Sedam kozmičkih čuda

poruka: 34
|
čitano: 8.565
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Sedam kozmičkih čuda".
8 godina
offline
Sedam kozmičkih čuda
Što je tamna tvar? To je onaj paradajz kojeg ste platili (jer ima masu), a ne vidite ga u vrećici (jer ne interreagira s elektromagnetskim poljem).
 
15 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Sedam kozmičkih čuda
Odličan članak, po običaju. Pohvala autoru.
Stručnjak za odmaganje...
 
15 0 hvala 0
15 godina
offline
Sedam kozmičkih čuda

ako sam dobro shvatio, svemir je idealno mjesto za godišnji jer tamo nikad nije pretjerano dosadno. s obzirom na to koliko je prostran, sve što se može i ne može zamisliti tamo se već zbiva(lo). ustvari, svemir je poput hrvatske.  

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Moj PC  
5 1 hvala 0
6 godina
protjeran
offline
Sedam kozmičkih čuda

u prirodnim znanostima možeš brljati koliko hoćeš jer se podrazumijeva da znanost nije dogma i uvijek se nešto može naknadno osporiti, dokazati drukčije pa onda opet i to opovrgnuti i dokazati opet nešto peto..

uvijek si u trendu i cool.... 

 

 

O nama će pričat ka i mi o Atlantidi, a možda i neće, ma jebo nas, nemamo sreće
 
1 1 hvala 0
15 godina
odjavljen
offline
Re: Sedam kozmičkih čuda

Ne, pseudoznanost je ta u kojoj možeš brljati koliko hoćeš, a u znanosti možeš pogriješiti kad te dokazi o djelomično istraženim pojavama odvedu na krivi trag.

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
15 godina
neaktivan
offline
Sedam kozmičkih čuda

Neutronske zvijezde su i inače bizarni objekti. Imaju promjer od svega desetak kilometara, a oko svoje osi okreću se stotinama pa i tisućama puta u sekundi. Gustoća im je ekstremno velika, 1018 kg/m3. Jedna čajna žličica (što je približno 1 cm3) materije s neutronske zvijezde na Zemlji bi imala istu težinu kao 100 000 Eiffelovih tornjeva..

 

Ok, uvijek me zanimalo što si znanstvenici pri tome zamišljaju. Taj 1cm3 materije se uzima u obzir na mjestu uzimanja uzorka ili na mjestu vaganja? :D

Give a man a mask and he will show you his true face
Moj PC  
2 0 hvala 0
8 godina
offline
Sedam kozmičkih čuda
Razlika između znanosti i pseudoznanosti je što znanstvenik hipoteze testira, a pseudoznanstvenih u njih slijepo vjeruje. Tako se znanost pretvara u mitologiju. (Još bih dometnuo o ovoj usporedbi neutronske zvijezde s Eifelovim tornjem. Taj je toranj baš primjer rijetke gradnje: masa Eifelova tornja manja je od mase zraka koji se nalazi u piramidi koju on zatvara.)
 
12 0 hvala 1
15 godina
offline
Re: Sedam kozmičkih čuda

-mene pak zanimaju mjerne jedinice kao ajfel.. :) ili činjenica da ni na Zemlji ne teži jednako mada je masa stalna, zbog gravitacije i mase Zemlje ispod nogu tj specifičnog mjesta na kojem nešto mjerimo-važemo, relativnost.

-korak dalje, teški samo samo na Zemlji, ne u svemiru.. tj tamo smo u bestežinskom stanju ili stalnom padu kad je gravitacija-nula, relativno.. i izvedeno-karikriano (ok, namjerno pogrešno) možemo reći da je čitav svemir bez težine, osim anomalije kao Zemlja :)) a tad me još više čudi tako slikovita mjerna jedinica, da je barem vagon (uobičajena mjera za 10t).. y2k generacije i mjere, ništa im nije sveto, pa ni SI sustav .. a to je (razlog zašto tipkam..) znanost, osnova, standardizacija, metar, kilogram, sekunda itd.. osnova osnova.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
6 godina
protjeran
offline
Re: Sedam kozmičkih čuda
MrBlc kaže...

Ne, pseudoznanost je ta u kojoj možeš brljati koliko hoćeš, a u znanosti možeš pogriješiti kad te dokazi o djelomično istraženim pojavama odvedu na krivi trag.

 ovo grozno zvuči kada izgovorim.. 

O nama će pričat ka i mi o Atlantidi, a možda i neće, ma jebo nas, nemamo sreće
15 godina
offline
Sedam kozmičkih čuda

kao sedmo kozmičko čudo, zadnje na svojem popisu, odabrao sam Hoagov objekt. Radi se o galaksiji koju je još 1950. godine otkrio američki astronom Arthur Hoag. Galaksija je krajnje neobična po obliku: skoro je savršeno prstenasta

 

Carl Sagan je pjesnicki objasnio prstenaste galaksije:

 

"A splash in cosmic pond"

 

Dok se ne ponudi neko znanstvenije objasnjenje, "I'll stick with that"

 

***edit***

 

E da Dario, ovo je bio "loooong overdue" tekst.

 

Uzivam citati tvoje tekstove, ne bih se nimalo bunio kada bi bili mrvice cesci.

With the anonymity of the internet where one can be anything they want, it constantly amazes me how many choose to be assholes.
Poruka je uređivana zadnji put ned 21.7.2019 13:43 (syncmaster245b).
 
13 0 hvala 0
4 godine
protjeran
offline
Re: Sedam kozmičkih čuda
Ovo sa galaksijom bez tamne tvari je bila greška u mjerenju udaljenosti. Kasnije je ispravljeno tako da se ne radi o galaksiji bez tamne tvari nego je galaksija znatno bliže nama nego se smatralo (42, a ne 64 miliona svjetlosnih godina).
 
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Sedam kozmičkih čuda

Odličan članak! Daj nam još takvih!

 
1 0 hvala 0
7 godina
offline
Re: Sedam kozmičkih čuda
Od svih slika mi je najbolja zadnja... slika frizure autora 😁
 
2 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: Sedam kozmičkih čuda
Mislis piramide cija je baza razapeta postoljem tornja? Nema sanse. A oko bilo kojeg objekta se moze konstruirati piramida od zraka koja bi bila teza...
15 godina
odjavljen
offline
Sedam kozmičkih čuda
Moguće, ako je površina poprečnog presjeka konstrukcije u prosjeku 6500 manja od prosječne površine piramide.
Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
 
0 0 hvala 0
8 godina
offline
Sedam kozmičkih čuda
Oprostite, ovo s Eifeolovim tornjem sam se malo zabunio - jer davno sam to računao. Eifelov toranj: h = 300 m, a = 125 m, iz stoga slijedi V = 1,56 10(6) m. Gustoća zraka je 1,36 kg/m3. Stoga bi masa zraka u piramidi definianoj Eifelovim tornjem bila jednaka 2200 tona. U svakom slučaju to je izuzetno rahla građevina. Ja sam se peo stubama do njegove 2. platforme (fantastični ugođaj!) te sam imao osjećaj da se penjem kroz zrak ili paukovu mrežu.
 
0 0 hvala 0
9 godina
offline
Sedam kozmičkih čuda

odlican clanak!

fascinantno je koliko ne znamo, iliti sto vise znamo, saznajemo da jos manje znamo..

 

Moj PC  
2 1 hvala 0
7 godina
offline
Re: Sedam kozmičkih čuda
trolaslavonska kaže...
Mislis piramide cija je baza razapeta postoljem tornja? Nema sanse. A oko bilo kojeg objekta se moze konstruirati piramida od zraka koja bi bila teza...

 

Evo slično pa pročitaj 

http://wordpress.mrreid.org/2011/02/11/an-interesting-fact-about-the-eiffel-tower/

15 godina
offline
Re: Sedam kozmičkih čuda

Samo par ispravaka...

 

ihush kaže...

teški samo samo na Zemlji...

 I na Zemlji možemo vrlo lako ostvariti bestežinsko stanje, slobodnim padom tj. padom sa više na nižu visinu.

 

ihush kaže...

..., ne u svemiru....

 I u svemiru možemo osjetiti težinu, stojeći na nečemu što spriječava slobodan pad (tipa površina nekog planeta ili njenog prirodnog satelita)

 

ihush kaže...

... tj tamo smo u bestežinskom stanju ili stalnom padu kad je gravitacija-nula,

U slobodnom padu smo, naravno, u bestežinskom stanju, a kako je slobodan pad uvjetovan gravitacijom, ona je daleko od nule, tj. uvijek je prisutna (u većoj ili manjoj mjeri, ovisno o tome koliko smo udaljeni od najbližeg nebeskog tijela, i kolika je njegova masa).

Poruka je uređivana zadnji put ned 21.7.2019 21:37 (maxym).
6 godina
offline
Re: Sedam kozmičkih čuda
Trenutačno s obzirom na znanje koje imamo....postoji samo jedno kozmičko "čudo"......human brain....s njim materija UPOZNAJE SEBE i zakonitosti koje s njom VLADAJU
mnogo mudrosti,mnogo jada...što više znanja, to više boli.
Moj PC  
1 0 hvala 0
Sedam kozmičkih čuda

Ljudi razumiju svemir koliko čimpanze kvantnu fiziku. Mogu se truditi koliko god hoće i pokušavati razumijeti u što jednostavnijem obliku je to moguće, međutim njihov će maksimum i dalje biti jedino kliknuti na crveni gumb kako bi dobile bananu.

 

 

Svemir nije stvoren zato da ga mi istražujemo. On nije logičan, uređen niti ima ikakvog smisla.

Apsolutno sve dosadašnje pretpostavke došle su od ljudskog maštanja i pokušavanja davanja reda i smisla svemu oko nas.

 

 

Ništa nema smisla. Trebamo više gledati životinje, posebice pse. Psi su čudo.

Moj PC  
0 3 hvala 0
8 godina
offline
Sedam kozmičkih čuda
"Ima mnogo čuda na svijetu, ali najveće je čovjek." (Platon)
 
1 0 hvala 0
15 godina
offline
Sedam kozmičkih čuda

platon, očito, nije imao psa. 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Moj PC  
8 0 hvala 0
7 godina
offline
Sedam kozmičkih čuda

najbolje mi je kad netko qrca ne razumije započne rečenicu, ljudi ne razumiju...

ravna zemlja i šupalj mjesec... dobim, dobiš, dobe...
 
9 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Sedam kozmičkih čuda

Hoagov Objekt, objekt velike mase nalazi se na putu svjetlosti galaksije iza tog objekta i stvara se gravitacijska leća?

 
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Re: Sedam kozmičkih čuda
Ne postoji čudo, postoji samo neznanje.
Kod nekih ljudi postoji čudo koliko ne znaju.
Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
 
8 0 hvala 1
6 godina
neaktivan
offline
Sedam kozmičkih čuda

Zar nije 'tamna energija' najveća misterija svemira?

 

ZovemseZoranidolazimizRijeke kaže...

Ljudi razumiju svemir koliko čimpanze kvantnu fiziku, bla bla bla...

 

 

Ništa nema smisla. Trebamo više gledati životinje, posebice pse. Psi su čudo.

 Pišeš besmislice, a psi nisu ništa posebno u usporedbi s mnogim drugim životinjama, pa i ostalim živućim organizmima.

 

danen kaže...
"Ima mnogo čuda na svijetu, ali najveće je čovjek." (Platon)

 ...često je bio gost i na Platonovim predavanjima, gdje je uvijek nastojao da mu oponira u mišljenju, pa se jednom prilikom desilo da je Platon rekao kako je čovjek biće bez krila i perja, objašnjavajući kako je um čovjeka nešto što je na prvom mjestu. Diogen je otišao na polje, raščerupao prvog pijetla na kojeg je naišao, otkinuo mu krila, ušao u prostoriju u kojoj je Platon držao predavanje i rekao: "Evo Platonovog čovjeka."

 

Visak kaže...
Ne postoji čudo, postoji samo neznanje. 
Kod nekih ljudi postoji čudo koliko ne znaju.

 Iz šupljeg u prazno. 'Čudo' je samo još jedan pojam u moru pojmova kojima se mi ljudi koristimo kako bi si pojednostavili život ili ukratko nešto opisali i kategorizirali, ili pak zasladili neku svoju primjedbu, jer zašto ne? Ništa drugo doli pomalo zaslađen naziv za iznimku. Možda bi najzvučniji naziv ipak bio 'jedinstvenost'? Neznanje je u redu i treba ga prihvatit, jer je jedno od osnovnih uvjeta za stjecanje znanja, odnosno pronalaženje istine. Neprihvaćanje je pogrešno jer vodi na krivi put, vodi u zabludu. Upravo zbog toga velika većina ljudi slijepo vjeruje, vjerovala je i vjerovat će u besmislice.

 

 
2 0 hvala 0
8 godina
offline
Sedam kozmičkih čuda
Možete se zezati sa mnom, ali - molim - nemojte se zezati s Platonom. Mudriji je on nego što mislite - i što možete shvatiti (a i ovu o pijetlu treba moći shvatiti).
 
1 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: Sedam kozmičkih čuda
Festus kaže...

raščerupao prvog pijetla na kojeg je naišao...

 

14 godina
offline
Sedam kozmičkih čuda

Nadnaravno = ne shvaćeno

Moj PC  
0 1 hvala 0
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice