Na snagu stupa dugo pripremani europski Akt o digi

poruka: 12
|
čitano: 4.388
|
moderatori: vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Na snagu stupa dugo pripremani europski Akt o digi".
15 godina
online
Na snagu stupa dugo pripremani europski Akt o digi

osim sve bolesnije birokratiziranosti (uz toliko bitnijih, egzistencijalnih, problema kojima bi se morali baviti, oni kradu bogu dana na trivijalije - bezvenzne punjače, "digitalna tržišta", sranjapranja), zamjetna je i posvemašnja (= katastrofalna) nepismenost mojih kolega prevoditelja koji tamo rade. interpunkcije? "da"kanje za infinitiv? padeži? rečenična struktura? itd ... jezik kojim je ova "obznana" napisana jest srodnik hrvatskog standardnog jezika, ali dalek, u osmom koljenu najbliže. usprkos (deklariranoj) jezičnoj ravnopravnosti članica, očito nas još uvijek smatraju "regionom", u kojem je sve manje-više u redu (razumljivo jest), ako se izbjegnu albanski, slovenski i makedonski. mislim, vidljivo je (u svemu i na svakom koraku) kako smo slijepo crijevo europe no ovo je jezivo. 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Moj PC  
4 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: Na snagu stupa dugo pripremani europski Akt o
A gle
Korporacije su se otele kontroli sto se tice korisnickih podatka i sigurnosti istih. Isto tako slaba je vidljivost na sto zapravo si pristao kada si negdje kliknuo. Tako da je to razumljivo.

A opet... sto se tice birokracije, tu si u pravu. Sto ocekivati kada jednu od glavnih rijeci u EU drzi DE koja, kako je jedan kolega ovdje na forumu vec dobro napisao u stilu: "nema problema na koji ne moze nabaciti dodatni layer birokracije".
15 godina
offline
Na snagu stupa dugo pripremani europski Akt o digi

Što ste tako negativni? Da nema regulacije, vaš interes bi bio još slabije zaštićen.

Idi i radi nešto korisno!
 
2 0 hvala 0
10 godina
offline
Na snagu stupa dugo pripremani europski Akt o digi

Jedna od većih nebuloza je uvođenje pristajanja na kolačiće sa sučeljem koje te zbog svoje kompliciranosti namjerno navodi da pristaneš na sve moguće oblike praćenja. Tj. sučelje nije standardizirano da možeš jednim klikom odbit sve kolačiće već na prvom pojavljivanju kao što je to za prihvatiti već treba ući u pod menu. Također prihvaćanje svih kolačića je namjerno uvijek gurano u prvi plan sa desne strane sučelja.

 
10 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: Na snagu stupa dugo pripremani europski Akt o
Noel kaže...

Jedna od većih nebuloza je uvođenje pristajanja na kolačiće sa sučeljem koje te zbog svoje kompliciranosti namjerno navodi da pristaneš na sve moguće oblike praćenja. Tj. sučelje nije standardizirano da možeš jednim klikom odbit sve kolačiće već na prvom pojavljivanju kao što je to za prihvatiti već treba ući u pod menu. Također prihvaćanje svih kolačića je namjerno uvijek gurano u prvi plan sa desne strane sučelja.

 još kad ubace i 'legitimni interes' koji je automatikom uključen, pa imaš stotinjak i više firmi u popisu kojima to trebaš isključiti, isključivanje svega toga postaje ultra zamorno

i što znači taj faking 'legitimni interes' i zašto je uključen po defoltu, to nigdje ne pojašnjavaju

jbt., kod tportala i nekih drugih web stranica ti treba dobrih 10-ak minuta da sve to isključiš, a onda te nakon par tjedana zajebe - kao fol zaboravi da si već to odradio i moraš sve iznova

 

15 godina
online
Re: Na snagu stupa dugo pripremani europski Akt o
Littlemanbeingerased kaže...
A gle
Korporacije su se otele kontroli sto se tice korisnickih podatka i sigurnosti istih. Isto tako slaba je vidljivost na sto zapravo si pristao kada si negdje kliknuo. Tako da je to razumljivo.

A opet... sto se tice birokracije, tu si u pravu. Sto ocekivati kada jednu od glavnih rijeci u EU drzi DE koja, kako je jedan kolega ovdje na forumu vec dobro napisao u stilu: "nema problema na koji ne moze nabaciti dodatni layer birokracije".

quaka (ne quokka, nažalost) je u tome što nikakva eu-birokracija to ne može promijeniti na razini čitave eu (ma ne može ništa). i dalje će "rubne" države biti divljina. pogledamo li u nas, gomila je "novih" zakona, koje je eu zapravo nametnula, no i postojeće (koje je često i kontradiktorno i zastarjelo i svašta) nije jednako za sve (puno nas je jednakijih), ne poštuje se, ne kontrolira, ne sankcionira i ne provodi. znam kako je približno jednako (pa i gore) i u ostalim državama iz ove skupine ("marginalaca"). takozvanoj centrali (jezgra prvotnih članica) je dobro, jer je i prije bilo (uređene države, dresirano stanovništvo, vladavina prava itd.). mi smo samo prikolice, jebiga. ona ptica koja se vozi na nilskom konju u kljucka ga po leđima. ako te korporacije i privedu redu "tamo", u nas će (poput banaka, primjerice) obilato nadoknaditi razliku. 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Poruka je uređivana zadnji put uto 1.11.2022 10:20 (Ajar).
15 godina
offline
Re: Na snagu stupa dugo pripremani europski Akt o
picajzla0707 kaže...
... još kad ubace i 'legitimni interes' koji je automatikom uključen, pa imaš stotinjak i više firmi u popisu kojima to trebaš isključiti, isključivanje svega toga postaje ultra zamorno
...

 

Trebali su napraviti da je po defaultu ISKLJUČENO praćenje. To bi bila najveća promjena. Pa tko hoće, neka klika na stotinu firmi pojedinačno da ga prate. Velike firme koje "žive" od praćenja bi se propele na stražnje noge da to spriječe. Nema eu dovoljno velika mooda za tako nešto, ali bolje išta nego ništa.

Idi i radi nešto korisno!
16 godina
offline
Re: Na snagu stupa dugo pripremani europski Akt o
picajzla0707 kaže...

 još kad ubace i 'legitimni interes' koji je automatikom uključen, pa imaš stotinjak i više firmi u popisu kojima to trebaš isključiti, isključivanje svega toga postaje ultra zamorno

 

Kad to vidim na sajtu, samo zatvorim tab.

Vec x puta sam istu informaciju nasao na drugim sajtovima, u principu samo dozvolim esencijalne i tjt, vise od toga im ne dam.

Inace da, apsolutno se slazem - treblo bi na razini citave EU sve firme koje traze bilo kakav pristanak na bilo sto obvezati da taj pristanak po sili zakona nikako ne moze biti automatski (odn. da bilo kakav pristanak mora biti eksplicitan).

 

Uz to me jos nerviraju i spamovi, pa ti dolje kao nudi "unsubscribe" i cak ako taj link i vodi nekamo, iste mailove ponovo dobijes kroz dva tjedna jer... Tko ce se s time bakciti.

Zna li netko kome se moze obratiti za neodjavljivanje, odn. ponovno uvrstavanje na nekakve liste bez mog pristanka?

I kolika bi mogla biti kazna za to?

Barem zakon na kojem bi se tako nesto temeljilo?

Gledam te!
8 godina
offline
Re: Na snagu stupa dugo pripremani europski Akt o
GDPR, pravo na zaborav.
Kod nas to nadzire azop.hr
Probaj.
Life is jazz. Play it cool.
14 godina
offline
Na snagu stupa dugo pripremani europski Akt o digi

Ajd da i ja neš sraćnem.

A što je sa famoznim linker servisom koji na dnu većine naših portala prikazuje reklame tipa "student otkrio lijek", "najbolji recept za skidanje kila", "papilomi nestaju", "čukljevi, gljivice, zanoktice i ostala gnjusobarija", "zaradite na bitcoinu", "prostatitis", 90% toga ako ne i više je čista prevara za naivne.
Jel ima netko da to regulira?

Moj PC  
5 0 hvala 0
2 godine
offline
Na snagu stupa dugo pripremani europski Akt o digi

Meni to ne igra nikakvu ulogu, niti ja na to obraćam pažnju.

Dok ima besplatnih servisa za filmove, dok se mogu koristiti torrent klijenti za nedozvoljenu distribuciju softvera, ovdje kod nas je blagostanje..

Nismo mi uopće marginalci, već sposobni kikaši torbari, koji već lijepo devet godina muzemo EU.

Ne vidim u čemu je problem. 

Logika je najjednostavniji način da samouvjereno dođeš do krivoga zaključka.
Poruka je uređivana zadnji put uto 1.11.2022 22:02 (Zaporožac).
 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Na snagu stupa dugo pripremani europski Akt o

-treba prijavljivati na azop+hakom (telekomi) .. oboje su nadležni.

-problem, .. tek kad osoba prijavi, pokrene postupak može se nešto utvrditi, npr nepoštena praksa, (ne)nuđenje opcija odbijanja i sl. .. kao i to da 'zaborave' pa se opet sjete istog korisnika, tj provjera-dokaz-validacija da su svi osobni podatci neke osobe stvarno obrisani po takvom zahtijevu odnosno, dokaz da su ako se ponovo pojave pribavljeni na zakonom dozvoljen način a to je izričitom dozvolom te osobe.. i ako to nemaju mora ići auotmatizmom kazna + po kriteriju ponavljanja može i duplo jer to tad više nije slučajno-greška (nego rutina-praksa telekoma i ostalih u bizu s podatcima)..

.. tj najzanimljivije bi bilo vidjeti kad se zatraži dokaz-dozvola osobe za korištenjem podataka koje dokaze će imati operateri, kako su i kad, u koju svrhu npr anketu ili nagradnu igru pribavili osobne podatke.. npr često šopingcentri imaju neku nagradnu igru-automobil.. tako prikupljeni podatci su zakonski strogo ograničeni i po završetku moraju biti uništeni... što ako nisu? -kazna itd.. a naravno da nisu, jer je smisao bio upravo pribaviti te podatke na legalan-legitiman način, tj alternativa je na crno kupnja adresara .. a to naravno ne mogu navesti kao izvor jer je već takvo pribavljanje kazneno djelo kao falsificiranje itd..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice