orbitera koje prikazuju nered koji je ostao dan danas gore na mjesecu jer nema erozije da počisti tragove stopala, kotača, odbačenog surveyora i napušteni mjesečev auto u misiji apollo17 (da izgleda da je bilo 6 lažiranja slijetanja na mjesec, zašto???? Zamislite troškove snimanja filma s istim sadržajem 6 puta?!) ...
Kako objasniti ruske robote na mjesecu (prve zemaljske samohodne robote na drugom nebeskom tijelu) - ruski lunohodi su dakle isto ostavili tragove gore i slali snimke na zemlju. Dapače, točna lokacija i kretanje umrlih robota nije bila sigurna sve do detaljnog mapiranja mjeseca sa LRO 2010.
I onda me poklopi znalac koji svoje viđenje izvuče iz one stvari bez ijednog (relevantnog) izvora sa argumentom da sam - priglupi vjernik i sljedbenik naučnih lobija.  

http://www.bug.hr/forum/post/lcd-plazma-televizori/stvarni-vlasnici-brandova/2909836.aspx
Poruka je uređivana zadnji put pet 30.11.2018 19:04 (overhaul).
16 godina
offline
Sonda InSight sigurno sletjela na Mars

Aj kad sam već tu i pričamo o slijetanju sondi i robota...
https://futurism.com/china-change-4-far-side-of-the-moon-probe-rover/
I objašnjenje zašto nije bilo slijetanja na drugu stranu mjeseca
http://www.znanstveni.net/objasnili-zasto-nisu-sletjeli-na-tamnu-stranu-mjeseca/
(ukratko - bila je nemoguća komunikacija sa zemljom, što su kinezi riješili dodatnim komunikacijskim satelitom u lagrange poziciji)

http://www.bug.hr/forum/post/lcd-plazma-televizori/stvarni-vlasnici-brandova/2909836.aspx
Moj PC  
0 0 hvala 0
6 godina
neaktivan
offline
Re: Sonda InSight sigurno sletjela na Mars

U prevaru takvih razmjera bi moralo biti jako puno ljudi i tehnike uključeno. U svim ovim desetljećima bi rusi, kinezi, indijci, novinari, tv kuće, politička konkurencija, konkurentske kompanije....došle do dokaza o toj prevari i sa ogromnim veseljem bi to lupili na sva zvona.

 Medju drzavama, strankama, frakcijama, kompanijama...nema milosti i u pozadini oduvjek traje krvavi rat u kojem se nemari za vlastite, tudje ili kolateralne žrtve.... U vrhu svake vlade, kompanije, stranke...je uvjek i hrpa osoba koje istovremeno rade za konkurenciju i neprijatelje...tako da prevara takvih razmjera nebi mogla niti par dana ostati skrivena a kamoli desetljećima .

 

 

@bunker, pa istina se već saznala. Svatko je barem čuo, a dosta je već odavno jasno, da ljudi nisu hodali po Mjesecu. E sad, ti naravno možeš reći da je to neozbiljna izjava i da nema dokaza. No ako usporediš dokaze koji pobijaju službenu priču sa onim "dokazima" koje NASA pruža, daleko manje je dokaza na strani NASA-e nego na suprotnoj strani. Zapravo, NASA ima hrpe isprika i objašnjenja.

 

Kao kad imaš tipa koji stalno kasni na posao. I svaki put ima dobru ispriku. Prvi put se pokvario sat, drugi put je pao niz stepenice, treći put je susjeda pala niz stepenice pa ju je vodio na hitnu, četvrti put izbio požar i bila gužva, peti put se prevrnuo autobus nasred ceste, šesti put..... ima 1000 isprika. Svaka od tih isprika je dobra. I može biti istinita. Ali kad ih ima previše, onda tu nešto smrdi. Kod NASA-e ima 1000 diskrepancija i 1000 isprika za svaku od tih čudnih slučajnosti. To je malo previše isprika i previše slučajnosti. Stvarni događaji, istiniti događaji, nemaju toliko čudnih podudarnosti ni isprika.

 

Ali naravno, ti ćeš uvijek vjerovati u službenu izjavu. Dok nacionalni mediji ne kažu drugačije. Not gonna happen that soon. Jer ako očekuješ da će HRT reći kako se slijetanje nije dogodilo, nema šanse. Mi smo sluga i kao sluga ćemo objaviti vijesti koje smijemo objaviti. Možda će Japan? Neće, oni čak nisu uspjeli potjerati Amere iz vojnih baza na svom teritoriju, i dalje su okupirana država. Možda će Rumunjska, recimo na primjer? Jesi bio nedavno u Rumunjskoj? Tamo ima više Američkih zastava nego u Americi. Možda Njemačka? Ili neka druga EU država? Pa Europa je tako jadna da je nedavno odobrila uvoz GMO hrane. Ne usude se prigovoriti, a kamoli verbalno napasti Ameriku.

 

Da neće Rusija? Neće, jer imaju dil još iz 1970-ih u vezi Apolla 11. Možda će Kina? Naravno da neće, jer bi Ameri odmah ukinuli trgovinske odnose sa njima. A za Kinesku ekonomiju bi to bio veliki udar.

 

Pa tko će onda reći? Neka manje bitna država? Venezuela? Sjeverna Koreja? Da se to i dogodi (možda se i dogodilo) svjetski mediji to ne bi prenesli. Neki rijetki bi možda prenesli, ali bi izvrgnuli ruglu i satiri, tako da bi se svi samo nasmijali. Kao ono "neprijatelji SAD-a valjaju gluposti o slijetanju na Mjesec". I naravno da nitko u to ne bi povjerovao. Tako da zbilja ne znam što očekuješ? Da Ameri sami priznaju? Not gonna happen. Da njihovi prijatelji priznaju? Not gonna happen. Da neprijatelji kažu? Biti će izvrgnuto ruglu.

 

Jer lako je ocrniti Iran. Ili Sjevernu Koreju. Ili Venezuelu. Vrlo je teško medijski napasti Ameriku, koja sama kontrolira jedno 80% najvećih medija u svijetu. Probaj ih napasti i sam ćeš se naći pod napadom. Ima medija koji su objavili da Izrael i SAD financiraju ISIS. Odi sad na šetnicu, pitaj 100 ljudi tko financira ISIS pa mi reci koliki broj njih će reći "Izrael" ili "SAD". Nitko ili skoro nitko.

 

Poruka je uređivana zadnji put sub 1.12.2018 22:29 (at_strasnomlat).
6 godina
neaktivan
offline
Re: Sonda InSight sigurno sletjela na Mars

(Tko su zavjerenici? Zašto su skovali zavjeru?), ne nude prave argumente protiv druge teze i na kraju ne čine ništa da bi došli do istine (recimo da financiraju kruženje satelita oko Mjeseca koji bi snimio mjesta spuštanja iz projekta Apollo.)

 

@danen ti si valjda pijan? Kakva to glupa pitanja postavljaš?

 

1. Tko su zavjernici? Pa valjda vlasti u SAD-u. Tko drugi je vlasnik NASA-e? NASA je osnovana kao podružnica CIA-e. A tko je vlasnik CIA-e? Vlada SADa. Je li sad imalo jasnije?

 

2. Zašto su skovali zavjeru? Heh... koje pitanje... To bi pitao netko tko ima jedinicu iz povijesti. Pa valjda zato jer su Rusi vodili u svemirskoj utrci. Amerima je bilo strašno neugodno da sa 1. mjesta odjednom padnu na drugo. I to od komunjara. Ispalo je da kapitalizam gubi od komunizma. To Ameri nikako nisu mogli tolerirati. Da povrati vjeru nacije u vlast (i njihov način života), Kennedy je rekao da će Amerika poslati ljude na Mjesec do kraja desetljeća. Znači imali su samo do 1969. da to nekako izvedu. I naravno, toliko dugo su i pokušavali. Ali početkom 1969 je bilo jasno da neće uspjeti. I onda su u ljeto 1969. kad je bio zadnji rok (jer po zimi im rakete nisu funkcionirale) to izveli. Na jedini način na koji su mogli. Lažiranjem samog slijetanja. Apollo 11 je uzletio i obavio let oko Mjeseca, ali nitko nije stvarno sletio na Mjesec.

 

3. Zašto? Jer drugačije nisu mogli. Ne samo NASA. Ni Rusi nisu uspjeli poslati ljude na Mjesec. Ni ESA, ni JAXA, ni CNSA, ni ISRO. Nitko živ na svijetu ni tada, niti ikad poslije, nije uspio poslati ljude na Mjesec. A pogotovo ne tamo i nazad. Čak niti vjevericu. A kamoli ljude.

 

4. "...oni ne čine ništa, recimo da financiraju kruženje satelita oko Mjeseca..."   Molim? Jesi ti bolestan? Da li ti misliš da svatko živ može poslati satelit oko Mjeseca? Pa imaš ono natjecanje, Prize-X od Googla. Trebao je netko do 2015 poslati bilo što na Mjesec. Nitko nije uspio. Pa su produžili rok, ali i dalje nitko nije uspio. Jer to nije posao za amatere. To je posao za ogromne korporacije i vlade pojedinih država. A one sigurno neće ići protiv Amera. Onaj dan kad bi se saznalo da idu debunkati NASA-u to je dan kad bi netko ili nešto otišao u zrak.

 

Jer Ameri su izričito zabranili slijetanje blizu ili nadlijetanje i snimanje iz blizine mjesta Apollo misija. A kad najjača država na svijetu nešto zabrani, probaj ti lansirati sondu protiv njihove volje. Osim toga, da lansiraš i objaviš fotke, svi bi te debunkali i rekli da si teoretičar zavjere, lažovčina, flat-earther, terorist, potplaćen od bla bla, standardna sranja kako to već ide. I onda bi takvi kao ti opet rekli "Evo, nitko ozbiljan nikad nije opovrgnuo slijetanje". Jer da bi bio ozbiljan valjda moraš biti objavljen u National Geographicu.

 

Osim toga, ne moram ja slati sondu. Težina dokaza je na NASA-i. Ako si vidio Gospu, daj dokaz da si ju vidio. Inače je to slijepo vjerovanje. Znači NASA mora dokazati svoju nevjerojatnu tvrdnju sa čvrstim i lako reproduciranim dokazima. A već sama činjenica da NASA ne želi iz blizine snimiti ta mjesta, te da drugima brani da to naprave, govori dovoljno samo za sebe. Ne žele dokaze. Pa dobro. Ako nemaju dokaze, onda se nije dogodilo.

 

 

Poruka je uređivana zadnji put sub 1.12.2018 22:57 (at_strasnomlat).
6 godina
neaktivan
offline
Re: Sonda InSight sigurno sletjela na Mars

@overhaul sve što ti govoriš pronašao si na stranicama NASA-e ili u knjigama koje su napisali oni koji podržavaju da je slijetanje bilo stvarno. Ništa od toga nisi stvarno provjerio. Evo, sad ću te malo debunkati:

 

 

1. "...fora je da postoji direktan video prijenos u trajanju 12 sati bez reza..." - To zapravo nije istina. Jer su se switchale kamere. Bilo je prebacivanja na unutranju kameru u modulu. A svaki switch source-a je zapravo rez. Čak i ako ga tako ne nazoveš, to je rez. Jer tu možeš ubaciti novi source. Ako se stvarno baviš videom, kako to ne znaš?

 

2. "... da nebi sa svojim nadzornim satelitima i prislušnim uređajima za presretanje telekomunikacije doznali da signal ne dolazi s mjeseca..." - Ako je glavni orbiter ili neki manji modul (koji je tamo mogao biti ostavljen prije) kružio oko Mjeseca onda teoretski snimka JE dolazila iz smjera Mjeseca. A to da li je bio 50 km lijevo ili desno se nije moglo utvrditi sa 384,000 kilometara. Da li si ikad čuo za misiju Zond 5? Nisi? Čudno. Jer to je bila misija koja je prevozila životinje u orbitu oko Mjeseca. Ispalo je da kornjače i druge životinje mogu preživjeti let do Mjeseca i nazad. Ali naravno... nije bilo slijetanja. Samo krug oko Mjeseca i nazad.

 

Pa zašto onda nisi nikad čuo za misiju Zond 5? Zato jer je ta misija imala još jedan element, koji bi mogao debunkati Apollo. Znači u toj misiji Rusi su stavili kazetofon (nazovimo ga tako, ali bio je starinski tape player) koji je emitirao glas. Taj glas se prenosio radio valovima u smjeru Zemlje. I radio-amateri su mogli uhvatiti signal. Naravno, uhvatila ga je i NASA. I usrala se. Jer su mislili da su Rusi poslali ljude na Mjesec. Jer je signal dolazio iz smjera Mjeseca. Trebalo im je vremena dok su skužili da je to audio player (na traku) i da nema ljudi u sondi. Ali da su Rusi stavili repetitor umjesto kazetofona, mogli su slati live transmission prema sondi, koja bi onda to emitirala nazad na Zemlju. Što bi zvučilo kao da su astronauti u sondi. Mogli su prevariti cijeli svijet da su htjeli. Ali umjesto toga su priznali da je bio kazetofon (ili "trakofon").

 

To je razlog zašto niste nikad čuli za misiju Zond 5. Usprkos drami i panici koju je izazvala. Jer bi milijardama ljudi dala objašnjenje kako je moguće poslati zvuk s površine Mjeseca bez da si stvarno tamo. Repetitor obavi posao bez problema. Zato ako odeš na Wikipediju i pogledaš misiju Zond 5, uopće se ne spominje trik sa audio playerom. Kao da se nije dogodilo. Ali dogodilo se. I možda je dalo ideju NASA-i.

 

3. "Da se vratim na ovu misiju za Mars. Ako se fejka, zašto je NASA morala odgoditi?" - Nisam rekao da se fejkaju sve misije na Mars. Roveri će sasvim sigurno otići. Imamo hrpu robota na raznim planetama i mjesecima. Ali u vezi ljudi koji idu na Mars, tu je stvar drugačija. To služi samo kao sredstvo odvlačenja pažnje. Don't hold your breath waiting for it. Jer slijedeće godine, 2019, je 50-godišnjica slijetanja na Mjesec. I naravno cijeli svijet očekuje da NASA pošalje neku jebenu sondu na Mjesec, da pokaže slike u 3D UHD formatu, da začepi svim teoretičarima zavjere usta. Sigurno da će netko uvijek reći da su i te slike lažirane, ali zato će milijarda ljudi koja je na vagi (vjerovati u slijetanje ili ne vjerovati) pretegnuti na "vjerovati". Što bi bio ogroman uspjeh za Amere.

 

Ok, a sad ide moje predviđanje... a nisam vidovit: NASA neće napraviti visoko-rezolucijske slike. Neće poslati lander/rover/robot koji će napraviti 3D stereoskopske UHD snimke bilo kojeg mjesta slijetanja. A kad ih pitaju zašto nisu to napravili reći će: "Bili smo previše zauzeti pripremama za Mars. Sad nam više Mjesec nije bitan, to smo obavili, sad idemo na Mars". Fantastična isprika, ne? Opet su se izvukli. Sad su mirni do ljeta gospodnjeg 2069.

 

4. "Ali pametni poput at_strasnomlata znaju čemu služi ubijanje karijere ljudima koji su sve uložili u 125 milijuna dolara vrijednu misiju Mars Climate Orbiter koja je promašila mars zbog nesporazuma u mjernim jedinicama, jelda?"

 

Jesam ja IKAD rekao da nemamo robote, rovere, orbitere posvuda po Sunčevom sustavu? Znači nemoj lagat. Moj prvi post kaže da imamo hrpu robota posvuda, uključujući Mjesec, Mars, Veneru i hrpu drugih mjesta. Znači dobivali smo signal s Venere, istina kratko ali ipak jesmo, a ljudi nikad nisu bili tamo. To što imamo orbitere i rovere nema veze sa slijetanjem LJUDI na Mjesec. Ne može svatko poslati sondu na Mjesec, ali ima država i korporacije koje mogu. Puno je teže poslati rover na Mars, ali ima par država koje to mogu. Poslati ljude na Mjesec i vratiti ih nazad žive je za sada NEMOGUĆE. Nitko nije uspio. Ni NASA ni bilo tko drugi. Nisu uspjeli poslati ni žohara na površinu Mjeseca i vratiti ga nazad.

 

5. "...kako mjeriti udaljenost do mjeseca (jer su ostavili gore reflektore)" - Možda ne znaš, ali imamo barem PET (da, 5) retroreflektora na Mjesecu. Od čega najmanje 2 ruska. A Rusi nisu hodali po Mjesecu. Drugim riječima, za stavljanje laserskog reflektora ti ne trebaju ljudi. Sonda ih postavi bez problema. Tako da je taj argumet blesav, ali ljudi ga konstantno koriste, valjda nemaju mozga. To je kao da kažeš da su ljudi hodali po Veneri, zato jer smo 1.5 sat primali signal od sonde sa Venere. Nije potreban čovjek za postaviti reflektore, odašiljače, repetitore ili rovere.

 

6. "...Kako objasniti ruske robote na mjesecu..." - Opet ću ponoviti: Strojevi nisu problem. Ne traže zraka, ne traže vode, ne trebaju hranu, ne seru u gaće, otporniji su na hladnoću, toplinu, rade na solarnu energiju, baterije, nuklearnu radijaciju, a u slučaju da se pokvare, zabiju ili razbiju (što se često događa) nema prevelike tuge ni sramote. Ljudski teret enormno povećavaja rizik, traži daleko više prostora i dodatnog tereta, puno više dupliciranja sustava, komplicirane uređaje za održavanje života i svakodnevnih ljudskih potreba. A ako se još mora sletjeti i uzletjeti na drugo nebesko tijelo, razlika u težini je enormna. Modul za lansiranje mora biti enormno veći i pouzdaniji. To je jednostavno prekomplicirano i prerizično. Zato nitko nije ni uspio. Čak i NASA kaže da više ne može poslati ljude na Mjesec. Jer je tehnologija valjda nazadovala.

 

7. "...da izgleda da je bilo 6 lažiranja slijetanja na mjesec, zašto???? Zamislite troškove snimanja filma s istim sadržajem 6 puta?!)..." - Pa sigurno jeftinije nego snimati na 6 skroz različitih terena. Ovako već imaš sve setove spremne. A sad zamisli troškove stvarnog slanja. Još gore, zamisli enorman rizik slanja 6 misija gdje svaka sitnica može ubiti astronaute? No ako se stvar snima u studiju, onda više nema rizika. Možeš napraviti svaku misiju bez greške. Dapače, možeš napraviti misiju s greškom - i opet se izvući.

 

Recimo možeš odabrati jednu od misija, npr. onu sa rednim brojem 13, i onda napraviti cijelu dramatizaciju oko toga. Kako su astronauti ostali bez zraka, kako će se ugušiti, kako je misija propala, cijeli svijet napeto prati, bolje od bilo kojeg filma... ali onda preokret... na kraju ipak slete živi. Cijeli svijet slavi NASA-u. Hollywoodski zaplet s happy endom. Fora je ta slučajnost da se drama dogodila baš na misiji broj 13. Taj vražji ukleti broj 13, eto, baš se dogodilo. Ali dobro je ispalo na kraju. Kako to inače bude u Hollywoodskim filmovima.

 

No u pravim misijama nije tako. U pravim misijam se događa Skylab, Challenger, Columbia i druge nesreće. Događa se da sonda za Mars fula cijelu planetu. Da. I to se događalo. Ili se zabije u tlo. Ili sleti, prikupi uzorke ali ne uspije poslati nazad. Ili se jednostavno pokvari ostane mrtva na površini. Ili nastavi plutati svemirom. To je ono što se događa u stvarnosti. U stvarnosti kraljuje inžinjer Murhphy.

 

 

Poruka je uređivana zadnji put ned 2.12.2018 0:52 (at_strasnomlat).
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice