Ima li smisla koristiti mehanički disk za rastereć

poruka: 73
|
čitano: 15.542
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Ima li smisla koristiti mehanički disk za rastereć".
8 godina
offline
Re: Ima li smisla koristiti mehanički disk za rast
Ajar kaže...
rambox kaže...

 

Nažalost današnji jeftini mehanički diskovi su znatno lošiji, dakle u odnosu na nekadašnje standardne HDD modele prije deset godina.Samsung više ne proizvodi HDD mehaniku, šteta jer ovaj moj stari Samsung je bio najbolji disk u toj standardnoj klasi prije deset godina.Samsung je HDD biznis prodal Seagate-u, a ono kaj Seagate prodaje pod jeftine standardne HDD diskove to je obično nepouzdano smeče.Moj Samsuganer je star deset godina, efektivno je radio(i dalje radi nema spavanja) pet godina jer dnevno se vrti po 12 sati.

 imam ti ja doma još radeći wd caviar 1,2 gb ide. još radi k'o urica no nije u pogonu i čeka poziv iz muzeja. 

 

Hehehe, imam ja i prastari WD velociraptor (10K rpm) ipak nešto većih gabarita - i dalje fino radi :)

Više ga, naravno, ne koristim za boost sistema. A premali je za backup.

 

Da, ista konfa, EVO 850 za sys, hdd za data, eksterni hdd za backup - samo što sam sad uglavnom po laptopima pa je ova srednja karika izbačena.

 

Taj EVO 850 je bio best buy izgleda.

Osobni best buy su mi bile kineske KingFast ssd jeftinjare od 32/64gb, također nepoderivo, no mislim da bi se Winsi danas grohotom nasmijali da ih pokušam udomiti na tako nešto.

 

Imao sam eksterni TB sa 1K filmova, 80% sve fino potitlano eng+hr, onda mi ga je mali formatirao (prihvatio ponudu Winsa da ga "poprave") pa više nisam toliko analan - ne hoardam više toliko, osim onog kaj mi je baš stalo da imam.

Ali ima jedna prednost "hoardanja": napraviš si popis serija / filmova koje bi htio odgledati, sve to poskidaš / potitlaš, pa tek kasnije kad ti se hoće (npr kad zaboraviš platiti maxadsl :o ), prištekaš i izabereš si što ti u tom trenutku paše. Eh, da sam bar za pametnije stvari toliko organiziran...

16 godina
odjavljen
offline
Ima li smisla koristiti mehanički disk za rastereć

Inače koliko vidim cijena SSD-a svakog dana počela rasti...izgleda da završava vrijeme dobrih cijena.

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
odjavljen
offline
Re: Ima li smisla koristiti mehanički disk za rast
W2000 kaže...

Itekako IMA smisla, da ne kažem da je poželjno.

SSD imam neke tri godine, MLC verzija, sve radi, i vjerovatno će raditi još dugo ALI ako je netko, a vjerujem da JEST, doživio užas kad mu SD kartica rikne na telefonu pa izguvi sve podatke, u tom slučaju slike,onda shvaća kako to u praksi izgleda, i 

premda postoji i dodatni cache za popunu pokvarenih ćelija - kažu. Najbolje je imati na umu da SSD memorije bez obzira na deklariranost njihovog životnog vijeka, zapravo u skoro pa svakom trenutku mogu vam reći zbogom, možda zbog udara groma, možda kvara napajanja, možda lošeg primjerka koji vas je dopao pri kupnji, i ako imate ozbiljne dokumente igra je gotova. Ako ste samo prosjećni gamer onda treba razmišljati o dodatnom mehaničkom HDD-u zbog ogromnog zauzeća modernih igara i isto tolikih cijena SSD-a malo većih kapaciteta.

 

Pa sve to sto si nabrojao moze zadesiti i covjeka sa HDD-om. Ako se oslanjas na jedno mjesto gdje zapisujes vazne podatke onda nije pitanje DA LI ce ti taj drive/kartica riknuti nego KADA ce riknuti. Moj kum je koristio eksterni disk na kojem je pohranjivao sve slike sa fotoparata. Jedan dan me nazove i kaze "disk ne radi". Pitam ja "pa jel imas jos negdje te slike snimljene?". Ne, to mu je bio jedini drive na kojeg ih je snimao i mislio je da su sigurne. To je bio disk koji je radio mozda 20 sati godisnje. I nakon par godina je samo rekao zbogom...

 

U danasnje vrijeme uopce nemam suosjecanja za ljude kojima se to dogodi. Imas bezbroj cloud servisa za pohranu cije cijene su sve nize i nize. Ako ne koristis ni jedan - svjesno odabires gubitak svojih podataka u blizoj ili daljoj buducnosti.

Freak Show Inc.
9 godina
offline
Re: Ima li smisla koristiti mehanički disk za rast
Envy kaže...
xiaomi007 kaže...

Daj molim te kakav HDD u 2019. godini, * * *

Ovakav:

 I to po mogućnosti 4 komada doma i još 4 komada jedan u Afriku, jedan u Aziju, Jedan u Evropi i jedan u Americi, eto neka se nađe ako se kojim slučajem Evropa sudari sa Afrikom

 

Dio Afrike će krenut prema Aziji a bogme niti Australija nije baš sigurna...

 

http://theconversation.com/africa-is-splitting-in-two-here-is-why-94056

5 godina
offline
Re: Ima li smisla koristiti mehanički disk za rast
W2000 kaže...

Itekako IMA smisla, da ne kažem da je poželjno.

SSD imam neke tri godine, MLC verzija, sve radi, i vjerovatno će raditi još dugo ALI ako je netko, a vjerujem da JEST, doživio užas kad mu SD kartica rikne na telefonu pa izguvi sve podatke, u tom slučaju slike,onda shvaća kako to u praksi izgleda, i 

premda postoji i dodatni cache za popunu pokvarenih ćelija - kažu. Najbolje je imati na umu da SSD memorije bez obzira na deklariranost njihovog životnog vijeka, zapravo u skoro pa svakom trenutku mogu vam reći zbogom, možda zbog udara groma, možda kvara napajanja, možda lošeg primjerka koji vas je dopao pri kupnji, i ako imate ozbiljne dokumente igra je gotova. Ako ste samo prosjećni gamer onda treba razmišljati o dodatnom mehaničkom HDD-u zbog ogromnog zauzeća modernih igara i isto tolikih cijena SSD-a malo većih kapaciteta.

 Sve to vrijedi i za HDD... Zato nas nekoliko non stop isticemo backup.... Imao SSD ili HDD backup je jedina sigurnost da neces izgubiti podatke.....Hdd kao takav ti ne daje nikakvu sigurnost u odnosu na ssd....

4 godine
protjeran
offline
Re: Ima li smisla koristiti mehanički disk za rast
Posmatrač kaže...
W2000 kaže...

Itekako IMA smisla, da ne kažem da je poželjno.

SSD imam neke tri godine, MLC verzija, sve radi, i vjerovatno će raditi još dugo ALI ako je netko, a vjerujem da JEST, doživio užas kad mu SD kartica rikne na telefonu pa izguvi sve podatke, u tom slučaju slike,onda shvaća kako to u praksi izgleda, i 

premda postoji i dodatni cache za popunu pokvarenih ćelija - kažu. Najbolje je imati na umu da SSD memorije bez obzira na deklariranost njihovog životnog vijeka, zapravo u skoro pa svakom trenutku mogu vam reći zbogom, možda zbog udara groma, možda kvara napajanja, možda lošeg primjerka koji vas je dopao pri kupnji, i ako imate ozbiljne dokumente igra je gotova. Ako ste samo prosjećni gamer onda treba razmišljati o dodatnom mehaničkom HDD-u zbog ogromnog zauzeća modernih igara i isto tolikih cijena SSD-a malo većih kapaciteta.

 Sve to vrijedi i za HDD... Zato nas nekoliko non stop isticemo backup.... Imao SSD ili HDD backup je jedina sigurnost da neces izgubiti podatke.....Hdd kao takav ti ne daje nikakvu sigurnost u odnosu na ssd....

Podatke s hdd-a je 10x lakse spasiti nego s ssd-a tako da ti ipak i kad krepa daje poprilicno dobar postotak da ces s njega spasiti podatke, hdd traju duze, jeftiniji su, veci kapacitet itd itd...jos uvijek previse prednosti koliko god netko mislio drugacije.

14 godina
offline
Re: Ima li smisla koristiti mehanički disk za rast
Friday kaže...

 

Moj slucaj, sad sam pogledao sa SSD-Z:

 

SSD OCZ Agility 4

Power on Hours : 21704

Power Cycles - nesto manje od 4000

Podataka zapisano - 16 TB

Remaining life 96%

 

Disk koji je sustavno ubijan u pojam sa manjkom prostora, radi kao metak evo vec nekih 7 godina

 Di ti to piše "Remaining Life"???

 

Some people are so poor... all they have is money!
8 godina
online
Ima li smisla koristiti mehanički disk za rastereć

Slika u prilogu SSD TLC nakon 3.5 godine.

 

SSD korisnim intezivno, za swap i za hibernaciju 16GB memorije. Koristim i Windows kompresiju za male tekstualne filove i kompresiju velikih datoteka tipa diskova virtualnih mašina da si dobijem nešto ekstra prostora i cijeli naravno disk je kriptiran BitLockerom. Disk je skoro uvijek na granici da bude u crvenom što se tiće slobodnog prostora.

 

Sve ono što je kao loše za SSD ja koristim i nemam nikakvih problema i mislim da može još godinama tako raditi.

 

Mislim da nema potrebe za HDD-om, osim ako kapacitet nije dostatan ili nemate pristup brzom internetu ... pa da sve živo imate lokalno.

 

https://www.neweggbusiness.com/smartbuyer/buying-guides/ssd-buying-guide/

 

 

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Ima li smisla koristiti mehanički disk za rast

Tooltip (vidi sliku)

 

Rekao bi da nije baš dobro procjenio moj stari intel ssd. Sudeći po ovome disk mi radi preko 100 godina

8 godina
offline
Ima li smisla koristiti mehanički disk za rastereć

Kingston SV300, 64gb

 

POH 499 dana, 23 sata.... znaci, jos malo 12000 radnih sati. Health 95%.

 

A kad smo kod memory lane tripa - quantum fireball 420mb.... jos radi (radio prije cca godinu, sad ga vise ni nemam na cemu isprobati) , ispravan. nema bad sectora. Koristen u 386dx40.

Children Shouldnt Play with Dead Things
Moj PC  
0 0 hvala 0
5 godina
offline
Re: Ima li smisla koristiti mehanički disk za rast
Dr. Zoidberg kaže...

Tooltip (vidi sliku)

 

Rekao bi da nije baš dobro procjenio moj stari intel ssd. Sudeći po ovome disk mi radi preko 100 godina

 Ma sa tim starijim diskovima nema smisla gledati. Tako ja imam disk od 120 giga koji je "nakupio" 3x vise podataka od diska od 1000 i ispada da je onaj od 120 na 100% zdravlja, a ovaj od 1000 na 98% (bas sam isao racunati i prema kolicini podataka koje je odradio i ocekivanju koliko podataka moze podnijeti, 98% je tocan broj) . Nigdje veze.  Odnosno nisu bas najtocnije "procjene", pa te sve vrijednosti kod starijih SSD-ova treba uzimati sa "zrnom soli".

Poruka je uređivana zadnji put ned 21.7.2019 0:34 (SamoPitam3).
8 godina
offline
Re: Ima li smisla koristiti mehanički disk za rast
IvanBrekalo kaže...
Posmatrač kaže...
W2000 kaže...

Itekako IMA smisla, da ne kažem da je poželjno.

SSD imam neke tri godine, MLC verzija, sve radi, i vjerovatno će raditi još dugo ALI ako je netko, a vjerujem da JEST, doživio užas kad mu SD kartica rikne na telefonu pa izguvi sve podatke, u tom slučaju slike,onda shvaća kako to u praksi izgleda, i 

premda postoji i dodatni cache za popunu pokvarenih ćelija - kažu. Najbolje je imati na umu da SSD memorije bez obzira na deklariranost njihovog životnog vijeka, zapravo u skoro pa svakom trenutku mogu vam reći zbogom, možda zbog udara groma, možda kvara napajanja, možda lošeg primjerka koji vas je dopao pri kupnji, i ako imate ozbiljne dokumente igra je gotova. Ako ste samo prosjećni gamer onda treba razmišljati o dodatnom mehaničkom HDD-u zbog ogromnog zauzeća modernih igara i isto tolikih cijena SSD-a malo većih kapaciteta.

 Sve to vrijedi i za HDD... Zato nas nekoliko non stop isticemo backup.... Imao SSD ili HDD backup je jedina sigurnost da neces izgubiti podatke.....Hdd kao takav ti ne daje nikakvu sigurnost u odnosu na ssd....

Podatke s hdd-a je 10x lakse spasiti nego s ssd-a tako da ti ipak i kad krepa daje poprilicno dobar postotak da ces s njega spasiti podatke, hdd traju duze, jeftiniji su, veci kapacitet itd itd...jos uvijek previse prednosti koliko god netko mislio drugacije.

 

Ne bih se kladio u trajnost hdd spram ssd; mehanički su i samim time potencijalno osjetljiviji od ssd. S druge strane, bar djelomična rekonstrukcija podataka u slučaju havarije je definitivno na strani hdd. 
Meni je za core data + backup glavni faktor cijena+kapacitet, ali obzirom na brzinu - ugl. samo za backup. Opet, neke meni bitne stvari imam po "oblacima" kao dodatno osiguranje.

16 godina
odjavljen
offline
Re: Ima li smisla koristiti mehanički disk za rast
Zechina kaže...

 

Ne bih se kladio u trajnost hdd spram ssd; mehanički su i samim time potencijalno osjetljiviji od ssd.

 

Drzi ih uvijek na dobroj temperaturi (izmedju 30 i 40 recimo) i neka se ne pale/gase cesto i mogu trajati jako dugo

Freak Show Inc.
4 godine
protjeran
offline
Ima li smisla koristiti mehanički disk za rastereć

Ima fine statistike izvucene iz 100.000+ hdd-ova:

https://www.backblaze.com/blog/backblaze-hard-drive-stats-q1-2019/

Kaj veli "diša" za ssd-ove:

We don't use them for customer data storage.

Poruka je uređivana zadnji put ned 21.7.2019 1:37 (IvanBrekalo).
 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Ima li smisla koristiti mehanički disk za rastereć

The best solution...

 

Data Storage- HDD ( In or Ex ) or Cloud !

System and Apps- SSD !

 

Some people are so poor... all they have is money!
Moj PC  
0 0 hvala 0
5 godina
offline
Re: Ima li smisla koristiti mehanički disk za rast
IvanBrekalo kaže...
Posmatrač kaže...
W2000 kaže...

Itekako IMA smisla, da ne kažem da je poželjno.

SSD imam neke tri godine, MLC verzija, sve radi, i vjerovatno će raditi još dugo ALI ako je netko, a vjerujem da JEST, doživio užas kad mu SD kartica rikne na telefonu pa izguvi sve podatke, u tom slučaju slike,onda shvaća kako to u praksi izgleda, i 

premda postoji i dodatni cache za popunu pokvarenih ćelija - kažu. Najbolje je imati na umu da SSD memorije bez obzira na deklariranost njihovog životnog vijeka, zapravo u skoro pa svakom trenutku mogu vam reći zbogom, možda zbog udara groma, možda kvara napajanja, možda lošeg primjerka koji vas je dopao pri kupnji, i ako imate ozbiljne dokumente igra je gotova. Ako ste samo prosjećni gamer onda treba razmišljati o dodatnom mehaničkom HDD-u zbog ogromnog zauzeća modernih igara i isto tolikih cijena SSD-a malo većih kapaciteta.

 Sve to vrijedi i za HDD... Zato nas nekoliko non stop isticemo backup.... Imao SSD ili HDD backup je jedina sigurnost da neces izgubiti podatke.....Hdd kao takav ti ne daje nikakvu sigurnost u odnosu na ssd....

Podatke s hdd-a je 10x lakse spasiti nego s ssd-a tako da ti ipak i kad krepa daje poprilicno dobar postotak da ces s njega spasiti podatke, hdd traju duze, jeftiniji su, veci kapacitet itd itd...jos uvijek previse prednosti koliko god netko mislio drugacije.

 Zasto bih o tome razmisljao kad je backup must have.... I po kojoj cijeni je taj backup moguc? Kapacitet i cijena stoje ali ja sam pricao samo o sigurnosti...

8 godina
offline
Ima li smisla koristiti mehanički disk za rastereć

bemti ne mrem nać link... kako ide ona PBZ reklama? "Kaže on meni zašto SSD a ne hard... pa nečemo valjda u kamene pločice urezivat podatke ?"...

Moj PC  
3 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Ima li smisla koristiti mehanički disk za rast
xiaomi007 kaže...

Daj molim te kakav HDD u 2019. godini, idealna kombinacija je da se HDD u potpunosti izbaci iz PC-a.

Tko još danas želi da mu mehanički disk bruji i vibrira u PC-u? To je prošlost.

SSD od 480GB košta 365 kn, o čemu imamo pričati?

Ako baš trebaš dosta prostora onda nabaviš externe diskove i spajaš po potrebi, ali da konstntno zuje u kućištu je smješno, jednostavno je ta tehnologija pregažena.

Čak ni sata SSD-ovi nemaju budućnost, sve ih više izbacuju m.2 rješenja i spajanje direktno na matičnu.

 

Pa vise ti zuji ventilaor nego hDD

4 godine
protjeran
offline
Re: Ima li smisla koristiti mehanički disk za rast
Da, ima. A pogotovo jer su ssdovi skloni kvarovima kod naglog nestanka i dolaska struje (u pojedinim dijelovima RH vrlo često). Osim toga, sa hdda je moguće obnoviti obrisano, sa ssda nije.
 
2 1 hvala 0
7 godina
offline
Ima li smisla koristiti mehanički disk za rastereć

 

Backup je strategija čuvanja bitnih podataka. Tvornicka garancija je nebitna kod spike o backupu jer će garancija osigurati da dobijem drugi disk a podaci su moja odgovornost. Oslanjati se na to da je sa mehanickog diska lakse vratiti podatke ( ako se disk osteti )  je krajnje losa backup taktika. U biti je vrlo jednostavno: sto su nam podaci vredniji to ce na vise odvojenih uredjaja biti kopirani, a spajat će se na masine koje neovise samo o hepovoj struji... 

 
6 1 hvala 0
9 godina
neaktivan
offline
Re: Ima li smisla koristiti mehanički disk za rast
xiaomi007 kaže...

Čak ni sata SSD-ovi nemaju budućnost, sve ih više izbacuju m.2 rješenja i spajanje direktno na matičnu.

ono sto po pisanju ocito da ne razumijes je to da m.2 nije sucelje/protokol.. to je form factor.

 

m.2 SSD moze bit SATA sucelje i radit u AHCI protokolu (moze i u legacy IDE )

 

a moze bit i PCIe sucelje i radit s novim NVMe protokolom (iako je u pocetku bilo i PCIe SSD-a koji su radili na AHCI protokolu)

6 godina
offline
Re: Ima li smisla koristiti mehanički disk za rast
WD black 2007...320GB....radi ko metak
WD green1.5TB....Samsung externi(2008) 2TB....Transcend storejet 2TB+4TB....sad moram opet još jedan od 4TB...Planet Earth II...150GB...spreman se za 4K....zadnjih 4-5 godina ništa ne gledam....samo skupljam...čekam da kupim novi tv...možda xf9005
mnogo mudrosti,mnogo jada...što više znanja, to više boli.
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
odjavljen
offline
Re: Ima li smisla koristiti mehanički disk za rast
HCMAA kaže...
WD black 2007...320GB....radi ko metak
WD green1.5TB....Samsung externi(2008) 2TB....Transcend storejet 2TB+4TB....sad moram opet još jedan od 4TB...Planet Earth II...150GB...spreman se za 4K....zadnjih 4-5 godina ništa ne gledam....samo skupljam...čekam da kupim novi tv...možda xf9005

 

Ja sam relativno nedavno kupio 65 incni TV i ostao sam pomalo razocaran cinjenicom da esktremno veliki ripovi (najveci je 80-ak gb) uopce ne pruzaju neku spektakularnu sliku. Bilo sta vece od 15 giga je uglavnom placebo. HEVC odradjuje svoj posao savrseno dobro

Freak Show Inc.
4 godine
protjeran
offline
Re: Ima li smisla koristiti mehanički disk za rast
Friday kaže...
HCMAA kaže...
WD black 2007...320GB....radi ko metak
WD green1.5TB....Samsung externi(2008) 2TB....Transcend storejet 2TB+4TB....sad moram opet još jedan od 4TB...Planet Earth II...150GB...spreman se za 4K....zadnjih 4-5 godina ništa ne gledam....samo skupljam...čekam da kupim novi tv...možda xf9005

 

Ja sam relativno nedavno kupio 65 incni TV i ostao sam pomalo razocaran cinjenicom da esktremno veliki ripovi (najveci je 80-ak gb) uopce ne pruzaju neku spektakularnu sliku. Bilo sta vece od 15 giga je uglavnom placebo. HEVC odradjuje svoj posao savrseno dobro

Pa ne "hvataju" sve 4k kamere "isto detalja", po tome bi ispalo da se filmovi mogu snimati i s mobitelima jer i oni podzavaju pravo 4k snimanje, neš vjerovat Kvalitetu videa usporedi s dslr foticima tj njihovim senzorima i sve ce ti biti jasno zasto ti vecina stvari u 4k neizgleda impresivno pogotovo na toliko velikoj TV dijagonali, vecina filmova se jos uvijek snima s kamerama u kojima su iznimno mali m4/3 senzori dakle oni najeftiniji su i najzastupljeniji pa niti nemozes ocekivati u vecini video materijala extremne detalje. Potrazi bespucima interneta neki "pravi" 4k film sniman s 35mm filmom pa usporedi sam iznenadit ces se kako izgleda par minuta materijala od 200gb

5 godina
offline
Re: Ima li smisla koristiti mehanički disk za rast
IvanBrekalo kaže...
.....

Pa ne "hvataju" sve 4k kamere "isto detalja", po tome bi ispalo da se filmovi mogu snimati i s mobitelima jer i oni podzavaju pravo 4k snimanje, neš vjerovat Kvalitetu videa usporedi s dslr foticima tj njihovim senzorima i sve ce ti biti jasno zasto ti vecina stvari u 4k neizgleda impresivno pogotovo na toliko velikoj TV dijagonali, vecina filmova se jos uvijek snima s kamerama u kojima su iznimno mali m4/3 senzori dakle oni najeftiniji su i najzastupljeniji pa niti nemozes ocekivati u vecini video materijala extremne detalje. Potrazi bespucima interneta neki "pravi" 4k film sniman s 35mm filmom pa usporedi sam iznenadit ces se kako izgleda par minuta materijala od 200gb

 Puno ti toga dosta nepovezano nabaca..... Nije to bas tako jednostavno... Digitalne kamere su sistem koji se sastoji od objektiva, senzora i elektronike kamere. Objektiv ti utice najvise na kolicinu detalja. Senzor na kolicinu svjetlosti koju mogu "uhvatiti" a elektronika u kojem codecu se snima i koliko brzo mogu ocitavati senzor i snimiti na medij.... 

 

4 godine
protjeran
offline
Re: Ima li smisla koristiti mehanički disk za rast
No shit sherlock?😎
 
0 0 hvala 0
5 godina
offline
Re: Ima li smisla koristiti mehanički disk za rast
IvanBrekalo kaže...
No shit sherlock?😎

 "vecina filmova se jos uvijek snima s kamerama u kojima su iznimno mali m4/3 senzori dakle oni najeftiniji su i najzastupljeniji"

 

Najjeftiniji ;)

 

U red kamerama i ari kamerama su najjeftiniji senzori ;) Shit sherlock ;)

 

6 godina
offline
Ima li smisla koristiti mehanički disk za rastereć

HDD će ostati još neko vrijeme sa nama to je sigurno, jer su još uvijek puno isplativiji nego SSD, istina da ta razlika pada ali isto tako raste i potreba po večim diskovima svaku godinu tako da za bilo kakvu pohranu "sporijih" podataka (filmovi, muzika, slike) koji ionako zauzimaju najviše mjesta nema potrebe bacat pare na SSD (osim ako ih imaš). Evo mojih 5TB (2+3) sam platio 150 ojra ovu godinu, da sam uzeo SSD platio bi (prema trenutnim cjenama na amazonu) bar 450 ojra, i ajde nek mi neko objasni kako je SSD isplativiji ???

Uostalom neznam kakve kutije imate i kakve diskove kupujute ali kod mene se čuju jedino venitilatori i to navečer kad je mrtva tišina.

Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: Ima li smisla koristiti mehanički disk za rast
nikonja kaže...

Uostalom neznam kakve kutije imate i kakve diskove kupujute ali kod mene se čuju jedino venitilatori i to navečer kad je mrtva tišina.

čuju se i diskovi itekako, njihovo drombuljanje je jedina stvar koju nemerem utišati na normalan način, osim da se zajebavam s gumicama i vješanjem diskova po kućištu

no, buka je ionako subjektivna stvar i ovisi o masu faktora - kolika je razina buke u okolišu, gdje ti je smješteno kućište (pored glave ili ispod stola) itd. itd...

15 godina
offline
Re: Ima li smisla koristiti mehanički disk za rast

-problem hdd je je fizika, tj cijena materijala koja je konstantna, dok je ssd=chip=tranzistor=silicij.. i litografija, svakih par godina duplo i ako usporediš cijene i kapacitete proteklih par godina vidjet ćeš grafikon.. ostalo je jasno. Sad još samo cijena+kapacitet a par godina kasnije ni za storage-backup hdd neće biti opravdan, tj bit će jeftinije imati dva ssd-a (radni + backup) nego hdd za tu namjenu. Naravno i hddu raste kapacitet ali ni približno kao chipovima, mehanički problemi, trasnfer-čitljivost kao što nikad optički cd-dvd neće imati jednake performanse ili gustoću kao hdd ploča mada su u osnovi isti mehanizam samo je hdd fixni a cd izmjenjivi medij-ploča/disk.

Fizika i cijena materijala, aluminij-staklo-željezo je na hddu dosegnuta i nema neke promjene dok silicij ide dalje, 10nm-5nm..

 

kapacitet? .. proizvođači rade u svom interesu, pametno, na kapaljku.. jer ako nam danas prodaju 1TB što će nam sutra prodati.. inače u dimenzije kutije šibica možeš već utrpati više chipova-kapacitet nego u hdd..ili kad pogledamo realno, potrebne kapacitete prosječnih korisnika, vidimo da se stalo na 1-2tb.. veći nisu toliko zanimljivi većini.. mada već duže imamo 4-12tb.. i sad ssdovi kapaciteta 500-1tb stižu u rangu cijene hdda.. dok su 120-240 već smiješne cijene ako usporedimo s cijenama od prije recimo 3-5godina.. deseterostruko niže. Da bi hdd to pratio, mora pojeftiniti (ne povećati kapacitet jer nema takve potražnje većine) a tu više nema što pojeftiniti, željezo ima cijenu, težina+trasnport+ambalaža.. pa marža i porez.. proizvođač na 100kn čiste cijene nema gdje uštedjeti i konkuritati chipovima koji su silikati (pijesak-staklo..). Stikić kapaciteta 100gb 100kn ili 50kn... i upravo zato svi proizvođači guraju u ssd-falash-ram.. 'chipove' dok gase mehaniku, biznis.

hdd ne može ispod tih cijena, ssd može, sutra će ssd biti jeftiniji kao sad stikić, ok, možda će biti m2, možda nvme.. zapravo to podiže cijenu kao i mbo (priključak ..) ali ssd može biti jeftin, hdd više nikad toliko (i nije ni bio do sad jeftiniji, samo je ssd bio skuplji).

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice