I u SAD-u se pojavila inicijativa za ukidanje ljet

poruka: 47
|
čitano: 7.725
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "I u SAD-u se pojavila inicijativa za ukidanje ljet".
13 godina
offline
I u SAD-u se pojavila inicijativa za ukidanje ljet

Pa tko brani pojedinim državama da uvedu zimsko radno vrijeme sat vremena kasnije i isto tako da nastava u školama zimi bude od 9h umjesto od od 8h... Ne treba zato pomicati sat...

 
5 0 hvala 0
16 godina
offline
I u SAD-u se pojavila inicijativa za ukidanje ljet

Za EU bi to bio kaos. Svaka država bi imala svoje prioritete, imali bi vrijeme kao puzzle ili lego.
Uostalom države EU se ne mogu dogovoriti niočemu.

il2 Sturmovik, DCS, War Thunder
 
2 0 hvala 0
5 godina
offline
Re: I u SAD-u se pojavila inicijativa za ukidanje
Korny1603987 kaže...

Za EU bi to bio kaos. Svaka država bi imala svoje prioritete, imali bi vrijeme kao puzzle ili lego.
Uostalom države EU se ne mogu dogovoriti niočemu.

 Pa svaka država u EU samostalno odlučuje o pomicanju sata. Ne bi nastao nikakav kaos, jer već imamo države koje ne pomiču svoje satove.

 

Summer time in Europe - Wikipedia

Live long and prosper.
15 godina
offline
Re: I u SAD-u se pojavila inicijativa za ukidanje
Korny1603987 kaže...

Za EU bi to bio kaos. Svaka država bi imala svoje prioritete, imali bi vrijeme kao puzzle ili lego.
Uostalom države EU se ne mogu dogovoriti niočemu.

 Ma pišeš gluposti. Sve su države odlučivale za sebe da to uvedu. Ako ništa drugo, da su u korak sa susjedima, a Europa nije tako velika. Svi će imati jednako.

 

Prije sam bio stava da podne treba biti sunce u zenitu, ali sad više nisam uvjeren. Velike su razlike što si sjevernije, kad sunce izlazi i zalazi kroz godinu.

14 godina
offline
I u SAD-u se pojavila inicijativa za ukidanje ljet

Nema smisla mijenjati vrijeme po Suncu, jer je podne, kad je Sunce u zenitu. Svi drugi kojima ovkavo računanje vremena ne odgovara, neka prilagode radno vrijeme.

uključite logiku, prije postavljanja pitanja
Moj PC  
3 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
I u SAD-u se pojavila inicijativa za ukidanje ljet

Iznenadilo me da je 90% Hrvata za to se ukine ljetno računanje vremena. Meni bi ipak bilo nekako čudno da u ljeto ustajem u 4 umjesto u 5, a da se smrači tako rano i mislim da bi mi to bila gora prilagodba nego sad kad treba tjedan dana da se priviknem na promjenu ljetnog vremena.

The best is yet to come, and wont that be fine You think youve seen the sun, but you aint seen it shine
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: I u SAD-u se pojavila inicijativa za ukidanje
Mandor kaže...
Korny1603987 kaže...

Za EU bi to bio kaos. Svaka država bi imala svoje prioritete, imali bi vrijeme kao puzzle ili lego.
Uostalom države EU se ne mogu dogovoriti niočemu.

 Ma pišeš gluposti. Sve su države odlučivale za sebe da to uvedu. Ako ništa drugo, da su u korak sa susjedima, a Europa nije tako velika. Svi će imati jednako.

 

Prije sam bio stava da podne treba biti sunce u zenitu, ali sad više nisam uvjeren. Velike su razlike što si sjevernije, kad sunce izlazi i zalazi kroz godinu.

 -ne bi vjerovao, ali sunce izlazi i zalazi jednako.. tj koliko ranije, toliko kasnije pa i polarna noć-dan i to ne ovisi o cageru na satu nego o geokoordinatama, tak da je pomicanje bezvezarija koja je imala svoj povijesni razlog-trenutak (npr restrikcije struje-goriva, 70tih..) ali tog odavno nema i noćna svjetla obasjavaju kao u 'betlehemu'.. :) ..

southy kaže...

Iznenadilo me da je 90% Hrvata za to se ukine ljetno računanje vremena. Meni bi ipak bilo nekako čudno da u ljeto ustajem u 4 umjesto u 5, a da se smrači tako rano i mislim da bi mi to bila gora prilagodba nego sad kad treba tjedan dana da se priviknem na promjenu ljetnog vremena.

 - to što na satu piše 4 ili 5.. je važno za što? radiš od 9-5 ili od 8-4.. ili od 6-14, 14-22, 22-6 itd tj radno vrijeme, pogotovo u godini pandemije i rada od kuće je postalo besmislica, odavno industrija tako ne funkcionira (outsourcano..) pa ni kolone šljakera ne idu ujutro na bus-posao, itd .. tj danas nije 60-70ta.. prošlo stoljeće, kao i zaprege itd.

 

-ljudi žele raditi manje, imati više slobodnog vremena, a jednako žele npr shopingcentre nedjeljom ili navečer.. dok djelatnik u toj trgovini jednako želi ići doma, odmarati itd.. tad je cager na satu ili službeno ljetno-zimsko vrijeme besmislica, tj jedini važan razlog je vozni red, putovanje, biznis, kako bi gržave-gradovi imali nešto zajedničko, referencu pa da banalno svi stavimo grinič-vrijeme i da je svima podne kad u londonu, .. može, opet bi sve ostalo isto, sunce bi i dalje jednako izlazilo-zalazilo, jedino što ne bi imali problem voznog reda na putu do londona, dok je sjever i dalje sjeverno, jug južno a mi u nekoj sredini pa ni vrit ni mimo tj što više sjever vuče na svoje, to je opravdanije istim argumnentom kontrirati jer to tad ne korsiti nama našim željama nego nekom recimo šveđanu a ne vidim zašto bi šved bio važniji od nas, talijana ili grka, francuza itd..

 

sad je 16:00 .. da sad promienimo vrijeme u nrp podne ili ponoć, što se mijenja? .. a tad posljedica, promijenit će se radno vrijeme na vratima trgovina, servisa, ambulanti, škole, na voznom redu busa.. i što smo time dobili? Promjena zbog promjene, koja je odavno izgubila svrhu ako je ikad postojala.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
3 godine
protjeran
offline
Re: I u SAD-u se pojavila inicijativa za ukidanje
Nešto vezano za vrijeme...


To pomicanje sata je najveća glupost koja je mogla uraditi.
Life is meant to die. Accept your fates.
 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: I u SAD-u se pojavila inicijativa za ukidanje

u 18/19 st je imalo smisla...

 

ali otkada se radi u 3. smjene pod umjetnom rasvjetom više nema...

 

treba staviti realno tj. "zimsko" vrijeme da nam je u podne Sunce najbliže zenitu....

Ju je je? Je ju je!
15 godina
offline
Re: I u SAD-u se pojavila inicijativa za ukidanje
ihush kaže...
Mandor kaže...
Korny1603987 kaže...

Za EU bi to bio kaos. Svaka država bi imala svoje prioritete, imali bi vrijeme kao puzzle ili lego.
Uostalom države EU se ne mogu dogovoriti niočemu.

 Ma pišeš gluposti. Sve su države odlučivale za sebe da to uvedu. Ako ništa drugo, da su u korak sa susjedima, a Europa nije tako velika. Svi će imati jednako.

 

Prije sam bio stava da podne treba biti sunce u zenitu, ali sad više nisam uvjeren. Velike su razlike što si sjevernije, kad sunce izlazi i zalazi kroz godinu.

 -ne bi vjerovao, ali sunce izlazi i zalazi jednako.. tj koliko ranije, toliko kasnije pa i polarna noć-dan i to ne ovisi o cageru na satu nego o geokoordinatama, tak da je pomicanje bezvezarija koja je imala svoj povijesni razlog-trenutak (npr restrikcije struje-goriva, 70tih..) ali tog odavno nema i noćna svjetla obasjavaju kao u 'betlehemu'.. :) ..

southy kaže...

Iznenadilo me da je 90% Hrvata za to se ukine ljetno računanje vremena. Meni bi ipak bilo nekako čudno da u ljeto ustajem u 4 umjesto u 5, a da se smrači tako rano i mislim da bi mi to bila gora prilagodba nego sad kad treba tjedan dana da se priviknem na promjenu ljetnog vremena.

 - to što na satu piše 4 ili 5.. je važno za što? radiš od 9-5 ili od 8-4.. ili od 6-14, 14-22, 22-6 itd tj radno vrijeme, pogotovo u godini pandemije i rada od kuće je postalo besmislica, odavno industrija tako ne funkcionira (outsourcano..) pa ni kolone šljakera ne idu ujutro na bus-posao, itd .. tj danas nije 60-70ta.. prošlo stoljeće, kao i zaprege itd.

 

 Meni je to jasno da je jednako s jedne idruge strane. Ali  mi želimo spavati otprilike 8 sati, a ljeti je noć 9 sati, a zimi 15 sati. I obratno zimi je dan 9 sati, noć 15 sati.

Ali mi ne ustanemo ljeti u 5 nego propustimo par sati ujutro -to je navika. Zašto smo budni do 23 ili ponoći? Pa to je pola noći! Pola noći si oduzmemo pa onda ustajemo kasnije dok ljeti sunce sija. Imaš 8-9 sati noći i umjesto da spavaš tada (21-5), ljudi više vole spavati 23-7 ili 24-8 i gube 3 jutarnja sata da bi opet zagrabili u noć. To je pravi moderni izum. Prije smo se ravnali po suncu.

Pomicanje sata me užasno živcira, ali što je alternativa? Možda će firme mijenjati radno vrijeme kad se neće mijenjati opće vrijeme.

 

To što ti i ja ne idemo na posao raditi ne znači da je većini tako. Ja sam siguran da mene žele barem pola vremena na radnom mjestu u firmi bez nekog posebnog i očitog razloga. Pročitali u Lideru valjda da je tako bolje.

Ja jesam više jutarnji tip. Ne želim doći navečer s posla. Lijepo mi je raditi 7-15 pa imam još dobar dio dana nakon posla dok netko uživa 10-18.

 

Nego, evo ideje, budući da živio u IoT vremenu sa pametnim satovima, pametnim mobitelima, pametnim autima... Zašto ne bismo svaki dan pomakli sat za minutu ili dvije koliko je potrebno da pratimo sunce. Ne bismo osjetili pomak. Mogli bismo rastezati i stezati sate.

Naravno bilo bi različito za sjevernu i južnu polutku.

Sad ćete reći da sam lud. Ali mi ionako promatramo i zapažamo svake godine kako sunce sve ranije zalazi kako se bliži zima i sve ranije izlazi kako se bliži ljeto. Bi li bilo toliko ludo da satovi prate sunce?

15 godina
offline
Re: I u SAD-u se pojavila inicijativa za ukidanje

prvo, gledaš samo npr izlazak (ili samo zalazak) sunca, odvojeno.. i tu griješiš, jer je oboje istovremeno-povezano ovisno o godišnjem dobu ljeto-zima, duži-kraći dan. Što god radio-kemijao i dalje je sunčani dio apsolutno jednak tj nisi ga produžio ni sekundu.

-ako je u zenitu, podne, sunce na vhuncu, u ponoć je suprotno s druge strane globusa, tj to je tad 12-0 sati, ako u proljeće-ljeto (ravnodnevnica) sunce izlazi npr u 6, tad zalazi u 6, kako ide ljeto tako izlazi ranije ali i zalazi kasnije.. tj ako pomičeš sat s jedne strane radiš pomak i s druge ili bi ga trebao vraćati isti dan i pomicati na suprotnu stranu. Zima je obnruta od ljeta, no i dalje je odnos isti-identičan.

 

-karikiran extrem je 'što da sunce izlazi u npr podne'? .. što da je pomrčina, što da se doba mijenja svaki tjedan, što da nema pomaka sata, ..

-vremenske zone imaju svoje razloge-smisao, tj na raznim geo lokacijama zajedničko vrijeme zbog poslovanja-prometa-komunikacije, tj to je jedini pravi razlog, ne svjetlost-sunce (vidljiv radni dan) jer je (fanfare) struja-rasvjeta nešto normalno, tako kmet ne mora s izlaskom sunca na posao jer ima svjetlo-žarulju i može raditi 24 sata, odnosno dan ima 24 sata što god kemijao, kako god postaviš cagere pa i nrp karikirano da si mi stavimo npr +6 sati.. recimo da ti sunce izlazi umjesto u npr 4 u 10h, ljeti a zalazi u recimo umjesto 20h u 02 ujutro.. što time dobiješ? Dobiješ besmislicu koju primjetiš kad rastegneš do ekstrema tj kad primjetiš da ne možeš promijeniti činjenicu da dan ima 24 sata, da je ljeti sunčani dio dana duži, zimi kraći.. tj ako želiš 'fix' tad bi ljetne sekunde-sati trebali biti sporiji/duži a zimski brži-kraći pa bi ustajao i radio ovisno o svjetlosnom danu koji je promjenjiv. To je recimo jednako besmisleno i teže izvedivo (moguće) .. slično kao ideja da se svaki dan uzme-doda sekunda ili koliko se želi.

 

-mi smo srednja zona, nismo ekvator, nismo pol, između-sredina i time nam je jednako, tj ni vrit ni mimo, dok su oni na polovima recimo oni koji žele neku promjenu.. no kad dođeš u polarni krug tad i dan gubi smisao (polarni dan-noć..) tj opet je sve jednako besmisleno, dok ostalo riješava struja-žarulja koja svjetli po čitavom gradu kao lightshow.

 

-realno, ako se lakše budiš kad sunce izađe, to je ok, normalno.. jednako kao što je lakše zaspati po mraku, no ljeti je mrak kratak a noćni život zabavan, dok je zimi dosadan-dug.. ispada da ljudi trebaju koristiti godišnji zimi na ljetovanju :) .. tj pravo vrijeme za noćni život je kad je noć duuuga a to nema veze s cagerom nego prirodnim zakonima, zemlja-fizika i činjenice.

-ako radiš rano ujutro, npr od 8, uz uobičajenu podjelu dana 8+8+8 .. tad ćeš imati sat vremena 'više' nego ako radiš od 9 .. ali zapravo nećeš imati ništa, isto je tj može se promijeniti i radno vrijeme, možeš raditi od 10 ili od 6 .. no kako god ti radiš mora i ostatak društva, sinkrono, prijeoz-usluge, hitna-policija, bus, pekara, trgovina.. što ako se trgovine zatvore u recimo 18h po podne, zimi je već mrak, ljeti dan, zašto bi trgovina radila čitav dan, .. no ako zakasniš tad poželiš da radi 5 minuta duže, a ako je tvoje radno vrijeme do istih 18h tad ne možeš stići, tj to znači da bi ti mogao uživati samo ako se ostatak društva posloži (raspored-vrijeme) po tvojoj želji-potrebi .. brdo muhamedu, tj pojedinac se prilagodi društvu ili stanju, ne obrnuto itd. jer iste želje ima i druga osoba, netko ne želi raditi ujutro, netko želi pecati, netko spavati do podne, netko želi žvake.. i kad pitaš ljude tad dobiješ 'statistiku' tj prosjek svega od čega je jedino podne-zenit + geokoordinate ono što je činjenica i ima smisla.

 

-zato, vremenske zone postoje i imaju smisla, pomicanje sata je samo to, pomak cagera, besmislica .. i zato se sad govori o ukidanju pri čemu je jedino važno u koju zonu će se država prijaviti, tj opet je nelogično da se država prijavi za drugu zonu, osim npr španjolske, jer je kontinentom vezanija za fr-srednju eu, nego npr uk s kojom je u istoj zoni, pa tako i npr portugal.. oni imaju razlog, mi ne, tj istočni susjedi bi trebali biti druga zona, no oni se prijave u našu, jer im je to interes .. a pomak ljeto-zima je samo to, cager.. ukida se jer je besmislica :)

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
14 godina
offline
I u SAD-u se pojavila inicijativa za ukidanje ljet

a ništa, vrijeme je za dekadski sustav, podijeliti dan na 10 sati, sat na 100 minuta, minutu na 100 sekundi...

ukinuti različite mjerne jedinice, naučiti sve ljude jedan jezik i onda pročitati kako se dragi bog obranio od takve sloge i kule babilonske te ostao na vlasti dijeleći nas po svemu što je imalo djeljivo. 😁

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: I u SAD-u se pojavila inicijativa za ukidanje
ihush kaže...

prvo, gledaš samo npr izlazak (ili samo zalazak) sunca, odvojeno.. i tu griješiš, jer je oboje istovremeno-povezano ovisno o godišnjem dobu ljeto-zima, duži-kraći dan. Što god radio-kemijao i dalje je sunčani dio apsolutno jednak tj nisi ga produžio ni sekundu.

-ako je u zenitu, podne, sunce na vhuncu, u ponoć je suprotno s druge strane globusa, tj to je tad 12-0 sati, ako u proljeće-ljeto (ravnodnevnica) sunce izlazi npr u 6, tad zalazi u 6, kako ide ljeto tako izlazi ranije ali i zalazi kasnije.. tj ako pomičeš sat s jedne strane radiš pomak i s druge ili bi ga trebao vraćati isti dan i pomicati na suprotnu stranu. Zima je obnruta od ljeta, no i dalje je odnos isti-identičan.

 

-karikiran extrem je 'što da sunce izlazi u npr podne'? .. što da je pomrčina, što da se doba mijenja svaki tjedan, što da nema pomaka sata, ..

-vremenske zone imaju svoje razloge-smisao, tj na raznim geo lokacijama zajedničko vrijeme zbog poslovanja-prometa-komunikacije, tj to je jedini pravi razlog, ne svjetlost-sunce (vidljiv radni dan) jer je (fanfare) struja-rasvjeta nešto normalno, tako kmet ne mora s izlaskom sunca na posao jer ima svjetlo-žarulju i može raditi 24 sata, odnosno dan ima 24 sata što god kemijao, kako god postaviš cagere pa i nrp karikirano da si mi stavimo npr +6 sati.. recimo da ti sunce izlazi umjesto u npr 4 u 10h, ljeti a zalazi u recimo umjesto 20h u 02 ujutro.. što time dobiješ? Dobiješ besmislicu koju primjetiš kad rastegneš do ekstrema tj kad primjetiš da ne možeš promijeniti činjenicu da dan ima 24 sata, da je ljeti sunčani dio dana duži, zimi kraći.. tj ako želiš 'fix' tad bi ljetne sekunde-sati trebali biti sporiji/duži a zimski brži-kraći pa bi ustajao i radio ovisno o svjetlosnom danu koji je promjenjiv. To je recimo jednako besmisleno i teže izvedivo (moguće) .. slično kao ideja da se svaki dan uzme-doda sekunda ili koliko se želi.

 

-mi smo srednja zona, nismo ekvator, nismo pol, između-sredina i time nam je jednako, tj ni vrit ni mimo, dok su oni na polovima recimo oni koji žele neku promjenu.. no kad dođeš u polarni krug tad i dan gubi smisao (polarni dan-noć..) tj opet je sve jednako besmisleno, dok ostalo riješava struja-žarulja koja svjetli po čitavom gradu kao lightshow.

 

-realno, ako se lakše budiš kad sunce izađe, to je ok, normalno.. jednako kao što je lakše zaspati po mraku, no ljeti je mrak kratak a noćni život zabavan, dok je zimi dosadan-dug.. ispada da ljudi trebaju koristiti godišnji zimi na ljetovanju :) .. tj pravo vrijeme za noćni život je kad je noć duuuga a to nema veze s cagerom nego prirodnim zakonima, zemlja-fizika i činjenice.

-ako radiš rano ujutro, npr od 8, uz uobičajenu podjelu dana 8+8+8 .. tad ćeš imati sat vremena 'više' nego ako radiš od 9 .. ali zapravo nećeš imati ništa, isto je tj može se promijeniti i radno vrijeme, možeš raditi od 10 ili od 6 .. no kako god ti radiš mora i ostatak društva, sinkrono, prijeoz-usluge, hitna-policija, bus, pekara, trgovina.. što ako se trgovine zatvore u recimo 18h po podne, zimi je već mrak, ljeti dan, zašto bi trgovina radila čitav dan, .. no ako zakasniš tad poželiš da radi 5 minuta duže, a ako je tvoje radno vrijeme do istih 18h tad ne možeš stići, tj to znači da bi ti mogao uživati samo ako se ostatak društva posloži (raspored-vrijeme) po tvojoj želji-potrebi .. brdo muhamedu, tj pojedinac se prilagodi društvu ili stanju, ne obrnuto itd. jer iste želje ima i druga osoba, netko ne želi raditi ujutro, netko želi pecati, netko spavati do podne, netko želi žvake.. i kad pitaš ljude tad dobiješ 'statistiku' tj prosjek svega od čega je jedino podne-zenit + geokoordinate ono što je činjenica i ima smisla.

 

-zato, vremenske zone postoje i imaju smisla, pomicanje sata je samo to, pomak cagera, besmislica .. i zato se sad govori o ukidanju pri čemu je jedino važno u koju zonu će se država prijaviti, tj opet je nelogično da se država prijavi za drugu zonu, osim npr španjolske, jer je kontinentom vezanija za fr-srednju eu, nego npr uk s kojom je u istoj zoni, pa tako i npr portugal.. oni imaju razlog, mi ne, tj istočni susjedi bi trebali biti druga zona, no oni se prijave u našu, jer im je to interes .. a pomak ljeto-zima je samo to, cager.. ukida se jer je besmislica :)

 Ne gledam samo izlazak i ne griješim. Sad mi objasni da je zimi kraći dan kad sam ja napisao već otprilike koliko je to sati kraći i kad otprilike izlazi i zalazi sunce.

Što da sunce izlazi u podne?

Meni se čini da ti samo iznosiš svoje stavove i pravdaš ih svojim navikama.

Sto ljudi sto ćudi. Netko voli probdjeti noć, netko voli ustati ranom zorom, netko je između. Netko tipično spava 6 sati, netko 9.

ti sam kažeš da se navike mijenjaju, ne idu kolone šljakera ujutro na posao.

Pa zapravo idu, ne znam odakle ti to da ne idu. Ne rade svi u uredu pa mogu fleksibilno ili udaljeno. Dapače jako puno ljudi ne.

Zamisli drugačiji sustav. Pa isto kao i što smatraš da su se stvari jako puno promijenile zadnjih 50 godina, pa je pomicanje sata postalo besmislica, tako ni sat više ne mora biti fiksan. Možda radno vrijeme ne mora biti jednake duljine ljeti i zimi. Možda se može mijenjati duljina sata, minute. To čak nije moja izmišljotina, stari Egipćani su tako radili. http://curious.astro.cornell.edu/physics/161-our-solar-system/the-earth/day-night-cycle/761-why-is-a-day-divided-into-24-hours-intermediate

Onda dolazimo do biznisa, voznih redova itd. Poanta je da imamo pametne tostere već sada i sav taj IoT može kucati na apsolutnom vremenu, a prikaz za ljudsku upotrebu se može prilagođavati kako već.

Nemam pojma kakav bi bio utjedaj na ljude u takvom svijetu. Nije bitno da li nekome u australiji vrijeme teče sporije ili brže ovisno o godišnjem dobu kad imamo računala posvuda. Otvoriš Outlook, zakažeš sastanak od 1 sat. Otvori Australac outlook i vidi da si mu zakazao sastanak od 1 sat i 42 minute.

Ne mislim stvarno da će se to dogodit baš tako kako sad ja baljezgam, ali mi je zanimljiva takva ideja da budemo malo fleksibilniji. 

Recimo, ako i pomičemo sat ljeti, ne mora to biti 1 sat, može i 2. Ali možemo ih pomicati svaki dan, a ne dvaput godišnje pa imamo produženje dana samo u jednom smjeru - popodne, a recimo u trenutku izlaska sunca je uvijek 07:00

12 godina
offline
Re: I u SAD-u se pojavila inicijativa za ukidanje
all_or_nothing kaže...

a ništa, vrijeme je za dekadski sustav, podijeliti dan na 10 sati, sat na 100 minuta, minutu na 100 sekundi...

ukinuti različite mjerne jedinice, naučiti sve ljude jedan jezik i onda pročitati kako se dragi bog obranio od takve sloge i kule babilonske te ostao na vlasti dijeleći nas po svemu što je imalo djeljivo. 😁

 Been there, done that

 

#frenchrevolution

16 godina
offline
Re: I u SAD-u se pojavila inicijativa za ukidanje
Korny1603987 kaže...

Za EU bi to bio kaos. Svaka država bi imala svoje prioritete, imali bi vrijeme kao puzzle ili lego.
Uostalom države EU se ne mogu dogovoriti niočemu.

 ma kakav mrtvi kaos? Cijela EU je kroz 3 vremenske zone. Ako se Rusija mogla organizirati da nema pomicanja sata od 2010.g, a imaju 11 vremenskih zona, a EU ne meže, nek ide sve u 3 p. m. birokratske...

15 godina
offline
Re: I u SAD-u se pojavila inicijativa za ukidanje
Mandor kaže...
..

Meni se čini da ti samo iznosiš svoje stavove i pravdaš ih svojim navikama.

Sto ljudi sto ćudi. Netko voli probdjeti noć, netko voli ustati ranom zorom, netko je između. Netko tipično spava 6 sati, netko 9.

..

 -ti su taj koji po svojem guštu želi postaviti vremensku zonu, ne ja.. tj ja pragmatično vidim Zemlju, lokaciju i vremenske zone koje su recimo izbor države-regije-ljudi.. dok ti gledaš 'sebično' što se tebi recimo sviđa.

 

-problem cagera (pomicanja sata) je što u ljeto sunce izlazi ranije i zalazi kasnije, tj nije dovoljno pomaknuti sat jer time ne loviš drugi dio dana-noći, tj podne je i dalje u podne dok izlazak-zalazak ide simetrično-ravnomjerno.

-mi smo srednja zona, nismo sjever, nemamo nikakav razlog (koji je recimo nekad možda postojao, kao štednja struje na rasvjeti i sama elektrifikacija ne samo države nego čitavog kontinenta ww2..).

-pomak sjever-jug nema veze s vremenskom zonom, tj isti meridijan po logici ide u istu vremensku zonu dok različito treba 'dobar razlog' koji ima npr španjolska, istočne zemlje, ali mi nemamo tj oni ne pomiču sat nego su u 'pogrešnoj' zoni jer im to poslovno više odgovara.. a pomicanje ljeto-zima je bezvezarija, koja se zato i ukida. Problem je samo što demokracija za promjenu traži glas-većinu.. neovisno pametno-glupo dobro-loše. Problem EU-birokracije koja je dala državama pravo izbora i opet se ništa nije dogovorilo, jer je demokracija sama sebi kočnica-blokada.. i na kraju će opet svatko za sebe, dobro-loše, točno-krivo .. besmisleno.

 

-želiš +1 sat, +2 sata.. može i +3.. ja se recimo slažem, svejedno, besmisleno, isto .. a ljeto-zima više nema povijesne razloge ako su i tad postojali, rasvjeta-štednja + promjena industrije, radnog vremena samog posla itd. i sl. od vremena kad je ljeto-zima uvedeno.

 

-netko spava 6, netko 9 sati? .. govorim li ja o sebi ili ti? o kome govorimo, .. ? o nekom statisičkom-prosječnom čovjeku (ženi), djetetu, poslu, obvezama i radnom danu, suncu-zemlji tj fizikalnim zakonima koji se mogu sumirati s galilejovim.. ipak se kreće :) .. no to ga ne spašava lomače inkvizicije.. btw, inkvizicija je u svoje vrijeme zapravo = demokracija (vladavina većine, + moć-vlast..) :)

 

edit: .. ah, skoro da sam ispustio epilog .. o 'aboriđinima'.. :))

-pa nije baš jasno (recimo slažem se..) kažeš zakažeš sastanak outlookom za jedan sat.. ok. ili ok? .. aboriđin sad spava, ima radno vrijeme, neovisno o tome što si ti recimo budan, tj čak da je na istim meridijanima može biti 'noćna ptica' koja spava po danu, kao što ti možeš otputovati nekamo.. problem je konvencije zapisa vremena globalno, tj industrijskom revolucijom je to bilo vozni red vlakova, na većoj udaljenosti i smjer istok-zapad .. zato su uvedene vremenske zone. Danas više nije problem uskladiti vrijeme npr atomski sat i sateliti.. pa je to danas nevažno-lako, no vremenske zone su i dalje tu, jer su praktične. Sjever-jug pozicija s tim nema nikakve veze tj ne zoveš japanca u podne (naše) jer on tad spava (ne radi..) itd. dok šved ima polarnu noć ili dan a cipranin nema.. ako to švedu smeta, nek si pomakne cager.. no i dalje će imati 24 sata u danu-noći, ni minute više + ako mu smeta nek se preseli itd..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put pon 15.3.2021 23:08 (ihush).
3 godine
protjeran
offline
Re: I u SAD-u se pojavila inicijativa za ukidanje
Pošto su to Američani, prije bi rekao da će bit nešto tipa dan ima 20 sati, sat ima 56 minuta(toliko je nekome trebalo da otrči 10 milja), minuta ima 10 sekundi....
Life is meant to die. Accept your fates.
16 godina
neaktivan
offline
I u SAD-u se pojavila inicijativa za ukidanje ljet

Pomjeranje??? Otkuda to?

 
0 1 hvala 0
16 godina
offline
Re: I u SAD-u se pojavila inicijativa za ukidanje

američani vole broj 12 i četvrtine. Postojeći sat njima odgovara. Nisu ni naši dalmoši daleko sa onim "12 i kvarat".

il2 Sturmovik, DCS, War Thunder
3 godine
protjeran
offline
Re: I u SAD-u se pojavila inicijativa za ukidanje
Vidimo se u dva ipo 🤣
Life is meant to die. Accept your fates.
5 godina
offline
Re: I u SAD-u se pojavila inicijativa za ukidanje
Caustic kaže...
Vidimo se u dva ipo 🤣

 Pa e, neću valjda govorit da se vidimo u pola tri. Šta, u jedan ipo, pola tri?    

Live long and prosper.
15 godina
neaktivan
offline
Re: I u SAD-u se pojavila inicijativa za ukidanje
žaki kaže...

Pomjeranje??? Otkuda to?

 Izbosne

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
15 godina
odjavljen
offline
Re: I u SAD-u se pojavila inicijativa za ukidanje
Korny1603987 kaže...

američani vole broj 12 i četvrtine. Postojeći sat njima odgovara. Nisu ni naši dalmoši daleko sa onim "12 i kvarat".

Kvarat je problem, a frtalj je ok?

 

Ako se kod nas išta može usporediti s amerikom to je onih 10 do 12 koji koristi istu logiku ko američki datumi 12/31/2021...

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
15 godina
offline
Re: I u SAD-u se pojavila inicijativa za ukidanje

Da, točno, ja želim popraviti vremensku zonu po guštu. Želio bih smanjiti utjecaj sata na čovjekov bioritam. To je jedini razlog.

Čak ni ne tvrdim da imam rješenje, niti da su moje ideje dobre, niti sam razradio sistem.

Mene osobno smeta ova promjena kad ljeti ustajem nakon izlaska sunca, a zimi debelo prije izlaska sunca. Ako umemo da je zimsko računanje pravo, sunce otprilike u zenitu u podne, onda to što ljeti potjeramo sat, nas tjera da ustanemo sat ranije. Prije sam bio protiv promjene jer mi je to neprirodno dan je jednako dug prije i poslije podneva. Tu se slažemo. Međutim, ljetom smo još uvijek budni nakon zalaska sunca (da, prosječan čovjek), a gubimo sunčane sate ujutro na spavanje. Zašto? Jednostavno zato što smo ovisni o nametnutim normama posao od 8-16 ili 9-17 i život nam se vrti oko toga. Lakše je pomaknuti sat nego koordinirati radno vrijeme.

 

Meni se sviđa više budnog dnevnog svjetla, ali mi se ne sviđa taj veliki skok svaput godišnje. Radije bih veću razliku, možda i dva sata, ali da je kontinuirano rapoređena na svaki dan.

 

Jer, što nam znači podne? Moramo jesti u podne? Rasporede si možemo prilagoditi pametnim uređajima i programima.

 

Naš okoliš se dnevno mijenja, ovisi o godišnjem dobu, o zemljopisnoj širini, zemljopisnoj dužini, kulturi, osobnim preferencama, vrsti posla itd. 

Postojala je potreba osklađivanja rasporeda i život ljudi dansa ovisi o usklađenim satovima. Ali velika je razlika živiš li u španjolskoj na jugozapadu ili Finskoj na sjeveroistoku o tome kako doživljavaš posao, a ista je vremenska zona. 8 ujutro je 8 ujutro, a razlika u izlasku sunca velika.

Možda možemo i drugačije i možda više nema potrebe za savršenim usklađivanjem satova kad ne moraju ljudi usklađivati vozne redove u informatičkom dobu.

14 godina
offline
Re: I u SAD-u se pojavila inicijativa za ukidanje

pa stavi si krevet u sobu koja gleda na Istok i razmakni zavjese...

 

budit ćeš se u ljeti prije definitivno...

Ju je je? Je ju je!
16 godina
offline
I u SAD-u se pojavila inicijativa za ukidanje ljet

Moderno društvo se "rihta" po satu, a ne po suncu. Iz toga razloga je bitno da se normativno usklade svi euro subjekti. Prilagoditi ćemo se ma što se odluči, samo da već jednom odluče.

il2 Sturmovik, DCS, War Thunder
 
2 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
I u SAD-u se pojavila inicijativa za ukidanje ljet

Oni koji žive na osami mogu se ustajati kada žele, no oni koji žive u civilizaciji prilagođavaju se sustavu u kojem žive. Radno vrijeme firmi, škola, kina, kazališta, javnog prijevoza, sve to utječe na to kada se ima smisla buditi ili ići spavati. Koja korist od ustajanja ranije kada klincu škola počinje u isto vrijeme, možeš ga samo gledati tih sat vremena kako spava.

 

Ako ti omiljena serija završava u ponoć i ljeti odlučiš ustajati sat ranije ili ćeš spavati sat manje ili nećeš gledati seriju (ovo je primjer, pa preskočite rješenja sa snimalicom). Pomicanje sata rješava sve te probleme jer pomiče sve događaje u istom trenutku, a jedini realan problem je što daje ljudima priliku da gunđaju oko jedne stvari više.

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
 
1 0 hvala 0
5 godina
offline
Re: I u SAD-u se pojavila inicijativa za ukidanje
Korny1603987 kaže...

Moderno društvo se "rihta" po satu, a ne po suncu. Iz toga razloga je bitno da se normativno usklade svi euro subjekti. Prilagoditi ćemo se ma što se odluči, samo da već jednom odluče.

 Osim poljoprivrednika. Krava i ovca ne znaju da smo mi ljudi pomakli sat, njima je vrijeme po suncu.

Live long and prosper.
15 godina
odjavljen
offline
I u SAD-u se pojavila inicijativa za ukidanje ljet

Meni osobno paše ljetno vrijeme čitavu godinu. Ili jednostavnije, zimsko vrijeme i rad od 07-15.

 

Ljeti poslije posla taman pojedem i odmorim, pa je onda vrijeme idealno za vanjske aktivnosto. Zimi mi je lakše izvući se iz kreveta po noći i imati sat vremena za prošetati poslije ručka nego dulje spavati i mrak dočekat iza ručkom. Ona 2-3 tjedna oko 21.12. kad je dan najkraći je eventualno bez veze, ali isto tako i prva dva tjedna kad se promijeni sat na ljetni mi je jednako loše - taman se naviknem na odlazak biciklom na posao, kad se pomakne sat, pa opet bude prehladno. Draža mi je linearnost prirodnog pomicanja dana.

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
 
3 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: I u SAD-u se pojavila inicijativa za ukidanje
Korny1603987 kaže...

Moderno društvo se "rihta" po satu, a ne po suncu. Iz toga razloga je bitno da se normativno usklade svi euro subjekti. Prilagoditi ćemo se ma što se odluči, samo da već jednom odluče.

 tako je...

 

to su jedini ispravno shvatili.... Kinezi...

 

kakvih 5 vremenskih zona, sve je jedna, pekinška...

Ju je je? Je ju je!
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice