Slovenija planira uvesti oporezivanje kriptovaluta

poruka: 42
|
čitano: 9.204
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Slovenija planira uvesti oporezivanje kriptovaluta".
12 godina
offline
Slovenija planira uvesti oporezivanje kriptovaluta

Krece prica...

Moj PC  
3 0 hvala 0
15 godina
offline
Slovenija planira uvesti oporezivanje kriptovaluta

Vidiš, pametno. Mogla bi i hrvatska tako nešto uvesti. Po sadašnjem zakonu je praktički nemoguće izračunati koliko poreza treba platiti.

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Slovenija planira uvesti oporezivanje kriptova
Nema nikakve logike.
Uložiš u bitcoin 10,000€, bitcoinu padne vrijednost i želiš prodati sve npr. za 8,000€, i to prebaciš na račun, a onda te država još rebne sa 10% i uzme ti 800€.
Glupost, treba oporezivati po dobiti.
 
21 0 hvala 0
10 godina
offline
Slovenija planira uvesti oporezivanje kriptovaluta

Ovo je jedinstvena izmišljotina na štetu kripto investitora.

Koji će biti sljedeći biser da se zaštiti centralizirana štamparija i uski krug?

 

Za svaki izlaz u potpuno NETRANSPARENTNE i visoko centralizirane fiat valute printane iz zraka u neograničenim količinama tj. ultimativne FIAT SHITCOINE po ovoj poreznoj čaroliji bi trebalo platiti POSEBNI porez bez obzira ima li kripto investitor dobitak ili gubitak.

 

A za kupovinu roba i usluga također po ovoj izmišljotini treba platiti i PDV i još jedan dodatni porez na transakciju što kripto ulagače dovodi u neravnopravan položaj sa ostalim kupcima ili npr. ulagačima u dionice ili zlato.

Poruka je uređivana zadnji put uto 31.8.2021 23:09 (Noel).
 
1 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: Slovenija planira uvesti oporezivanje kriptova
Noel kaže...

Ovo je jedinstvena izmišljotina na štetu kripto investitora...

 siročići, ajmo organizirat peticiju za zaštitu jadnih investitora u kriptovalute

ali samo za 10% poreza, ako ih sjebu kitovi i ostali špekulanti - nitko ih nije tjerao da ulažu

10 godina
offline
Re: Slovenija planira uvesti oporezivanje kriptova
picajzla0707 kaže..

ako ih sjebu kitovi i ostali špekulanti - nitko ih nije tjerao da ulažu

 Isto možeš reći za bilo koje tržište ali ovakve porezne izmišljotine ne primjenjuju na ta tržišta.

Poruka je uređivana zadnji put uto 31.8.2021 23:02 (Noel).
2 godine
offline
Slovenija planira uvesti oporezivanje kriptovaluta

nisu to budalaštine, koliko god to nekome smetalo.

 

svaka država na svijetu ima "porez na dobit" pa ne kontam zašto bi kriptovalute bile izuzete od toga zakona.

ništa se nikome ne zabranjuje, nego braco.... ako si zaradio, plati porez..vrlo jednostavno kao u svakom poslu.

 

kod nas i u ostatku EU će još dobro proći, ali kad Amerikanci opale svoje poreze od 40-50% nekima će prisjesti mining.

Najteže je u životu sirovini dokazati da je sekundarna ! MININGOM PROTIV DROGE !
 
5 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: Slovenija planira uvesti oporezivanje kriptova
Noel kaže...
picajzla0707 kaže..

ako ih sjebu kitovi i ostali špekulanti - nitko ih nije tjerao da ulažu

 Isto možeš reći za bilo koje tržište ali ovakve porezne izmišljotine ne primjenjuju na ta tržišta.

druga tržišta su već odavno uređena i nema potrebe za uvođenjem 'lakšeg' oblika poreza, odnosno lakše naplate istog

da su majneri i investitori u kripto od početka bili spremniji plaćati što trebaju umjesto da su izlike decentralizacije, anonimnosti i ostalih sranja koristili kako bi izbjegli porez, možda bi se ovakve 'porezne izmišljotine' izbjegle

al jebiga, jeben i pošten nemereš bit, pa kad nećeš biti pošten, onda ćeš biti jeben 

 

10 godina
offline
Re: Slovenija planira uvesti oporezivanje kriptova
picajzla0707 kaže...

druga tržišta su već odavno uređena i nema potrebe za uvođenjem 'lakšeg' oblika poreza, odnosno lakše naplate istog

da su majneri i investitori u kripto od početka bili spremniji plaćati što trebaju umjesto da su izlike decentralizacije, anonimnosti i ostalih sranja koristili kako bi izbjegli porez, možda bi se ovakve 'porezne izmišljotine' izbjegle

al jebiga, jeben i pošten nemereš bit, pa kad nećeš biti pošten, onda ćeš biti jeben 

 

Hočeš reći druga tržišta su visoko kontrolirana preko centralnih štamparija -- Blackrock-a --- i Robinhood-a.

Ovo je jedinstveni prijedlog oporezivanja nikad zabilježen u povijesti.

Izbjegavanje plaćanja poreza na dobit imaš i dan danas na raznim tržištima ali nisam primjetio da zato uvode porez i na gubitak.

 

2 godine
offline
Re: Slovenija planira uvesti oporezivanje kriptova
Noel kaže...

Izbjegavanje plaćanja poreza na dobit imaš i dan danas na raznim tržištima ali nisam primjetio da zato uvode porez i na gubitak.

 

 imaš...

evo, meni je prije nekoliko dana registrirana građevinska firma iz Zagreba renovirala četiri sobe u kući, spuštanje stropova, dva kupatila, dosta radova....

 

na kraju dobiješ račun 74000 kn ili "ako želite" može i +PDV 

 

lopova u Hrvatckoj na svakom ćošku i to u prijavljenim, registriranim, poznatim firmama.

Najteže je u životu sirovini dokazati da je sekundarna ! MININGOM PROTIV DROGE !
11 godina
offline
Re: Slovenija planira uvesti oporezivanje kriptova
Noel kaže...

Ovo je jedinstveni prijedlog oporezivanja nikad zabilježen u povijesti.

Izbjegavanje plaćanja poreza na dobit imaš i dan danas na raznim tržištima ali nisam primjetio da zato uvode porez i na gubitak.

 

 bilo je svega u povijesti, ovih 10% je pičkin dim za neke od ranijih poreznih presija kojima su države naplaćivale svoj harač

također, sivo tržište jest problem svih tržišta, ali je na drugim tržištima to izuzetak, u kriptu je to pravilo, a naplata je izuzetak

 

ajmo se prestat pravit blesavi, godinama kriptaši ne plaćaju ništa, sad kad su ih zbog toga nagazili, odjednom kuknjava za 10% poreza

depardieu se preselio u rusiju tek kad su mu francuzi htjeli uzet 75% poreza, zamisli da vas toliko odrape

 

porez na gubitak kažeš, pa koji gubitak ako su svi u plusu, jer kad god spomeneš da je netko popušio u kriptu da bi onaj drugi mogao zaraditi, ekipa uvjerava da gubitnika nema jer kripto cijenom samo raste i rast će unedogled

 

15 godina
offline
Re: Slovenija planira uvesti oporezivanje kriptova

Ja neznam jesi ti glup il nisi naucio citat, covijek pise da je problem u placanju poreza kad imas gubitak ne u placanju poreza kao takvome. Uopce je suludo placanje poreza na cijeli iznos, daj zamisli kupis dionce za 1000kn, cijena ostane ista i nakon godinu dana odlucis prodat i sad moras platit 100kn poreza. Na sta? Il jos bolje padne cijena pa prodas za 800kn i platis 80kn poreza, suludo jbt. Pa sad mozes ak si imo gubitke i dobitke u istoj godini to prebit, pa ako si izgubio 200kn sim i zaradil 200kn negdje drugdje neces nista platit jel nemas dobit vec si na istome.

15 godina
online
Re: Slovenija planira uvesti oporezivanje kriptova
Sasoon kaže...
Nema nikakve logike.
Uložiš u bitcoin 10,000€, bitcoinu padne vrijednost i želiš prodati sve npr. za 8,000€, i to prebaciš na račun, a onda te država još rebne sa 10% i uzme ti 800€.
Glupost, treba oporezivati po dobiti.

 S jedne strane je 10% odlicno i ne moze biti bolje (meni osobno odlicno) ali ukoliko ne reguliraju na neki nacin ove "gubitnike", doci ce ce do kolapsa.

 

Zaporožac kaže...

nisu to budalaštine, koliko god to nekome smetalo.

 

svaka država na svijetu ima "porez na dobit" pa ne kontam zašto bi kriptovalute bile izuzete od toga zakona.

ništa se nikome ne zabranjuje, nego braco.... ako si zaradio, plati porez..vrlo jednostavno kao u svakom poslu.

 

kod nas i u ostatku EU će još dobro proći, ali kad Amerikanci opale svoje poreze od 40-50% nekima će prisjesti mining.

 

Kapitalna dobit, porez na stednju/orocenje itd. je nesto drugo. Tako npr. u nekim zemljama stejkan coin nakon 1, 5 ili 10 god nije oporeziv ali je svaka dobit oporeziva.... ili continious compound je oporeziv vjecito itd. jer mu non-stop prirodajes nova sredstva odnosno da povuces i za 30 god, opet ces platiti porez na stejkan coin + porez na dobit + za ekstra velike zarade puno veci postotak.

 

picajzla0707 kaže...
Noel kaže...

Ovo je jedinstveni prijedlog oporezivanja nikad zabilježen u povijesti.

Izbjegavanje plaćanja poreza na dobit imaš i dan danas na raznim tržištima ali nisam primjetio da zato uvode porez i na gubitak.

 

 bilo je svega u povijesti, ovih 10% je pičkin dim za neke od ranijih poreznih presija kojima su države naplaćivale svoj harač

također, sivo tržište jest problem svih tržišta, ali je na drugim tržištima to izuzetak, u kriptu je to pravilo, a naplata je izuzetak

 

ajmo se prestat pravit blesavi, godinama kriptaši ne plaćaju ništa, sad kad su ih zbog toga nagazili, odjednom kuknjava za 10% poreza

depardieu se preselio u rusiju tek kad su mu francuzi htjeli uzet 75% poreza, zamisli da vas toliko odrape

 

porez na gubitak kažeš, pa koji gubitak ako su svi u plusu, jer kad god spomeneš da je netko popušio u kriptu da bi onaj drugi mogao zaraditi, ekipa uvjerava da gubitnika nema jer kripto cijenom samo raste i rast će unedogled

 

 Ne znam tko se tu pravi blesav.... ovo naprosto nije istina, malo se informiraj. Porezna i kada ne donese odluku, ako te uhvati da si uplacivao vece iznose na racun, pitat ce te o porijeklu novaca koje ti naravno neces moci dokazati ako nisi vodio evidenciju, popit ces kaznu i platiti porez bila to tvoja namjera ili ne, ne zanima ih....... pojedincima koje znam, meni takoder se dogodilo nesto slicno jer ne reagiras na vrijeme, a ostvarena ogromna dobit (namjera nije bila utajiti porez). Prije nego je npr. jedna Njemacka dovela "Klarheit" takoder su oporezivali po uzoru na ostalo (zlato itd).....  mozes sam predavati papire poreznoj kada znas kako to ide (sto sam radio) ali kada imas stotine transakcija, zgodnije je nekom platiti 300 - 500 eura i softver i "mirna Bosna". Da ne govorim da gledaju i retrospektivno.... ne mozes ti zataskavati porez i vaditi se na "zastaru" jer te nisu ulovili ajmo rec 7 god. retrospektivno ce ti opaliti porez, kamate (dvije-tri vrste kamata, ovisno gdje zivis) i ogromnu kaznu koja ce sve ostalo pojesti za dorucak.

 

Di ti zivis..........

Whenever there's light, there are shadows. We, who were changed by being bathed in the light only once... will spend our future in a world without light.
Poruka je uređivana zadnji put sri 1.9.2021 1:12 (lovac82).
11 godina
offline
Re: Slovenija planira uvesti oporezivanje kriptova
R4zOR229 kaže...

Ja neznam jesi ti glup il nisi naucio citat, covijek pise da je problem u placanju poreza kad imas gubitak ne u placanju poreza kao takvome. Uopce je suludo placanje poreza na cijeli iznos, daj zamisli kupis dionce za 1000kn, cijena ostane ista i nakon godinu dana odlucis prodat i sad moras platit 100kn poreza. Na sta? Il jos bolje padne cijena pa prodas za 800kn i platis 80kn poreza, suludo jbt. Pa sad mozes ak si imo gubitke i dobitke u istoj godini to prebit, pa ako si izgubio 200kn sim i zaradil 200kn negdje drugdje neces nista platit jel nemas dobit vec si na istome.

 Ako ti ne kužiš da sam poprilično sarkastičan s ovime oko 'gubitaša' onda bi pitanje 'jesi li glup' najprije trebao postaviti svojem odrazu u ogledalu. Ali ustvari, ne trebaš si postavljat to pitanje, čim moraš vrijeđanjem napravit svoj upad dramatičnim, sve si odgovorio

 

lovac82 kaže...

 Ne znam tko se tu pravi blesav.... ovo naprosto nije istina, malo se informiraj. Porezna i kada ne donese odluku, ako te uhvati da si uplacivao vece iznose na racun, pitat ce te o porijeklu novaca koje ti naravno neces moci dokazati ako nisi vodio evidenciju, popit ces kaznu i platiti porez bila to tvoja namjera ili ne, ne zanima ih....... pojedincima koje znam, meni takoder se dogodilo nesto slicno jer ne reagiras na vrijeme, a ostvarena ogromna dobit (namjera nije bila utajiti porez). Prije nego je npr. jedna Njemacka dovela "Klarheit" takoder su oporezivali po uzoru na ostalo (zlato itd).....  mozes sam predavati papire poreznoj kada znas kako to ide (sto sam radio) ali kada imas stotine transakcija, zgodnije je nekom platiti 300 - 500 eura i softver i "mirna Bosna". Da ne govorim da gledaju i retrospektivno.... ne mozes ti zataskavati porez i vaditi se na "zastaru" jer te nisu ulovili ajmo rec 7 god. retrospektivno ce ti opaliti porez, kamate (dvije-tri vrste kamata, ovisno gdje zivis) i ogromnu kaznu koja ce sve ostalo pojesti za dorucak.

 

Di ti zivis..........

 također, sarkazam, podjebavanje, zajebancija... pretvarate se u sektu koja nema smisla za imalo zajebancije

 

ali da, u pravu si - ovo je potez kojim porezna, odnosno birokrati u poreznoj, sami sebi olakšavaju posao

pa po kratkom postupku, bez razmišljanja o legitimnosti, odrezuju 10% svima

 

EDIT

da ne misliš da nisam i sam upozoravao na to - link

Poruka je uređivana zadnji put sri 1.9.2021 1:41 (picajzla0707).
3 godine
offline
Slovenija planira uvesti oporezivanje kriptovaluta

Birokratska glupost uzrokovana posvemašnjim nerazumijevanjem novih tehnologija. Sličnu stvar je napravio i Linić kad je 2016. uveo porez na kapitalnu dobit od 12% - država je na kraju uspijela ubrati nekih jadnih parsto milijuna kuna, a tržište kapitala je uništeno i upropašteno u tolikoj mjeri da se nije oporavilo ni do dan-danas. Drugim riječima, šteta od tog poreza je bila daleko veća od koristi, ali naivčine su mu svejedno pljeskale.

 
3 0 hvala 0
15 godina
offline
Slovenija planira uvesti oporezivanje kriptovaluta

Zanimljiva rasprava, vidim da je jedino nejasno što su u stvari kriptovalute i prema tome bi trebalo osmisliti i oporezivanje no Slovenci su jednostavno željeli nešto mjerljivo i spremno za budućnost tako da se čak i s ovim načinom mogu složiti jer sav rizik "poslovanja" odnosno transakcija je na onom tko ih vrši:

1. način - oporezivanje kripta kao financijskih instrumenata - rizik od dodatnog poreza osiguran je uslijed plaćanja poreza na dobit (dionice, obveznice i u ostalim zemljama kriptovalute). Nedostatak - neuređeno tržište i nemogućnost da država jednostavno provjeri kolika je zaista bila nečija dobit jer je u međuvremenu izvršeno previše transakcija i tu nitko nije sretan jer se svi osjećaju da nije dobro izvršeno oporezivanje.

2. način - oporezivanje kripta kao materijalnih dobara - rizik od poreza je u potpunosti na investitoru koji npr nekretnine u RH kod prodaje plaća porez od 3% bez obzira da li je vrijednost nekretnine porasla ili pala za 0% ili 50%. U ovome se trenutku također dešava konverzija dugotrajne nelikvidne imovine u likvidnu financijsku imovinu i država u potpunosti upravlja sa registrom i nema zabune tko je koliko poreza trebao platiti. 

 

Općenito ne volim poreze no jedini su učinkovit način regulacije tržišta sa smanjenjem rizika koji sa tom regulacijom dolazi. U ovome trenutku jedino u Sloveniji bilo koji investitor zaista zna što će se i u kojoj mjeri platiti dok kod ostalih zemalja, uključujući RH, je to i dalje neka čudna siva zona koja onemogućava da ulagači manje skloni riziku uđu u takvo tržište.

Einsteine, da ti olakšam teoriju: samo za svemir postoji vjerojatnost da nije bezgraničan
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Slovenija planira uvesti oporezivanje kriptovaluta

Kako ce se to pratiti? Kad ti prebacis 1000€ na npr coinbase i drugi dan ih vratis natrag na svoj racun, drzava ne zna i ne moze znati jesi li s tim kupovao kripto, ili si se predomislio, pa povukao lovu. I revolut ima crypto trading unutar svoje app, kako se to misli pratiti? 

The best thing about having a penis is sharing it with people who don't
 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Slovenija planira uvesti oporezivanje kriptova

Pa ako si uplatio sebi 1000€ i vratio naza 1000 € nikom ništa.

Međutim kako bi ti poreznoj pravdao da si coinbaseu uplatio 1000€ a isplatio sebi nazad 2000€ ?

14 godina
offline
Re: Slovenija planira uvesti oporezivanje kriptova
lovac82 kaže...

 Ne znam tko se tu pravi blesav.... ovo naprosto nije istina, malo se informiraj. Porezna i kada ne donese odluku, ako te uhvati da si uplacivao vece iznose na racun, pitat ce te o porijeklu novaca koje ti naravno neces moci dokazati ako nisi vodio evidenciju, popit ces kaznu i platiti porez bila to tvoja namjera ili ne, ne zanima ih....... pojedincima koje znam, meni takoder se dogodilo nesto slicno jer ne reagiras na vrijeme, a ostvarena ogromna dobit (namjera nije bila utajiti porez). Prije nego je npr. jedna Njemacka dovela "Klarheit" takoder su oporezivali po uzoru na ostalo (zlato itd).....  mozes sam predavati papire poreznoj kada znas kako to ide (sto sam radio) ali kada imas stotine transakcija, zgodnije je nekom platiti 300 - 500 eura i softver i "mirna Bosna". Da ne govorim da gledaju i retrospektivno.... ne mozes ti zataskavati porez i vaditi se na "zastaru" jer te nisu ulovili ajmo rec 7 god. retrospektivno ce ti opaliti porez, kamate (dvije-tri vrste kamata, ovisno gdje zivis) i ogromnu kaznu koja ce sve ostalo pojesti za dorucak.

 

Di ti zivis..........

 I onda se na takvo rješenje porezne uprave žališ jer nije u skladu s Općim poreznim zakonom koji propisuje apsolutnu zastaru od 6 godina. Zastara počinje teći od onog trenutka kad je istekao zakonski rok u kojem je obveznik trebao sam prijaviti porezni poreznu obvezu (istekom roka za godišnju prijavu poreza na dohodak, tj. 1.3.).

15 godina
offline
Re: Slovenija planira uvesti oporezivanje kriptova
CalvinRi kaže...

Kako ce se to pratiti? Kad ti prebacis 1000€ na npr coinbase i drugi dan ih vratis natrag na svoj racun, drzava ne zna i ne moze znati jesi li s tim kupovao kripto, ili si se predomislio, pa povukao lovu. I revolut ima crypto trading unutar svoje app, kako se to misli pratiti? 

 Pa svaka transakcija sa kripto računa na tvoj račun u banci će biti oporezovana, jednako kao što je sada automatski oporezovan svaki istek bilo kojeg oblika štednje. Tu te nitko neće ništa pitati, 10% poreza će ti se odmah obračunati kao dodatna transakcija prema poreznoj upravi i to je to, bezbrižan si 

Einsteine, da ti olakšam teoriju: samo za svemir postoji vjerojatnost da nije bezgraničan
2 godine
offline
Re: Slovenija planira uvesti oporezivanje kriptova
CalvinRi kaže...

Kako ce se to pratiti? Kad ti prebacis 1000€ na npr coinbase i drugi dan ih vratis natrag na svoj racun, drzava ne zna i ne moze znati jesi li s tim kupovao kripto, ili si se predomislio, pa povukao lovu. I revolut ima crypto trading unutar svoje app, kako se to misli pratiti? 

Lijepo, kao u U.S.A.

Dovezeš pred kuću novu Mečku, i za mjesec dana ti dođe porezna pa ti traži porijeklo novca s kojim si ju kupio.

 

Ti njima počneš jaukati;" ja sam prebacivao, pa sam povukao crypto coine, ustvari nisam, nego sam dodao kune,pa sam opet prebacio.... "opa... ode Mečka na aukciju. 

 

Sjeti se samo scene iz serije Breaking Bad kad je Walter popizdeo jer je Skyler (njegova žena) kupila novi automobil od nekih 30t dolara..

Boje se tamo porezne kao vraga.

 

Sistem u poreznoj te odmah izbaci i lampica blinka, jer se zna koliko obitelj ima ukupna primanja, i znaju da ne možeš priskrbiti sebi takvo vozilo.

Moraš dokazati da ti je netko poklonio automobil, ili auto ide na bubanj, a ti još platiš kaznu, a u slučaju veće "investicije bez pokrića" odeš i u prdekanu..

 

Kod nas mladići voze automobile od 50t ojra, nigdje ne rade, razbacuju se novcem, roditelji im nemaju novaca, i nikom ništa.

 

A u narodu općenito prevladava stav; "ma što tebe briga što on vozi skup automobil i ima novaca na bacanje, momak je sposoban" ,,ne smiješ ni pitati, jbt

 

 

Najteže je u životu sirovini dokazati da je sekundarna ! MININGOM PROTIV DROGE !
13 godina
neaktivan
offline
Slovenija planira uvesti oporezivanje kriptovaluta

Hodlanje do jaja je jedino rješenje

Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Slovenija planira uvesti oporezivanje kriptovaluta

 Vise bi onda imalo smisla trositi crypto i kupovat s njim stvari, ali opet, ne mozes s tim platit racune, tako da ne znam kakvog smisla ima. Ispada da ako si zaradio na cryptu npr 30%, ~20% ide na razne feejeve, porez, transakcije, pizdarije. Previse je to, a jos i preuzimas rizik gubitka. A jos te oderu i ako popusis. 

The best thing about having a penis is sharing it with people who don't
Poruka je uređivana zadnji put sri 1.9.2021 10:27 (CalvinRi).
 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Slovenija planira uvesti oporezivanje kriptova
CalvinRi kaže...

 Vise bi onda imalo smisla trositi crypto i kupovat s njim stvari, ali opet, ne mozes s tim platit racune, tako da ne znam kakvog smisla ima. Ispada da ako si zaradio na cryptu npr 30%, ~20% ide na razne feejeve, porez, transakcije, pizdarije. Previse je to, a jos i preuzimas rizik gubitka. A jos te oderu i ako popusis. 

 U pravu si, u neku ruku ovakvi zakoni pomažu kriptozajednici. Što je više ovakvih zakona više će se trgovati (pri tome mislim kupovati roba i usluge) kriptovalutama, što se može smatrati razmjenom, pri čemu se razmjena tehnički može prikazati kao posao u kojem nema dodatne vrijednosti pa nema niti poreza. 

14 godina
offline
Re: Slovenija planira uvesti oporezivanje kriptova
Zaporožac kaže...
CalvinRi kaže...

Kako ce se to pratiti? Kad ti prebacis 1000€ na npr coinbase i drugi dan ih vratis natrag na svoj racun, drzava ne zna i ne moze znati jesi li s tim kupovao kripto, ili si se predomislio, pa povukao lovu. I revolut ima crypto trading unutar svoje app, kako se to misli pratiti? 

Lijepo, kao u U.S.A.

Dovezeš pred kuću novu Mečku, i za mjesec dana ti dođe porezna pa ti traži porijeklo novca s kojim si ju kupio.

 Istina, svi se boje IRS-a, ali IRS je za našu poreznu zapravo jako friendly i ne pokušavaju te prevarit i izmust svaki cent pa makar i protuzakonito kao naši. S te strane, mi bi se više trebali bojati porezne nego oni. Naši porezni inspektori obilaze teren ne bi li našli 3 lipe manje/više u kasi i naplatili kaznu od 20000kn ili uzeli mito, takav apsurd se u SAD ne može niti zamisliti.
Djeca u skupim automobilima često imaju roditelje koji su članovi stranke, to se ne pita. ;-)

15 godina
offline
Slovenija planira uvesti oporezivanje kriptovaluta

Malo je zeznuto za sve koji su u gubitku ili profitu manjem od 10-ak%. Ali za sve ostale, ovo znatno pojednostavljuje. Imam coinbase card najviše da izbjegnem zavrzlamu oko svega toga i kupim direkto preko nje što mi treba.

 

No kad se već gleda kako oporezivati, ovako na prvu ne vidim zašto ne bi prebacili dio odgovornosti na same platforme ili omogućili neki API za to. Jer npr. web shopovi, steam i sl., svugdje se naplaćuje porez, ako bi npr. Coinbase interno vodio računicu i plaćao porez za nas, ili barem na neki način pojednostavnio taj dio bilo bi super.

Vjerujem da se uz više truda sve to može automatizirati preko tih većih platformi koji imaju barem neke regulacije. Prilikom isplate na račun jednostavno se izbaci računica gdje je vidljiv oporezivi dio koji direktno umanjuje dio dobiti. Mislim da većini nije u cilju izbjeći porez zbog tih par posto kad su dobitku, već je ta cijela procedura prekomplicirana da većina bira to zaobići.

Give a man a fish; you have fed him for today. Teach a man how to fish; and you have fed him for a lifetime
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Slovenija planira uvesti oporezivanje kriptova
Zaporožac kaže...

nisu to budalaštine, koliko god to nekome smetalo.

 

svaka država na svijetu ima "porez na dobit" pa ne kontam zašto bi kriptovalute bile izuzete od toga zakona.

ništa se nikome ne zabranjuje, nego braco.... ako si zaradio, plati porez..vrlo jednostavno kao u svakom poslu.

 

kod nas i u ostatku EU će još dobro proći, ali kad Amerikanci opale svoje poreze od 40-50% nekima će prisjesti mining.

 

Ovo nije porez na dobit nego porez na cijeli iznos.

Kao što sam naveo, ako uložiš 10,000€ u crypto i prodaš po istoj cijeni za 10,000€, država te oporezuje s 10% na cijeli iznos i uzme 1,000€. Kakve to logike ima? Tu nema nikakve dobiti.

Čak i da si izgubio pola novca i prodao za 5,000€, država ti naplati 500€ poreza (!?)

2 godine
offline
Re: Slovenija planira uvesti oporezivanje kriptova
Sasoon kaže...

 Ovo nije porez na dobit nego porez na cijeli iznos.

Kao što sam naveo, ako uložiš 10,000€ u crypto i prodaš po istoj cijeni za 10,000€, država te oporezuje s 10% na cijeli iznos i uzme 1,000€. Kakve to logike ima? Tu nema nikakve dobiti.

Čak i da si izgubio pola novca i prodao za 5,000€, država ti naplati 500€ poreza (!?)

nisam nigdje ni napisao da ako nema dobiti trebaš biti oporezovan..

ako ima dobiti, što se obračunava na kraju tekuće godine, treba se platiti porez.

 

nema smisla niti će to proći, da ako nemaš dobiti ili si u minusu s transakcijama, da platiš porez.

 

porez uvijek ide na dobit a ne na gubitak.

zato se mora napraviti prava zakonska regulativa da porezna ima uvid u stanje tvojih transakcija pa ako je 10% na dobit ,briga te.

 

time bi se riješili i perači novca, jer ako nisi prijavljen u poreznoj i ako porezna nema uvid u tvoje crypto trgovanje trebaš biti podložan zakonskim sankcijama.

 

bez brige, države će to u roku par godina regulirati pa tko bude čist neće se imati za što brinuti, jer će crypto biti kao i svaki drugi legalni posao.

Najteže je u životu sirovini dokazati da je sekundarna ! MININGOM PROTIV DROGE !
14 godina
offline
Re: Slovenija planira uvesti oporezivanje kriptova
Sasoon kaže...
Zaporožac kaže...

nisu to budalaštine, koliko god to nekome smetalo.

 

svaka država na svijetu ima "porez na dobit" pa ne kontam zašto bi kriptovalute bile izuzete od toga zakona.

ništa se nikome ne zabranjuje, nego braco.... ako si zaradio, plati porez..vrlo jednostavno kao u svakom poslu.

 

kod nas i u ostatku EU će još dobro proći, ali kad Amerikanci opale svoje poreze od 40-50% nekima će prisjesti mining.

 

Ovo nije porez na dobit nego porez na cijeli iznos.

Kao što sam naveo, ako uložiš 10,000€ u crypto i prodaš po istoj cijeni za 10,000€, država te oporezuje s 10% na cijeli iznos i uzme 1,000€. Kakve to logike ima? Tu nema nikakve dobiti.

Čak i da si izgubio pola novca i prodao za 5,000€, država ti naplati 500€ poreza (!?)

 Tocno to! Porez na kapitalnu dobit je porez na tvoj profit, a ne porez na svaku transkaciju. Tako bi i kripto trebalo gledati. A to sto je to skoro nemoguce, nije opravdanje da se uvede porez na sve transkacije. 

The best thing about having a penis is sharing it with people who don't
8 godina
offline
Slovenija planira uvesti oporezivanje kriptovaluta

"...kada se oporezivala dobit prilikom trgovanja kriptovalutama..."

 

ovo je malo nejasno, zar nije na snazi da se na commodity swap ne plaća ništa?

 

 

 
0 0 hvala 0
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice